Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Asistenční centrum pro uprchlíky v Ostravě se zvětšuje
  • Město dá na pomoc Ukrajině přes 10 milionů korun
  • Havířov se chystá na začlenění dětí z Ukrajiny do škol
  • Spoj k rychlíkům města po dohodě s krajem udržela
  • Chystá se první trvale udržitelný festival v ČR
  • Až do Velikonoc se v Beskydech lyžovat asi nebude

Asistenční centrum pro uprchlíky v Ostravě se zvětšuje

Na Černé louce skončila výstava a tak můžeme být v hlavním pavilonu rozšířeno asistenční centrum pro uprchlíky. Zvětšuje se hlavně část pro odpočinek a přibude i postelí. Příliv uprchlíků se daří zvládat.

Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny na Černé louce v Ostravě funguje dobře, ale bylo potřeba rozšířit odpočinkovou zónu. Po přesunu centra z budovy Českého červeného kříže na výstaviště byly první dva dny velmi náročné. Odbaveno bylo asi 2 tisíce lidí a centrum bylo hodně naplněné. Po skončení výstavy knih bylo proto rozšířeno o další prostory. 

Jiří Němčík, koordinátor centra za Hasičský záchranný sbor MS kraje:  "Budeme mít zvýšenou kapacitu, jak v té odpočinkové zóně, kde budeme mít dvojnásobný počet lůžek tzn. 130, z toho bude 10 postýlek pro děti a tak se obdobně rozšíří i ta čekárna."  

O víkendu byla situace klidnější a za 24 hodin přicházelo přibližně asi 400 uprchlíků. Většinou nárazově, podle příjezdu vlaků, ale někteří lidé přijíždějí i osobními auty. Čekací doba se zkrátila i na pouhou jednu hodinu. 

Richard Lizak, koordinátor ČČK Ostrava: "Staráme se o základní potřeby, které ti lidi mají. Staráme se o jídlo, pití, spánek a máme na starosti i základní zdravotní péči. Také jim často vysvětlujeme, že u nás jsou léky pouze na lékařský předpis." 

uprchlice: "Moc děkujeme, že se o nás staráte, jsme moc vděční. To co se děje na Ukrajině je hrozné a nikomu to nepřeji zažít." 

Asistenční centrum na Černé louce funguje nepřetržitě 24 hodin denně a pro uprchlíky je připraven kompletní servis včetně ubytování a nabídky práce. 

---

Město dá na pomoc Ukrajině přes 10 milionů korun

MHD zdarma, ubytování i místo ve školách a školkách pro děti. Frýdek-Místek řeší další formy pomoci pro ukrajinské uprchlíky. Nově vyčlenil 10 milionů korun na řešení situace ve městě. Další milion pošle přímo ukrajinské ambasádě a další může přidat sbírkou Daruj F-M.

Do České republiky přicházejí denně z Ukrajiny stovky uprchlíků. V rámci Moravskoslezského kraje jim pomáhají ve speciálně zřízených centrech v Ostravě a Vyšních Lhotách. Kdo tady bude chtít zůstat, bude potřebovat někde bydlet. To řeší i ve Frýdku-Místku, kde kvůli tomu vyčlenili pro odbor bezpečnostních rizik 10 milionů korun.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "To znamená, že bychom tady měli řešit třeba otázku už současných výdajů na ubytování, zejména v komerční sféře nebo stravování a tak dále. Ti lidé dneska pomáhají, probíhá to řízeně za účasti státu a taky živelně. To znamená, že ti lidé mají sami své plány, jak pomoci uprchlíkům, včetně přivádění a tak dále. A samozřejmě s tím jsou spojené náklady."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Mimo tuto částku rovněž běží sbírka Daruj F-M, která je na 1 milion korun a město dorovná tu částku, pokud bude vybrán tento milion, na dva miliony. Zároveň dnes došlo ke schválení prominutí platby za MHD pro lidi, kteří se potřebují dostat a vyřídit nějaké konkrétní věci, takže mohou využívat MHD bezplatně na území města Frýdek-Místek."

Další milion pošle město přímo na ukrajinskou ambasádu. Pomoc primárně koordinuje město v rámci požadavků kraje a také hledá možnosti pomoci s různými organizacemi.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Připravujeme se s odborem školství na podporu uprchlíků, jejich dětí. Tak, aby mohly vzniknout dětské skupiny a pracovali jsme na začlenění těchto dětí do mateřských a základních škol. Situace v Evropě je velmi vážná a myslím, že nikdo z nás není schopen předpovědět, jak se bude opravdu vyvíjet. Ty částky, které byly schváleny dnes, jsou nějakým rámcem a město je samozřejmě připraveno podpořit, a teďka řeknu obecně, nejenom uprchlíky, ale i občany města. S těmi problémy, které nás v souvislosti s touto krizí čekají. A víme, že to bude běh na dlouhou trať a trošku řeknu, že je třeba šetřit síly a myslet strategicky, myslet dlouhodobě. My se systematicky na tuto možnost, že krize nebude vyřešena dlouhodobě, připravujeme. A chtěl bych ubezpečit občany, že vnímáme potřeby všech. A to jak uprchlíků, tak jich s tou náročnou situací, která nás čeká."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Vzniká taková nedobrá situace, že lidé někteří negativně vnímají, že jsou ty prostředky vynakládány na ty lidi, kteří nutně potřebují tu pomoc a my jim musíme pomoci, protože Ukrajina platí krví za naši svobodu a my jenom penězi. Oni platí daleko vyšší cenu za možnost žít svobodně, protože tím to nekončí. My samozřejmě nemůžeme s jistotou tvrdit, jestli se ta válka nepřenese k nám a jestli taky nás někdo nenapadne jenom proto, že jsme byli kdysi satelitem sovětského bloku. Já to vidím tak, že tyto negativní tendence je třeba utnout tak, že je třeba pomoci. Je to naše poslání. Je to solidarita s lidmi jako takovými. A navíc už teď se formují určité pomoci ze zahraničí a my budeme toho součástí, protože jsme nejen tranzitní, ale i hlavní cílovou zemí."

V případě potřeby je město připraveno svolat mimořádné zastupitelstvo, kde by se rozhodovalo o dalších financích, které by bylo potřeba na pomoc uprchlíkům a těm, kteří se o ně starají, uvolnit.

---

Havířov se chystá na začlenění dětí z Ukrajiny do škol

V Havířově už je několik stovek dospělých a dětí, kteří opustili Ukrajinu kvůli válce. Jelikož je ve městě azylové zařízení, školy mají s výukou cizinců zkušenosti. Město se chystá aktivovat i volnočasová zařízení, či knihovnu.

V Moravskoslezském kraji přibývá stále více uprchlických rodin, které potřebují zejména ubytování. Kolik jich je v Havířově, se nedá přesně říci.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Nicméně my víme, že těch rodin je tady více 250, protože existují určité statistiky a víme, že ty rodiny jsou rozmístěny různě po ubytovacích zařízeních ve městě. Kolegyně z odboru sociálních věcí už navázaly spolupráci s vedením těch daných subjektů.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Máme zatím dvě prioritní školy, které jsou zvyklé na práci s cizími národnostmi. Takže máme školu Na Nábřeží a máme školu Moravskou, které mají volné kapacity. Máme dalších patnáct škol, které mají také volné kapacity a můžeme umístit ty děti i tam."

Rodinám chce ulevit i středisko volného času.

Eva Kiedroňová, ředitelka SVČ Asterix: “Z těch aktivit, které jsme schopni okamžitě aktivovat, tak je to dopolední, odpolední hlídání, otevřené kluby. Nabídka, nebo zázemí těm rodinám, aby se mohly scházet a vyměňovat si zkušenosti a podávat si různé informace, kde co mohou vyřídit." 

Radnice se sejde i s dalšími poskytovateli volnočasových služeb, jako je například i knihovna a vytvoří leták v ukrajinském jazyce, který distribuuje mezi ubytovací zařízení tak, aby rodiny měly dostatek informací o nabídce pomoci.

---

Spoj k rychlíkům města po dohodě s krajem udržela

Přímý autobusový spoj z Nového Jičína, Příbora a Kopřivnice k vlakům do Hranic na Moravě bude jezdit dál, i po uplynutí zkušební doby. Města se na tom dohodla s Moravskoslezským krajem, který spoj z větší části dotuje.

Spojení s rychlíky do Prahy nebo Vídně z nádraží v Hranicích na Moravě zajišťuje přímá autobusová linka z Nového Jičína, Kopřivnice a Příbora od loňského září. Původně byl s Moravskoslezským krajem, který ji z 85 procent financuje, dohodnut zkušební provoz do konce února. Města a kraj nyní vyjednali její pokračování do konce roku, s drobnými změnami.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ve všední dny jsou tam vypuštěny dva nejméně vytížení spoje, ten úplně první ranní a potom ten jeden večerní. Ale naopak zase o víkendech se nám podařilo domluvit, že namísto dvou párů spojů v neděli odpoledne, nyní jedou dva páry spojů v sobotu i v neděli, a to navíc jeden ranní a jeden večerní, takže je možné například v sobotu i v neděli vyrazit i na poměrně dlouhý jednodenní výlet do Prahy, Vídně nebo dalšího města.”

Přímé spojení k železniční stanici v Hranicích oceňují také Příborští, bez existence této linky bylo ještě loni cestování k vlaku daleko komplikovanější.

Pavel Netušil (Společně pro Příbor), místostarosta Příbora: “Většina lidí volí raději cestu autem do Hranic, Studénky a někteří dokonce do Svinova, než aby využívali ty stávající možnosti, které jsou. Ty jsou buď příliš dlouhé kvůli stávajícím přestupům, a nebo velmi nespolehlivé.”

Zvláštností této linky ale je, že je potřeba si každou jízdu dopředu objednat, informace jsou na webech měst. Jedinou výjimkou, kdy není třeba rezervace, je v pracovní dny ranní spoj z Hranic s odjezdem z Nového Jičína směrem do Příbora a Kopřivnice okolo sedmé hodiny. Využívat ji běžně mohou školáci a pracující.

---

Chystá se první trvale udržitelný festival v ČR

V květnu se v areálu bývalého Dolu Barbora uskuteční první udržitelný festival v České republice. Kromě bohatého hudebního programu bude využívat energii z obnovitelných zdrojů, bude bezobalový a vstřícný k životnímu prostředí.

Na konci května se v areálu bývalého dolu Barbora uskuteční Festival reBarbora Open Music. Jeho přípravy už naplno běží.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: "To bude zase něco inovatovního, něco, co náš kraj může posunout zase dál. Jsem rád, že rada města doporučila zastupitelům schválit dotaci ve výši 1,5 mil. korun, měli bychom to 16. března schválit a věřím, že to projde, a že kraj se stane významným partnerem tohoto festivalu."

Petr Birklen, člen představenstva MSID: "Je to první větší akce, která se zde koná, my jsme v loňském roce udělali POHOden, který měl ukázat na možnost využití těchto areálů a i díky tomu tento festival zde zasídlí."

Festival mimo jiné připravila produkce úspěšného festivalu Štěrkovna Open Music.Do Karviné na Barboru chtějí přivést to nejlepší, co nabízí česká a slovenská scéna.

David Moravec, hlavní organizátor festivalu: "Poslední dva hudební bloky obsadí v souvislosti s děním na Ukrajině ukrajinské kapely."

Festival ale nebude nejen o koncertech a bohatém doprovodném programu.Půjde o první trvale udržitelný festival v republice, který bude minimalizovat zatížení životního prostředí.

David Moravec, hlavní organizátor festivalu: ""Ten festival bude naprosto bezobalový, budeme podávat pouze točené nápoje, žádná PET by se tady neměla objevit, kompletní sortiment kelímků bude vratný a omyvatelný. Poprvé na festivalu se budou zkoušet i vratné nádoby na pokrmy vydávané stánkaři."

Velmi důležitým prvkem udržitelného festivalu bude i testování využití vodíkového agregátu na výrobu elektřiny.

---

Až do Velikonoc se v Beskydech lyžovat asi nebude

Pravděpodobně už jen několik posledních týdnů bude trvat lyžařská sezona v Beskydech. Ve srovnání s předchozími dvěma roky ji však lyžaři i vlekaři hodnotí jako výbornou.

Zimní sezona pomalu končí, přesto jsou sjezdovky v Beskydech plné lyžařů. Vlekaři počítají s tím, že sjezdovky udrží v provozu do začátku dubna.  

Jaroslav Vrzgula, provozovatel Ski areálu Bílá: “Když vezmeme a srovnáme předchozí sezónu, která vlastně nebyla ani, tak je to obrovské plus, že jsme teda mohli provozovat, i když ze začátku to bylo za těch daných opatření, kdy se musely předkládat certifikáty, ale potom po tom uvolnění bylo vidět, že ti lidé opravdu si našli tu cestu, přijeli ve větším počtu a je to vidět i teď, když jsou brněnské prázdniny, že tady je celkem plno. Takže sezona je po té loňské je velmi úspěšná a jsme spokojení.” 

Anketa: “Dneska je skvělý den. Zvláště lyžaři, kteří si přivstali a přijeli brzy, tak jezdili na manchesteru pěkně tvrdém. Takže od té půl deváté se opravdu lyžovalo bez front. Až v průběhu dopoledne k té 10. hodině to narostlo. Jinak obě dvě stovky perfektně připravené, jako vždy, takže pochoutka pro lyžaře, řekla bych.

Anketa: “Já jsem z Vyškova a nelyžuji moc dlouho. Ale je to tady moc fajn. My jsme teda byli dneska velcí lenoši a přijeli jsme prostě až před 11. hodinou, což se nám malinko vymstilo, protože už je tady víc lidí a ten povrch už není tak krásný jako ráno, ale ta snídaně a kafíčka za to snad stály a někdy si zase přivstanem.”

Anketa: “Já jsem ze Znojma, přijela jsem se ségrou, tátou a mamkou a mě to tady baví, já lyžuju ráda. Už lyžuju dlouho, od tří roků.”

Kdo si oblíbil večerní lyžování, má v Bílé poslední možnost. 

Jaroslav Vrzgula, provozovatel Ski areálu Bílá: “My máme v plánu jezdit do 3. dubna, to jsme si už takhle dali předem. Uvidíme, jaké budou podmínky, jestli to třeba o jeden víkend neprodloužíme, ale zatím máme v plánu jezdit do 3. dubna. A je fakt, že teď už to sluníčko je ostré a na těch slunných místech to bude rychle vytávat. 

Ještě dříve skončí večerní lyžování. Ta poslední se v Bílé budou konat v úterý a ve čtvrtek.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. března 2022, 16:00

Asistenční centrum pro uprchlíky v Ostravě se zvětšuje

Na Černé louce skončila výstava a tak můžeme být v hlavním pavilonu rozšířeno asistenční centrum pro uprchlíky. Zvětšuje se hlavně část pro odpočinek a přibude i postelí. Příliv uprchlíků se daří zvládat.

Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny na Černé louce v Ostravě funguje dobře, ale bylo potřeba rozšířit odpočinkovou zónu. Po přesunu centra z budovy Českého červeného kříže na výstaviště byly první dva dny velmi náročné. Odbaveno bylo asi 2 tisíce lidí a centrum bylo hodně naplněné. Po skončení výstavy knih bylo proto rozšířeno o další prostory. 

Jiří Němčík, koordinátor centra za Hasičský záchranný sbor MS kraje:  "Budeme mít zvýšenou kapacitu, jak v té odpočinkové zóně, kde budeme mít dvojnásobný počet lůžek tzn. 130, z toho bude 10 postýlek pro děti a tak se obdobně rozšíří i ta čekárna."  

O víkendu byla situace klidnější a za 24 hodin přicházelo přibližně asi 400 uprchlíků. Většinou nárazově, podle příjezdu vlaků, ale někteří lidé přijíždějí i osobními auty. Čekací doba se zkrátila i na pouhou jednu hodinu. 

Richard Lizak, koordinátor ČČK Ostrava: "Staráme se o základní potřeby, které ti lidi mají. Staráme se o jídlo, pití, spánek a máme na starosti i základní zdravotní péči. Také jim často vysvětlujeme, že u nás jsou léky pouze na lékařský předpis." 

uprchlice: "Moc děkujeme, že se o nás staráte, jsme moc vděční. To co se děje na Ukrajině je hrozné a nikomu to nepřeji zažít." 

Asistenční centrum na Černé louce funguje nepřetržitě 24 hodin denně a pro uprchlíky je připraven kompletní servis včetně ubytování a nabídky práce. 

---

Město dá na pomoc Ukrajině přes 10 milionů korun

MHD zdarma, ubytování i místo ve školách a školkách pro děti. Frýdek-Místek řeší další formy pomoci pro ukrajinské uprchlíky. Nově vyčlenil 10 milionů korun na řešení situace ve městě. Další milion pošle přímo ukrajinské ambasádě a další může přidat sbírkou Daruj F-M.

Do České republiky přicházejí denně z Ukrajiny stovky uprchlíků. V rámci Moravskoslezského kraje jim pomáhají ve speciálně zřízených centrech v Ostravě a Vyšních Lhotách. Kdo tady bude chtít zůstat, bude potřebovat někde bydlet. To řeší i ve Frýdku-Místku, kde kvůli tomu vyčlenili pro odbor bezpečnostních rizik 10 milionů korun.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "To znamená, že bychom tady měli řešit třeba otázku už současných výdajů na ubytování, zejména v komerční sféře nebo stravování a tak dále. Ti lidé dneska pomáhají, probíhá to řízeně za účasti státu a taky živelně. To znamená, že ti lidé mají sami své plány, jak pomoci uprchlíkům, včetně přivádění a tak dále. A samozřejmě s tím jsou spojené náklady."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Mimo tuto částku rovněž běží sbírka Daruj F-M, která je na 1 milion korun a město dorovná tu částku, pokud bude vybrán tento milion, na dva miliony. Zároveň dnes došlo ke schválení prominutí platby za MHD pro lidi, kteří se potřebují dostat a vyřídit nějaké konkrétní věci, takže mohou využívat MHD bezplatně na území města Frýdek-Místek."

Další milion pošle město přímo na ukrajinskou ambasádu. Pomoc primárně koordinuje město v rámci požadavků kraje a také hledá možnosti pomoci s různými organizacemi.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Připravujeme se s odborem školství na podporu uprchlíků, jejich dětí. Tak, aby mohly vzniknout dětské skupiny a pracovali jsme na začlenění těchto dětí do mateřských a základních škol. Situace v Evropě je velmi vážná a myslím, že nikdo z nás není schopen předpovědět, jak se bude opravdu vyvíjet. Ty částky, které byly schváleny dnes, jsou nějakým rámcem a město je samozřejmě připraveno podpořit, a teďka řeknu obecně, nejenom uprchlíky, ale i občany města. S těmi problémy, které nás v souvislosti s touto krizí čekají. A víme, že to bude běh na dlouhou trať a trošku řeknu, že je třeba šetřit síly a myslet strategicky, myslet dlouhodobě. My se systematicky na tuto možnost, že krize nebude vyřešena dlouhodobě, připravujeme. A chtěl bych ubezpečit občany, že vnímáme potřeby všech. A to jak uprchlíků, tak jich s tou náročnou situací, která nás čeká."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Vzniká taková nedobrá situace, že lidé někteří negativně vnímají, že jsou ty prostředky vynakládány na ty lidi, kteří nutně potřebují tu pomoc a my jim musíme pomoci, protože Ukrajina platí krví za naši svobodu a my jenom penězi. Oni platí daleko vyšší cenu za možnost žít svobodně, protože tím to nekončí. My samozřejmě nemůžeme s jistotou tvrdit, jestli se ta válka nepřenese k nám a jestli taky nás někdo nenapadne jenom proto, že jsme byli kdysi satelitem sovětského bloku. Já to vidím tak, že tyto negativní tendence je třeba utnout tak, že je třeba pomoci. Je to naše poslání. Je to solidarita s lidmi jako takovými. A navíc už teď se formují určité pomoci ze zahraničí a my budeme toho součástí, protože jsme nejen tranzitní, ale i hlavní cílovou zemí."

V případě potřeby je město připraveno svolat mimořádné zastupitelstvo, kde by se rozhodovalo o dalších financích, které by bylo potřeba na pomoc uprchlíkům a těm, kteří se o ně starají, uvolnit.

---

Havířov se chystá na začlenění dětí z Ukrajiny do škol

V Havířově už je několik stovek dospělých a dětí, kteří opustili Ukrajinu kvůli válce. Jelikož je ve městě azylové zařízení, školy mají s výukou cizinců zkušenosti. Město se chystá aktivovat i volnočasová zařízení, či knihovnu.

V Moravskoslezském kraji přibývá stále více uprchlických rodin, které potřebují zejména ubytování. Kolik jich je v Havířově, se nedá přesně říci.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Nicméně my víme, že těch rodin je tady více 250, protože existují určité statistiky a víme, že ty rodiny jsou rozmístěny různě po ubytovacích zařízeních ve městě. Kolegyně z odboru sociálních věcí už navázaly spolupráci s vedením těch daných subjektů.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Máme zatím dvě prioritní školy, které jsou zvyklé na práci s cizími národnostmi. Takže máme školu Na Nábřeží a máme školu Moravskou, které mají volné kapacity. Máme dalších patnáct škol, které mají také volné kapacity a můžeme umístit ty děti i tam."

Rodinám chce ulevit i středisko volného času.

Eva Kiedroňová, ředitelka SVČ Asterix: “Z těch aktivit, které jsme schopni okamžitě aktivovat, tak je to dopolední, odpolední hlídání, otevřené kluby. Nabídka, nebo zázemí těm rodinám, aby se mohly scházet a vyměňovat si zkušenosti a podávat si různé informace, kde co mohou vyřídit." 

Radnice se sejde i s dalšími poskytovateli volnočasových služeb, jako je například i knihovna a vytvoří leták v ukrajinském jazyce, který distribuuje mezi ubytovací zařízení tak, aby rodiny měly dostatek informací o nabídce pomoci.

---

Spoj k rychlíkům města po dohodě s krajem udržela

Přímý autobusový spoj z Nového Jičína, Příbora a Kopřivnice k vlakům do Hranic na Moravě bude jezdit dál, i po uplynutí zkušební doby. Města se na tom dohodla s Moravskoslezským krajem, který spoj z větší části dotuje.

Spojení s rychlíky do Prahy nebo Vídně z nádraží v Hranicích na Moravě zajišťuje přímá autobusová linka z Nového Jičína, Kopřivnice a Příbora od loňského září. Původně byl s Moravskoslezským krajem, který ji z 85 procent financuje, dohodnut zkušební provoz do konce února. Města a kraj nyní vyjednali její pokračování do konce roku, s drobnými změnami.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ve všední dny jsou tam vypuštěny dva nejméně vytížení spoje, ten úplně první ranní a potom ten jeden večerní. Ale naopak zase o víkendech se nám podařilo domluvit, že namísto dvou párů spojů v neděli odpoledne, nyní jedou dva páry spojů v sobotu i v neděli, a to navíc jeden ranní a jeden večerní, takže je možné například v sobotu i v neděli vyrazit i na poměrně dlouhý jednodenní výlet do Prahy, Vídně nebo dalšího města.”

Přímé spojení k železniční stanici v Hranicích oceňují také Příborští, bez existence této linky bylo ještě loni cestování k vlaku daleko komplikovanější.

Pavel Netušil (Společně pro Příbor), místostarosta Příbora: “Většina lidí volí raději cestu autem do Hranic, Studénky a někteří dokonce do Svinova, než aby využívali ty stávající možnosti, které jsou. Ty jsou buď příliš dlouhé kvůli stávajícím přestupům, a nebo velmi nespolehlivé.”

Zvláštností této linky ale je, že je potřeba si každou jízdu dopředu objednat, informace jsou na webech měst. Jedinou výjimkou, kdy není třeba rezervace, je v pracovní dny ranní spoj z Hranic s odjezdem z Nového Jičína směrem do Příbora a Kopřivnice okolo sedmé hodiny. Využívat ji běžně mohou školáci a pracující.

---

Chystá se první trvale udržitelný festival v ČR

V květnu se v areálu bývalého Dolu Barbora uskuteční první udržitelný festival v České republice. Kromě bohatého hudebního programu bude využívat energii z obnovitelných zdrojů, bude bezobalový a vstřícný k životnímu prostředí.

Na konci května se v areálu bývalého dolu Barbora uskuteční Festival reBarbora Open Music. Jeho přípravy už naplno běží.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: "To bude zase něco inovatovního, něco, co náš kraj může posunout zase dál. Jsem rád, že rada města doporučila zastupitelům schválit dotaci ve výši 1,5 mil. korun, měli bychom to 16. března schválit a věřím, že to projde, a že kraj se stane významným partnerem tohoto festivalu."

Petr Birklen, člen představenstva MSID: "Je to první větší akce, která se zde koná, my jsme v loňském roce udělali POHOden, který měl ukázat na možnost využití těchto areálů a i díky tomu tento festival zde zasídlí."

Festival mimo jiné připravila produkce úspěšného festivalu Štěrkovna Open Music.Do Karviné na Barboru chtějí přivést to nejlepší, co nabízí česká a slovenská scéna.

David Moravec, hlavní organizátor festivalu: "Poslední dva hudební bloky obsadí v souvislosti s děním na Ukrajině ukrajinské kapely."

Festival ale nebude nejen o koncertech a bohatém doprovodném programu.Půjde o první trvale udržitelný festival v republice, který bude minimalizovat zatížení životního prostředí.

David Moravec, hlavní organizátor festivalu: ""Ten festival bude naprosto bezobalový, budeme podávat pouze točené nápoje, žádná PET by se tady neměla objevit, kompletní sortiment kelímků bude vratný a omyvatelný. Poprvé na festivalu se budou zkoušet i vratné nádoby na pokrmy vydávané stánkaři."

Velmi důležitým prvkem udržitelného festivalu bude i testování využití vodíkového agregátu na výrobu elektřiny.

---

Až do Velikonoc se v Beskydech lyžovat asi nebude

Pravděpodobně už jen několik posledních týdnů bude trvat lyžařská sezona v Beskydech. Ve srovnání s předchozími dvěma roky ji však lyžaři i vlekaři hodnotí jako výbornou.

Zimní sezona pomalu končí, přesto jsou sjezdovky v Beskydech plné lyžařů. Vlekaři počítají s tím, že sjezdovky udrží v provozu do začátku dubna.  

Jaroslav Vrzgula, provozovatel Ski areálu Bílá: “Když vezmeme a srovnáme předchozí sezónu, která vlastně nebyla ani, tak je to obrovské plus, že jsme teda mohli provozovat, i když ze začátku to bylo za těch daných opatření, kdy se musely předkládat certifikáty, ale potom po tom uvolnění bylo vidět, že ti lidé opravdu si našli tu cestu, přijeli ve větším počtu a je to vidět i teď, když jsou brněnské prázdniny, že tady je celkem plno. Takže sezona je po té loňské je velmi úspěšná a jsme spokojení.” 

Anketa: “Dneska je skvělý den. Zvláště lyžaři, kteří si přivstali a přijeli brzy, tak jezdili na manchesteru pěkně tvrdém. Takže od té půl deváté se opravdu lyžovalo bez front. Až v průběhu dopoledne k té 10. hodině to narostlo. Jinak obě dvě stovky perfektně připravené, jako vždy, takže pochoutka pro lyžaře, řekla bych.

Anketa: “Já jsem z Vyškova a nelyžuji moc dlouho. Ale je to tady moc fajn. My jsme teda byli dneska velcí lenoši a přijeli jsme prostě až před 11. hodinou, což se nám malinko vymstilo, protože už je tady víc lidí a ten povrch už není tak krásný jako ráno, ale ta snídaně a kafíčka za to snad stály a někdy si zase přivstanem.”

Anketa: “Já jsem ze Znojma, přijela jsem se ségrou, tátou a mamkou a mě to tady baví, já lyžuju ráda. Už lyžuju dlouho, od tří roků.”

Kdo si oblíbil večerní lyžování, má v Bílé poslední možnost. 

Jaroslav Vrzgula, provozovatel Ski areálu Bílá: “My máme v plánu jezdit do 3. dubna, to jsme si už takhle dali předem. Uvidíme, jaké budou podmínky, jestli to třeba o jeden víkend neprodloužíme, ale zatím máme v plánu jezdit do 3. dubna. A je fakt, že teď už to sluníčko je ostré a na těch slunných místech to bude rychle vytávat. 

Ještě dříve skončí večerní lyžování. Ta poslední se v Bílé budou konat v úterý a ve čtvrtek.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-03-2022-16-00