Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Záchranáři dostali klíče od domů, kde bydlí senioři
  • Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce
  • Nový NJ spolek spojuje komunitu, která miluje Francii
  • TS Funky Beat letos získala titul Mistr Mistrů
  • Inex pořádá work camp na janovickém pivovaru

Záchranáři dostali klíče od domů, kde bydlí senioři

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Záchranáři ve Frýdku-Místku často vyjíždějí k nemocným seniorům do domů zvláštního určení. V některých případech je poměrně obtížné se k nim dostat.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Klienti těchto zařízení jsou většinou starší lidé, nemocní lidé. A objekt je v nočních hodinách především uzamčený. Takže ten jedinec dejme tomu zavolá, ale už není schopen dojít ke dveřím. Tam nejsou elektrické zámky, že by je otevřel z bytu. Nemluvě už o tom, že většinou je nějak postižený, tak aby se dostal. Na 17. listopadu máme takovou klientku, manželský pár, kde se jezdí relativně často. A ona je fakt ta paní špatná většinou. A jak pán nás vyhlíží."

Město proto po dohodě se záchranáři nechalo vyrobit kopie klíčů od vchodových dveří, aby se záchranáři vždycky bez problémů do bytových domů dostali.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na základě podnětů předsedy zdravotní a sociální komise, pana Petra Gaje, který je zároveň zdravotnickým záchranářem, jsme nechali vyrobit náhradní klíče do domů zvláštního určení. Což jsou domy, kde bydlí zejména senioři. Jedná se o domy zvláštního určení na ulicích Na Aleji, 17. listopadu, Zámecká, Těšínská, také Sadová a rovněž i v penzionu pro seniory na ulici Lískovecká."

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "My je rozdělíme tak, že každá posádka bude mít své klíče. Máme dvě posádky RZP tady ve Frýdku, plus posádku RV, vozidlo stojí za námi. A vozidla, která nejčastěji zajíždějí a pracují tady na území města Frýdek, jsou Nošovice, které samozřejmě jsou jakoby posádka číslo 3 Frýdku, ale jsou umístěni v Nošovicích kvůli prostoru a obsluze Hyundai. A pak máme posádku ve Frýdlantu, která také občas musí zajíždět, když tady je třeba na výjezdu. Takže těchto pět vozidel stoprocentně dostane v každém vozidle výjezdovém."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Odpadne nějaké složité dozvoňování se na seniory. Takže, když přijedou záchranáři, odemknou si tyto domy a rovnou se mohou dostat za seniorem, který eventuálně potřebuje nějakou zdravotní pomoc. A tímto můžeme pomoci zachránit i lidské životy."

Podobný systém klíčů mají záchranáři zavedený také u závor na cyklostezkách.

---

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Toto je klasická situace na světelném přechodu pro chodce v centru Havířova. Zelená svítí jen chvilku a lidé na druhou stranu dojdou přesto, že svítí červený panáček.

anketa: "Je to špatně sestavené. Starší lidé mají velký problém, ti zůstanou chudáci vždy uprostřed. Nemají šanci to doběhnout. Navíc, když já jdu, v půlce už je červená, tak řidiči troubí, přitom tady mají oranžového panáčka, že je tady přechod. Je to nedomyšlené.”

anketa: “Člověk má rychle proběhnout a nemá jít pomalu. Nemá zdržovat ty ostatní v provozu, protože ten provoz je hrozně silný. Měl by se rychle pohybovat, i když to nejde, tak by měl zrychlit a projít, co nejrychleji. Podle mě je to dostačující, jak to blikne, že by se měl člověk rychle pohybovat a projít to.” A co staří lidé, nebo lidé o holích? “Snažit se nezdržovat a maximálně rychle, jak to jde, ale ne že, když blikne červená, tak se teprve teď rozhodnu a půjdu přes přechod, protože před chvíli byla zelená.”

anketa: "Záleží, jak je to nastavené. Protože někdo chodí pomalu, někdo rychle, někdo to stihne, někdo ne.”

Kde je tedy pravda a jak správně přecházet přechod?

Petr Sobek, odbor komunálních služeb MmH: "Chodec může na řízený světelný přechod vstoupit pouze na zelený signál. To je vstup. Dokončit přecházení již může na červenou, a to znamená nejkratším možným způsobem. Řidiči, kteří odbočují na větev křižovatky, kde je přechod pro chodce a chodci tam bylo umožněno vstoupit na zelenou, je povinen chodci umožnit přejití na druhou stranu. Ptají se lidé, vždy jim to vysvětlíme a bohužel i někteří řidiči to neznají, neví a potom dochází k tomu, že jeden druhému vyhrožuje, troubí, hrozí, atd.”

Delší interval pro vstup by znamenal kolaps v dopravě po celém městě.

Petr Sobek, odbor komunálních služeb MmH: “Kdybychom prodloužili signál na zelenou, tak bychom rozhodili řadiče na všech okolních křižovatkách, které jsou spojené a je to udělané na maximální průjezdnost vozidel křižovatkou. Kdybychom to neudělali, tvořili by se nám kolony vozidel. Když si uvědomíme, jaký je provoz vozidel na komunikacích, tak musí všichni vidět, že křižovatky jsou maximálně vytížené a jakýmkoliv zpomalením by došlo ke kolapsu.”

---

Krátké zprávy 12. 7. 2024 16.00 - 1

KONTROLY PLAVIDEL NA VODNÍCH PLOCHÁCH

Na vodních plochách, které slouží k letní rekreaci se mohou lidé setkat s policisty a členy Státní plavební správy. Provádějí kontroly plavidel, jejich vůdců, ale také rybářů nebo plavců. Ve čtvrtek se jedna taková akce doplněná o preventivní část konala na Žermanické přehradě.

PORUBA SE ZAPOJILA DO PROJEKTU CORRENCY

Poruba se letos opět zapojí do projektu Corrency, který dětem do 15 let umožní získat až 1000 korun. Peníze mohou utratit u registrovaných obchodníků či spolků za zboží nebo služby, jako jsou školní potřeby a volnočasové kroužky. Až polovinu ceny lze zaplatit correnty, zbytek doplatit ze svého. Loni nabídku využilo přes dva tisíce lidí.

---

Nový NJ spolek spojuje komunitu, která miluje Francii

Městská knihovna v Novém Jičíně vystavuje kresby dětí na téma “Paříž ve víru olympijských her.” Obrázky vzešly z výtvarné soutěže, kterou vyhlásila ve spolupráci s novojičínským Francouzsko-českým spolkem.

Letošní letní olympiáda se stává inspirací k mnoha aktivitám a jedna z nich je k vidění i v novojičínské knihovně. Vystaveny jsou tu kresby dětí na téma “Paříž ve víru olympijských her.” Ty vzešly z výtvarné soutěže, kterou vyhlásil Francouzsko-český spolek Nový Jičín.

Markéta Benčáková, Francouzsko - český spolek Nový Jičín: “Využili jsme toho tématu, kdy nás napadla výtvarná soutěž, aby se mohly zapojit především děti, abychom tu francouzštinu dostali i mezi ně.”

V rámci soutěže se sešlo něco přes třicet obrázků. Autoři těch nejpovedenějších se sešli na vernisáži.

Adéla Martinásková, účastnice výtvarné soutěže: “Rozhodla jsem se znázornit 100 leté výročí olympiády v Paříži, proto je tu jeden obrázek s rokem 1924 a druhý barevný z roku 2024.”

Zuzana Jančová, účastnice výtvarné soutěže: “Já jsem nakreslila Eiffelovu věž a pod ní na běžecké dráze maskota olympijských her v Paříži.”

Samotný Francouzsko-český spolek Nový Jičín byl založen v březnu 2024 s cílem spojit komunitu lidí z regionu, kteří si chtějí obohatit kulturní a jazykové znalosti a zkušenosti, a posílit tak zájem o francouzštinu a frankofonní téma.

Markéta Benčáková, Francouzsko - český spolek Nový Jičín: “Už máme za sebou asi tři nebo čtyři akce, které jsme pořádali pro širokou veřejnost. Takže se mohl kdokoliv zúčastnit, ať už umí francouzsky nebo neumí. Třeba to bylo promítání francouzského filmu v kině, v původním znění s českými titulky.”

Spolek také pořádal třeba samosběr levandule nebo setkání u hry pétanque. V září bude mít prezentaci v rámci slavnosti města, v říjnu plánuje degustaci na téma francouzské bistro.

---

TS Funky Beat letos získala titul Mistr Mistrů

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku má za sebou jednu z nejlepších sezón. Přivezla medaile z mistrovství Evropy, ale junioři hlavně ovládli domácí soutěž Czech Dance Masters, kde porazili na 150 týmů a stali se Mistry Mistrů.

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku poslední roky doslova dobývá domácí i světové soutěže. Velmi úspěšnou měla skupina i letošní sezónu.

Kristýna Blahutová, vedoucí TS Funky Beat: "Na mistrovství Evropy byly dvě naše formace na prvním místě. Z toho děcka vyhrála absolutní vítěze a měli jsme i super výsledky v kategorii duo, kdy kadetky byly na prvním místě, juniorky byly na druhém místě a naše seniorky, naše maminky, byly na prvním místě. Takže jsme byli velmi rádi."

Mezi největší úspěch ale tanečníci řadí vítězství juniorů na domácím Czech Dance Masters.

Kristýna Blahutová, vedoucí TS Funky Beat: "Největší titul, který jsme mohli získat, byl právě na galavečeru Mistr Mistrů, kdy jsme vyhráli první místo. A ty emoce nejdou popsat, protože tam to funguje tak, že sedíte a díváte se na obrovskou obrazovku. A odpočítává se prostě deset, a když to skončí, tak se na té plazmě objeví sestava, která vyhrává. A když jsme tam viděli naši Černou díru, tak to jsou nepopsatelné pocity, řvali jsme štěstím, skákali jsme, brečeli jsme, protože to je nejprestižnější ocenění, jaké můžete v tom tancování získat."

Sofie Kapitanov, taneční skupina Funky Beat: "Já už ve Funky Beat tancuju třetím rokem a je to pro mě teďka úplně všechno, pokud nepočítám školu. Ale dalo mi to hodna kamarádů a zábavy a strašně mě to baví." - Jaká byla letošní sezóna? - "Letošní sezóna byla hodně úspěšná. Naše choreografie byla nejúspěšnější, ve které jsem kdy vlastně byla. Takže dobrá." - Jaké to pro vás bylo, když jste vyhráli ten pohár? - "My jsme to vůbec nečekali, protože tam byla hodně velká konkurence, takže jsme vůbec nečekali, že bychom vyhráli. Takže to bylo skvělé, nikdo jsme to nečekali."

Eliška Čubová, taneční skupina Funky Beat: "Já už tančím čtvrtým rokem, je to super, také hlavně díky kolektivu, máme tam super kolektiv s holkami. A také, že se hýbu, to mám také moc ráda." - Jak hodnotíš letošní sezónu? - "Letošní sezóna byla úplně nejlepší ze všech, vyhráli jsme naši hlavní cenu, Mistry mistrů, a je to velká čest pro nás." - A jaká byla ta soutěž? - "Ta soutěž byla skvělá, byla tam skvělá atmosféra i od ostatních skupin. Viděli jsme i mnoho dalších skupin a bylo to fakt super."

Kristýna Blahutová, vedoucí TS Funky Beat: "Konkurence byla obrovská, protože tam soutěžíte napříč všemi styly. Ale soutěžíte proti baletu, disku, proti show. A ta konkurence tam je obrovská. Hlavní věc je, že jsme porazili přes 150 týmů, což je prostě obrovské číslo. A ta choreografie byla natolik dobrá, že se to líbilo porotě a dala nás na první místo. Za to jsme všichni šťastní."

Choreograf skupiny Filip Růžička se stal také choreografem roku a díky tomu ho čeká stáž mezi nejlepšími v Americe.

---

Krátké zprávy 12. 7. 2024 16.00 - 2

PAŠERÁCI CIGARET

Dovozní limity cigaret jsou často překračovány. Přinášíme dva příklady hned z počátku prázdnin. Hlídka MS celníků nejprve zadržela 14 gramů marihuany v Chotěbuzi u polských hranic. U zásahu pomohl služební pes. Stejný den večer zadrželi celníci muže s 64 tisíci kusů nezdaněných cigaret z Polska. Zatímco loni zajistili krajští celníci nezdaněné cigarety za téměř půl milionu korun, od začátku letošního roku se jedná už o částku přesahující 600 000 Kč.


VYPOUŠTĚNÍ VEVEREK DO VOLNÉ PŘÍRODY

Ochránci z Bartošovic vypustili do volné přírody letošní mláďata veverek obecných, která byla v jejich péči několik měsíců. Příprava na život ve volnosti je náročná, protože nelze zcela nahradit rodiče. Lokalitu k vypuštění vybrali ochránci velmi pečlivě, musí být bohatá na potravu a relativně bezpečná před automobilovou dopravou. Své hnízdo opouštějí také mláďata čápů bílých z Prostřední Suché. Zatím trénují let a na noc se vracejí na hnízdo.

---

Inex pořádá work camp na janovickém pivovaru

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

INEX je nevládní dobrovolnická organizace, které jen v letošním roce organizuje 26 work campů po celé České republice

Zdeněk Strnadel, spolumajitel a pořadatel akce: „Tahleta fáze, tento work camp se zaměřuje na rekonstrukci zdi, kterou můžete tady vidět, která je u potoka, to byla vlastně zeď bývalého hřebčína, který existoval ještě před tím, než vznikl samotný pivovar. My v této zahradě chceme postavit bistro a malou odpočinkovou zónu, malé dětské hřiště, ale předtím, než to bistro začneme stavět, tak chceme mít tu zeď opravenou.“

Práci v campu si dobrovolníci vybírají sami z nabídky Inexu na internetu.

Eliška Slaninová, zástupkyně společnosti INEX: „Momentálně jsem tady na monitorovací návštěvě, abych zkontrolovala, jak projekt probíhá, jestli jsou všichni spokojení a jestli všechno probíhá v pořádku.“

Úkolem organizátorů v místě campu je příprava ubytovacích a stravovacích podmínek pro práci dobrovolníků.

Přemysl Košut, spolumajitel, kuchař: „Lidi mají možnost se stravovat, vaříme pro ně každý den, oběd a večeři, snažíme se o to, aby to bylo pestré. Hladoví určitě nejsou, myslím, že jim to chutná a z toho mám radost celkem.“

Pete, dobrovolník (Anglie): „Narodil jsem se v Londýně, žil jsem dlouho v Anglii a na ostrovech a mé návštěvy České republiky mají rovněž dlouhou historii.. Více než 20 let. Miluji to tady. Mám rád zdejší přírodu, mentalitu a přátelskost zdejších lidi.“

Trávit takto letní prázdniny prací v zahraničí mohou zájemci na campech u nás, stejně jako naši dobrovolníci dle vlastního výběru na pobytech v jiných zemích.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. července 2024, 16:00

Záchranáři dostali klíče od domů, kde bydlí senioři

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Záchranáři ve Frýdku-Místku často vyjíždějí k nemocným seniorům do domů zvláštního určení. V některých případech je poměrně obtížné se k nim dostat.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Klienti těchto zařízení jsou většinou starší lidé, nemocní lidé. A objekt je v nočních hodinách především uzamčený. Takže ten jedinec dejme tomu zavolá, ale už není schopen dojít ke dveřím. Tam nejsou elektrické zámky, že by je otevřel z bytu. Nemluvě už o tom, že většinou je nějak postižený, tak aby se dostal. Na 17. listopadu máme takovou klientku, manželský pár, kde se jezdí relativně často. A ona je fakt ta paní špatná většinou. A jak pán nás vyhlíží."

Město proto po dohodě se záchranáři nechalo vyrobit kopie klíčů od vchodových dveří, aby se záchranáři vždycky bez problémů do bytových domů dostali.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na základě podnětů předsedy zdravotní a sociální komise, pana Petra Gaje, který je zároveň zdravotnickým záchranářem, jsme nechali vyrobit náhradní klíče do domů zvláštního určení. Což jsou domy, kde bydlí zejména senioři. Jedná se o domy zvláštního určení na ulicích Na Aleji, 17. listopadu, Zámecká, Těšínská, také Sadová a rovněž i v penzionu pro seniory na ulici Lískovecká."

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "My je rozdělíme tak, že každá posádka bude mít své klíče. Máme dvě posádky RZP tady ve Frýdku, plus posádku RV, vozidlo stojí za námi. A vozidla, která nejčastěji zajíždějí a pracují tady na území města Frýdek, jsou Nošovice, které samozřejmě jsou jakoby posádka číslo 3 Frýdku, ale jsou umístěni v Nošovicích kvůli prostoru a obsluze Hyundai. A pak máme posádku ve Frýdlantu, která také občas musí zajíždět, když tady je třeba na výjezdu. Takže těchto pět vozidel stoprocentně dostane v každém vozidle výjezdovém."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Odpadne nějaké složité dozvoňování se na seniory. Takže, když přijedou záchranáři, odemknou si tyto domy a rovnou se mohou dostat za seniorem, který eventuálně potřebuje nějakou zdravotní pomoc. A tímto můžeme pomoci zachránit i lidské životy."

Podobný systém klíčů mají záchranáři zavedený také u závor na cyklostezkách.

---

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Toto je klasická situace na světelném přechodu pro chodce v centru Havířova. Zelená svítí jen chvilku a lidé na druhou stranu dojdou přesto, že svítí červený panáček.

anketa: "Je to špatně sestavené. Starší lidé mají velký problém, ti zůstanou chudáci vždy uprostřed. Nemají šanci to doběhnout. Navíc, když já jdu, v půlce už je červená, tak řidiči troubí, přitom tady mají oranžového panáčka, že je tady přechod. Je to nedomyšlené.”

anketa: “Člověk má rychle proběhnout a nemá jít pomalu. Nemá zdržovat ty ostatní v provozu, protože ten provoz je hrozně silný. Měl by se rychle pohybovat, i když to nejde, tak by měl zrychlit a projít, co nejrychleji. Podle mě je to dostačující, jak to blikne, že by se měl člověk rychle pohybovat a projít to.” A co staří lidé, nebo lidé o holích? “Snažit se nezdržovat a maximálně rychle, jak to jde, ale ne že, když blikne červená, tak se teprve teď rozhodnu a půjdu přes přechod, protože před chvíli byla zelená.”

anketa: "Záleží, jak je to nastavené. Protože někdo chodí pomalu, někdo rychle, někdo to stihne, někdo ne.”

Kde je tedy pravda a jak správně přecházet přechod?

Petr Sobek, odbor komunálních služeb MmH: "Chodec může na řízený světelný přechod vstoupit pouze na zelený signál. To je vstup. Dokončit přecházení již může na červenou, a to znamená nejkratším možným způsobem. Řidiči, kteří odbočují na větev křižovatky, kde je přechod pro chodce a chodci tam bylo umožněno vstoupit na zelenou, je povinen chodci umožnit přejití na druhou stranu. Ptají se lidé, vždy jim to vysvětlíme a bohužel i někteří řidiči to neznají, neví a potom dochází k tomu, že jeden druhému vyhrožuje, troubí, hrozí, atd.”

Delší interval pro vstup by znamenal kolaps v dopravě po celém městě.

Petr Sobek, odbor komunálních služeb MmH: “Kdybychom prodloužili signál na zelenou, tak bychom rozhodili řadiče na všech okolních křižovatkách, které jsou spojené a je to udělané na maximální průjezdnost vozidel křižovatkou. Kdybychom to neudělali, tvořili by se nám kolony vozidel. Když si uvědomíme, jaký je provoz vozidel na komunikacích, tak musí všichni vidět, že křižovatky jsou maximálně vytížené a jakýmkoliv zpomalením by došlo ke kolapsu.”

---

Krátké zprávy 12. 7. 2024 16.00 - 1

KONTROLY PLAVIDEL NA VODNÍCH PLOCHÁCH

Na vodních plochách, které slouží k letní rekreaci se mohou lidé setkat s policisty a členy Státní plavební správy. Provádějí kontroly plavidel, jejich vůdců, ale také rybářů nebo plavců. Ve čtvrtek se jedna taková akce doplněná o preventivní část konala na Žermanické přehradě.

PORUBA SE ZAPOJILA DO PROJEKTU CORRENCY

Poruba se letos opět zapojí do projektu Corrency, který dětem do 15 let umožní získat až 1000 korun. Peníze mohou utratit u registrovaných obchodníků či spolků za zboží nebo služby, jako jsou školní potřeby a volnočasové kroužky. Až polovinu ceny lze zaplatit correnty, zbytek doplatit ze svého. Loni nabídku využilo přes dva tisíce lidí.

---

Nový NJ spolek spojuje komunitu, která miluje Francii

Městská knihovna v Novém Jičíně vystavuje kresby dětí na téma “Paříž ve víru olympijských her.” Obrázky vzešly z výtvarné soutěže, kterou vyhlásila ve spolupráci s novojičínským Francouzsko-českým spolkem.

Letošní letní olympiáda se stává inspirací k mnoha aktivitám a jedna z nich je k vidění i v novojičínské knihovně. Vystaveny jsou tu kresby dětí na téma “Paříž ve víru olympijských her.” Ty vzešly z výtvarné soutěže, kterou vyhlásil Francouzsko-český spolek Nový Jičín.

Markéta Benčáková, Francouzsko - český spolek Nový Jičín: “Využili jsme toho tématu, kdy nás napadla výtvarná soutěž, aby se mohly zapojit především děti, abychom tu francouzštinu dostali i mezi ně.”

V rámci soutěže se sešlo něco přes třicet obrázků. Autoři těch nejpovedenějších se sešli na vernisáži.

Adéla Martinásková, účastnice výtvarné soutěže: “Rozhodla jsem se znázornit 100 leté výročí olympiády v Paříži, proto je tu jeden obrázek s rokem 1924 a druhý barevný z roku 2024.”

Zuzana Jančová, účastnice výtvarné soutěže: “Já jsem nakreslila Eiffelovu věž a pod ní na běžecké dráze maskota olympijských her v Paříži.”

Samotný Francouzsko-český spolek Nový Jičín byl založen v březnu 2024 s cílem spojit komunitu lidí z regionu, kteří si chtějí obohatit kulturní a jazykové znalosti a zkušenosti, a posílit tak zájem o francouzštinu a frankofonní téma.

Markéta Benčáková, Francouzsko - český spolek Nový Jičín: “Už máme za sebou asi tři nebo čtyři akce, které jsme pořádali pro širokou veřejnost. Takže se mohl kdokoliv zúčastnit, ať už umí francouzsky nebo neumí. Třeba to bylo promítání francouzského filmu v kině, v původním znění s českými titulky.”

Spolek také pořádal třeba samosběr levandule nebo setkání u hry pétanque. V září bude mít prezentaci v rámci slavnosti města, v říjnu plánuje degustaci na téma francouzské bistro.

---

TS Funky Beat letos získala titul Mistr Mistrů

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku má za sebou jednu z nejlepších sezón. Přivezla medaile z mistrovství Evropy, ale junioři hlavně ovládli domácí soutěž Czech Dance Masters, kde porazili na 150 týmů a stali se Mistry Mistrů.

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku poslední roky doslova dobývá domácí i světové soutěže. Velmi úspěšnou měla skupina i letošní sezónu.

Kristýna Blahutová, vedoucí TS Funky Beat: "Na mistrovství Evropy byly dvě naše formace na prvním místě. Z toho děcka vyhrála absolutní vítěze a měli jsme i super výsledky v kategorii duo, kdy kadetky byly na prvním místě, juniorky byly na druhém místě a naše seniorky, naše maminky, byly na prvním místě. Takže jsme byli velmi rádi."

Mezi největší úspěch ale tanečníci řadí vítězství juniorů na domácím Czech Dance Masters.

Kristýna Blahutová, vedoucí TS Funky Beat: "Největší titul, který jsme mohli získat, byl právě na galavečeru Mistr Mistrů, kdy jsme vyhráli první místo. A ty emoce nejdou popsat, protože tam to funguje tak, že sedíte a díváte se na obrovskou obrazovku. A odpočítává se prostě deset, a když to skončí, tak se na té plazmě objeví sestava, která vyhrává. A když jsme tam viděli naši Černou díru, tak to jsou nepopsatelné pocity, řvali jsme štěstím, skákali jsme, brečeli jsme, protože to je nejprestižnější ocenění, jaké můžete v tom tancování získat."

Sofie Kapitanov, taneční skupina Funky Beat: "Já už ve Funky Beat tancuju třetím rokem a je to pro mě teďka úplně všechno, pokud nepočítám školu. Ale dalo mi to hodna kamarádů a zábavy a strašně mě to baví." - Jaká byla letošní sezóna? - "Letošní sezóna byla hodně úspěšná. Naše choreografie byla nejúspěšnější, ve které jsem kdy vlastně byla. Takže dobrá." - Jaké to pro vás bylo, když jste vyhráli ten pohár? - "My jsme to vůbec nečekali, protože tam byla hodně velká konkurence, takže jsme vůbec nečekali, že bychom vyhráli. Takže to bylo skvělé, nikdo jsme to nečekali."

Eliška Čubová, taneční skupina Funky Beat: "Já už tančím čtvrtým rokem, je to super, také hlavně díky kolektivu, máme tam super kolektiv s holkami. A také, že se hýbu, to mám také moc ráda." - Jak hodnotíš letošní sezónu? - "Letošní sezóna byla úplně nejlepší ze všech, vyhráli jsme naši hlavní cenu, Mistry mistrů, a je to velká čest pro nás." - A jaká byla ta soutěž? - "Ta soutěž byla skvělá, byla tam skvělá atmosféra i od ostatních skupin. Viděli jsme i mnoho dalších skupin a bylo to fakt super."

Kristýna Blahutová, vedoucí TS Funky Beat: "Konkurence byla obrovská, protože tam soutěžíte napříč všemi styly. Ale soutěžíte proti baletu, disku, proti show. A ta konkurence tam je obrovská. Hlavní věc je, že jsme porazili přes 150 týmů, což je prostě obrovské číslo. A ta choreografie byla natolik dobrá, že se to líbilo porotě a dala nás na první místo. Za to jsme všichni šťastní."

Choreograf skupiny Filip Růžička se stal také choreografem roku a díky tomu ho čeká stáž mezi nejlepšími v Americe.

---

Krátké zprávy 12. 7. 2024 16.00 - 2

PAŠERÁCI CIGARET

Dovozní limity cigaret jsou často překračovány. Přinášíme dva příklady hned z počátku prázdnin. Hlídka MS celníků nejprve zadržela 14 gramů marihuany v Chotěbuzi u polských hranic. U zásahu pomohl služební pes. Stejný den večer zadrželi celníci muže s 64 tisíci kusů nezdaněných cigaret z Polska. Zatímco loni zajistili krajští celníci nezdaněné cigarety za téměř půl milionu korun, od začátku letošního roku se jedná už o částku přesahující 600 000 Kč.


VYPOUŠTĚNÍ VEVEREK DO VOLNÉ PŘÍRODY

Ochránci z Bartošovic vypustili do volné přírody letošní mláďata veverek obecných, která byla v jejich péči několik měsíců. Příprava na život ve volnosti je náročná, protože nelze zcela nahradit rodiče. Lokalitu k vypuštění vybrali ochránci velmi pečlivě, musí být bohatá na potravu a relativně bezpečná před automobilovou dopravou. Své hnízdo opouštějí také mláďata čápů bílých z Prostřední Suché. Zatím trénují let a na noc se vracejí na hnízdo.

---

Inex pořádá work camp na janovickém pivovaru

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

INEX je nevládní dobrovolnická organizace, které jen v letošním roce organizuje 26 work campů po celé České republice

Zdeněk Strnadel, spolumajitel a pořadatel akce: „Tahleta fáze, tento work camp se zaměřuje na rekonstrukci zdi, kterou můžete tady vidět, která je u potoka, to byla vlastně zeď bývalého hřebčína, který existoval ještě před tím, než vznikl samotný pivovar. My v této zahradě chceme postavit bistro a malou odpočinkovou zónu, malé dětské hřiště, ale předtím, než to bistro začneme stavět, tak chceme mít tu zeď opravenou.“

Práci v campu si dobrovolníci vybírají sami z nabídky Inexu na internetu.

Eliška Slaninová, zástupkyně společnosti INEX: „Momentálně jsem tady na monitorovací návštěvě, abych zkontrolovala, jak projekt probíhá, jestli jsou všichni spokojení a jestli všechno probíhá v pořádku.“

Úkolem organizátorů v místě campu je příprava ubytovacích a stravovacích podmínek pro práci dobrovolníků.

Přemysl Košut, spolumajitel, kuchař: „Lidi mají možnost se stravovat, vaříme pro ně každý den, oběd a večeři, snažíme se o to, aby to bylo pestré. Hladoví určitě nejsou, myslím, že jim to chutná a z toho mám radost celkem.“

Pete, dobrovolník (Anglie): „Narodil jsem se v Londýně, žil jsem dlouho v Anglii a na ostrovech a mé návštěvy České republiky mají rovněž dlouhou historii.. Více než 20 let. Miluji to tady. Mám rád zdejší přírodu, mentalitu a přátelskost zdejších lidi.“

Trávit takto letní prázdniny prací v zahraničí mohou zájemci na campech u nás, stejně jako naši dobrovolníci dle vlastního výběru na pobytech v jiných zemích.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-07-2024-16-00