Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Pěstouni, kteří si vzali dítě z domova, přijdou o peníze
  • Kostra z Řáholce možná patřila bezdomovci
  • Klobouky a přilby z NJ pomáhají určit stáří fotografií
  • Editor převádí text do Braillova písma
  • Novoroční Běh saunařů v Bruntále

Pěstouni, kteří si vzali dítě z domova, přijdou o peníze

Od 1. ledna se mění zákon při vyplácení dávek pro pěstouny. Ti, kteří jsou v příbuzenském vztahu s dítětem, budou dostávat nižší odměnu. Dotkne se to však i pěstounů, kterým nebylo dítě přiděleno úřadem, ale sami si ho vybrali v domově.

Paní Alena z Havířova pracovala před lety v Klokánku. K dětem měla citovou vazbu a nechtěla, aby skončily v domově. Proto se stala oficiální pěstounkou, tudíž státním zaměstnancem. Do péče soudně dostala pět děti, za což pobírá odměnu. Od 1. ledna se ale změnila pravidla. Jelikož si děti vybrala před sedmi lety sama a nebyly ji přiděleny úřadem, spadá nyní do kategorie nezprostředkovatelných pěstounů a o nemalou část peněz nyní přijde. Také už se ji nebude započítávat práce pěstouna do odpracovaných let do důchodu a musela se zaevidovat na úřad práce.

Alena Přívratská, pěstounka: "Nevíme, proč se tohle stalo, je to velké zklamání. Když vezmete, že já mám ty děti sedmý rok v pěstounské péči a kolik jsme my ušetřili státu peněz. Staráme se o ty děti, připravujeme je pro stát do budoucna, rozmazlujeme je, dáváme jim rodinu a najednou se vám stane něco takového, to je velká podpásovka. Týká se to i mých dětí, které chodí a jsou smutní a říkají, proč nás takto zradil stát?"

Ještě před změnou žena, která se sama nyní stará už jen o čtyři děti, celkově disponovala zhruba 55 tisíci korunami. Z toho 15 tisíc platí jen za bydlení.

Máš pocit Evo, že jste měli hodně peněz, že jste si žili v přepychu?

Eva, dítě v pěstounské péči: “Ne vůbec, i předtím, ale to se ještě dalo a teď je to ještě horší podle mně. Měl by se podle mně ten zákon změnit. Já si myslím, že to není vůbec spravedlivé a trápí mně to.”

Do stejné kategorie nyní spadají i pěstouni, kteří mají v péči dítě, které je v příbuzenském vztahu. Novela zákona vzešla z toho důvodu, že v určitých případech docházelo ke zneužívání systému.

---

Kostra z Řáholce možná patřila bezdomovci

Včera jsme vás vyzvali k pomoci při pátrání po totožnosti kostry, která byla nalezena v lesíku v Nové Bělé. Podle soudních lékařů jde o muže, který měl neléčenou zlomeninu nohy, což by ukazovalo na bezdomovce. Stále ale nelze vyloučit, že jde o oběť vraždy.

Jak už víte, v korytě potoka v Řáholeckém lese v Ostravě byla nalezena kostra člověka. Ostatky byly zahrabány v nánosu listí a hlíny a téměř nebyly vidět. Policisté je opatrně vyhrabali ze zmrzlé půdy a ve středu je zkoumal soudní lékař.  Zjistil, že jde o kostru staršího muže, což potvrdilo hypotézu o bezdomovci, kterého nikdo nehledá. 

Radim Bena, šéf oddělení násilné kriminality: "Zjistili jsme, že se může jednat o muže ve věku 45 - 65 let let, vysokého 170 - 180 cm a měl na sobě nějaké oděvní svršky." 

Patolog také zjistil, že muž měl neléčenou zlomeninu levé lýtkové kosti a je tedy možné že kulhal. I to nahrává verzi o bezdomovcích, kteří příliš své zdraví neřeší. Pomoci se ztotožněním by mohlo jeho oblečení. Jde o lesklou černou bundu s úplety, která je spíš dámská a černé tričko Under Armour. Bezdomovci, kteří žijí nedaleko, ale nikoho v poslední době nepostrádají. 

bezdomovec: "Netušíme, kdo by to mohl být." 

Strážníci, kteří oblast pravidelně obcházejí si ale pamatují na dvojici bezdomovců, která v Řáholci žila ve stanu. Už nejméně rok ale nikoho neviděli.

Radim Bena, šéf oddělení násilné kriminality: "Žádáme veřejnost o spolupráci. Pokud někoho pohřešují a dosud to neoznámili a nebo se v dané lokalitě pohybovali, ať se ozvou na linku 158." 

Ostatky se budou dále pitvat a jejich část bude převezena i k expertíze do Prahy. Zjišťovat se bude DNA. Za posledních 19 letech se v našem kraji ztratilo 7 lidí a v posledních dvou letech se pohřešují dva. Od všech by měl být k dispozici genetický materiál. 

---

Klobouky a přilby z NJ pomáhají určit stáří fotografií

Národní památkový ústav vydal publikaci, která pomáhá určit stáří historických fotografií. Metodika je z velká části založena na pánských kloboucích a dalších pokrývkách hlavy. Autorem je Radek Polách z Muzea Novojičínska.

“Pánové, prosím, smekněte”, to je název publikace vydané Národním památkovým ústavem. Jedná se o metodiku datování fotografií z let 1850 až 1918 pomocí historické pánské módy. Autorem je Radek Polách z Muzea Novojičínska, který identifikaci stáří fotografií propojil i s Novým Jičínem, respektive se z velké části opírá o klobouky a další pokrývky hlavy, které se ve městě vyrábějí více než 220 let.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Samozřejmě se jedná i o módní doplňky, oděvy, a také módní střihy, které jsou v publikaci zanesena, ale primárně se vše odvíjí od pokrývek hlavy.”

Zadatovat starší fotografie je podle autora nejjednodušší právě podle klobouků nebo přileb armády a četnictva.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Například u této přilby městského strážníka z Nového Jičína je přesná datace 1898 až 1918. kdy se používala. Byla nasnímána na několika historických fotografiích města Nového Jičína, a to i ve spojitosti s návštěvami šlechtických představitelů.”

Pro tvorbu metodiky prošel Radek Polách spolu s dalšími kolegy na 130 tisíc fotografií, většinou pocházejících ze šlechtických sbírek.

---

Editor převádí text do Braillova písma

Nevidomí mají k dispozici speciální textový editor, který dokáže převádět text do Braillova písma. Zrakově postižení si takto mohou do hmatového písma převést informace k vytištění. Tento editor darovala klientům chráněného bydlení pro nevidomé, které provozuje Charita Opava, Nadace Leontýnka.

Obyvatelům chráněného bydlení ve Vlaštovičkách teď ulehčí život nový Editor Duxbury, který jim věnovala Nadace Leontýnka. 

Václav Burda, instruktor práce s počítačem, Charita Opava: „Někteří uživatelé ani brailla (Braillovo písmo) neovládají, neumí. Pro ně je dostačující, když pracují s hlasovým výstupem. Někteří, taková je většina, s braillem pracují aktivně.“

Jedním z prvních, kteří se s novou aplikací seznamují, je Jakub. Přestože při práci na počítači musí spoléhat na hlasovou asistentku, která předčítá menu, jde mu práce od ruky. Učí se rychle.

Jakub, klient chráněného bydlení, Vlaštovičky, Charita Opava: „Můžu si stáhnout text z internetu, upravit si ho a potom si ho vytisknout.“

České popisky programu práci velmi usnadňují. Klienti se učí vkládat text a dál jej graficky upravovat, nebo také vytvářet tabulky. 

Zuzana Janků, vedoucí chráněného bydlení pro zrakově postižené, Charita Opava, Vlaštovičky: „Díky novému programu si mohou klienti vytisknout pracovní smlouvu, studující klienti si mohou vytisknout veškerá skripta, učivo, které potřebují ke svému studiu.... Těch dokumentů je velká spousta.“

K tomu ale je potřeba speciální tiskárny, která dokáže na papír vytlačit znaky slepeckého písma.


---

Novoroční Běh saunařů v Bruntále

Mrazivé lednové počasí neodradilo bruntálské příznivce saunování od sportování na čistém vzduchu. Proběhli se ulicemi města a stylově, jako již tradičně, přivítali nový rok. Po dvouleté covidové přestávce se tak opět mohli ochladit venkovním během.

Přestože saunařů neustále přibývá, letošní vlna respiračních onemocnění poznamenala i účast na Novoročním běhu.

Michal Handl, saunař: „Já mám pocit, v té novodobé historii je to tak posedmé, poosmé. Teď se akorát dva roky neběželo kvůli tomu, že byla sauna zavřená. Akorát tedy dneska máme nižší účast, protože máme hodně lidí nemocných."

Desítka saunařů se nezalekla ani mrazu a s dobrou náladou, vyzdobeni tradičními čepičkami, se ochladila asi dvoukilometrovým během do centra města. Celý běh uzavřela pak i novoroční tombola.

Michal Handl, saunař: „Vyběhneme, běžíme vlastně do Tipsportu na náměstí, tam si dáme teplý grog a poběžíme zpátky a bude to ukončeno vlastně jako každoročně, tombolou, kdy vlastně první cenu nám dávají Technické služby, je to vstup na pět saun a nějaké věcné ceny.“

Anketa, saunaři: „To víš, že jo, jako každoročně, v rámci Buď fit, určitě, to je na pohodu.“

„Zima, zima, dá se to vydržet.“

Bruntálská suchá finská sauna, provozovaná Technickými službami, je již dnes jen jednou z mála klasických saun, vyhřívaných a obložených dřevem u nás. I to je důvod, proč saunařů v Bruntále neustále přibývá i mezi ženami a dětmi.

---Mohlo by Vás také zajímat