Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Senior z Ostravy se ke vraždě přítelkyně přiznal
  • V Bělském lese někdo poničil další atrakce
  • Lidé adoptované psy z útulku prozatím nevracejí
  • Největší opravy v NJ školách nebudou vidět
  • Proč? Protože Karel Loprais, výstava o životě i kariéře

Senior z Ostravy se ke vraždě přítelkyně přiznal

Další vrah v seniorském věku stanul před senátem Krajského sudu v Ostravě. Jde o muže, který vystřelovacím nožem ubodal v Bělském lese ze žárlivosti svou přítelkyni. Obžalovaný se ke všemu přiznal, což umožnilo rychlé vynesení rozsudku. Za mřížemi by měl strávit 15 let.

Asi nikdo by 65letého muže z Ostravy-Hrušova, který bez berle neudělá ani krok, netipoval na vraha. A přece loni v červenci vraždu spáchal. V Bělském lese chladnokrevně ubodal svou přítelkyni vystřelovacím nožem. Zasadil ji celkem 8 bodných ran a z pořezaných rukou je jasné, že se urputně bránila. 

státní zástupkyně: "Velkou intenzitou síly jí i přes aktivní sebeobranu zasadil do oblasti hrudníku, zad a končetin celkem 8 bodných, bodnořezných a řezných ran."

Obžalovaný k činu nevypovídal, pouze prohlásil, že všeho lituje a že se to nemělo stát. Prý měl přítelkyni rád. Ke všemu se přiznal a za tzv. prohlášení viny očekával nižší trest.

obžalovaný: "Cítím se být vinen v plném rozsahu."

Veronika Ralevská, mluvčí krajského soudu Ostrava: "V případě prokázání viny hrozí obžalovanému 15 - 20 let vězení, popřípadě výjimečný trest." 

Žalobkyně připomněla, že obžalovaný už byl za přípravu vraždy odsouzen před více než 40 lety. Nicméně skutečně přihlédla k dohodě, což hlavní líčení značně zjednodušilo a navrhla mu trest na spodní hranici. S návrhem se ztotožnil i senát soudu a poslal muže za mříže na 15 let. 

---

V Bělském lese někdo poničil další atrakce

Návštěvníci Bělského lesa v poslední době stále něco ničí. A co hůř, nejčastěji dětskou surikatí stezku. Často zničené jsou i lavičky a naučné tabule a v poslední době musí Ostravské městské lesy opravovat i dětské atrakce, jejichž oprava stojí desetitisíce korun ročně.

Lesopark Bělský les navštíví tisíce lidí denně. Najdou se ale i takoví, co ničí zejména dětské atrakce ničí. Ať už chtěně, nebo nechtěně. Naposledy způsobili škodu za zhruba 30 tisíc na dětské lanovce.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Během toho posledního měsíce došlo k poškození vlastně této lanovky. Víme, že se na tom vozili lidé v chumlu ve větší hmotnosti než je přípustné pro tuto dětskou atrakci.”

Povedená partička nepoškodila jen závěs lanovky, ale i statiku jedné z věží, která se teď naklání. Navíc někdo uvolnil šrouby přístupových schodů ke věži.

Anketa: návštěvníci Bělského lesa: “Není to v pořádku ničit něco, co je pro všechny.”

“Ukazatele a podobně. Nebo takové ty obrázky malované, to jsem si všiml, že jsou poničené, ale ta dětská hřiště se mi zdají, že jsou v pořádku.”

V Bělském lese se opět staly terčem vandalů surikaty z dětského příběhu. Jedna byla úplně zničená, druhá pak vyvrácená.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Surikatí stezka byla vandaly poničena, já bych tipnul, za tu dobu asi osmkrát. Škoda byla částečně vyčíslena a pohybuje se kolem 20 tisíc korun.”

Letos v březnu například surikaty a další naučné tabule, lavičky a stromy někdo posprejoval hákovými kříži. Brzy proto budou lanovku a nedaleké hřiště hlídat kamery.

---

Lidé adoptované psy z útulku prozatím nevracejí

V útulku Max v Havířově během v covidu úplně zmizeli malí psi. Ošetřovatelé jsou rádi za každé zvíře, které dostane nový domov. Současně ale měli obavy, aby se nevrátili zpět. To se prozatím nestalo a velký zájem je i o kočky.

V pandemické době je zájem o všechna zvířata v útulcích. Ani v tom havířovském dlouho nezůstane pes, kočka, morče či králík.

Dagmar Polaková, vedoucí útulku Max: “Překvapilo, protože jsme spíše počítali, až nastane normální režim, že lidé začnou chodit do práce, že nám ty pejsky začnou vracet a prozatím se to nestává." 

Útulek prozatím neumožňuje venčení psů, a to také proto, že v něm zůstali jen ti velcí a hůře přizpůsobiví. Díky nízkému počtu ale na ně mají více času ošetřovatelé, na které jsou zvyklí.

Eva Bergerová, ošetřovatelka v útulku Max: "Snažíme se o to, aby byli všichni vyvenčení každý den. Máme tady velký výběh, takže jim házíme aporty, snažíme se s nimi mazlit, vyčesáváme je tam. Takto komfort mají opravdu."

Pokud je velké horko ošetřovatelé ochlazují vodou kotce i veškeré prostory. Zvířata mají vždy možnost se schovat do stínu. 

---

Největší opravy v NJ školách nebudou vidět

Stavební ruch ve městech se během prázdnin tradičně soustředí do školních budov. Nový Jičín v této oblasti investuje zejména do elektroinstalací. Miliony korun směřují tam, kde už podle revizních zpráv byly rozvody ve velmi špatném stavu.

Rozpočet Nového Jičína letos vyčlenil na letní opravy a údržbu ve školách okolo 15 milionů korun. Největšími investičními akcemi jsou ty, které v konečném výsledku uživatelé budov v podstatě ani neuvidí.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Mezi ty velké údržbové práce patří například rekonstrukce elektroinstalace na Mateřské školce Jiráskova a Máchova, tam samozřejmě vycházíme z revizních zpráv, které říkaly, že elektroinstalace je ve velmi špatném stavu.”

Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek: “Stavební zásahy se provádí všude komplet od přízemí až nahoru. Samozřejmě, co se týče té elektroinstalace, to vidět nepůjde, ale budou všude nové LED světla a v horních prostorách budeme měnit koberce a PVC v hernách, takže to ty děti stoprocentně uvidí.”

Obě budovy zmíněných mateřinek jsou tak během prázdnin mimo provoz, rodičům byly pro děti nabídnuty náhradní školky. Z 75 dětí z Máchovy využila tuto možnost necelá polovina.

Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek: “Všichni rodiče, kteří měli zájem, a bylo jich 28, byli uspokojeni. Jejich děti jsou ve školce na Komenského ulici.”

Elektrorozvody se nyní mění také v Základní škole Komenského 68, tam už jejich rekonstrukce pokračuje 5. etapou a měla by tak letos definitivně skončit.

---

Proč? Protože Karel Loprais, výstava o životě i kariéře

Šestkrát vyhrál slavný automobilový závod Rally Dakar. Slavný český Tuareg z Frenštátu, kdo jiný než Karel Loprais. Jaký byl jeho osobní život i profesní kariéra? To se dozvíte, když vyrazíte na unikátní a úplně první výstavu svého druhu, která probíhá až do září v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku.

Proč? Protože Karel Loprais. To je název mimořádné výstavy, ze které byl překvapený i samotný automobilový závodník. Nikdy totiž přímo o jeho životě žádné výstavy ještě nebyly. A i on sám se jim v minulosti bránil.

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Výsledek je nádherný, protože se jí podařilo dát dohromady všechny věci, které se podařilo nashromáždit. Ono toho bylo daleko víc a bylo to třeba soustředit, vybrat a umístit. Potom samozřejmě to je taky práce pána v muzeu, který to měl na starosti, to se mu taky povedlo."

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Je to počin a takový záměr právě kurátorky výstavy paní Gabriely Daniszové. Kterou a okruh jejich blízkých přátel a blízkých přátel pana Lopraise napadlo, že mu tuto výstavu uspořádají. Ta myšlenka už padla v roce 2019, kdy pan Loprais slavil 70 let, a tak nějak se pomalu začaly sbírat různé materiály, fotografie a začalo se to řešit. No a jako prostor pro tu výstavu si vybrali Muzeum Beskyd, tedy frýdecký zámek."

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: "Vždycky byly udělané výstavy pouze o jeho výsledcích, o Dakaru, o jeho autech. A já jsem chtěla ukázat, že je také člověk a člověk s ryzím charakterem."

Výstava je koncipována do třech místností, kdy první z nich je zaměřena na osobní život slavného závodníka.

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Jsou tam různé rodinné fotografie z jeho dětství, dospívání i ze současnosti. Dále tam jsou různé fotografie se známými osobnostmi, ať již ze zahraničí nebo s českými. Například tam jsou zajímavé fotky s panem Bolkem Polívkou, s bývalým prezidentem Václavem Havlem nebo s paní Danou Zátopkovou."

Právě ono soukromí, které málokdo zná patří mezi největší a nejzajímavější taháky výstavy.

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: " Těch příběhů za přípravu té výstavy jsem vyslechla mnoho a některé vůbec neznáme, nevíme. Protože pak Karel Loprais je introvert, takže dvě věty dohromady, to už na něho moc, ale ty příběhy jsou moc krásné, takže určitě ty příběhy a poté si myslím, že také ty úspěchy, které jsou tam vidět."

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Je tam spousty fotek, které jsou třeba z mého mládí a rodinné s bratry. Je toho všeho chuť a kdo má trochu zájem, jak Dakar vypadal nebo o tom něco ví, tak se tam může dočíst o spoustě věcí."

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Zároveň je tam taková perlička. Mohou se tam návštěvníci podívat na recept na legendární bábovku paní Lopraisové, která vždycky tuto tvarohovou bábovku pekla panu Lopraisovi, když jel právě na závody."

Druhá výstavní místnost už je věnována spíše profesní dráze závodníka.

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Návštěvníci se tady mohou dozvědět různé perličky ze závodů. Jsou tady různé fotografie, různé například pomačkané dveře, historky z různých nehod a také tady máme takové africké masky, což jsou suvenýry, které si pan Loprais právě vozil z toho Dakaru, a které on sbírá."

Třetí a poslední místnost propaguje samotný Dakar. Jsou zde různé knihy, novinové články i modely aut.

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Nejlepší určitě byl Hasičák, čtyřkolka, se kterým jsme dosáhli nejlepších umístění. Byli jsme na šestém místě v celkovém pořadí auto-kamion. A pak ještě čtyřkolka Puma, se kterou jsme absolvovali Dakar čtyřikrát a třikrát se nám podařilo vyhrát a jedou být druzí. Takže to je jednoznačně nejlepší auto. To je teď v současnosti umístěné v Národním technickém muzeu."

Každý, kdo se na výstavu přijde podívat, se může zapsat do návštěvní knihy, pan Karel Loprais ji totiž dostane na památku.

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: "Předpokládám, že spousta rodičů vyprávělo dětem o Dakaru, jak to bylo, kdo jezdil, kdo je Karel Loprais. Tak bych byla velice ráda, když se té výstavy zúčastní, když se nám zapíšou do té návštěvní knihy. Takže bych byla ráda, kdyby tam měl spousty krásných vzkazů."

V muzeu je zároveň k prodeji obnovené vydaní knihy Tuareg z Frenštátu, která byla doplněna o nové zážitky a fotografie.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
13. července 2021, 16:00

Senior z Ostravy se ke vraždě přítelkyně přiznal

Další vrah v seniorském věku stanul před senátem Krajského sudu v Ostravě. Jde o muže, který vystřelovacím nožem ubodal v Bělském lese ze žárlivosti svou přítelkyni. Obžalovaný se ke všemu přiznal, což umožnilo rychlé vynesení rozsudku. Za mřížemi by měl strávit 15 let.

Asi nikdo by 65letého muže z Ostravy-Hrušova, který bez berle neudělá ani krok, netipoval na vraha. A přece loni v červenci vraždu spáchal. V Bělském lese chladnokrevně ubodal svou přítelkyni vystřelovacím nožem. Zasadil ji celkem 8 bodných ran a z pořezaných rukou je jasné, že se urputně bránila. 

státní zástupkyně: "Velkou intenzitou síly jí i přes aktivní sebeobranu zasadil do oblasti hrudníku, zad a končetin celkem 8 bodných, bodnořezných a řezných ran."

Obžalovaný k činu nevypovídal, pouze prohlásil, že všeho lituje a že se to nemělo stát. Prý měl přítelkyni rád. Ke všemu se přiznal a za tzv. prohlášení viny očekával nižší trest.

obžalovaný: "Cítím se být vinen v plném rozsahu."

Veronika Ralevská, mluvčí krajského soudu Ostrava: "V případě prokázání viny hrozí obžalovanému 15 - 20 let vězení, popřípadě výjimečný trest." 

Žalobkyně připomněla, že obžalovaný už byl za přípravu vraždy odsouzen před více než 40 lety. Nicméně skutečně přihlédla k dohodě, což hlavní líčení značně zjednodušilo a navrhla mu trest na spodní hranici. S návrhem se ztotožnil i senát soudu a poslal muže za mříže na 15 let. 

---

V Bělském lese někdo poničil další atrakce

Návštěvníci Bělského lesa v poslední době stále něco ničí. A co hůř, nejčastěji dětskou surikatí stezku. Často zničené jsou i lavičky a naučné tabule a v poslední době musí Ostravské městské lesy opravovat i dětské atrakce, jejichž oprava stojí desetitisíce korun ročně.

Lesopark Bělský les navštíví tisíce lidí denně. Najdou se ale i takoví, co ničí zejména dětské atrakce ničí. Ať už chtěně, nebo nechtěně. Naposledy způsobili škodu za zhruba 30 tisíc na dětské lanovce.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Během toho posledního měsíce došlo k poškození vlastně této lanovky. Víme, že se na tom vozili lidé v chumlu ve větší hmotnosti než je přípustné pro tuto dětskou atrakci.”

Povedená partička nepoškodila jen závěs lanovky, ale i statiku jedné z věží, která se teď naklání. Navíc někdo uvolnil šrouby přístupových schodů ke věži.

Anketa: návštěvníci Bělského lesa: “Není to v pořádku ničit něco, co je pro všechny.”

“Ukazatele a podobně. Nebo takové ty obrázky malované, to jsem si všiml, že jsou poničené, ale ta dětská hřiště se mi zdají, že jsou v pořádku.”

V Bělském lese se opět staly terčem vandalů surikaty z dětského příběhu. Jedna byla úplně zničená, druhá pak vyvrácená.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Surikatí stezka byla vandaly poničena, já bych tipnul, za tu dobu asi osmkrát. Škoda byla částečně vyčíslena a pohybuje se kolem 20 tisíc korun.”

Letos v březnu například surikaty a další naučné tabule, lavičky a stromy někdo posprejoval hákovými kříži. Brzy proto budou lanovku a nedaleké hřiště hlídat kamery.

---

Lidé adoptované psy z útulku prozatím nevracejí

V útulku Max v Havířově během v covidu úplně zmizeli malí psi. Ošetřovatelé jsou rádi za každé zvíře, které dostane nový domov. Současně ale měli obavy, aby se nevrátili zpět. To se prozatím nestalo a velký zájem je i o kočky.

V pandemické době je zájem o všechna zvířata v útulcích. Ani v tom havířovském dlouho nezůstane pes, kočka, morče či králík.

Dagmar Polaková, vedoucí útulku Max: “Překvapilo, protože jsme spíše počítali, až nastane normální režim, že lidé začnou chodit do práce, že nám ty pejsky začnou vracet a prozatím se to nestává." 

Útulek prozatím neumožňuje venčení psů, a to také proto, že v něm zůstali jen ti velcí a hůře přizpůsobiví. Díky nízkému počtu ale na ně mají více času ošetřovatelé, na které jsou zvyklí.

Eva Bergerová, ošetřovatelka v útulku Max: "Snažíme se o to, aby byli všichni vyvenčení každý den. Máme tady velký výběh, takže jim házíme aporty, snažíme se s nimi mazlit, vyčesáváme je tam. Takto komfort mají opravdu."

Pokud je velké horko ošetřovatelé ochlazují vodou kotce i veškeré prostory. Zvířata mají vždy možnost se schovat do stínu. 

---

Největší opravy v NJ školách nebudou vidět

Stavební ruch ve městech se během prázdnin tradičně soustředí do školních budov. Nový Jičín v této oblasti investuje zejména do elektroinstalací. Miliony korun směřují tam, kde už podle revizních zpráv byly rozvody ve velmi špatném stavu.

Rozpočet Nového Jičína letos vyčlenil na letní opravy a údržbu ve školách okolo 15 milionů korun. Největšími investičními akcemi jsou ty, které v konečném výsledku uživatelé budov v podstatě ani neuvidí.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Mezi ty velké údržbové práce patří například rekonstrukce elektroinstalace na Mateřské školce Jiráskova a Máchova, tam samozřejmě vycházíme z revizních zpráv, které říkaly, že elektroinstalace je ve velmi špatném stavu.”

Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek: “Stavební zásahy se provádí všude komplet od přízemí až nahoru. Samozřejmě, co se týče té elektroinstalace, to vidět nepůjde, ale budou všude nové LED světla a v horních prostorách budeme měnit koberce a PVC v hernách, takže to ty děti stoprocentně uvidí.”

Obě budovy zmíněných mateřinek jsou tak během prázdnin mimo provoz, rodičům byly pro děti nabídnuty náhradní školky. Z 75 dětí z Máchovy využila tuto možnost necelá polovina.

Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek: “Všichni rodiče, kteří měli zájem, a bylo jich 28, byli uspokojeni. Jejich děti jsou ve školce na Komenského ulici.”

Elektrorozvody se nyní mění také v Základní škole Komenského 68, tam už jejich rekonstrukce pokračuje 5. etapou a měla by tak letos definitivně skončit.

---

Proč? Protože Karel Loprais, výstava o životě i kariéře

Šestkrát vyhrál slavný automobilový závod Rally Dakar. Slavný český Tuareg z Frenštátu, kdo jiný než Karel Loprais. Jaký byl jeho osobní život i profesní kariéra? To se dozvíte, když vyrazíte na unikátní a úplně první výstavu svého druhu, která probíhá až do září v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku.

Proč? Protože Karel Loprais. To je název mimořádné výstavy, ze které byl překvapený i samotný automobilový závodník. Nikdy totiž přímo o jeho životě žádné výstavy ještě nebyly. A i on sám se jim v minulosti bránil.

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Výsledek je nádherný, protože se jí podařilo dát dohromady všechny věci, které se podařilo nashromáždit. Ono toho bylo daleko víc a bylo to třeba soustředit, vybrat a umístit. Potom samozřejmě to je taky práce pána v muzeu, který to měl na starosti, to se mu taky povedlo."

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Je to počin a takový záměr právě kurátorky výstavy paní Gabriely Daniszové. Kterou a okruh jejich blízkých přátel a blízkých přátel pana Lopraise napadlo, že mu tuto výstavu uspořádají. Ta myšlenka už padla v roce 2019, kdy pan Loprais slavil 70 let, a tak nějak se pomalu začaly sbírat různé materiály, fotografie a začalo se to řešit. No a jako prostor pro tu výstavu si vybrali Muzeum Beskyd, tedy frýdecký zámek."

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: "Vždycky byly udělané výstavy pouze o jeho výsledcích, o Dakaru, o jeho autech. A já jsem chtěla ukázat, že je také člověk a člověk s ryzím charakterem."

Výstava je koncipována do třech místností, kdy první z nich je zaměřena na osobní život slavného závodníka.

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Jsou tam různé rodinné fotografie z jeho dětství, dospívání i ze současnosti. Dále tam jsou různé fotografie se známými osobnostmi, ať již ze zahraničí nebo s českými. Například tam jsou zajímavé fotky s panem Bolkem Polívkou, s bývalým prezidentem Václavem Havlem nebo s paní Danou Zátopkovou."

Právě ono soukromí, které málokdo zná patří mezi největší a nejzajímavější taháky výstavy.

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: " Těch příběhů za přípravu té výstavy jsem vyslechla mnoho a některé vůbec neznáme, nevíme. Protože pak Karel Loprais je introvert, takže dvě věty dohromady, to už na něho moc, ale ty příběhy jsou moc krásné, takže určitě ty příběhy a poté si myslím, že také ty úspěchy, které jsou tam vidět."

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Je tam spousty fotek, které jsou třeba z mého mládí a rodinné s bratry. Je toho všeho chuť a kdo má trochu zájem, jak Dakar vypadal nebo o tom něco ví, tak se tam může dočíst o spoustě věcí."

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Zároveň je tam taková perlička. Mohou se tam návštěvníci podívat na recept na legendární bábovku paní Lopraisové, která vždycky tuto tvarohovou bábovku pekla panu Lopraisovi, když jel právě na závody."

Druhá výstavní místnost už je věnována spíše profesní dráze závodníka.

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Návštěvníci se tady mohou dozvědět různé perličky ze závodů. Jsou tady různé fotografie, různé například pomačkané dveře, historky z různých nehod a také tady máme takové africké masky, což jsou suvenýry, které si pan Loprais právě vozil z toho Dakaru, a které on sbírá."

Třetí a poslední místnost propaguje samotný Dakar. Jsou zde různé knihy, novinové články i modely aut.

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Nejlepší určitě byl Hasičák, čtyřkolka, se kterým jsme dosáhli nejlepších umístění. Byli jsme na šestém místě v celkovém pořadí auto-kamion. A pak ještě čtyřkolka Puma, se kterou jsme absolvovali Dakar čtyřikrát a třikrát se nám podařilo vyhrát a jedou být druzí. Takže to je jednoznačně nejlepší auto. To je teď v současnosti umístěné v Národním technickém muzeu."

Každý, kdo se na výstavu přijde podívat, se může zapsat do návštěvní knihy, pan Karel Loprais ji totiž dostane na památku.

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: "Předpokládám, že spousta rodičů vyprávělo dětem o Dakaru, jak to bylo, kdo jezdil, kdo je Karel Loprais. Tak bych byla velice ráda, když se té výstavy zúčastní, když se nám zapíšou do té návštěvní knihy. Takže bych byla ráda, kdyby tam měl spousty krásných vzkazů."

V muzeu je zároveň k prodeji obnovené vydaní knihy Tuareg z Frenštátu, která byla doplněna o nové zážitky a fotografie.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-13-07-2021-16-00