Strážníci v Havířově prošli školením v první pomoci
Zranění při dopravní nehodě, náhlá nevolnost, nebo poranění při šarvátkách. Všechny tyto situace zažívají strážníci v Havířově během své služby a musí umět reagovat. Aby byli dobře připravení, procházejí nyní všichni školením v první pomoci.
Strážníci městské policie v Havířově se mnohdy dostanou do situace, kdy musí poskytnout první pomoc. V mnoha případech člověku svou rychlou reakcí i zachrání život. Městská policie chce, aby měli postupy strážníci dobře osvojené, a proto požádala Český červený kříž o podrobné školení.
Lumír Braš, vedoucí pro výcvik a školení MP Havířov: "Samozřejmě, ta první pomoc je velice náročná a snažíme se vždy informovat záchrannou službu, aby přijela na místo, ale než přijede, tak abychom to zvládli."
Oldřich Gbelec, ředitel Ú OS ČČK Karviná: "My jsme se věnovali zejména rozpoznání bezvědomí s bezdeší a následné resuscitaci, která je v dnešní době potřeba. Řešili jsme také výuku krvácení a potom jsme si vykládali i k různým dalším stavům, které mohou potkat. Ať je to anafylaxe, to znamená silná alergická reakce, může to být epileptický záchvat a spousta dalších úrazů."
Strážník Lukáš Soukup školení uvítal, protože je u městské policie teprve krátce.
Lukáš Soukup, strážní MP Havířov: “Dneska jsme se tady učili přímou srdeční masáž, jak poskytnout první pomoc a za mě je to dobrá zkušenost. Sám jsem si na sobě vyzkoušel škrtidlo. Je to sice bolestivé, ale dokáže to zachránit život.”
V Havířově slouží u městské policie přes sto strážníků a školením v první pomoci projdou postupně všichni.
---
První veřejná knihovna v Ostravě vznikla v r. 1921
Ostrava si letos připomíná jubileum sta let od spojení několika obcí do Velké Ostravy a k oslavám se připojila i řada městských institucí. Mezi nimi je například knihovna, jejíž historie je ještě delší. První veřejná knihovna vznikla v Ostravě v roce 1921.
Oslavy 100 let od vzniku velké Ostravy odstartovaly v lednu a až do poloviny června jsou připraveny různé aktivity. Na mnoha akcích se podílí také knihovna, která oficiálně vznikla v roce v roce 1921 v dnes již neexistující budově na Purkyňově ulici. První zmínky o půjčování knih se ale datují už do roku 1864.
Bohdan Volejníček, knihovník: "„Základem vznikající městské knihovny Moravské Ostravy se stal knižní fond Spolku Beseda, který vznikl v roce 1862 a byl později přejmenován v roce 1877 na Občanskou besedu Moravské Ostravy. Jeho činnost pak definitivně zrušili nacisti v roce 1941. Spolek kromě knihovny a čtení nabízel i koncerty a přednášky a staral se o prosazování české kultury v jinak německé Ostravě. Čtenářských spolků na Ostravsku bylo od konce 19. století vícero, de facto v každé obci – Čtenářský a vzdělávací spolek v Přívoze, Spolek Oráč v Heřmanicích, Čtenářský spolek v Hrabové a Hrabůvce a mnohé další."
Významným milníkem pro ostravské knihovnictví pak byl rok 1930, kdy byla otevřena knihovna a čítárna v dnešní budově úřadu centrálního obvodu. Půjčovné za jednu knihu bylo 20 haléřů.
Bohdan Volejníček, knihovník: „Hospodářská a ekonomická situace v poválečné republice nebyla nejlepší, i přesto se podařilo vybudovat během několika let rozsáhlou síť čítající tisíce knihoven. Byl to jeden z nejpokrokovějších zákonů nově vzniklé republiky, který Československo proslavil po celém světě a dodnes je v očích lidí všeobecně vnímán jako jeden z nejznámějších zákonů tehdejší doby.“
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Knihovna města Ostravy připravila také literární komentované vycházky a geolokační hru Sedm klíčů Ostravy, která obsáhla všech pět městských obvodů, zakládajících Velkou Ostravu. A knihovna se podílí také na další hře Po stopách Velké Ostravy, jejíž vítězové se mohou těšit na zajímavé ceny. Soutěžící v této hře sbírají razítka na hrací kartičky, které jim věnuje dvojník starosty prvorepublikové Ostravy Jan Prokeše. Nejbližší možnost, jak další soutěžní razítko získat, budou mít zájemci 28. dubna v průběhu akce Tančírna u altánu v Ostravě-Vítkovicích. Je potěšující, že zájem soutěžících o tuto část naší historie Ostravy je značný."
Detaily k historii knihovnictví se mohou zájemci dozvědět na besedě knihovníka Bohdana Volejníčka 14. března od 17 hodin v Knihovně města Ostravy u Sýkorova mostu.
---
O nový řidičský průkaz lze požádat online na Portálu dopravy za pár minut po ověření bankovní identitou. V Moravskoslezském kraji si letos musí vyměnit řidičák přes 42 tisíc lidí. Bankovní identita je nejpoužívanější nástroj pro online ověření totožnosti.
Na 14. 3. připadá Světový den ledvin. Například Nemocnice AGEL Nový Jičín v současné době poskytuje dialyzační péči 60 pacientům a další pak eviduje v režimu domácí dialýzy. V České republice bylo zdejší pracoviště jedním z prvních, které začalo s programem dialýzy v domácím prostředí.
---
Ostrava chce rozšířit Technologický park v Pustkovci
Ostrava chystá další rozšiřování Technologického parku v Pustkovci. Lokalita je zasvěcena firmám, které se zaměřují na výzkum, inovace a také na praktickou aplikaci a propojování vědy s průmyslem. V nové budově by měly být například laboratoře nebo prototypové dílny.
Technologický park v Pustkovci u areálu Vysoké školy báňské je jakési ostravské Silicon Valley, tedy místo, kde nejrůznější firmy pracují, vyvíjejí nebo inovují špičkové technologie a produkty v úzkém kontaktu s univerzitami. Fungování parku a zázemí firmám zajišťuje Moravskoslezské inovační centrum ve 4 budovách. Ty jsou už ale plné a tak Ostrava jedná se zájemcem o stavbu další budovy.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Do soutěže se přihlásily dvě firmy. Uspěla firma CTP Invest, se kterou bude pravděpodobně uzavřena smlouva a která by zhruba do 36 měsíců měla objekt postavit."
Nová budova bude kromě kancelářských prostor nabízet firmám hlavně také prototypové a testovací dílny nebo laboratoře. Vzhledem k plánovaným 24 tisícům čtverečním metrům užitné plochy, bude objekt zřejmě sloužit pro více klientů.
Rostislav Lapčík, místopředseda představenstva MSIC: "Cílem je vlastně podporovat a rozvíjet inovace a podporovat průmyslový výzkum a vývoj. Jsme rádi, že vzniknou nové kapacity. Nová budova doplní možnosti požadavků a poptávku po prostorách firem, které by se chtěly zasídlit v Technologickém parku."
Společnost CTP Invest, která chce objekt stavět, buduje podnikatelské parky po celé Evropě. Ostrava předpokládá, že budova bude stát do tří let od prodeje pozemku. Prodej ale bude muset schválit zastupitelstvo města.
---
Program Trenéři ve škole se v Opavě osvědčil a bude proto pokračovat
Na vybraných základních školách v Opavě loni pilotně probíhal projekt Trenéři ve škole. Jeho unikátností je, že učí nejen děti radovat se z pohybu, ale zároveň motivuje i učitele, pro které jsou hodiny tělocviku vedené zkušenými trenéry velmi inspirativní.
Do výuky tělocviku se na sedmi vybraných základních školách v Opavě zapojují sportovní trenéři. Cílem projektu Trenéři ve škole je zatraktivnit dětem pohybové aktivity tak, aby si je zamilovaly.
Antonín Barák, spoluzakladatel programu Trenéři ve školách: "Cílem je právě rozhýbat děti, aby třeba ty děti do budoucna si našly i ve volnočasových aktivitách prostor k tomu, aby samy od sebe postupně ten pohyb začaly m rády a začaly chodit zase ven jako to bývalo dřív."
Iveta Kudličková, učitelka ZŠ Opava-Kylešovice: “Musím říct, že to je pro děti něco jiného a tím pádem jdou s velkým zaujetím."
Sportovní trenéři ve školách působí v jedné ze dvou hodin tělesné výchovy týdně a aktivně zapojují i učitele. A protože se projekt osvědčil, bude i nadále pokračovat.
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Projekt Trenéři ve škole byl velmi úspěšný projekt, který začínal sice s určitou nedůvěrou, ale nakonec jak kantoři, tak děti byli velmi spokojeni, protože si mohli vyzkoušet zcela jiný tělocvik. Co je cenné na celém projektu je, že se do toho zapojili trenéři z většiny opavských oddílů."
Projekt bude pokračovat na stejných školách, kde začal, město ale bude hledat cesty k tomu, aby se rozšířil i na další školy.
---
ZŠ Bohumínská připravila program pro předškoláky
Základní škola Bohumínská ve Slezské Ostravě připravila po roce opět bohatý program pro předškoláky. Na začátku března byly na programu hojně navštěvované jarní dílničky, kde si děti mohly vytvořit spoustu jarních výrobků.
Jarní dílničky jsou jednou z oblíbených akcí, které pořádá slezskoostravská základní škola pro předškolní děti. V letošním roce proběhly už tři takové akce a před zápisem do školy čeká předškoláky ještě jedna další.
Ivana Bujáčková, učitelka: „Předškoláci za sebou mají první akci, která se jmenovala „Hola, hola, škola volá!“, kdy si vyzkoušeli, jaké to je být ve škole, odučili si první hodinu, a ještě je čeká jedna akce, to je sportovní odpoledne, kde trošinku procvičíme jejich těla v naší tělocvičně, a máme pro ně připravený poslední krásný program.“
Z jarních dílniček si mohli předškoláci odnést spoustu jarních a velikonočních výrobků, které si sami udělali.
anketa, předškoláci: „Já myslím, že se mi povedly.“
anketa, předškoláci: „Moc se mi tady líbí.“
anketa, předškoláci: „Nejvíc se mi líbí beruška.“
Jarní dílničky nejsou určené jen předškolákům a jejich rodičům, ale také dětem, které už do školy chodí.
Lenka Matušková, ředitelka školy: „Jarní dílničky u nás probíhají každoročně, je to jedna z akcí v rámci předškoláků. To znamená, že děti připravujeme na vstup do školy.“
anketa, maminka předškoláka: „Mám předškoláka, takže dílničky jsou ideální možnost podívat se do školy.“
anketa, tatínek předškoláka: „Jsme tady podruhé a uvidíme. Já doufám, že škola bude výborná.“
Zápis do prvních tříd základní školy Bohumínská čeká předškoláky 9. a 10. dubna.
---