Předzahrádky u podniků mohou mít otevřeno do 23:00
Na předzahrádkách u restaurací ve Frýdku-Místku budou moci lidé sedět až do 23. hodin. Město se rozhodlo pomoci podnikům v nelehké době. S rozvolněním a příchodem teplých letních dní upravilo tržní řád a prodloužilo otevírací dobu předzahrádek.
Předzahrádky bývají v letních dnech vyhledávaným místem hostů různých podniků. Běžně by měly být ale pod 22. hodině kvůli nočnímu klidu uzavřené. Ve Frýdku-Místku se rozhodli provozovatelům podniků v této nelehké době pomoct a otevírací dobu prodloužili až do 23. hodiny. To uvítali hlavně hosté.
Anketa: 1.) "Mi to nevadí upřímně, souhlasím s tím." 2.) "Já myslím, že to je super, že to je příjemná změna v této otevírací době." 3.) "Já na to asi nemám žádný názor, já tady nebydlím, takže mě to určitě vadit nebude." 4.) "Já si myslím, že souhlasím, do 23. hodiny naprosto v pořádku."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rada města se operativně sešla ke změně tržního řádu, tak aby umožnila provoz předzahrádek a zahrádek do 23. hodin. Toto rozvolnění navazuje na dobu velikého klidu, takže si myslíme, že občané toto rozvolnění uvítají a budou využívat zahrádky do 23. hodin a budou zároveň dodržovat noční klid."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Myslím, že právě nyní, kdy se ty restaurace otevřely, přicházejí teplé dny, tak všichni si chceme užít ten normální život a určitě všichni chceme být právě venku a já věřím, že se dají skloubit ty dva přístupy, že to můžeme udělat příjemně, kultivovaně, tolerantně a zároveň můžeme ten život nechat přirozeně běžet, takže jsem rád, že se nám to povedlo a podle prvních reakcí to je velmi kvitováno."
Šárka Nytrová, provozní Hospůdky u Toma: "Určitě nám to vyhovuje, že budeme moci mít otevřeno do 23. hodin, protože teď přes týden máme do 22. hodin a přes víkend do 23., ale lidé třeba, když je teplo, tak sedí třeba i déle, takže pro nás to je jedině plus."
Zvláště tady na Olešné prodloužená otevírací doba provozovatelům vyhovuje, protože tady většinou přes léto mají plno až do zavíračky.
Šárka Nytrová, provozní Hospůdky u Toma: "V létě je to podle kempu. Pokud je obsazený kemp, tak my také."
Na mnoho odvětví dopadla pandemie velmi těžce. A zvláště řada restaurací utrpěla velké ztráty. Některé dokonce definitivně ukončily provoz.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "My bychom tímto krokem rádi vyslali signál, že nám záleží na tom, jak funguje město, jak ta střední třída, drobní podnikatelé mají možnost ty ztráty, které se za nimi táhnou napravit a zároveň jak chceme být nápomocni tomu, aby se opravdu to město vrátilo k normálnímu přirozenému životu, dýchalo, žilo a lidé se bavili."
Hosté by ale měli myslet na to, že stále platí všeobecné nařízení o dodržování nočního klidu. V případě, že si někdo bude stěžovat na rušení, městská policie musí viníka tohoto přestupku vyřešit.
---
Rehabilitace MNO má zrekonstruovanou lůžkovou část
Městská nemocnice Ostrava pokračuje v modernizaci. Rekonstrukce se nyní dočkala lůžková část rehabilitace. Ocení ji nejen pacienti, ale samozřejmě i zdravotníci.
Je hotovo. Lůžková část oddělení rehabilitace Městské nemocnice Ostrava je kompletně zrekonstruovaná. Úpravy začaly loni v prosinci. Pacientům jsou tak nyní k dispozici zmodernizované pokoje s novým sociálním zařízením a klimatizací.
Jana Vlčková, primářka oddělení Rehabilitační a fyzikální medicíny: „Díky rekonstrukci se zvýšil komfort pro naše pacienty i zaměstnance. Nyní je každý pokoj vybaven klimatizací a koupelnou se sprchovým koutem, umyvadlem a WC. Oddělení je určeno pro pacienty s poruchou hybné soustavy po úrazech, plánovaných ortopedických operacích a náhradách kloubů a především pro pacienty s neurologickou problematikou, po cévních mozkových příhodách nebo potížemi s páteří. Stará se o ně po celých 24 hodin tým zdravotních sester, terapeutů a naši lékaři.“
Lůžková část rehabilitace se nachází ve druhém patře pavilonu F, její kapacita je 23 lůžek. Personál oddělení tvoří 4 lékaři, 8 sester, 32 fyzioterapeutů a ergoterapeutů, masérka, 2 ošetřovatelky a sanitářka.
pacient: "Byl jsem tady před pěti lety a musím říct, že se ta rekonstrukce povedla. Je to takové živější a je tady i více světla."
Součástí úprav bylo i vybudování rozvodů medicinálních plynů pro případ, že by přišla další vlna pandemie covid-19. Rekonstrukce v celkové hodnotě téměř 9 milionu korun byla uhrazena z dotace města Ostravy.
---
Slavnostní vyřazení maturantů SŠTa Karviná
Maturanti karvinské Střední školy techniky a služeb před zraky svých pedagogů a zástupců vedení školy slavnostně ukončili studium. Vůbec poprvé tato škola vyřazovala absolventy oboru Logistika v průmyslu, který na této škole před čtyřmi lety otevřeli.
V kinosále Střední školy techniky a služeb se konalo slavnostní vyřazení úspěšných maturantů oborů požární technik, mechanik- elektrotechnik, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení a poprvé také oboru Logistika, který škola nově otevřela před čtyřmi lety.
Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: "Naši žáci jsou připraveni pro vstup na trh práce a jsou připraveni i dále studovat, vyšli z nich skvělí, dospělí, připravení lidé.”
S prvními absolventy oboru Logistika se loučila i třídní učitelka Jaroslav Folterová.
Jaroslava Folterová, třídní učitelka: " Jsem na ně hrdá, pyšná, protože pět lidí s vyznamenáním udělalo maturitní zkoušku, takže jako třídní jsem na ně nesmírně hrdá."
Studenti se na novou životní cestu těší a na školu budou rádi vzpomínat.
anketa: absolventi oboru Logistika v průmyslu: "Nebylo to moc náročné, mám toho hodně za sebou, mám krásné vzpomínky, budu na to vzpomínat rád." " "Logistika určitě perspektivní obor je. Má určitě budoucnost a po vystudování na SŠTaS se většina maturantů uchytí.”
Celkově na Střední škole techniky a služeb v letošním náročném studijním roce úspěšně odmaturovala padesátka studentů. Ti nejlepší byli ještě zvláště odměněni.
---
Nízkoprah Bunkr v NJ vysušuje, doučuje a míří do terénu
Nízkoprahové zařízení Klub Bunkr v Novém Jičíně má za sebou několika změn a novinek. Kvůli vlhkosti bylo nutné jeho prostory rekonstruovat. Kvůli covidu vyrazili jeho sociální pracovníci do ulic a začali doučovat.
Klub Bunkr, registrovaná sociální služba pro děti a mládež od 11 do 20 let, funguje v Novém Jičíně od roku 2012. Sídlí ve sklepních místnostech tzv. bývalé věznice.
Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Prostory, ve kterých se nachází, jsou pro charakter této služby naprosto úžasné a odpovídají typu klientely. Bohužel ten prostor doplácí na to, že je pod úrovní komunikace a potýká se s hodně velkou vlhkostí.”
Částečné zásahy nepomáhaly, a tak došlo na rozsáhlejší opravy, které zaplatilo město.
Tomáš Hois, Klub Bunkr Nový Jičín: “Při rekonstrukci se odstranily problematické omítky, díky tomu zdi dýchají a neplesniví. Během rekonstrukce byl klub také vymalován a bylo opraveno pódium.”
Toto nízkoprahového zařízení slouží dětem a mládeži, jejichž životní situace nebo rodinné prostředí není ideální.
Eliška Formanová, Klub Bunkr Nový Jičín: “Jsme tu proto, abychom jim dali nějakou podporu, informace, nějakou odbornou pomoc, radu, a také proto, aby někdo mohli trávit svůj volný čas.”
V souvislosti s kovidem, kdy byli v určitou dobu nuceni omezit své služby uvnitř klubu, vyrazili pracovníci docházet za mládeží i do terénu. Zapojili se i do projektu České asociace streetwork a začali s doučováním dětí.
Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “ Většinou jsem je doučovali my pracovníci, jelikož dobrovolníky se nám úplně nepodařilo sehnat. Ale myslím si, že tento projekt byl velice úspěšný. Přihlásila se nám spousta dětí. “
Klub má nyní otevřeno od pondělí do čtvrtka odpoledne, během prázdnin počítá i s dopoledním provozem.
---
Mladí včelaři uspořádali medobraní, medu ale bude málo
V Havířově uspořádali medobraní. Plastové rámky ale zdaleka nebyly plné medu. Může za to chladné a deštivé jaro. Celý den pro rodiny byl ale poučný a včelařský kroužek věří, že i díky osvětě se včelaření začne věnovat více mladých lidí.
Včelařský kroužek Ambrožíci z Havířova se snaží vychovávat mladé členy, kterých je v regionu stále málo. Díky rozvolnění mohl letos uspořádat pro veřejnost medobraní. Součástí byla ukázka stáčení medu, vědomostní soutěž Zlatá včela, lidé si mohli projít naučnou stezku.
anketa: "Já jsem se tady dozvěděl, že když včela je od toho kouře, jak včela uvidí ten kouř, nebo ucítí, tak že to je miliony let dozadu, že se to takto dává z generace na generaci. Ony vylétají ven, když cítí ten kouř, protože si myslí, že hoří les, což je podle mě hodně zajímavé.”
anketa: "Je tady moc hezky, ten areál je moc hezký. Já jsem tady poprvé, ještě jsem tady nikdy nebyl a líbí se mi tady. Je tady hodně zajímavých věcí i pro děti, jsou tady soutěže, program je na celý den. Kluci si udělali svíčky, odvíčkovávali med, vyzkoušeli si med.”
Včelaři už ale vědí, že medu bude letos zřejmě málo.
Jiří Vavřík, vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci: "Vzhledem k tomu, že jaro bylo nepříznivé, chladné, deštivé, tak ten vývoj byl opožděný. Teď všechno najednou vykvetlo a ty včelky byly slabé. Zimní generace odcházela, jarní je nenahradila, takže s medem to je velmi slabé.”
Špatnou sezonu včelaři zažívali také v loňském roce, kdy hlavní sběr medu byl kvůli deštivému počasí nejhorší za 50 let.
---