MS kraj podpoří dobrovolné i profesionální hasiče
Kraj patří dlouhodobě mezi významné podporovatele hasičů a to jak dobrovolných, tak profesionálních. Nyní zastupitelé schválili 35 milionů korun, za které budou nakoupeny nové cisterny i moderní technika. Peníze půjdou i na opravy zbrojnic.
Hasiči z našeho kraje patří mezi nejlépe vybavené v rámci celé naší země a to i díky MS kraji. Ten nyní nakoupil profesionálním hasičům moderní techniku za téměř šest milionů korun. Jde o zařízení, která pomohou hasičům v efektivitě zásahu a navíc zvýší i jejich bezpečnost.
Jan Krkoška, hejtman MS kraje: „Díky novým termovizním kamerám, speciálním filtrům a spektometrům budou zásahy našich profesionálních hasičů efektivnější i bezpečnější. S krajským hasičským záchranným sborem spolupracuje Moravskoslezský kraj dlouhodobě, tentokrát jsme jim na potřebné technické vybavení přispěli celkem 5,8 milionu korun. Jejich práce si nesmírně vážíme."
Kraj také podpoří jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí na území Moravskoslezského kraje. Dva a půl milionu rozdělili krajští zastupitelé mezi 11 obcí na pořízení dopravního automobilu nebo požárního přívěsu, dalších 12 milionů korun využije 6 obcí na cisternové stříkačky.
Jan Krkoška, hejtman MS kraje: "Dobrovolní hasiči mají mnohdy zastaralou techniku a tam jsem velmi rád, že jsme je podpořili částkou 29 milionů korun."
Aleš Boháč, náměstek starosty SDH Ostrava-Radvanice: "Jsem rád, že kraj dobrovolných hasičům přispívá, tak aby mohli pomáhat účelně."
14 a půl milionu půjde z krajského rozpočtu na stavby nebo rekonstrukce požárních zbrojnic. Tento příspěvek získá 7 obcí.
---
Kámen zmizelých byl umístěn i v Novém Jičíně
V Novém Jičíně byl odhalen první Kámen zmizelých. Tyto mosazné dlaždice vsazené do chodníku připomínají osudy lidí, kteří byli nacisty zavražděni v koncentračních táborech.
První Kámen zmizelých byl v Novém Jičíně odhalen na ulici Msgr. Šrámka. Mosazná kostka vsazená do chodníku připomíná osudy lidí, zpravidla židovského původu, kteří byli nacisty zavražděni v koncentračních táborech. Akce se uskutečnila z podnětu Pavla Svobody, bývalého učitele zdejšího gymnázia, jehož děda Otto Holzer byl v Novém Jičíně spoluzakladatelem několika tělovýchovných spolků. Zahynul v roce 1944 v Osvětimi. Kámen s jeho jménem byl uložen v místě, kde stával dům, ve kterém žil.
Pavel Svoboda, vnuk Otto Holzera: “Tak jsem si říkal, že pro svého dědu, kterého jsem vlastně nepoznal, ale maminka o něm vždycky mluvila hrozně pěkně, to byl tatínek od moji maminky, takže jsem si říkal, něco pro něj musím udělat, protože nemá nikde hrob.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nejprve jsem si nechali od archivu zpracovat nějakou rešerši, abychom získali podrobnější informace o panu Holzerovi a potvrdilo se to, co pan Svoboda popisoval, a tím pádem nic nestála v cestě tomu, abychom dali zelenou vytvoření tohoto pietního místo. Pan Svoboda si zaplatil vyrobení té dlaždice a město zajistilo umístění dlaždice do chodníku.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsem nesmírně rád jako představitel tohoto města, že i Nový Jičín vstoupil do té dlouhé řady evropských měst, kde jsou tyto kameny umístěny. Nejbližší kámen je v Příboře a ve Valašském Meziříčí, a zjistil jsem, že těch kamenů už je zhruba kolem 80 tisíc rozeseto po celé Evropě.”
V tomto městě žilo před druhou světovou válkou asi 300 lidí židovského původu, po válce údajně už jen osm.
---
Krátké zprávy, 12. 9. 2023 17 h - 1
Severní obchvat Opavy je kompletní. Od úterý je zprovozněna jeho západní část na silnici I/11. Nová stavba navazuje na východní část, která byla zprovozněna v roce 2019.
Studenti mají v Moravskoslezském kraji velký zájem o bydlení na kolejích. I přes vyšší ceny upřednostňují pokoje s menším počtem lůžek. Po loňském zdražování způsobeném výrazným navýšením cen energií letos ke zvýšení kolejného přistoupila jen VŠB-Technická univerzita Ostrava.
---
Sportovní hala je novou dominantou Třebovic
Ostravské Třebovice mají novu sportovní halu, která se stala dominantou této městské části. Díky svým úctyhodným rozměrům bude sloužit jako zázemí pro klub Blue Volley Ostrava a samozřejmě také místním spolkům v čele s úspěšnými sportovními gymnastkami.
Ostrava pokračuje ve výstavbě sportovních hal v jednotlivých městských částech. Nyní byla dokončena asi zatím největší hala v Třebovicích, která plně nahradí tělocvičnu Jednoty Orel. Ta už je doslova na spadnutí. Náklady jsou asi 85 milionů korun.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Sport podporujeme významně dlouhodobě a mnoha způsoby. Nová sportovní hala přinese lidem odpovídající prostor k trávení volného času a možnost pohybu, jistě přispěje i zdejšímu komunitnímu způsobu života. Byť projekt na počátku provázely obtíže v podobě pandemií stiženého stavebního trhu, kdy zhotovitelem objektu byl dodavatel, který se při hodnocení nabídek umístil na šestém místě, díky úsilí všech zúčastněných byla stavba dokončena a může sloužit sportovní veřejnosti. Děkuji všem, kteří se na projektu podíleli a pomohli jej dovést do zdárného cíle."
Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Takových zařízení bychom potřebovali mnohem více a měla by být v každém větším obvodu. Sportovních hal je stále nedostatek."
Nová hala bude využívána primárně pro volejbal, ale také pro místní úspěšný oddíl moderní gymnastiky Lucius, florbal, badminton, stolní tenis, atletiku a další sporty. Využívat ji k pohybu však bude i sportovní veřejnost.
Jiří Volný, starosta Ostravy-Třebovic: "Dešťové vody jsou svedeny do akumulační nádrže a využívány pro potřebu zálivky stávajícího hřiště. Jsem rád, že halu budou moci využívat i naše spolky, protože orlovna, kde se dosud ke svým aktivitám scházely, je v havarijním stavu. Nová hala poskytne moderní zázemí také divákům, takže očekáváme, že zde budou probíhat i soutěžní utkání a turnaje.“
Hala je umístěna na okraji fotbalového areálu. Je obdélníkového půdorysu o rozměrech 27 x 45 metrů a výšce 13 metrů. Do hlediště se vejde téměř 200 diváků.
---
Za úklid města dostanou bezdomovci stravenky
Lidé bez domova dostanou možnost se zapojit do úklidu ve Frýdku-Místku. Za odvedenou práci následně dostanou odměnu v podobě stravenek. Město tím chce podpořit zapojení osob bez přístřeší do pracovního procesu a získání pracovních návyků.
Ve Frýdku-Místku chtějí od října rozjet pilotní projekt Stravenka F-M. Ta bude určena pro lidi bez domova, kteří se zapojí do úklidu města.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Inspiraci jsme získali z okolních měst. Z Ostravy, Českého Těšína, Třince, kde tento projekt již funguje. Jedná se o zapojení osob bez domova do pracovního procesu, kdy budou pomáhat s úklidem města a takto získají stravenku. Do projektu bude zapojena Slezská Diakonie, pracovníci azylového domu Bethel, kteří již nyní podporují osoby bez domova. Úklid budou provádět v koordinaci s Technickými službami Frýdek-Místek, kdy technické služby budou vytipovávat místa k úklidu."
V Českém Těšíně běží projekt od letošního roku. A už se do něj zapojilo na 24 lidí.
Tomasz Gierczuszkiewicz; Slezská diakonie, vedoucí střediska Bethel Český Těšín: "Naše zkušenost je zatím hodně pozitivní, protože už na začátku toho projektu jsme měli mnoho zájemců ze stran našich klientů. My to máme určeno tak, že každé úterý se mohou zapojit čtyři lidé bez domova. Už od počátku jsme měli třeba 8 zájemců na jeden den. Nebo i více. Takže jsme museli je podle nějakého klíče vybrat, ty klienty, kteří se zapojí. Někteří šli jenom jednou a někteří šli opakovaně. Třeba jedna paní byla asi jedenáctkrát."
Podobně to má fungovat i ve Frýdku-Místku. Uklízet se bude vždy jeden den v týdnu maximálně dvě hodiny.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Za hodinu práce získají stokorunovou stravenku, za kterou si budou moci nakoupit potraviny. Hlavně nám jde o to, aby lidé bez domova se zkusili znovu zapojit do pracovního procesu a získali pracovní návyky. Může jim to pomoci nastartovat nový život."
Tomasz Gierczuszkiewicz; Slezská diakonie, vedoucí střediska Bethel Český Těšín: "Má to asi více rovin. Jednak je to rovina těch osob bez domova, že oni mají možnost trochu jinak strávit ten den. Smysluplně, s nějakým výsledkem, který je za nimi vidět. Může to být pro ně i nějaká motivace. Další věc je, že z toho mají stravenku. Tím, že to jsou stravenky, tak primárně by měly sloužit k nákupu jídla nebo těch základních věcí, dejme tomu i doplatky na léky se tím dají platit."
Město na pilotní projekt Stravenka F-M vyčlení 50 tisíc korun.
---
Krátké zprávy, 12. 9. 2023 17 h - 2
Čeští hasiči ze speciálního USAR týmu, zatím do Maroka, které zasáhlo zemětřesení nepoletí. Nedostali od Maroka zvací nótu. Ničivé zemětřesení postihlo Maroko v pátek večer, český USAR tým byl v pohotovosti od soboty. Český USAR tým měli tvořit hlavně hasiči z Moravskoslezského kraje a Prahy.
Devět lidí se v pondělí v noci zranilo při srážce tří osobních aut v Ostravě-Hrabůvce. Záchranáři ošetřili 5 žen a 4 muže ve věku mezi 20 a 46 lety, sedm z nich skončilo v nemocnici. Utrpěli většinou středně těžká zranění.
---
Děti bavilo na Sovinci malování i živí dravci
Krásné letní počasí se spoustou nejrůznějších ukázek, desítek atrakcí, malování, živých zvířat, soutěží o ceny, divadla i sladkostí si užívaly děti mezi chladivými zdmi hradu Sovinec v rámci Dne rodin. Zúčastnilo se jej několik stovek rodin, které podporují adopce a pěstounskou péči. Vstup do expozic byl zdarma.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje:
V našem kraji máme dnes přibližně 700 dětí v ústavní péči a našim cílem je toto číslo opravdu každoročně snižovat. Daří se nám to, protože každoročně získáváme nové a nové pěstouny, ať už ty přechodné, nebo trvalé, a také děti do adopce umisťujeme. To je velmi důležitá věc, protože vyrůstat v ústavní péči by nechtěl nikdo z nás.
Děti si vedle prohlídky interiéru hradu užívaly hlavně malování na kamínky, sádrové odlitky či obličeje. Osahávaly vystavené kůže některých šelem, odlévaly jejich stopy a dokonce si mohly pohladit zcela klidnou sovu pálenou či poslušné káně. Po splnění několika úkolů některé z dětí vyhrály volnou rodinnou vstupenku do památky na území Moravskoslezského kraje.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje:
Jsme na špici České republiky v umisťování dětí. Přibližně 20 procent dětí, které jsou umístěny do náhradní rodinné péče, jsou právě z Moravskoslezského kraje. A když víme, že máme 14 krajů, tak je to obrovský úspěch.
Další akce pro rodiny se konají 17.září v Kopřivnici a 23.září v Trojhalí Karolina v Ostravě.
---