Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Rekonstrukce ulice Přemyslovců je v plném proudu
  • Oddělení nukleární medicíny SNO má novou gamakameru s CT
  • Školáci často nevědí, za co už mohou být potrestáni
  • Denní stacionář Santé bude mít novou zahradu
  • Mladí kováři z Norska navštívili Ostravu

Rekonstrukce ulice Přemyslovců je v plném proudu

V Mariánských Horách vzniká moderní městská ulice, která bude jako jedna z prvních v Ostravě vyváženě kombinovat různé způsoby dopravy a zároveň bude zelná. V těchto dnech probíhá výměna kanalizace pod vozovkou, takže je část ulice pro osobní dopravu zcela uzavřena.

Ulice Přemyslovců je velmi důležitou tepnou, která protíná Mariánské Hory a zároveň hlavní Ostravskou třídu - ulici 28. října. V současné době běží výměna kanalizace i vodovodu, který prochází přímo pod vozovkou. 

Jan Kotala, vedoucí odd. vodohospodářských staveb MMO: "Takže máme za sebou první půlrok stavby a ta pokračuje kanalizací od ulici Novoveská po ulici 28. října. Jakmile se dostaneme do ulice 28. října, budeme opačným směrem pokračovat s vodovodem.”

Po dokončení výměny inženýrských sítí začne kompletní rekonstrukce celé ulice a celková změna jejího uspořádání. Cílem je vyvážená kombinace různých druhů dopravy od chodců, přes cyklisty po auta či MHD. Vyšší bezpečnost cyklistů zajistí například omezení rychlosti na 30km/h, či vyvýšené křižovatky. 

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Přínos bude obrovský, ta ulice dostane nový kabát, bude ozeleněná a bude se tam velice významně hospodařit s vodou. Voda bude z chodníků a cesty primárně odváděna na zavlažování zeleně. Dále jsou tam 4 významnější křižovatky v tom úseku. Budou vyvýšené, ale to vyvýšení bude pozvolné, aby to nerušilo občany. Původně měly být ty nájezdy z žulových kostek, ale budou z betonu, protože občané měli obavy z hluku. Od Novoveské budou zvláštní pruhy pro cyklisty. V tom stoupání bude rychlost 50 km/h, ale v tom delším rovinatém úseku bude rychlost omezena na 30 km/h a cyklisté budou ve vozovce. Bude to bezpečnější řešení pro cyklistickou dopravu."  

Ulice je pro osobní dopravu uzavřena, vjezd je povolen autobusům a záchranným složkám. Objízdná trasa je vedena po ul. Novoveské, Sokola Tůmy a ul. 28. října. V opačném směru po ul. 28. října, Novinářské a Novoveské.

Jan Kotala, vedoucí odd. vodohospodářských staveb, Magistrát města Ostravy: “Komunikace je průjezdná pro MHD a individuálně pro obyvatele ulice, případně pro zásobování místních obchodů. Pro tranzitní dopravu je ulice vždy v tom pracovním úseku uzavřena. Jakmile se dostaneme potom do fáze rekonstrukce celých těch povrchů celé ulice, která už není jenom samotný jeden jízdní pruh, ale celá šíře toho uličního profilu, tak tam se už v pracovním úseku počítá s celkovou uzavírkou pro veškerou dopravu. Vjezd bude povolen po předchozí domluvě pro zásobování místních prodejen."

Práce na inženýrských sítích by měly skončit v průběhu června a okamžitě na ně naváže rekonstrukce ulice, která potrvá zhruba do konce příštího roku. Celkové náklady jsou asi 160 milionů korun.

---

Oddělení nukleární medicíny SNO má novou gamakameru s CT

Oddělení nukleární medicíny Slezské nemocnice v Opavě má moderní hybridní tomografický zobrazovací systém SPECT/CT. Skládá se z velice citlivé a přesné gamakamery a vícevrstvého CT skeneru a dokáže tak rychle a včasně diagnostikovat počínající stadia různých typů onemocnění.

Oddělení nukleární medicíny SNO modernizuje přístrojovou techniku. Nově má k dispozici nejnovější a nejdokonalejší gamakameru s CT skenerem v jednom. Pacientům tak odpadá čekání na dvě vyšetření a celý proces diagnostiky je tak rychlejší.

Tomáš Böhm, primář Oddělení nukleární medicíny SNO: “Základní přednosti jsou v tom, že dokážeme velice rychle a včasně diagnostikovat počínající stadia různých typů onemocnění. Pomáháme i lékařům v diagnostice počínajících stádií Parkinsonovy nemoci a eventuálně i Alzheimerovy demence.” 

V krátkém čase dá nový zobrazovací systém přesnou odpověď i na to, jestli probíhající léčba je, nebo není účinná. Vyšetření začíná nitrožilní aplikací speciální radioaktivní látky do těla pacienta, která se vyrábí přímo v nemocnici a není nebezpečná ani pro pacienta ani pro jeho okolí."

Tomáš Böhm, primář Oddělení nukleární medicíny SNO: “Jediný problém máme s klaustrofobickými pacienty, kteří ten úzký kontakt s detektorem nemusí úplně 100procentně zvládnout.”

Ester Kubenková, radiologický asistent, ONM SNO: “Když pacient to vyšetření nezvládá, jsme schopni ho zastavit, když se uklidní situace, tak vyšetření pokračuje dál.”

Vzhledem k časové náročnosti vyšetření které u jednoho člověka trvá až jednu hodinu, je možno vyšetřit v ambulanci okolo 10 pacientů za den.

Libuše Przygodová, pacientka: ”Nebála jsem se ničeho, prostě v pohodě všechno, v klidu tak jak by se nic nedělo.”

Tento přístroj má jen zhruba 40 nemocnic v Česku. Ve Slezské nemocnici bude sloužit nejen k vyšetření pacientů z Opavy a okolí, ale také pacientů z Jesenicka, Bruntálska, Krnovska a Vítkovska.

---

Krátké zprávy 12. 2. 2024 17.00 - 1

Až do 20. února je možné podat elektronickou přihlášku na střední školu. Moravskoslezský kraj má letos 11 tisíc deváťáků. Vedle elektronického podání, zůstala i možnost papírové přihlášky. Místo původních dvou mohou uchazeči podat hned tři přihlášky a školy v nich seřadit dle svých priorit.

5. výzva kotlíkových dotací, požádat o peníze na výměnu starého neekologického kotle je možné až do 30. srpna. Dotace cílí na seniory nebo invalidní důchodce a také na ty, kteří pobírají příspěvek na bydlení, kteří si tak mohou pořídit kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Dotace může činit 130 až 180 tisíc korun. Krajský úřad navíc přispívá částkou 7 500 korun. V MS kraji zatím projevila zájem o dotaci zhruba jen třetina možných žadatelů.

---

Školáci často nevědí, za co už mohou být potrestáni

Městská policie v Novém Jičíně v rámci preventivní činnosti znovu navštěvuje všechny místní základní školy. Přednášky zaměřuje na největší aktuální nešvary: komunikaci na sociálních sítích, sprejerství a chování v kolektivu spolužáků.

Teď v únoru zamířili preventisté novojičínské městské policie do Základní školy Komenského 66, mimo jiné i do páté a šesté třídy.

Ilona Majorošová, preventistka MP Nový Jičín: “V páté třídě nás trápí celkem to, že děti nevědí všechno o sprejerství, jak je to závažné. Nevědí, že když něco ukradnu v obchodě, i malého, že za to mohou být potrestány.”

žáci 5. B, ZŠ Komenského 66:

“Že by někdo kradl, aby se někam dostal do skupiny. Což je hodně špatné.”

“Že i osmileté děti způsobují škody za několik milionů.”

Velkou část přednášky se pak strážníci věnovali komunikaci na sociálních sítích a kyberšikaně.

Alena Janiš Bolomová, metodik prevence, ZŠ Komenského 66: “Prevence je základem vůbec klimatu školy a na tom si zakládáme, na pozitivní klimatu školy, s tím že samozřejmě v poslední době řešíme hodně incidentů v oblasti třeba kyberšikanování.”

Ilona Majorošová, preventistka MP Nový Jičín: “Děti pořád ještě nevědí, že všechno, co na síť dají, i jejich komunikace, je veřejná, že jim to taky může v životě ublížit.”

Rostislav Čubok, strážník MP Nový Jičín: “Co se týče sociálních sítí, udivilo mě, že si myslí, že když dělají něco špatného na sociálních sítích, že neví, že to pro ně může být trestné. Pořád si myslí, že jsou děti, že si tam mohou dělat co chtějí.”

Přednášky přizpůsobené různému věku školáků uskuteční preventisté postupně na všech místních základních školách.

---

Denní stacionář Santé bude mít novou zahradu

Nový denní stacionář Santé v Havířově-Šumbarku čeká druhá etapa rekonstrukce. Už zanedlouho začnou práce na obnově zahrady, která bude plně přizpůsobena pro imobilní klienty.

Na jaře minulého roku byla dokončena rekonstrukce bývalých havířovských jeslí na stacionář pro hendikepované klienty Santé. K budově patří i velká zahrada, která je ale v zanedbaném stavu. Technické služby se postaraly o nový mobiliář a v březnu začnou samotné práce na zeleni.

Michaela Rosová, ředitelka Santé Havířov: “Zahradu jsme dávali dohromady se zahradní architektkou, se kterou jsme se radili ohledně květenství, vegetačních podmínek a podobně a hlavně, aby zahrada vyhovovala pro celou klientelu, kterou tady máme, takže i pro imobilní. Tím, že zahrada je opravdu velká, tak jsme vymysleli, že klienti budou mít i vyvýšené záhony, kde budou pěstovat bylinky."

anketa: Jak se těšíte na novou zahradu, budete tam chodit? “Jo budu tam chodit.”

anketa: “Kytičky.” Budete se starat o kytičky? “Ano budu.”

Jelikož bude na zahradě hodně keřů, či okrasných stromů, Santé chce navázat spolupráci se střední zahradnickou školou. Studenti by v rámci praxe pomáhali s údržbou zeleně. V budově stacionáře se nachází i pobočka městské knihovny, která rovněž bude zahradu využívat k různým venkovním akcím.

---

Mladí kováři z Norska navštívili Ostravu

Čtyři studenti a jejich pedagog ze školy v norském městě Odda strávili tři týdny v ateliérech školy AVE ART Ostrava se sídlem v Hrabůvce. Absolvovali zde výuku v oboru uměleckého kovářství. Jedná se o jejich první výměnný pobyt v rámci programu Erasmus+. Studenti z Ostravy byli v Norsku před dvěma měsíci.

Umělecké kovářství zaměřené na modelování v 3D programu a projektování s cílem vyrobit kovanou mísu dle vlastního návrhu. Tohoto výukového programu školy Ave Art se v posledních třech týdnech zúčastnili 3 studenti a 1 studentka kovářství z Norska.

Eric Skaarer Jerve, výměnný student z Norska: „Určitě jsem se naučil něco nového, ano. Zdejší učitel designu, experimentoval s tím, jak s jedním materiálem můžete vyjádřit různé myšlenky."

Marek Břuska, vedoucí oboru Umělecké kovářství, AVE ART Ostrava: „Je to vlastně taková výměnná akce, abychom obohatili, jak naše studenty, tak zase jejich studenty. Každý dělá tu práci trošku jinak i když s podobným výsledkem.

Studenti z Česka už svůj výukový program v Norsku absolvovali, a to před dvěma měsíci.

Matěj Štencel, student, AVE ART Ostrava: „Zkušenost to byla výborná. Už to prostředí, ve kterém jsme byli, bylo úplně úžasné. Všude kolem hory. No a pak samotná ta kovárna, měli to úplně jinak.“

Michal Wunderlich, vyučující oboru kovář a metalldesigner, Odda Vidaregåande skule: „Pro ty mé studenty je důležité se seznámit s jiným školským systémem, protože ty systémy jsou dost rozdílné, zejména co se týče výuky řemesel.“

Během svého pobytu studenti vyrobili například takovéto kovové růže. Hlavním oříškem je je vyrobit z jednoho kusu materiálu. Výměnný program mladých kovářů s partnerskou školou z norské Oddy se uskutečnil v letošním školním roce vůbec poprvé.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. února 2024, 17:00

Rekonstrukce ulice Přemyslovců je v plném proudu

V Mariánských Horách vzniká moderní městská ulice, která bude jako jedna z prvních v Ostravě vyváženě kombinovat různé způsoby dopravy a zároveň bude zelná. V těchto dnech probíhá výměna kanalizace pod vozovkou, takže je část ulice pro osobní dopravu zcela uzavřena.

Ulice Přemyslovců je velmi důležitou tepnou, která protíná Mariánské Hory a zároveň hlavní Ostravskou třídu - ulici 28. října. V současné době běží výměna kanalizace i vodovodu, který prochází přímo pod vozovkou. 

Jan Kotala, vedoucí odd. vodohospodářských staveb MMO: "Takže máme za sebou první půlrok stavby a ta pokračuje kanalizací od ulici Novoveská po ulici 28. října. Jakmile se dostaneme do ulice 28. října, budeme opačným směrem pokračovat s vodovodem.”

Po dokončení výměny inženýrských sítí začne kompletní rekonstrukce celé ulice a celková změna jejího uspořádání. Cílem je vyvážená kombinace různých druhů dopravy od chodců, přes cyklisty po auta či MHD. Vyšší bezpečnost cyklistů zajistí například omezení rychlosti na 30km/h, či vyvýšené křižovatky. 

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Přínos bude obrovský, ta ulice dostane nový kabát, bude ozeleněná a bude se tam velice významně hospodařit s vodou. Voda bude z chodníků a cesty primárně odváděna na zavlažování zeleně. Dále jsou tam 4 významnější křižovatky v tom úseku. Budou vyvýšené, ale to vyvýšení bude pozvolné, aby to nerušilo občany. Původně měly být ty nájezdy z žulových kostek, ale budou z betonu, protože občané měli obavy z hluku. Od Novoveské budou zvláštní pruhy pro cyklisty. V tom stoupání bude rychlost 50 km/h, ale v tom delším rovinatém úseku bude rychlost omezena na 30 km/h a cyklisté budou ve vozovce. Bude to bezpečnější řešení pro cyklistickou dopravu."  

Ulice je pro osobní dopravu uzavřena, vjezd je povolen autobusům a záchranným složkám. Objízdná trasa je vedena po ul. Novoveské, Sokola Tůmy a ul. 28. října. V opačném směru po ul. 28. října, Novinářské a Novoveské.

Jan Kotala, vedoucí odd. vodohospodářských staveb, Magistrát města Ostravy: “Komunikace je průjezdná pro MHD a individuálně pro obyvatele ulice, případně pro zásobování místních obchodů. Pro tranzitní dopravu je ulice vždy v tom pracovním úseku uzavřena. Jakmile se dostaneme potom do fáze rekonstrukce celých těch povrchů celé ulice, která už není jenom samotný jeden jízdní pruh, ale celá šíře toho uličního profilu, tak tam se už v pracovním úseku počítá s celkovou uzavírkou pro veškerou dopravu. Vjezd bude povolen po předchozí domluvě pro zásobování místních prodejen."

Práce na inženýrských sítích by měly skončit v průběhu června a okamžitě na ně naváže rekonstrukce ulice, která potrvá zhruba do konce příštího roku. Celkové náklady jsou asi 160 milionů korun.

---

Oddělení nukleární medicíny SNO má novou gamakameru s CT

Oddělení nukleární medicíny Slezské nemocnice v Opavě má moderní hybridní tomografický zobrazovací systém SPECT/CT. Skládá se z velice citlivé a přesné gamakamery a vícevrstvého CT skeneru a dokáže tak rychle a včasně diagnostikovat počínající stadia různých typů onemocnění.

Oddělení nukleární medicíny SNO modernizuje přístrojovou techniku. Nově má k dispozici nejnovější a nejdokonalejší gamakameru s CT skenerem v jednom. Pacientům tak odpadá čekání na dvě vyšetření a celý proces diagnostiky je tak rychlejší.

Tomáš Böhm, primář Oddělení nukleární medicíny SNO: “Základní přednosti jsou v tom, že dokážeme velice rychle a včasně diagnostikovat počínající stadia různých typů onemocnění. Pomáháme i lékařům v diagnostice počínajících stádií Parkinsonovy nemoci a eventuálně i Alzheimerovy demence.” 

V krátkém čase dá nový zobrazovací systém přesnou odpověď i na to, jestli probíhající léčba je, nebo není účinná. Vyšetření začíná nitrožilní aplikací speciální radioaktivní látky do těla pacienta, která se vyrábí přímo v nemocnici a není nebezpečná ani pro pacienta ani pro jeho okolí."

Tomáš Böhm, primář Oddělení nukleární medicíny SNO: “Jediný problém máme s klaustrofobickými pacienty, kteří ten úzký kontakt s detektorem nemusí úplně 100procentně zvládnout.”

Ester Kubenková, radiologický asistent, ONM SNO: “Když pacient to vyšetření nezvládá, jsme schopni ho zastavit, když se uklidní situace, tak vyšetření pokračuje dál.”

Vzhledem k časové náročnosti vyšetření které u jednoho člověka trvá až jednu hodinu, je možno vyšetřit v ambulanci okolo 10 pacientů za den.

Libuše Przygodová, pacientka: ”Nebála jsem se ničeho, prostě v pohodě všechno, v klidu tak jak by se nic nedělo.”

Tento přístroj má jen zhruba 40 nemocnic v Česku. Ve Slezské nemocnici bude sloužit nejen k vyšetření pacientů z Opavy a okolí, ale také pacientů z Jesenicka, Bruntálska, Krnovska a Vítkovska.

---

Krátké zprávy 12. 2. 2024 17.00 - 1

Až do 20. února je možné podat elektronickou přihlášku na střední školu. Moravskoslezský kraj má letos 11 tisíc deváťáků. Vedle elektronického podání, zůstala i možnost papírové přihlášky. Místo původních dvou mohou uchazeči podat hned tři přihlášky a školy v nich seřadit dle svých priorit.

5. výzva kotlíkových dotací, požádat o peníze na výměnu starého neekologického kotle je možné až do 30. srpna. Dotace cílí na seniory nebo invalidní důchodce a také na ty, kteří pobírají příspěvek na bydlení, kteří si tak mohou pořídit kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Dotace může činit 130 až 180 tisíc korun. Krajský úřad navíc přispívá částkou 7 500 korun. V MS kraji zatím projevila zájem o dotaci zhruba jen třetina možných žadatelů.

---

Školáci často nevědí, za co už mohou být potrestáni

Městská policie v Novém Jičíně v rámci preventivní činnosti znovu navštěvuje všechny místní základní školy. Přednášky zaměřuje na největší aktuální nešvary: komunikaci na sociálních sítích, sprejerství a chování v kolektivu spolužáků.

Teď v únoru zamířili preventisté novojičínské městské policie do Základní školy Komenského 66, mimo jiné i do páté a šesté třídy.

Ilona Majorošová, preventistka MP Nový Jičín: “V páté třídě nás trápí celkem to, že děti nevědí všechno o sprejerství, jak je to závažné. Nevědí, že když něco ukradnu v obchodě, i malého, že za to mohou být potrestány.”

žáci 5. B, ZŠ Komenského 66:

“Že by někdo kradl, aby se někam dostal do skupiny. Což je hodně špatné.”

“Že i osmileté děti způsobují škody za několik milionů.”

Velkou část přednášky se pak strážníci věnovali komunikaci na sociálních sítích a kyberšikaně.

Alena Janiš Bolomová, metodik prevence, ZŠ Komenského 66: “Prevence je základem vůbec klimatu školy a na tom si zakládáme, na pozitivní klimatu školy, s tím že samozřejmě v poslední době řešíme hodně incidentů v oblasti třeba kyberšikanování.”

Ilona Majorošová, preventistka MP Nový Jičín: “Děti pořád ještě nevědí, že všechno, co na síť dají, i jejich komunikace, je veřejná, že jim to taky může v životě ublížit.”

Rostislav Čubok, strážník MP Nový Jičín: “Co se týče sociálních sítí, udivilo mě, že si myslí, že když dělají něco špatného na sociálních sítích, že neví, že to pro ně může být trestné. Pořád si myslí, že jsou děti, že si tam mohou dělat co chtějí.”

Přednášky přizpůsobené různému věku školáků uskuteční preventisté postupně na všech místních základních školách.

---

Denní stacionář Santé bude mít novou zahradu

Nový denní stacionář Santé v Havířově-Šumbarku čeká druhá etapa rekonstrukce. Už zanedlouho začnou práce na obnově zahrady, která bude plně přizpůsobena pro imobilní klienty.

Na jaře minulého roku byla dokončena rekonstrukce bývalých havířovských jeslí na stacionář pro hendikepované klienty Santé. K budově patří i velká zahrada, která je ale v zanedbaném stavu. Technické služby se postaraly o nový mobiliář a v březnu začnou samotné práce na zeleni.

Michaela Rosová, ředitelka Santé Havířov: “Zahradu jsme dávali dohromady se zahradní architektkou, se kterou jsme se radili ohledně květenství, vegetačních podmínek a podobně a hlavně, aby zahrada vyhovovala pro celou klientelu, kterou tady máme, takže i pro imobilní. Tím, že zahrada je opravdu velká, tak jsme vymysleli, že klienti budou mít i vyvýšené záhony, kde budou pěstovat bylinky."

anketa: Jak se těšíte na novou zahradu, budete tam chodit? “Jo budu tam chodit.”

anketa: “Kytičky.” Budete se starat o kytičky? “Ano budu.”

Jelikož bude na zahradě hodně keřů, či okrasných stromů, Santé chce navázat spolupráci se střední zahradnickou školou. Studenti by v rámci praxe pomáhali s údržbou zeleně. V budově stacionáře se nachází i pobočka městské knihovny, která rovněž bude zahradu využívat k různým venkovním akcím.

---

Mladí kováři z Norska navštívili Ostravu

Čtyři studenti a jejich pedagog ze školy v norském městě Odda strávili tři týdny v ateliérech školy AVE ART Ostrava se sídlem v Hrabůvce. Absolvovali zde výuku v oboru uměleckého kovářství. Jedná se o jejich první výměnný pobyt v rámci programu Erasmus+. Studenti z Ostravy byli v Norsku před dvěma měsíci.

Umělecké kovářství zaměřené na modelování v 3D programu a projektování s cílem vyrobit kovanou mísu dle vlastního návrhu. Tohoto výukového programu školy Ave Art se v posledních třech týdnech zúčastnili 3 studenti a 1 studentka kovářství z Norska.

Eric Skaarer Jerve, výměnný student z Norska: „Určitě jsem se naučil něco nového, ano. Zdejší učitel designu, experimentoval s tím, jak s jedním materiálem můžete vyjádřit různé myšlenky."

Marek Břuska, vedoucí oboru Umělecké kovářství, AVE ART Ostrava: „Je to vlastně taková výměnná akce, abychom obohatili, jak naše studenty, tak zase jejich studenty. Každý dělá tu práci trošku jinak i když s podobným výsledkem.

Studenti z Česka už svůj výukový program v Norsku absolvovali, a to před dvěma měsíci.

Matěj Štencel, student, AVE ART Ostrava: „Zkušenost to byla výborná. Už to prostředí, ve kterém jsme byli, bylo úplně úžasné. Všude kolem hory. No a pak samotná ta kovárna, měli to úplně jinak.“

Michal Wunderlich, vyučující oboru kovář a metalldesigner, Odda Vidaregåande skule: „Pro ty mé studenty je důležité se seznámit s jiným školským systémem, protože ty systémy jsou dost rozdílné, zejména co se týče výuky řemesel.“

Během svého pobytu studenti vyrobili například takovéto kovové růže. Hlavním oříškem je je vyrobit z jednoho kusu materiálu. Výměnný program mladých kovářů s partnerskou školou z norské Oddy se uskutečnil v letošním školním roce vůbec poprvé.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-02-2024-17-00