Policisté zatím netuší čí je kostra z Řáholeckého lesíka
Ostravská kriminálka řeší záhadu. V Řáholeckém lesíku na kraji města byla nalezena kostra člověka, ale nikdo netuší, čí by mohla být. Jednou z vyšetřovacích verzí je sice mrtvý bezdomovec, ti ale nikoho známého nepostrádají. Policisté tak musejí počítat i s možností vraždy. Klíčové budou výsledky pitvy.
Uprostřed malého lesíka v Nové Bělé, kterému místní říkají Řáholec, byly náhodným kolemjdoucím nalezeny pozůstatky člověka. Musely ležet v listí u potoka už poměrně dlouho, protože se prakticky jedná pouze o kostru a ohledání na místě nálezu mnoho informací nepřineslo. Policisté hlavně netuší, o koho se jedná.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté provedli ohledání místa nálezu za přítomnosti soudního lékaře. Zatím není jasné, jakým způsobem osoba zemřela."
Klíčová bude nyní pitva, která určí, zda jde o muže nebo ženu, stáří, přibližnou dobu smrti a podle zubů se dají dokonce ostatky identifikovat. Velmi složité by ale bylo z kostry určit příčinu smrti, pokud není například proražená lebka. Podle policistů by se mohlo jednat o bezdomovce.
Bezdomovci ale mají své útočiště už mnoho let asi 500 metrů od Řáholce v podchodu pod Plzeňskou ulicí a nikdo z nich se prý v posledních letech záhadně neztratil.
bezdomovci: "Netušíme."
"O tom nevíme nic, my ani nevíme, že tam někdo umřel. Akorát nám umřel kamarád Jiříček, ale ten umřel v nemocnici."
Je taky možné, že jde o oběť vraždy a až dostanou policisté výsledky pitvy, bude je čekat prohledávání databáze pohřešovaných osob. O průběhu vyšetřování vás budeme dále informovat.
---
Nejnižší nezaměstnanost v kraji byla vloni na Opavsku
Opavsko mělo v uplynulém roce nejméně nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji. A to navzdory vládním opatřením kvůli koronaviru, která často komplikovala výrobu. Počet lidí bez práce počet kolísal kolem 3%. To ovšem způsobilo opačný efekt: firmy se potýkají s nedostatkem zaměstnanců.
Jarní lockdown loňského roku a přibývající protiepidemická opatření komplikovala život firmám i živnostníkům. Restaurace, hotely, kosmetické či kadeřnické salony musely zásadně omezit svůj provoz. Přesto ale do evidence Úřadu práce lidé těchto profesí nepřicházeli. V zaměstnání je udržel vládní program Antivirus.
Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Já věřím tomu, že program na částečnou úhradu mezd pro zaměstnance zaměstnavatelů, kteří jsou na překážkách, je pomohl udržet v pracovních poměrech.“
Počet lidí bez práce dosáhl vloni v Moravskoslezském kraji až 5,9%. A byl to nejhorší výsledek v republice. Ovšem na Opavsku nezaměstnanost oscilovala okolo 3%. Nízká nezaměstnanost naopak způsobila nedostatek lidí v pracovním procesu.
Lukáš Pavelek, předseda představenstva OHK Opava: „ A do toho vstoupil druhý extrémní problém, navýšení ceny materiálu a totální nedostatek veškerého materiálu.“
Přesto firmy dokázaly udržet výrobu i zaměstnance a během této nelehké doby registroval opavský Úřad práce ČR od letních měsíců do podzimu nejnižší nezaměstnanost v historii své existence, která klesla až na 2,7%.
---
Senioři obdarovali Mobilní hospic Ondrášek
První senior klub klubu Akord se nesl v dobročinném duchu. Senioři, kteří celý rok přispívali dobrovolnými částkami do kasičky, darovali vybrané peníze Mobilnímu hospici Ondrášek.
Senioři z Ostravy-Jihu opět podpořili Mobilní hospic Ondrášek. Tentokrát rekordní částkou 9 300 korun, tedy téměř 2x vyšší než v předchozích letech.
Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek: “To je asi historicky nejvyšší částka, kterou jsme od nich dostali, protože nás už více let podporují a velmi si toho vážíme. Je to vlastně taková podpora vždycky škol a pak ještě seniorů, to je pro nás takové srdečné. Prostě že ti lidi na nás myslí.”
Klientů má Mobilní hospic Ondrášek rok od roku více. Loni se postaral o 240 tisíc nevyléčitelně nemocných v jejich domácím prostředí, z toho 14 dětí.
Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek: “V letošním roce jsme začali poskytovat terénní službu. To znamená, že naši pracovníci budou chodit domů a zastoupí tu pečující osobu, pomůžou s hygienou, nebo třeba můžou zastoupit toho pečujícího, že si může jít něco vyřídit, nakoupit a on se o toho nemocného postará.”
Také letos seniory čeká spousta akcí, ať už oblíbené zájezdy po zajímavých místech ČR, univerzita 3. věku, řada kurzů a také kulturních, sportovních a společenských aktivit.
Šárka Zubková, organizátorka akcí pro seniory: “Pozvali jsme je opět na plavání, které bude pokračovat, protože se v únoru chceme hlásit do Sensenu na kanál La Manche na soutěž Přeplavme svůj La Manche, kde tedy už 3, rokem se hlásíme, Další akci, kterou budeme připravovat je Miss babička a Ostravský štramák, Miss babča.”
Přihlášky si mohou senioři podávat už teď Organizátoři jim pomohou jak s přípravou, tak s choreografií. Takže se není čeho bát.
---
Za svoz odpadu si lidé v Českém Těšíně letos nepřiplatí
Český Těšín v letošním roce nezvyšuje poplatky za svoz komunálního odpadu,výše ceny zůstává stejná jako v loňském roce. Apeluje ale na občany, aby se snažili více třídit odpad a snižovali tak množství komunálního odpadu, který končí na skládkách.
.
Výše poplatků za svoz odpadů zůstává pro občany Českého Těšína stejná jako v minulém roce, čili 540 korun za rok a to i přesto, že náklady na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu jsou vyšší.
Tomáš Pavelek, místostarosta Českého Těšína: “Město velice významným způsobem doplácí odpady, konkrétně na jednoho občana u nás jsou 1112 korun, ten rozdíl doplácí město, celkové náklady na odpady v našem městě jsou 34 milionů korun ročně."
Poplatky za odpady platí lidé tak, jak jsou zvyklí a zůstává stejný i termín splatnosti poplatků jako v minulých letech.
Miroslava Szemlová, referentka místních poplatků Odboru finančního Českého Těšína: "Občané můžou platit poplatek za komunální odpad převodem z účtu, hotově v KB na pokladně, za platbu poštovní poukázkou na poště nebo prostřednictvím SIPA."
Přestože se v Českém Těšíně nezvyšují poplatky za svoz odpadu, město chce docílit lepšího třídění komodit jako papír, sklo a plasty, aby se snížil objem nevytříděného komunálního odpadu.
---
V Rýmařově zahájili letošní výstavní sezónu
Jedinečnou výstavou zahájili v Rýmařově letošní výstavní sezónu. Světoznámý fotograf Jindřich Štreit jako kurátor výstavy představil dosud neznámé grafiky Jana Zrzavého a Václava Boštíka. Současně byl pokřtěn pětiletý katalog výstav.
Za posledních pět let rýmařovské galerie představily více než šest desítek výstav.
Michal Vyhlídal, historik umění, Muzeum Rýmařov: „Letošní rok zahajujeme skutečně mimořádnou výstavou, a to dvou nejvýznačnějších českých malířů 20. století, Jana Zrzavého a Václava Boštíka. Vystaven je soubor od soukromého sběratele, který zapůjčil tato díla, a je to vlastně soubor kreseb a grafik, které vlastně ještě nikdy vystaveny nebyly.“
Oba malíři patří k největším výtvarníkům svého období a přes různé techniky mají i mnoho společného.
Jindřich Štreit, fotograf, kurátor výstavy: „Jsou to takoví solitéři, kteří určovali směr, ale v té své osobitosti byli naprosto originální. To, co je spojovalo, byla především filozofie. Filozofie života a víra v boha."
Jindřicha Štreita s velkými malíři pojí také osobní kontakty.
Jindřich Štreit, fotograf, kurátor výstavy: „Znal jsem samozřejmě Václava Boštíka, kterému jsem dělal výstavu na Sovinci. S Janem Zrzavým jsem se osobně neznal, jen jsme se setkávali."
Zahájení sezóny v Rýmařově doprovodil také křest katalogu výstav místních galerií Octopus a Pranýř.
Růžena Zapletalová, ředitelka Muzea Rýmařov: „Tento katalog je za období pětileté, od roku 2017 až do roku 2021, je tam přibližně 60 výstav."
Již od 3. února proběhne v rýmařovském muzeu další zajímavá výstava, tentokrát soutěžních fotografií IX. ročníku soutěže Jak vidím Jeseníky.
---