Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Sněžení a mrazíky některé lidi příliš nepotěšily
  • Senior linka zachraňuje seniory v Ostravě už 10 let
  • Zahrádky restaurací v Porubě praskaly ve švech
  • Salonu se podařilo přežít krizi i bez propouštění
  • Ve Frýdku-Místku snížili počet sečí trávy
  • Expozici po koronavirové pauze otevřel i archeopark

Sněžení a mrazíky některé lidi příliš nepotěšily

Teploty až o 20 stupňů nižší a k tomu sněžení. Tak vypadalo úterní ráno v Moravskoslezském kraji. Předpověď meteorologům vyšla přesně. V dalších dnech by nás měly provázet dešťové přeháňky.

Trojice ledových mužů se letos přihlásila skutečně stylově. Pankrác, Servác a Bonifác v úterý ráno přišli s teplotami okolo bodu mrazu a dokonce se sněhovou nadílkou.

Předpověď meteorologů tentokrát vyšla beze zbytku. V noci a ráno především ve vyšších horských oblastech vydatně sněžilo.

Po delší době museli sníh z aut odstraňovat motoristé. V některých místech sníh zatížil větve stromů, u kterých hrozilo, že se zlomí. Silničáři ale vyjíždět nemuseli.

“Je to krása. Je to první zmrzlý. Co byste ještě chtěli…” konstatovala žena v Raškovicích.

“K těm třem zmrzlým to patří a většinou to tak i vychází. Takže mě to nějak nepřekvapuje,” dodal další muž.

Jiný názor měla mladá slečna: “Já si myslím, že ten sníh je fakt nepříjemný. Pro alergiky, jako jsem já, je to sice dobré, že není pyl, ale sníh v květnu se mi moc nelíbí. Čekala jsem slunečno.”

Nepříliš velkou radost mají z nízkých teplot zemědělci a zahrádkáři, kteří se bojí o úrodu.

Další dny tohoto týdne mají být podle předpovědi deštivé.

---

Senior linka zachraňuje seniory v Ostravě už 10 let

Senior linka opět pomohla v Ostravě se záchranou seniorky. 95letá žena upadla v bytě a její volání o pomoc nikdo neslyšel. Proto aktivovala tísňové tlačítko a za chvíli byli na místě strážníci městské policie, kteří ji pomohli. Senior linka už v Ostravě funguje 10 let a za tu dobu pomohla stovkám důchodců.

Strážníci městské policie spěchali v Ostravě do domu, ve kterém stiskla tísňové tlačítko senior linky 95letá žena. Už u dveří ji slyšeli volat o pomoc a proto hasiči byt otevřeli. Stařenka nemohla sama vstát, ale naštěstí měla tlačítko na krku. "Prostřednictvím spolupráce s hasiči jsme byt otevřeli a následně jsme zjistili, že seniorka potřebuje zdravotní pomoc. Proto jsme zavolali i záchranáře," popisuje zásah mluvčí MP Ostrava Jindřich Machů.

Dopadlo to tedy nakonec dobře, stejně jako v mnoha předchozích případech, kdy senioři tísňové tlačítko využili. Například v Kunčičkách zřejmě zachránilo život důchodci, kterému se do domu vloupal zloděj. "Vykopl dveře a železnou trubkou mě mlátil po hlavě. Já jsem spadl na záda. Kdybych neměl to tlačítko, tak by mě možná i zabil," řekl nám tehdy senior. 

Senior linku využívají důchodci i když jim například u dveří zvoní podvodníci, kteří zneužívají jejich důvěřivosti. Ne vždy si ale bohužel vzpomenou. "Já jsem to věděla. Tady mám tlačítko u dveří a další jsem měla na krku. Nevzpomněla jsem si ale," vysvětlila nám v roce 2019 okradená 95letá žena. 

Za 10 let fungování senior linky už strážníci v Ostravě vyjeli k více než 2300 událostem. Tři stovky případů si pak vyžádaly zdravotníky. Aktuálně tlačítka využívá 470 domácností v Ostravě. 

---

Zahrádky restaurací v Porubě praskaly ve švech

Téměř po dvou měsících se dočkali. V pondělí se otevřely nejen obchodní centra, ale také kadeřnické salóny, holičství, nebo zahrádky restaurací. Ostrava-Poruba tak opět ožila lidmi.

Restaurace v Ostravě-Porubě po mnoha týdnech otevřely své zahrádky. Většina hostů na nich seděla bez roušek a někteří si nelámali hlavu ani s odstupy. Všichni byli rádi, že si konečně mohou dát něco dobrého ve své oblíbené hospůdce. Lidé vzali zahrádky restaurací hned první den útokem. Téměř všude bylo na Hlavní třídě plno. “Je to pro nás taková mimořádná příležitost, že zrovna ten první den jsme se tady mohly sejít a v pěkném počasí si tady něco dobrého dát, takže úžasné. Ať už to tak zůstane. Je to fajnové zakončení procházky. Po delší době je příjemné si dát oběd venku a stoprocentně jsem se na to těšil. Tu změnu vítám,” uvítali otevření zahrádek hosté restaurací.

A změnu vítají i provozovatelé restaurací, kterým radnice odpustila nejeden nájem a pomáhat chce dál. “My bychom chtěli, aby v prvním měsíci nemuseli za ty předzahrádky platit poplatek do obvodní pokladny,” dodává Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruby. “Máme normální denní menu jako vždycky před omezením a jsme rádi za to, že konečně můžeme komunikovat normálně zase.Tak jsem se těšila na otevření, že uvidíme zase hosty, hosti přišli, snad budou chodit i dál,” mají radost provozovatelé restaurací

Na roztrhání byli i kadeřníci, kteří mají rezervace na dlouhou dobu dopředu. “Musíme mít štíty, roušku. Je to hodně náročné, ale jsme rádi, že máme otevřeno. Nejvíc mi chyběl kontakt s lidmi,” sděluje své pocity jedna z kadeřnic.

Od pondělí jsou po zavedení nouzového stavu kvůli koronaviru otevřeny i galerie a některá muzea a také parky a zahrady u vybraných památek. Všude ale platí přísná bezpečnostní opatření.

---

Salonu se podařilo přežít krizi i bez propouštění

Během pandemie se vše téměř zastavilo. Nyní je nejdůležitější, aby se zachovala pracovní místa. Těžkou dobu bez propouštění přečkal například i jeden salon v Havířově. Majitelka věří, že jí nyní pomůže stát.

Koronavirová pandemie má velký dopad na malé i velké firmy. Podnikatelé jsou rádi, že mohou opět vydělávat. Plný provoz už běží také v salonu na náměstí v centru Havířova. Ztráty jsou velké, ale přesto majitelka nemusela propustit ani jednoho z dvanácti zaměstnanců.

"Nevěděly jsme, jak dlouho to bude. Nic jiného nám nezbývalo, než sedět doma a čekat. Nic jiného se nedalo dělat," řekla kadeřnice Adéla Rybická.

Měla jste třeba nárok na nějakou kompenzaci od státu, nebo bonus?

“Já jsem zaměstnanec. Paní vedoucí to řeší jinak, žádá stát. Jinak to je u živnostníků a jinak u nás,” dodala kadeřnice.

Salon je veden v režimu s.r.o.

"Přečkali, museli jsme to přečkat. Požádali jsme si a čekáme, jak to dopadne. My jsme komplexní salon se vším všudy. S masážemi, kosmetikou, pedikúrou, se vším.  A všechny služby jsme spustili,” řekla majitelka salonu Radka Witová.

I zde musí striktně dodržovat hygienická opatření. Příjemné to však není pro kadeřnice, ani zákazníky.

"Strašné teplo, nedá se dýchat, ale musíme to nějak zvládnout, bohužel,” dodala kadeřnice Adéla Rybická.

"Já si myslím, jestli nejsou trochu přehnaná. Je to náročné pro kadeřnice a i mě se špatně dýchá, ale bezpečnost chápu,” řekla zákaznice.

---

Ve Frýdku-Místku snížili počet sečí trávy

Také letos ve Frýdku-Místku snižují počet sečí trávy. Důvodem je velké sucho. Z původních pěti sečí na sídlištích se bude tráva kosit jen třikrát. Častější kosení proběhne v parcích a v Arboretu.

Tři seče trávy na sídlištích naplánovali pro letošní sezónu ve Frýdku-Místku. Méně často kosené trávníky zadrží vodu v půdě, zlepší mikroklima a zachytí více prachu.

„Kromě snížení počtu sečí, ke kterému jsme přistoupili již loni, budeme i letos pokračovat v sečení trávníků mulčováním, který jsme zkušebně zahájili také v loňském roce. Tento způsob, kdy se tráva nesbírá, ale zůstává v rozmělněném stavu ležet na trávníku, což ho obohacuje o živiny a zabraňuje jeho vysoušení, se osvědčil,“ řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Letošní sečení zahájily Technické služby s příchodem května.

“Na základě vyjádření odboru životního prostředí jsme zahájili frýdeckou částí: sídlišti Slezská v obou částech. Pokračovali jsme pak na sídlišti Jiráskovo. Tyto práce dokončujeme nyní v druhé dekádě dubna. V současné době v návaznosti na vývoj klimatických podmínek budeme očekávat další rozhodnutí odboru životního prostředí, zda se v kosení bude pokračovat, či nikoliv, případně v kterých lokalitách,” sdělil předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Vyšší počet sečí by měl probíhat v parcích a v centrální části města, kde by se mělo sekat pětkrát. Podle aktuálního stavu sucha se ale i tento počet může změnit.

---

Expozici po koronavirové pauze otevřel i archeopark

Tak jako současná celosvětová pandemie ovlivňuje náš život, podobné historické milníky provázejí lidstvo od nepaměti. Díky objevům při vykopávkách na Těšínsku se můžeme podívat na život našich předků v pravěku a středověku. Po nucené koronavirové pauze se znovu otevřely expozice Archeoparku v Chotěbuzi.

Jedna z nejzajímavějších turistických lokalit v Moravskoslezském kraji opět vítá své návštěvníky. Archeopark v Chotěbuzi po karanténě znovu otevřel svou expozici.

Návštěvní doba byla mírně upravena. Otevřeno je nyní od úterý do neděle v době od 9. do 17. hodiny.

Do venkovní historické akropole se návštěvníci ještě několik měsíců nepodívají, mnoho zajímavých exponátů si však mohou prohlédnout v hlavní budově archeoparku.

“Archeopark se skládá ze dvou částí. Z venkovní části, která je momentálně nepřístupná pro návštěvníky, protože tam probíhá velká rekonstrukce. Pak máme druhou část, a to je vstupní budova, kde si návštěvníci mohou prohlédnout archeologickou expozici. Obsahuje nejrůznější předměty, které se nalezly v průběhu několika let výzkumu. Součástí expozice je také přírodovědná expozice s nejrůznějšími vycpanými zvířaty,” řekla vedoucí archeoparku Lucie Rucká.

V průběhu karantény pracovníci archeoparku nelenili a muzeum zvelebovali. Připravovali také různé programy pro školní výpravy. Vesměs všechny exponáty pocházejí od lidí, kteří v místě kdysi žili. Jedním z nejzajímavějších exponátů je kostra psa. Jedná se o chrta. Jako luxusní zvíře si ho mohl dovolit jen movitý velmož.

“Exponáty, které tady mohu návštěvníci vidět, pochází z pravěku a raného středověku. Z nejznámějších předmětů to jsou například mince z 11. století, různé šperky, zbraně a velké množství keramiky. V průběhu prohlídky se mohou návštěvníci podívat na film, který se tady natáčel. Natočila ho historická skupina Tizon, která tady předvádí nejrůznější bojové ukázky, jak se žilo hlavně v raném středověku, jak žili Slované,” dodala vedoucí archeoparku Lucie Rucká.

Tak, jako všude jinde, i v archeoparku platí hygienická omezení. Do muzea zatím může najednou jen 10 lidí. Povinností je rouška a dodržování rozestupů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. května 2020, 16:00

Sněžení a mrazíky některé lidi příliš nepotěšily

Teploty až o 20 stupňů nižší a k tomu sněžení. Tak vypadalo úterní ráno v Moravskoslezském kraji. Předpověď meteorologům vyšla přesně. V dalších dnech by nás měly provázet dešťové přeháňky.

Trojice ledových mužů se letos přihlásila skutečně stylově. Pankrác, Servác a Bonifác v úterý ráno přišli s teplotami okolo bodu mrazu a dokonce se sněhovou nadílkou.

Předpověď meteorologů tentokrát vyšla beze zbytku. V noci a ráno především ve vyšších horských oblastech vydatně sněžilo.

Po delší době museli sníh z aut odstraňovat motoristé. V některých místech sníh zatížil větve stromů, u kterých hrozilo, že se zlomí. Silničáři ale vyjíždět nemuseli.

“Je to krása. Je to první zmrzlý. Co byste ještě chtěli…” konstatovala žena v Raškovicích.

“K těm třem zmrzlým to patří a většinou to tak i vychází. Takže mě to nějak nepřekvapuje,” dodal další muž.

Jiný názor měla mladá slečna: “Já si myslím, že ten sníh je fakt nepříjemný. Pro alergiky, jako jsem já, je to sice dobré, že není pyl, ale sníh v květnu se mi moc nelíbí. Čekala jsem slunečno.”

Nepříliš velkou radost mají z nízkých teplot zemědělci a zahrádkáři, kteří se bojí o úrodu.

Další dny tohoto týdne mají být podle předpovědi deštivé.

---

Senior linka zachraňuje seniory v Ostravě už 10 let

Senior linka opět pomohla v Ostravě se záchranou seniorky. 95letá žena upadla v bytě a její volání o pomoc nikdo neslyšel. Proto aktivovala tísňové tlačítko a za chvíli byli na místě strážníci městské policie, kteří ji pomohli. Senior linka už v Ostravě funguje 10 let a za tu dobu pomohla stovkám důchodců.

Strážníci městské policie spěchali v Ostravě do domu, ve kterém stiskla tísňové tlačítko senior linky 95letá žena. Už u dveří ji slyšeli volat o pomoc a proto hasiči byt otevřeli. Stařenka nemohla sama vstát, ale naštěstí měla tlačítko na krku. "Prostřednictvím spolupráce s hasiči jsme byt otevřeli a následně jsme zjistili, že seniorka potřebuje zdravotní pomoc. Proto jsme zavolali i záchranáře," popisuje zásah mluvčí MP Ostrava Jindřich Machů.

Dopadlo to tedy nakonec dobře, stejně jako v mnoha předchozích případech, kdy senioři tísňové tlačítko využili. Například v Kunčičkách zřejmě zachránilo život důchodci, kterému se do domu vloupal zloděj. "Vykopl dveře a železnou trubkou mě mlátil po hlavě. Já jsem spadl na záda. Kdybych neměl to tlačítko, tak by mě možná i zabil," řekl nám tehdy senior. 

Senior linku využívají důchodci i když jim například u dveří zvoní podvodníci, kteří zneužívají jejich důvěřivosti. Ne vždy si ale bohužel vzpomenou. "Já jsem to věděla. Tady mám tlačítko u dveří a další jsem měla na krku. Nevzpomněla jsem si ale," vysvětlila nám v roce 2019 okradená 95letá žena. 

Za 10 let fungování senior linky už strážníci v Ostravě vyjeli k více než 2300 událostem. Tři stovky případů si pak vyžádaly zdravotníky. Aktuálně tlačítka využívá 470 domácností v Ostravě. 

---

Zahrádky restaurací v Porubě praskaly ve švech

Téměř po dvou měsících se dočkali. V pondělí se otevřely nejen obchodní centra, ale také kadeřnické salóny, holičství, nebo zahrádky restaurací. Ostrava-Poruba tak opět ožila lidmi.

Restaurace v Ostravě-Porubě po mnoha týdnech otevřely své zahrádky. Většina hostů na nich seděla bez roušek a někteří si nelámali hlavu ani s odstupy. Všichni byli rádi, že si konečně mohou dát něco dobrého ve své oblíbené hospůdce. Lidé vzali zahrádky restaurací hned první den útokem. Téměř všude bylo na Hlavní třídě plno. “Je to pro nás taková mimořádná příležitost, že zrovna ten první den jsme se tady mohly sejít a v pěkném počasí si tady něco dobrého dát, takže úžasné. Ať už to tak zůstane. Je to fajnové zakončení procházky. Po delší době je příjemné si dát oběd venku a stoprocentně jsem se na to těšil. Tu změnu vítám,” uvítali otevření zahrádek hosté restaurací.

A změnu vítají i provozovatelé restaurací, kterým radnice odpustila nejeden nájem a pomáhat chce dál. “My bychom chtěli, aby v prvním měsíci nemuseli za ty předzahrádky platit poplatek do obvodní pokladny,” dodává Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruby. “Máme normální denní menu jako vždycky před omezením a jsme rádi za to, že konečně můžeme komunikovat normálně zase.Tak jsem se těšila na otevření, že uvidíme zase hosty, hosti přišli, snad budou chodit i dál,” mají radost provozovatelé restaurací

Na roztrhání byli i kadeřníci, kteří mají rezervace na dlouhou dobu dopředu. “Musíme mít štíty, roušku. Je to hodně náročné, ale jsme rádi, že máme otevřeno. Nejvíc mi chyběl kontakt s lidmi,” sděluje své pocity jedna z kadeřnic.

Od pondělí jsou po zavedení nouzového stavu kvůli koronaviru otevřeny i galerie a některá muzea a také parky a zahrady u vybraných památek. Všude ale platí přísná bezpečnostní opatření.

---

Salonu se podařilo přežít krizi i bez propouštění

Během pandemie se vše téměř zastavilo. Nyní je nejdůležitější, aby se zachovala pracovní místa. Těžkou dobu bez propouštění přečkal například i jeden salon v Havířově. Majitelka věří, že jí nyní pomůže stát.

Koronavirová pandemie má velký dopad na malé i velké firmy. Podnikatelé jsou rádi, že mohou opět vydělávat. Plný provoz už běží také v salonu na náměstí v centru Havířova. Ztráty jsou velké, ale přesto majitelka nemusela propustit ani jednoho z dvanácti zaměstnanců.

"Nevěděly jsme, jak dlouho to bude. Nic jiného nám nezbývalo, než sedět doma a čekat. Nic jiného se nedalo dělat," řekla kadeřnice Adéla Rybická.

Měla jste třeba nárok na nějakou kompenzaci od státu, nebo bonus?

“Já jsem zaměstnanec. Paní vedoucí to řeší jinak, žádá stát. Jinak to je u živnostníků a jinak u nás,” dodala kadeřnice.

Salon je veden v režimu s.r.o.

"Přečkali, museli jsme to přečkat. Požádali jsme si a čekáme, jak to dopadne. My jsme komplexní salon se vším všudy. S masážemi, kosmetikou, pedikúrou, se vším.  A všechny služby jsme spustili,” řekla majitelka salonu Radka Witová.

I zde musí striktně dodržovat hygienická opatření. Příjemné to však není pro kadeřnice, ani zákazníky.

"Strašné teplo, nedá se dýchat, ale musíme to nějak zvládnout, bohužel,” dodala kadeřnice Adéla Rybická.

"Já si myslím, jestli nejsou trochu přehnaná. Je to náročné pro kadeřnice a i mě se špatně dýchá, ale bezpečnost chápu,” řekla zákaznice.

---

Ve Frýdku-Místku snížili počet sečí trávy

Také letos ve Frýdku-Místku snižují počet sečí trávy. Důvodem je velké sucho. Z původních pěti sečí na sídlištích se bude tráva kosit jen třikrát. Častější kosení proběhne v parcích a v Arboretu.

Tři seče trávy na sídlištích naplánovali pro letošní sezónu ve Frýdku-Místku. Méně často kosené trávníky zadrží vodu v půdě, zlepší mikroklima a zachytí více prachu.

„Kromě snížení počtu sečí, ke kterému jsme přistoupili již loni, budeme i letos pokračovat v sečení trávníků mulčováním, který jsme zkušebně zahájili také v loňském roce. Tento způsob, kdy se tráva nesbírá, ale zůstává v rozmělněném stavu ležet na trávníku, což ho obohacuje o živiny a zabraňuje jeho vysoušení, se osvědčil,“ řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Letošní sečení zahájily Technické služby s příchodem května.

“Na základě vyjádření odboru životního prostředí jsme zahájili frýdeckou částí: sídlišti Slezská v obou částech. Pokračovali jsme pak na sídlišti Jiráskovo. Tyto práce dokončujeme nyní v druhé dekádě dubna. V současné době v návaznosti na vývoj klimatických podmínek budeme očekávat další rozhodnutí odboru životního prostředí, zda se v kosení bude pokračovat, či nikoliv, případně v kterých lokalitách,” sdělil předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Vyšší počet sečí by měl probíhat v parcích a v centrální části města, kde by se mělo sekat pětkrát. Podle aktuálního stavu sucha se ale i tento počet může změnit.

---

Expozici po koronavirové pauze otevřel i archeopark

Tak jako současná celosvětová pandemie ovlivňuje náš život, podobné historické milníky provázejí lidstvo od nepaměti. Díky objevům při vykopávkách na Těšínsku se můžeme podívat na život našich předků v pravěku a středověku. Po nucené koronavirové pauze se znovu otevřely expozice Archeoparku v Chotěbuzi.

Jedna z nejzajímavějších turistických lokalit v Moravskoslezském kraji opět vítá své návštěvníky. Archeopark v Chotěbuzi po karanténě znovu otevřel svou expozici.

Návštěvní doba byla mírně upravena. Otevřeno je nyní od úterý do neděle v době od 9. do 17. hodiny.

Do venkovní historické akropole se návštěvníci ještě několik měsíců nepodívají, mnoho zajímavých exponátů si však mohou prohlédnout v hlavní budově archeoparku.

“Archeopark se skládá ze dvou částí. Z venkovní části, která je momentálně nepřístupná pro návštěvníky, protože tam probíhá velká rekonstrukce. Pak máme druhou část, a to je vstupní budova, kde si návštěvníci mohou prohlédnout archeologickou expozici. Obsahuje nejrůznější předměty, které se nalezly v průběhu několika let výzkumu. Součástí expozice je také přírodovědná expozice s nejrůznějšími vycpanými zvířaty,” řekla vedoucí archeoparku Lucie Rucká.

V průběhu karantény pracovníci archeoparku nelenili a muzeum zvelebovali. Připravovali také různé programy pro školní výpravy. Vesměs všechny exponáty pocházejí od lidí, kteří v místě kdysi žili. Jedním z nejzajímavějších exponátů je kostra psa. Jedná se o chrta. Jako luxusní zvíře si ho mohl dovolit jen movitý velmož.

“Exponáty, které tady mohu návštěvníci vidět, pochází z pravěku a raného středověku. Z nejznámějších předmětů to jsou například mince z 11. století, různé šperky, zbraně a velké množství keramiky. V průběhu prohlídky se mohou návštěvníci podívat na film, který se tady natáčel. Natočila ho historická skupina Tizon, která tady předvádí nejrůznější bojové ukázky, jak se žilo hlavně v raném středověku, jak žili Slované,” dodala vedoucí archeoparku Lucie Rucká.

Tak, jako všude jinde, i v archeoparku platí hygienická omezení. Do muzea zatím může najednou jen 10 lidí. Povinností je rouška a dodržování rozestupů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-05-2020-16-00