Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V MS kraji přibylo v úterý 299 nakažených koronavirem
  • Zájem o třetí dávku v domově seniorů v Havířově roste
  • Nástavba NJ Fokusu má zpoždění, hotova bude na jaře
  • Lidé přispěli na opravu věže kostela 313 tisíc korun
  • 49. Večerní běh Bruntálem

V MS kraji přibylo v úterý 299 nakažených koronavirem

V Moravskoslezském kraji za úterý přibylo nejvíce lidí nakažených koronavirem z celé České republiky. Jedním z hlavních důvodů je nízká proočkovanost našeho regionu, kde v některých lokalitách dostalo vakcínu pouze 15 procent obyvatel. Nejméně očkovaných lidí je na Jablunkovsku.

V Moravskoslezském kraji opět vzrostl denní přírůstek nakažených onemocněním Covid 19. V úterý přibylo 299 nemocných, což je přesně o 60 více, než o den dříve. Podle hygieniků nárůst případů souvisí s nedodržováním protiepidemických opatření.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Není vyhráno a prostě platí jedna věc, že je to epidemie neočkovaných. My máme dnes sedmidenní incidenci na hodnotě 110,7, což už je skutečně vysoké číslo. Pořád se to šíří především v mladší populaci, což samozřejmě ohrožuje i ty starší." 

Podle hejtmana bohužel stagnuje i očkování. Z milionu 200 tisíc obyvatel se naočkovala oběma dávkami necelá polovina. Do okrajových částí regionu a vyloučených lokalit vyjíždí mobilní očkovací týmy, ale zájem mezi lidmi je minimální.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU, epidemiolog: "Dokud vidíme, že za to mohou především ty neočkované kohorty populace, tak si můžeme říct, že nám je líto, že oni sami mohu teoreticky ohrožovat své okolí, že oni sami budou bojovat o život, tak by mohla nastat pouze nějaká forma regionálního nebo lokálního zásahu. Nicméně úplně to nejlehčí, nejjedodušší a nejúčinnější je skutečně očkování a nikdo by nad ním neměl váhat."

Nejvíce nemocných je mezi lidmi ve věku 35 - 54 let. Nejvíce nemocných je na Ostravsku a Opavsku a naopak nejméně na Bruntálsku. Lokální ohniska vznikají hlavně ve školách, odkud se šíří do rodin. 87 procent nakažených osob není očkovaných. 

---

Zájem o třetí dávku v domově seniorů v Havířově roste

Díky osvětě ze strany personálu, ale i dobré spolupráci s opatrovníky, bude mít v Havířově zájem o třetí dávku vakcíny proti covidu značná část seniorů. V domově začalo také očkování proti chřipce.

Z počátku to bylo velmi opatrné, konzervativní až negativní. Tak hodnotí přístup k třetí dávce očkování proti covidu ředitel Domova seniorů v Havířově. S postupem času, vysvětlováním, ale i nárůstem nemocných v regionu, se situace obrátila. A to i u přístupu opatrovníků, klientů a zaměstnanců.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Středisko Helios má 86 lidí kapacitu a 60 vyjádřilo souhlas. Na Luně je ta kapacita 184 a prozatím máme souhlas zhruba 105 lidí. Tam je třeba zvážit i tu skutečnost, že ne všichni byli v únoru vakcinování dvěma dávkami, ale že někteří z důvodu prodělání covidu, jiné nemoci, byli vakcinování podstatně později. Třeba v dubnu, květnu. Samozřejmě i naši zdravotníci a přímá péče mají zájem o očkování."

91letá paní Anna se příliš dlouho nerozhodovala.

Anna Cichá, klientka Domova seniorů Havířov: "Nechám se očkovat, protože se bojím té nemoci a prostě nechci být omezována. Ještě jsem trochu pohyblivá, děcka mě ještě sem tam někam vyvedou, máme velkou rodinu.”

V současné době probíhá v domově očkování proti klasické chřipce, kde je ze strany klientů téměř stoprocentní zájem. Proti covidu může domov začít s vakcinací nejdříve po čtrnácti dnech.

---

Nástavba NJ Fokusu má zpoždění, hotova bude na jaře

Na budově novojičínského Střediska volného času Fokus je už vidět rostoucí dřevěná nástavba. Uvnitř vzniknou nové prostory pro kroužky. Práce ale mají zpoždění, hotovo bude až na jaře.

Nové variabilní klubovny, sklady i terasa pro venkovní aktivity. To vše se vejde do nové nástavby, která od května vzniká nad částí Střediska volného času Fokus v Novém Jičín.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Podíváme-li se skrze okno, jde vidět nástavba, která tu vzniká. Už má takový pevnější charakter, v současné době se zastřešuje.”

Právě toto okno už ale za pár dní zmizí, dělníci zde probourají vstup do nové části. Fokus pro své aktivity získá navíc zhruba 220 metrů čtverečních plochy, ale bude si na ně muset počkat o něco déle. Původně měly práce skončit do konce tohoto roku.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “V současné době jsou objektivní důvody, které jsou způsobeny situací na trhu, stavba se nám opožďuje oproti plánu. V současné době se vyjednává o prodloužené zhruba čtyři a půl měsíce.

Po odkrytí střechy také zateklo do přízemní části budovy. Stavební firma opravuje stropy ve vstupu a posilovně.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Snažili jsme se to udělat tak, aby nenarušila chod kroužků. Jediné místo, které jsme museli přesunout, je posilovna. Tu jsme však neuzavřeli, kroužky probíhají v jiných místnostech.”

Činnost kroužků zahájil Fokus standardně na konci září, všech, bez výjimky.

---

Lidé přispěli na opravu věže kostela 313 tisíc korun

Ve Skalici u Frýdku-Místku se dokončuje oprava věže kostela svatého Martina. Lidé na ni ve sbírce Daruj F-M přispěli přes 313 tisíc korun. Dalších 200 tisíc pak dodalo město. Po dokončení oprav plánuje farnost uložit do věže poselství pro další generace, i fotografii symbolického šeku.

Přímo před opravovanou věží kostela svatého Martina ve Skalici u Frýdku-Místku se sešli zástupci města se zdejším farářem, aby mu předali šek na více než 513 tisíc korun. Peníze jsou ze sbírky Daruj F-M.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Jsme překvapený, částkou, která se vybrala. Takže všem dárcům děkuji."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Podařilo se nám opět dokončit další projekt z programu Daruj F-M. Dle mého názoru byl velmi úspěšný. Podařilo se vybrat přes 300 tisíc korun na kostel svatého Martina ve Skalici. Myslíme si, že projekty tohoto typu by určitě mohly pokračovat. Jejich příjem stále funguje, takže čekáme na další podněty a další projekty do programu Daruj F-M a budeme určitě v něm pokračovat."

Sbírka trvala přes půl roku. Město má pravidlo, že vybranou částku zdvojnásobí, nejvíce však ale přispěje 200 tisíc korun.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Projekt Daruj F-M, který město realizuje už delší dobu je zajímavý v tom, že ukazuje, jaký je skutečný zájem občanů o jednotlivé památky, o dominanty města. A jsem rád, že kostel ve Skalici je právě tím místem, kde i pana faráře příjemně překvapila ta částka, kterou se podařilo vybrat."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslíme si, že peníze byly využity na správný účel. Skaličané jsou zajisté rádi a těšíme se, že bude kostel zase opraven."

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Udělali jsme komplet novou věž. Od začátku, to znamená krovy, krytinu a omítky. Makovice bude zlatá a kříž bude opraven a zabezpečen. Jako hromosvod a tak dále."

Právě makovice se sundala z věže před měsícem a odhalila sto let staré dokumenty o předchozí rekonstrukci kostela s dalšími nejstaršími zápisy ze 40. let 18. století.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Budeme tam dávat originály zpátky. My jsme to připravili, zvětšili pro veřejnost, aby se na to mohla podívat. Něco o tom přečíst, takže jsou připravené dokumenty a zpátky originály se vrátí na to místo, kam patří."

Kromě původních dokumentů se přidají do makovice i ty z dnešní doby.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Máme tam nějaké dopisy, které připravujeme. Pár fotek z oprav a také fotka z předání šeku."

Oprava věže kostela, který příští rok oslaví 400 let, vyjde na více než 1 milion korun. Sbírka Daruj F-M aktuálně vybírá peníze na pořízení automobilů pro mobilní hospicovou službu Charity Frýdek-Místek a na záchranu stodoly ve Faunaparku.

---

49. Večerní běh Bruntálem

Na 130 běžců v 15. kategoriích se postavilo na start tradičního Večerního běhu Bruntálem. Ten se v centru města a okolních ulicích běžel již podevětačtyřicáté.

Večerního běhu Bruntálem se účastnili amatéři i profesionálové - závodníci ve věku od tří do šedesáti devíti let.

Jan Urban, autor a hlavní pořadatel závodu: „Už neskutečných 49 let se tady na náměstí Míru v Bruntále setkáváme. Jsem rád, že se to i letos podařilo, i když jsme hledali dlouho termín, díky Covidu jsme to nakonec udělali teď v říjnu a já si myslím, že počasí nám naštěstí dneska přeje a že to zvládneme, jako všechny ročníky.

Závod se běžel za slunečného podzimního počasí a za velkého zájmu veřejnosti a rodičů nejmenších běžců.

Jan Urban, autor a hlavní pořadatel závodu: „Běžce čekají tradiční mládežnické kategorie tradičně kolem náměstí, no a samozřejmě kategorie dospělých, ti se vydají do bruntálských ulic. Máme to později, takže bude trošičku tma ale já věřím, že běžci nezabloudí a že všechno dobře dopadne.“

Kvůli složité epidemické situaci ve světě se letos závodu neúčastnily běžecké hvězdy ze zahraničí. Na kvalitních výkonech to však nebylo znát.

Zoe Pospíšilová, TJ Uničov, vítězka kategorie: „Běželo se mi dobře a jsem z Uničova.“

Vít Kocián, TJ Olympia Bruntál, vítěz kategorie: „Běželo se mi dobře a běhám za TJ Olympia Bruntál.“

Dan Nesvadba, AK Šternberk,vítěz kategorie: „No zima celkem byla, ale já jsem zvyklej. Poslední kolečko jsem šel už naplno.“

V elitních kategoriích žen a mužů vyhráli hlavní závod na 5 kilometrů bruntálská odchovankyně Lucie Vikartovská z SSK Vítkovice a Martin Ocásek z oddílu Atletika Krnov.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
13. října 2021, 17:00

V MS kraji přibylo v úterý 299 nakažených koronavirem

V Moravskoslezském kraji za úterý přibylo nejvíce lidí nakažených koronavirem z celé České republiky. Jedním z hlavních důvodů je nízká proočkovanost našeho regionu, kde v některých lokalitách dostalo vakcínu pouze 15 procent obyvatel. Nejméně očkovaných lidí je na Jablunkovsku.

V Moravskoslezském kraji opět vzrostl denní přírůstek nakažených onemocněním Covid 19. V úterý přibylo 299 nemocných, což je přesně o 60 více, než o den dříve. Podle hygieniků nárůst případů souvisí s nedodržováním protiepidemických opatření.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Není vyhráno a prostě platí jedna věc, že je to epidemie neočkovaných. My máme dnes sedmidenní incidenci na hodnotě 110,7, což už je skutečně vysoké číslo. Pořád se to šíří především v mladší populaci, což samozřejmě ohrožuje i ty starší." 

Podle hejtmana bohužel stagnuje i očkování. Z milionu 200 tisíc obyvatel se naočkovala oběma dávkami necelá polovina. Do okrajových částí regionu a vyloučených lokalit vyjíždí mobilní očkovací týmy, ale zájem mezi lidmi je minimální.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU, epidemiolog: "Dokud vidíme, že za to mohou především ty neočkované kohorty populace, tak si můžeme říct, že nám je líto, že oni sami mohu teoreticky ohrožovat své okolí, že oni sami budou bojovat o život, tak by mohla nastat pouze nějaká forma regionálního nebo lokálního zásahu. Nicméně úplně to nejlehčí, nejjedodušší a nejúčinnější je skutečně očkování a nikdo by nad ním neměl váhat."

Nejvíce nemocných je mezi lidmi ve věku 35 - 54 let. Nejvíce nemocných je na Ostravsku a Opavsku a naopak nejméně na Bruntálsku. Lokální ohniska vznikají hlavně ve školách, odkud se šíří do rodin. 87 procent nakažených osob není očkovaných. 

---

Zájem o třetí dávku v domově seniorů v Havířově roste

Díky osvětě ze strany personálu, ale i dobré spolupráci s opatrovníky, bude mít v Havířově zájem o třetí dávku vakcíny proti covidu značná část seniorů. V domově začalo také očkování proti chřipce.

Z počátku to bylo velmi opatrné, konzervativní až negativní. Tak hodnotí přístup k třetí dávce očkování proti covidu ředitel Domova seniorů v Havířově. S postupem času, vysvětlováním, ale i nárůstem nemocných v regionu, se situace obrátila. A to i u přístupu opatrovníků, klientů a zaměstnanců.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Středisko Helios má 86 lidí kapacitu a 60 vyjádřilo souhlas. Na Luně je ta kapacita 184 a prozatím máme souhlas zhruba 105 lidí. Tam je třeba zvážit i tu skutečnost, že ne všichni byli v únoru vakcinování dvěma dávkami, ale že někteří z důvodu prodělání covidu, jiné nemoci, byli vakcinování podstatně později. Třeba v dubnu, květnu. Samozřejmě i naši zdravotníci a přímá péče mají zájem o očkování."

91letá paní Anna se příliš dlouho nerozhodovala.

Anna Cichá, klientka Domova seniorů Havířov: "Nechám se očkovat, protože se bojím té nemoci a prostě nechci být omezována. Ještě jsem trochu pohyblivá, děcka mě ještě sem tam někam vyvedou, máme velkou rodinu.”

V současné době probíhá v domově očkování proti klasické chřipce, kde je ze strany klientů téměř stoprocentní zájem. Proti covidu může domov začít s vakcinací nejdříve po čtrnácti dnech.

---

Nástavba NJ Fokusu má zpoždění, hotova bude na jaře

Na budově novojičínského Střediska volného času Fokus je už vidět rostoucí dřevěná nástavba. Uvnitř vzniknou nové prostory pro kroužky. Práce ale mají zpoždění, hotovo bude až na jaře.

Nové variabilní klubovny, sklady i terasa pro venkovní aktivity. To vše se vejde do nové nástavby, která od května vzniká nad částí Střediska volného času Fokus v Novém Jičín.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Podíváme-li se skrze okno, jde vidět nástavba, která tu vzniká. Už má takový pevnější charakter, v současné době se zastřešuje.”

Právě toto okno už ale za pár dní zmizí, dělníci zde probourají vstup do nové části. Fokus pro své aktivity získá navíc zhruba 220 metrů čtverečních plochy, ale bude si na ně muset počkat o něco déle. Původně měly práce skončit do konce tohoto roku.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “V současné době jsou objektivní důvody, které jsou způsobeny situací na trhu, stavba se nám opožďuje oproti plánu. V současné době se vyjednává o prodloužené zhruba čtyři a půl měsíce.

Po odkrytí střechy také zateklo do přízemní části budovy. Stavební firma opravuje stropy ve vstupu a posilovně.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Snažili jsme se to udělat tak, aby nenarušila chod kroužků. Jediné místo, které jsme museli přesunout, je posilovna. Tu jsme však neuzavřeli, kroužky probíhají v jiných místnostech.”

Činnost kroužků zahájil Fokus standardně na konci září, všech, bez výjimky.

---

Lidé přispěli na opravu věže kostela 313 tisíc korun

Ve Skalici u Frýdku-Místku se dokončuje oprava věže kostela svatého Martina. Lidé na ni ve sbírce Daruj F-M přispěli přes 313 tisíc korun. Dalších 200 tisíc pak dodalo město. Po dokončení oprav plánuje farnost uložit do věže poselství pro další generace, i fotografii symbolického šeku.

Přímo před opravovanou věží kostela svatého Martina ve Skalici u Frýdku-Místku se sešli zástupci města se zdejším farářem, aby mu předali šek na více než 513 tisíc korun. Peníze jsou ze sbírky Daruj F-M.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Jsme překvapený, částkou, která se vybrala. Takže všem dárcům děkuji."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Podařilo se nám opět dokončit další projekt z programu Daruj F-M. Dle mého názoru byl velmi úspěšný. Podařilo se vybrat přes 300 tisíc korun na kostel svatého Martina ve Skalici. Myslíme si, že projekty tohoto typu by určitě mohly pokračovat. Jejich příjem stále funguje, takže čekáme na další podněty a další projekty do programu Daruj F-M a budeme určitě v něm pokračovat."

Sbírka trvala přes půl roku. Město má pravidlo, že vybranou částku zdvojnásobí, nejvíce však ale přispěje 200 tisíc korun.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Projekt Daruj F-M, který město realizuje už delší dobu je zajímavý v tom, že ukazuje, jaký je skutečný zájem občanů o jednotlivé památky, o dominanty města. A jsem rád, že kostel ve Skalici je právě tím místem, kde i pana faráře příjemně překvapila ta částka, kterou se podařilo vybrat."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslíme si, že peníze byly využity na správný účel. Skaličané jsou zajisté rádi a těšíme se, že bude kostel zase opraven."

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Udělali jsme komplet novou věž. Od začátku, to znamená krovy, krytinu a omítky. Makovice bude zlatá a kříž bude opraven a zabezpečen. Jako hromosvod a tak dále."

Právě makovice se sundala z věže před měsícem a odhalila sto let staré dokumenty o předchozí rekonstrukci kostela s dalšími nejstaršími zápisy ze 40. let 18. století.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Budeme tam dávat originály zpátky. My jsme to připravili, zvětšili pro veřejnost, aby se na to mohla podívat. Něco o tom přečíst, takže jsou připravené dokumenty a zpátky originály se vrátí na to místo, kam patří."

Kromě původních dokumentů se přidají do makovice i ty z dnešní doby.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Máme tam nějaké dopisy, které připravujeme. Pár fotek z oprav a také fotka z předání šeku."

Oprava věže kostela, který příští rok oslaví 400 let, vyjde na více než 1 milion korun. Sbírka Daruj F-M aktuálně vybírá peníze na pořízení automobilů pro mobilní hospicovou službu Charity Frýdek-Místek a na záchranu stodoly ve Faunaparku.

---

49. Večerní běh Bruntálem

Na 130 běžců v 15. kategoriích se postavilo na start tradičního Večerního běhu Bruntálem. Ten se v centru města a okolních ulicích běžel již podevětačtyřicáté.

Večerního běhu Bruntálem se účastnili amatéři i profesionálové - závodníci ve věku od tří do šedesáti devíti let.

Jan Urban, autor a hlavní pořadatel závodu: „Už neskutečných 49 let se tady na náměstí Míru v Bruntále setkáváme. Jsem rád, že se to i letos podařilo, i když jsme hledali dlouho termín, díky Covidu jsme to nakonec udělali teď v říjnu a já si myslím, že počasí nám naštěstí dneska přeje a že to zvládneme, jako všechny ročníky.

Závod se běžel za slunečného podzimního počasí a za velkého zájmu veřejnosti a rodičů nejmenších běžců.

Jan Urban, autor a hlavní pořadatel závodu: „Běžce čekají tradiční mládežnické kategorie tradičně kolem náměstí, no a samozřejmě kategorie dospělých, ti se vydají do bruntálských ulic. Máme to později, takže bude trošičku tma ale já věřím, že běžci nezabloudí a že všechno dobře dopadne.“

Kvůli složité epidemické situaci ve světě se letos závodu neúčastnily běžecké hvězdy ze zahraničí. Na kvalitních výkonech to však nebylo znát.

Zoe Pospíšilová, TJ Uničov, vítězka kategorie: „Běželo se mi dobře a jsem z Uničova.“

Vít Kocián, TJ Olympia Bruntál, vítěz kategorie: „Běželo se mi dobře a běhám za TJ Olympia Bruntál.“

Dan Nesvadba, AK Šternberk,vítěz kategorie: „No zima celkem byla, ale já jsem zvyklej. Poslední kolečko jsem šel už naplno.“

V elitních kategoriích žen a mužů vyhráli hlavní závod na 5 kilometrů bruntálská odchovankyně Lucie Vikartovská z SSK Vítkovice a Martin Ocásek z oddílu Atletika Krnov.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-13-10-2021-17-00