Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Začaly opravy gabionové zdi na Prodloužené Rudné
  • Novojičínská nemocnice má důstojnou kapli
  • Pády z výšky mohou skončit těžkými úrazy i smrtí
  • Horní Suchá investuje do zavlažování fotbalového hřiště
  • Festival rockové hudby se v Karviné vydařil

Začaly opravy gabionové zdi na Prodloužené Rudné

Pokud jste jeli do Ostravy po Prodloužené Rudné ve směru od Opavy, jistě jste zaznamenali, že doprava je svedena do jednoho jízdního pásu. V tom druhém totiž v pondělí začaly opravy gabionové zdi, která se více než před rokem sesunula. Důvodem sesuvu prý byly extrémní deště.

26. června 2020, tedy před více než rokem, zasáhly Ostravsko bouřky a přívalové lijáky. Hasiči měli v této souvislosti průběhu 24 hodin téměř 300 výjezdů. byli i na Prodloužené Rudné v Ostravě, kde se na silnici sesunul svah. Nevydržela to ani nově postavená gabionová zeď, která měla právě podobným sesuvům bránit.

Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag (natočeno 30. července 2020): "Poškození gabionové zdi a sesuv svahu byly podle našeho názoru jednoznačně způsobeny extrémními dešťovými srážkami dne 26. června, při nichž se denní úhrn téměř vyrovnal historickým rekordním hodnotám naměřeným v Ostravě-Mošnově v roce 1968."

Jenže společnosti Strabag se ani po roce nepodařilo prokázat, že by srážky byly extrémní a gabionová zeď postavená kvalitně, v souladu s projektem a že tedy nenese za sesuv žádnou zodpovědnost. Stavba byla v záruce a proto stavební firmě nezbylo nic jiného, než na vlastní náklady zeď opravit.

Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag: "Po dohodě s investorem v rámci záruční lhůty opravíme gabionovou zeď a investor současně na své náklady provede odvodnění nad touto zdí."

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Rekonstrukci poškozené gabionové zdi hlavního tahu mezi Opavou a Ostravou doprovází převedení veškeré dopravy do jednoho jízdního pásu silnice I/11, motoristé projedou obousměrně vždy jedním jízdním pruhem v režimu 1+1. Oprava a související částečná uzavírka bude probíhat dle předpokladu po dobu tří měsíců."

Po dokončení opravy bude moci konečně krajský úřad provést kolaudaci silnice, což přinese 2 změny. Rychlost se z 90 km v hodině zvýší na 110 a Dušan Richtár, který celou stavbu dlouhá léta blokoval údajně slíbil, že odstraní závoru a další překážky, kterými znesnadňuje průchod k nové lávce nad touto silnicí. 

---

Novojičínská nemocnice má důstojnou kapli

Novojičínská nemocnice má novou důstojnou kapli. Její rekonstrukci pomohl zafinancovat Moravskoslezský kraj. Místo pro konání mší bylo vysvěceno a předáno do užívání pacientům, návštěvám i personálu tohoto zdravotnického zařízení.

V průběhu třiceti let, co se v novojičínské nemocnici bohoslužby konají, se prostor pro mše několikrát stěhoval, ten poslední zdaleka neodpovídal důstojnosti duchovních potřeb. Nová kaple byla vybudována v horním patře pavilonu interny a nyní i vysvěcena.

Jakub Fejfar, ředitel Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Já to duševní zdraví nebo tu duševní stránku vnímám jako velice důležitou a všichni víme, že neléčíme pouze to tělo jako takové, ale ruku v ruce s tím jde i ta duševní stránka, duševní pohoda našich pacientů.”

Rekonstrukce kaple stála necelých 300 tisíc korun, z větší části ji zainvestoval Moravskoslezský kraj.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Je to v podstatě stále krajské zařízení, které je dnes provozováno společností AGEL, která je zde v nájmu. A když jsem viděl místnost, ve které byla kaple, tak jsem se rozhodl, že budu iniciovat zřízení důstojného místa.”

Martin David, apoštolský administrátor Ostravsko-opavské diecéze: “Jsem velice rád, že se toto místo, krásnou kapli v novojičínské nemocnici podařilo vytvořit, protože si myslím, že to dneska už patří ke standardu péče o člověka v nemocnicích.”

Kaple je volně přístupná pro pacienty, návštěvy a personál nemocnice. Mše se tu koná každou sobotu v 16 hodin.

---

Pády z výšky mohou skončit těžkými úrazy i smrtí

Stejně jako každý rok v tomto období přibývá zdravotnickým záchranářům práce s se zraněnými po pádech z výšky. Nejčastěji jde o úrazy při česání ovoce a nebo také při nejrůznějších kutilských opravách na domech. Pády z výšky mohou skončit těžkými úrazy nebo i smrtí.

Začala sklizeň ovoce ze stromů. V současné době jde především o třešně, které mají velmi křehké větve. Lidé mají dovolené a tak se vrhli na odkládané opravy na domech. Lezou na střechy, opravují okapy, natírají zdi. Samozřejmě všechno ze žebříků. To vše sebou přineslo i zvýšené množství pádů z výšek. V sobotu museli zdravotníci ke dvěma vážným úrazům.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Před sedmnáctou hodinou došlo v obci Bítov k pádu devětasedmdesátiletého muže ze čtyřmetrové výšky, když trhal ovoce. Přivodil si poranění hrudníku a horní končetiny. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče jej pozemní tým přepravil do ostravské Fakultní nemocnice. Později zasahovali záchranáři u obdobné události v Krmelíně. Šestapadesátiletý muž spadl při prořezávání stromu. Utrpěl otřes mozku a poranění v oblasti zad."

O týden dříve pak například v Lhotce spadl při rekonstrukci domu z půdy 56letý muž. Vrtulník ho v kritickém stavu přepravil do nemocnice. Při podobných úrazech je důležitá rychlá pomoc zdravotníků. Není vhodné se zraněnými příliš hýbat. 

Petr Jaššo, ZZS MS kraje: “Pokud postižený nereaguje, je nutné ho šetrně přetočit na záda a to s fixací hlavy a těla, tak abychom ho přetáčeli v jedné rovině. Většinou je ale pacient při vědomí. To je pak nejlepší s ním nemanipulovat a přivolat záchrannou službu.”

Zdravotníci nabádají k co největší opatrnosti. Obzvláště senioři by si měli dát velký pozor, protože se jim může ve výšce zatočit hlava. Žebříky by měly být pevně ustavené a nejlepší je, když je další člověk ještě zajišťuje. 

---

Horní Suchá investuje do zavlažování fotbalového hřiště

Radnice v Horní Suché musí investovat do nového zavlažovacího systému na fotbalové hřišti. Nyní kropí trávník pitnou vodou. Výhodou je, že se v areálu nachází retenční nádrž. I tak ale stavba bude stát téměř šest milionů korun.

Stejně jako jiné fotbalové areály v okolí šachet na Karvinsku, tak i ten v Horní Suché přišel útlumem těžby o užitkovou vodu na zavlažování trávníku. Musí tak používat pitnou vodu.

Ivan Marini, předseda Sportovního klubu Horní Suchá: “Od toho května do září potřebujeme průměrně 800 kubíků a samozřejmě od toho se odvíjejí náklady, které jsou při dnešní době 48 korun za vodné. Zaplatíme od 150 až 200 tisíc."

Ještě v letošním roce chce situaci obec vyřešit a má vypracovaný projekt. Výhodou je, že se v areálu nachází retenční nádrž. I tak si ale investice vyžádá několik milionů korun.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "My jsme před několika lety při budování průmyslové zóny František byli nuceni oddělit srážkové vody od vod splaškových a v areálu této jednoty jsme vybudovali retenční nádrž, která v sobě obsahuje veškerou plochu střech na Františku. Finančně to bude docela náročné, bude se muset vybudovat čerpadlo. Není to jen o nějaké zemařině a nějakých trubkách. Bude to docela technologicky náročná stavba. Všechno bude řízené na automatickou závlahu, takže těch šest milionů zejména v této době, bude asi nutných.”

Obec se bude snažit na projekt získat dotaci.

---

Festival rockové hudby se v Karviné vydařil

Volnočasový areál Lodičky v Karviné patřil jeden den příznivcům rockové hudby. Iniciativa Dokořán připravila na letošní léto čtvrtý ročník festivalu Karviná rocks. Příležitost zahrát si dostaly nejen regionální skupiny, ale vystoupila i kapela Bastard a Doga. Hvězdou festivalu byla kapela Dymytry.

Příznivci rockové hudby na Karvinsku se konečně dočkali. Na Lodičkách se pro ně konal hudební festival. Na sestavení programu vystupujících kapel si dali organizátoři z Iniciativy Dokořán záležet, podařilo se dát příležitost nejen regionálním kapelám, ale přivedli sem i známé "Bastardy", Dogu a Dymytry.

anketa, návštěvníci festivalu Karviná rocks: "Jsem rád, že se to rozvolnilo, těším se, že bude něco dalšího zas.  "Atmosféra je tu super, užívám si to a za mě nejlepší kapely budou Dymytry a Doga, je to tu úžasné, líbí se mi to."

Na své si přišli i fanoušci kapely Bastard, která v době omezení, i přesto, že se nedalo hrát, úspěšně bodovala s písněmi z desky Druhá müza v hitparádách a soutěžích.

Mojmír Krochmalný, bubeník kapely Bastard: "Atmosféra byla skvělá, lidi jsou rádi, že se konečně něco děje. Je prostě skvělé, že písně , které složil si lidi začínají zpívat, znají refrény, ten potlesk nás nabíjí."

Pořádně rozpumpovala přítomné rockery známá kapela Doga.

Hodinu před půlnocí se pak návštěvníci dočkali největší pecky festivalu, kapely Dymytry.

Jan Protheus Macků, zpěvák kapely Dymytry: "Užíváme si to neskutečně, protože 9 měsíců pauzy bylo dlouhých, takže je to jako bychom hráli poprvé, ale tenkrát, když jsme hráli poprvé, tak nechodilo tolik lidí, takže bomba."

 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. července 2021, 17:00

Začaly opravy gabionové zdi na Prodloužené Rudné

Pokud jste jeli do Ostravy po Prodloužené Rudné ve směru od Opavy, jistě jste zaznamenali, že doprava je svedena do jednoho jízdního pásu. V tom druhém totiž v pondělí začaly opravy gabionové zdi, která se více než před rokem sesunula. Důvodem sesuvu prý byly extrémní deště.

26. června 2020, tedy před více než rokem, zasáhly Ostravsko bouřky a přívalové lijáky. Hasiči měli v této souvislosti průběhu 24 hodin téměř 300 výjezdů. byli i na Prodloužené Rudné v Ostravě, kde se na silnici sesunul svah. Nevydržela to ani nově postavená gabionová zeď, která měla právě podobným sesuvům bránit.

Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag (natočeno 30. července 2020): "Poškození gabionové zdi a sesuv svahu byly podle našeho názoru jednoznačně způsobeny extrémními dešťovými srážkami dne 26. června, při nichž se denní úhrn téměř vyrovnal historickým rekordním hodnotám naměřeným v Ostravě-Mošnově v roce 1968."

Jenže společnosti Strabag se ani po roce nepodařilo prokázat, že by srážky byly extrémní a gabionová zeď postavená kvalitně, v souladu s projektem a že tedy nenese za sesuv žádnou zodpovědnost. Stavba byla v záruce a proto stavební firmě nezbylo nic jiného, než na vlastní náklady zeď opravit.

Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag: "Po dohodě s investorem v rámci záruční lhůty opravíme gabionovou zeď a investor současně na své náklady provede odvodnění nad touto zdí."

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Rekonstrukci poškozené gabionové zdi hlavního tahu mezi Opavou a Ostravou doprovází převedení veškeré dopravy do jednoho jízdního pásu silnice I/11, motoristé projedou obousměrně vždy jedním jízdním pruhem v režimu 1+1. Oprava a související částečná uzavírka bude probíhat dle předpokladu po dobu tří měsíců."

Po dokončení opravy bude moci konečně krajský úřad provést kolaudaci silnice, což přinese 2 změny. Rychlost se z 90 km v hodině zvýší na 110 a Dušan Richtár, který celou stavbu dlouhá léta blokoval údajně slíbil, že odstraní závoru a další překážky, kterými znesnadňuje průchod k nové lávce nad touto silnicí. 

---

Novojičínská nemocnice má důstojnou kapli

Novojičínská nemocnice má novou důstojnou kapli. Její rekonstrukci pomohl zafinancovat Moravskoslezský kraj. Místo pro konání mší bylo vysvěceno a předáno do užívání pacientům, návštěvám i personálu tohoto zdravotnického zařízení.

V průběhu třiceti let, co se v novojičínské nemocnici bohoslužby konají, se prostor pro mše několikrát stěhoval, ten poslední zdaleka neodpovídal důstojnosti duchovních potřeb. Nová kaple byla vybudována v horním patře pavilonu interny a nyní i vysvěcena.

Jakub Fejfar, ředitel Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Já to duševní zdraví nebo tu duševní stránku vnímám jako velice důležitou a všichni víme, že neléčíme pouze to tělo jako takové, ale ruku v ruce s tím jde i ta duševní stránka, duševní pohoda našich pacientů.”

Rekonstrukce kaple stála necelých 300 tisíc korun, z větší části ji zainvestoval Moravskoslezský kraj.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Je to v podstatě stále krajské zařízení, které je dnes provozováno společností AGEL, která je zde v nájmu. A když jsem viděl místnost, ve které byla kaple, tak jsem se rozhodl, že budu iniciovat zřízení důstojného místa.”

Martin David, apoštolský administrátor Ostravsko-opavské diecéze: “Jsem velice rád, že se toto místo, krásnou kapli v novojičínské nemocnici podařilo vytvořit, protože si myslím, že to dneska už patří ke standardu péče o člověka v nemocnicích.”

Kaple je volně přístupná pro pacienty, návštěvy a personál nemocnice. Mše se tu koná každou sobotu v 16 hodin.

---

Pády z výšky mohou skončit těžkými úrazy i smrtí

Stejně jako každý rok v tomto období přibývá zdravotnickým záchranářům práce s se zraněnými po pádech z výšky. Nejčastěji jde o úrazy při česání ovoce a nebo také při nejrůznějších kutilských opravách na domech. Pády z výšky mohou skončit těžkými úrazy nebo i smrtí.

Začala sklizeň ovoce ze stromů. V současné době jde především o třešně, které mají velmi křehké větve. Lidé mají dovolené a tak se vrhli na odkládané opravy na domech. Lezou na střechy, opravují okapy, natírají zdi. Samozřejmě všechno ze žebříků. To vše sebou přineslo i zvýšené množství pádů z výšek. V sobotu museli zdravotníci ke dvěma vážným úrazům.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Před sedmnáctou hodinou došlo v obci Bítov k pádu devětasedmdesátiletého muže ze čtyřmetrové výšky, když trhal ovoce. Přivodil si poranění hrudníku a horní končetiny. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče jej pozemní tým přepravil do ostravské Fakultní nemocnice. Později zasahovali záchranáři u obdobné události v Krmelíně. Šestapadesátiletý muž spadl při prořezávání stromu. Utrpěl otřes mozku a poranění v oblasti zad."

O týden dříve pak například v Lhotce spadl při rekonstrukci domu z půdy 56letý muž. Vrtulník ho v kritickém stavu přepravil do nemocnice. Při podobných úrazech je důležitá rychlá pomoc zdravotníků. Není vhodné se zraněnými příliš hýbat. 

Petr Jaššo, ZZS MS kraje: “Pokud postižený nereaguje, je nutné ho šetrně přetočit na záda a to s fixací hlavy a těla, tak abychom ho přetáčeli v jedné rovině. Většinou je ale pacient při vědomí. To je pak nejlepší s ním nemanipulovat a přivolat záchrannou službu.”

Zdravotníci nabádají k co největší opatrnosti. Obzvláště senioři by si měli dát velký pozor, protože se jim může ve výšce zatočit hlava. Žebříky by měly být pevně ustavené a nejlepší je, když je další člověk ještě zajišťuje. 

---

Horní Suchá investuje do zavlažování fotbalového hřiště

Radnice v Horní Suché musí investovat do nového zavlažovacího systému na fotbalové hřišti. Nyní kropí trávník pitnou vodou. Výhodou je, že se v areálu nachází retenční nádrž. I tak ale stavba bude stát téměř šest milionů korun.

Stejně jako jiné fotbalové areály v okolí šachet na Karvinsku, tak i ten v Horní Suché přišel útlumem těžby o užitkovou vodu na zavlažování trávníku. Musí tak používat pitnou vodu.

Ivan Marini, předseda Sportovního klubu Horní Suchá: “Od toho května do září potřebujeme průměrně 800 kubíků a samozřejmě od toho se odvíjejí náklady, které jsou při dnešní době 48 korun za vodné. Zaplatíme od 150 až 200 tisíc."

Ještě v letošním roce chce situaci obec vyřešit a má vypracovaný projekt. Výhodou je, že se v areálu nachází retenční nádrž. I tak si ale investice vyžádá několik milionů korun.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "My jsme před několika lety při budování průmyslové zóny František byli nuceni oddělit srážkové vody od vod splaškových a v areálu této jednoty jsme vybudovali retenční nádrž, která v sobě obsahuje veškerou plochu střech na Františku. Finančně to bude docela náročné, bude se muset vybudovat čerpadlo. Není to jen o nějaké zemařině a nějakých trubkách. Bude to docela technologicky náročná stavba. Všechno bude řízené na automatickou závlahu, takže těch šest milionů zejména v této době, bude asi nutných.”

Obec se bude snažit na projekt získat dotaci.

---

Festival rockové hudby se v Karviné vydařil

Volnočasový areál Lodičky v Karviné patřil jeden den příznivcům rockové hudby. Iniciativa Dokořán připravila na letošní léto čtvrtý ročník festivalu Karviná rocks. Příležitost zahrát si dostaly nejen regionální skupiny, ale vystoupila i kapela Bastard a Doga. Hvězdou festivalu byla kapela Dymytry.

Příznivci rockové hudby na Karvinsku se konečně dočkali. Na Lodičkách se pro ně konal hudební festival. Na sestavení programu vystupujících kapel si dali organizátoři z Iniciativy Dokořán záležet, podařilo se dát příležitost nejen regionálním kapelám, ale přivedli sem i známé "Bastardy", Dogu a Dymytry.

anketa, návštěvníci festivalu Karviná rocks: "Jsem rád, že se to rozvolnilo, těším se, že bude něco dalšího zas.  "Atmosféra je tu super, užívám si to a za mě nejlepší kapely budou Dymytry a Doga, je to tu úžasné, líbí se mi to."

Na své si přišli i fanoušci kapely Bastard, která v době omezení, i přesto, že se nedalo hrát, úspěšně bodovala s písněmi z desky Druhá müza v hitparádách a soutěžích.

Mojmír Krochmalný, bubeník kapely Bastard: "Atmosféra byla skvělá, lidi jsou rádi, že se konečně něco děje. Je prostě skvělé, že písně , které složil si lidi začínají zpívat, znají refrény, ten potlesk nás nabíjí."

Pořádně rozpumpovala přítomné rockery známá kapela Doga.

Hodinu před půlnocí se pak návštěvníci dočkali největší pecky festivalu, kapely Dymytry.

Jan Protheus Macků, zpěvák kapely Dymytry: "Užíváme si to neskutečně, protože 9 měsíců pauzy bylo dlouhých, takže je to jako bychom hráli poprvé, ale tenkrát, když jsme hráli poprvé, tak nechodilo tolik lidí, takže bomba."

 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-07-2021-17-00