Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Místo ukončení těžby horníci pokračují v dobývání uhlí
  • Koupaliště v Opavě hlásí rekordní návštěvnost!
  • Nová sportovní hala v Třebovicích už má střechu
  • Adaptační program ukrajinských dětí v Bruntále
  • Přestavba nové hasičské zbrojnice se mírně protáhne

Místo ukončení těžby horníci pokračují v dobývání uhlí

Energetická krize a nejistota v dodávkách plynu donutila český stát, aby prodloužil těžbu černého uhlí. Ta měla v Moravskoslezském kraji skončit příští rok. Jak se ale ukazuje, těžbu bude prodloužena minimálně o jeden rok a dá se předpokládat i delší prodloužení.

Jediným dolem, který v kraji v současné době těží uhlí, je Důl ČSM ve Stonavě. Místo příprav na ukončení těžby teď havíři razí nové štoly k dalším zásobám. Uhlí totiž potřebují nejen menší odběratelé, ale především velké hutě a teplárny.

Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Společnost OKD pokračuje v těžbě minimálně do konce roku 2023, pravděpodobně s přesahem do roku 2024 tak, jak nám přirozeným způsobem budou dobíhat jednotlivé poruby, které budou v té době v provozu. Chystáme se vytěžit zhruba 1,3 milionu tun uhlí v letošním roce a přibližně stejný objem předpokládáme, že bude vytěžen i v roce 2023.”

S prodloužením těžby souvisí i potřeba dostatečného počtu zaměstnanců.

Radomír Štix, personální ředitel OKD: “Aktuálně máme 2600 vlastních zaměstnanců a zhruba 730 zaměstnanců dodavatelských firem. A zhruba se stejným počtem zaměstnanců počítáme i do příštího roku 2023. Po avizovaném prodloužení těžby počítám s tím, že se stejným počtem zaměstnanců si vystačíme i v příštím roce s tím, že budeme muset průběžně nahrazovat odcházející zaměstnance. Budeme se zaměřovat primárně na zaměstnance s důlní praxí a s kvalifikační třídou 5. stupeň s tím, že se bude primárně jednat o zaměstnance do příprav a rubání.

David Hájek, ředitel provozu OKD: “museli jsme naplánovat přípravy porubů tak, abychom využili lidi, které máme. Protože to, že bychom dokázali najmout v České republice další kolektivy příprav je naprosto nemožné. Momentálně jsou v provozu tři poruby a další dva jsou těsně před zprovozněním, takže už během měsíce září pojede pět porubů najednou a taková situace bude až do konce prvního kvartálu roku 2023, kdy zase těch porubů postupně maličko ubude a další budou nabíhat postupně, jak se dokončí jejich příprava.

Uhlí v podzemí na Karvinsku je na několik let. Opakované prodlužování těžby však závisí na potřebách státu a politickém rozhodnutí vlády.

---

Koupaliště v Opavě hlásí rekordní návštěvnost!

Rekordní návštěvnost letos hlásí opavské koupaliště. Během letošní prozatím dva měsíce trvající sezóny jej navštívilo 30 000 lidí. Tolik návštěvníků přišlo v době před koronavirem mnohdy za celou sezonu, která trvá od června do začátku září. Návštěvníky sem kromě slunečného počasí letos lákají také nové atrakce pro děti.

Městské koupaliště v Opavě nabírá po dvou kovidových sezónách dech a návštěvníci sem míří mnohem častěji než dřív. Nyní se už totiž nemusí prokazovat dokladem o bezinfekčností nebo nosit v areálu roušku, jako v předchozích letech.

Karin Hašová, pokladní, Městské koupaliště Opava: „Návštěvnost je letos pěkná. Měli jsme za den i 2 700 návštěvníků, což dlouho nepamatujeme.“

Letošní léto koupání opravdu přeje. od červnového otevření se osvěžit do rozlehlého areálu přišlo na 30 000 lidí, což bylo v minulosti mnohdy číslo za celou sezonu. A ta ještě nekončí. Areál bude otevřený do začátku září.

Petr Mikeska, vedoucí, Městské koupaliště Opava: „Návštěvnost je v letošní sezoně oproti minulým letům, i včetně těch kovidových, mimořádně dobrá. Můžu říci, že to za posledních několik let nepamatuji.“

K návštěvě nelákají jen slunečné dny.

Petr Mikeska, vedoucí, Městské koupaliště Opava: „Máme tady plno nových atrakcí pro děti, které jsou zdarma. Myslím, že to je mimořádné lákadlo.“

Do rozhlehlého areálu koupaliště s prvorepublikovou atmosférou přibyly nejrůznější skákadla, jako třeba vzduchové trampolíny. U dětského bazénu vznikl plácek s průlezkami a osvěžující vodní mlhou. A samozřejmě nechybí ani dětské hřiště nebo tobogány.

návštěvnice koupaliště: „Je tady skvělé vyžití pro děti, moc se nám tady líbí.“

Dospělí mají k dispozici nové posezení v altánku u velkého, sto metrů dlouhého, bazénu. Nově jsou na travnaté ploše umístěna lehátka. Zájemci je mohou využít zdarma.

Vodních radovánek na opavském koupališti si budou moci návštěvníci užívat ještě asi měsíc. Přesné datum pro ukončení sezony prozatím není stanoveno. Podle aktuálního počasí koupaliště zavře své brány na začátku září.

---

Policisté vyšetřují okolnosti úmrtí muže, jehož tělo bylo v pátek dopoledne nalezeno v kontejneru na komunální odpad v Hálkově ulici v Havířově. Na místě pak pracoval koroner a policejní technik. Zjišťuje se, jak muž zemřel a zda nemá na jeho smrti podíl další osoba.


Daniela Vlčková, mluvčí PČR: "Havířovští kriminalisté prověřují okolnosti úmrtí osoby na veřejném prostranství. V tuto chvíli zajišťují stopy a zjišťují informace z místa nálezu."

---

Nová sportovní hala v Třebovicích už má střechu

Ostrava chce, aby její obyvatelé co nejvíce sportovali a proto se snaží vytvořit co nejlepší podmínky dotacemi do infrastruktury. V poměrně krátké době tak vyrůstá už čtvrtá sportovní hala tentokrát v Třebovicích. I přes problémy se stavebním materiálem jede projekt podle plánu.

V Ostravě-Třebovicích u fotbalového hřiště vyrůstá moderní sportovní hala. Už má hotové obvodové zdi i střechu a začíná se dělat podlaha. Stavba pokračuje podle plánu a zatím ji ani výrazněji nezatěžuje zdražování materiálů. Stavební firma zakázku vysoutěžila za asi 82 milionů korun.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Stavební firma postupně řeší problémy, které nastanou. Docházelo tam k nějakým obměnám stavebních materiálů, změně technologií, nicméně jde to až hladce, protože se vše daří řešit." 

Projekt je prý unikátní a pracuje s neotřelými variantami a materiály. Konstrukce, která bývá u podobných staveb většinou z kovu, je dřevěná a tento materiál zdobí i mnoha dalších míst. Zdivo a opláštění budovy by mělo zůstat v surovém stavu bez omítky.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Nosníková střešní konstrukce je tvořena trámy z rakouského smrku, které jsou 28 metrů dlouhé. Byly z Rakouska přivezeny v jednom kuse a je to velmi zajímavá architektonická struktura. Třeba se stane novým architektonickým sportovním skvostem v Ostravě." 

Hala bude sloužit především volejbalu, provozovat ji bude klub Blue Volley, který má řadu dětských i mládežnických týmů. Sportovat v ní ale budou i děti z místní školy a třebovické spolky. Kromě magistrátu a Třebovic se má na financování podílet i Národní sportovní agentura, která ale zatím nic neposlala. 

---

Adaptační program ukrajinských dětí v Bruntále

Pohyb a hry, navazování nových vztahů, ale také výuka českého jazyka – takový je adaptační program pro děti z Ukrajiny v Bruntále. Probíhá každý všední den v rámci výzvy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a pořádá jej spolek AZ Help.

Fitness tým Evy Mistrové dětem ukazuje gymnastiku, kruhový trénink nebo aerobikovou rozcvičku.

Petr Spurný, spolek AZ Help: „Jsou tady dvě skupiny ukrajinských dětí z Rýmařova a z Bruntálu. Každá ta skupina může mít až patnáct dětí. V tuhle chvíli je tady deset rýmařovských a sedm dětí z Bruntálu. Každá ta skupina je týdenní, děti chodí dopoledne nebo odpoledne na čtyřhodinový program.”

Pomocí her děti lépe boří jazykovou bariéru a rychleji se učí novým slovům. I na to pořadatelé mysleli.

Eva Mistrová, trenérka fitness a vedoucí klubu: „Snažíme se aby ty děti spolu mluvily, což častokrát vede ty ukrajinské děti k tomu, že se seskupují společně, je to pro ně těžký jazyk, ale jsou tady děti, které už česky umí, ale ty nám velmi pomáhají.”

Roman, účastník programu z Ukrajiny: „Líbí, je to tu dobré, byli jsme na Pradědu na lanovce.“

Vladimír, účastník programu z Ukrajiny: „Mně se tady moc líbí, my jsme včera byli u hasičů a jeli jsme na Malou Morávku, tam bylo moc krásně.”

Adaptační program, který probíhá zároveň Rýmařově a v Ostravě, bude končit na konci prázdnin. V Bruntále musejí skončit již příští týden. Již teď vyčerpali maximální počet dětí, které mohou do dotačního programu přijmout.

---

Vrbické jezero v Bohumíně nebo nádrž Baška na Frýdecko-Místecku. To jsou místa, kde hygienici nově nedoporučují se koupat. Stále také platí zákaz koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku. Aktuální informace o stavu vody ve volné přírodě najdete na stránkách krajské hygienické stanice.

Policie hledá svědky dopravní nehody, která se stala v úterý 2. srpna před šestou hodinou večer v Dobraticích. Cyklista, který jel po chodníku, tam narazil do chodkyně, která šla ve stejném směru. Neposkytl jí pomoc a z místa nehody odjel. Má jít o muže ve věku okolo 40 let, plnoštíhlé postavy, na tmavém jízdním kole.

---

Přestavba nové hasičské zbrojnice se mírně protáhne

Přestavba hasičské zbrojnice ve Frýdku-Místku je ve dvou třetinách prací. Aktuálně se dokončuje hrubá stavba. Kvůli komplikacím s dodávkami materiálu se musel posunout termín dokončení z října na konec února příštího roku. Zároveň se navýšila i cena o osm milionů korun bez DPH na necelých 60 milionů.

Přestavba zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku začala loni v létě. Aktuálně už jsou hotové přístavby nových částí, díky kterým se původní objekt zvětší.

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "V tuto chvíli dokončujeme v určitých částech přístavby hrubou stavbu. To znamená, dostaneme se už do toho stavu, kdy budeme schopni už veškeré části nových přístaveb zavírat do střešní konstrukce tak, ať už do objektu neprší a neteče. V současné chvíli máme určité části objektu už i s vylitými podlahami, s namontovanými okny a s instalovanými rozvody TZB, elektro, zdravotechnika, topení."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsou tady samozřejmě problémy jako na každé stavbě, zejména s dodávkou materiálu v této době. Ale přes všechny problémy stavba pokračuje."

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Musím říct, že tato stavba je docela dost komplikovaná svou podstatou, protože se jedná o rekonstrukci staré stavby z roku tuším 1985. Která, jak vidíte tady, je zhotovená z montovaného skeletu a na něj byly postupem času přidávány další a další konstrukce dozdívek, vyzdívek. Takže ten objekt je sám o sobě dilatován asi na tři objekty."

Jedním z hlavních parametrů stavby bylo například snížení podlahy v garáži, aby se do ní vešly větší hasičská auta.

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Původní podlaha byla o zhruba 30 až 40 centimetrů výše a vzhledem k tomu, že je požadavek na vyšší světlou výšku těch nových hasičských aut, takže celá tady ta garáž se posunula, prohloubila dolů."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslím si, že jak jsme to plánovali, tak je vidět ta realizace. Shodli jsme se i na tom celkovém vzhledu, kdy tam budou nějaké změny, ale barvené řešení zůstane zachováno. Bylo to konzultováno s novou paní hlavní architektkou, paní Šidlovou a jsme rádi, že ta spolupráce funguje."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem každopádně rád, že máme na území města jednotku JPO 2 takových kvalit. Zároveň se ukázalo, že naše předešlá rozhodnutí, rekonstruovat hasičskou zbrojnici a zároveň pořídit novou cisternu, se ukazují jako správná. Zvláště ve světle současných událostí, kdy jsme všichni sledovali, co se dělo v Českém Švýcarsku."

Původně měla být stavba hotová letos v říjnu, zpožděné dodávky materiálu ale termín mírně prodloužily.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Termín dokončení byl stanoven na únor příštího roku. To znamená, prodloužilo se to zhruba o 4 měsíce a cena nám nepatrně stoupla. Konečná cena bude 60 milionů bez DPH."

Cena dle projektové dokumentace byla odhadnuta na 67 milionů bez DPH. Vysoutěžená pak o 16 milionů nižší.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. srpna 2022, 16:00

Místo ukončení těžby horníci pokračují v dobývání uhlí

Energetická krize a nejistota v dodávkách plynu donutila český stát, aby prodloužil těžbu černého uhlí. Ta měla v Moravskoslezském kraji skončit příští rok. Jak se ale ukazuje, těžbu bude prodloužena minimálně o jeden rok a dá se předpokládat i delší prodloužení.

Jediným dolem, který v kraji v současné době těží uhlí, je Důl ČSM ve Stonavě. Místo příprav na ukončení těžby teď havíři razí nové štoly k dalším zásobám. Uhlí totiž potřebují nejen menší odběratelé, ale především velké hutě a teplárny.

Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Společnost OKD pokračuje v těžbě minimálně do konce roku 2023, pravděpodobně s přesahem do roku 2024 tak, jak nám přirozeným způsobem budou dobíhat jednotlivé poruby, které budou v té době v provozu. Chystáme se vytěžit zhruba 1,3 milionu tun uhlí v letošním roce a přibližně stejný objem předpokládáme, že bude vytěžen i v roce 2023.”

S prodloužením těžby souvisí i potřeba dostatečného počtu zaměstnanců.

Radomír Štix, personální ředitel OKD: “Aktuálně máme 2600 vlastních zaměstnanců a zhruba 730 zaměstnanců dodavatelských firem. A zhruba se stejným počtem zaměstnanců počítáme i do příštího roku 2023. Po avizovaném prodloužení těžby počítám s tím, že se stejným počtem zaměstnanců si vystačíme i v příštím roce s tím, že budeme muset průběžně nahrazovat odcházející zaměstnance. Budeme se zaměřovat primárně na zaměstnance s důlní praxí a s kvalifikační třídou 5. stupeň s tím, že se bude primárně jednat o zaměstnance do příprav a rubání.

David Hájek, ředitel provozu OKD: “museli jsme naplánovat přípravy porubů tak, abychom využili lidi, které máme. Protože to, že bychom dokázali najmout v České republice další kolektivy příprav je naprosto nemožné. Momentálně jsou v provozu tři poruby a další dva jsou těsně před zprovozněním, takže už během měsíce září pojede pět porubů najednou a taková situace bude až do konce prvního kvartálu roku 2023, kdy zase těch porubů postupně maličko ubude a další budou nabíhat postupně, jak se dokončí jejich příprava.

Uhlí v podzemí na Karvinsku je na několik let. Opakované prodlužování těžby však závisí na potřebách státu a politickém rozhodnutí vlády.

---

Koupaliště v Opavě hlásí rekordní návštěvnost!

Rekordní návštěvnost letos hlásí opavské koupaliště. Během letošní prozatím dva měsíce trvající sezóny jej navštívilo 30 000 lidí. Tolik návštěvníků přišlo v době před koronavirem mnohdy za celou sezonu, která trvá od června do začátku září. Návštěvníky sem kromě slunečného počasí letos lákají také nové atrakce pro děti.

Městské koupaliště v Opavě nabírá po dvou kovidových sezónách dech a návštěvníci sem míří mnohem častěji než dřív. Nyní se už totiž nemusí prokazovat dokladem o bezinfekčností nebo nosit v areálu roušku, jako v předchozích letech.

Karin Hašová, pokladní, Městské koupaliště Opava: „Návštěvnost je letos pěkná. Měli jsme za den i 2 700 návštěvníků, což dlouho nepamatujeme.“

Letošní léto koupání opravdu přeje. od červnového otevření se osvěžit do rozlehlého areálu přišlo na 30 000 lidí, což bylo v minulosti mnohdy číslo za celou sezonu. A ta ještě nekončí. Areál bude otevřený do začátku září.

Petr Mikeska, vedoucí, Městské koupaliště Opava: „Návštěvnost je v letošní sezoně oproti minulým letům, i včetně těch kovidových, mimořádně dobrá. Můžu říci, že to za posledních několik let nepamatuji.“

K návštěvě nelákají jen slunečné dny.

Petr Mikeska, vedoucí, Městské koupaliště Opava: „Máme tady plno nových atrakcí pro děti, které jsou zdarma. Myslím, že to je mimořádné lákadlo.“

Do rozhlehlého areálu koupaliště s prvorepublikovou atmosférou přibyly nejrůznější skákadla, jako třeba vzduchové trampolíny. U dětského bazénu vznikl plácek s průlezkami a osvěžující vodní mlhou. A samozřejmě nechybí ani dětské hřiště nebo tobogány.

návštěvnice koupaliště: „Je tady skvělé vyžití pro děti, moc se nám tady líbí.“

Dospělí mají k dispozici nové posezení v altánku u velkého, sto metrů dlouhého, bazénu. Nově jsou na travnaté ploše umístěna lehátka. Zájemci je mohou využít zdarma.

Vodních radovánek na opavském koupališti si budou moci návštěvníci užívat ještě asi měsíc. Přesné datum pro ukončení sezony prozatím není stanoveno. Podle aktuálního počasí koupaliště zavře své brány na začátku září.

---

Policisté vyšetřují okolnosti úmrtí muže, jehož tělo bylo v pátek dopoledne nalezeno v kontejneru na komunální odpad v Hálkově ulici v Havířově. Na místě pak pracoval koroner a policejní technik. Zjišťuje se, jak muž zemřel a zda nemá na jeho smrti podíl další osoba.


Daniela Vlčková, mluvčí PČR: "Havířovští kriminalisté prověřují okolnosti úmrtí osoby na veřejném prostranství. V tuto chvíli zajišťují stopy a zjišťují informace z místa nálezu."

---

Nová sportovní hala v Třebovicích už má střechu

Ostrava chce, aby její obyvatelé co nejvíce sportovali a proto se snaží vytvořit co nejlepší podmínky dotacemi do infrastruktury. V poměrně krátké době tak vyrůstá už čtvrtá sportovní hala tentokrát v Třebovicích. I přes problémy se stavebním materiálem jede projekt podle plánu.

V Ostravě-Třebovicích u fotbalového hřiště vyrůstá moderní sportovní hala. Už má hotové obvodové zdi i střechu a začíná se dělat podlaha. Stavba pokračuje podle plánu a zatím ji ani výrazněji nezatěžuje zdražování materiálů. Stavební firma zakázku vysoutěžila za asi 82 milionů korun.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Stavební firma postupně řeší problémy, které nastanou. Docházelo tam k nějakým obměnám stavebních materiálů, změně technologií, nicméně jde to až hladce, protože se vše daří řešit." 

Projekt je prý unikátní a pracuje s neotřelými variantami a materiály. Konstrukce, která bývá u podobných staveb většinou z kovu, je dřevěná a tento materiál zdobí i mnoha dalších míst. Zdivo a opláštění budovy by mělo zůstat v surovém stavu bez omítky.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Nosníková střešní konstrukce je tvořena trámy z rakouského smrku, které jsou 28 metrů dlouhé. Byly z Rakouska přivezeny v jednom kuse a je to velmi zajímavá architektonická struktura. Třeba se stane novým architektonickým sportovním skvostem v Ostravě." 

Hala bude sloužit především volejbalu, provozovat ji bude klub Blue Volley, který má řadu dětských i mládežnických týmů. Sportovat v ní ale budou i děti z místní školy a třebovické spolky. Kromě magistrátu a Třebovic se má na financování podílet i Národní sportovní agentura, která ale zatím nic neposlala. 

---

Adaptační program ukrajinských dětí v Bruntále

Pohyb a hry, navazování nových vztahů, ale také výuka českého jazyka – takový je adaptační program pro děti z Ukrajiny v Bruntále. Probíhá každý všední den v rámci výzvy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a pořádá jej spolek AZ Help.

Fitness tým Evy Mistrové dětem ukazuje gymnastiku, kruhový trénink nebo aerobikovou rozcvičku.

Petr Spurný, spolek AZ Help: „Jsou tady dvě skupiny ukrajinských dětí z Rýmařova a z Bruntálu. Každá ta skupina může mít až patnáct dětí. V tuhle chvíli je tady deset rýmařovských a sedm dětí z Bruntálu. Každá ta skupina je týdenní, děti chodí dopoledne nebo odpoledne na čtyřhodinový program.”

Pomocí her děti lépe boří jazykovou bariéru a rychleji se učí novým slovům. I na to pořadatelé mysleli.

Eva Mistrová, trenérka fitness a vedoucí klubu: „Snažíme se aby ty děti spolu mluvily, což častokrát vede ty ukrajinské děti k tomu, že se seskupují společně, je to pro ně těžký jazyk, ale jsou tady děti, které už česky umí, ale ty nám velmi pomáhají.”

Roman, účastník programu z Ukrajiny: „Líbí, je to tu dobré, byli jsme na Pradědu na lanovce.“

Vladimír, účastník programu z Ukrajiny: „Mně se tady moc líbí, my jsme včera byli u hasičů a jeli jsme na Malou Morávku, tam bylo moc krásně.”

Adaptační program, který probíhá zároveň Rýmařově a v Ostravě, bude končit na konci prázdnin. V Bruntále musejí skončit již příští týden. Již teď vyčerpali maximální počet dětí, které mohou do dotačního programu přijmout.

---

Vrbické jezero v Bohumíně nebo nádrž Baška na Frýdecko-Místecku. To jsou místa, kde hygienici nově nedoporučují se koupat. Stále také platí zákaz koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku. Aktuální informace o stavu vody ve volné přírodě najdete na stránkách krajské hygienické stanice.

Policie hledá svědky dopravní nehody, která se stala v úterý 2. srpna před šestou hodinou večer v Dobraticích. Cyklista, který jel po chodníku, tam narazil do chodkyně, která šla ve stejném směru. Neposkytl jí pomoc a z místa nehody odjel. Má jít o muže ve věku okolo 40 let, plnoštíhlé postavy, na tmavém jízdním kole.

---

Přestavba nové hasičské zbrojnice se mírně protáhne

Přestavba hasičské zbrojnice ve Frýdku-Místku je ve dvou třetinách prací. Aktuálně se dokončuje hrubá stavba. Kvůli komplikacím s dodávkami materiálu se musel posunout termín dokončení z října na konec února příštího roku. Zároveň se navýšila i cena o osm milionů korun bez DPH na necelých 60 milionů.

Přestavba zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku začala loni v létě. Aktuálně už jsou hotové přístavby nových částí, díky kterým se původní objekt zvětší.

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "V tuto chvíli dokončujeme v určitých částech přístavby hrubou stavbu. To znamená, dostaneme se už do toho stavu, kdy budeme schopni už veškeré části nových přístaveb zavírat do střešní konstrukce tak, ať už do objektu neprší a neteče. V současné chvíli máme určité části objektu už i s vylitými podlahami, s namontovanými okny a s instalovanými rozvody TZB, elektro, zdravotechnika, topení."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsou tady samozřejmě problémy jako na každé stavbě, zejména s dodávkou materiálu v této době. Ale přes všechny problémy stavba pokračuje."

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Musím říct, že tato stavba je docela dost komplikovaná svou podstatou, protože se jedná o rekonstrukci staré stavby z roku tuším 1985. Která, jak vidíte tady, je zhotovená z montovaného skeletu a na něj byly postupem času přidávány další a další konstrukce dozdívek, vyzdívek. Takže ten objekt je sám o sobě dilatován asi na tři objekty."

Jedním z hlavních parametrů stavby bylo například snížení podlahy v garáži, aby se do ní vešly větší hasičská auta.

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Původní podlaha byla o zhruba 30 až 40 centimetrů výše a vzhledem k tomu, že je požadavek na vyšší světlou výšku těch nových hasičských aut, takže celá tady ta garáž se posunula, prohloubila dolů."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslím si, že jak jsme to plánovali, tak je vidět ta realizace. Shodli jsme se i na tom celkovém vzhledu, kdy tam budou nějaké změny, ale barvené řešení zůstane zachováno. Bylo to konzultováno s novou paní hlavní architektkou, paní Šidlovou a jsme rádi, že ta spolupráce funguje."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem každopádně rád, že máme na území města jednotku JPO 2 takových kvalit. Zároveň se ukázalo, že naše předešlá rozhodnutí, rekonstruovat hasičskou zbrojnici a zároveň pořídit novou cisternu, se ukazují jako správná. Zvláště ve světle současných událostí, kdy jsme všichni sledovali, co se dělo v Českém Švýcarsku."

Původně měla být stavba hotová letos v říjnu, zpožděné dodávky materiálu ale termín mírně prodloužily.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Termín dokončení byl stanoven na únor příštího roku. To znamená, prodloužilo se to zhruba o 4 měsíce a cena nám nepatrně stoupla. Konečná cena bude 60 milionů bez DPH."

Cena dle projektové dokumentace byla odhadnuta na 67 milionů bez DPH. Vysoutěžená pak o 16 milionů nižší.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-08-2022-16-00