Hasiči z MS kraje uspěli v anketě hasič roku 2020
Hasiči z Moravskoslezského kraje uspěli v celostátní anketě hasič roku 2020. Nejnáročnějším zásahem loňského roku byl vyhodnocen tragický požár panelového domu v Bohumíně, oceněn byl ale také Jiří Němčík v kategorii velitel roku a mezi zaměstnanci byla oceněna ekonomka Daniela Budínová.
V anketě Hasič roku za rok 2020 získali zástupci našeho kraje hned tři ocenění. Nejnáročnějším zásahem minulého roku byl požár výškového domu v Bohumíně, při kterém zahynulo 11 lidí, z toho 3 děti. Vzhledem k místu požáru, množství obětí a jeho rychlému rozvoji se jednalo o fyzicky, a především psychicky extrémně náročný zásah.
Radim Kuchař, zástupce ředitele HZS MS kraje: "Dva profesionální hasiči, později podporovaní ještě dalšíma dvěma dobrovolnými hasiči ze Starého Bohumína, předvedli naprosto heroický výkon, který byl na hranici osobního nasazení a později nasadili i vlastní životy přímo při tom zásahu v bytě."
V kategorii velitel roku byl na třetím místě vyhlášen Jiří Němčík, který se vypracoval na vedoucího Integrovaného záchranného systému, je styčný důstojník speciálních odřadů USAR a WASAR, v roce 2014 např. velel při záchranných akcích u povodní v Bosně a Hercegovině. Byl také klíčovým mužem při koordinaci odběrových míst a odběrových týmů v době pandemie.
Jiří Němčík, HZS MS kraji: "Byl jsem morálně ohodnocen za to, co jsem za takřka čtvrtstoletí u hasičského záchranného sboru udělal, takže opravdu mě to potěšilo."
Na třetím místě také skončila – v kategorii „Zaměstnanec roku 2020“ ekonomka Daniela Budinová, která má na starosti rozpočet krajského ředitelství hasičů.
---
Moravskoslezský kraj poděkoval zdravotníkům za pomoc v pandemii
Dříve Sestra roku, letos mimořádně galavečer s názvem Děkujeme zdravotníkům. Tradiční akce v prostorách auly VŠB-TUO ocenila zdravotníky všech sedmnácti nemocnic v regionu, Sanatoria Jablunkov i Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.
Víc než rok a půl v covidu, to byla spousta nepříjemných, ale taky pozitivních zkušeností pro zdravotníky. I dnes jsou jejich pocity smíšené.
zdravotníci: "Vybaví se mi období, které jsme ještě nikdy nezažili a bylo to pořád o překonávání něčeho, nějakých překážek, emočních zážitků a překonávání sami sebe, protože někdy jsme si opravdu sáhli na dno."
"Obohatilo to i ten život, ale bylo to velmi náročné a už bych to nechtěla zažít."
Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví ČR: "Udělali obrovský kus práce. Samozřejmě ta práce byla naprosto náročná a hlavně si myslím, že je to od nich obrovská oběť."
Nikdo ze současných zdravotníků podobnou situaci nezažil. Pandemie byla pro zdravotnictví silnou zatěžkávacích zkouškou.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "My jsme si dovolili právě proto změnit ten formát oceňování. Dříve to bylo oceňování sester z jednotlivých nemocnic. Letos jsme to museli udělat tak, že jsme museli poděkovat všem. Pevně věřím, že už nebudeme muset takto nikdy dále děkovat. Pevně ale věřím, že to naši zdravotníci ocení, protože ne vždy jde o peníze. Jde taky o to ukázat, že si té práce vážíme."
---
Učebna dílen NJ školy je na úrovni odborné firmy
Větší podpora technického vzdělávání, to je jeden z cílů, který se daří naplnit v novojičínské Základní škole Jubilejní. Otevřeli zde nově zrekonstruované učebny dílen, včetně moderního vybavení nejen nářadím, ale i 3D tiskárnami.
O rekonstrukci zastaralých učeben dílen usilovala Základní škola Jubilejní v Novém Jičíně čtyři roky. Na financování projektu se snažila získat peníze z Evropské unie. To se ale nepodařilo.
Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Proto jsem obtěžoval, možná někdy nepříjemně, přiznávám, našeho zřizovatele s tím, že prostory pro naši výuku dílen a polytechnické výchovy jsou nevyhovující, a nakonec jsem tedy uspěl.”
Modernizaci učeben za bezmála 2 miliony 700 tisíc korun zafinancovalo město.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Výuka praktických předmětů dostane úplně jiný náboj a bude pro děti zajímavá, možná by byla zajímavá i pro tatínky našich dětí.”
Linda Polášková, žákyně Základní školy Jubilejní: “Předtím to bylo takové staré, rezavé, prostě škaredé.”
Natalia Gbediame, žákyně Základní školy Jubilejní: “Ve starých dílnách se nedalo moc pracovat, teď se nám bude pracovat stoprocentně lépe.”
Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Dodavatelská firma, která nám celou tu stavbu realizovala a dodávala některé vybavení, tak sama říkala, ústy svého ředitele, že by takové vybavení ocenili pro své zaměstnance.”
Výsledkem půl roku trvající rekonstrukce je klasická učebna dílen, multimediální třída, kde vyučují také 3D tisk nebo CNC frézování. Špičkové je i vybavení nářadím.
---
Miss Karvinsko 2021
V následující reportáži vás zavedeme na galavečer soutěže nazvané Miss Karvinsko. Tato soutěž určená vdaným ženám, maminkám na mateřské a všem odvážným, které si chtějí vyzkoušet tento druh soutěže.
V sále MěDK Karviná se konal 9. ročník soutěže Miss Karvinsko. Původně se měl uskutečnit v loňském roce, kvůli covidovým opatřením si ale finalistky na svůj velký den musely počkat celý rok navíc.
Z titulu 2. vicemiss Karvinsko 2021 se nakonec radovala Vendula Švrčková z Frýdku-Místku.
Vendula Švrčková, II. vicemiss Karvinsko 2021: "Cítím se šťastná, nečekala jsem to. Cítím radost z celého srdce."
O jednom titulu - Sympatie rozhodla sama veřejnost ještě před finále. Z něj se radovala soutěžící z Orlové Dagmar Mičková, která je také držitelkou titulu 1. vicemiss. Oba tituly jsou pro ni stejně hodnotné a přinesly ji stejnou emoční radost.
Dagmar Mičková, I. vicemiss Karvinsko 2021: "Pocity mám úžasné, bylo to náročné, protože to trvalo dlouhou dobu díky díky covidu, ale jsem ráda, že to je za mnou."
Novou Miss Karvinsko 2021 zvolila porota jednatřicetiletou Veroniku Šutovou. Pochází z Bohumína. Vítězství ji nesmírně potěšilo a na celou soutěž bude dlouho vzpomínat.
Veronika Šutová, vítězka Miss Karvinsko 2021: "Cítím se šťastně, báječně, jsem ráda, že jsem tady mohla být, byla to obrovská zkušenost a já jsem si to maximálně užila."
V průběhu soutěže byla také ze soutěžících vybrána Národním ředitelem soutěže Alpe Adria Lubošem Ďurinou dívka, která bude reprezentovat ČR na této mezinárodní soutěži. Postupující se stala Natálie Neporová.
---
8. ročník Vybíjené na náměstí 2021
Již druhým rokem Město Bruntál pořádá na začátku října svůj Den sportu. Ten zahájila tradiční oblíbená akce – Vybíjená na náměstí. Ta se v centru města hrávala vždy v červnu. S ohledem na možná epidemická rizika byla posunuta na podzimní termín.
I přes posunuté datum konání si Vybíjená na náměstí udržela vysokou úroveň i zájem diváků.
Radek Černý, organizátor a hlavní rozhodčí: „My dneska pořádáme osmý ročník tradiční vybíjené na náměstí, účast přislíbilo 5 ze 6 škol našeho města. Městu Bruntál bychom chtěli ještě poděkovat za vynikající spolupráci a zajištění veškerého zázemí."
Vybíjená je stará hra, kterou ve škole hrávali již naši prarodiče. Kromě základní verze ve světě nabyla během let mnoha podob, jako například hra „všichni proti všem“ nebo americká varianta se 4 míči.
Radek Černý, organizátor a hlavní rozhodčí: „Všechny školy si zahrají dohromady každý s každým a na závěr první a druhé místo se spolu utkají ve finálovém zápase."
Vybíjená rozvíjí všestranně pohybové aktivity dětí a často se stává sportovním doplňkem jejich hlavních sportů.
Anketa, účastníci turnaje: „Já ještě kromě vybíjené hraju i fotbal.“
„Já kromě vybíjené ještě hraju badminton za Olomouc.“
„Hraju za Petrin a první zápas se mi povedl vyhrát. Kromě vybíjené ještě běhám a hraju florbal.“
Turnaje se účastnili žáci pátých a šestých ročníků bez rozdílu pohlaví. Hra je velmi oblíbená i u dívek.
Anketa, účastíci turnaje: „Je to dobrá hra i pro holky.“
„Vybíjená je můj druhý nejlepší sport nebo nejoblíbenější, hned po fotbale.“
V turnaji byla nakonec nejúspěšnější reprezentace 1. Základní školy Jesenická před školou Okružní a pořádající školou Petrin. Hlavním bodem Dne sportu byl následně tradiční Večerní běh Bruntálem.
---