Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Strážníci MP Ostrava začali s kontrolami chatovišť
  • Začala demolice další části bývalého areálu Slezanu
  • Vlekaři i lyžaři doufají v lepší sezonu, než byla minulá
  • Víkendové vaření v domově bude díky sbírce pestřejší
  • Masarykovo náměstí ožilo Svatomartinskými hody

Strážníci MP Ostrava začali s kontrolami chatovišť

Skončila sezóna zahradničení a chataření spousta nejrůznějších rekreačních objektů tak zůstává přes zimu prázdná. Proto se v tomto období strážníci daleko více zaměřují i na lokality jako jsou zahrádkářské kolonie nebo chatové oblasti., které se mohou snadno stát cílem zlodějů.

Chatová oblast v Hrabové je jednou ze sedmi podobných lokalit v katastru územního obvodu Ostrava-Jih, na které se v následujícím zimní období budou strážníci MP zaměřovat. Nejde jen o běžné hlídky, ale také o hipologickou skupinu, která může využít výhod pohledu z koňského hřbetu. 

Rudolf Šupík, strážník hipolog: "Hlídkovou službu v oblasti chat a rekreačních objektů provádíme velmi často. Využíváme toho, že z těch koní máme náležitý rozhled i přes vyšší ploty." 

Chaty a zahrádky pomáhají střežit také kynologové se svými svěřenci. Osmiletý Jury je už zkušený hlídač a běda každému zloději, kterého vypátrá.

Hana Dajdová, strážnice kynoložka: "Ten pes působí na případného pachatele mnohem preventivněji, než běžná hlídka. Navíc, kdyby byla narušena branka, tak ten pes se vypustí do zahrady a on případného pachatele nalezne a štěkotem nám to oznámí." 

Akce mají i  preventivní charakter a strážníci chatařům a zahrádkářům poradí, jak co nejlépe objekt na zimu zabezpečit.

Jindřich Machů, mluvčí PČR Ostrava: "Důležité je nenechávat v chatě žádné cenné věci. Chaty a chatky řádně uzamknout, pokud mají okenice, zabednit. "

Majitelé by ale i v zimě měli občas svůj majetek zkontrolovat. Podívat se mohou i k sousedům a dobrá je vzájemná dohoda. 

---

Začala demolice další části bývalého areálu Slezanu

V areálu bývalé textilky Slezan v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku začaly bourací práce. Lokalita se totiž za pár let promění v novou městskou čtvrť s bulvárem k budoucímu dopravnímu terminálu. Práce jsou plně v souladu s Memorandem o spolupráci, které uzavřelo město s vlastníkem areálu, společností Slezan Holding.

Do starých budov, které nemají žádnou historickou hodnotu ani další využití se pomalu zakously bourací stroje.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Nacházíme se v areálu, kde probíhá demolice bývalých historických objektů textilky Slezan Frýdek-Místek. Současným vlastníkem je Slezan Holding a. s. a bude se provádět demolice tady těch objektů vlevo ode mě, vpravo ode mě. Kromě tady jedné části, která patří městu a měla by tam v budoucnu sídlit městská policie."

Práce začaly po zhruba pěti letech příprav a cílem je kompletně přeměnit celý areál v novou městskou čtvrť.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Je tady naplánována výstavba nových bytových domů. Nových administrativních domů. Služeb, gastro a tak dále. Celkově to, co všechno má splňovat městská nová čtvrť. To znamená určitým způsobem nové provozy a zároveň součástí těch městských čtvrtí budou původní stavby. Ty historicky cenné budovy, které chceme chránit. A jako patrioti samozřejmě máme zájem na tom, aby zůstaly pro budoucí generace."

Některé historické budovy už se podařilo zrevitalizovat a opravit.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady máme tkalcovnu bratří Neumannů, na kterou se můžeme podívat a která teďka hledá náplň. Takových podobných budov je ještě asi 8 v těch různých areálech a všechny budou zachovány díky tomuto dokumentu. Což je memorandum o spolupráci mezi městem a společností Slezan. Toto memorandum chrání všechny ty historické objekty před demolicí."

Součástí budoucí čtvrti bude také nový bulvár.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Jedná se o takovou širší městskou třídu, kde bude spojovací cesta ze Sídliště Slezská s novým dopravním terminálem, který chceme vybudovat následně u nádraží Českých drah a autobusové točny. A přemístit tam veškerou dopravu. Udělat tam dopravní uzel."

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Součástí toho bulváru by měly být nějaké odpočinkové a klidové zóny, kavárny, lavičky a nějaké malé obchůdky."

Nové byty by pak měly vyrůst pravděpodobně později na pozemku mezi ulicemi Těšínská a Nádražní.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Ty jsou tady úplně na kraji toho areálu, kde už probíhala demolice někdy v roce 2014 nebo 2015. Je tam veliká plocha a tam se předpokládá, že by měly stát tři bytové domy a jedno administrativní centrum."

Město zároveň začíná s opravou budovy na okraji celé zóny, která bude sloužit jako nová služebna městské policie.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ta rekonstrukce si vyžádá náklady přes 60 milionů korun a bulvár bude stát zhruba 15 milionů korun. Takže do 80 milionů korun bude investovat město."

Nové bezpečnostní centrum by mělo být hotové zhruba za rok a s výstavnou čtvrti se počítá do dvou až tří let.

---

Vlekaři i lyžaři doufají v lepší sezonu, než byla minulá

Loňský lyžařský lockdown se nesmí opakovat. To si přejí vlekaři z Beskyd a také lyžaři, kteří už se těší na kvalitně upravené sjezdovky. Počítají přitom s tím, že budou muset dokládat bezinfekčnost a dodržovat nařízená omezení.

Sněžná děla se spustí pravděpodobně už za několik dnů, kdy přijdou první mrazy a současně bude příznivá předpověď počasí. Vlekaři v Beskydech doufají, že letošní sezona bude mnohem lepší, než ta minulá. Vláda sjezdovky uzavřela a mnoho lidí z Ostravska tehdy jezdilo lyžovat do Polska.

Jaroslav Vrzgula, provozovatel Ski areálu Bílá: “My už se tedy připravujeme, protože už příští týden hlásí první mrazy. Uvidíme tedy jak to dopadne, takže hned chceme zasněžovat. Samozřejmě, co se týká investic, bohužel, my jsme sice dostali kompenzace, ale na nějaké investování nám to nevyšlo. Vyšlo nám to na přežití, takže jsme velmi málo dali do oprav.”

Lyžaři jsou už teď natěšení a věří, že jim požitek z lyžování žádné zákazy nezhatí.

Václav Zyder, lyžař: “Tak vzhledem k tomu, že celá naše rodina máme velmi rádi lyžování. I naše malé děti lyžují, takže se opravdu moc těšíme na začátek nové sezony lyžařské. Víme, že nějaká opatření budou nutná. Bereme to, že to bohužel k dnešní současné době patří. Doufám, že nebudou příliš striktní ta opatření, ale nějaké prokazování například testováním nebo očkováním nám nevadí. Počítáme s tím a i tak budeme rádi, že si budeme moci zalyžovat.”

Jaroslav Vrzgula, provozovatel Ski areálu Bílá: “Dali jsme tedy nějaké peníze do pokladního systému. Zakoupili jsme prodejní automat, který by měl lidem ulehčit nákup skipasů a samozřejmě doporučujeme lidem, aby si nakupovali skipasy přes náš e-shop, protože takhle je mohu nakoupit bezkontaktně, nemusí stát řady pokladen, což může vzniknout, protože se bude kontrolovat ta bezinfekčnost jednotlivých lyžařů. Samozřejmě do oprav jsme investovali. To je nutnost. Investovali jsme i do zasněžovacího systému, protože to jsme měli už plánováno a nějaké finance na to vyšly. Ale ty velké investice jsme museli odložit.”

Vlekařům a stejně tak lyřařům nezbývá, než doufat v příznivé počasí.

Jaroslav Vrzgula, provozovatel Ski areálu Bílá: “Já bych chtěl, abychom teda lyžovali, abychom mohli provozovat. Ne jako loni, kdy jsme mohli jet 9 dnů a při tak krásné zimě, jaká byla, tak to byla velká škoda. Takže prvořadý cíl je, abychom vůbec mohli provozovat. My lákáme na dostupnost našeho areálu. To znamená, že perfektní přístupnost, parkují 50 či 100 metrů od lanovky. Takže toto je naše gró. Samozřejmě úprava sjezdovek. Máme nejmodernější rolby, takže taky takové naše privilegium a potom taky nějaká jistota sněhu. My jsme mrazivé údolí, máme výborné zasněžování technickým sněhem.”

---

Víkendové vaření v domově bude díky sbírce pestřejší

Více než 300 kilogramů potravin shromáždili zaměstnanci města Nový Jičín ve sbírce, která byla věnována do zdejšího dětského domova. Dětem pomůže zpestřit jídelníček, třeba o dobroty nebo při víkendovém vaření.

Novojičínská radnice ve spolupráci s Potravinovou bankou v Ostravě realizuje sbírku potravin už několik let, a to u příležitosti Mezinárodního dne boje proti chudobě. V loňském roce zaměstnanci města a jeho organizací věnovali sbírku lidem bez domova, letos darovali potraviny dětem.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Výtěžek naší sbírky je věnován Dětskému domovu Nový Jičín. S touto organizací městský úřad, potažmo orgán sociálně právní ochrany dětí, velmi úzce spolupracuje, a můžeme říct, že tu naši profesionální spolupráci jsme tento rok posílili o takový lidský solidární rozměr.”

Michal Pokorný, ředitel Dětského domova Nový Jičín: “Já bych chtěl jenom zdůraznit, že ta sbírka nebyla organizována proto, že jsme tak potřebným klientem. Naše děti se mají dobře. Ale my jsme zařízení, které si o víkendech, ve svátcích a ve dnech volna vaří samo.”

A právě tady sbírka splní svůj účel. Podle vyhlášky o stravování je finanční kalkulace na dítě starší 15 let 136 korun na den, tedy na snídani, oběd, svačiny a večeři. Darované potraviny tak zpestří dětem jídelníček, i o dobroty.

Michal Pokorný, ředitel Dětského domova Nový Jičín: “Děti těžko dosahuji na to, na co dosahují děti v běžných rodinách, to jsou všechny ty nuttely, granka, lepší těstoviny, oleje, prostě položky, které jsou v tom nákupu dražší."

Do dětského domova putovalo 360 kilogramů potravin.

---

Masarykovo náměstí ožilo Svatomartinskými hody

Svátek svatého Martina, který připadá na 11. listopadu, je spojen nejen s příchodem prvního sněhu, ale také s hodováním. Patří k němu voňavá pečená husa, mladé svatomartinské víno a sladké svatomartinské rohlíčky. Nic z toho po roční covidové pauze nechybělo na svatomartinských hodech v centru Ostravy.

Symbolicky 11. 11, v 11 hodin a 11 minut byly na Masarykově náměstí v centru Ostravy zahájeny už tradiční Svatomartinské hody. Otevírala se mladá vína a k ochutnání byly husí a jiné speciality.

Pavla Filáková, ředitelka CKV Moravská Ostrava: “Začali jsme flašinetáři, postupovali jsme různými kapelami. Teď nám právě hraje skupina Šlapeto a ještě nás čeká skupina Calata a očekáváme každou chvíli příjezd svatého Martina.”

Anketa: návštěvníci akce: “Dala jsem si tady punč a svatovavřinecké víno martinské a husí jatýrka. Perfektní, atmosféra báječná, tančíme tady."

“Do Ostravy jsme se přestěhovali teprve loni a svatomartinské slavnosti jsme nestihli a chtěli jsme se taky podívat, jak to vypadá oproti Opavě, Zatím dobrý, čekáme na Martina.”

Svatý Martin dorazil úderem 16 hodiny a nebyl sám. Mladému svatomartinskému vínu požehnal i Mons. Jan Plaček z ostravsko-opavské diecéze.

Alena Pataky, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “S Martinem jsou skutečně spojeny různé legendy i pranostiky. Je to symbol příchodu sněhu, protože nám začíná zimní období. On samozřejmě nikdy na bílém koni nepřijel. Byl to člověk velice skromný, ctil si lidí, vážil si je, byl pro čestnost, stal se patronem vojáků.patronem chudých, patronem vína, takže vlastně dnešní den je oslavou všeho toho."

Na akci se nenudily ani děti, které se mimo jiné mohly svézt na ponících, nebo dobývat hrad.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. listopadu 2021, 16:00

Strážníci MP Ostrava začali s kontrolami chatovišť

Skončila sezóna zahradničení a chataření spousta nejrůznějších rekreačních objektů tak zůstává přes zimu prázdná. Proto se v tomto období strážníci daleko více zaměřují i na lokality jako jsou zahrádkářské kolonie nebo chatové oblasti., které se mohou snadno stát cílem zlodějů.

Chatová oblast v Hrabové je jednou ze sedmi podobných lokalit v katastru územního obvodu Ostrava-Jih, na které se v následujícím zimní období budou strážníci MP zaměřovat. Nejde jen o běžné hlídky, ale také o hipologickou skupinu, která může využít výhod pohledu z koňského hřbetu. 

Rudolf Šupík, strážník hipolog: "Hlídkovou službu v oblasti chat a rekreačních objektů provádíme velmi často. Využíváme toho, že z těch koní máme náležitý rozhled i přes vyšší ploty." 

Chaty a zahrádky pomáhají střežit také kynologové se svými svěřenci. Osmiletý Jury je už zkušený hlídač a běda každému zloději, kterého vypátrá.

Hana Dajdová, strážnice kynoložka: "Ten pes působí na případného pachatele mnohem preventivněji, než běžná hlídka. Navíc, kdyby byla narušena branka, tak ten pes se vypustí do zahrady a on případného pachatele nalezne a štěkotem nám to oznámí." 

Akce mají i  preventivní charakter a strážníci chatařům a zahrádkářům poradí, jak co nejlépe objekt na zimu zabezpečit.

Jindřich Machů, mluvčí PČR Ostrava: "Důležité je nenechávat v chatě žádné cenné věci. Chaty a chatky řádně uzamknout, pokud mají okenice, zabednit. "

Majitelé by ale i v zimě měli občas svůj majetek zkontrolovat. Podívat se mohou i k sousedům a dobrá je vzájemná dohoda. 

---

Začala demolice další části bývalého areálu Slezanu

V areálu bývalé textilky Slezan v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku začaly bourací práce. Lokalita se totiž za pár let promění v novou městskou čtvrť s bulvárem k budoucímu dopravnímu terminálu. Práce jsou plně v souladu s Memorandem o spolupráci, které uzavřelo město s vlastníkem areálu, společností Slezan Holding.

Do starých budov, které nemají žádnou historickou hodnotu ani další využití se pomalu zakously bourací stroje.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Nacházíme se v areálu, kde probíhá demolice bývalých historických objektů textilky Slezan Frýdek-Místek. Současným vlastníkem je Slezan Holding a. s. a bude se provádět demolice tady těch objektů vlevo ode mě, vpravo ode mě. Kromě tady jedné části, která patří městu a měla by tam v budoucnu sídlit městská policie."

Práce začaly po zhruba pěti letech příprav a cílem je kompletně přeměnit celý areál v novou městskou čtvrť.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Je tady naplánována výstavba nových bytových domů. Nových administrativních domů. Služeb, gastro a tak dále. Celkově to, co všechno má splňovat městská nová čtvrť. To znamená určitým způsobem nové provozy a zároveň součástí těch městských čtvrtí budou původní stavby. Ty historicky cenné budovy, které chceme chránit. A jako patrioti samozřejmě máme zájem na tom, aby zůstaly pro budoucí generace."

Některé historické budovy už se podařilo zrevitalizovat a opravit.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady máme tkalcovnu bratří Neumannů, na kterou se můžeme podívat a která teďka hledá náplň. Takových podobných budov je ještě asi 8 v těch různých areálech a všechny budou zachovány díky tomuto dokumentu. Což je memorandum o spolupráci mezi městem a společností Slezan. Toto memorandum chrání všechny ty historické objekty před demolicí."

Součástí budoucí čtvrti bude také nový bulvár.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Jedná se o takovou širší městskou třídu, kde bude spojovací cesta ze Sídliště Slezská s novým dopravním terminálem, který chceme vybudovat následně u nádraží Českých drah a autobusové točny. A přemístit tam veškerou dopravu. Udělat tam dopravní uzel."

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Součástí toho bulváru by měly být nějaké odpočinkové a klidové zóny, kavárny, lavičky a nějaké malé obchůdky."

Nové byty by pak měly vyrůst pravděpodobně později na pozemku mezi ulicemi Těšínská a Nádražní.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Ty jsou tady úplně na kraji toho areálu, kde už probíhala demolice někdy v roce 2014 nebo 2015. Je tam veliká plocha a tam se předpokládá, že by měly stát tři bytové domy a jedno administrativní centrum."

Město zároveň začíná s opravou budovy na okraji celé zóny, která bude sloužit jako nová služebna městské policie.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ta rekonstrukce si vyžádá náklady přes 60 milionů korun a bulvár bude stát zhruba 15 milionů korun. Takže do 80 milionů korun bude investovat město."

Nové bezpečnostní centrum by mělo být hotové zhruba za rok a s výstavnou čtvrti se počítá do dvou až tří let.

---

Vlekaři i lyžaři doufají v lepší sezonu, než byla minulá

Loňský lyžařský lockdown se nesmí opakovat. To si přejí vlekaři z Beskyd a také lyžaři, kteří už se těší na kvalitně upravené sjezdovky. Počítají přitom s tím, že budou muset dokládat bezinfekčnost a dodržovat nařízená omezení.

Sněžná děla se spustí pravděpodobně už za několik dnů, kdy přijdou první mrazy a současně bude příznivá předpověď počasí. Vlekaři v Beskydech doufají, že letošní sezona bude mnohem lepší, než ta minulá. Vláda sjezdovky uzavřela a mnoho lidí z Ostravska tehdy jezdilo lyžovat do Polska.

Jaroslav Vrzgula, provozovatel Ski areálu Bílá: “My už se tedy připravujeme, protože už příští týden hlásí první mrazy. Uvidíme tedy jak to dopadne, takže hned chceme zasněžovat. Samozřejmě, co se týká investic, bohužel, my jsme sice dostali kompenzace, ale na nějaké investování nám to nevyšlo. Vyšlo nám to na přežití, takže jsme velmi málo dali do oprav.”

Lyžaři jsou už teď natěšení a věří, že jim požitek z lyžování žádné zákazy nezhatí.

Václav Zyder, lyžař: “Tak vzhledem k tomu, že celá naše rodina máme velmi rádi lyžování. I naše malé děti lyžují, takže se opravdu moc těšíme na začátek nové sezony lyžařské. Víme, že nějaká opatření budou nutná. Bereme to, že to bohužel k dnešní současné době patří. Doufám, že nebudou příliš striktní ta opatření, ale nějaké prokazování například testováním nebo očkováním nám nevadí. Počítáme s tím a i tak budeme rádi, že si budeme moci zalyžovat.”

Jaroslav Vrzgula, provozovatel Ski areálu Bílá: “Dali jsme tedy nějaké peníze do pokladního systému. Zakoupili jsme prodejní automat, který by měl lidem ulehčit nákup skipasů a samozřejmě doporučujeme lidem, aby si nakupovali skipasy přes náš e-shop, protože takhle je mohu nakoupit bezkontaktně, nemusí stát řady pokladen, což může vzniknout, protože se bude kontrolovat ta bezinfekčnost jednotlivých lyžařů. Samozřejmě do oprav jsme investovali. To je nutnost. Investovali jsme i do zasněžovacího systému, protože to jsme měli už plánováno a nějaké finance na to vyšly. Ale ty velké investice jsme museli odložit.”

Vlekařům a stejně tak lyřařům nezbývá, než doufat v příznivé počasí.

Jaroslav Vrzgula, provozovatel Ski areálu Bílá: “Já bych chtěl, abychom teda lyžovali, abychom mohli provozovat. Ne jako loni, kdy jsme mohli jet 9 dnů a při tak krásné zimě, jaká byla, tak to byla velká škoda. Takže prvořadý cíl je, abychom vůbec mohli provozovat. My lákáme na dostupnost našeho areálu. To znamená, že perfektní přístupnost, parkují 50 či 100 metrů od lanovky. Takže toto je naše gró. Samozřejmě úprava sjezdovek. Máme nejmodernější rolby, takže taky takové naše privilegium a potom taky nějaká jistota sněhu. My jsme mrazivé údolí, máme výborné zasněžování technickým sněhem.”

---

Víkendové vaření v domově bude díky sbírce pestřejší

Více než 300 kilogramů potravin shromáždili zaměstnanci města Nový Jičín ve sbírce, která byla věnována do zdejšího dětského domova. Dětem pomůže zpestřit jídelníček, třeba o dobroty nebo při víkendovém vaření.

Novojičínská radnice ve spolupráci s Potravinovou bankou v Ostravě realizuje sbírku potravin už několik let, a to u příležitosti Mezinárodního dne boje proti chudobě. V loňském roce zaměstnanci města a jeho organizací věnovali sbírku lidem bez domova, letos darovali potraviny dětem.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Výtěžek naší sbírky je věnován Dětskému domovu Nový Jičín. S touto organizací městský úřad, potažmo orgán sociálně právní ochrany dětí, velmi úzce spolupracuje, a můžeme říct, že tu naši profesionální spolupráci jsme tento rok posílili o takový lidský solidární rozměr.”

Michal Pokorný, ředitel Dětského domova Nový Jičín: “Já bych chtěl jenom zdůraznit, že ta sbírka nebyla organizována proto, že jsme tak potřebným klientem. Naše děti se mají dobře. Ale my jsme zařízení, které si o víkendech, ve svátcích a ve dnech volna vaří samo.”

A právě tady sbírka splní svůj účel. Podle vyhlášky o stravování je finanční kalkulace na dítě starší 15 let 136 korun na den, tedy na snídani, oběd, svačiny a večeři. Darované potraviny tak zpestří dětem jídelníček, i o dobroty.

Michal Pokorný, ředitel Dětského domova Nový Jičín: “Děti těžko dosahuji na to, na co dosahují děti v běžných rodinách, to jsou všechny ty nuttely, granka, lepší těstoviny, oleje, prostě položky, které jsou v tom nákupu dražší."

Do dětského domova putovalo 360 kilogramů potravin.

---

Masarykovo náměstí ožilo Svatomartinskými hody

Svátek svatého Martina, který připadá na 11. listopadu, je spojen nejen s příchodem prvního sněhu, ale také s hodováním. Patří k němu voňavá pečená husa, mladé svatomartinské víno a sladké svatomartinské rohlíčky. Nic z toho po roční covidové pauze nechybělo na svatomartinských hodech v centru Ostravy.

Symbolicky 11. 11, v 11 hodin a 11 minut byly na Masarykově náměstí v centru Ostravy zahájeny už tradiční Svatomartinské hody. Otevírala se mladá vína a k ochutnání byly husí a jiné speciality.

Pavla Filáková, ředitelka CKV Moravská Ostrava: “Začali jsme flašinetáři, postupovali jsme různými kapelami. Teď nám právě hraje skupina Šlapeto a ještě nás čeká skupina Calata a očekáváme každou chvíli příjezd svatého Martina.”

Anketa: návštěvníci akce: “Dala jsem si tady punč a svatovavřinecké víno martinské a husí jatýrka. Perfektní, atmosféra báječná, tančíme tady."

“Do Ostravy jsme se přestěhovali teprve loni a svatomartinské slavnosti jsme nestihli a chtěli jsme se taky podívat, jak to vypadá oproti Opavě, Zatím dobrý, čekáme na Martina.”

Svatý Martin dorazil úderem 16 hodiny a nebyl sám. Mladému svatomartinskému vínu požehnal i Mons. Jan Plaček z ostravsko-opavské diecéze.

Alena Pataky, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “S Martinem jsou skutečně spojeny různé legendy i pranostiky. Je to symbol příchodu sněhu, protože nám začíná zimní období. On samozřejmě nikdy na bílém koni nepřijel. Byl to člověk velice skromný, ctil si lidí, vážil si je, byl pro čestnost, stal se patronem vojáků.patronem chudých, patronem vína, takže vlastně dnešní den je oslavou všeho toho."

Na akci se nenudily ani děti, které se mimo jiné mohly svézt na ponících, nebo dobývat hrad.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-11-2021-16-00