Kraj hledá firmu, která postaví Černou kostku
Projekt Moravskoslezské vědecké knihovny známý jako Černá kostka se posouvá do další fáze. Stavět se má už v příštím roce a tak kraj vyhlásí zadávací řízení pro výběr zhotovitele. Hodnota zakázky je asi 2 mld. kč.
Moravskoslezský kraj hledá firmu, která postaví nové sídlo Moravskoslezské vědecké knihovny. Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací je jedním z projektů financovaných z Operačního programu Spravedlivá transformace.
Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "V letošním roce nám byla schválena dotace v rámci transformačního fondu na zahájení Čermné kostky. Jedná se o částku asi 1,6 mld. kč. V současné době je radou schválena zadávací dokumentace."
Černá kostka má být moderní knihovnou a kulturním centrem. Objekt má mít celkovou podlažní plochu 16.000 metrů čtverečních. Budova bude obklopena vodní plochou o rozloze 4530 metrů čtverečních.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtman MS kraje: "Věřím, že se nám přihlásí kvalitní a profesionální společnosti, aby mohla hodnotící komise vybrat tu nejvhodnější. Zhotovitele čeká stavba moderní budovy s dvěma podzemními podlažími, ve kterých budou depozity knihovny, technické zázemí a parkoviště. Nadzemní část bude mít devět podlaží, ve kterých bude knihovní provoz a prostory pro edukaci a digitalizaci. Součástí stavebních prací pak bude i vybudování vodní plochy kolem objektu, okolní zpevněné plochy, parkoviště a veřejně přístupný park."
Firmy mohou podávat nabídky do 6. února. Hodnotící komise je bude posuzovat během března a dubna. S vybraným dodavatelem by kraj chtěl podepsat smlouvu v červnu. Stavět by se tak mělo začít ještě v příštím roce. Celý projekt včetně technologií bude stát zhruba 2,6 miliardy korun.
---
Nový Jičín bude mít kulturní dům, kupuje Nové Slunce
Novojičínská radnice připravuje koupi Nového Slunce. Uvnitř objektu je zachovaný sál pro téměř 400 osob. Bude to nový kulturní stánek města.
Chybějící kulturní dům řeší Nový Jičín několik volebních období. Po původně zamýšlené rekonstrukci přístavy Hotelu Praha, ze které sešlo, je nyní reálné jiné řešení - Nové Slunce. Město s majitelem podepsalo smlouvu o smlouvě budoucí, ve které se zavazuje, že budovu vykoupí k začátku roku 2025 za 28 milionů korun. Smlouvu posvětili zastupitelé.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já toto považuji za obrovskou příležitost pro naše město, protože Nové Slunce už kdysi sloužilo jako kulturní stánek, je tam krásný sál, podle předběžných propočtů našeho městského architekta by měl pojmout necelých 400 osob, což je pro naše město dostatečné.”
Příští rok město připraví studii využití a zahájí přípravné práce pro rekonstrukci. Vedle hlavního sálu by uvnitř mohl vzniknout sál pro menší akce.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Myslíme si, že toto je jediná cesta, jak by Novojičíňáci dosáhli v dohledné době na kulturní stánek.”
Současně bude radnice řešit, co s přístavbou Hotelu Praha.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nabízí se asi pět variant, kterými se můžeme ubírat, ať už je to vymyšlení jiného účelu pro město, nabídnutí na pronájem, případě nabídnutí na prodej, eventuálně směna za jiný majetek, který by pro město mohl být vhodný.”
Poslední možností je demolice a nalezení vhodného účelu pro využití samotného pozemku.
---
Krátké zprávy 13. 12. 2023 16.00 - 1
Policie vyšetřuje okolnosti smrti pracovníka v bohumínské firmě. Podle dostupných informací měl zhruba 50letý pracovník utrpět těžký úraz přimáčknutím. Zda udělal chybu on sám, nebo některý z jeho spolupracovníků, se vyšetřuje.
Hasiči zachránili dva lidi z hořícího objektu bývalého ubytovacího a společenského komplexu Merkur v Havířově. Požár byl lokalizován a následně uhašen do dvaceti minut. Pacienta, který se nadýchal zplodin, si převzali zdravotníci záchranné služby. Proč začalo hořet, zjišťuje vyšetřovatel příčin požárů.
---
Školské zastupitelstvo v Havířově schválilo první projekt
V soutěži Komunální projekt 2023 vyhrál Havířov za sportovní halu Fénix 50 tisíc korun. Na co budou právě tyto peníze použity poprvé rozhodovalo školské zastupitelstvo. Vyhrál projekt edukační panely pro děti.
Při druhém zasedání školského zastupitelstva čekalo na studenty několik změn. Museli zvládnout procesní záležitosti, jako na běžném zasedání zastupitelstva. Včetně schválení jednacího řádu.
Karla, členka školského zastupitelstva: "Tohle nemůže mít každý, že si to může vyzkoušet a zvlášť ještě to hlasovací zařízení, toho se nejvíce bojím, že to pokazím.”
V programu měli studenti i první důležitou zodpovědnost. Rozhodnout o tom, na který projekt půjde 50 tisíc korun. Peníze Havířov získal za prvenství v rámci soutěže Komunální projekt 2023 za halu Fénix.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My jsme na odborech magistrátu sebrali návrhy, kterých je celkem devět. Budou moci v rámci školského zastupitelstva nějaký projekt podpořit a já ho přednesu na zastupitelstvu a radě, aby byl podpořen.”
Mezi návrhy například bylo zakoupení počítačové sestavy pro Centrum volnočasových aktivit, realizace fotopointu se symbolikou města, nebo instalace knihobudek.
Michal, člen školského zastupitelstva: "Jsou tam různé návrhy, jak na charitu dát 50 tisíc, nějaké panely edukační, bazar, ale nejvíce mě asi uchvátily ty panely."
Co si myslíš, že by mělo být na těch edukačních panelech?
Michal, člen školského zastupitelstva: “Asi trochu něco o historii města a něco o třídění odpadu, protože si myslím, že je to dost aktuální.”
Většina studentských zastupitelů nakonec podpořila realizaci edukačních panelů pro děti, které mohou být umístěny na příklad v Centrálním parku nebo u přednádraží.
---
Sbírka Srdce pro Porubu pomáhá už od roku 2019
Charitativní sbírka Srdce pro Porubu už pomohla deseti lidem, kteří to v životě nemají jednoduché, a to zejména zdravotně postiženým dětem. Pokračuje dál jen díky štědrosti Porubanů.
Patnáctiletá Anička je dalším dítětem, kterému mohou pomoci Porubané prostřednictvím sbírky Srdce pro Porubu. Na to, že má těžkou kvadruparézu a donedávna bojovala i s epileptickými záchvaty, miluje sport a úspěchy sklízí zejména ve hře boccia.
Dominik Knězek, trenér: “Aničku jsem dostal, když jsme znali jenom základy. Už jezdí na sportovní turnaje, teď jezdí druhým rokem. Takže byl to dlouhý boj, ale vyplatil se. Už má i pár medailí, pár turnajů za sebou a myslím si, že čím více s ní budu pracovat, tím líp na tom bude i co se týče sportovního úspěchu.”
Anička jezdí i na kole, monoski, chodí do fitcentra a její rodiče dělají vše proto, aby měla do budoucna plnohodnotný život. Je čtvrtým dítětem, kterému sbírka pomůže v tomto roce.
Lenka Jurošková, maminka Aničky: "Anička jak má svůj vozík za kolo, který používáme pravidelně každé léto, od jara až do podzimu, tak teď už z toho vyrostla a pro nás je velmi finančně náročné sehnat peníze na takovou pomůcku, takže jsme velmi vděční, že tyto sbírky existují a že můžou dětem pomoct.”
Přispívat můžete na transparentní účet, který vidíte na televizní obrazovce, nebo na Dni se Srdcem pro Porubu, který se uskuteční 15. prosince v rámci vánočního jarmarku na Alšově náměstí.
---
Krátké zprávy 13. 12. 2023 16.00 - 2
Ostrava v příštím roce opět podpoří obnovu kulturních památek a sakrálních staveb. Pro zájemce o dotaci má ve dvou výzvách připraveno 5,5 milionu Kč. Žádosti, které město bude přijímat dva měsíce, mohou zájemci podávat od 8. ledna.
Opavský magistrát od příštího roku zvyšuje poplatek za svoz a likvidaci směsného odpadu. Lidé zaplatí 900 korun, dosud to bylo o 240 Kč méně. Děti a senioři nad 70 let budou platit 540 Kč.
---
Karvinské děti se zapojily do olympijského víceboje
Bronzová olympijská atletka a mistryně světa Šárka Kašpárková navštívila žáky karvinské Základní školy Dělnická, kteří se poprvé zapojili do olympijského víceboje. Každoročně se do této sportovní výzvy zapojí kolem 130 tisíc dětí z celé republiky.
V nafukovací hale Základní školy Dělnická se konalo školní kolo olympijského víceboje. Účastníci se tady také setkali i se zástupkyní Českého olympijského výboru, světově úspěšnou atletkou Šárkoou Kašpárkovou.
Šárka Kašpárková, úspěšná atletka: "Já tady dnes pomáhám s tím rozjezdem, dnes tady máme pět disciplín, máme hod medicinbalem přes hlavu vzad, trojskok snožmo, lehy-sedy, kliky a přeskoky přes švihadlo."
Tobiáš Šotkovský, účastník olympijského víceboje: "Ty disciplíny jsou celkem těžké, není to jen tak. I když sportujete, není to nejlehčí a nezdá se to no.”
Sofie Mauková, účastnice olympijského víceboje: "Teď jsem byla na skoku přes švihadlo a to bylo pro mě lehké."
S organizací a hladkým průběhem celého projektu pomáhali nejstarší žáci školy.
Šárka Kašpárková, úspěšná atletka: "Ten olympijský víceboj je největší školní projekt, do kterého se nám ročně zapojí kolem 130 tisíc dětí. A když přichází nové školy, které o to mají zájem, tak jim rádi pomáháme s tím rozjezdem. Tady samozřejmě je část školy sportovní, je to vidět i na těch výsledcích, ale jsem ráda, že se do projektu zapojují i děti z nesportovních tříd a věřím, že jim to pomůže zlepšit fyzickou zdatnost. Čím více dětí sportuje, čím víc vezmou sport jako součást svého života a já na tom budu mít malinkatej podíl, tak budu hrozně spokojená.”
Ze školního kola se pak žáci s nejlepšími výsledky na jaře zúčastní okresního kola.
---