Ostrava má mapu přístupnosti pro handicapované
Ostrava má svou mapu přístupnosti. Jde o interaktivní aplikaci, které pomůže hlavně vozíčkářům, ale i seniorům nebo maminkám s kočárky v lepším pohybu po městě. Jsou v ní zmapovány objekty, ale i zastávky MHD. Lze tak snadno zjistit, kde se dostanou bez pomoci a kde na bezbariérovost zapomněli.
Často si vůbec neuvědomujeme, jak může být pro vozíčkáře obtížné, dostat se bez pomoci například na druhý konec města za kamarády do nějaké restaurace. V Ostravě proto byla vytvořena interaktivní mapová aplikace, která mapuje více než 1400 objektů ze všech možných oblastí, ale třeba také zastávek MHD.
Cyril Vltavský, hlavní architekt města Ostravy: "Na začátku se musí zmapovat veřejné prostory, budovy, které veřejnost navštěvuje, vlastní bariéry, které se tam vyskytují . Pak se navrhne opatření, kterými se zpřístupní ta budova a teprve potom může vzniknout mapa."
Velmi důležité pro vytvoření této aplikace byla spolupráce s vozíčkáři. Jedním z tvůrců mapy je tak také Tomáš Dvořák z Ostravské organizace vozíčkářů, který už věnoval dlouhé hodiny měřením a mapováním nejrůznějších míst po celém městě.
Tomáš Dvořák, předseda Ostravské organizace vozíčkářů: "Změřím si šířku těch dveří. 82 cm šířka - vstup je funkční a popíšu, že jsou to mechanické dveře. Třeba do obchodních center jsou posuvné, elektrické atd. Tyto všechny parametry sledujeme. Máme stejná kritéria pro celou republiku."
Výstupy a měření jsou dále využívány na tvorbu aktualizací Generelů bezbariérových tras a dopravy města Ostravy, využívány jsou i pro návrhy a doporučení bezbariérových úprav.
---
Testování dvakrát v týdnu bylo pro školy náročné
Testování ve školách dvakrát v týdnu skončilo. Pozitivní záchyt mezi dětmi i zaměstnanci byl malý. Práce ale měly školy nad hlavu a mnohé si nedokážou představit, že by tento systém trval dlouhodobě.
Zatímco děti braly častější testování ve školách už jako běžnou věc, zaměstnanci si posledních čtrnáct dní opravdu užili. Své zkušenosti mají i na školách v Horní Suché.
Dagmar Wawroszová, zástupkyně ředitelky ZŠ Horní Suchá: "Testy, které dostaneme, neodpovídají těm v krabicích. Takže my počítáme zvlášť tyčinky, zvlášť vodičky, zvlášť testy. Všechny čtyři součásti, které tam jsou. Navíc nám to nesedí. Když tam není vodička, už to není kompletní test, takže my jsme pořád v mínusu. Musíme to doplňovat, aby to bylo na stavy, co jsme nafasovali. Do toho vykazujeme na hygienu věci, trasujeme ty děti, obvoláváme. Je to strašné, my opravdu děláme dennodenně do čtyř do pěti.”
Pozitivní test mělo naštěstí na škole pouze pár žáků.
Romana Zahradníková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Suchá: "Ten systém test-to-stay si myslím, že také není úplně ideální, protože někdo nedomyslel souvislosti, že škola je sice vybavena záchody a podobně, ale v momentě, kdy děti musí používat oddělené záchody, tak na to nejsme připravení.”
Ve škole s polským vyučovacím jazykem neměli žádný záchyt. Obě školy trápí financování testování u zaměstnanců.
Monika Dorota Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ s polským vyučovacím jazykem Horní Suchá: "Ty peníze bohužel v rozpočtu nemáme, takže se obracíme na zřizovatele. Tak, jak jsme to počítali, když bychom se testovali dvakrát týdně, je to šest tisíc korun měsíčně. Samozřejmě nemůžu chtít u zaměstnanců, aby si to platili sami. A pokud nám obec nepomůže, jsme v pasti, ale doufám, že se to nějak zvládne. Testovat se zatím musíme.”
Obec samozřejmě školy na holičkách nenechá a finančně jim pomůže.
---
Zloděj ukradl autosedačku postiženému dítěti
Teď se na vás obrátíme s prosbou o pomoc v pátrání. Neznámý zloděj ukradl v Ostravě z auta speciální autosedačku pro postižené dítě, čímž rodině způsobil velké problémy. Matka na novou nemá a 12letý těžce postižený chlapec bez sedačky nemůže jezdit.
12letý Boris má Downův syndrom a je také autista. I když cestuje rád autem, potřebuje k tomu speciální sedačku, ve které je pevně upoután. Pokud by jí neměl, má velký strach a jízda v podstatě není možná. Hrozí, že dostane záchvat.
Eva Farníková, matka Borise: "Hlavně byla Boriskovi přizpůsobena podle váhy, podle výšky. Nastavoval nám to v autě přímo technik, takže nešlo jen obyčejně přijít, vytáhnout a jít."
Bohužel ale do jejich auta vnikl zloděj a mimo jiné vzal i speciální sedačku pro Borise.
sestra Borise: "Volala nám kamarádka, která viděla to auto, že má rozbité sklo. Tak jsme se šli hned podívat a chyběla tam ta sedačka. Volali jsme okamžitě policii."
Matka Borise má ale i další velký problém. Na sedačku za 70 tisíc totiž dostala dotaci a nyní, protože už ji nemá, musí vrátit 40 tisíc korun. Žena ale žije se třemi dětmi sama a tolik peněz nemá. Navíc bude muset asi koupit novou sedačku.
Eva Farníková, matka Borise: "Ta dotace se musí vrátit a teprve až se vrátí, tak se může požádat znovu a nebo si sedačku musíme koupit sami."
Po pachateli pátrá policie a mohla by pomoci i veřejnost. Sedačka je totiž pro normální děti nepoužitelná a tak je možné, že ji zloděj někde odhodí.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Uvítáme poskytnuté informace k dětské autosedačce, která mohla být nabízena například k prodeji, či zástavě."
Pokud byste měli jakékoliv informace, které povedou k pachateli a nebo k vrácení sedačky, volejte linku 158.
---
V Jubilejní kolonii opravili další historický dům
Na Jihu Ostravy prošel kompletní rekonstrukcí další z historických domů v Jubilejní kolonii. Získal tak původní vzhled a budoucí nájemníci se mohou těšit na bydlení v reprezentativní lokalitě obvodu. S rekonstrukcí prvních domů v Jubilejní kolonii se začalo v roce 2001. 23 objektů je památkově chráněných.
Rekonstrukce bytového domu v ulici Jubilejní 73 v Ostravě-Hrabůvce se chýlí ke konci. Veškeré práce by měly skončit do 14 dnů.
Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih
"Byty prošly kompletní rekonstrukcí, došlo k výměně všech vnitřních rozvodů, jsou zde nové kuchyňské linky, nové koupelny a veškeré nové vnitřní vybavení bytů.
Od 12. ledna nabídneme k pronájmu 4 byty o velikosti 2+1 a výměře zhruba 66 metrů čtverečních."
Celý dům byl před rekonstrukcí prázdný. Lidem, kteří v něm bydleli, radnice nabídla nové bydlení ve svých volných bytech.
Petr Sedláček, jednatel realizační firmy
"Dělali jsme úplně všechno, dá se říct od fasády, přes vnitřní rekonstrukci komplet včetně podlah, omítek, stropů s tím, že vlastně většinou problémy byly s dodávkami materiálů tak, jak je v dnešní době vlastně dané situací, která je ve světě i u nás na trhu."
Rekonstrukcí prošla i střecha a sklepy, dům má nová okna a také balkony, které vznikly vybouráním oken nevytápěných částí bytů. .
Petr Sedláček, jednatel realizační firmy
"Původně tady byla vlhkost. Tu jsme odstranili tím, že jsme zvenku i zevnitř dělali odkopy a sanace. Takže tím pádem by už mělo být všechno v pořádku.
Termín byl 4 měsíce, díky tomu, co se děje na stavebním trhu, bude to 5."
Zájemci o tyto nově zrekonstruované byty mohou podávat žádosti do 21. února letošního roku.
---
Ledové sochy na Pustevnách tentokrát zvou do vesmíru
Do detailů propracované sochy z ledu už zase zdobí beskydské Pustevny. Expozice umístěné ve dvou velkých stanech mohou lidé navštívit od této soboty až do konce ledna.
Letošní Ledové Pustevny se dotýkají hvězd. Sochaři tentokrát vytvářeli svá díla na téma zvěrokruhu a vesmíru.
Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Letošní ledové sochy jsou od 15. do 30. ledna a jsou po roční odmlce opět v plné parádě, to znamená, děláme to ve dvou stanech. V tomto stanu návštěvníci uvidí téma vesmíru a všechno, co s tím souvisí. A v horním stanu, který se nachází pod běžeckým areálem, uvidí všech 12 znamení zvěrokruhu. Máme tady sedm špičkových řezbářů z Česka i ze Slovenska. Pod vedením pana Maršálka nám tady více jak týden vytváří tyto krásné sochy. Na tyto sochy bylo využito více než 40 tun ledu a pokud to chcete na objem kostech, tak je to téměř 500 kostek ledu.”
Roman Mikuš, sochař: “Přijel jsem na Pustevny z Vyšních Lhot. Dneska jsem začal pracovat na raketoplánu pro Lajku. Udělal jsem si takovou základnu, trochu jsem to podházel ledem, abych se dostal výše, aby ten bílý led pěkně vynikl na tom černém pozadí. Ještě večer bych měl začít se siluetou té Lajky.”
Při vytváření jedné ledové sochy byli autoři limitovaní výškou stanu. V jednom stanu sochaři vytvořili velký raketoplán.
Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Unikátní je tím, že tady budou viset vlajky, protože tohoto letu raketoplánu, je to americký raketoplán, účastní se ho česká posádka. A tento raketoplán je vlastně nejvyšší sochou v dějinách. Má více než 4 metry."
Ondřej Procházka, sochař: “Raketoplán jsme si vybrali protože tématem je vesmír. Myslíme si, že by tady mělo být něco většího, nějaká vyšší věc, která bude vypadat trochu působivěji a vždycky, když je něco vyššího, tak to vypadá dobře a raketoplán patří do vesmíru. Takže ten tady musí být. Tohle stavíme třetí den. Jsme na to dva sochaři, kteří mají zkušenost s ledem už dlouholetou.”
Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Já myslím, že to je velká tradice a ledové sochy patří neodmyslitelně k Pustevnám, tak doufám, že návštěvníci se přijdou podívat. Udělali jsme pro ně, byť ve složitých ekonomických podmínkách, maximum pro to, aby zůstaly zachovány ty podmínky, na které byli zvyklí. To znamená, pokud někdo, což doporučujeme, přijede lanovou dráhu, tak ta jízdenka v ten den z té lanové dráhy platí zdarma pro vstup do obou dvou stanů. Kdo naopak využije dopravu z Prostřední Bečvy, tak si tady potom zakoupí vstupenku, která bude v hodnotě 50 korun, ale těch 50 korun platí do obou stanů. Takže prosíme návštěvníky, aby si ten lístek u sebe ponechali a využili ho pro turnikety přístupu u obou stanů. Samozřejmě musíme respektovat i aktuální opatření. Tudíž prohlídka ve stanech bude maximálně do 20 osob. Tyto osoby budou muset být vybaveny ochranou dýchacích cest.”
---