Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • O vodu v Ostravě se bude i nadále starat OVAK
  • V ulicích přibyly popelnice na použité jedlé oleje
  • Strážníci MP Ostrava začali s kontrolami chatovišť
  • Víkendové vaření v domově bude díky sbírce pestřejší
  • Začala demolice další části bývalého areálu Slezanu
  • Na havířovském náměstí už stojí vánoční strom

O vodu v Ostravě se bude i nadále starat OVAK

O provoz vodárenské infrastruktury v Ostravě se bude i nadále starat firma Ostravské vodárny a kanalizace. Podle většiny zastupitelů města je to nejlepší z variant, které byly předloženy. Díky současnému modelu má Ostrava jednu z nejnižších cen vodného a stočného v zemi.

Smlouva Ostravy se současným provozovatelem vodohospodářské infrastruktury firmou OVAK vyprší v roce 2024. Zastupitelé, ale museli rozhodovat o budoucnosti už nyní, protože kdyby bylo rozhodnuto o jiném, než stávajícím modelu provozu, mohla by jeho příprava trvat i několik let. To se ale nestalo a Ostravské vodárny a kanalizace budou vodu ve městě obhospodařovat i nadále. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Opravdu si moc vážím toho, že při jednání zastupitelstva města převážilo racionální hledisko nad ideologickými přístupy a výsledkem je výběr varianty, která je pro město i koncové zákazníky nejvýhodnější. Máme již nyní vysoce funkční model, který spotřebitelům garantuje jednu z nejnižších cen vodného a stočného v republice při vysoké kvalitě dodávané vody i zákaznického servisu. Díky odbornému zázemí mezinárodního koncernu je společnost OVAK a.s. také lídrem v zavádění technologických novinek ve prospěch spotřebitelů v českých podmínkách. Současný smluvní vztah přitom městu umožňuje generovat přiměřené zdroje na obnovu vodovodní a kanalizační sítě i její rozvoj. Tyto atributy zůstanou i v dalším období plně zachovány, a navíc doplněny o nové závazky společnosti k městu i koncovým zákazníkům."

Diskuse mezi zastupiteli o nejvhodnějším modelu trvala několik hodin. Padly návrhy na stažení materiálu, jeho veřejné projednání nebo rozhodnutí občanů v referendu. Podporu nenašel ani návrh na odkup akcií a zřízení městské společnosti, která by se o vše starala. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Já bych ráda zdůraznila, že infrastrukturní majetek je stále v majetku města a nebyl nikdy privatizován. Jedná se skutečně jen o provoz vodohospodářské infrastruktury, kdy probíhal na základě koncesní smlouvy a nyní bude probíhat na základě sektorové výjimky." 

Vodovodní a kanalizační síť v Ostravě má téměř 2000 kilometrů. Většinovým akcionářem společnosti OVAK je francouzská společnost SUEZ. Ostrava vlastní téměř 41 procent akcií. Nová smlouva bude platit 10 let. 

---

V ulicích přibyly popelnice na použité jedlé oleje

V ulicích Frýdku-Místku jsou nové popelnice na použitý jedlý olej. Celkem 110 nádob rozmístila firma, která bude mít zároveň na starosti pravidelný svoz. Město za tuto službu zaplatí zhruba 57 tisíc korun ročně, pokud by se ale nasbíraly měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude svoz zdarma.

Klasická černá plastová popelnice s výrazným barevným poklopem. Jenže není na běžný odpad, ale na zbytky z jedlých olejů, které vám například doma zbydou po smažení či fritování. Jde o úplně novou službu svozu těchto olejů, kterou zavedlo město Frýdek-Místek.

Anketa: 1.) "Jo, je to dobré." 2.) "To vidím poprvé, já jsem si toho ještě ani nevšimla. To je teď nově. No je to super." 3.) "Je to v pořádku, já tam taky dávám. Sice minimálně nebo jsem sama, ale je to v pořádku, mě se líbí to třídění toho odpadu. Já to dělám, my to dodržujeme naše generace víte, ale mladí udělají jeden pytel a tam je všechno a hážou do černého."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme ve Frýdku-Místku už měli 10 nádob na použité jedlé oleje. A já jsem moc rád, že se nám s odborem životního prostředí podařilo ještě před Vánoci umístit dalších 100 nádob. Nyní jich tady máme 110."

Není výjimkou, že lidé olej z fritovacích nádob a z pánví lijí do dřezů nebo záchodů. Město chce proto obyvatelům ukázat, že i oleje lze zlikvidovat v souladu s přírodou.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané města po možnosti třídit jedlé oleje dlouhodobě volali a pro nás ten benefit hlavně je, že se nám nezanáší kanalizace, nezacpává a oleje jsou v kanalizaci také živnou půdou pro potkany a podobné živočichy."

Roční výnosy z původních deseti nádob rozmístěných převážně na sídlištích ukazují, že množství vytříděného oleje se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2019 obyvatelé nanosili celkem 1407 kg tuků, v roce 2020 se množství zvýšilo na 2032 kg. V letošním roce lidé odevzdali už 2131 kg tuků.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je třeba zdůraznit, že sbíráme pouze jedlé oleje. Do nádob tedy v žádném případně nepatří oleje z aut nebo něco podobného. A ještě bych rád zdůraznil, že by oleje měly být v PET lahvích. Neměly by se dávat do skleněných nádob nebo kovových nebo do něčeho podobného."

Veškerý servis zajišťuje soukromá firma, město za tuto službu platí zhruba 57 tisíc korun ročně.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mapu umístění těchto kontejnerů najdeme na webových stránkách tridimolej.cz. Zatím jsme domluvení, že se budou popelnice svážet jednou měsíčně s tím, že po novém roce situaci vyhodnotíme a uvidíme."

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "“Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt."

Pokud se podaří ve Frýdku-Místku nasbírat měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude služba zdarma.

---

Strážníci MP Ostrava začali s kontrolami chatovišť

Skončila sezóna zahradničení a chataření spousta nejrůznějších rekreačních objektů tak zůstává přes zimu prázdná. Proto se v tomto období strážníci daleko více zaměřují i na lokality jako jsou zahrádkářské kolonie nebo chatové oblasti., které se mohou snadno stát cílem zlodějů.

Chatová oblast v Hrabové je jednou ze sedmi podobných lokalit v katastru územního obvodu Ostrava-Jih, na které se v následujícím zimní období budou strážníci MP zaměřovat. Nejde jen o běžné hlídky, ale také o hipologickou skupinu, která může využít výhod pohledu z koňského hřbetu. 

Rudolf Šupík, strážník hipolog: "Hlídkovou službu v oblasti chat a rekreačních objektů provádíme velmi často. Využíváme toho, že z těch koní máme náležitý rozhled i přes vyšší ploty." 

Chaty a zahrádky pomáhají střežit také kynologové se svými svěřenci. Osmiletý Jury je už zkušený hlídač a běda každému zloději, kterého vypátrá.

Hana Dajdová, strážnice kynoložka: "Ten pes působí na případného pachatele mnohem preventivněji, než běžná hlídka. Navíc, kdyby byla narušena branka, tak ten pes se vypustí do zahrady a on případného pachatele nalezne a štěkotem nám to oznámí." 

Akce mají i  preventivní charakter a strážníci chatařům a zahrádkářům poradí, jak co nejlépe objekt na zimu zabezpečit.

Jindřich Machů, mluvčí PČR Ostrava: "Důležité je nenechávat v chatě žádné cenné věci. Chaty a chatky řádně uzamknout, pokud mají okenice, zabednit. "

Majitelé by ale i v zimě měli občas svůj majetek zkontrolovat. Podívat se mohou i k sousedům a dobrá je vzájemná dohoda. 

---

Víkendové vaření v domově bude díky sbírce pestřejší

Více než 300 kilogramů potravin shromáždili zaměstnanci města Nový Jičín ve sbírce, která byla věnována do zdejšího dětského domova. Dětem pomůže zpestřit jídelníček, třeba o dobroty nebo při víkendovém vaření.

Novojičínská radnice ve spolupráci s Potravinovou bankou v Ostravě realizuje sbírku potravin už několik let, a to u příležitosti Mezinárodního dne boje proti chudobě. V loňském roce zaměstnanci města a jeho organizací věnovali sbírku lidem bez domova, letos darovali potraviny dětem.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Výtěžek naší sbírky je věnován Dětskému domovu Nový Jičín. S touto organizací městský úřad, potažmo orgán sociálně právní ochrany dětí, velmi úzce spolupracuje, a můžeme říct, že tu naši profesionální spolupráci jsme tento rok posílili o takový lidský solidární rozměr.”

Michal Pokorný, ředitel Dětského domova Nový Jičín: “Já bych chtěl jenom zdůraznit, že ta sbírka nebyla organizována proto, že jsme tak potřebným klientem. Naše děti se mají dobře. Ale my jsme zařízení, které si o víkendech, ve svátcích a ve dnech volna vaří samo.”

A právě tady sbírka splní svůj účel. Podle vyhlášky o stravování je finanční kalkulace na dítě starší 15 let 136 korun na den, tedy na snídani, oběd, svačiny a večeři. Darované potraviny tak zpestří dětem jídelníček, i o dobroty.

Michal Pokorný, ředitel Dětského domova Nový Jičín: “Děti těžko dosahuji na to, na co dosahují děti v běžných rodinách, to jsou všechny ty nuttely, granka, lepší těstoviny, oleje, prostě položky, které jsou v tom nákupu dražší."

Do dětského domova putovalo 360 kilogramů potravin.

---

Začala demolice další části bývalého areálu Slezanu

V areálu bývalé textilky Slezan v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku začaly bourací práce. Lokalita se totiž za pár let promění v novou městskou čtvrť s bulvárem k budoucímu dopravnímu terminálu. Práce jsou plně v souladu s Memorandem o spolupráci, které uzavřelo město s vlastníkem areálu, společností Slezan Holding.

Do starých budov, které nemají žádnou historickou hodnotu ani další využití se pomalu zakously bourací stroje.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Nacházíme se v areálu, kde probíhá demolice bývalých historických objektů textilky Slezan Frýdek-Místek. Současným vlastníkem je Slezan Holding a. s. a bude se provádět demolice tady těch objektů vlevo ode mě, vpravo ode mě. Kromě tady jedné části, která patří městu a měla by tam v budoucnu sídlit městská policie."

Práce začaly po zhruba pěti letech příprav a cílem je kompletně přeměnit celý areál v novou městskou čtvrť.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Je tady naplánována výstavba nových bytových domů. Nových administrativních domů. Služeb, gastro a tak dále. Celkově to, co všechno má splňovat městská nová čtvrť. To znamená určitým způsobem nové provozy a zároveň součástí těch městských čtvrtí budou původní stavby. Ty historicky cenné budovy, které chceme chránit. A jako patrioti samozřejmě máme zájem na tom, aby zůstaly pro budoucí generace."

Některé historické budovy už se podařilo zrevitalizovat a opravit.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady máme tkalcovnu bratří Neumannů, na kterou se můžeme podívat a která teďka hledá náplň. Takových podobných budov je ještě asi 8 v těch různých areálech a všechny budou zachovány díky tomuto dokumentu. Což je memorandum o spolupráci mezi městem a společností Slezan. Toto memorandum chrání všechny ty historické objekty před demolicí."

Součástí budoucí čtvrti bude také nový bulvár.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Jedná se o takovou širší městskou třídu, kde bude spojovací cesta ze Sídliště Slezská s novým dopravním terminálem, který chceme vybudovat následně u nádraží Českých drah a autobusové točny. A přemístit tam veškerou dopravu. Udělat tam dopravní uzel."

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Součástí toho bulváru by měly být nějaké odpočinkové a klidové zóny, kavárny, lavičky a nějaké malé obchůdky."

Nové byty by pak měly vyrůst pravděpodobně později na pozemku mezi ulicemi Těšínská a Nádražní.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Ty jsou tady úplně na kraji toho areálu, kde už probíhala demolice někdy v roce 2014 nebo 2015. Je tam veliká plocha a tam se předpokládá, že by měly stát tři bytové domy a jedno administrativní centrum."

Město zároveň začíná s opravou budovy na okraji celé zóny, která bude sloužit jako nová služebna městské policie.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ta rekonstrukce si vyžádá náklady přes 60 milionů korun a bulvár bude stát zhruba 15 milionů korun. Takže do 80 milionů korun bude investovat město."

Nové bezpečnostní centrum by mělo být hotové zhruba za rok a s výstavnou čtvrti se počítá do dvou až tří let.

---

Na havířovském náměstí už stojí vánoční strom

Není to tak dávno, kdy se dalo chodit téměř v letním oblečení. Nicméně, že se Vánoce blíží, si mohou uvědomit lidé v Havířově, když se prochází kolem náměstí Republiky. Vánoční strom už stojí na svém místě.

Tento urostlý krásný smrk se rozhodla darovat rodina ze Stonavy Havířovu. Strom se stane symbolem Vánoc na náměstí Republiky.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Měli jsme štěstí, že tento strom ve Stonavě je v podstatě solitérem, což znamená, že nerostl v řadě stromů, takže je krásně souměrný. Doufejme, že převoz proběhne hladce tak, aby se nám podařilo zachovat ty větve tak, jak jsou." 

Každoročně se o kácení stromů stará havířovská firma, která pomáhá městu se zelení.

Pavel Kuriak, pracovník Zámeckého dvora: “Ten strom se uváže asi v polovině, pak se jeřábem přizvedne. Uřízne se klín, dořeže se strom. Potom jeřáb přetáhne strom do zahrady. Couvne k tomu náklaďák, chytne se do kleští, přizvedne, položí, sváže se a jedem.”

Rodina se rozhodla darovat strom z bezpečnostních důvodů.

Radek Czendlik, majitel stromu: "Protože se bojíme, když je silný vítr, aby nám to nespadlo na barák. Přispět dobré věci.”

Přijedete se potom s rodinou podívat, až bude nazdobený?

Radek Czendlik, majitel stromu: “Přijedeme, všichni se přijedeme podívat."

V letošním roce bude mít vánoční strom zcela novou výzdobu. K rozsvícení dojde 27. listopadu v 17 hodin.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. listopadu 2021, 17:00

O vodu v Ostravě se bude i nadále starat OVAK

O provoz vodárenské infrastruktury v Ostravě se bude i nadále starat firma Ostravské vodárny a kanalizace. Podle většiny zastupitelů města je to nejlepší z variant, které byly předloženy. Díky současnému modelu má Ostrava jednu z nejnižších cen vodného a stočného v zemi.

Smlouva Ostravy se současným provozovatelem vodohospodářské infrastruktury firmou OVAK vyprší v roce 2024. Zastupitelé, ale museli rozhodovat o budoucnosti už nyní, protože kdyby bylo rozhodnuto o jiném, než stávajícím modelu provozu, mohla by jeho příprava trvat i několik let. To se ale nestalo a Ostravské vodárny a kanalizace budou vodu ve městě obhospodařovat i nadále. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Opravdu si moc vážím toho, že při jednání zastupitelstva města převážilo racionální hledisko nad ideologickými přístupy a výsledkem je výběr varianty, která je pro město i koncové zákazníky nejvýhodnější. Máme již nyní vysoce funkční model, který spotřebitelům garantuje jednu z nejnižších cen vodného a stočného v republice při vysoké kvalitě dodávané vody i zákaznického servisu. Díky odbornému zázemí mezinárodního koncernu je společnost OVAK a.s. také lídrem v zavádění technologických novinek ve prospěch spotřebitelů v českých podmínkách. Současný smluvní vztah přitom městu umožňuje generovat přiměřené zdroje na obnovu vodovodní a kanalizační sítě i její rozvoj. Tyto atributy zůstanou i v dalším období plně zachovány, a navíc doplněny o nové závazky společnosti k městu i koncovým zákazníkům."

Diskuse mezi zastupiteli o nejvhodnějším modelu trvala několik hodin. Padly návrhy na stažení materiálu, jeho veřejné projednání nebo rozhodnutí občanů v referendu. Podporu nenašel ani návrh na odkup akcií a zřízení městské společnosti, která by se o vše starala. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Já bych ráda zdůraznila, že infrastrukturní majetek je stále v majetku města a nebyl nikdy privatizován. Jedná se skutečně jen o provoz vodohospodářské infrastruktury, kdy probíhal na základě koncesní smlouvy a nyní bude probíhat na základě sektorové výjimky." 

Vodovodní a kanalizační síť v Ostravě má téměř 2000 kilometrů. Většinovým akcionářem společnosti OVAK je francouzská společnost SUEZ. Ostrava vlastní téměř 41 procent akcií. Nová smlouva bude platit 10 let. 

---

V ulicích přibyly popelnice na použité jedlé oleje

V ulicích Frýdku-Místku jsou nové popelnice na použitý jedlý olej. Celkem 110 nádob rozmístila firma, která bude mít zároveň na starosti pravidelný svoz. Město za tuto službu zaplatí zhruba 57 tisíc korun ročně, pokud by se ale nasbíraly měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude svoz zdarma.

Klasická černá plastová popelnice s výrazným barevným poklopem. Jenže není na běžný odpad, ale na zbytky z jedlých olejů, které vám například doma zbydou po smažení či fritování. Jde o úplně novou službu svozu těchto olejů, kterou zavedlo město Frýdek-Místek.

Anketa: 1.) "Jo, je to dobré." 2.) "To vidím poprvé, já jsem si toho ještě ani nevšimla. To je teď nově. No je to super." 3.) "Je to v pořádku, já tam taky dávám. Sice minimálně nebo jsem sama, ale je to v pořádku, mě se líbí to třídění toho odpadu. Já to dělám, my to dodržujeme naše generace víte, ale mladí udělají jeden pytel a tam je všechno a hážou do černého."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme ve Frýdku-Místku už měli 10 nádob na použité jedlé oleje. A já jsem moc rád, že se nám s odborem životního prostředí podařilo ještě před Vánoci umístit dalších 100 nádob. Nyní jich tady máme 110."

Není výjimkou, že lidé olej z fritovacích nádob a z pánví lijí do dřezů nebo záchodů. Město chce proto obyvatelům ukázat, že i oleje lze zlikvidovat v souladu s přírodou.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané města po možnosti třídit jedlé oleje dlouhodobě volali a pro nás ten benefit hlavně je, že se nám nezanáší kanalizace, nezacpává a oleje jsou v kanalizaci také živnou půdou pro potkany a podobné živočichy."

Roční výnosy z původních deseti nádob rozmístěných převážně na sídlištích ukazují, že množství vytříděného oleje se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2019 obyvatelé nanosili celkem 1407 kg tuků, v roce 2020 se množství zvýšilo na 2032 kg. V letošním roce lidé odevzdali už 2131 kg tuků.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je třeba zdůraznit, že sbíráme pouze jedlé oleje. Do nádob tedy v žádném případně nepatří oleje z aut nebo něco podobného. A ještě bych rád zdůraznil, že by oleje měly být v PET lahvích. Neměly by se dávat do skleněných nádob nebo kovových nebo do něčeho podobného."

Veškerý servis zajišťuje soukromá firma, město za tuto službu platí zhruba 57 tisíc korun ročně.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mapu umístění těchto kontejnerů najdeme na webových stránkách tridimolej.cz. Zatím jsme domluvení, že se budou popelnice svážet jednou měsíčně s tím, že po novém roce situaci vyhodnotíme a uvidíme."

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "“Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt."

Pokud se podaří ve Frýdku-Místku nasbírat měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude služba zdarma.

---

Strážníci MP Ostrava začali s kontrolami chatovišť

Skončila sezóna zahradničení a chataření spousta nejrůznějších rekreačních objektů tak zůstává přes zimu prázdná. Proto se v tomto období strážníci daleko více zaměřují i na lokality jako jsou zahrádkářské kolonie nebo chatové oblasti., které se mohou snadno stát cílem zlodějů.

Chatová oblast v Hrabové je jednou ze sedmi podobných lokalit v katastru územního obvodu Ostrava-Jih, na které se v následujícím zimní období budou strážníci MP zaměřovat. Nejde jen o běžné hlídky, ale také o hipologickou skupinu, která může využít výhod pohledu z koňského hřbetu. 

Rudolf Šupík, strážník hipolog: "Hlídkovou službu v oblasti chat a rekreačních objektů provádíme velmi často. Využíváme toho, že z těch koní máme náležitý rozhled i přes vyšší ploty." 

Chaty a zahrádky pomáhají střežit také kynologové se svými svěřenci. Osmiletý Jury je už zkušený hlídač a běda každému zloději, kterého vypátrá.

Hana Dajdová, strážnice kynoložka: "Ten pes působí na případného pachatele mnohem preventivněji, než běžná hlídka. Navíc, kdyby byla narušena branka, tak ten pes se vypustí do zahrady a on případného pachatele nalezne a štěkotem nám to oznámí." 

Akce mají i  preventivní charakter a strážníci chatařům a zahrádkářům poradí, jak co nejlépe objekt na zimu zabezpečit.

Jindřich Machů, mluvčí PČR Ostrava: "Důležité je nenechávat v chatě žádné cenné věci. Chaty a chatky řádně uzamknout, pokud mají okenice, zabednit. "

Majitelé by ale i v zimě měli občas svůj majetek zkontrolovat. Podívat se mohou i k sousedům a dobrá je vzájemná dohoda. 

---

Víkendové vaření v domově bude díky sbírce pestřejší

Více než 300 kilogramů potravin shromáždili zaměstnanci města Nový Jičín ve sbírce, která byla věnována do zdejšího dětského domova. Dětem pomůže zpestřit jídelníček, třeba o dobroty nebo při víkendovém vaření.

Novojičínská radnice ve spolupráci s Potravinovou bankou v Ostravě realizuje sbírku potravin už několik let, a to u příležitosti Mezinárodního dne boje proti chudobě. V loňském roce zaměstnanci města a jeho organizací věnovali sbírku lidem bez domova, letos darovali potraviny dětem.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Výtěžek naší sbírky je věnován Dětskému domovu Nový Jičín. S touto organizací městský úřad, potažmo orgán sociálně právní ochrany dětí, velmi úzce spolupracuje, a můžeme říct, že tu naši profesionální spolupráci jsme tento rok posílili o takový lidský solidární rozměr.”

Michal Pokorný, ředitel Dětského domova Nový Jičín: “Já bych chtěl jenom zdůraznit, že ta sbírka nebyla organizována proto, že jsme tak potřebným klientem. Naše děti se mají dobře. Ale my jsme zařízení, které si o víkendech, ve svátcích a ve dnech volna vaří samo.”

A právě tady sbírka splní svůj účel. Podle vyhlášky o stravování je finanční kalkulace na dítě starší 15 let 136 korun na den, tedy na snídani, oběd, svačiny a večeři. Darované potraviny tak zpestří dětem jídelníček, i o dobroty.

Michal Pokorný, ředitel Dětského domova Nový Jičín: “Děti těžko dosahuji na to, na co dosahují děti v běžných rodinách, to jsou všechny ty nuttely, granka, lepší těstoviny, oleje, prostě položky, které jsou v tom nákupu dražší."

Do dětského domova putovalo 360 kilogramů potravin.

---

Začala demolice další části bývalého areálu Slezanu

V areálu bývalé textilky Slezan v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku začaly bourací práce. Lokalita se totiž za pár let promění v novou městskou čtvrť s bulvárem k budoucímu dopravnímu terminálu. Práce jsou plně v souladu s Memorandem o spolupráci, které uzavřelo město s vlastníkem areálu, společností Slezan Holding.

Do starých budov, které nemají žádnou historickou hodnotu ani další využití se pomalu zakously bourací stroje.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Nacházíme se v areálu, kde probíhá demolice bývalých historických objektů textilky Slezan Frýdek-Místek. Současným vlastníkem je Slezan Holding a. s. a bude se provádět demolice tady těch objektů vlevo ode mě, vpravo ode mě. Kromě tady jedné části, která patří městu a měla by tam v budoucnu sídlit městská policie."

Práce začaly po zhruba pěti letech příprav a cílem je kompletně přeměnit celý areál v novou městskou čtvrť.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Je tady naplánována výstavba nových bytových domů. Nových administrativních domů. Služeb, gastro a tak dále. Celkově to, co všechno má splňovat městská nová čtvrť. To znamená určitým způsobem nové provozy a zároveň součástí těch městských čtvrtí budou původní stavby. Ty historicky cenné budovy, které chceme chránit. A jako patrioti samozřejmě máme zájem na tom, aby zůstaly pro budoucí generace."

Některé historické budovy už se podařilo zrevitalizovat a opravit.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady máme tkalcovnu bratří Neumannů, na kterou se můžeme podívat a která teďka hledá náplň. Takových podobných budov je ještě asi 8 v těch různých areálech a všechny budou zachovány díky tomuto dokumentu. Což je memorandum o spolupráci mezi městem a společností Slezan. Toto memorandum chrání všechny ty historické objekty před demolicí."

Součástí budoucí čtvrti bude také nový bulvár.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Jedná se o takovou širší městskou třídu, kde bude spojovací cesta ze Sídliště Slezská s novým dopravním terminálem, který chceme vybudovat následně u nádraží Českých drah a autobusové točny. A přemístit tam veškerou dopravu. Udělat tam dopravní uzel."

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Součástí toho bulváru by měly být nějaké odpočinkové a klidové zóny, kavárny, lavičky a nějaké malé obchůdky."

Nové byty by pak měly vyrůst pravděpodobně později na pozemku mezi ulicemi Těšínská a Nádražní.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Ty jsou tady úplně na kraji toho areálu, kde už probíhala demolice někdy v roce 2014 nebo 2015. Je tam veliká plocha a tam se předpokládá, že by měly stát tři bytové domy a jedno administrativní centrum."

Město zároveň začíná s opravou budovy na okraji celé zóny, která bude sloužit jako nová služebna městské policie.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ta rekonstrukce si vyžádá náklady přes 60 milionů korun a bulvár bude stát zhruba 15 milionů korun. Takže do 80 milionů korun bude investovat město."

Nové bezpečnostní centrum by mělo být hotové zhruba za rok a s výstavnou čtvrti se počítá do dvou až tří let.

---

Na havířovském náměstí už stojí vánoční strom

Není to tak dávno, kdy se dalo chodit téměř v letním oblečení. Nicméně, že se Vánoce blíží, si mohou uvědomit lidé v Havířově, když se prochází kolem náměstí Republiky. Vánoční strom už stojí na svém místě.

Tento urostlý krásný smrk se rozhodla darovat rodina ze Stonavy Havířovu. Strom se stane symbolem Vánoc na náměstí Republiky.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Měli jsme štěstí, že tento strom ve Stonavě je v podstatě solitérem, což znamená, že nerostl v řadě stromů, takže je krásně souměrný. Doufejme, že převoz proběhne hladce tak, aby se nám podařilo zachovat ty větve tak, jak jsou." 

Každoročně se o kácení stromů stará havířovská firma, která pomáhá městu se zelení.

Pavel Kuriak, pracovník Zámeckého dvora: “Ten strom se uváže asi v polovině, pak se jeřábem přizvedne. Uřízne se klín, dořeže se strom. Potom jeřáb přetáhne strom do zahrady. Couvne k tomu náklaďák, chytne se do kleští, přizvedne, položí, sváže se a jedem.”

Rodina se rozhodla darovat strom z bezpečnostních důvodů.

Radek Czendlik, majitel stromu: "Protože se bojíme, když je silný vítr, aby nám to nespadlo na barák. Přispět dobré věci.”

Přijedete se potom s rodinou podívat, až bude nazdobený?

Radek Czendlik, majitel stromu: “Přijedeme, všichni se přijedeme podívat."

V letošním roce bude mít vánoční strom zcela novou výzdobu. K rozsvícení dojde 27. listopadu v 17 hodin.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-11-2021-17-00