Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě se setkali zástupci hornických měst z celé země
  • Opavané si prohlédli západní část severního obchvatu
  • Regionální knihovna oslavila svou stovku s lidmi na náměstí
  • Slavnost Nového Jičína ovládla i vzdušný prostor
  • Karvinští zahrádkáři uspořádali výstavu s několika soutěžemi
  • V Ostravě se běžel stý ročník RBP City Marathonu

V Ostravě se setkali zástupci hornických měst z celé země

Ostrava se stala hostitelem letošního setkání hornických měst a obcí České republiky. Na tzv. Fajront ale už tradičně jezdí také spolky ze Slovenska a Polska. Součástí slavnosti je i udělování cen Permon.

Už po 27. se sešli horníci a nositelé hornických tradic z měst a obcí celé naší země. Pozvání na letošní Fajront přijali i kolegové z dolů na Slovensku a v Polsku. Setkání odstartovalo už v pátek, ale tradiční, a oblíbený průvod prošel městem v sobotu po mši svaté, která se konala v katedrále Božského Spasitele.

Václav Dorazil, perkmistr: "Myšlenka spočívá v tom, vždy se setkat v nějakém hornickém městě, potkat se s přáteli a ukázat význam hornických tradic." 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ostrava ušla výrazný kus cesty a dnes se určitě nejedná o aktivní hornické město, ale na druhou stranu, nebýt hornictví a kdyby se v Ostravě nenašlo uhlí, nepostavily se hutě, nepřivedla by se železnice, tak by Ostrava jistě neexistovala jistě v té podobě, jak ji známe dnes." 

Jednou z akcí v rámci setkání bylo udělování prestižních cen Permon. Z pěti kategorií zůstali hned 4 Permoni v našem kraji. Jednu získali město Odry za propagaci hornictví, Pavel David a Stanislav Kuba byli ocenění za celoživotní dílo a emeritní ředitel Hornického muzea na Landeku Lumír Plac získal mimořádnou cenu Ostravy.

Lumír Plac, bývalý ředitel Hornického muzea na Landeku: "Když je člověk vyznamenán, tak je to příjemný pocit, ale tady toho hornického ocenění si skutečně vážím." 

V příštím roce se setkání hornických měst a obcí stěhuje do obce Jílové u Prahy, kde se těžilo zlato. 

---

Opavané si prohlédli západní část severního obchvatu

Opavané si jako jedni z prvních mohli prohlédnout dokončovaný úsek silnice 1/11 před jeho otevřením. Konkrétně šlo o západní část severního obchvatu města. Tuto jedinečnou šanci využily stovky lidí.

V Opavě se už v úterý slavnostně otevře západní část severního obchvatu města, na kterou lidé čekají léta. Jedinečnou možnost si ji projít, projet na kole, in-linech, nebo koloběžkách měli obyvatelé Opavy na Dni otevřených dveří na silnici 1/11.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “V úterý 12. září zde už budou jezdit vozidla. To znamená poslední možnost se zde podívat pěšky. Chceme takto prezentovat veřejnosti ty stavby tak, aby viděli, jak ta činnost z našeho hlediska není jednoduchá, krásné stavby z toho ale vznikají. Prostě ukázat to jiným způsobem než potom když po ní sami jezdí.”

Na Dni otevřených dveří nechyběly ukázky silniční a stavební techniky, bohaté občerstvení, skákací hrad, malování na obličej, půjčovna tříkolek, nebo fotokoutek.

anketa: návštěvníci Dne otevřených dveří: ”Stavba je krásná, úžasná, 40 let se na ni čekalo.”

“Líbilo se mi tady hodně, byli jsme tady v těch autech všech a měli jsme cukrovou vatu.”

"Stavba vypadá celkem pěkně. Urychlí to docela ten provoz tady kolem Opavy a jinak tady tu akci, je to perfektní.” 

Pro automobilovou dopravu se západní úsek severního obchvatu otevře v úterý odpoledne. Jde o 5 kilometrový úsek, který vede od okružní křižovatky na silnici I/11 mezi Opavou a Vlaštovičkami až k napojení na už fungující východní část severního obchvatu.

---

Regionální knihovna oslavila svou stovku s lidmi na náměstí

Karvinská regionální knihovna celý rok oslavovala se svými čtenáři 100. výročí svého vzniku. Sérii akcí uzavřel knižní jarmark, který byl letos ve větším stylu než obvykle.

Knižní jarmark byl plný vzdělávacích aktivit, soutěží a zábavy, přesně tak, jak se knihovna, co by moderní komunitní centrum, prezentuje v posledních letech.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "Knižní jarmark jsme zvolili delší, nebudeme končit odpoledne, ale potáhneme až do večera, takže je připravený delší hudební program. Nezapomněli jsme na naše malé čtenáře, dopolední program je určený pro děti z MŠ, máme tady ilustrátora Adolfa Dudka."

Mezitím, co se u pódia děti bavily, vybírali si návštěvníci ve stáncích starší i nové knihy, časopisy nebo gramodesky.

anketa, návštěvníci jarmarku: "Foglara jsem kdysi četl, toho mám přečteného komplet, teď se to zabrzdilo. Noviny čtu." "Všechno mě zajímá. Někdy si nechám doporučit od pracovníků z knihovny, jsem maximálně spokojená."

Oslavy stých narozenin probíhaly po celý rok 2023, konalo se mnoho jednodenních akcí a soutěží. Také byl zasazen před budovou knihovny ginkgo biloba a v Senátu Parlamentu ČR proběhla výstava nazvaná Sto let knihovny mnoha národností.

---

Slavnost Nového Jičína ovládla i vzdušný prostor

Městská slavnost Nového Jičína letos svým tématem vzdala hold létání a vzdušnému prostoru. Trvala dva dny a potěšila tisícovky lidí.

Slavnost Nového Jičína se konala s podtitulem Novojičínští ve vzduchu. Nabídla program ve stylu vzdušných hrátek a všeho, co se může vznášet a nebo souvisí s letectvím. Na Dolní bráně vzniklo malé letiště s desítkami modelů letadel.

Lukáš Židáček, předseda Letecko modelářského klubu Nový Jičín: “Nejzajímavější je asi model poháněný turbínovým motorem a velký model práškovacího letadla Čmelák.”

Motivem pro vzdušné téma slavnosti byli Novojičíňáci, kteří se proslavili na křídlech letounů za první světové války a o čtvrt století později ve službách RAF. Připomínala je výstava na Staré poště. Program slavnosti byl současně i prezentací umu zdejších lidí.

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “To já jsme velice rád, protože je to jedna z mých priorit zaměřit se na tu práci se spolky a podobně budovat tu komunitu, takže já jsem velice rád a potěšen, že se to tak děje.”

návštěvníci slavnosti: 

“Slavnost se nám moc líbí, jsme tady i s malou dcerkou. Počasí vyšlo, takže úplně super.”

“Co bych na to řekl, krásné.”

“Byla jsem tu i v průvodu, takže se mi tu líbí.”

“Je to tady ohromné, ve vzduchu to úplně miluju, protože jsem celý život dělal parašutismus, a už jsme i několikrát skákali do Nového Jičína.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Slavnosti města pro každou obec i mesto velmi důležité. Je to profilace nejen města, ale hlavně i zapsaných spolků, škol a školek, ale i místních obyvatel. Jsem strašně rád, že tato tradice už trvá téměř 30 let.”

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: ”Máme 300 obcí, měst a vesniček a musím říct, že v každé se pořádají takovéto slavnosti, které obohacují kulturní život v daném místě.”

Velkým lákadlem pro návštěvu byly samozřejmě koncerty, Janka Ledeckého, Richarda Müller a Marty Jandové.

---

Karvinští zahrádkáři uspořádali výstavu s několika soutěžemi

Zahrádkáři z Karvinska se pochlubili se svou úrodou. Návštěvníci mohli obdivovat nejtěžší rajčata i papriky a také hodnotit aranžmá, které k výstavě vytvořili školáci.

Zahrádkáři z Karvinska se opět po roce sešli s veřejností, aby jim ukázali své letošní výpěstky a pochlubili se úrodou. A to přesto, že letošní rok nebyl až tak ideální, jak by si přáli.

Miroslav Nechvátal, místopředseda Českého zahrádkářského svazu Územního sdružení Karviná: "Na jaře bylo několik opakovaných vln jarních mrazíků, co se týče zeleniny, rajčatům, okurkám, pokud se dostatečně zalívaly, měly vcelku výhodné podmínky pro růst.” 

O tom svědčila i soutěžní výstava zahrádkářů o nejtěžší rajče a papriku. Bez skleníku nebo pod fólií by takové rozměry pěstitelé nedosáhli.

Miroslav Nechvátal, místopředseda Českého zahrádkářského svazu Územního sdružení Karviná: "Mají rády poměrně dost dusíku a vápna, takže kdo má slepičince nebo ze slepičinců granule koupené, tak už při výsadbě dát jako zásobní hnojení, dostatečně zalévat a pak narostou téměř půl kilové papriky no a záleží na výběru kultiváru.” 

O návštěvníky neměli zahrádkáři nouzi, na výpěstky se přišli podívat i školáci.

anketa: ” Tato výstava je dobrá, líbí se mi kaktusy a zelenina dobrá." “ Koupil jsem si tady kaktus, je to tu moc pěkné."

Výstava byla obohacena o několik soutěží pro veřejnost a samotné zahrádkáře a také tradičně o soutěžní výstavu prací dětí z několika základních škol. Vytvořily podzimní aranžmá.

---

V Ostravě se běžel stý ročník RBP City Marathonu

Ostrava zažila sportovní svátek. V letošním roce totiž uplynulo sto let od chvíle, kdy se zde poprvé běžel Marathon. Na start toho letošního se postavilo na všech tratích 1900 běžců. Startovní pistole se chopil primátor města Jan Dohnal.

V roce 1923 se v Ostravě uskutečnil první vytrvalostní závod pod názvem 1. Slezský maratón 31 km. Tehdy se startovalo v Opavě a cíl byl v Ostravě. O sto let později už se běhá standartní maratonská trasa a start i cíl je v Ostravě. 

Petra Pasatorová, ředitelka RBP Ostrava City Marathonu: "Letošní ročník je pro nás velký, protože máme hodně lidí. Je vidět, že běhá čím dál více běžců, což nás těší. Letos je navíc i mistrovství republiky veteránů a máme přes 300 maratonců." 

Závod měl oproti loňsku změněnou trasu. Startovalo se u nového kampusu Ostravské univerzity a běžci přivítali, že velká část trati vedla Komenského sady. Kdo si netroufl na maraton, mohl si vybrat kratší trať a nebo se zapojit do štafety. Děti běžely 2 km. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Když přijdu na nějakou akci, kterou město podporuje e je na ní hodně lidí, tak mám velkou radost, protože je vidět, že to má smysl. Jsem hodně rád." 

RBP Ostrava City Marathon byl zároveň mistrovstvím republiky veteránů. Nejstarší z běžců měl 78 let. Celkem na všech tratích běželo 1900 účastníků.

anketa, běžci: "Za měsíc budu mít 77 roků a běžím 120 maraton."

"Jsme skupina, která jednou dvakrát do roka cestuje po celé Evropě."

"Dneska běžím 170 maraton." 

Vítězem stého ročníku RBP Ostrava City Marathonu se stal Jan Kohut a mezi ženami byla nejrychlejší Petra Pastorová z pořádajícího klubu Seitl Ostrava.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. září 2023, 17:00

V Ostravě se setkali zástupci hornických měst z celé země

Ostrava se stala hostitelem letošního setkání hornických měst a obcí České republiky. Na tzv. Fajront ale už tradičně jezdí také spolky ze Slovenska a Polska. Součástí slavnosti je i udělování cen Permon.

Už po 27. se sešli horníci a nositelé hornických tradic z měst a obcí celé naší země. Pozvání na letošní Fajront přijali i kolegové z dolů na Slovensku a v Polsku. Setkání odstartovalo už v pátek, ale tradiční, a oblíbený průvod prošel městem v sobotu po mši svaté, která se konala v katedrále Božského Spasitele.

Václav Dorazil, perkmistr: "Myšlenka spočívá v tom, vždy se setkat v nějakém hornickém městě, potkat se s přáteli a ukázat význam hornických tradic." 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ostrava ušla výrazný kus cesty a dnes se určitě nejedná o aktivní hornické město, ale na druhou stranu, nebýt hornictví a kdyby se v Ostravě nenašlo uhlí, nepostavily se hutě, nepřivedla by se železnice, tak by Ostrava jistě neexistovala jistě v té podobě, jak ji známe dnes." 

Jednou z akcí v rámci setkání bylo udělování prestižních cen Permon. Z pěti kategorií zůstali hned 4 Permoni v našem kraji. Jednu získali město Odry za propagaci hornictví, Pavel David a Stanislav Kuba byli ocenění za celoživotní dílo a emeritní ředitel Hornického muzea na Landeku Lumír Plac získal mimořádnou cenu Ostravy.

Lumír Plac, bývalý ředitel Hornického muzea na Landeku: "Když je člověk vyznamenán, tak je to příjemný pocit, ale tady toho hornického ocenění si skutečně vážím." 

V příštím roce se setkání hornických měst a obcí stěhuje do obce Jílové u Prahy, kde se těžilo zlato. 

---

Opavané si prohlédli západní část severního obchvatu

Opavané si jako jedni z prvních mohli prohlédnout dokončovaný úsek silnice 1/11 před jeho otevřením. Konkrétně šlo o západní část severního obchvatu města. Tuto jedinečnou šanci využily stovky lidí.

V Opavě se už v úterý slavnostně otevře západní část severního obchvatu města, na kterou lidé čekají léta. Jedinečnou možnost si ji projít, projet na kole, in-linech, nebo koloběžkách měli obyvatelé Opavy na Dni otevřených dveří na silnici 1/11.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “V úterý 12. září zde už budou jezdit vozidla. To znamená poslední možnost se zde podívat pěšky. Chceme takto prezentovat veřejnosti ty stavby tak, aby viděli, jak ta činnost z našeho hlediska není jednoduchá, krásné stavby z toho ale vznikají. Prostě ukázat to jiným způsobem než potom když po ní sami jezdí.”

Na Dni otevřených dveří nechyběly ukázky silniční a stavební techniky, bohaté občerstvení, skákací hrad, malování na obličej, půjčovna tříkolek, nebo fotokoutek.

anketa: návštěvníci Dne otevřených dveří: ”Stavba je krásná, úžasná, 40 let se na ni čekalo.”

“Líbilo se mi tady hodně, byli jsme tady v těch autech všech a měli jsme cukrovou vatu.”

"Stavba vypadá celkem pěkně. Urychlí to docela ten provoz tady kolem Opavy a jinak tady tu akci, je to perfektní.” 

Pro automobilovou dopravu se západní úsek severního obchvatu otevře v úterý odpoledne. Jde o 5 kilometrový úsek, který vede od okružní křižovatky na silnici I/11 mezi Opavou a Vlaštovičkami až k napojení na už fungující východní část severního obchvatu.

---

Regionální knihovna oslavila svou stovku s lidmi na náměstí

Karvinská regionální knihovna celý rok oslavovala se svými čtenáři 100. výročí svého vzniku. Sérii akcí uzavřel knižní jarmark, který byl letos ve větším stylu než obvykle.

Knižní jarmark byl plný vzdělávacích aktivit, soutěží a zábavy, přesně tak, jak se knihovna, co by moderní komunitní centrum, prezentuje v posledních letech.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "Knižní jarmark jsme zvolili delší, nebudeme končit odpoledne, ale potáhneme až do večera, takže je připravený delší hudební program. Nezapomněli jsme na naše malé čtenáře, dopolední program je určený pro děti z MŠ, máme tady ilustrátora Adolfa Dudka."

Mezitím, co se u pódia děti bavily, vybírali si návštěvníci ve stáncích starší i nové knihy, časopisy nebo gramodesky.

anketa, návštěvníci jarmarku: "Foglara jsem kdysi četl, toho mám přečteného komplet, teď se to zabrzdilo. Noviny čtu." "Všechno mě zajímá. Někdy si nechám doporučit od pracovníků z knihovny, jsem maximálně spokojená."

Oslavy stých narozenin probíhaly po celý rok 2023, konalo se mnoho jednodenních akcí a soutěží. Také byl zasazen před budovou knihovny ginkgo biloba a v Senátu Parlamentu ČR proběhla výstava nazvaná Sto let knihovny mnoha národností.

---

Slavnost Nového Jičína ovládla i vzdušný prostor

Městská slavnost Nového Jičína letos svým tématem vzdala hold létání a vzdušnému prostoru. Trvala dva dny a potěšila tisícovky lidí.

Slavnost Nového Jičína se konala s podtitulem Novojičínští ve vzduchu. Nabídla program ve stylu vzdušných hrátek a všeho, co se může vznášet a nebo souvisí s letectvím. Na Dolní bráně vzniklo malé letiště s desítkami modelů letadel.

Lukáš Židáček, předseda Letecko modelářského klubu Nový Jičín: “Nejzajímavější je asi model poháněný turbínovým motorem a velký model práškovacího letadla Čmelák.”

Motivem pro vzdušné téma slavnosti byli Novojičíňáci, kteří se proslavili na křídlech letounů za první světové války a o čtvrt století později ve službách RAF. Připomínala je výstava na Staré poště. Program slavnosti byl současně i prezentací umu zdejších lidí.

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “To já jsme velice rád, protože je to jedna z mých priorit zaměřit se na tu práci se spolky a podobně budovat tu komunitu, takže já jsem velice rád a potěšen, že se to tak děje.”

návštěvníci slavnosti: 

“Slavnost se nám moc líbí, jsme tady i s malou dcerkou. Počasí vyšlo, takže úplně super.”

“Co bych na to řekl, krásné.”

“Byla jsem tu i v průvodu, takže se mi tu líbí.”

“Je to tady ohromné, ve vzduchu to úplně miluju, protože jsem celý život dělal parašutismus, a už jsme i několikrát skákali do Nového Jičína.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Slavnosti města pro každou obec i mesto velmi důležité. Je to profilace nejen města, ale hlavně i zapsaných spolků, škol a školek, ale i místních obyvatel. Jsem strašně rád, že tato tradice už trvá téměř 30 let.”

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: ”Máme 300 obcí, měst a vesniček a musím říct, že v každé se pořádají takovéto slavnosti, které obohacují kulturní život v daném místě.”

Velkým lákadlem pro návštěvu byly samozřejmě koncerty, Janka Ledeckého, Richarda Müller a Marty Jandové.

---

Karvinští zahrádkáři uspořádali výstavu s několika soutěžemi

Zahrádkáři z Karvinska se pochlubili se svou úrodou. Návštěvníci mohli obdivovat nejtěžší rajčata i papriky a také hodnotit aranžmá, které k výstavě vytvořili školáci.

Zahrádkáři z Karvinska se opět po roce sešli s veřejností, aby jim ukázali své letošní výpěstky a pochlubili se úrodou. A to přesto, že letošní rok nebyl až tak ideální, jak by si přáli.

Miroslav Nechvátal, místopředseda Českého zahrádkářského svazu Územního sdružení Karviná: "Na jaře bylo několik opakovaných vln jarních mrazíků, co se týče zeleniny, rajčatům, okurkám, pokud se dostatečně zalívaly, měly vcelku výhodné podmínky pro růst.” 

O tom svědčila i soutěžní výstava zahrádkářů o nejtěžší rajče a papriku. Bez skleníku nebo pod fólií by takové rozměry pěstitelé nedosáhli.

Miroslav Nechvátal, místopředseda Českého zahrádkářského svazu Územního sdružení Karviná: "Mají rády poměrně dost dusíku a vápna, takže kdo má slepičince nebo ze slepičinců granule koupené, tak už při výsadbě dát jako zásobní hnojení, dostatečně zalévat a pak narostou téměř půl kilové papriky no a záleží na výběru kultiváru.” 

O návštěvníky neměli zahrádkáři nouzi, na výpěstky se přišli podívat i školáci.

anketa: ” Tato výstava je dobrá, líbí se mi kaktusy a zelenina dobrá." “ Koupil jsem si tady kaktus, je to tu moc pěkné."

Výstava byla obohacena o několik soutěží pro veřejnost a samotné zahrádkáře a také tradičně o soutěžní výstavu prací dětí z několika základních škol. Vytvořily podzimní aranžmá.

---

V Ostravě se běžel stý ročník RBP City Marathonu

Ostrava zažila sportovní svátek. V letošním roce totiž uplynulo sto let od chvíle, kdy se zde poprvé běžel Marathon. Na start toho letošního se postavilo na všech tratích 1900 běžců. Startovní pistole se chopil primátor města Jan Dohnal.

V roce 1923 se v Ostravě uskutečnil první vytrvalostní závod pod názvem 1. Slezský maratón 31 km. Tehdy se startovalo v Opavě a cíl byl v Ostravě. O sto let později už se běhá standartní maratonská trasa a start i cíl je v Ostravě. 

Petra Pasatorová, ředitelka RBP Ostrava City Marathonu: "Letošní ročník je pro nás velký, protože máme hodně lidí. Je vidět, že běhá čím dál více běžců, což nás těší. Letos je navíc i mistrovství republiky veteránů a máme přes 300 maratonců." 

Závod měl oproti loňsku změněnou trasu. Startovalo se u nového kampusu Ostravské univerzity a běžci přivítali, že velká část trati vedla Komenského sady. Kdo si netroufl na maraton, mohl si vybrat kratší trať a nebo se zapojit do štafety. Děti běžely 2 km. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Když přijdu na nějakou akci, kterou město podporuje e je na ní hodně lidí, tak mám velkou radost, protože je vidět, že to má smysl. Jsem hodně rád." 

RBP Ostrava City Marathon byl zároveň mistrovstvím republiky veteránů. Nejstarší z běžců měl 78 let. Celkem na všech tratích běželo 1900 účastníků.

anketa, běžci: "Za měsíc budu mít 77 roků a běžím 120 maraton."

"Jsme skupina, která jednou dvakrát do roka cestuje po celé Evropě."

"Dneska běžím 170 maraton." 

Vítězem stého ročníku RBP Ostrava City Marathonu se stal Jan Kohut a mezi ženami byla nejrychlejší Petra Pastorová z pořádajícího klubu Seitl Ostrava.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-09-2023-17-00