Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Řidič vozu neměl šanci zabránit srážce s chlapcem
  • Pozitivní test měl v Havířově jen jeden žák
  • Čtvrťáci se do školy dostali po čtyřech měsících
  • S novými opatřeními ve školách nesouhlasí někteří rodiče
  • Divadlo za výlohou

Řidič vozu neměl šanci zabránit srážce s chlapcem

V Ostravě se stala děsivá nehoda, při které byl sražen malý chlapec. Bohužel se stala na takovém místě, že řidič auta neměl šanci zareagovat. Podle odborníků je proto velmi důležitá prevence, aby už malé děti věděli, jak a kde se smí přecházet silnice.

Pokud znáte Ostravu, asi víte, kde je v Přívoze na Mariánskohorské tzv. myší díra. Právě tam se odehrála hrozivě vypadající nehoda. Asi budete souhlasit, že toto místo není vhodné k přebíhání, ale jak vidíte na záběrech palubní kamery protijedoucího vozu, přesně to se stalo. Šestiletý hoch se rozhodl, že cestu přeběhne. Chyběl mu ale asi metr, aby to stihl.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Chlapec byl při příjezdu zdravotníků při vědomí, utrpěl středně těžké poranění dolní končetiny. Posádka ho předala k dalšímu ošetření do Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba."

Vyšetřování průběhu nehody nebylo složité. Policisté získali několik videozáznamů, včetně záběru přímo z vozidla, které chlapce srazilo. Viník byl tedy jasný. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Nezletilý chlapec přebíhal komunikaci mimo vyznačený přechod pro chodce, kde ho srazilo projíždějící vozidlo. Vzhledem k věku pravděpodobného viníka, což je v tomto případě nezletilý chlapec, bude daná věc odložena."

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro MSK: "Řidič v podstatě neměl žádnou šanci reagovat. Nikdo by nepředpokládal, že se zleva, přes jízdní pruh, ve kterém plynule projíždějí auta, bude ve vozovce vyskytovat nějaký chodec."

Jedinou možností, jak ochránit děti a malé školáky před podobnými nástrahami silničního provozu je prevence. Nejdůležitější roli v těchto případech musejí mít rodiče, ale pomáhají jim i učitelé ve školách a školkách a ve svých projektech se na děti zaměřuje i BESIP. 

---

Pozitivní test měl v Havířově jen jeden žák

Radnice v Havířově má kompletní data z prvního antigenního testování ve školách a mateřinkách. Pozitivita se ukázala jen u jednoho žáka. Školy musely prokázat i lidovou tvořivost a vytvořit stojánky na zkumavky, které v sadách chyběly. Hlídka strážníků musela řešit konflikt s nespokojenými rodiči.

anketa: “Pro mě bylo nejlepší, že mi vyšel negativní test, protože kdybychom zase trčeli na distanční výuce, to by byla pro každého hrůza hrůzoucí. A kdyby mi vyšel pozitivní, já bych si vyškubal snad všechny vlasy.”

I takto reagovali žáci na první testování ve školách v Havířově. Radnice už má výsledky. Ze zhruba 2 tisíc dětí, i těch předškolních, zaznamenali jen jeden pozitivní výsledek. 206 žáků se rozhodli rodiče nechat v domácí výuce. Někteří si to chtěli vyříkat přímo ve škole.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Na jedné základní škole v Prostřední Suché musela být přivolaná hlídka, trochu tam matky aktivistky dělaly nezdravé prostředí, ale vše se uklidnilo a dopadlo to dobře.”

Školy musely také projevit lidovou tvořivost. Součástí testovacích sad nebyly samostatné stojánky na zkumavky.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: "Takže jsme si to vyřešili tím, že jsme si vytvořili stojánky z dřevěného hranolu, kdy každé dítě mělo svůj.”

Tento problém školám pomůže vyřešit kraj.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "U těch testů, kde chyběly nějaké komponenty, stojany, jsme to včera řešili s krajem, takže si je mohou školy a školky vyzvednout na kraji.”

Mateřské školy radnici také informovaly, že pokud by se vrátily všechny děti, neví, jak by organizačně zvládly dvakrát týdně testovat.

---

Čtvrťáci se do školy dostali po čtyřech měsících

V pondělí se znovu, ovšem opět jen pro některé žáky, otevřely základní školy. Do lavic se vrátil prstupeň. Například čtvrťáci ze Základní školy Komenského 68 se ke klasickému vzdělávání dostali po téměř čtyřech měsících pobytu doma.

Tyto děti z novojičínské Základní školy Komenského 68 se naposledy viděly 18. prosince, v roce 2021 do lavic usedly poprvé, tedy téměř po čtyřech měsících.

žáci 4.A, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Těšila jsem se hlavně na kamarády, a že už nebudeme muset mít tu hloupou výuku, a že konečně to budeme mít normálně.” “Prostě už to doma nešlo vydržet.” “Výuka ve škole je mnohem lepší než doma.” “Že budeme mít konečně normální hodiny a buďme tady ve škole.”

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Ten návrat do školy, řekla bych, je už pět minut po dvanácté. Děti už se opravdu stávají apatickými, už je to nebaví, už je problém zaujmout. Přesto mohu říci, že většina fungovala zodpovědně.”

Podmínkou návratu dětí do škol jsou dvakrát týdně testy a roušky ve třídách, pro část rodičů je to nepřijatelné a své dítě do školy nedali.

Pavlína Rendlová, rodič školáka: “Neexistuje žádné vládní vysvětlení, jak je nutné u dětí roušky používat, argumentace veškerá žádná, testy nejsou certifikované.”

Jan Sláma, občanská iniciativa Nesahejte nám na děti: “Požadujeme návrat dětí do škol bez podmínek. Proč si má dítě dělat test a potom sedět v rouškách.”

Do tříd této školy se 12. dubna dostavilo 150 dětí, prvňáků, druháků a čtvrťáků. Třetí a páté ročníky čeká tento částečný návrat ještě o týden později.

---

S novými opatřeními ve školách nesouhlasí někteří rodiče

Do škol se vrátila téměř polovina dětí prvního stupně. Existuje však stále rostoucí skupina rodičů, kteří s nastavenými podmínkami školní výuky zásadně nesouhlasí. Jejich děti se tedy prezenční školní výuky nemohou účastnit a oni sami přijdou i o nárok na ošetřovné. Takových dětí je v každé škole průměrně 3 až 5 procent.

Ani postupná obnova školní docházky nesmazala vrásky na čelech ředitelů základních škol. Kromě testování žáků a bezpečnostních opatření musí řešit také výuku žáků, kteří do školy nemohou chodit z důvodů nesouhlasu rodičů. Těm vadí jak systém testování, tak nutnost nošení roušek po celý den výuky.

Anna Vaverová, matka, Krnov: „Nesouhlasím s testováním bezpříznakových zdravých dětí. protože si myslím, že já své děti posílám zdravé.“

Ludmila Továrková, matka, Krnov: „Mě na tom vadí nošení roušek, že vlastně i negativní dítě musí mít roušku a prosedí celý den v roušce. Myslím si, že dech je život a že to stojí vlastně proti životu a na dechu jsou závislé veškeré pochody v těle.“

Lukáš Vodička, otec, Krnov: „Mě by dávalo mnohem větší smysl, kdybychom ty, které příznaky mají, nechávali striktně doma, abychom to oddělili a pro ty prcky by to bylo mnohem šetrnější.“

Anketa, děti: „Já bysem se nenechal testovat protože chci být zdravej a nechci se šťourat v nose “

„Skoro všichni mají ty testy ale to je hnusné.“

Školy v těchto případech nemohou jinak, než se řídit pokyny ministerstva.

Milena Zatloukalová, ředitelka ZŠ Školní, Bruntál: „Objevili se rodiče, kteří nesouhlasili s testováním dětí. My potom na tyto děti pohlížíme tak, jako by byly nemocné.“

Leoš Sekanina, ředitel ZŠ Okružní, Bruntál: „Budeme brát samozřejmě absenci jako omluvenou, a děti budou dostávat úkoly.“

Rodiče jsou rozhodnuti situaci řešit podle petičního zákona, případně i soudně. První žaloba již byla podána.

---

Divadlo za výlohou

Umělci ze Slezského divadla se vypravili za diváky. Za výlohou bývalého obchodního centra Slezanka předvedli úryvky z něktsrých představení. Před publikem znovu hráli po půl roce. Kvůli protiepidemickým opatřením jsou totiž divadla od října zavřená. Představení zopakují ještě zítra od 17 hodin.

Budova Slezanky v centru Opavy už několik let zeje prázdnotou. Prostor za výlohou se teď proměnil. Přibylo tady improvizované jeviště i osvětlovací rampa. Z tohoto nehostinného místa se na tři odpoledne stalo malé divadlo za sklem.

Radovan Čhechák, vedoucí umělecko-technického provozu, Slezské divadlo Opava:

„Ven dáme reproduktory a zvuk zevnitř budeme přenášet ven přes výklady.“

Herci si připravili několik shakespearovských ukázek. Tanečníci předvedli část svého nejnovějšího vystoupení Identities, které zatím na premiéru před diváky čeká. Hudebníci i zpěváci muzicírovali v menších uskupeních.

diváci: „Je bezva nápad. Chybí mi divadlo. A vůbec jakákoliv živá kultura.“

Lidé, kteří kolem procházeli se mohli na chvíli před výlohou zastavit a připomenout si atmosféru skutečného kamenného divadla. Do plyšových sedaček v hledišti se diváci mohli usadit naposledy v říjnu.

Martin Tomsa, vedoucí baletního souboru, Slezské divadlo Opava: „Jsem rád, že jsme mohli zase po dlouhé době něco ukázat z našeho baletního repertoáru .“

Nikdo zatím netuší, kdy se budou moci divadelníci ke své práci naplno vrátit. A kdy budou moci hrát opět před diváky v hledišti. Všichni si přejí, aby to bylo ještě před letními prázdninami.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
13. dubna 2021, 16:00

Řidič vozu neměl šanci zabránit srážce s chlapcem

V Ostravě se stala děsivá nehoda, při které byl sražen malý chlapec. Bohužel se stala na takovém místě, že řidič auta neměl šanci zareagovat. Podle odborníků je proto velmi důležitá prevence, aby už malé děti věděli, jak a kde se smí přecházet silnice.

Pokud znáte Ostravu, asi víte, kde je v Přívoze na Mariánskohorské tzv. myší díra. Právě tam se odehrála hrozivě vypadající nehoda. Asi budete souhlasit, že toto místo není vhodné k přebíhání, ale jak vidíte na záběrech palubní kamery protijedoucího vozu, přesně to se stalo. Šestiletý hoch se rozhodl, že cestu přeběhne. Chyběl mu ale asi metr, aby to stihl.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Chlapec byl při příjezdu zdravotníků při vědomí, utrpěl středně těžké poranění dolní končetiny. Posádka ho předala k dalšímu ošetření do Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba."

Vyšetřování průběhu nehody nebylo složité. Policisté získali několik videozáznamů, včetně záběru přímo z vozidla, které chlapce srazilo. Viník byl tedy jasný. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Nezletilý chlapec přebíhal komunikaci mimo vyznačený přechod pro chodce, kde ho srazilo projíždějící vozidlo. Vzhledem k věku pravděpodobného viníka, což je v tomto případě nezletilý chlapec, bude daná věc odložena."

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro MSK: "Řidič v podstatě neměl žádnou šanci reagovat. Nikdo by nepředpokládal, že se zleva, přes jízdní pruh, ve kterém plynule projíždějí auta, bude ve vozovce vyskytovat nějaký chodec."

Jedinou možností, jak ochránit děti a malé školáky před podobnými nástrahami silničního provozu je prevence. Nejdůležitější roli v těchto případech musejí mít rodiče, ale pomáhají jim i učitelé ve školách a školkách a ve svých projektech se na děti zaměřuje i BESIP. 

---

Pozitivní test měl v Havířově jen jeden žák

Radnice v Havířově má kompletní data z prvního antigenního testování ve školách a mateřinkách. Pozitivita se ukázala jen u jednoho žáka. Školy musely prokázat i lidovou tvořivost a vytvořit stojánky na zkumavky, které v sadách chyběly. Hlídka strážníků musela řešit konflikt s nespokojenými rodiči.

anketa: “Pro mě bylo nejlepší, že mi vyšel negativní test, protože kdybychom zase trčeli na distanční výuce, to by byla pro každého hrůza hrůzoucí. A kdyby mi vyšel pozitivní, já bych si vyškubal snad všechny vlasy.”

I takto reagovali žáci na první testování ve školách v Havířově. Radnice už má výsledky. Ze zhruba 2 tisíc dětí, i těch předškolních, zaznamenali jen jeden pozitivní výsledek. 206 žáků se rozhodli rodiče nechat v domácí výuce. Někteří si to chtěli vyříkat přímo ve škole.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Na jedné základní škole v Prostřední Suché musela být přivolaná hlídka, trochu tam matky aktivistky dělaly nezdravé prostředí, ale vše se uklidnilo a dopadlo to dobře.”

Školy musely také projevit lidovou tvořivost. Součástí testovacích sad nebyly samostatné stojánky na zkumavky.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: "Takže jsme si to vyřešili tím, že jsme si vytvořili stojánky z dřevěného hranolu, kdy každé dítě mělo svůj.”

Tento problém školám pomůže vyřešit kraj.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "U těch testů, kde chyběly nějaké komponenty, stojany, jsme to včera řešili s krajem, takže si je mohou školy a školky vyzvednout na kraji.”

Mateřské školy radnici také informovaly, že pokud by se vrátily všechny děti, neví, jak by organizačně zvládly dvakrát týdně testovat.

---

Čtvrťáci se do školy dostali po čtyřech měsících

V pondělí se znovu, ovšem opět jen pro některé žáky, otevřely základní školy. Do lavic se vrátil prstupeň. Například čtvrťáci ze Základní školy Komenského 68 se ke klasickému vzdělávání dostali po téměř čtyřech měsících pobytu doma.

Tyto děti z novojičínské Základní školy Komenského 68 se naposledy viděly 18. prosince, v roce 2021 do lavic usedly poprvé, tedy téměř po čtyřech měsících.

žáci 4.A, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Těšila jsem se hlavně na kamarády, a že už nebudeme muset mít tu hloupou výuku, a že konečně to budeme mít normálně.” “Prostě už to doma nešlo vydržet.” “Výuka ve škole je mnohem lepší než doma.” “Že budeme mít konečně normální hodiny a buďme tady ve škole.”

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Ten návrat do školy, řekla bych, je už pět minut po dvanácté. Děti už se opravdu stávají apatickými, už je to nebaví, už je problém zaujmout. Přesto mohu říci, že většina fungovala zodpovědně.”

Podmínkou návratu dětí do škol jsou dvakrát týdně testy a roušky ve třídách, pro část rodičů je to nepřijatelné a své dítě do školy nedali.

Pavlína Rendlová, rodič školáka: “Neexistuje žádné vládní vysvětlení, jak je nutné u dětí roušky používat, argumentace veškerá žádná, testy nejsou certifikované.”

Jan Sláma, občanská iniciativa Nesahejte nám na děti: “Požadujeme návrat dětí do škol bez podmínek. Proč si má dítě dělat test a potom sedět v rouškách.”

Do tříd této školy se 12. dubna dostavilo 150 dětí, prvňáků, druháků a čtvrťáků. Třetí a páté ročníky čeká tento částečný návrat ještě o týden později.

---

S novými opatřeními ve školách nesouhlasí někteří rodiče

Do škol se vrátila téměř polovina dětí prvního stupně. Existuje však stále rostoucí skupina rodičů, kteří s nastavenými podmínkami školní výuky zásadně nesouhlasí. Jejich děti se tedy prezenční školní výuky nemohou účastnit a oni sami přijdou i o nárok na ošetřovné. Takových dětí je v každé škole průměrně 3 až 5 procent.

Ani postupná obnova školní docházky nesmazala vrásky na čelech ředitelů základních škol. Kromě testování žáků a bezpečnostních opatření musí řešit také výuku žáků, kteří do školy nemohou chodit z důvodů nesouhlasu rodičů. Těm vadí jak systém testování, tak nutnost nošení roušek po celý den výuky.

Anna Vaverová, matka, Krnov: „Nesouhlasím s testováním bezpříznakových zdravých dětí. protože si myslím, že já své děti posílám zdravé.“

Ludmila Továrková, matka, Krnov: „Mě na tom vadí nošení roušek, že vlastně i negativní dítě musí mít roušku a prosedí celý den v roušce. Myslím si, že dech je život a že to stojí vlastně proti životu a na dechu jsou závislé veškeré pochody v těle.“

Lukáš Vodička, otec, Krnov: „Mě by dávalo mnohem větší smysl, kdybychom ty, které příznaky mají, nechávali striktně doma, abychom to oddělili a pro ty prcky by to bylo mnohem šetrnější.“

Anketa, děti: „Já bysem se nenechal testovat protože chci být zdravej a nechci se šťourat v nose “

„Skoro všichni mají ty testy ale to je hnusné.“

Školy v těchto případech nemohou jinak, než se řídit pokyny ministerstva.

Milena Zatloukalová, ředitelka ZŠ Školní, Bruntál: „Objevili se rodiče, kteří nesouhlasili s testováním dětí. My potom na tyto děti pohlížíme tak, jako by byly nemocné.“

Leoš Sekanina, ředitel ZŠ Okružní, Bruntál: „Budeme brát samozřejmě absenci jako omluvenou, a děti budou dostávat úkoly.“

Rodiče jsou rozhodnuti situaci řešit podle petičního zákona, případně i soudně. První žaloba již byla podána.

---

Divadlo za výlohou

Umělci ze Slezského divadla se vypravili za diváky. Za výlohou bývalého obchodního centra Slezanka předvedli úryvky z něktsrých představení. Před publikem znovu hráli po půl roce. Kvůli protiepidemickým opatřením jsou totiž divadla od října zavřená. Představení zopakují ještě zítra od 17 hodin.

Budova Slezanky v centru Opavy už několik let zeje prázdnotou. Prostor za výlohou se teď proměnil. Přibylo tady improvizované jeviště i osvětlovací rampa. Z tohoto nehostinného místa se na tři odpoledne stalo malé divadlo za sklem.

Radovan Čhechák, vedoucí umělecko-technického provozu, Slezské divadlo Opava:

„Ven dáme reproduktory a zvuk zevnitř budeme přenášet ven přes výklady.“

Herci si připravili několik shakespearovských ukázek. Tanečníci předvedli část svého nejnovějšího vystoupení Identities, které zatím na premiéru před diváky čeká. Hudebníci i zpěváci muzicírovali v menších uskupeních.

diváci: „Je bezva nápad. Chybí mi divadlo. A vůbec jakákoliv živá kultura.“

Lidé, kteří kolem procházeli se mohli na chvíli před výlohou zastavit a připomenout si atmosféru skutečného kamenného divadla. Do plyšových sedaček v hledišti se diváci mohli usadit naposledy v říjnu.

Martin Tomsa, vedoucí baletního souboru, Slezské divadlo Opava: „Jsem rád, že jsme mohli zase po dlouhé době něco ukázat z našeho baletního repertoáru .“

Nikdo zatím netuší, kdy se budou moci divadelníci ke své práci naplno vrátit. A kdy budou moci hrát opět před diváky v hledišti. Všichni si přejí, aby to bylo ještě před letními prázdninami.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-13-04-2021-16-00