Ostravská univerzita otevřela nový univerzitní City kampus
Ostravská univerzita v pondělí slavnostně otevřela nový univerzitní City kampus. Pozemek na bezmála čtyřech hektarech na Černé louce pro jeho výstavbu darovalo město. Špičkově vybavený kampus bude kromě studentů a pedagogů přístupný také veřejnosti.
Když roce 2017 představila Ostravská univerzita projekt dvou nových budov, který nese název City Campus, mnozí to považovali za utopii. Dnes je to realita. Černou louku zaplaví studentský život. Budovy jsou dokončeny a připraveny vzdělávat nové umělce, učitele či třeba trenéry.
Jan Lata, rektor Ostravská univerzita: „City Campus posune Ostravu mezi přední studentská města a bude impulzem dalšího rozvoje Ostravy. Zatraktivní region mladým lidem, kteří se tady budou vzdělávat v oborech, které transformující se kraj potřebuje. Jejich práce bude přínosem pro kvalitu života všech, co v Ostravě žijí, ať už jde o jejich zdraví nebo nároky na kulturní vyžití."
Betonová kostka bude sloužit Klastru umění a designu a druhá budova, s běžeckým oválem na střeše, je určena pro vzdělávání v oblasti sportu. Sportoviště ale mohou využívat i občané města a k dispozici budou mít i podzemní parkoviště.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Podpora vzdělávání patří mezi priority současného vedení města, vždyť naše bohatství tkví hlavně v lidech. Usilujeme o posílení pozice Ostravy, coby univerzitního města. Nově otevíraný studentský kampus nabídne atraktivní možnosti vzdělávání i trávení volného času nejen pro studenty, ale i pro další obyvatele a návštěvníky Ostravy. A díky své poloze nepochybně přispěje i k dalšímu oživení historického centra."
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Mám radost, že vidíme první konkrétní a hmatatelný výsledek úsilí, které jsme před lety investovali do náročného vyjednávání na ministerstvech. Pod hlavičkou programu RE:START se Moravskoslezský kraj zasadil o vyhlášení specifické výzvy pouze pro uhelné kraje. Podařilo se nám tak vytvořit skvělé podmínky, což vedlo k získání miliardy korun na nový kampus Ostravské univerzity. Je to zatím největší a nejviditelnější příklad dobré praxe fungování programu RE:START."
City Campus je ale důležitý pro celkový rozvoj centra a celého města.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Výstavba kampusu, který se rozkládá na bezmála čtyřech hektarech území, trvala tři roky a byla technologicky i organizačně velmi náročná. Chtěla bych proto poděkovat všem, kteří se na přípravě stavby i její realizaci podíleli, projektantům, architektům, stavebním firmám, jednotlivým subdodavatelům, zástupcům univerzity i města. Areál se bezesporu zařadí mezi novodobé TOP stavby regionu. Pro město Ostravu však realizace celého projektu představuje, kromě samotné účasti na stavbě budov, sérii souvisejících projektů, které buď realizaci předcházely či na ni naopak navazují."
Výstavba trvala 3 roky a stála jednu miliardu korun. Dalších 400 milionů investovala Ostrava například do podzemních garáží a také do souvisejících projektů.
---
Ministr si v Novém Jičíně prohlédl sociální služby
Nový Jičín navštívil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Cílem jeho návštěvy byla prohlídka několik zařízení pečujících o handicapované lidi nebo seniory. Zavítal také do azylového domu.
Ministr Marian Jurečka strávil v Novém Jičíně celý den, přijel na pozvání svého stranického kolegy, zdejšího místostarosty Jaroslava Perútky. Navštívil chráněné bydlení Archa Slezské diakonie, odlehčovací službu ProSenior nebo Charitní dům Matky Terezy.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Pan ministr je tu od rána, objíždíme většinu zařízení, kde se poskytují sociální služby, a myslím si, že už slyšel docela dost těch problémů, které by mohl pomoci řešit.”
Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí: “Tady tato oblast Moravskoslezského kraje, nejen Novojičínska, je poměrně dobře zasíťovaná z hlediska poskytovatelů a typů sociálních služeb, které lidé v různém věku a v různých životních situacích potřebují. S čím se ale tady potýkáme velmi intenzivně je ještě větší kapacita sociálních bytů.”
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Samozřejmě řešíme to, co ti naši klienti mohou potřebovat po tom, co nás opustí. Ať už to je bydlení, které následuje potom, a nějakou službu, která by je doprovázela ještě chvíli potom, co se v tom bydlení osamostatní. Takže to je pro nás důležité.”
Právě pro vybudování sociálního bydlení bude Charita potřebovat dotace, ať už státní nebo z evropských fondů. Stejně tak by tyto peníze pomohly městu vyřešit problémy s nedostačujícím prostorem služby ProSenior.
---
Zprávy krátké, 13. 2. 2022 16.00 - 1
I přes neustálá varování policistů pořád přibývá důvěřivých lidí, kteří pošlou své úspory podvodníkům, často jen na základě telefonického hovoru. V posledních dvou případech v Moravskoslezském kraji dva muži přišli dohromady o půl milionu korun.
Petr Směták, vedoucí útvaru prevence PČR MS kraje: "Pachatelé vyzývají ke sdělení osobních údajů, PINu a dalších přístupových údajů, následně tu osobu instruují, jak má postupovat, jak účet ochránit."
---
Havířovským seniorům pomáhá v domově opět zooterapie
Jak moc jsou důležité aktivizační programy v domovech seniorů si sociální pracovníci naplno uvědomili v době opatření a zákazu návštěv. Mezi oblíbené aktivity patřila i zooterapie, která se do pobytových zařízení opět vrátila.
Je vědecky prokázáno, že při hlazení zvířete dochází k poklesu krevního tlaku, zklidňuje se srdeční činnost a navozuje se stav celkového uvolnění. Pravidelný kontakt nejen se psy, ale také s hospodářskými zvířaty mají i senioři v havířovském domově.
Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče: "Opravdu jde vidět u některých uživatelů, našich seniorů, posun, že třeba začnou hýbat rukou, lépe reagují, nebo začnou vnímat teplo toho zvířete, že je třeba přikládáno do lůžka."
Seniory pojí se zvířaty vzpomínky na domov, prožité dětství.
anketa: “Strašně moc mám zvířata ráda. Doma jsme měli německého ovčáka.”
anketa: “Ony jsou úplně zlaté. Ony jsou tak hodné, kam se na ně hrabe člověk.”
anketa: “Já jsem nebyla na zvířata, ale mladší sestra, ta milovala všechny. Jak šla ze školy, utíkali k zahradám, k plotům, aby je pohladila."
Po prožité době covidových opatření a zákazu návštěv do zařízení dochází se zvířaty paní Pavla Dejová z Bohumína.
Pavla Dejová, Canisterapie Bohumín: "Docházíme třeba do mateřských škol pro hendikepované děti, docházíme do různých denních stacionářů. Docházíme do Ostravy, v Karviné máme ty domovy tři. V Českém Těšíně gerontocentrum, Santé, je jich hodně."
V havířovském domově se senioři nesetkávají jen s hospodářskými zvířaty. V posteli si mohli pochovat i ochočenou lišku.
---
Arboretum Nový Dvůr chystá skleníkovou expozici
V Arboretu Nový dvůr, které je součástí Slezského zemského muzea, vzniká nová skleníková expozice. Zaměstnanci ji budují v pěstebních sklenících, které sloužily uchovávání a rozmnožování rostlin a veřejnosti přístupné nebyly. Část expozice bude přístupná od jara.
Původně měl vyrůst v areálu Arboreta Nový Dvůr tropický skleník nový o rozloze 2 000 m, financovaný z evropských dotací za více než sto milionů korun. Protože se ale nenašla firma, která by jej postavila, Slezské zemské muzeum nakonec od stavby upustilo.
David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Tím, že nedošlo k realizaci nového skleníku, tak jsme se rozhodli rozšířit stávající expozice tropických a subtropických rostlin.“
Využité k tomu budou 3/4 plochy pěstebního skleníku, kde jsou v květináčích uchovávány rozmnožené rostliny.
Iveta Fridrichová, zahradnice, Arboretum Nový Dvůr: „Tady se nacházíme v pěstebním skleníku, kde je teplota kolem 20 stupňů Celsia. Připravujeme tady rostliny do nové expozice.“
Nová expozice navazuje na tu stávající a už se začíná pomalu rýsovat. V první části vzniká jezírko s malým vodopádem. Toto místo bude doménou orchidejí a kapradin. Iluzi tropického lesa podtrhnou liány. Už nyní jsou zde vysazené vyšší kapradiny, které připomínají spíš stromy či keře.
Šárka Zemková, kurátorka, Arboretum Nový Dvůr: „Samozřejmě, není to úplně hotovo. Výhledově budou ještě podsazeny dalšími kapradinami a doplněny kameny.“
Návštěvníky tudy provede dřevěný chodník. Tato část skleníku bude dokončena nejdříve tak, aby si ji návštěvníci mohli v nadcházející sezoně prohlédnout.
Rostislav Šindler, vedoucí, Arboretum Nový Dvůr: „Se stavebními přípravami jsme začali jsme letos v lednu. Záměr je, dokončit první část v průběhu dubna.“
Postupně budou zahradníci osazovat také další části skleníku. Počítají tady s užitkovými rostlinami, jako např. pomerančovníky, citrusy či exotickým kořením. V plánu je také expozice masožravých rostlin nebo akvárium. Vše by mělo být dokončeno během následujícího roku a půl.
Šárka Zemková, kurátorka, Arboretum Nový Dvůr: „ Když si tady rostliny vytvoří své mikroklima, tak se tady některé samy uchytí, a samy zde vyrostou. Takže to tady tomu dodá ráz stoprocentní přírody.“
Stovky rostlin, které je potřeba teď do skleníku zasadit, si vypěstovali zdejší zahradníci sami. Času na to měli dost. O novém skleníku se totiž mluví už od roku 2000, kdy musel být ten původní kvůli havarijnímu stavu stržen.
---
Zprávy krátké, 13. 2. 2022 16.00 - 2
Ředitelství silnic a dálnic vloni v Moravskoslezském kraji uklidilo na komunikacích nebo v jejich okolí přes 70 tun odpadu. Správa Ostrava zajistila úklid 550 tisíc metrů čtverečních ploch. Pracovníci odstranili také 35 černých skládek a bezdomoveckých osad. Našly se dvě stovky pneumatiky, nejrůznější nábytek nebo zbytky po krádežích.
---
Den na lyžích s MS krajem v Malé Morávce
Bohatý program pro celou rodinu, měřené závody pro všechny a plno soutěží. Takový byl Den na lyžích s MS krajem v Jeseníkách. Stovky návštěvníků přivítalo slunečné počasí a ideálně upravené sjezdovky.
Den ve Ski resortu Kopřivná byl plný sportu, her, ale i poznání.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Chceme ukázat návštěvníkům a turistům, o co všechno se stará MS kraj. Máme zde připravenou celou řadu doprovodných akcí, jako jsou soutěže, kdo má chuť závodit, dneska se může přihlásit a může si sjet slalom jako takový, buď na snowboardu nebo na lyžích.“
Karel Ležatka, provozovatel: „Užíváme si sluníčko, plný areál, všichni se baví, hraje muzika, zaječice nám lítá po svahu.“
Zajíčku, jak se jmenuješ? "Lucka." Nabitý program byl připraven především pro děti. Užily si závodů i soutěží o ceny.
Pavlína Konečná, Bruntálské infocentrum, referent cestovního ruchu: „Děti na našem stánku soutěží a chodí s výherními kartičkami, za které dostávají ceny.“
Anketa, návštěvníci akce: „Užíváme moc.“
„Báječně, je tu krásně. Je to perfektně připravený den, krásně, sluníčko přivezli, takže úplně super.“
„Nejvíc se mě líbí jet na skokánku a jet rychle.“
„Trať je fantastická, počasí vynikající, atmosféra ještě úžasnější. Takže všechno, jak má být a klapne to.“
S tipy na výlet, novými informacemi a materiály se představil také Euroregion Praděd.
Alena Šmigurová, ředitelka euroregionu: „Ukazujeme lidem, co všechno tady můžou navštívit a co stojí za jejich návštěvu.“
Velkému zájmu se kromě programu těšily také nově instalované ledové sochy v celém areálu.
---