Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Lékařská fakulta OU má cvičnou nemocnici
  • Kraj plánuje strategické projekty Spravedlivé transformace beze změn
  • Preparát žirafy Rothschildovy ve Slezském zemském muzeu
  • NJ informuje na dvou elektronických deskách
  • Hrad Hukvaldy byl plný strašidel a Krampus čertů

Lékařská fakulta OU má cvičnou nemocnici

Lékařská fakulta Ostravské univerzity se posunula mezi špičkové evropské školy. Otevřela unikátní cvičnou nemocnici, která díky svému vybavení pomůže nejen studentům v přípravě, ale mohou se v ní zdokonalovat i lékaři.

Studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity nabízí zcela nové možnosti vzdělávání. Po 12 letech příprav a třech intenzivních letech výstavby, zařizování a vybavování bylo otevřeno simulační centrum, tedy jakási cvičná nemocnice a to rozhodně není nadsázka. 

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Naši studenti a časem nepochybně i lékaři a jiní postgraduanti tady budou získávat určité manuální schopnosti, budou si zkoušet teoretické znalosti, konvertovat je do praktických dovedností. Budou nacvičovat i koordinaci procesů." 

Součástí simulačního centra je například urgentní příjem, jednotka intenzivní péče, operační i porodní sál. Cvičná nemocnice je vybavena lůžky i přístroji. Pacienty nahrazují dokonalé simulátory. 

MUDr. Daniel Toman, odborný asistent pro výuku chirurgie: "Mi se to líbí moc, protože když jsme já začínal s chirurgií před 10 lety, tak jsme tuhle možnost neměli. Takhle v podstatě můžete operovat kdykoliv i mladý chirurg může přijít a operovat celý víkend." 

student: "Je to úžasné, můžete si to vyzkoušet dopředu, jak se to všechno posouvá, člověk si může všechno natrénovat." 

Část simulačního centra bude sloužit i budoucím zdravotnickým záchranářům, kteří v něm mají i vlastní operační středisko. 

---

Kraj plánuje strategické projekty Spravedlivé transformace beze změn

Velký svět techniky v ostravských Dolních Vítkovicích se stal dějištěm konference o cestě evropské ekonomiky k zelenému hospodaření. Pozvání přijali také zástupci Evropského hospodářského a sociálního výboru.

Česká republika předsedá Evropské unii, proto pozvala zástupce všech členských zemí do Ostravy. Co bylo hlavním cílem?

David Sventek, organizátor konference: „Ukázat jim Ostravu jako příklad takové laboratoře, kde se daří změna, kde postupně měníme těžký průmysl v nové druhy podnikání, a tak jsme si řekli, že je už co ukázat, máme i zajímavé plány.“

Christa Schweng, předsedkyně EHSV: „Ostrava je excelentním příkladem transformace regionu, přesně toto jsme hledali. Mít takový příklad úspěšné transformace od uhelného k zelenému hospodaření je pro celou Evropu velmi důležité.“

Konference byla také příležitostí prezentovat, jak náš kraj naloží s finanční podporou z Fondu spravedlivé transformace.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Ty strategické projekty jsou nachystány tak, jak jsme je plánovali. Ale kromě těch strategických projektů půjdeme i cestou brownfieldů, budeme chtít vrátit pohornickou krajinu zpátky lidem a firmám, protože předpokládáme, že tam se bude rozvíjet ekonomická činnost. Teď probíhají studie proveditelnosti, pak se budeme hlásit do soutěží.“

Hosté si po konferenci prohlédli expozici Velkého světa techniky a také výrobu a muzeum nákladních automobilů Tatra.

---

Krátké zprávy, 11. října 2022, 16 h - 1

MS kraj přispívá na rozvoj Osoblažska a Vítkovska. Třetím rokem tak do socioekonomicky znevýhodněných lokalit regionu putují krajské peníze. Jedním z úspěšně dokončených projektů je například nově vybudovaná výrobní hala v obci Dívčí Hrad. Na Osoblažsko tak přijde další podnikatel a nabídne místním lidem zhruba deset nových pracovních míst.

Krajský soud v Ostravě eviduje 15 stížností na průběh komunálních voleb na území Moravskoslezského kraje. Čtyři už zamítl. Zbývající bude ještě projednávat. V minulosti jich bývalo výrazně více, v roce 2018 a 2014 několik desítek.

---

Preparát žirafy Rothschildovy ve Slezském zemském muzeu

Opavské Slezské zemské muzeum nabízí návštěvníkům preparát 4 metry vysoké žirafy Rothschildovy. Mladý samec uhynul v ostravské ZOO před pěti lety. Kůži dostalo muzeum darem. Zhotovení exponátu zaplatilo Ministerstvu kultury.

Návštěvníky Slezského zemského muzea vítá v majestátní vstupní dvoraně expozice exotických zvířat: dva sloni a lev. Teď sem přibyl další exemplář. Jde o preparát žirafy. Se svými čtyřmi metry je to zcela jistě nejvyšší vystavený exponát.

Kůže pochází z 2 a půl roku starého, žirafího samce, který uhynul v ostravské ZOO v roce 2017 a muzeum ji dostalo darem. Nyní poskytlo ministerstvo kultury peníze na zhotovení preparátu. Protože zvíře nedorostlo své maximální výšky, museli preparátoři polyuretanový model, na který se kůže natahuje, upravit.

Miloš Malucha, preparátor: „Celý ten model se musel úměrně zmenšit. Museli jsme z něj vyřezat nějaké části. Pak jej znovu slepit. A podle velikosti kůže dobrousit svaly.“

150 kilogramový preparát je kvůli stabilitě na několika místech vyztužený želenými tyčemi. Umístěný je na podstavci s kolečky, aby se s ním dalo lehce pohybovat.

Žirafí samec Bořek se tak ocitnul ve společnosti svých bývalých sousedů z ostravské zoologické zahrady. Vedle něj totiž stojí slon Calvin, který nepřežil absces nohy. Jeho potomek, Sumitra, zemřel na sloní herpes virus. Kvůli zdravotnímu stavu musel být utracený před dvěma lety také lev Sohan. Tato exotická zvířata teď zdobí muzejní dvoranu.

Michal Jakubec, Slezské zemské muzeum: „Jedná se o největší přírůstek a exemplář zoologické sbírky SZM. Jde o unikátního živočicha afrického kontinentu. V tomto směru mu můžeme také přičíst další ´nej´.“

Během následujících dnů bude dokončený také podstavec, na kterém zvíře stojí. Nicméně už nyní se na žirafího samce Bořka mohou přijít návštěvníci podívat.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Žirafa se určitě stane návštěvnickým tahákem. Věřím, že zejména děti si ji zamilují.“

Protože exponáty nejsou chráněné skleněnými vitrínami, nabízí se návštěvníkům na tyto velikány opravdu nevšední pohled.




---

NJ informuje na dvou elektronických deskách

Nový Jičín pořídil elektronické panely, které nahradí klasickou papírovou úřední desku. Umístěny jsou na sklech budovy radnice. Informace zde jsou přehlednější a sníží se produkce odpadu papírů.

Dle zákona povinné informace dosud Nový Jičín zveřejňoval na papírové úřední desce, tedy na nástěnkách ve vitrínách na budově radnice. Teď je nahradily dvě nové elektronické desky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jednak je to moderní, ale má to i několik dalších výhod, protože elektronické desky umožňují vyhledávání, což na těch klasický nástěnkách možné nebylo, a také zvětšování písma. Další výhodou je, že dojde k jakémusi ušetření papíru.”

Kromě primární funkce úřední desky nabízí elektronické panely i přístup na web města a Návštěvnického centra a pro turisty třeba i informace o památkách v Novém Jičíně.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Je to na principu tabletu, kdy na to dotykem klikneme a zobrazí se daný detail. Dá se obraz zvětšovat nebo zmenšovat a je tam i funkce pro vozíčkáře. Když přijede vozíčkář, vpravo dole má ikonku, a když na ni klikne, posune se obraz dolů do jeho úrovně.”

Cena za pořízení a instalaci elektronických desek byla necelých 350 tisíc korun včetně DPH.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Naštěstí se vyskytla i dotace , která to v podstatě z 95 procent pokryla, takže město z toho financovalo pouze zhruba 45 tisíc korun.”

Papírová a elektronická úřední deska budou souběžně fungovat do konce října. Pak dostanou nástěnky k dispozici organizace města nebo spolky.

---

Krátké zprávy, 11. října 2022, 16 h - 2

Nezaměstnanost kraji byla v MS v září 4,9 procenta, zůstala stejná jako v srpnu. Práci na konci měsíce nemělo 40.496 lidí. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR.

Pondělní požár ve Studénce. Hořet začalo na půdě kancelářské budovy jedné z tamních firem v Butovicích. Hasiči likvidovali oheň na ploše 10x20 metrů. Budovu před příjezdem hasičů opustilo 20 osob, na likvidaci požáru byly nasazeny také dvě automobilové plošiny. Hasiči vynášeli ze spodních pater elektroniku a jiné vybavení kanceláří. Škoda byla vyčíslena na více než milion korun.

---


Hrad Hukvaldy byl plný strašidel a Krampus čertů

Ke každému hradu patří pověsti a strašidla. Nejinak je tomu u zříceniny hradu Hukvaldy. Tamní strašidla se návštěvníkům tentokrát ukázala až po setmění.

Večerní návštěva hradu Hukvaldy tentokrát stála opravdu za to a nenechaly si ji ujít stovky lidí. Hlavním lákadlem byli oblíbení čerti. Pořádný děs ale naháněla i další strašidla.

Tomáš Kočí, vedoucí skupiny Krampus & Hexe Praha: “Jsme pražská skupina Krampus & Hexe Praha. Naše skupina se zaměřuje spíše na Rakousko, na Německo, ale máme i několik akcí tady v České republice. Jezdíme ještě s kolegy z Vysočiny, takže dohromady máme nějakých 25 - 28 členů. Máme rakouské masky od tamních řezbářů, kožichy máme taky z Rakouska a některé masky nám náš řezbář Ondra Bareš a kostýmy dává dohromady naše zástupkyně Helena Karasová. Takže je to prostě spíš taková rodinná atmosféra. Tahle maska má kolem 6 či 7 kilogramů a celý ten kostým, včetně zvonů a všech dalších věcí, tak má kolem 20 až 30 kilogramů. Je v tom vedro, skoro nic nejde vidět. Tady se kouká vlastně pod těma očima malinkými otvory, takže vidíte nějakých pět metrů před sebe, ale pod sebe nevidíte vůbec nic.”

Anketa: “Hodně se mi to líbí, je tady hodně čertů a malé děti tady brečí. Celkem se bojím.”

Anketa: “Atmosféra je tady hodně strašidelná, hlavně ti čerti a celkově, jak je tady tma, tak je to strašidelnější, než ve dne.”

Tereza Frejlichová, vedoucí Striga - ohnivá skupina zpod Radhoště: “My jsme skupina Striga - ohnivá skupina zpod Radhoště. Společně fungujeme zhruba rok a máme asi pět stálých členů, plus provozujeme ve Frenštátě pod Radhoštěm kroužek, kde to učíme děti i dospělé a kdokoli se k nám může přidat. Na Hukvaldech je pokaždé výborná atmosféra a my jsme šťastní, že můžeme na tom našem domovském hradě dělat tu naši ohňovku, kterou děláme pro skvělé publikum plné dětí a to my milujeme. To je úplně to nejkrásnější a navíc si to užíváme, protože máme přátelskou atmosféru ve skupině.”

Anketa: “Je to tady dobré.”

Anketa: “Jsme tady poprvé a je to tady super.”

Anketa: “My se vůbec nebojíme, že? My jsme hodní, na nás čerti nemůžou.”

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. října 2022, 16:00

Lékařská fakulta OU má cvičnou nemocnici

Lékařská fakulta Ostravské univerzity se posunula mezi špičkové evropské školy. Otevřela unikátní cvičnou nemocnici, která díky svému vybavení pomůže nejen studentům v přípravě, ale mohou se v ní zdokonalovat i lékaři.

Studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity nabízí zcela nové možnosti vzdělávání. Po 12 letech příprav a třech intenzivních letech výstavby, zařizování a vybavování bylo otevřeno simulační centrum, tedy jakási cvičná nemocnice a to rozhodně není nadsázka. 

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Naši studenti a časem nepochybně i lékaři a jiní postgraduanti tady budou získávat určité manuální schopnosti, budou si zkoušet teoretické znalosti, konvertovat je do praktických dovedností. Budou nacvičovat i koordinaci procesů." 

Součástí simulačního centra je například urgentní příjem, jednotka intenzivní péče, operační i porodní sál. Cvičná nemocnice je vybavena lůžky i přístroji. Pacienty nahrazují dokonalé simulátory. 

MUDr. Daniel Toman, odborný asistent pro výuku chirurgie: "Mi se to líbí moc, protože když jsme já začínal s chirurgií před 10 lety, tak jsme tuhle možnost neměli. Takhle v podstatě můžete operovat kdykoliv i mladý chirurg může přijít a operovat celý víkend." 

student: "Je to úžasné, můžete si to vyzkoušet dopředu, jak se to všechno posouvá, člověk si může všechno natrénovat." 

Část simulačního centra bude sloužit i budoucím zdravotnickým záchranářům, kteří v něm mají i vlastní operační středisko. 

---

Kraj plánuje strategické projekty Spravedlivé transformace beze změn

Velký svět techniky v ostravských Dolních Vítkovicích se stal dějištěm konference o cestě evropské ekonomiky k zelenému hospodaření. Pozvání přijali také zástupci Evropského hospodářského a sociálního výboru.

Česká republika předsedá Evropské unii, proto pozvala zástupce všech členských zemí do Ostravy. Co bylo hlavním cílem?

David Sventek, organizátor konference: „Ukázat jim Ostravu jako příklad takové laboratoře, kde se daří změna, kde postupně měníme těžký průmysl v nové druhy podnikání, a tak jsme si řekli, že je už co ukázat, máme i zajímavé plány.“

Christa Schweng, předsedkyně EHSV: „Ostrava je excelentním příkladem transformace regionu, přesně toto jsme hledali. Mít takový příklad úspěšné transformace od uhelného k zelenému hospodaření je pro celou Evropu velmi důležité.“

Konference byla také příležitostí prezentovat, jak náš kraj naloží s finanční podporou z Fondu spravedlivé transformace.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Ty strategické projekty jsou nachystány tak, jak jsme je plánovali. Ale kromě těch strategických projektů půjdeme i cestou brownfieldů, budeme chtít vrátit pohornickou krajinu zpátky lidem a firmám, protože předpokládáme, že tam se bude rozvíjet ekonomická činnost. Teď probíhají studie proveditelnosti, pak se budeme hlásit do soutěží.“

Hosté si po konferenci prohlédli expozici Velkého světa techniky a také výrobu a muzeum nákladních automobilů Tatra.

---

Krátké zprávy, 11. října 2022, 16 h - 1

MS kraj přispívá na rozvoj Osoblažska a Vítkovska. Třetím rokem tak do socioekonomicky znevýhodněných lokalit regionu putují krajské peníze. Jedním z úspěšně dokončených projektů je například nově vybudovaná výrobní hala v obci Dívčí Hrad. Na Osoblažsko tak přijde další podnikatel a nabídne místním lidem zhruba deset nových pracovních míst.

Krajský soud v Ostravě eviduje 15 stížností na průběh komunálních voleb na území Moravskoslezského kraje. Čtyři už zamítl. Zbývající bude ještě projednávat. V minulosti jich bývalo výrazně více, v roce 2018 a 2014 několik desítek.

---

Preparát žirafy Rothschildovy ve Slezském zemském muzeu

Opavské Slezské zemské muzeum nabízí návštěvníkům preparát 4 metry vysoké žirafy Rothschildovy. Mladý samec uhynul v ostravské ZOO před pěti lety. Kůži dostalo muzeum darem. Zhotovení exponátu zaplatilo Ministerstvu kultury.

Návštěvníky Slezského zemského muzea vítá v majestátní vstupní dvoraně expozice exotických zvířat: dva sloni a lev. Teď sem přibyl další exemplář. Jde o preparát žirafy. Se svými čtyřmi metry je to zcela jistě nejvyšší vystavený exponát.

Kůže pochází z 2 a půl roku starého, žirafího samce, který uhynul v ostravské ZOO v roce 2017 a muzeum ji dostalo darem. Nyní poskytlo ministerstvo kultury peníze na zhotovení preparátu. Protože zvíře nedorostlo své maximální výšky, museli preparátoři polyuretanový model, na který se kůže natahuje, upravit.

Miloš Malucha, preparátor: „Celý ten model se musel úměrně zmenšit. Museli jsme z něj vyřezat nějaké části. Pak jej znovu slepit. A podle velikosti kůže dobrousit svaly.“

150 kilogramový preparát je kvůli stabilitě na několika místech vyztužený želenými tyčemi. Umístěný je na podstavci s kolečky, aby se s ním dalo lehce pohybovat.

Žirafí samec Bořek se tak ocitnul ve společnosti svých bývalých sousedů z ostravské zoologické zahrady. Vedle něj totiž stojí slon Calvin, který nepřežil absces nohy. Jeho potomek, Sumitra, zemřel na sloní herpes virus. Kvůli zdravotnímu stavu musel být utracený před dvěma lety také lev Sohan. Tato exotická zvířata teď zdobí muzejní dvoranu.

Michal Jakubec, Slezské zemské muzeum: „Jedná se o největší přírůstek a exemplář zoologické sbírky SZM. Jde o unikátního živočicha afrického kontinentu. V tomto směru mu můžeme také přičíst další ´nej´.“

Během následujících dnů bude dokončený také podstavec, na kterém zvíře stojí. Nicméně už nyní se na žirafího samce Bořka mohou přijít návštěvníci podívat.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Žirafa se určitě stane návštěvnickým tahákem. Věřím, že zejména děti si ji zamilují.“

Protože exponáty nejsou chráněné skleněnými vitrínami, nabízí se návštěvníkům na tyto velikány opravdu nevšední pohled.




---

NJ informuje na dvou elektronických deskách

Nový Jičín pořídil elektronické panely, které nahradí klasickou papírovou úřední desku. Umístěny jsou na sklech budovy radnice. Informace zde jsou přehlednější a sníží se produkce odpadu papírů.

Dle zákona povinné informace dosud Nový Jičín zveřejňoval na papírové úřední desce, tedy na nástěnkách ve vitrínách na budově radnice. Teď je nahradily dvě nové elektronické desky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jednak je to moderní, ale má to i několik dalších výhod, protože elektronické desky umožňují vyhledávání, což na těch klasický nástěnkách možné nebylo, a také zvětšování písma. Další výhodou je, že dojde k jakémusi ušetření papíru.”

Kromě primární funkce úřední desky nabízí elektronické panely i přístup na web města a Návštěvnického centra a pro turisty třeba i informace o památkách v Novém Jičíně.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Je to na principu tabletu, kdy na to dotykem klikneme a zobrazí se daný detail. Dá se obraz zvětšovat nebo zmenšovat a je tam i funkce pro vozíčkáře. Když přijede vozíčkář, vpravo dole má ikonku, a když na ni klikne, posune se obraz dolů do jeho úrovně.”

Cena za pořízení a instalaci elektronických desek byla necelých 350 tisíc korun včetně DPH.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Naštěstí se vyskytla i dotace , která to v podstatě z 95 procent pokryla, takže město z toho financovalo pouze zhruba 45 tisíc korun.”

Papírová a elektronická úřední deska budou souběžně fungovat do konce října. Pak dostanou nástěnky k dispozici organizace města nebo spolky.

---

Krátké zprávy, 11. října 2022, 16 h - 2

Nezaměstnanost kraji byla v MS v září 4,9 procenta, zůstala stejná jako v srpnu. Práci na konci měsíce nemělo 40.496 lidí. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR.

Pondělní požár ve Studénce. Hořet začalo na půdě kancelářské budovy jedné z tamních firem v Butovicích. Hasiči likvidovali oheň na ploše 10x20 metrů. Budovu před příjezdem hasičů opustilo 20 osob, na likvidaci požáru byly nasazeny také dvě automobilové plošiny. Hasiči vynášeli ze spodních pater elektroniku a jiné vybavení kanceláří. Škoda byla vyčíslena na více než milion korun.

---


Hrad Hukvaldy byl plný strašidel a Krampus čertů

Ke každému hradu patří pověsti a strašidla. Nejinak je tomu u zříceniny hradu Hukvaldy. Tamní strašidla se návštěvníkům tentokrát ukázala až po setmění.

Večerní návštěva hradu Hukvaldy tentokrát stála opravdu za to a nenechaly si ji ujít stovky lidí. Hlavním lákadlem byli oblíbení čerti. Pořádný děs ale naháněla i další strašidla.

Tomáš Kočí, vedoucí skupiny Krampus & Hexe Praha: “Jsme pražská skupina Krampus & Hexe Praha. Naše skupina se zaměřuje spíše na Rakousko, na Německo, ale máme i několik akcí tady v České republice. Jezdíme ještě s kolegy z Vysočiny, takže dohromady máme nějakých 25 - 28 členů. Máme rakouské masky od tamních řezbářů, kožichy máme taky z Rakouska a některé masky nám náš řezbář Ondra Bareš a kostýmy dává dohromady naše zástupkyně Helena Karasová. Takže je to prostě spíš taková rodinná atmosféra. Tahle maska má kolem 6 či 7 kilogramů a celý ten kostým, včetně zvonů a všech dalších věcí, tak má kolem 20 až 30 kilogramů. Je v tom vedro, skoro nic nejde vidět. Tady se kouká vlastně pod těma očima malinkými otvory, takže vidíte nějakých pět metrů před sebe, ale pod sebe nevidíte vůbec nic.”

Anketa: “Hodně se mi to líbí, je tady hodně čertů a malé děti tady brečí. Celkem se bojím.”

Anketa: “Atmosféra je tady hodně strašidelná, hlavně ti čerti a celkově, jak je tady tma, tak je to strašidelnější, než ve dne.”

Tereza Frejlichová, vedoucí Striga - ohnivá skupina zpod Radhoště: “My jsme skupina Striga - ohnivá skupina zpod Radhoště. Společně fungujeme zhruba rok a máme asi pět stálých členů, plus provozujeme ve Frenštátě pod Radhoštěm kroužek, kde to učíme děti i dospělé a kdokoli se k nám může přidat. Na Hukvaldech je pokaždé výborná atmosféra a my jsme šťastní, že můžeme na tom našem domovském hradě dělat tu naši ohňovku, kterou děláme pro skvělé publikum plné dětí a to my milujeme. To je úplně to nejkrásnější a navíc si to užíváme, protože máme přátelskou atmosféru ve skupině.”

Anketa: “Je to tady dobré.”

Anketa: “Jsme tady poprvé a je to tady super.”

Anketa: “My se vůbec nebojíme, že? My jsme hodní, na nás čerti nemůžou.”

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-10-2022-16-00