V Havířově dopadli zloděje výfukových katalyzátorů
Dobrou zprávu mají policisté pro majitele starších vozidel, ze kterých v minulých dnech v Havířově a okolí zloději kradli drahé katalyzátory. Dva pachatele, kterým prokázali 11 krádeží, dopadli přímo při činu. Starší a zkušenější recidivista už sedí ve vazbě.
Auta s rozřezanými výfuky nacházeli od března především motoristé v Havířově, dva případy byly hlášené v Karviné a jeden v Českém Těšíně. Zručným zlodějům stačí ke krádeži katalyzátoru jen pár minut.
Petr Maršálek, automechanik: “Katalyzátory se kradou především kvůli drahým kovům, které jsou uvnitř. Nový katalyzátor stojí řádově desítky tisíc korun.”
Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR MSK: “Policisté v těchto dnech zadrželi dva muže ve věku 32 a 20 let. Důvodně podezřelým prokázali celkem 11 krádeží katalyzátorů z osobních vozidel. Majitelům měli způsobit škodu , která v tuto chvíli přesahuje 50 tisíc korun."
Katalyzátory jsou povinnou součástí výfukového systému kvůli snižování škodlivin. V tomto případě se zloději zaměřili zejména na Škody Felicie. Muži přiznali, že jeden z nich vždy hlídal, zatímco komplic řezal výfukové potrubí.
Petr Maršálek, automechanik: “Jsou určité modely, které mají těch drahých kovů více.”
Všech 11 aut zloději poškodili v průběhu posledních 6 týdnů. Past sklapla na havířovské Stromovce, kde byli oba zadrženi.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Ve 03:15 hod. oznámil telefonicky na MP Havířov občan, že na parkovišti na ul. U Lesa, Havířov–Město se nějaká osoba pokouší odřezat katalyzátor z osobního automobilu. Vyslaná hlídka MP zjistila, že u vozidla došlo k pokusu o odcizení katalyzátoru, kdy byl viditelně naříznut. Na místě se nikdo nenacházel, proto strážníci provedli kontrolu nejbližšího okolí pomocí termovize, kdy nebyla nalezena žádná podezřelá osoba. Jelikož se dalo předpokládat, že se osoby vrátí svůj čin dokonat, vykonávali strážníci v dané oblasti kontrolní činnost. V 05:20 hod spatřili strážníci dvě podezřelé osoby, které se pohybovaly kolem poškozeného vozidla, kdy si jedna z osob lehla pod vozidlo. Na místo byly přivolány další hlídky MP. Pachatelé se po spatření hlídek dali na útěk, kdy byli za použití donucovacích prostředků strážníky zadrženi. Jednalo se o T.P., roč. 1988 a S. D., roč. 2000, který se následně k činu doznal. Na místo byla přivolána PČR, která si celou událost převzala k dalšímu šetření."
Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR MSK: "Komisař proti oběma mužům zahájil trestní stíhání a oba obvinil ze spáchání pokračujících přečinů krádeže a poškození cizí věci. Staršímu muži hrozí vězení od 3 měsíců do 3 let. Mladšímu, který ještě nebyl trestán, hrozí až dvouleté vězení.”
Zkušený recidivista byl soudem vzat do vazby, kde zřejmě vyčká až do rozsudku.
---
Čtenáři už opět mohou navštěvovat knihovny
Čtenáři už opět mohou navštěvovat knihovny. Právě ty se od pondělí dostaly do skupiny pro první mírné rozvolnění. Platí ale pravidlo jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních.
Knihovny se po dobu nouzového stavu snažily vyjít čtenářům vstříc pomocí výdejových okének. Například v Havířově si lidé mohli knihu půjčit bezkontaktně i pomocí výtahu. Zájem ze strany veřejnosti byl opravdu velký. Od 12. dubna mohou konečně knihovny lidi vpustit do budov opět i fyzicky.
Dagmar Čuntová, ředitelka Městské knihovny Havířov: "Sice v omezeném režimu, to znamená jeden čtenář na patnáct metrů půjčovní plochy. Počítají se i knihovnice, takže průměrně to vychází na osm až deset návštěvníků najednou na jednom oddělení."
Čtenáři postupně zjišťují, že pobočky už jsou opět otevřené. Tento tatínek si přišel se synem pro pohádky.
anketa: "Já mám rád knížky o dinosaurech.”
A půjčil sis hodně knížek dneska?
anketa: “Jo.”
anketa: “Konečně jsme se dočkali. Malý má radost. Budeme prohlížet a číst po večerech.
Kontakt se čtenáři chyběl i knihovnicím.
Kristýna Verešová, knihovnice: "Já si myslím, že mohu mluvit za všechny kolegyně, když řeknu, že jsme se hodně těšily, protože už nám ti lidé, čtenáři chyběli. Já osobně pracuji v dětském oddělení, takže už se moc těším na děti, mládež a ta mi chyběla hodně.”
Knihovny věří, že už nedojde opět ke zhoršení situace a výdejová okénka zůstanou zavřená.
---
Krev je potřeba, NJ nemocnice vyzývá dárce
I přes aktuální epidemiologickou situaci a různá vládní omezení mohou dobrovolníci stále darovat krev. Ta je potřeba za každé situace. Transfuzní oddělení novojičínské nemocnice proto zacílilo kampaň na prvodárce a snaží se získat mladé lidi.
Otakar Baroš už má za sebou asi 200 odběrů krve nebo plazmy, dobrovolným dárcem se stal v 18 letech. Na transfúzní oddělení novojičínské nemocnice se objednal i tento týden. Motivaci má jasnou.
Otakar Baroš, dárce krve: “Myslím si, že každý, kdo je zdravý a má 18 let, by měl dát krev, alespoň jednou v životě.”
Nicméně v době epidemie koronaviru tu úbytek dárců přece jen pociťují. Snaží se proto vyzývat nejen ty pravidelné, ale i nováčky, a připravují různé motivační programy, v dubnu například ve spolupráci s městem Kopřivnice, v květnu to bude kampaň “Daruj krev se Zdravým městem Nový Jičín”.
Markéta Matušů, vedoucí provozu transfuzního oddělení, Nemocnice Agel Nový Jičín: “Ať se nebojí, pořád vlastně chceme, aby přišli noví prvodárci, protože ti stávající stárnou a pořád je potřeba nových dárců.”
Dárcem nejvzácnější tekutiny může být zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. V této nemocnici je vítají v nově zrekonstruovaném transfuzním oddělení s 16 odběrovými lůžky.
Jan Kuběna, prvodárce krve: “Dneska je to poprvé, a motivace, ta je jednoduchá. Když to může pomoci, tak proč ne.”
Ladislav Jurišinec, prvodárce krve: “Je mi osmnáct let, takže můžu darovat Krev. Bylo to v pohodě, příště zkusím darovat plazmu.”
Právě plazmaferézu tu měsíčně provedou asi tisíckrát, odběr této složky krve, ze které se vyrábějí i léky, je teď potřeba nejvíce.
---
Rodinná ponorka aneb Hravá karanténa
Studenti Slezského gymnázia během koronavirové pandemie vymysleli deskovou hru, která umožní lépe se poznat. Je určená rodinám, přátelům i kolektivům. Prostě všem, kteří mají pocit, že své blízké neznají nejlépe. A to přesto, že třeba v době pandemie spolu museli trávit mnohem více času, než dřív.
Rodinná ponorka aneb Hravá karanténa – to je název deskové hry, která přišla na svět během doby, kdy směr našich životů řídí koronavirus. Studenti Slezského gymnázia na ní začali pracovat ještě během první vlny pandemie, která zasáhla do života nás všech.
Štěpán Pavelek, student, Slezské gymnázium, Opava: „Pořád nevidíme to světýlko na konci tunelu. Je to těžké.“
Tomáš Valík, student, Slezské gymnázium, Opava: „Hra má vlastně stmelit rodinné příslušníky. Když budou hrát, dozví se o sobě více.“
Jaromír Koflák, student, Slezské gymnázium, Opava: „Je to o tom, sednout si k jednomu stolu a pobavit se."
… a také lépe se poznat. K tomu poslouží 180 otázek, které odhalí třeba přání a touhy, vlastnosti, zvyky, nezapomenutelné zážitky nebo i znalosti.
Klára Beníčková, studentka, Slezské gymnázium, Opava: „Ke každému zaměření se vztahuje jeden balíček karet.“
Sedm studentů na přípravě deskové hry pracovalo s přestávkami půl roku. Společnou práci zpomalovala opatření, která eliminovala možnost setkání.
Monika Hájková, studentka, Slezské gymnázium, Opava: „Protože to bylo na začátku této koronadoby, tak jsme ještě neuměli moc komunikovat spolu ve virtuálním prostředí.“
Klára Volfová, studentka, Slezské gymnázium, Opava: „Nejtěžší bylo vymýšlení otázek, aby byly správně formulované, aby šly pochopit.“
Magda Hrstková, učitelka, Slezské gymnázium, Opava: „Trošičku nám to vyhotovení zdržela další vlna koronaviru, ale dali jsme to dohromady.“
Teď je hra vytištěná a hledá si cestu k těm, které pobaví. A také nabídne možnost lépe poznat ty, kteří žijí vedle nás, ale přesto toho víme jen málo o jejich koníčcích, radostech i přáních.
---
Vedení Ostravy-Jihu se zapojilo do úklidu obvodu
V Ostravě-Jihu uspořádali akci Ukliďme Jih. Odpadky sbíralo jak vedení radnice, tak dobrovolníci a připojili se i dobrovolní hasiči. Všichni nafasovali pytle a rukavice a pustili se do toho. Uklízelo se hned ve třech lokalitách obvodu.
Bělský les, okolí Korýtka a také okolí cyklostezky ve směru ze Zábřehu na Polanku teď září čistotou. Veškerý pohozený odpad v sobotu dopoledne uklidilo vedení radnice spolu s dobrovolníky a hasiči. Odpadkami naplnili 300 velkých plastových pytlů Větší odpad pak hromadili vedle nich. Podtrženo, sečteno, technické služby nakonec odvezli 4 a půl tisíce kilo odpadu.
Anketa: dobrovolníci: “Jsme tady za Ostrava-Info. My máme informační středisko i na Ostrava-Jih a dozvěděli jsme se, že je tady potřeba pomoct s pořádkem, tak jsme se do toho rádi zapojili.”
“Šli jsme na procházku lesem a jen tak náhodou jsme potkali partičku lidí, tak jsme sebrali pytel, rukavice a směrem na procházce jsme posbírali co se dalo.”
Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Lidé z radnice se rozhodli připojit aktivně k akci Ukliďme Česko. Nazvali jsme si ji Ukliďme náš Jih. No a v současné chvíli tady bojujeme s nepořádkem v lokalitě v Zábřehu. Jak můžete vidět, je to překvapující, ale v těsné blízkosti zahrádkářské kolonie, kde si lidé velebí své zahrádky, tak se nachází černá skládka.”
Lidé by se proto měli zamyslet a odkládat odpad tam, kam patří. Tedy do kontejnerů, odpadkových košů a do sběrných dvorů.
---