Odstartovala Roadshow CzechInvestu
Agentura pro podporu podnikání CzechInvest zahájila v Bruntále velkou Roadshow, která dává podnikatelům v našem kraji příležitost dozvědět se více o možnostech a novinkách týkajících se Operačního programu Spravedlivá transformace. Zájem podnikatelů i firem je obrovský.
Druhou zastávku měla Roadshow CzechInvestu se svou osvětou v Karviné. Do literárního salonku regionální knihovny dorazili zájemci z řad podnikatelů a zástupci regionálních firem v hojném počtu.
Jan Belardi, ředitel regionální kanceláře CzechInvestu pro Moravskoslezský kraj: "Semináře mají za cíl seznámit podnikatele z našeho kraje s novými možnostmi podpory podnikání v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace, který je novým programem EU a je zacílen na pouhelné regiony ČR. "
Příležitost dostávají nejen již fungující firmy, ale motivovat by Roadshow měla i zájemce, kteří ještě se startem podnikání váhají.
Jan Belardi, ředitel regionální kanceláře CzechInvestu pro Moravskoslezský kraj: "Co je velkou přidanou hodnotou, tak přímo na místě mohou se zástupci konzultovat své podnikatelské záměry."
Monika Kulová, ředitelka firmy Sunny Impex s.r.o.: "Jsme malá firma, děláme mezinárodní obchod, potřebujeme vědět, kam až můžeme dojet."
Jiří Urbánek, provozní ředitel AVE Soft Ostrava: "Se těším, že se tady dozvím celou řadu informací inspirativních a získáme nějaké signály pro náš rozvoj.”
Během října a listopadu se Roadshow CzechInvestu a jeho partnerů zastaví i v dalších městech Moravskoslezského kraje, v Kopřivnici, Opavě, Třinci a Frýdku-Místku. Ukončena bude v Ostravě Veletrhem podpory podnikání, a to 14. listopadu.
---
V centru Ostravy byl dokončen kancelářský objekt
V okolí centra Ostravy vznikají nová místa a budovy. Kromě rezidenčního projektu Nové Lauby, které je ve výstavbě, k nim patří například čerstvě dokončená budova Organica na ulici K Trojhalí. Jde o unikátní projekt v jedné z nejatraktivnějších částí města.
V centru Ostravy vedle Trojhalí byla dokončena ojedinělá kancelářská budova. Skleněný palác nejen dobře vypadá, ale je nabitý moderními technologiemi. Díky tomu vznikl i zajímavý veřejný prostor - náměstí Biskupa Bruna. Developerovi prodala pozemky Ostrava, pro kterou je projekt cesta správným směrem pro rozvoj města i kraje.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Tahle budova ukazuje, jak se ta Ostrava za posledních 20 let strašně změnila. Pamatuju si dobu, kdy developeři Ostravě nevěřili a nechtěli tady stavět. Nyní je to už jiné."
Jan Krkoška, hejtman MS kraje: "Je tady všechno co budovy pro zahraniční investory potřebují. máme tady zelené stěny, chytré technogie a to je trend dnešní doby."
Developer stavěl budovu s tím, že si dopředu zajistil hlavního klienta - společnost Tietoevry, která je největším severoevropským dodavatelem IT služeb. Dva tisíce zaměstnanců zaplní větší část budovy.
Radka Peráčková, Tietoevry: "Od našich zaměstnanců máme velmi positivní ohlasy. prostor je otevřenější, dívá mnohem více možností k setkávání i spolupráci týmů."
Budova byla vystavěna v rekordním čase dvou let a stála asi 1,5 mld. kč. Na střeše má fotovoltaickou elektrárnu a zeleň je zavlažována dešťovou vodou. Inteligentní vzduchotechnika posílá vzduch tam, kde jsou lidé.
---
Zprávy krátké, 11. 10. 2023 17.00 - 1
Městská policie je nedílnou součástí života v Ostravě a o tom, že funguje dobře, svědčí i slavnostní ceremoniál, který se uskutečnil v sále zastupitelstva v budově magistrátu. Byli na něm totiž oceněni strážníci, kteří zůstali své práci věrni 30 let.
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: “Nejedná se jen o to, že plní základní úkoly, ale plní i spoustu mimořádných úkolů. 30 let v zimě, v dešti, v létě, to je obrovské poděkování a respekt za to, jak jsou tyto úkoly schopni zvládat.”
---
Novojičínský sbor zpíval na mši ve Vatikánu
Pěvecký sbor Ondrášek z Nového Jičína absolvoval koncertní cestu do Itálie. Vrcholem bylo setkání s papežem Františkem. Sbor také zazpíval na slavnostní mši v bazilice sv. Petra.
V těchto dnech už novojičínský Ondrášek ladí svůj repertoár ve své zkušebně základní umělecké školy. Ještě nedávno ovšem cestoval po Itálii, kde také ve Vatikánu zazpíval na slavnostní mši k poctě českého patrona sv. Václava v bazilice sv. Petra, a zúčastnil se generální audience papeže Františka. Této pocty se sboru dostalo už podruhé.
Josef Zajíček, sbormistr DPS Ondrášek Nový Jičín: “Když jsem před 28 lety poprvé vyvezl Ondrášek na velký festival do Itálie, měli jsme to štěstí, že jsme se setkali s Janem Pavlem II. O 28 let později, kdy už pomaličku mé dny u sboru se krátí, tak jsem si moc přál, aby něco podobného současní Ondrášci ještě zažili a ono se to skutečně podařilo.”
Nikola Horáková, DPS Ondrášek Nový Jičín: “Zpívám velmi ráda a v té bazilice to byla opravdu velká pocta.”
Zuzana Mičulková, DPS Ondrášek Nový Jičín: “Byl to pro mne duchovní zážitek a samozřejmě ten zpěv, ten zážitek vyzdvihl a podtrhl.
Kristýna Buchalová, DPS Ondrášek Nový Jičín: “Doprovázet mši ve svatém Petrovi se jen tak někomu nepodaří. Pro nás je to zážitek na celý život.”
Tomáš Vrána, klavírista DPS Ondrášek Nový Jičín: “To prostředí bylo natolik inspirující, že ač sbor Ondrášek už má velké zkušenosti s duchovní hudbou, tak to prostředí samotné tomu dodalo jedinečný duchovní zážitek.”
Josef Zajíček, sbormistr DPS Ondrášek Nový Jičín: “Troufám si tvrdit, že pro nás všechny to byl obrovský zážitek a budeme si ho nosit v srdci na celý život.”
Bohoslužbu ve Vatikánu, kterou Ondrášek doprovázel, sloužil pro české poutníky ostravsko-opavský biskup Martin David.
---
Učitelé ze ZŠ se školí pro projekt F-M ve 3D realitě
Frýdek-Místek ve 3D realitě. To je název projektu, v rámci kterého by měly získat základní školy ve městě dotaci 35 milionů korun na moderní vybavení IT učeben. Učitelé se už na práci s tímto vybavením připravují. Absolvují totiž školení u středoškolských kolegů.
3D laboratoř na Střední průmyslové škole, obchodní akademii a jazykové škole Frýdek-Místek se stala místem, kde se aktuálně chodí školit pedagogové frýdecko-místeckých základních škol.
Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ, Frýdek-Místek: "Střední škola je zřizovaná Moravskoslezským krajem a momentálně jsme velmi rádi za to, že město Frýdek-Místek navázalo se středními školami hodně pěknou spolupráci. A konkrétně v našem případě se jedná o realizaci projektu, který se jmenuje Podpora polytechnického vzdělávání směrem k žákům základních škol i střední škole. A celé to na naší škole je zaměřeno na oblast průmyslu 4.0. Konkrétně na 3D tisk a virtuální realitu."
Spolupráce navazuje na finanční podporu ve výši 400 tisíc korun, kterou mohla střední škola využít na svou modernizaci.
Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ, Frýdek-Místek: "Město nás v rámci tohoto projektu velmi příjemně podpořilo investiční částkou, kterou jsme zrekonstruovali naše dílny pro obor Technická zařízení budov a my pro město recipročně provádíme tady toto školení."
Tomáš Pyško (NMFM), radní Frýdku-Místku: "Je takové férové ze strany průmyslovky, že nám za to ona zase poskytne své know-how a kantory našich městských škol umí naučit pracovat například s 3D brýlemi, to znamená orientovat se v oblasti takzvaného VR, virtuální reality. Anebo třeba také v oblasti 3D tisku."
Město požádalo školu o spolupráci v souvislosti s dotačním projektem v rámci integrovaných teritoriálních investic, který je právě ve finální fázi schvalování. V rámci něj by mělo město získat až 35 milionů korun právě na vybavení svých základních škol.
Tomáš Pyško (NMFM), radní Frýdku-Místku: "Nazvali jsme jej Frýdek-Místek ve 3D realitě. A každá škola by měla v rámci toho projektu obdržet 3D brýle, mimo jiné 3D tiskárny, notebooky pro práci, 3D skenery a podobně. Čili průmyslovka, jak ji s dovolením zkráceně nazývám, nám vyšla vstříc a zaškolila s užíváním těchto technologií."
Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ, Frýdek-Místek: "Budeme těm základním školám, které budou vybaveny touto technikou, poskytovat později i takovou podporu podle potřeb. No a recipročně ještě pro město realizujeme takovou velmi příjemnou aktivitu. A to prázdninový kemp pro 30 dětí ze základních škol města Frýdku-Místku. My jsme opravdu velmi rádi, protože nastala nově změna v přístupu toho města. To město jeví velký zájem o střední školy, což je dobře. Máme 817 studentů z tohoto regionu. To jsou děti z města Frýdku-Místku, místních obcí, je to moc fajn."
Školení na práci s 3D technologiemi se účastní nejen pedagogové ze základních škol, ale i pracovníci městské knihovny.
---
Zprávy krátké, 11. 10. 2023 17.00 - 2
Ředitelství silnic a dálnic zveřejnilo aktuální záběry ze stavby obchvatu Mošnova, na kterých je vidět postup prací. Některé z nich při běžném průjezdu nemusí být řidičům patrné. Podle harmonogramu má být stavba celého obchvatu hotová v červnu roku 2024.
Havířovští kriminalisté vyšetřují ranní tragickou dopravní nehodu v Těrlicku. Po střetu dvou osobních vozidel zemřel jeden ze spolucestujících, 78letý senior. Další tři účastníci nehody byli transportování do nemocnice. Další podrobnosti nabízíme na webu polar.cz
---
Loučení s létem a Den otevřených dveří v Sagapu
Domov pro osoby se zdravotním postižením, chráněné bydlení a terapeutické dílny. To vše je bruntálská příspěvková organizace Sagapo, která ve čtyřech městech okresu působí již od roku 2002. Jejím zřizovatelem je MS kraj, díky kterému proběhla v uplynulých dvou letech kompletní přestavba celého areálu.
Den otevřených dveří a proběhl za velké účasti dalších organizací a s bohatým programem.
Monika Tóthová, vedoucí sociálně terapeutických dílen: „Dneska u nás probíhá Den otevřených dveří v rámci týdne sociálních služeb a naše pozvání přijaly tři základní školy, dvě jsou z Bruntálu, jedna k nám přijede až z Opavy.“
Jana Máchová, učitelka: „My jsme přijeli ze základní školy pro tělesně postižené v Opavě na Dostojevského ulici. No jsme natěšení, zatím se občerstvujeme a sbíráme síly a za chviličku to vypukne, tak uvidíme.“
Jednotlivá stanoviště celého dne si vzali na starosti Hasiči ze Světlé Hory, Armáda ČR a Policie ČR.
Jakub Martiník, 5032.prapor elektronického boje, Opava: „Pro děti jsme si připravili ukázku ručních zbraní Armády ČR, máme zde dlouhou pušku útočnou Bren a máme zde pistole P10, které jsme teď nově dostali jako armáda při přezbrojení. Za mnou máme vysílačku, spojovací vojsko na našem pluku a máme tady vlastně ještě zdravotní službu AČR.“
Karla Špaltová, preventistka PČR: „Dětem ukazujeme zejména vybavení a výzbroj a výstroj PČR, mohou si vyzkoušet, jak vypadá neprůstřelná vesta, mohou se podívat na služební pouta a samozřejmě vždycky dáváme dětem nějakou otázku, za kterou si vyslouží razítko.“
Anketa, návštěvníci akce a uživatelé Sagapo: „Mě se nejvíc libily zbraně, jak jsme si je mohli vyzkoušet.“
„Mě se taky libili vojáci a jak jsme mohli vylézt na střechu.“
„Mě se líbilo, jak jsme mluvili vysílačkami.“
„Líbílo se nám to, že prostě tady je to nejlepší, že tady jsou dobré atrakce.
„Třeba, že si můžeme prohlédnout ty věci, co na sobě nosí.“
„Jsme rádi, že tady jsou děcky malé a tak.“
Cílem celé akce bylo propojení dvou světů, zdravotně postižených a všech ostatních.
Monika Tóthová, vedoucí sociálně terapeutických dílen: „Pro naše uživatele to znamená především to, že se setkají například paními učitelkami, které je dříve učily a je to pro ně zpestření programu.“
Radek Zatloukal (nez.), místostarosta Bruntálu: „Sagapo je pro nás velice důležitou součástí sítě sociálních služeb. Město ji pravidelně podporuje a jsme rádi, že ji tady máme. Dnešní den otevřených dveří, kde měli pozvány i složky IZS a ostatní organizace jasně ukázal, že i tito lidé si zaslouží to, aby se stali součástí každodenního života a součástí vlastně nás všech.“
Ozdobou akce bylo také stylové občerstvení, připravené samotnými uživateli Sagapo.
---