Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Havířově vandal uzavřel plyn pro celý panelák
  • Záchranáři doporučují tekutiny a ochranu před sluncem
  • Starou lanovku na Bílé pomáhal rozebrat vrtulník
  • Ochota odpad třídit v Novém Jičíně stoupá
  • Ostrava podporuje projekty na cizojazyčnou výuku

V Havířově vandal uzavřel plyn pro celý panelák

Nájemníkům v panelovém domě na ulici Čelakovského v Havířově někdo uzavřel hlavní přívod plynu. Problémem je, že technici ho nemohou znovu zapnout, dokud neprovedou kontrolu ve všech bytech.

Lidé v tomto dvanáctipodlažním domě v Havířově si už od 6. července nemohou nic uvařit. Jsou totiž bez plynu. Zřejmě nějaký vandal uzavřel na domě hlavní přívod.

Naděžda Kryšková, vedoucí MRA Havířov-Podlesí: "Utrhl zámek z HUP, tím pádem zastavil pro všechny nájemníky plyn. Teď bude následovat, že budou všichni nájemníci kontaktováni, bude muset být u nich provedena kontrola."

anketa: "Museli jsme si koupit ploténky elektrické, protože já jsem doma, mám postiženou dceru. Není to žádná sranda."

Problémem je, že spustit domácnostem plyn není tak jednoduché.

Jakub Voznica, plynař: "Může to bouchnout. Nemůžeme to pustit, pokud nebude někdo na stoupačce doma, protože nemáme zkontrolované, jestli to je bezpečné."

Co když je někdo na dovolené, jsou prázdniny?

Jakub Voznica, plynař: “Tak bohužel, nebudou mít ostatní plyn.”

anketa: "Možná v září, když se všichni sjedou, tak můžeme začít vařit."

V letošním roce plynaři tuto situaci v Havířově řešili už třikrát.

Naděžda Kryšková, vedoucí MRA Havířov-Podlesí: "Tím, že je hlavní uzávěr plynu před domem, tak bohužel tomu se zabránit nedá. Když by byl opravdu únik plynu, musí se tam člověk i hasiči dostat, aby bylo možné plyn zastavit, ale není možné takto toho zneužívat.”

Technikům se nakonec podařilo sehnat rodiny nájemníků, kteří jsou na dovolené a plyn během odpoledne mohli opět pustit.

---

Záchranáři doporučují tekutiny a ochranu před sluncem

Kvůli vysokým teplotám v posledních dnech zaznamenali záchranáři zvýšený počet výjezdů kvůli kolapsům z horka. Zejména starší osoby by na sebe měly být opatrné a vyhýbat se přímému slunci. Důležitý je také dostatečný přísun tekutin.

Teploty kolem třicítky dělají radost milovníkům léta a s ním spojených radovánek, ale zdravotníkům naopak přibývají vrásky na čele. Vzrostl totiž počet kolapsů z vedra. Výjezdové týmy záchranné služby MS kraje spěchali během 3 dnů k 65 pacientům. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Operátoři ZZS i výjezdové týmy zaznamenaly zvýšený počet epileptických záchvatů, potíží u kardiaků a dalších skupin pacientů. Mezi nimi byl znatelný rovněž výskyt kolapsových stavů. Jednalo se převážně o starší osoby, řada z nich měla i další zdravotní obtíže."

Záchranáři v souvislosti s vedry vyzývají k přizpůsobení se podmínkám a panujícímu počasí. Lidé by měli myslet především na dostatečný pitný režim, ochranu před sluncem a pokud možno i úpravu denních aktivit. První pomoc při kolapsu není nijak složitá.

Petr Jaššo, ZZS MS kraje : "Jde o to, okamžitě jít z přímého slunečního záření, ať už pod nějaký strom, přístřešek nebo slunečník a použít chladnější vodu nebo třeba minerálku a ovlažit postiženému hlavu, zátylek a obličej." 

Obzvláště rizikovou skupinou jsou senioři, kteří často zapomínají na pitný režim. Velmi rychle se ale přehřejí i malé děti. Ty by měly mít na slunci neustále pokrývku hlavy. 

---

Krátké zprávy, 11. 7. 2023 17 h - 1

Pár jeřábů bělošíjích, vzácný ptačí druh, který chová ostravská zoo od roku 2007, má dvě mláďata. Poprvé zahnízdil v roce 2019, ale vejce byla neoplozená. Po opakovaných nezdarech snesla letos samice první oplozená vejce. Zoo Ostrava je jednou ze čtyř evropských zoologických zahrad, kde v letošním roce jeřábi bělošíjí odchovávají potomky.

Uzavírka u křižovatky ulic Svinovská a 1. května v Ostravě. Ostravské komunikace tam od 11. do 21. července opravují zhruba 50metrový úsek od křižovatky směrem na Svinov. Projíždět se bude po polovinách vozovky, provoz budou řídit přenosné semafory.

---


Starou lanovku na Bílé pomáhal rozebrat vrtulník

Pilot těžkého pracovního vrtulníku prokazoval svou zručnost v beskydském sportovním areálu na Bílé. S pomocí lanových úvazů ze svahu snášel jednotlivé díly vysloužilé lanové dráhy.

Lanovka ve Ski areálu Bílá má svá nejlepší léta za sebou a bude nahrazena modernější s vyšší kapacitou. Stará lanovka byla proto rozebrána a jednotlivé části snesl do údolí vrtulník.

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski areál Bílá: “Máme za sebou první fázi demontáže staré čtyřsedačkové lanovky, kterou jsme museli dávat dolů vrtulníkem, protože šlo o nepřístupná místa a jinak to nejde. Zároveň se betonoval sloup číslo 5.”

Vrtulník musel začít pracovat už po 5. hodině ranní. Ve vyšší nadmořské výšce a stoupající teplotě se totiž snižuje jeho nosnost. S teplotou souvisí také termika, kdy je stroj při přesné práci hůře manévrovatelný.

Lubomír Mick, pilot vrtulníku: “Museli jsme dneska začít brzy ráno, dokud byla nízká teplota pod 10 stupňů a v podstatě bylo bezvětří. To proto, abychom dokázali vrtulník udržet na místě a nebylo s manipulací moc práce.”

Stožáry nové lanovky by měl usazovat opět vrtulník a to zřejmě v průběhu září.

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski areál Bílá: “Chystáme kompletně novou šestisedačkovou odpojitelnou lanovku s vyhřívanou bublinou, která musí být 16. prosince v provozu, abychom stihli začátek zimní sezony.”

Nová lanovka však nebude sloužit jen pro lyžaře. V průběhu roku ji mohou využívat i běžní turisté, cykloturisté či trialisté.




---

Ochota odpad třídit v Novém Jičíně stoupá

V Novém Jičíně se za loňský rok podařilo snížit produkci směsného komunálního odpadu. Svědčí to o zvýšené ochotě lidí více třídě. Obecně ale množství odpadu narůstá.

Občané Nového Jičína za loňský rok vyprodukovali 3 618 tun směsného komunálního odpadu, který se vyváží na skládku. Oproti roku 2021 je to o 134 tun méně. To je dobrý ukazatel toho, že Novojičínští více třídí, zejména bioodpad a zbytky z kuchyní.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Věříme, že je to i díky tomu, že jsme zavedli několik opatření, která tomu napomáhají, je to například zřízení Re-use centra nebo zavedení sběru gastroodpadu. Ten gastroodpad narostl zhruba na 50 tun za ten rok, stejně tak bioodpad, který narostl na 90 tun.”

Nicméně množství produkovaného odpadu celkově stále roste, legislativa města a obce tlačí ke snižovaní skládkovaného odpadu finančními sankcemi. Limit pro letošní rok je 180 kilogramů odpadu na občana, při jeho dodržení zaplatí město za skládkování 500 korun za tunu.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Každý obyvatel města, včetně kojenců, v loňském roce vyprodukoval 200 kilogramů směsného odpadu. Což je opravdu hodně. Podle legislativy v letošním roce bychom měli každý vyhodit do směsného odpadu 180 kilogramů. V letošním roce, pokud to množství směsného odpadu překročíme, bude jeho uložení na skládku stát 1000 korun.”

Město proto bude dále třídění odpadu podporovat, plánuje zavést systém door to door, tedy nádoby na separaci u každého rodinného domu.

---

Krátké zprávy, 11. 7. 2023 17 h - 2

17. ročník soutěže Stavba MSK 2022. Až do 30. července může veřejnost dát hlas jakékoliv stavbě. Kraj má v soutěži své favority, jako například Chráněné bydlení Sagapo v Bruntále nebo expozici Muzea Trojmezí.

Kvůli Petřvaldské pouti bude Dopravní podnik Ostrava upravovat jízdní řády autobusové linky 30. Výlukové jízdní řády budou platit od 14. do 17. července.

---

Ostrava podporuje projekty na cizojazyčnou výuku

Ostrava se snaží různými způsoby podporovat cizojazyčnou výuku a proto před několika lety vznikl speciální program, který na programy z této oblasti finančně přispívá. Vzdělávání cílí na žáky i pedagogy.

Znalost cizích jazyků je v dnešní době pro pracovní uplatnění velkým přínosem a proto Ostrava už řadu let podporuje cizojazyčnou výuku. Ti nejúspěšnější studenti vysokých škol dokonce často studují přímo na zahraničních univerzitách, což potvrzuje i ostravská anketa Talent roku, kde tvoří většinu oceněných stipendistů.  

vítězové ankety Talent roku: "Jsem studentkou strojního inženýrství na Edinburské univerzitě ve Skotsku."

"Studuji v České republice a zároveň ve Francii."

"Studuji už třetím rokem na univerzitě Berklee College of Music v americkém Bostonu." 

Podpora je poskytována v rámci Programu na podporu cizojazyčné výuky. Pro nový školní rok bude podpořeno celkem 40 projektů. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Znalost cizího jazyka je zásadní v jakékoliv uplatnitelnosti na trhu práce. Rozšiřuje nám obzory, ulehčuje komunikaci s celým světem, a to nejen během dovolené a cest. Chceme, aby každý ostravský žák mluvil obstojně minimálně jedním cizím jazykem, a proto podporujeme již několik let systematický rozvoj výuky jazyků, ať už to jsou bilingvní třídy anebo výuka předmětů v cizím jazyce."

Mezi úspěšnými žadateli je i Základní škola Krestova, kde vymysleli projekt Political geography. 

Lucie Fialová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ Krestova Ostrava-Hrabůvka: "V rámci zeměpisu probíhá na naší škole výuka CLIL, to znamená, že se žáci s mezinárodními pojmy a celou problematikou seznamují v cizím jazyce."  

Rada města a zastupitelstvo na projekty cizojazyčné výuky v novém školním roce rozdělí 10 milionů korun. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. července 2023, 17:00

V Havířově vandal uzavřel plyn pro celý panelák

Nájemníkům v panelovém domě na ulici Čelakovského v Havířově někdo uzavřel hlavní přívod plynu. Problémem je, že technici ho nemohou znovu zapnout, dokud neprovedou kontrolu ve všech bytech.

Lidé v tomto dvanáctipodlažním domě v Havířově si už od 6. července nemohou nic uvařit. Jsou totiž bez plynu. Zřejmě nějaký vandal uzavřel na domě hlavní přívod.

Naděžda Kryšková, vedoucí MRA Havířov-Podlesí: "Utrhl zámek z HUP, tím pádem zastavil pro všechny nájemníky plyn. Teď bude následovat, že budou všichni nájemníci kontaktováni, bude muset být u nich provedena kontrola."

anketa: "Museli jsme si koupit ploténky elektrické, protože já jsem doma, mám postiženou dceru. Není to žádná sranda."

Problémem je, že spustit domácnostem plyn není tak jednoduché.

Jakub Voznica, plynař: "Může to bouchnout. Nemůžeme to pustit, pokud nebude někdo na stoupačce doma, protože nemáme zkontrolované, jestli to je bezpečné."

Co když je někdo na dovolené, jsou prázdniny?

Jakub Voznica, plynař: “Tak bohužel, nebudou mít ostatní plyn.”

anketa: "Možná v září, když se všichni sjedou, tak můžeme začít vařit."

V letošním roce plynaři tuto situaci v Havířově řešili už třikrát.

Naděžda Kryšková, vedoucí MRA Havířov-Podlesí: "Tím, že je hlavní uzávěr plynu před domem, tak bohužel tomu se zabránit nedá. Když by byl opravdu únik plynu, musí se tam člověk i hasiči dostat, aby bylo možné plyn zastavit, ale není možné takto toho zneužívat.”

Technikům se nakonec podařilo sehnat rodiny nájemníků, kteří jsou na dovolené a plyn během odpoledne mohli opět pustit.

---

Záchranáři doporučují tekutiny a ochranu před sluncem

Kvůli vysokým teplotám v posledních dnech zaznamenali záchranáři zvýšený počet výjezdů kvůli kolapsům z horka. Zejména starší osoby by na sebe měly být opatrné a vyhýbat se přímému slunci. Důležitý je také dostatečný přísun tekutin.

Teploty kolem třicítky dělají radost milovníkům léta a s ním spojených radovánek, ale zdravotníkům naopak přibývají vrásky na čele. Vzrostl totiž počet kolapsů z vedra. Výjezdové týmy záchranné služby MS kraje spěchali během 3 dnů k 65 pacientům. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Operátoři ZZS i výjezdové týmy zaznamenaly zvýšený počet epileptických záchvatů, potíží u kardiaků a dalších skupin pacientů. Mezi nimi byl znatelný rovněž výskyt kolapsových stavů. Jednalo se převážně o starší osoby, řada z nich měla i další zdravotní obtíže."

Záchranáři v souvislosti s vedry vyzývají k přizpůsobení se podmínkám a panujícímu počasí. Lidé by měli myslet především na dostatečný pitný režim, ochranu před sluncem a pokud možno i úpravu denních aktivit. První pomoc při kolapsu není nijak složitá.

Petr Jaššo, ZZS MS kraje : "Jde o to, okamžitě jít z přímého slunečního záření, ať už pod nějaký strom, přístřešek nebo slunečník a použít chladnější vodu nebo třeba minerálku a ovlažit postiženému hlavu, zátylek a obličej." 

Obzvláště rizikovou skupinou jsou senioři, kteří často zapomínají na pitný režim. Velmi rychle se ale přehřejí i malé děti. Ty by měly mít na slunci neustále pokrývku hlavy. 

---

Krátké zprávy, 11. 7. 2023 17 h - 1

Pár jeřábů bělošíjích, vzácný ptačí druh, který chová ostravská zoo od roku 2007, má dvě mláďata. Poprvé zahnízdil v roce 2019, ale vejce byla neoplozená. Po opakovaných nezdarech snesla letos samice první oplozená vejce. Zoo Ostrava je jednou ze čtyř evropských zoologických zahrad, kde v letošním roce jeřábi bělošíjí odchovávají potomky.

Uzavírka u křižovatky ulic Svinovská a 1. května v Ostravě. Ostravské komunikace tam od 11. do 21. července opravují zhruba 50metrový úsek od křižovatky směrem na Svinov. Projíždět se bude po polovinách vozovky, provoz budou řídit přenosné semafory.

---


Starou lanovku na Bílé pomáhal rozebrat vrtulník

Pilot těžkého pracovního vrtulníku prokazoval svou zručnost v beskydském sportovním areálu na Bílé. S pomocí lanových úvazů ze svahu snášel jednotlivé díly vysloužilé lanové dráhy.

Lanovka ve Ski areálu Bílá má svá nejlepší léta za sebou a bude nahrazena modernější s vyšší kapacitou. Stará lanovka byla proto rozebrána a jednotlivé části snesl do údolí vrtulník.

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski areál Bílá: “Máme za sebou první fázi demontáže staré čtyřsedačkové lanovky, kterou jsme museli dávat dolů vrtulníkem, protože šlo o nepřístupná místa a jinak to nejde. Zároveň se betonoval sloup číslo 5.”

Vrtulník musel začít pracovat už po 5. hodině ranní. Ve vyšší nadmořské výšce a stoupající teplotě se totiž snižuje jeho nosnost. S teplotou souvisí také termika, kdy je stroj při přesné práci hůře manévrovatelný.

Lubomír Mick, pilot vrtulníku: “Museli jsme dneska začít brzy ráno, dokud byla nízká teplota pod 10 stupňů a v podstatě bylo bezvětří. To proto, abychom dokázali vrtulník udržet na místě a nebylo s manipulací moc práce.”

Stožáry nové lanovky by měl usazovat opět vrtulník a to zřejmě v průběhu září.

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski areál Bílá: “Chystáme kompletně novou šestisedačkovou odpojitelnou lanovku s vyhřívanou bublinou, která musí být 16. prosince v provozu, abychom stihli začátek zimní sezony.”

Nová lanovka však nebude sloužit jen pro lyžaře. V průběhu roku ji mohou využívat i běžní turisté, cykloturisté či trialisté.




---

Ochota odpad třídit v Novém Jičíně stoupá

V Novém Jičíně se za loňský rok podařilo snížit produkci směsného komunálního odpadu. Svědčí to o zvýšené ochotě lidí více třídě. Obecně ale množství odpadu narůstá.

Občané Nového Jičína za loňský rok vyprodukovali 3 618 tun směsného komunálního odpadu, který se vyváží na skládku. Oproti roku 2021 je to o 134 tun méně. To je dobrý ukazatel toho, že Novojičínští více třídí, zejména bioodpad a zbytky z kuchyní.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Věříme, že je to i díky tomu, že jsme zavedli několik opatření, která tomu napomáhají, je to například zřízení Re-use centra nebo zavedení sběru gastroodpadu. Ten gastroodpad narostl zhruba na 50 tun za ten rok, stejně tak bioodpad, který narostl na 90 tun.”

Nicméně množství produkovaného odpadu celkově stále roste, legislativa města a obce tlačí ke snižovaní skládkovaného odpadu finančními sankcemi. Limit pro letošní rok je 180 kilogramů odpadu na občana, při jeho dodržení zaplatí město za skládkování 500 korun za tunu.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Každý obyvatel města, včetně kojenců, v loňském roce vyprodukoval 200 kilogramů směsného odpadu. Což je opravdu hodně. Podle legislativy v letošním roce bychom měli každý vyhodit do směsného odpadu 180 kilogramů. V letošním roce, pokud to množství směsného odpadu překročíme, bude jeho uložení na skládku stát 1000 korun.”

Město proto bude dále třídění odpadu podporovat, plánuje zavést systém door to door, tedy nádoby na separaci u každého rodinného domu.

---

Krátké zprávy, 11. 7. 2023 17 h - 2

17. ročník soutěže Stavba MSK 2022. Až do 30. července může veřejnost dát hlas jakékoliv stavbě. Kraj má v soutěži své favority, jako například Chráněné bydlení Sagapo v Bruntále nebo expozici Muzea Trojmezí.

Kvůli Petřvaldské pouti bude Dopravní podnik Ostrava upravovat jízdní řády autobusové linky 30. Výlukové jízdní řády budou platit od 14. do 17. července.

---

Ostrava podporuje projekty na cizojazyčnou výuku

Ostrava se snaží různými způsoby podporovat cizojazyčnou výuku a proto před několika lety vznikl speciální program, který na programy z této oblasti finančně přispívá. Vzdělávání cílí na žáky i pedagogy.

Znalost cizích jazyků je v dnešní době pro pracovní uplatnění velkým přínosem a proto Ostrava už řadu let podporuje cizojazyčnou výuku. Ti nejúspěšnější studenti vysokých škol dokonce často studují přímo na zahraničních univerzitách, což potvrzuje i ostravská anketa Talent roku, kde tvoří většinu oceněných stipendistů.  

vítězové ankety Talent roku: "Jsem studentkou strojního inženýrství na Edinburské univerzitě ve Skotsku."

"Studuji v České republice a zároveň ve Francii."

"Studuji už třetím rokem na univerzitě Berklee College of Music v americkém Bostonu." 

Podpora je poskytována v rámci Programu na podporu cizojazyčné výuky. Pro nový školní rok bude podpořeno celkem 40 projektů. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Znalost cizího jazyka je zásadní v jakékoliv uplatnitelnosti na trhu práce. Rozšiřuje nám obzory, ulehčuje komunikaci s celým světem, a to nejen během dovolené a cest. Chceme, aby každý ostravský žák mluvil obstojně minimálně jedním cizím jazykem, a proto podporujeme již několik let systematický rozvoj výuky jazyků, ať už to jsou bilingvní třídy anebo výuka předmětů v cizím jazyce."

Mezi úspěšnými žadateli je i Základní škola Krestova, kde vymysleli projekt Political geography. 

Lucie Fialová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ Krestova Ostrava-Hrabůvka: "V rámci zeměpisu probíhá na naší škole výuka CLIL, to znamená, že se žáci s mezinárodními pojmy a celou problematikou seznamují v cizím jazyce."  

Rada města a zastupitelstvo na projekty cizojazyčné výuky v novém školním roce rozdělí 10 milionů korun. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-07-2023-17-00