Kapsářka má na svědomí minimálně 19 krádeží
Policisté opět zadrželi jednu z ostravských kapsářských legend a všichni doufají, že tentokrát skončí za mřížemi na delší dobu. I když okrádala především ženy, jistý si před jejími rychlými prsty nemohl být nikdo.
Už mnohokrát jsme vás varovali před kapsáři a různými zloději, kteří se zaměřují zejména na nákupní centra. Dnes vám představíme skutečnou šampiónku a vidět ji právě můžete i při práci v obchodě s obuví. Zatímco vyhlédnutá oběť zkouší boty, čeká na svou chvíli. Stačí ji chvilka nepozornosti, popadne kabelku a odchází pryč. Podobně to udělala už mnohokrát.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ať už poškození měli sedět v restauracích, zkoušet si oblečení, boty nebo jen věnovat pozornost něčemu jinému, nastoupila na scénu nenápadná recidivistka. Během okamžiku už měla v ruce držet jejich kabelky, batohy nebo z kabelky vyndat peněženku s doklady a platebními kartami a s těmito následně zmizet. V několika případech se měla z platebních karet pokusit o opakované výběry."
Poslední série trvala téměř rok. Loni v únoru ji totiž propustili z vězení. Nepoučila se a nyní má prokázáno dalších 19 krádeží. Peníze utrácela za běžný život a potřebovala je i na drogy. Lidé to zlodějce často velmi zjednodušovali, když na věci nedávali pozor.
Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Stačí jen malý okamžik nepozornosti, třeba se jen rozhodujete, jaké si koupíte boty a lidé, kteří se chtějí zmocnit vašich financí, toho okamžitě využijí."
Celkem už má zlodějka v rejstříku 17 trestných činů. Tentokrát bude zřejmě za mřížemi déle, protože je škoda 300 tisíc korun a pachatelka navíc je nepoučitelná.
---
Hasiči cvičili ve Slezské nemocnici
Hasiči cvičili ve Slezské nemocnici. Zasahovali u simulovaného požáru v jednom z pavilonů. Cvičení bylo sice dopředu plánované, nicméně personál o něm nevěděl, takže první reakce na situaci byly autentické. Hasiči vysvětlovali zdravotníkům, jak se během požáru zachovat, co udělat nejdříve.
Prohlídku nově zrekonstruovaného pavilonu rehabilitačního oddělení připravila Slezská nemocnice pro své zaměstnance. Náhle se ale rozezní požární hlásič, který detekuje kouř v jedné z místností. Během okamžiku je ho plná hlavní chodba. Cvičení začíná.
Petr Serafin, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje ÚO Opava: „Toto je divadelní dým, který nesnižuje procento kyslíku v prostředí, které zakouříme. Lidé se v tom mohou běžně pohybovat a nemá to vliv na jejich zdraví."
Lidé spěšně opouštějí budovu. Rekonstruované oddělení prozatím nebylo uvedeno do provozu, takže tady žádní pacienti nejsou. Teprve až všichni bezpečně z objektu odejdou dozví se, že jde o cvičení.
Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Je tady několik vrchních sester asi 25 zdravotníků, zástupců ze všech oborů napříč celou nemocnicí.“
Přijíždí dvě hasičské cisterny. Důležité je rychle zmapovat situaci. Nejdříve je nutné zjistit, zda jsou v hořícím objektu ještě lidé. Většina jej stihla opustit. Uvnitř ale zůstalo několik figurantů. Ty musí hasiči v zakouřeném prostoru najít a z budovy evakuovat.
Jitka Navratová, fyzioterapeutka, Slezská nemocnice v Opavě: „Ještěže mne hasiči vedli, jinak bych netrefila vůbec ven.“
Protože šlo o instruktážní cvičení, popisovali hasiči přímo na místě zdravotníkům veškeré úkony, které prováděli.
---
Krátké zprávy, 11. 2. 2022, 1
Moravskoslezský kraj vyhlásil Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost. Soutěží firmy, obce, organizace i živnostníci. Občané mohou až do konce března zasílat nominace do ankety Osobnost Moravskoslezského kraje. Během slavnostního večera, který je plánován na květen, bude předáno i Ocenění dobrovolníka BoSmePartyja.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Já si myslím, že je třeba pochválit lidi, kteří se dívají kolem sebe, starají se o lidi, kteří žijí kolem firem, ve firmách, v obcích, a to je i smyslem naší ceny za společenskou odpovědnost.”
---
Tréninkové byty se dětským domovům osvědčily
V roce 2018 havířovský dětský domov začal využívat tréninkový byt pro děti, které dovrší plnoletosti a chtějí se postupně postavit na vlastní nohy. Což znamená, že sice bydlí samy, ale domov je jim stále oporou. Do projektu se zapojili už tři mladí dospělí.
Dětské domovy se snaží, aby děti v ústavní péči nestrádaly, naučily se pravidlům a postupně je připravují na dospělý život. Doba přechodu je však tou nejtěžší zkouškou. Mladý Michal z Havířova, který ještě studuje, má to štěstí, že mohl využít možnosti tréninkového bytu.
Michal Liberda, Dětský domov Havířov: "Ono to je spíše o té samostatnosti. Naučit se bydlet ve svém, zařizovat si věci sám od sebe. Už nejsou žádní vychovatelé, kteří by za námi stáli. Určitě jsem rád a má to i nějaké klady. Samozřejmě, když si už člověk zvykne i na ten režim z dětského domova, že tam měl všechno, co potřeboval. Snídani ráno, oběd po škole. Teď si po škole musím udělat oběd sám. Je to změna, ale příjemná.”
Michal už je třetím mladým dospělým, který se připravuje na samostatný život právě v tréninkovém bytě.
Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Havířov: "Budeme ho určitě znovu obsazovat, už máme vytipovaného chlapce, který nám zletí o prázdninách a je to vlastně ideální, protože současný Michal, který obývá teď byt, tak bude odcházet a konci prázdnin, to znamená od toho 1. září bychom obsadili byt novým klientem."
Tréninkové byty se v Moravskoslezském kraji ujaly a k dispozici pro mladé dospělé je mají i v jiných městech, kde se dětské domovy nacházejí.
---
ZŠ Šeříkova má novou elektroinstalaci
ZŠ Šeříkova ve Výškovicích je první školou v Ostravě-Jihu, kde projdou kompletní výměnou veškeré rozvody uvnitř budovy. Jako první přišla na řadu elektroinstalace, která byla nutná kvůli častým výpadkům.
V ZŠ Šeříkova prošla kompletní rekonstrukcí elektroinstalace, která byla původní a tudíž ve velmi špatném stavu. Vyměněno bylo také osvětlení, a to jak ve třídách, tak i na chodbách a veškeré vypínače a zásuvky, kterých je teď mnohem více.
Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Proč elektroinstalace? Protože ve školách přibývá hodně IT techniky a stávající zastaralé sítě tento nápor nezvládaly."
Jana Gajdošová, ředitelka ZŠ a MŠ Ostrava-Výškovice, Šeříkova 33: “Ta původní elektroinstalace byla hrozně poddimenzovaná. Třeba v kabinetech, kde jsou tři lidé, tak byla jedna zásuvka. Běžně se nám stávalo, že nám vypadávaly jističe, neustále blikaly zářivky a podobně."
Kompletní výměna elektroinstalace probíhala ve dvou etapách a za plného provozu, což bylo pro školu velmi náročné.
Jana Gajdošová, ředitelka ZŠ a MŠ Ostrava-Výškovice, Šeříkova 33: "Máme ještě jednu budovu, družinu, takže my jsme tam operativně přesouvali děti a asi jsme byla jediná škola, která byla ráda, když se ozvala hygiena, že nějaká třída je v karanténě, protože se nám uvolnily další prostory."
Už v příštím roce bude rekonstrukce v ZŠ Šeříkova pokračovat. Postupně by měly projít výměnou i rozvody tepla, vody, odpadu i zdravotechniky.
---
Krátké zprávy, 11. 2. 2022, 2
V neděli přibylo v MS kraji 919 lidí nakažených koronavirem, je to o 114 méně než před týdnem. Údaje zveřejnil hejtman Ivo Vondrák. V nemocnicích v kraji je s covidem hospitalizováno přes 500 lidí. Jedná se o mírný nárůst, minulý týden jich bylo o sto méně. Nejvíce pozitivních lidí je stále v okrese Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek a Opava.
Státní podnik DIAMO zítra zlikviduje šachetní budovu s těžní věží na Dole Paskov - Staříč III - Chlebovice. Těžba černého uhlí tam byla ukončena v roce 2017.
---
Jablunkov několikrát lehl popelem, 140 let ho chrání hasiči
Nejvýchodnější město republiky mohlo mít úplně jinou podobu. Vzhled Jablunkova se v minulosti měnil podle toho, jak moc jej zasáhly ničivé požáry. Několikrát lehl popelem téměř celý. Už 140 let však město chrání dobrovolní hasiči, kteří teď k výročí vydali obrazovou publikaci.
Kniha připomíná skutečně velmi ohnivou historii Jablunkova. Například rozsáhlé vypálení Uhry v roce 1447. A protože požárů bylo ve městě několik do roka, byla v roce 1880 založena dobrovolnická jednotka. Kniha zaznamenává také svědectví hasičů.
Jan Legierski, pamětník, bývalý člen SDH Jablunkov: “To bylo tak: Hořela Kohinorka a měli tam velké kádě s kyselinou. My jsme byli u zásahu s kolegou Josefem a on stál na přístřešku, který zakrýval ty nádrže s kyselinou. V jedné chvíli jsem si všiml, že ten přístřešek už začal prohořívat a kolega mohl propadnout dolů. Já jsem ho chytil za nohu a stáhl jsem ho na bok, protože jinak by bylo po něm.”
Jan Gorzolka, pamětník, bývalý člen SDH Jablunkov: “Jeli jsme směrem na Radvanov, kde hořela dřevěnice. Když jsme přijeli, už bylo zbytečné hašení, ale zachránil jsme tu paní Febrovou s dvěma dětmi, kteří byli na noc nahoře v podkroví. Tak jsme je vytáhli tam odtud a ještě nějaké věci a peřiny.”
Kniha obsahuje množství dobových fotografií.
Jiří Jurzykowski, fotograf, spoluautor knihy: “Velké množství obrazového materiálu obsahuje. Jsou tam veškeré zásahy a vývoj techniky. Je to v sekcích udělané. Bylo dost problematické vybírat fotografie a upravovat je, protože některé byly zničené. Takže bylo třeba retušovat, opravovat, aby ta kniha aspoň trošičku vypadala. A je dost velký problém ze starých fotografií dělat skeny a dávat to do tisku.”
První část nákladu knihy je vyprodaná, ale několik kusů ještě mají hasiči na své zbrojnici.
---