Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • MS kraj hledá místo pro vybudování osady pro uprchlíky
  • Havířov se chystá na začlenění dětí z Ukrajiny do škol
  • Asistenční centrum pro uprchlíky v Ostravě se zvětšuje
  • Školy se připravují na ukrajinské uprchlíky
  • Spoj k rychlíkům města po dohodě s krajem udržela

MS kraj hledá místo pro vybudování osady pro uprchlíky

MS kraj hledá vhodné místo pro vybudování stanového městečka pro uprchlíky. Zatím je ale ubytovacích kapacit dostatek. Asistenčním centrem už prošlo 5200 uprchlíků, kolik jich ale zůstalo v kraji nikdo netuší.

Krizový štáb Moravskoslezského kraje se v pondělí znovu sešel, aby řešil pomoc pro ukrajinské uprchlíky. Podle Ivo Vondráka zatím hejtmani na jednání s vládou nedospěli k adekvátní částce na uprchlíka. 180 korun nabízených ministerstvem financí je prý málo. Hejtmani požadují alespoň 350 korun. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Zajistit stravování na celý den za 180 korun a ti lidi si musejí navíc nakoupit například hygienické potřeby, považujeme všichni hejtmani tuto částku za velmi nízkou." 

Asistenčním centrem v Ostravě doposud prošlo 5200 uprchlíků a asi 30 procent z nich bylo i v našem kraji ubytováno. Vláda počítá, že by v MS kraji mělo zůstat asi 15 tisíc lidí. Obce s rozšířenou působností kraji nabízejí přibližně 6 a půl tisíce lůžek. Vznikl také speciální tým, který hledá místo pro stavbu nouzových přístřešků. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Snažíme se to udělat tak, aby to nebylo příliš blízko měst, ale aby to nebylo ani daleko. Musí tam být dostupná infastruktura, kanalizace, energetika tzn. přípojky na elektřinu i na vodu. Hasiči už na tom pracují a máme nějaká místa vytipována."

V současné době je okamžitě k dispozici 200 lůžek a dalších 230 nabídla Slezská univerzita v Opavě. Bohužel se zatím neeviduje, jestli a kam se Ukrajinci stěhují dále, což může být v budoucnu problém. Komplikované bude i jejich případné přemísťování mezi kraji v rámci dohodnutých kvót.

---

Havířov se chystá na začlenění dětí z Ukrajiny do škol

V Havířově už je několik stovek dospělých a dětí, kteří opustili Ukrajinu kvůli válce. Jelikož je ve městě azylové zařízení, školy mají s výukou cizinců zkušenosti. Město se chystá aktivovat i volnočasová zařízení, či knihovnu.

V Moravskoslezském kraji přibývá stále více uprchlických rodin, které potřebují zejména ubytování. Kolik jich je v Havířově, se nedá přesně říci.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Nicméně my víme, že těch rodin je tady více 250, protože existují určité statistiky a víme, že ty rodiny jsou rozmístěny různě po ubytovacích zařízeních ve městě. Kolegyně z odboru sociálních věcí už navázaly spolupráci s vedením těch daných subjektů.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Máme zatím dvě prioritní školy, které jsou zvyklé na práci s cizími národnostmi. Takže máme školu Na Nábřeží a máme školu Moravskou, které mají volné kapacity. Máme dalších patnáct škol, které mají také volné kapacity a můžeme umístit ty děti i tam."

Rodinám chce ulevit i středisko volného času.

Eva Kiedroňová, ředitelka SVČ Asterix: “Z těch aktivit, které jsme schopni okamžitě aktivovat, tak je to dopolední, odpolední hlídání, otevřené kluby. Nabídka, nebo zázemí těm rodinám, aby se mohly scházet a vyměňovat si zkušenosti a podávat si různé informace, kde co mohou vyřídit." 

Radnice se sejde i s dalšími poskytovateli volnočasových služeb, jako je například i knihovna a vytvoří leták v ukrajinském jazyce, který distribuuje mezi ubytovací zařízení tak, aby rodiny měly dostatek informací o nabídce pomoci.

---

Krátké zprávy, 14. 3. 2022, 1


Krajští hygienici zaznamenali v neděli 223 covid pozitivních lidí. Nejvíce jich je na Ostravsku, Karvinsku a také Opavsku. Nejlepší situace setrvává na Bruntálsku.

Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje jsou rozdány. Ve třetím ročníku soutěže uspěly v celkem pěti kategoriích například Štramberk, turistická trasa v pralese Mionší na Jablunkovsku nebo bramborové placky jako tradiční regionální pochoutka, ale také Muzeum nákladních automobilů Tatra. Pro vítěze hlasovali odborníci i veřejnost.

---

Asistenční centrum pro uprchlíky v Ostravě se zvětšuje

Na Černé louce skončila výstava a tak můžeme být v hlavním pavilonu rozšířeno asistenční centrum pro uprchlíky. Zvětšuje se hlavně část pro odpočinek a přibude i postelí. Příliv uprchlíků se daří zvládat.

Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny na Černé louce v Ostravě funguje dobře, ale bylo potřeba rozšířit odpočinkovou zónu. Po přesunu centra z budovy Českého červeného kříže na výstaviště byly první dva dny velmi náročné. Odbaveno bylo asi 2 tisíce lidí a centrum bylo hodně naplněné. Po skončení výstavy knih bylo proto rozšířeno o další prostory. 

Jiří Němčík, koordinátor centra za Hasičský záchranný sbor MS kraje:  "Budeme mít zvýšenou kapacitu, jak v té odpočinkové zóně, kde budeme mít dvojnásobný počet lůžek tzn. 130, z toho bude 10 postýlek pro děti a tak se obdobně rozšíří i ta čekárna."  

O víkendu byla situace klidnější a za 24 hodin přicházelo přibližně asi 400 uprchlíků. Většinou nárazově, podle příjezdu vlaků, ale někteří lidé přijíždějí i osobními auty. Čekací doba se zkrátila i na pouhou jednu hodinu. 

Richard Lizak, koordinátor ČČK Ostrava: "Staráme se o základní potřeby, které ti lidi mají. Staráme se o jídlo, pití, spánek a máme na starosti i základní zdravotní péči. Také jim často vysvětlujeme, že u nás jsou léky pouze na lékařský předpis." 

uprchlice: "Moc děkujeme, že se o nás staráte, jsme moc vděční. To co se děje na Ukrajině je hrozné a nikomu to nepřeji zažít." 

Asistenční centrum na Černé louce funguje nepřetržitě 24 hodin denně a pro uprchlíky je připraven kompletní servis včetně ubytování a nabídky práce. 

---

Školy se připravují na ukrajinské uprchlíky

Ukrajinští uprchlíci, kteří se rozhodli zůstat v Opavě, mohou své děti posílat do zdejších škol. K výuce se prozatím zapsalo 5 dětí, které nastoupí do příslušných ročníků. Zatímco v základních školách je míst relativně dost, mateřské školy mohou nabídnout prozatím jen 50 míst.

Školní docházka je v České republice povinná a s tímto nařízením se budou muset v nejbližších dnech popasovat také děti ukrajinských uprchlíků. Do školy děti nastoupí během následujících dnů.

Simona Horáková, ředitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „V tuto chvíli máme přijaty 4 děti z Ukrajiny. Jedná se o žáky prvního stupně: druhá, třetí a pátá třída.“

Děti nastoupí do stejného ročníku, který kvůli válce na Ukrajině musely opustit. Nebude to ovšem jednoduché: nové prostředí, jiné zvyky a především jazyk, který neznají. 

Andrea Štenclová, ved. odb. Školství, Magistrát Opava: „Koordinátor by měl dítěti pomoci zorientovat se ve škole, poznat chod školy, zapojit se do třídního kolektivu a seznámit se s českým jazykem.“

Zatímco míst pro nové žáky je v základních školách prozatím dostatek, mateřské školy jsou na tom podstatně hůř.

Andrea Štenclová, ved. odb. Školství, Magistrát Opava: „U mateřských škol je to v současné době omezené. Máme asi jen 50 volných míst.“

Naplněnou kapacitu mají zejména malé mateřské školy. Větší šance získat volné místo je ve větších zařízeních.

Eva Matušková, ředitelka, MŠ Sedmikrásky, Opava: „ Momentálně od poloviny března se nám uvolní přibližně 8 míst.“

Ředitelé počítají s tím, že v dalších dnech se bude zájem o zápis dětí do škol a školek zvyšovat.




---

Krátké zprávy, 14. 3. 2022, 2

Ostravští městští strážníci minulou středu zachránili život 27 letému muži, který chtěl skočit z mostu nad dálnicí v Ostravě-Svinově. Muž, který byl pod vlivem drog, překročil svodidla lemující komunikaci a opíral se o vnější zábradlí mostu. Ukončit život se údajně rozhodl kvůli rodinným problémům.


Až do podzimu roku 2025 měl za volantem sekat latinu 37letý muž z Havířova, kterému byl podmíněně vrácen řidičský průkaz, o který přišel kvůli svým dřívějším prohřeškům. V sobotu však usedl za volant opilý a jen s velkým štěstím nikoho nezabil.

---

Spoj k rychlíkům města po dohodě s krajem udržela

Přímý autobusový spoj z Nového Jičína, Příbora a Kopřivnice k vlakům do Hranic na Moravě bude jezdit dál, i po uplynutí zkušební doby. Města se na tom dohodla s Moravskoslezským krajem, který spoj z větší části dotuje.

Spojení s rychlíky do Prahy nebo Vídně z nádraží v Hranicích na Moravě zajišťuje přímá autobusová linka z Nového Jičína, Kopřivnice a Příbora od loňského září. Původně byl s Moravskoslezským krajem, který ji z 85 procent financuje, dohodnut zkušební provoz do konce února. Města a kraj nyní vyjednali její pokračování do konce roku, s drobnými změnami.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ve všední dny jsou tam vypuštěny dva nejméně vytížení spoje, ten úplně první ranní a potom ten jeden večerní. Ale naopak zase o víkendech se nám podařilo domluvit, že namísto dvou párů spojů v neděli odpoledne, nyní jedou dva páry spojů v sobotu i v neděli, a to navíc jeden ranní a jeden večerní, takže je možné například v sobotu i v neděli vyrazit i na poměrně dlouhý jednodenní výlet do Prahy, Vídně nebo dalšího města.”

Přímé spojení k železniční stanici v Hranicích oceňují také Příborští, bez existence této linky bylo ještě loni cestování k vlaku daleko komplikovanější.

Pavel Netušil (Společně pro Příbor), místostarosta Příbora: “Většina lidí volí raději cestu autem do Hranic, Studénky a někteří dokonce do Svinova, než aby využívali ty stávající možnosti, které jsou. Ty jsou buď příliš dlouhé kvůli stávajícím přestupům, a nebo velmi nespolehlivé.”

Zvláštností této linky ale je, že je potřeba si každou jízdu dopředu objednat, informace jsou na webech měst. Jedinou výjimkou, kdy není třeba rezervace, je v pracovní dny ranní spoj z Hranic s odjezdem z Nového Jičína směrem do Příbora a Kopřivnice okolo sedmé hodiny. Využívat ji běžně mohou školáci a pracující.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. března 2022, 17:00

MS kraj hledá místo pro vybudování osady pro uprchlíky

MS kraj hledá vhodné místo pro vybudování stanového městečka pro uprchlíky. Zatím je ale ubytovacích kapacit dostatek. Asistenčním centrem už prošlo 5200 uprchlíků, kolik jich ale zůstalo v kraji nikdo netuší.

Krizový štáb Moravskoslezského kraje se v pondělí znovu sešel, aby řešil pomoc pro ukrajinské uprchlíky. Podle Ivo Vondráka zatím hejtmani na jednání s vládou nedospěli k adekvátní částce na uprchlíka. 180 korun nabízených ministerstvem financí je prý málo. Hejtmani požadují alespoň 350 korun. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Zajistit stravování na celý den za 180 korun a ti lidi si musejí navíc nakoupit například hygienické potřeby, považujeme všichni hejtmani tuto částku za velmi nízkou." 

Asistenčním centrem v Ostravě doposud prošlo 5200 uprchlíků a asi 30 procent z nich bylo i v našem kraji ubytováno. Vláda počítá, že by v MS kraji mělo zůstat asi 15 tisíc lidí. Obce s rozšířenou působností kraji nabízejí přibližně 6 a půl tisíce lůžek. Vznikl také speciální tým, který hledá místo pro stavbu nouzových přístřešků. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Snažíme se to udělat tak, aby to nebylo příliš blízko měst, ale aby to nebylo ani daleko. Musí tam být dostupná infastruktura, kanalizace, energetika tzn. přípojky na elektřinu i na vodu. Hasiči už na tom pracují a máme nějaká místa vytipována."

V současné době je okamžitě k dispozici 200 lůžek a dalších 230 nabídla Slezská univerzita v Opavě. Bohužel se zatím neeviduje, jestli a kam se Ukrajinci stěhují dále, což může být v budoucnu problém. Komplikované bude i jejich případné přemísťování mezi kraji v rámci dohodnutých kvót.

---

Havířov se chystá na začlenění dětí z Ukrajiny do škol

V Havířově už je několik stovek dospělých a dětí, kteří opustili Ukrajinu kvůli válce. Jelikož je ve městě azylové zařízení, školy mají s výukou cizinců zkušenosti. Město se chystá aktivovat i volnočasová zařízení, či knihovnu.

V Moravskoslezském kraji přibývá stále více uprchlických rodin, které potřebují zejména ubytování. Kolik jich je v Havířově, se nedá přesně říci.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Nicméně my víme, že těch rodin je tady více 250, protože existují určité statistiky a víme, že ty rodiny jsou rozmístěny různě po ubytovacích zařízeních ve městě. Kolegyně z odboru sociálních věcí už navázaly spolupráci s vedením těch daných subjektů.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Máme zatím dvě prioritní školy, které jsou zvyklé na práci s cizími národnostmi. Takže máme školu Na Nábřeží a máme školu Moravskou, které mají volné kapacity. Máme dalších patnáct škol, které mají také volné kapacity a můžeme umístit ty děti i tam."

Rodinám chce ulevit i středisko volného času.

Eva Kiedroňová, ředitelka SVČ Asterix: “Z těch aktivit, které jsme schopni okamžitě aktivovat, tak je to dopolední, odpolední hlídání, otevřené kluby. Nabídka, nebo zázemí těm rodinám, aby se mohly scházet a vyměňovat si zkušenosti a podávat si různé informace, kde co mohou vyřídit." 

Radnice se sejde i s dalšími poskytovateli volnočasových služeb, jako je například i knihovna a vytvoří leták v ukrajinském jazyce, který distribuuje mezi ubytovací zařízení tak, aby rodiny měly dostatek informací o nabídce pomoci.

---

Krátké zprávy, 14. 3. 2022, 1


Krajští hygienici zaznamenali v neděli 223 covid pozitivních lidí. Nejvíce jich je na Ostravsku, Karvinsku a také Opavsku. Nejlepší situace setrvává na Bruntálsku.

Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje jsou rozdány. Ve třetím ročníku soutěže uspěly v celkem pěti kategoriích například Štramberk, turistická trasa v pralese Mionší na Jablunkovsku nebo bramborové placky jako tradiční regionální pochoutka, ale také Muzeum nákladních automobilů Tatra. Pro vítěze hlasovali odborníci i veřejnost.

---

Asistenční centrum pro uprchlíky v Ostravě se zvětšuje

Na Černé louce skončila výstava a tak můžeme být v hlavním pavilonu rozšířeno asistenční centrum pro uprchlíky. Zvětšuje se hlavně část pro odpočinek a přibude i postelí. Příliv uprchlíků se daří zvládat.

Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny na Černé louce v Ostravě funguje dobře, ale bylo potřeba rozšířit odpočinkovou zónu. Po přesunu centra z budovy Českého červeného kříže na výstaviště byly první dva dny velmi náročné. Odbaveno bylo asi 2 tisíce lidí a centrum bylo hodně naplněné. Po skončení výstavy knih bylo proto rozšířeno o další prostory. 

Jiří Němčík, koordinátor centra za Hasičský záchranný sbor MS kraje:  "Budeme mít zvýšenou kapacitu, jak v té odpočinkové zóně, kde budeme mít dvojnásobný počet lůžek tzn. 130, z toho bude 10 postýlek pro děti a tak se obdobně rozšíří i ta čekárna."  

O víkendu byla situace klidnější a za 24 hodin přicházelo přibližně asi 400 uprchlíků. Většinou nárazově, podle příjezdu vlaků, ale někteří lidé přijíždějí i osobními auty. Čekací doba se zkrátila i na pouhou jednu hodinu. 

Richard Lizak, koordinátor ČČK Ostrava: "Staráme se o základní potřeby, které ti lidi mají. Staráme se o jídlo, pití, spánek a máme na starosti i základní zdravotní péči. Také jim často vysvětlujeme, že u nás jsou léky pouze na lékařský předpis." 

uprchlice: "Moc děkujeme, že se o nás staráte, jsme moc vděční. To co se děje na Ukrajině je hrozné a nikomu to nepřeji zažít." 

Asistenční centrum na Černé louce funguje nepřetržitě 24 hodin denně a pro uprchlíky je připraven kompletní servis včetně ubytování a nabídky práce. 

---

Školy se připravují na ukrajinské uprchlíky

Ukrajinští uprchlíci, kteří se rozhodli zůstat v Opavě, mohou své děti posílat do zdejších škol. K výuce se prozatím zapsalo 5 dětí, které nastoupí do příslušných ročníků. Zatímco v základních školách je míst relativně dost, mateřské školy mohou nabídnout prozatím jen 50 míst.

Školní docházka je v České republice povinná a s tímto nařízením se budou muset v nejbližších dnech popasovat také děti ukrajinských uprchlíků. Do školy děti nastoupí během následujících dnů.

Simona Horáková, ředitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „V tuto chvíli máme přijaty 4 děti z Ukrajiny. Jedná se o žáky prvního stupně: druhá, třetí a pátá třída.“

Děti nastoupí do stejného ročníku, který kvůli válce na Ukrajině musely opustit. Nebude to ovšem jednoduché: nové prostředí, jiné zvyky a především jazyk, který neznají. 

Andrea Štenclová, ved. odb. Školství, Magistrát Opava: „Koordinátor by měl dítěti pomoci zorientovat se ve škole, poznat chod školy, zapojit se do třídního kolektivu a seznámit se s českým jazykem.“

Zatímco míst pro nové žáky je v základních školách prozatím dostatek, mateřské školy jsou na tom podstatně hůř.

Andrea Štenclová, ved. odb. Školství, Magistrát Opava: „U mateřských škol je to v současné době omezené. Máme asi jen 50 volných míst.“

Naplněnou kapacitu mají zejména malé mateřské školy. Větší šance získat volné místo je ve větších zařízeních.

Eva Matušková, ředitelka, MŠ Sedmikrásky, Opava: „ Momentálně od poloviny března se nám uvolní přibližně 8 míst.“

Ředitelé počítají s tím, že v dalších dnech se bude zájem o zápis dětí do škol a školek zvyšovat.




---

Krátké zprávy, 14. 3. 2022, 2

Ostravští městští strážníci minulou středu zachránili život 27 letému muži, který chtěl skočit z mostu nad dálnicí v Ostravě-Svinově. Muž, který byl pod vlivem drog, překročil svodidla lemující komunikaci a opíral se o vnější zábradlí mostu. Ukončit život se údajně rozhodl kvůli rodinným problémům.


Až do podzimu roku 2025 měl za volantem sekat latinu 37letý muž z Havířova, kterému byl podmíněně vrácen řidičský průkaz, o který přišel kvůli svým dřívějším prohřeškům. V sobotu však usedl za volant opilý a jen s velkým štěstím nikoho nezabil.

---

Spoj k rychlíkům města po dohodě s krajem udržela

Přímý autobusový spoj z Nového Jičína, Příbora a Kopřivnice k vlakům do Hranic na Moravě bude jezdit dál, i po uplynutí zkušební doby. Města se na tom dohodla s Moravskoslezským krajem, který spoj z větší části dotuje.

Spojení s rychlíky do Prahy nebo Vídně z nádraží v Hranicích na Moravě zajišťuje přímá autobusová linka z Nového Jičína, Kopřivnice a Příbora od loňského září. Původně byl s Moravskoslezským krajem, který ji z 85 procent financuje, dohodnut zkušební provoz do konce února. Města a kraj nyní vyjednali její pokračování do konce roku, s drobnými změnami.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ve všední dny jsou tam vypuštěny dva nejméně vytížení spoje, ten úplně první ranní a potom ten jeden večerní. Ale naopak zase o víkendech se nám podařilo domluvit, že namísto dvou párů spojů v neděli odpoledne, nyní jedou dva páry spojů v sobotu i v neděli, a to navíc jeden ranní a jeden večerní, takže je možné například v sobotu i v neděli vyrazit i na poměrně dlouhý jednodenní výlet do Prahy, Vídně nebo dalšího města.”

Přímé spojení k železniční stanici v Hranicích oceňují také Příborští, bez existence této linky bylo ještě loni cestování k vlaku daleko komplikovanější.

Pavel Netušil (Společně pro Příbor), místostarosta Příbora: “Většina lidí volí raději cestu autem do Hranic, Studénky a někteří dokonce do Svinova, než aby využívali ty stávající možnosti, které jsou. Ty jsou buď příliš dlouhé kvůli stávajícím přestupům, a nebo velmi nespolehlivé.”

Zvláštností této linky ale je, že je potřeba si každou jízdu dopředu objednat, informace jsou na webech měst. Jedinou výjimkou, kdy není třeba rezervace, je v pracovní dny ranní spoj z Hranic s odjezdem z Nového Jičína směrem do Příbora a Kopřivnice okolo sedmé hodiny. Využívat ji běžně mohou školáci a pracující.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-03-2022-17-00