Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Revitalizace Kotvice je nutná, lépe ochrání vzácné druhy
  • Příprava lokality Za mlékárnou byla zahájena
  • Lidé mohou upozornit na závady ve veřejném prostoru
  • 11. ročník StartUp Show na VŠB-TUO
  • Do tanečních nechodí, ale kolonu si užili v největším sále

Revitalizace Kotvice je nutná, lépe ochrání vzácné druhy

V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí. Práce potrvají rok.

Pestřejší a bezpečnější možnosti pro hnízdění zvláště chráněných druhů vodních ptáků, pro rozmnožování obojživelníků, a také lepší podmínky pro růst vodních rostlin. K tomu povedou rozsáhlé práce, které začaly v přírodní rezervaci Kotvice u Studénky.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Voda z řeky Odry se dostává do rybniční kotliny, což má za následek ubývání rozlohy rákosových porostů, a současně dochází k rozplavování hnízdních hrázek. Postupem času také dochází k zárůstu ostrovů vzrostlou vegetací, což také limituje ty hnízdní možnosti.”

Prioritním cílem prací je ochrana ptáka motáka pochopa, který zde hnízdí. Tohoto ptáka má i Chráněná oblast Poodří ve svém znaku.”

Lepší domov by zde měl získat i racek chechtavý a potápka černokrká. Zpět by se tu mohl vrátit bukač velký.

Nutné je tedy opravit především hráze rybníků Nový a Kotvice, které jsou ve špatném stavu a nedokážou zabránit povodňovým rozlivům Odry. Vzniknou tu i tři nové tůně.

Práce potrvají do konce března příštího roku. Po celou dobu bude zakázán vstup na naučnou stezku, která kolem rybníků v části Studénky - Nová Horka vede.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Samozřejmě zaznamenáváme i připomínky občanů. Takže my jsme vyvolali i jednání. Bohužel, je to staveniště, ale opravdu jsou to ti ochránci přírody, kteří se o tu krajinu starají, a ti vyhodnotili, že je opravdu tahle revitalizace nutná a veškeré zásahy dělají se svou odborností.”

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Stavební činnost je pod dozorem biologického dozoru, který samozřejmě situaci monitoruje tak, aby došlo, pokud možno, k co nejmenším škodám na předmětech ochrany a krajiny jako takové.”

Revitalizace oblasti přijde na 63 milionů korun, hrazena je z prostředků Národního plánu obnovy.

---

Příprava lokality Za mlékárnou byla zahájena

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Cílem právě zahájeného projektu bude vybudování kompletní infrastruktury celé lokality.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Součástí stávajících psací, které již byly zahájeny, již bylo předáno staveniště a budou pokračovat v příštích dvou letech, bude vybudování kompletní infrastruktury tak, aby všechny tato pozemky byly zasíťovány, tedy připojeny na elektrickou energii, vodu, splaškovou kanalizaci, internet tak, aby tady bylo komfortní bydlení a současně budou vybudovány všechny připojovací komunikace, to znamená ke každému domu bude přivedena místní komunikace, bude zde vytvořena cestní síť, kdy hlavním připojovacím bodem bude nová komunikace z ulice Staroměstská, kdy bude vybudován nový most zhruba v místě stávající čerpací stanice za těmi zahrádkářskými koloniemi. A co je důležité zmínit, staveništní doprava povede také z ulice Staroměstská. To znamená, staveništní doprava nemá vést po ulici ČS armády, ani po ulici Česká. Jde o to, aby při té výstavbě, kde bude trvat skutečně dva roky, docházelo k minimálnímu obtěžování obyvatel, bydlících v té staré části ČSA a Česká.“

Celá lokalita bude velmi lukrativní, s výhledem na masiv Hrubého Jeseníku a Praděd. Vyroste na ní 9 čtyřpatrových bytových domů a desítky parcel pro domy řadové a individuální rodinné domy.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Pro individuální bytovou výstavbu, tedy samostatně stojící a řasové rodinné domy zde bude připraveno celkem 75 parcel. Z toho 33 bude pro výstavbu řasových domů a zbytek bude potom pro samostatně stojící rodinné domy.“

Celá příprava lokality by měla být ukončena v roce 2026.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Příprava obsahovala nejprve zpracování různých dopravních studií, výhledových urbanistických studií až po zpracování dokumentace pro stavební povolení a dokumentace pro provedení stavby. Nebyl to jednoduchý projekt, začínalo se s tou přípravou a s vyjednáváním na ministerstvech už v roce 2009. ...Tento projekt měl podporu napříč zastupitelstvy v minulých volebních obdobích a téměř naprosté většiny tehdejších zastupitelů.“

Investice do přípravy lokality předčí všechny dosud největší investice ve městě.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Jedná se o největší investiční akci za několik posledních desetiletí. Velmi nám pomáhá stát díky svým zdrojům prostřednictvím Ministerstva financí a zejména Ministerstva průmyslu a obchodu. Stát, resp. Ministerstvo průmyslu a obchodu vynaložil na tuto etapu přípravy lokality Za mlékárnou částku 172,5 mil korun bez daně, město přidalo dalších 5,6 mil korun a samozřejmě další miliony na projektovou přípravu.“

Již v příštím roce by mělo zastupitelstvo schválit regulační plán s podmínkami prodeje jednotlivých parcel do soukromého vlastnictví.

---

Krátké zprávy 11. 4. 2024 17.00 - 1 

TÉMA: V KANALIZACÍCH ZAČÍNÁ PLOŠNÁ DERATIZACE
Více než 43 000 různých typů návnad pro potkany položí na jaře deratizátoři do kanalizačních sítí, čistíren odpadních vod a související infrastruktury v obcích a městech, kde zajišťují odvádění a čistění odpadních vod Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava. Cílem každoroční plošné deratizace je udržet Množství potkanů na stabilizované úrovni.

TÉMA: Z PARK. AUTOMATŮ VE F-M BUDOU KNIHOBUDKY
Staré parkovací automaty z frýdecko-místeckých ulic neskončí na skládce. Pracovníci technických služeb je upraví tak, aby mohly fungovat jako veřejné knihobudky. Město nyní vyzývá občany, aby posílali tipy na jejich umístění.

---

Lidé mohou upozornit na závady ve veřejném prostoru

Komu není lhostejný veřejný prostor ve kterém žije, může v Ostravě už šestým rokem využívat aplikaci čistáOVA. Díky ní úředníky radnice jednoduchým způsobem upozorní na jakékoliv závady, jako například rozbitý chodník, či nepořádek v ulicích.

Už od roku 2019 existuje v Ostravě webová aplikace čistáOVA a za dobu svého fungování už pomohla vyřešit tisíce problémů a nedostatků ve veřejném prostoru. Její velkou výhodou je, že není potřeba nic stahovat do mobilu, ale stačí si jen otevřít webovou stránku. Jen loni takto občané podali na tři a půl tisíce podnětů.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Je to velice jednoduché webové rozhraní, na kterém může každý obyvatel Ostravy nahlásit problém, který vidí. Jedná se především o vandalismus nebo údržbu zeleně. Lidé si na to zvykli, mají to rádi a užívají to napříč Ostravou."

 Aplikace uživatele jednoduše navádí, kam svůj postřeh směřovat. Hlavními oblastmi jsou cesty a chodníky, nepořádek v ulicích, autovraky, zeleň, vandalismus a další. Po výběru kategorie problému je třeba vyplnit jeho popis, zaznačit pozici na mapě a připojit fotografii.

Eliška Konieczná, obyvatelka Poruby: "Já jsem velký fanda čistéOVY, protože mě zajímá, co se děje v Ostravě, já žiju v Ostravě-Porubě. Nahlásím do čisté OVY požadavek a mám hlavně zpětnou vazbu, co se s ním dělá. Kudy chodím, tudy to svým kamarádům říkám, protože je to super." 

V loňském roce nejčastěji lidé upozorňovali na rozbité cesty a chodníky, nepořádek v ulicích, poškozenou zeleň a autovraky. Nejvíce hlášení se váže k městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, nejvíce podnětů přišlo v měsíci červnu. Většina nahlášených případů je však vyřešena v průběhu jednoho týdne,

---

11. ročník StartUp Show na VŠB-TUO

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Green Light Akcelerátor tradičně vrcholí StartUp Show, která nabízí spoutou inspirativních setkání s úspěšnými podnikateli, diskuse, nebo kulaté stoly.

Jan Adam Plaček Köhle, vedoucí týmu Green Light: “Dneska máme finále Green Light akcelerátoru, ve kterém se představí na pódiu 5 projektů, které postoupily z celkového počtu 10 projektů, které jsme akcelerovali od prosince do konce března.”

Na představení svých projektů před zaplněnou aulou a odbornou porotou měl každý pouhých 5 minut.

Kamila Walková, MedTech Edu: “Když jsme se dozvěděli, že postupujeme, tak jsme z toho měli hroznou radost, ale byla to ještě dřina připravit se na dnešní StartUp Show.”

Ondřej Pavelka, Dorm Market: “Myslím si, že to je úžasné. Je to báječné, že se mi podařilo dostat i daleko. My podnikáme v otevírání automatizovaných prodejen. První síť obchodů, které otevíráme, jsou obchody na kolejích.”

Green Light je program na podporu podnikání v Moravskoslezském kraji.

Jan Adam Plaček Köhle, vedoucí týmu Green Light: “My jim pomáháme buď, že jsou ve fázi nápadu, to znamená, vědí jenom co by chtěli dělat a my jim pak dáváme na půl roku mentora, nebo potom jsou takoví, kteří jsou pokročilejší a ti dochází na workshopy.”

Do programu Green Light Start se mohou lidé s nápadem hlásit po celý rok a do programu Green Light Akcelerátor pak vždy na podzim.

---

Krátké zprávy 11. 4. 2024 17.00 -2

TÉMA: MSK DÁ VÍCE PENĚZ NA PAMÁTKY
Moravskoslezský kraj navýšil finance na obnovu kulturních památek. K březnovým 12 milionům, které pomohly 27 projektům, přidali krajští radní dalších 10 milionů korun. Podpoří tak dalších 25 žádostí.


TÉMA: POLICISTÉ POMÁHALI PŘI PORODU NA D56
Dva policisté pomáhali ve středu mladé ženě při porodu na dálnici D56 nedaleko Paskova. Měli zrovna hlídku na dálnici a stáli odstavném pruhu, když za nimi zastavil řidič, který uvedl že už nestihne se ženou dojet do porodnice a potřebuje pomoct. Během krátké doby přišla na svět zdravá holčička. Následně přijeli zdravotníci, kteří si matku i s miminkem převzali do péče.

---

Do tanečních nechodí, ale kolonu si užili v největším sále

Žáci novojičínského odborného učiliště a praktická školy, kteří se potýkají s lehčím a středním mentálním postižením, nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Polonéza - klasický tanec, kterým začíná snad každá slavnostní kolona. Nevynechali ji ani tito mladí lidé - žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy. Základy společenských tanců se vzhledem ke svému lehčímu a střednímu mentálnímu postižení neučí ve standardních tanečních lekcích, ale ve škole, a to už 17 let.

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Neprobíhalo to vždycky tak ve velkém stylu. Začínali jsme v tělocvičně, kolona probíhala ve školním duchu, jenom taková malá, no a v současné době je o tu kolonu obrovský zájem. Takže pořádáme kolonu v největším sále v Novém Jičíně.”

Denis Gřes, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mám rád country, neoblíbený nemám žádný, mám rád všechny tance.”

Lenka Poláčková, žákyně OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to úžasné, je to asi nejlepší akce z celé školy.”

Václav Brož, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mně to tančení baví, akorát, když jsem to trénoval, tak to trvalo dlouho.”

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to ojedinělá akce. V rámci Moravskoslezského kraje určitě výuka společenského tance probíhá i na jiných školách, ale kolona jako taková, si myslím, že je ojedinělá.”

Po úvodní polonéze mladí tanečníci předvedli dalších asi deset tanců - nechyběla mazurka, klasické tance, jako valčík, waltz a polka, ale také třeba čardáš a macarena.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. dubna 2024, 17:00

Revitalizace Kotvice je nutná, lépe ochrání vzácné druhy

V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí. Práce potrvají rok.

Pestřejší a bezpečnější možnosti pro hnízdění zvláště chráněných druhů vodních ptáků, pro rozmnožování obojživelníků, a také lepší podmínky pro růst vodních rostlin. K tomu povedou rozsáhlé práce, které začaly v přírodní rezervaci Kotvice u Studénky.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Voda z řeky Odry se dostává do rybniční kotliny, což má za následek ubývání rozlohy rákosových porostů, a současně dochází k rozplavování hnízdních hrázek. Postupem času také dochází k zárůstu ostrovů vzrostlou vegetací, což také limituje ty hnízdní možnosti.”

Prioritním cílem prací je ochrana ptáka motáka pochopa, který zde hnízdí. Tohoto ptáka má i Chráněná oblast Poodří ve svém znaku.”

Lepší domov by zde měl získat i racek chechtavý a potápka černokrká. Zpět by se tu mohl vrátit bukač velký.

Nutné je tedy opravit především hráze rybníků Nový a Kotvice, které jsou ve špatném stavu a nedokážou zabránit povodňovým rozlivům Odry. Vzniknou tu i tři nové tůně.

Práce potrvají do konce března příštího roku. Po celou dobu bude zakázán vstup na naučnou stezku, která kolem rybníků v části Studénky - Nová Horka vede.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Samozřejmě zaznamenáváme i připomínky občanů. Takže my jsme vyvolali i jednání. Bohužel, je to staveniště, ale opravdu jsou to ti ochránci přírody, kteří se o tu krajinu starají, a ti vyhodnotili, že je opravdu tahle revitalizace nutná a veškeré zásahy dělají se svou odborností.”

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Stavební činnost je pod dozorem biologického dozoru, který samozřejmě situaci monitoruje tak, aby došlo, pokud možno, k co nejmenším škodám na předmětech ochrany a krajiny jako takové.”

Revitalizace oblasti přijde na 63 milionů korun, hrazena je z prostředků Národního plánu obnovy.

---

Příprava lokality Za mlékárnou byla zahájena

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Cílem právě zahájeného projektu bude vybudování kompletní infrastruktury celé lokality.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Součástí stávajících psací, které již byly zahájeny, již bylo předáno staveniště a budou pokračovat v příštích dvou letech, bude vybudování kompletní infrastruktury tak, aby všechny tato pozemky byly zasíťovány, tedy připojeny na elektrickou energii, vodu, splaškovou kanalizaci, internet tak, aby tady bylo komfortní bydlení a současně budou vybudovány všechny připojovací komunikace, to znamená ke každému domu bude přivedena místní komunikace, bude zde vytvořena cestní síť, kdy hlavním připojovacím bodem bude nová komunikace z ulice Staroměstská, kdy bude vybudován nový most zhruba v místě stávající čerpací stanice za těmi zahrádkářskými koloniemi. A co je důležité zmínit, staveništní doprava povede také z ulice Staroměstská. To znamená, staveništní doprava nemá vést po ulici ČS armády, ani po ulici Česká. Jde o to, aby při té výstavbě, kde bude trvat skutečně dva roky, docházelo k minimálnímu obtěžování obyvatel, bydlících v té staré části ČSA a Česká.“

Celá lokalita bude velmi lukrativní, s výhledem na masiv Hrubého Jeseníku a Praděd. Vyroste na ní 9 čtyřpatrových bytových domů a desítky parcel pro domy řadové a individuální rodinné domy.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Pro individuální bytovou výstavbu, tedy samostatně stojící a řasové rodinné domy zde bude připraveno celkem 75 parcel. Z toho 33 bude pro výstavbu řasových domů a zbytek bude potom pro samostatně stojící rodinné domy.“

Celá příprava lokality by měla být ukončena v roce 2026.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Příprava obsahovala nejprve zpracování různých dopravních studií, výhledových urbanistických studií až po zpracování dokumentace pro stavební povolení a dokumentace pro provedení stavby. Nebyl to jednoduchý projekt, začínalo se s tou přípravou a s vyjednáváním na ministerstvech už v roce 2009. ...Tento projekt měl podporu napříč zastupitelstvy v minulých volebních obdobích a téměř naprosté většiny tehdejších zastupitelů.“

Investice do přípravy lokality předčí všechny dosud největší investice ve městě.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Jedná se o největší investiční akci za několik posledních desetiletí. Velmi nám pomáhá stát díky svým zdrojům prostřednictvím Ministerstva financí a zejména Ministerstva průmyslu a obchodu. Stát, resp. Ministerstvo průmyslu a obchodu vynaložil na tuto etapu přípravy lokality Za mlékárnou částku 172,5 mil korun bez daně, město přidalo dalších 5,6 mil korun a samozřejmě další miliony na projektovou přípravu.“

Již v příštím roce by mělo zastupitelstvo schválit regulační plán s podmínkami prodeje jednotlivých parcel do soukromého vlastnictví.

---

Krátké zprávy 11. 4. 2024 17.00 - 1 

TÉMA: V KANALIZACÍCH ZAČÍNÁ PLOŠNÁ DERATIZACE
Více než 43 000 různých typů návnad pro potkany položí na jaře deratizátoři do kanalizačních sítí, čistíren odpadních vod a související infrastruktury v obcích a městech, kde zajišťují odvádění a čistění odpadních vod Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava. Cílem každoroční plošné deratizace je udržet Množství potkanů na stabilizované úrovni.

TÉMA: Z PARK. AUTOMATŮ VE F-M BUDOU KNIHOBUDKY
Staré parkovací automaty z frýdecko-místeckých ulic neskončí na skládce. Pracovníci technických služeb je upraví tak, aby mohly fungovat jako veřejné knihobudky. Město nyní vyzývá občany, aby posílali tipy na jejich umístění.

---

Lidé mohou upozornit na závady ve veřejném prostoru

Komu není lhostejný veřejný prostor ve kterém žije, může v Ostravě už šestým rokem využívat aplikaci čistáOVA. Díky ní úředníky radnice jednoduchým způsobem upozorní na jakékoliv závady, jako například rozbitý chodník, či nepořádek v ulicích.

Už od roku 2019 existuje v Ostravě webová aplikace čistáOVA a za dobu svého fungování už pomohla vyřešit tisíce problémů a nedostatků ve veřejném prostoru. Její velkou výhodou je, že není potřeba nic stahovat do mobilu, ale stačí si jen otevřít webovou stránku. Jen loni takto občané podali na tři a půl tisíce podnětů.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Je to velice jednoduché webové rozhraní, na kterém může každý obyvatel Ostravy nahlásit problém, který vidí. Jedná se především o vandalismus nebo údržbu zeleně. Lidé si na to zvykli, mají to rádi a užívají to napříč Ostravou."

 Aplikace uživatele jednoduše navádí, kam svůj postřeh směřovat. Hlavními oblastmi jsou cesty a chodníky, nepořádek v ulicích, autovraky, zeleň, vandalismus a další. Po výběru kategorie problému je třeba vyplnit jeho popis, zaznačit pozici na mapě a připojit fotografii.

Eliška Konieczná, obyvatelka Poruby: "Já jsem velký fanda čistéOVY, protože mě zajímá, co se děje v Ostravě, já žiju v Ostravě-Porubě. Nahlásím do čisté OVY požadavek a mám hlavně zpětnou vazbu, co se s ním dělá. Kudy chodím, tudy to svým kamarádům říkám, protože je to super." 

V loňském roce nejčastěji lidé upozorňovali na rozbité cesty a chodníky, nepořádek v ulicích, poškozenou zeleň a autovraky. Nejvíce hlášení se váže k městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, nejvíce podnětů přišlo v měsíci červnu. Většina nahlášených případů je však vyřešena v průběhu jednoho týdne,

---

11. ročník StartUp Show na VŠB-TUO

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Green Light Akcelerátor tradičně vrcholí StartUp Show, která nabízí spoutou inspirativních setkání s úspěšnými podnikateli, diskuse, nebo kulaté stoly.

Jan Adam Plaček Köhle, vedoucí týmu Green Light: “Dneska máme finále Green Light akcelerátoru, ve kterém se představí na pódiu 5 projektů, které postoupily z celkového počtu 10 projektů, které jsme akcelerovali od prosince do konce března.”

Na představení svých projektů před zaplněnou aulou a odbornou porotou měl každý pouhých 5 minut.

Kamila Walková, MedTech Edu: “Když jsme se dozvěděli, že postupujeme, tak jsme z toho měli hroznou radost, ale byla to ještě dřina připravit se na dnešní StartUp Show.”

Ondřej Pavelka, Dorm Market: “Myslím si, že to je úžasné. Je to báječné, že se mi podařilo dostat i daleko. My podnikáme v otevírání automatizovaných prodejen. První síť obchodů, které otevíráme, jsou obchody na kolejích.”

Green Light je program na podporu podnikání v Moravskoslezském kraji.

Jan Adam Plaček Köhle, vedoucí týmu Green Light: “My jim pomáháme buď, že jsou ve fázi nápadu, to znamená, vědí jenom co by chtěli dělat a my jim pak dáváme na půl roku mentora, nebo potom jsou takoví, kteří jsou pokročilejší a ti dochází na workshopy.”

Do programu Green Light Start se mohou lidé s nápadem hlásit po celý rok a do programu Green Light Akcelerátor pak vždy na podzim.

---

Krátké zprávy 11. 4. 2024 17.00 -2

TÉMA: MSK DÁ VÍCE PENĚZ NA PAMÁTKY
Moravskoslezský kraj navýšil finance na obnovu kulturních památek. K březnovým 12 milionům, které pomohly 27 projektům, přidali krajští radní dalších 10 milionů korun. Podpoří tak dalších 25 žádostí.


TÉMA: POLICISTÉ POMÁHALI PŘI PORODU NA D56
Dva policisté pomáhali ve středu mladé ženě při porodu na dálnici D56 nedaleko Paskova. Měli zrovna hlídku na dálnici a stáli odstavném pruhu, když za nimi zastavil řidič, který uvedl že už nestihne se ženou dojet do porodnice a potřebuje pomoct. Během krátké doby přišla na svět zdravá holčička. Následně přijeli zdravotníci, kteří si matku i s miminkem převzali do péče.

---

Do tanečních nechodí, ale kolonu si užili v největším sále

Žáci novojičínského odborného učiliště a praktická školy, kteří se potýkají s lehčím a středním mentálním postižením, nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Polonéza - klasický tanec, kterým začíná snad každá slavnostní kolona. Nevynechali ji ani tito mladí lidé - žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy. Základy společenských tanců se vzhledem ke svému lehčímu a střednímu mentálnímu postižení neučí ve standardních tanečních lekcích, ale ve škole, a to už 17 let.

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Neprobíhalo to vždycky tak ve velkém stylu. Začínali jsme v tělocvičně, kolona probíhala ve školním duchu, jenom taková malá, no a v současné době je o tu kolonu obrovský zájem. Takže pořádáme kolonu v největším sále v Novém Jičíně.”

Denis Gřes, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mám rád country, neoblíbený nemám žádný, mám rád všechny tance.”

Lenka Poláčková, žákyně OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to úžasné, je to asi nejlepší akce z celé školy.”

Václav Brož, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mně to tančení baví, akorát, když jsem to trénoval, tak to trvalo dlouho.”

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to ojedinělá akce. V rámci Moravskoslezského kraje určitě výuka společenského tance probíhá i na jiných školách, ale kolona jako taková, si myslím, že je ojedinělá.”

Po úvodní polonéze mladí tanečníci předvedli dalších asi deset tanců - nechyběla mazurka, klasické tance, jako valčík, waltz a polka, ale také třeba čardáš a macarena.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-04-2024-17-00