Při požáru uhlí využili hasiči sací bagr
O víkendu vyrazili hasiči k požáru uhlí, které vzplálo ve sklepě firmy v Ostravě. Při hašení ohně hasiči využili neobvyklou metodu, kdy uhlí z podzemí vysáli pomocí speciálního bagru ven na ulici. Díky tomu není škoda nijak vysoká.
Kouř, který se valil ze sklepa firmy v Ostravě - Vítkovicích hned vedle radnice, sponzorovali svědci kolem osmi hodin ráno. Operační středisko na místo okamžitě vyslalo dvě jednotky profesionálních hasičů a výjezd posílili i dobrovolní hasiči z Radvanic a Zábřehu.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Uhlí hořelo ve sklepních prostorách domu pravděpodobně kvůli špatnému uskladnění žhavého popela. Hasiči dostali požár pod kontrolu během půl hodiny, uhasit jej stihli ještě během nedělního dopoledne – i s vyklizením části hořící hromady uhlí na venkovní parkoviště."
Velitel zásahu rozhodl, že k likvidaci požáru přispěje také speciální sací bagr, kterým disponuje Hasičský záchranný útvar v Hlučíně. Díky němu byly dvě tuny uhlí během pár minut na hromadě před sklepem na parkovišti.
David Kareš, velitel Hasičského záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně: "Sací bagr je primárně využíván na pomoc při explozi domu na odsávání sutin pro jednodušší rozebírání, ale i další činnosti, jako jsme dělali teď o víkendu, jsou v režimu téhle mašiny."
Škodu hasiči odhadli na několik tisíc korun a hlavní je že nebyl nikdo zraněn. Vzhledem k příčině, kdy byl žhavý popel uskladněn jen kousek od hromady uhlí, hasiči znovu nabádají k opatrnosti. Nebýt rychlého zásahu, mohly být následky mnohem horší.
---
Havířovští myslivci vyrazili na hon zajíců do životických sadů
Havířovští myslivci vyrazili o víkendu na druhý hon. Tentokrát do životických sadů. Nejdříve střelce zkontrolovala policie. První hon se konal kolem řeky Lučiny, kde se myslivcům podařilo odlovit zejména kachny.
Kontrolou zbraní a dechovou zkouškou začal havířovským myslivcům jejich druhý hon.
Miroslav Juřička, vrchní inspektor OSZBM PČR Karviná: "Je třeba zkontrolovat doklady, které musí mít ze zákona o zbraních, ale i zákona o myslivost a samozřejmě, zda při manipulaci nošení zbraně nejsou ovlivnění alkoholem, nebo jinou návykovou látkou.”
Myslivci měli vše v pořádku a po nástupu, kde se kladl důraz zejména na bezpečnost, vyrazili do životických sadů. Zaměřili se především na zajíce, kteří ničí ovocné stromy.
Daniel Varga, hospodář, Mysliveckého sdružení Havířov: "Životické sady obnovily většinu stromků. Daly do toho velké úsilí a mnoho peněz a mají velké škody způsobené zajícem polním. Takže teď projdeme sady a uvidíme, kolik tady toho bude. Prostě musíme snížit stavy, alespoň o něco.”
První hon měli myslivci v okolí řeky Lučiny. Celkem mají naplánovány tři.
Václav Přeček, předseda Mysliveckého sdružení Havířov: "Lovili jsme bažanta a lovili jsme zajíce. Ulovili jsme 15 kačen, pět zajíců a pouze tři kohouty bažanty. Nic světoborného to nebylo."
V posledních letech zvěře v přírodě kolem města ubývá a myslivci nepředpokládají, že by se trend změnil.
---
Stromy na novojičínském náměstí neporostou
Stromy na ploše novojičínského náměstí nebudou. S myšlenkou, která vzešla z adaptační strategie na změny klimatu a požadavků občanů, se neztotožnil Národní památkový ústav.
Podnět k zasazení stromů na novojičínské Masarykovo náměstí vzešel ze dvou zdrojů. Jedním byl názor občanů vyslovený na Veřejném fóru, druhým zpracovaná adaptační strategie na změnu klimatu pro město. Na základě toho radnice vytvořila návrh zasadit čtyři stromy okolo kašny. A protože je centrum Nového Jičína městskou památkovou rezervaci, začala jednat s Národním památkovým ústavem. Jeho reakce byla zamítavá.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme tu žádost zdůvodňovali několika důvody, jedním z nich bylo samozřejmě vytvoření lepšího mikroklimatu na náměstí tak, aby se tady dalo lépe odpočinout ve stínu, stromy také napomáhají k zachycení prachových částic. Dalším důvodem byl i fakt, že v minulosti už stromy na náměstí byly, ale je třeba přiznat, že to bylo jen krátce za první republiky.”
Andrea Stanieková, Národní památkový ústav: “My vycházíme z architektonických okolností. V Novém Jičíně je náměstí staršího založení, je renesanční s podloubími, takže my se snažíme zachovat ten původní charakter náměstí, aby zůstal v té čisté nedotčené podobě, bez vzrostlé zeleně, která by zabraňovala pohledům na fasády.”
Město tedy hledá další možnosti, jak centrum ozelenit, třeba umístit stromy do mobiliáře, tedy do větších truhlíků, o což se už i dříve pokoušelo, a bylo by to akceptovatelné i pro památkáře.
---
Rekonstrukce Památníku II. světové války v Hrabyni
Pracovníci Slezského zemského muzea vyklízí předměty z expozic v Národní památník II. světové války v Hrabyni. Chystá se totiž jeho rekonstrukce. Kvůli tomu zůstane až do jara roku 2023 památník pro veřejnost uzavřený.
Památník II. Světové války v Hrabyni byl otevřený v roce 1980. Rekonstrukcí prošel památník na začátku tohoto tisíciletí (2005-6). Během následujícího roku dojde k zásadním změnám ve výstavních prostorách.
Tisíce předmětů, které dokumentují události II. světové války, teď pracovníci památníku pečlivě zabalit do krabic. Následující rok trvání stavebních prací totiž musí přečkat v bezpečí depozitářů.
Marek Slanina, zbrojíř, Národní památník II. světové války v Hrabyni: „Při manipulaci s věcmi z vitrín musíme být opatrní, protože vitríny jsou prosklené. Tak hlavně u těch větších a těžších předmětů musíme dávat pozor.“
Písemné dokumenty, jako třeba fotografie, mapy či průkazy se ukládají do složek, uniformy je nutné poskládat do krabic. Vše ostatní pak pečlivě zabalit.
Velké bojové scény z ústřední výstavní místnosti budou rozebrány a pro novou expozici částečně změněny. Vedle polorozbořeného domku přibude protiletecký kryt, kde bude možné slyšet zvuk blížících se letadel nebo také cítit otřesy. Proměnou projde i sousední instalované bojiště.
Kamila Poláková, vedoucí Národní památník II. světové války v Hrabyni: „Ta bojová scéna věnovaná ostravské operaci zůstane, ale vizuálně bude vypadat jinak. A ten kopec bude věnovaný více Opavě. “
Nová expozice nebude obsahovat doprovodné texty na tabulích. Zastoupí je moderní technika. Informace si návštěvníci budou moci najít sami díky elektronickým infokioskům. Rekonstrukce za 34 mil. korun bude trvat celý příští rok. Do nové expozice budou moci návštěvníci poprvé vstoupit v dubnu roku 2023.
---
Na ZŠ Prameny se vyučuje informatika už na 1 stupni
Karvinská Základní škola Prameny zařadila v tomto školním roce do výuky na prvním stupni i informatiku. Pro malé žáky je pojata hravě a prakticky, děti se například učí rozpohybovat předměty z Lega nebo programují robotické hračky.
Digitální technologie se stala součástí běžného života a zařadila se i do školní výuky napříč předměty. Na Základní škole Prameny ji vyučují už od třetí třídy.
V učebně informatiky pro první stupeň se malí třeťáci seznamují s robotickými hračkami.
Lucie Bugla, učitelka: "Jako Bee-boty, housenku nebo různé roboty. Ve čtvrté třídě už používají a zdokonalují to, co se naučili, používají kódování, algoritmy a používají kromě robotických hraček také robotické stavebnice Lego-WeDo v učebně Lego. V páté třídě používáme program Scratch."
anketa, žákyně 5. ročníku: "Je to s nimi velká zábava, programujeme je a učíme se tím."
Děti roboty umí nejen naprogramovat, ale ze stavebnic s si je také umí postavit a rozpohybovat.
anketa, žáci 5. ročníku: "Je to zábavné tím, že to je Lego, s ním jsme si hrál, když jsem byl menší a ještě k tomu používáme tablety, takže to je s tou informatikou hodně propojené."
S výukou informatiky začala škola v tomto školním roce.
Dagmar Czinege, ředitelka ZŠ a MŠ Prameny: "Já jsem moc ráda, že jsme pro tento předmět získali mladé ambiciózní učitelky, jedna studuje obor Informatika na Ostravské univerzitě, takže je předpoklad, že tento předmět u nás bude kvalitně učen."
Učitelky musely zpracovat zcela nové osnovy k tomuto předmětu podle předlohy Ministerstva školství a rámcového vzdělávacího programu.
---