Sportovní hala je novou dominantou Třebovic
Ostravské Třebovice mají novu sportovní halu, která se stala dominantou této městské části. Díky svým úctyhodným rozměrům bude sloužit jako zázemí pro klub Blue Volley Ostrava a samozřejmě také místním spolkům v čele s úspěšnými sportovními gymnastkami.
Ostrava pokračuje ve výstavbě sportovních hal v jednotlivých městských částech. Nyní byla dokončena asi zatím největší hala v Třebovicích, která plně nahradí tělocvičnu Jednoty Orel. Ta už je doslova na spadnutí. Náklady jsou asi 85 milionů korun.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Sport podporujeme významně dlouhodobě a mnoha způsoby. Nová sportovní hala přinese lidem odpovídající prostor k trávení volného času a možnost pohybu, jistě přispěje i zdejšímu komunitnímu způsobu života. Byť projekt na počátku provázely obtíže v podobě pandemií stiženého stavebního trhu, kdy zhotovitelem objektu byl dodavatel, který se při hodnocení nabídek umístil na šestém místě, díky úsilí všech zúčastněných byla stavba dokončena a může sloužit sportovní veřejnosti. Děkuji všem, kteří se na projektu podíleli a pomohli jej dovést do zdárného cíle."
Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Takových zařízení bychom potřebovali mnohem více a měla by být v každém větším obvodu. Sportovních hal je stále nedostatek."
Nová hala bude využívána primárně pro volejbal, ale také pro místní úspěšný oddíl moderní gymnastiky Lucius, florbal, badminton, stolní tenis, atletiku a další sporty. Využívat ji k pohybu však bude i sportovní veřejnost.
Jiří Volný, starosta Ostravy-Třebovic: "Dešťové vody jsou svedeny do akumulační nádrže a využívány pro potřebu zálivky stávajícího hřiště. Jsem rád, že halu budou moci využívat i naše spolky, protože orlovna, kde se dosud ke svým aktivitám scházely, je v havarijním stavu. Nová hala poskytne moderní zázemí také divákům, takže očekáváme, že zde budou probíhat i soutěžní utkání a turnaje.“
Hala je umístěna na okraji fotbalového areálu. Je obdélníkového půdorysu o rozměrech 27 x 45 metrů a výšce 13 metrů. Do hlediště se vejde téměř 200 diváků.
---
Za úklid města dostanou bezdomovci stravenky
Lidé bez domova dostanou možnost se zapojit do úklidu ve Frýdku-Místku. Za odvedenou práci následně dostanou odměnu v podobě stravenek. Město tím chce podpořit zapojení osob bez přístřeší do pracovního procesu a získání pracovních návyků.
Ve Frýdku-Místku chtějí od října rozjet pilotní projekt Stravenka F-M. Ta bude určena pro lidi bez domova, kteří se zapojí do úklidu města.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Inspiraci jsme získali z okolních měst. Z Ostravy, Českého Těšína, Třince, kde tento projekt již funguje. Jedná se o zapojení osob bez domova do pracovního procesu, kdy budou pomáhat s úklidem města a takto získají stravenku. Do projektu bude zapojena Slezská Diakonie, pracovníci azylového domu Bethel, kteří již nyní podporují osoby bez domova. Úklid budou provádět v koordinaci s Technickými službami Frýdek-Místek, kdy technické služby budou vytipovávat místa k úklidu."
V Českém Těšíně běží projekt od letošního roku. A už se do něj zapojilo na 24 lidí.
Tomasz Gierczuszkiewicz; Slezská diakonie, vedoucí střediska Bethel Český Těšín: "Naše zkušenost je zatím hodně pozitivní, protože už na začátku toho projektu jsme měli mnoho zájemců ze stran našich klientů. My to máme určeno tak, že každé úterý se mohou zapojit čtyři lidé bez domova. Už od počátku jsme měli třeba 8 zájemců na jeden den. Nebo i více. Takže jsme museli je podle nějakého klíče vybrat, ty klienty, kteří se zapojí. Někteří šli jenom jednou a někteří šli opakovaně. Třeba jedna paní byla asi jedenáctkrát."
Podobně to má fungovat i ve Frýdku-Místku. Uklízet se bude vždy jeden den v týdnu maximálně dvě hodiny.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Za hodinu práce získají stokorunovou stravenku, za kterou si budou moci nakoupit potraviny. Hlavně nám jde o to, aby lidé bez domova se zkusili znovu zapojit do pracovního procesu a získali pracovní návyky. Může jim to pomoci nastartovat nový život."
Tomasz Gierczuszkiewicz; Slezská diakonie, vedoucí střediska Bethel Český Těšín: "Má to asi více rovin. Jednak je to rovina těch osob bez domova, že oni mají možnost trochu jinak strávit ten den. Smysluplně, s nějakým výsledkem, který je za nimi vidět. Může to být pro ně i nějaká motivace. Další věc je, že z toho mají stravenku. Tím, že to jsou stravenky, tak primárně by měly sloužit k nákupu jídla nebo těch základních věcí, dejme tomu i doplatky na léky se tím dají platit."
Město na pilotní projekt Stravenka F-M vyčlení 50 tisíc korun.
---
Krátké zprávy, 12. 9. 2023 16 h - 1
Čeští hasiči ze speciálního USAR týmu, zatím do Maroka, které zasáhlo zemětřesení nepoletí. Nedostali od Maroka zvací nótu. Ničivé zemětřesení postihlo Maroko v pátek večer, český USAR tým byl v pohotovosti od soboty. Český USAR tým měli tvořit hlavně hasiči z Moravskoslezského kraje a Prahy.
Devět lidí se v pondělí v noci zranilo při srážce tří osobních aut v Ostravě-Hrabůvce. Záchranáři ošetřili 5 žen a 4 muže ve věku mezi 20 a 46 lety, sedm z nich skončilo v nemocnici. Utrpěli většinou středně těžká zranění.
---
Kámen zmizelých byl umístěn i v Novém Jičíně
V Novém Jičíně byl odhalen první Kámen zmizelých. Tyto mosazné dlaždice vsazené do chodníku připomínají osudy lidí, kteří byli nacisty zavražděni v koncentračních táborech.
První Kámen zmizelých byl v Novém Jičíně odhalen na ulici Msgr. Šrámka. Mosazná kostka vsazená do chodníku připomíná osudy lidí, zpravidla židovského původu, kteří byli nacisty zavražděni v koncentračních táborech. Akce se uskutečnila z podnětu Pavla Svobody, bývalého učitele zdejšího gymnázia, jehož děda Otto Holzer byl v Novém Jičíně spoluzakladatelem několika tělovýchovných spolků. Zahynul v roce 1944 v Osvětimi. Kámen s jeho jménem byl uložen v místě, kde stával dům, ve kterém žil.
Pavel Svoboda, vnuk Otto Holzera: “Tak jsem si říkal, že pro svého dědu, kterého jsem vlastně nepoznal, ale maminka o něm vždycky mluvila hrozně pěkně, to byl tatínek od moji maminky, takže jsem si říkal, něco pro něj musím udělat, protože nemá nikde hrob.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nejprve jsem si nechali od archivu zpracovat nějakou rešerši, abychom získali podrobnější informace o panu Holzerovi a potvrdilo se to, co pan Svoboda popisoval, a tím pádem nic nestála v cestě tomu, abychom dali zelenou vytvoření tohoto pietního místo. Pan Svoboda si zaplatil vyrobení té dlaždice a město zajistilo umístění dlaždice do chodníku.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsem nesmírně rád jako představitel tohoto města, že i Nový Jičín vstoupil do té dlouhé řady evropských měst, kde jsou tyto kameny umístěny. Nejbližší kámen je v Příboře a ve Valašském Meziříčí, a zjistil jsem, že těch kamenů už je zhruba kolem 80 tisíc rozeseto po celé Evropě.”
V tomto městě žilo před druhou světovou válkou asi 300 lidí židovského původu, po válce údajně už jen osm.
---
Rotariáni vytlačili vozíčkáři na Lysou horu
Početná parta s velkým srdcem se sešla pod Lysou horou, aby jako dobrovolníci na její vrchol vyvezli 16 vozíčkářů. Někteří z nich byli na nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd poprvé a jak sami řekli, vlastními silami by se tam nikdy nedostali.
Celou akci nazvanou Vozíčkem ke královně Beskyd zorganizovali rotariáni z Ostravy, Opavy, Frýdku-Místku a Kopřivnice. Když se jim před čtyřmi roky kvůli počasí a nemocem nepodařilo na Lysou horu vytlačit tři vozíčkáře, nevzdali to a každým rokem jich tam teď vytlačí více.
Martin Stiborský, účastník akce: “O závod nešlo, ale jsme první, takže jsem spokojený. Sám bych asi nedal, to rozhodně ne, ale byla to dobrá práce kluků.”
Rosťa Staněk, účastník akce: “Jako pomáhal jsem jim, ale makali kluci hlavně vzadu. Ti vepředu chodili jako na výletě… Ale bylo to super, zážitek perfektní. Jsem tu poprvé v životě, tak to stálo za to.”
Jiří Klein, Rotary club Frýdek-Místek a Kopřivnice: “Cílem této akce bylo to dostat na Lysou horu lidí, kteří by se tam za normálních okolností dostat nemohli. Nás napadlo, že bychom dali dohromady nějaké týmy a ty by měly nějakého vozíčkáře, kterého potom dopraví nahoru a dolů z Lysé hory. Úplně první myšlenka byla dostat 3 vozíčkáře nahoru na Lysou horu. Ale zrovna v tom ročníku, když jsme to měli v plánu, tak nevyšlo vůbec počasí a onemocněli i vozíčkáři, tak z toho sešlo. Tak jsme si řekli na ten další ročník, že nebudeme troškařit a že jich tam dostaneme rovnou 10. Spojily jsme se Rotary kluby, abychom to společně dokázali. Každý klub má v okolí někoho, kdo je na vozíčku, nebo spolupracujeme s různými organizacemi, které se zajímají o handicapované.”
Účastníky čekala bezmála 9 kilometrů dlouhá trasa. Aktivním tahounům samozřejmě nestačilo dojet k horské chatě, proto své vozíčkáře dostali až ke kameni na vrcholu.
Lubomír Teichmann, Rotary club Ostrava City: “Na samotném vrcholu Lysé hory máme zajištěno občerstvení v chatě Maraton a celá akce byla podpořena ještě pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje. Start jsme zvolili na parkovišti Papežov, protože zde začíná pěkná asfaltová cesta na samotný vrchol Lysé hory.”
Jiří Klein, Rotary club Frýdek-Místek a Kopřivnice: “Nahoře dostanou medaili, občerstvení a my jsme strašně rádi, že s námi začínají spolupracovat i firmy, které třeba tlačí svého spoluzaměstnance, kolegu a máme velkou radost z toho, že účastníků přibývá. Letos to bylo 16 vozíčkářů a 140 lidí, kteří tlačili nahoru.”
Dá se předpokládat, že v příštím roce se akce zřejmě zúčastní ještě více vozíčkářů i dobrovolníků.
---
Krátké zprávy, 12. 9. 2023 16 h - 2
Zřejmě elektrická koloběžka způsobila v noci požár bytu v Ostravě-Výškovicích. V péči zdravotníků skončili dva lidé, kteří se nadýchali kouře. Hasiči je pomocí nastavovacích žebříků zachránili z balkonu. Způsobená škoda byla vyčíslena na 1,5 milionu korun.
Silničáři pracují na úseku zcela nové dálnice D48 mezi Bělotínem a Rybím na Novojičínsku. Dokončují likvidaci části, která byla nekvalitně postavená. Laboratorní testy totiž ukázaly, že povrch dálnice neodpovídá projektu. Na problém se přišlo už v dubnu.
---
Trofeo Niké v Karlově Studánce
Již potřiadvacáté se sjely posádky nablýskaných autoveteránů na rallye Trofeo Niké Jeseníky. Historická auta projela Olomouckým a Moravskoslezským krajem a zakončila svou pouť v horských lázních Karlova Studánka.
35 autoveteránů z 1. poloviny 20 století zaparkovalo u letních lázní v Karlově Studánce.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Trofeo Niké Jeseníky je tradiční akce, která už několik let je zde v Jeseníkách. V tomto roce opět navštívila dva kraje – MS kraj a Olomoucký kraj, já jsem rád, že nám přálo počasí a že tady ty krásné skvosty, historická vozidla, můžou nablýskané jezdit našimi cestami a lidé můžou se podívat v Karlově Studánce, ve Vrbně, na Vidích přímo na to auto jako takové. Já jsem samozřejmě jel několika auty, jel jsem Pragovkou, také jsem seděl na Jawě 250 a samozřejmě i ten Zetor, který tady máme,tak je úžasný.“
Na letošní Trofeo Niké přijeli veteráni z celé republiky.
Pavel Beran, účastník rallye: „Přijeli jsme z Lanškrouna, přijeli jsme celá rodina, ja syn přijel s Panhard & Levassorem se šoupátkovým motorem a já s Hispanou, model H6 z roku 1921, oba jsme přijeli z Lanškrouna a jsme tady každoročními účastníky.“
Josef Kolesár, účastník rallye: „Bruntál neboli Malá Morávka, je to Zetor 25 áčko, který se vyráběl vlastně v 57.letech a tady ta verze šla přímo na Kubu. Bylo to bez kabiny. Je to dvouválec jednoduchý, prostě pokud to má vodu, olej, není problém.“
Juraj Jánošík, účastník rallye: „Jsem ze Slovenska a automobil je Aero 50, karoserie Sodomka. Vyrobená 1937. Je to zakázková karoserie, Sodomka byl jeden z nejprestižnějších karosářů v Československu a od něho mít auto, to byla taková velká prestiž.“
Jaromír Straka, účastník rallye: „Z Hranic na Moravě a je to Bentley Roaster speciál ročník 1937.“
Ladislav Kolaja, účastník rallye: „Jsme z Lanškrouna, přijeli jsme tady 5 posádek, no a tohle vozidlo, to je Buik z roku 1941. Je to osmiválec, 4,1 obsah, 8 válců, 2 karburátory.“
Kolorit celé akce doplnily dámy ze Spolku panstva na tvrzi Žíželeves a dixilendová kapela Stanley´s Dixie Street Band. Ambasadory celé rallye byla první miss Československa Ivana Christová a zpěvák Martin Maxa.
Ivana Christová, ambasadorka Rallye: „Já miluji akci Trofeo Niké, protože už víc jak 20 let nás provází nádhernými krajinami. Ti nádherní veteráni, úžasní lidé, krásní přátelé a Marcelka Rotter, prezidentka celé této akce, je úplně úžasná a vždycky to velmi krásně připraví. Já se velmi těším i na tento závěrečný koncert, na takové uzavření. Když jsem sem přijížděla, tak mi stále rezonuje v hlavě ten nádherný název „Zastav se a rozhlédni se“. Protože ten Moravskoslezský kraj je opravdu přenádherný a vlastně spojení těch veteránů, nádherné hudby, nádherných lidí a této překrásné přírody je takový nezapomenutelný zážitek. Tak se opět budu těšit na ten budoucí rok.“
Martin Maxa, zpěvák a ambasador akce: „No já na historická auta nahlížím v podstatě jako na umělecké předměty. Zejména na ta auta, která se vyráběla od toho roku 1900 do roku 1930 až 40. Líbí se mi nejenom ten fortel, který je cítit z každé té součástky chromované, jak ty součástky do sebe zapadají, ale i z takové té drobné asymetričnosti, protože tam je všechno děláno ručně. To není sériová výroba jako dnes a na ta auta je potom potřeba nahlížet skutečně jako na takový šperk a takhle to dělám i já.“
Jan Poštulka, ředitel Lázní Karlova Studánka: „Já jsem moc rád, že můžeme být hrdým partnerem takovéto nádherné akce. Trofeo Niké, nobles a nádherně oděných dam, historická vozidla, historické lázně, prostě přinášejí nevšední zážitek a já jsem rád, že můžeme být partnerem a spolu s MS krajem tuto akci uskutečnit.“
Slova díků zazněla také od prezidentky a autorky celé akce.
Marcela Rotter, prezidentka rallye: „Trofeo Niké Jeseníky 2023. 23. ročník, Zpomal a rozhlédni se. Já jsem nesmírně ráda, že nám přálo počasí. Jsem absolutně vděčná všem posádkám a široké veřejnosti za tu skvělou jiskřivou náladu, která rozhodně rozdávala radost.“
Trofeo Niké 2023 zakončil společný koncert Martina Maxy a sólistky opery národního divadla Andrey Kalivodové.
---