Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Slavnostní akt se poprvé konal u nového památníku
  • Oprava Onkologického pavilonu ve Slezské nemocnici
  • Havarijní stav uzavřel lávku v Novém Jičíně
  • V Havířově se konal florbalový turnaj dětských domovů
  • Studenti karvinského gymnázia se dotkli vesmíru

Slavnostní akt se poprvé konal u nového památníku

V létě byl v centru Ostravy dokončen památník válečných veteránů a tak mohl být poprvé vzpomínkový akt ke Dni válečných veteránů oslaven na tomto důstojném místě. V době, kdy přímo na našem kontinetu zuří válka, je obzvlášť důležité na veterány nezapomínat.

Ulice opět zaplavily vlčí máky na klopách kabátů a na bundách. Asi každý už ví, že je to symbol válečných veteránů, kteří 11. listopadu slaví svůj svátek. 

Martin Lokaj, předseda Československé obce legionářské Ostrava: "11.11. 1918 v 11 hodin vešlo v platnost příměří mezi dohodovými státy a císařským Německem a tím pádem v západní Evropě skončila 1. světová válka." 

Letos poprvé se mohly oslavy Dne válečných veteránů uskutečnit v centru Ostravy v parku Čs. letců, kde byl veteránům vybudován unikátní památník.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Není jednoduché, co zažívají váleční veteráni dodnes, takže to, že tady položíme kytku, je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat." 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jedná se významný den, připomínku, že za svobodou a demokracií v naší zemi je řada obětí." 

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: "Je potřeba připomenout hrdinství a statečnost válečných veteránů, kteří se byli nuceni zapojit do konfliktů a statečně a odvážně třeba i položili své životy."

Součástí slavnostního aktu bylo i udělení medailí válečným veteránům a pracovníkům vojenského velitelství v Ostravě. 

---

Oprava Onkologického pavilonu ve Slezské nemocnici

Slezská nemocnice rekonstruuje onkologický pavilon. A tak je nyní zdravotnická péče přesunutá do jiných prostor. Ambulance teď pacienti najdou v sousedním areálu Psychiatrické nemocnice. Zůstanou zde až do jara příštího roku.

Donedávna sídlila onkologie v tomto pavilonu T v areálu Slezské nemocnice. Postavený byl před sto lety a původně se zde nacházelo technické zázemí nemocnice. Dnes už tato stavba neodpovídá moderním požadavkům.

Jan Vaněk, náměstek ředitele, Slezská nemocnice v Opavě: „Jak si můžete všimnout, tyto prostory jsou poněkud stísněné. A pro obor jako je onkologie už byly nedostatečné. Proto jsme přistoupili k rekonstrukci tohoto pavilonu.“

Postupně se zde vymění inženýrské sítě, osadí se nová okna, budova se zateplí a také rozšíří o jednopodlažní přístavbu. Rovněž zde přibudou parkovací místa. Na financování této stavby se podílí z velké části zřizovatel zařízení, Moravskoslezský kraj, a pak také samotná Slezská nemocnice.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „Jedná se o kompletní rekonstrukci celé budovy v hodnotě asi 40 mil. Kč včetně nábytku.“

Změna vnitřních dispozic zajistí odpovídající prostor pro pacienty i personál. K původním dvěma ambulancím přibude třetí a zvýší se také počet míst pro aplikaci chemoterapie či léků.

Onkologická ambulance vznikla ve Slezské nemocnici v roce 2000. Samostatným oddělením se stala ale až vloni. Zatímco před více než dvaceti lety se zde léčilo pár jednotek pacientů, nyní jsou to stovky. Péče se rozšířila o podpůrnou léčbu bolesti, anémie či nevolnosti.

Margita Nováčiková, primářka onkologického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „My jsme tenkrát přebrali do péče 4 pacienty, kteří měli systémovou chemoterapii. Počet pacientů v čase narůstal.“

Protože se nyní onkologický pavilon proměnil ve staveniště, musela být péče o pacienty přesunuta do náhradních prostor. Ty se našly v pavilonu č. 7 Psychiatrické nemocnice, která se Slezskou nemocnicí sousedí.

Margita Nováčiková, primářka onkologického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Na dobu stěhování jsme přerušili krátkodobě provoz. Teď kontinuálně pokračujeme. Teď už nabíháme na obvyklý provoz, aby se to nedotklo léčby pacientů.“

K prozatímnímu onkologickému pracovišti se pacienti dostanou buď vjezdem do Psychiatrické nemocnice z Olomoucké ulice, nebo také průjezdem areálu Slezské nemocnice.

Na tomto místě ambulance zůstanou až do června příštího roku, kdy bude rekonstrukce původního nemocničního pavilonu dokončená.

Krátké zprávy, 11. listopadu, 16 h - 1

Strojvedoucí pod vlivem alkoholu nezastavil v Polance nad Odrou. Na nádraží ve Svinově ho už čekala kontrola, nadýchal 0,8 promile alkoholu. Zaměstnavatel - České dráhy ho ihned propustil.

Lukáš Kubát, mluvčí ČD: “České dráhy mají nulovou toleranci na alkoholu na pracovišti, proto jsou tyto případy zcela výjimečné. Od ledna do konce září jsme provedli přes 50 tis. preventivních kontrol u strojvedoucích a u žádného alkohol zjištěn nebyl. Tento případ je letos první a jediný, kdy byl zjištěn alkohol u strojvedoucího.”

---




---

Havarijní stav uzavřel lávku v Novém Jičíně

Ocelová konstrukce lávky přes říčku Jičínku v Novém Jičíně je v havarijním stavu. Z důvodu zajištění bezpečnosti musela být uzavřena. Teď probíhá její částečná oprava tak, aby ji znovu mohli chodci používat. Její výměna je plánována na rok 2024.

Zákaz vstupu na lávku přes říčku Jičínku, která spojuje ulice Nábřežní a Jugoslávskou v Novém Jičíně, platí od tohoto týdne. Firma by ji měla co nejrychleji provizorně opravit, tak aby byla pro chodce bezpečná a mohli ji znovu používat.

Kamil Žák, vedoucí odboru správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “V letošním roce jsme provedli hlavní mostní prohlídky všech mostů a ty, které dopadly v rámci posouzení nejhůře, tak ty řešíme. Toto je provizorní řešení a snažíme se zachovat tu lávku do doby, dokud nebude rozhodnuto o generální opravě.”

Najatá firma jako první zpevnila zkorodované zábradlí, aby nedošlo k jeho vyvrácení.

Kamil Žák, vedoucí odboru správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “Nebezpeční, na to se těžko odpovídá, jestli máte rozhodnutí statika, že je potřeba udělat nějakou opravu, jinak je potřeba lávku uzavřít, tak si asi málokdo dovolí říct ne, je to všechno v pořádku. Takže nebezpečí tady je, snažíme se ho minimalizovat."

Narušení konstrukce poprvé avizovala revizní prohlídka v roce 2019.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Od začátku letošního roku probíhá zpracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení na novou lávku. Jsme před podáním žádosti o vydání společného povolení s tím, že v průběhu příštího roku by mělo být doprojektováno, povoleno a měl by být zpracován rozpočet.”

K vybudování nové lávky tak dojde v roce 2024.

---

V Havířově se konal florbalový turnaj dětských domovů

Havířovský dětský domov vyzval po covidové pauze opět ostatní domovy.na florbalový souboj. Pohár v letošním roce nakonec putoval do Budišova nad Budišovkou. Domácí tým obsadil třetí místo.

Havířovský dětský domov uspořádal již 13. ročník florbalového turnaje. O pohár bojovalo šest dětských domovů z Moravskoslezského kraje.

Jana Paloncy, zástupkyně ředitelky DD Havířov: Máme tady týmy, které jezdí pravidelně a tradičně, kteří si to nenechají ujít a máme tady mezi sebou i nováčky. Děti si našly k sobě cestu, někteří se potkávají prostřednictvím sociálních sítí a vždy se na sebe těší, když se tady mohou potkat."

Velkou motivaci měl tým z Melče. Jelikož už dvakrát vyhrál a pokud by to vyšlo potřetí, zůstal by putovní pohár v dětském domově natrvalo.

anketa: “Budeme se určitě hodně snažit a musíme se zlepšit, protože máme oproti minulým rokům slabší tým. Máme menší děti, takže bude to pro nás těžší."

anketa: "Doufáme, že publikum bude fandit, máme tady hodně domácích fanoušků, tak doufáme, že vyhrajeme.”

Pořádání přátelského setkání při turnaji ocenil i náměstek hejtmana.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Všechny dětské domovy fungují na principu rodinných skupin. Ten systém, který máme nastavený MSK, tak je to systém, kde máme maximální snahu, aby se děti připravily na normální život."

Putovní pohár si nakonec odvezl dětský domov z Budišova nad Budišovkou, domácí Havířov skončil na třetím místě.

---

Krátké zprávy, 11. listopadu, 16 h - 2

Už jen do 15. listopadu mohou zájemci řešit své dluhy v rámci Milostivého léta II. Do konce listopadu pak musí uhradit původní dluh a poplatek 1815 korun, zbytek exekuce pak bude odpuštěn.

Slezská nemocnice v Opavě hlásí minimální poptávku po PCR testování. Proto snížila kapacitu PCR stěrů v mobilním odběrovém místě na jeden den v týdnu. Od příštího týdne se lidé ve Slezské nemocnici mohou testovat pouze ve středu od 7.00 - 9:00 hodin.

---

Studenti karvinského gymnázia se dotkli vesmíru

Studenti karvinského gymnázia vypustili stratosférický balon se sondou do výšky 35 kilometrů nad zemským povrchem. Vypuštění sondy přecházely složité a náročné přípravy, ale výsledek stál rozhodně za to.

Tato skupinka studentů napříč ročníky karvinského gymnázia má za sebou nezapomenutelný vědecko výzkumný zážitek díky celorepublikovému programu nazvaném Dotkni se vesmíru. Podařilo se jim sestrojit sondu, vybavit ji čidly, graficky upravit a otestovat. Následně ji také vypustili nad zemský povrch.

David Brzý, student gymnázia: “Cílem..stratosféry.. V této.. lentilky."

Po skončení příprav odjeli studenti do Prahy, kde v areálu Českého hydrometeorologického ústavu balon se sondou pod dohledem odborníků zprovoznili a vypustili.

Vojtěch Morávek, student gymnázia: "Bylo tam pár..takhle. Nafoukli..Hladov."

Studenti měli velké štěstí, protože sonda dopadla do lesní školky. Měli obrovskou radost. Ne vždy se totiž podaří sondu získat zpět.

Vojtěch Morávek, student gymnázia: "Přes.. vzrušující."

Od začátku spuštění příprav studenti každý svůj krok dokumentovali v deníku. Jeho zpracování měla na starosti Ema Wawrzosová.

Ema Wawrzosová, studentka gymnázia: “Ve kterém..spolužačkou. Nakonec jsem ještě..fotky."

Ema se také postarala o grafický design balónu se sondou. Nazvali ho BaGymKa - balón gymnázia Karviná.

Jakub Rewenda, učitel: "Úkolem projektu…aktuálně."

Studenti se také pokusili o rekord. Právě proto do balonu vložili balíček lentilek.

Jakub Rewenda, učitel: "Chceme.. dlouhý."

Data ze sondy budou nyní studenti podrobně zkoumat a srovnávat.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. listopadu 2022, 16:00

Slavnostní akt se poprvé konal u nového památníku

V létě byl v centru Ostravy dokončen památník válečných veteránů a tak mohl být poprvé vzpomínkový akt ke Dni válečných veteránů oslaven na tomto důstojném místě. V době, kdy přímo na našem kontinetu zuří válka, je obzvlášť důležité na veterány nezapomínat.

Ulice opět zaplavily vlčí máky na klopách kabátů a na bundách. Asi každý už ví, že je to symbol válečných veteránů, kteří 11. listopadu slaví svůj svátek. 

Martin Lokaj, předseda Československé obce legionářské Ostrava: "11.11. 1918 v 11 hodin vešlo v platnost příměří mezi dohodovými státy a císařským Německem a tím pádem v západní Evropě skončila 1. světová válka." 

Letos poprvé se mohly oslavy Dne válečných veteránů uskutečnit v centru Ostravy v parku Čs. letců, kde byl veteránům vybudován unikátní památník.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Není jednoduché, co zažívají váleční veteráni dodnes, takže to, že tady položíme kytku, je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat." 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jedná se významný den, připomínku, že za svobodou a demokracií v naší zemi je řada obětí." 

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: "Je potřeba připomenout hrdinství a statečnost válečných veteránů, kteří se byli nuceni zapojit do konfliktů a statečně a odvážně třeba i položili své životy."

Součástí slavnostního aktu bylo i udělení medailí válečným veteránům a pracovníkům vojenského velitelství v Ostravě. 

---

Oprava Onkologického pavilonu ve Slezské nemocnici

Slezská nemocnice rekonstruuje onkologický pavilon. A tak je nyní zdravotnická péče přesunutá do jiných prostor. Ambulance teď pacienti najdou v sousedním areálu Psychiatrické nemocnice. Zůstanou zde až do jara příštího roku.

Donedávna sídlila onkologie v tomto pavilonu T v areálu Slezské nemocnice. Postavený byl před sto lety a původně se zde nacházelo technické zázemí nemocnice. Dnes už tato stavba neodpovídá moderním požadavkům.

Jan Vaněk, náměstek ředitele, Slezská nemocnice v Opavě: „Jak si můžete všimnout, tyto prostory jsou poněkud stísněné. A pro obor jako je onkologie už byly nedostatečné. Proto jsme přistoupili k rekonstrukci tohoto pavilonu.“

Postupně se zde vymění inženýrské sítě, osadí se nová okna, budova se zateplí a také rozšíří o jednopodlažní přístavbu. Rovněž zde přibudou parkovací místa. Na financování této stavby se podílí z velké části zřizovatel zařízení, Moravskoslezský kraj, a pak také samotná Slezská nemocnice.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „Jedná se o kompletní rekonstrukci celé budovy v hodnotě asi 40 mil. Kč včetně nábytku.“

Změna vnitřních dispozic zajistí odpovídající prostor pro pacienty i personál. K původním dvěma ambulancím přibude třetí a zvýší se také počet míst pro aplikaci chemoterapie či léků.

Onkologická ambulance vznikla ve Slezské nemocnici v roce 2000. Samostatným oddělením se stala ale až vloni. Zatímco před více než dvaceti lety se zde léčilo pár jednotek pacientů, nyní jsou to stovky. Péče se rozšířila o podpůrnou léčbu bolesti, anémie či nevolnosti.

Margita Nováčiková, primářka onkologického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „My jsme tenkrát přebrali do péče 4 pacienty, kteří měli systémovou chemoterapii. Počet pacientů v čase narůstal.“

Protože se nyní onkologický pavilon proměnil ve staveniště, musela být péče o pacienty přesunuta do náhradních prostor. Ty se našly v pavilonu č. 7 Psychiatrické nemocnice, která se Slezskou nemocnicí sousedí.

Margita Nováčiková, primářka onkologického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Na dobu stěhování jsme přerušili krátkodobě provoz. Teď kontinuálně pokračujeme. Teď už nabíháme na obvyklý provoz, aby se to nedotklo léčby pacientů.“

K prozatímnímu onkologickému pracovišti se pacienti dostanou buď vjezdem do Psychiatrické nemocnice z Olomoucké ulice, nebo také průjezdem areálu Slezské nemocnice.

Na tomto místě ambulance zůstanou až do června příštího roku, kdy bude rekonstrukce původního nemocničního pavilonu dokončená.

Krátké zprávy, 11. listopadu, 16 h - 1

Strojvedoucí pod vlivem alkoholu nezastavil v Polance nad Odrou. Na nádraží ve Svinově ho už čekala kontrola, nadýchal 0,8 promile alkoholu. Zaměstnavatel - České dráhy ho ihned propustil.

Lukáš Kubát, mluvčí ČD: “České dráhy mají nulovou toleranci na alkoholu na pracovišti, proto jsou tyto případy zcela výjimečné. Od ledna do konce září jsme provedli přes 50 tis. preventivních kontrol u strojvedoucích a u žádného alkohol zjištěn nebyl. Tento případ je letos první a jediný, kdy byl zjištěn alkohol u strojvedoucího.”

---




---

Havarijní stav uzavřel lávku v Novém Jičíně

Ocelová konstrukce lávky přes říčku Jičínku v Novém Jičíně je v havarijním stavu. Z důvodu zajištění bezpečnosti musela být uzavřena. Teď probíhá její částečná oprava tak, aby ji znovu mohli chodci používat. Její výměna je plánována na rok 2024.

Zákaz vstupu na lávku přes říčku Jičínku, která spojuje ulice Nábřežní a Jugoslávskou v Novém Jičíně, platí od tohoto týdne. Firma by ji měla co nejrychleji provizorně opravit, tak aby byla pro chodce bezpečná a mohli ji znovu používat.

Kamil Žák, vedoucí odboru správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “V letošním roce jsme provedli hlavní mostní prohlídky všech mostů a ty, které dopadly v rámci posouzení nejhůře, tak ty řešíme. Toto je provizorní řešení a snažíme se zachovat tu lávku do doby, dokud nebude rozhodnuto o generální opravě.”

Najatá firma jako první zpevnila zkorodované zábradlí, aby nedošlo k jeho vyvrácení.

Kamil Žák, vedoucí odboru správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “Nebezpeční, na to se těžko odpovídá, jestli máte rozhodnutí statika, že je potřeba udělat nějakou opravu, jinak je potřeba lávku uzavřít, tak si asi málokdo dovolí říct ne, je to všechno v pořádku. Takže nebezpečí tady je, snažíme se ho minimalizovat."

Narušení konstrukce poprvé avizovala revizní prohlídka v roce 2019.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Od začátku letošního roku probíhá zpracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení na novou lávku. Jsme před podáním žádosti o vydání společného povolení s tím, že v průběhu příštího roku by mělo být doprojektováno, povoleno a měl by být zpracován rozpočet.”

K vybudování nové lávky tak dojde v roce 2024.

---

V Havířově se konal florbalový turnaj dětských domovů

Havířovský dětský domov vyzval po covidové pauze opět ostatní domovy.na florbalový souboj. Pohár v letošním roce nakonec putoval do Budišova nad Budišovkou. Domácí tým obsadil třetí místo.

Havířovský dětský domov uspořádal již 13. ročník florbalového turnaje. O pohár bojovalo šest dětských domovů z Moravskoslezského kraje.

Jana Paloncy, zástupkyně ředitelky DD Havířov: Máme tady týmy, které jezdí pravidelně a tradičně, kteří si to nenechají ujít a máme tady mezi sebou i nováčky. Děti si našly k sobě cestu, někteří se potkávají prostřednictvím sociálních sítí a vždy se na sebe těší, když se tady mohou potkat."

Velkou motivaci měl tým z Melče. Jelikož už dvakrát vyhrál a pokud by to vyšlo potřetí, zůstal by putovní pohár v dětském domově natrvalo.

anketa: “Budeme se určitě hodně snažit a musíme se zlepšit, protože máme oproti minulým rokům slabší tým. Máme menší děti, takže bude to pro nás těžší."

anketa: "Doufáme, že publikum bude fandit, máme tady hodně domácích fanoušků, tak doufáme, že vyhrajeme.”

Pořádání přátelského setkání při turnaji ocenil i náměstek hejtmana.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Všechny dětské domovy fungují na principu rodinných skupin. Ten systém, který máme nastavený MSK, tak je to systém, kde máme maximální snahu, aby se děti připravily na normální život."

Putovní pohár si nakonec odvezl dětský domov z Budišova nad Budišovkou, domácí Havířov skončil na třetím místě.

---

Krátké zprávy, 11. listopadu, 16 h - 2

Už jen do 15. listopadu mohou zájemci řešit své dluhy v rámci Milostivého léta II. Do konce listopadu pak musí uhradit původní dluh a poplatek 1815 korun, zbytek exekuce pak bude odpuštěn.

Slezská nemocnice v Opavě hlásí minimální poptávku po PCR testování. Proto snížila kapacitu PCR stěrů v mobilním odběrovém místě na jeden den v týdnu. Od příštího týdne se lidé ve Slezské nemocnici mohou testovat pouze ve středu od 7.00 - 9:00 hodin.

---

Studenti karvinského gymnázia se dotkli vesmíru

Studenti karvinského gymnázia vypustili stratosférický balon se sondou do výšky 35 kilometrů nad zemským povrchem. Vypuštění sondy přecházely složité a náročné přípravy, ale výsledek stál rozhodně za to.

Tato skupinka studentů napříč ročníky karvinského gymnázia má za sebou nezapomenutelný vědecko výzkumný zážitek díky celorepublikovému programu nazvaném Dotkni se vesmíru. Podařilo se jim sestrojit sondu, vybavit ji čidly, graficky upravit a otestovat. Následně ji také vypustili nad zemský povrch.

David Brzý, student gymnázia: “Cílem..stratosféry.. V této.. lentilky."

Po skončení příprav odjeli studenti do Prahy, kde v areálu Českého hydrometeorologického ústavu balon se sondou pod dohledem odborníků zprovoznili a vypustili.

Vojtěch Morávek, student gymnázia: "Bylo tam pár..takhle. Nafoukli..Hladov."

Studenti měli velké štěstí, protože sonda dopadla do lesní školky. Měli obrovskou radost. Ne vždy se totiž podaří sondu získat zpět.

Vojtěch Morávek, student gymnázia: "Přes.. vzrušující."

Od začátku spuštění příprav studenti každý svůj krok dokumentovali v deníku. Jeho zpracování měla na starosti Ema Wawrzosová.

Ema Wawrzosová, studentka gymnázia: “Ve kterém..spolužačkou. Nakonec jsem ještě..fotky."

Ema se také postarala o grafický design balónu se sondou. Nazvali ho BaGymKa - balón gymnázia Karviná.

Jakub Rewenda, učitel: "Úkolem projektu…aktuálně."

Studenti se také pokusili o rekord. Právě proto do balonu vložili balíček lentilek.

Jakub Rewenda, učitel: "Chceme.. dlouhý."

Data ze sondy budou nyní studenti podrobně zkoumat a srovnávat.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-11-2022-16-00