MS kraj pomáhá obcím s rozvojovými projekty
Moravskoslezský kraj podporuje příliv evropských peněz do obcí v regionu. Už od roku 2009 proto obcím přispívá na přípravy projektových dokumentací rozvojových projektů. Letos bude takto podpořeno 58 obcí.
Zastupitelstvo MS kraje schválilo podporu 58 obcím z celého MS kraje, které mají v plánu rozvojové projekty. Peníze mohou využít na přípravu projektové dokumentace. Kraj tak zvyšuje šanci obcí získat evropské prostředky a zlepšit občanům životní úroveň.
Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: „Díky financím z krajského rozpočtu mohou obce připravovat projekty na rekonstrukce škol a školek, zdravotnických zařízení, na opravy chodníků a obecních silnic, na bytovou výstavbu nebo třeba vybudování památkové zóny. Bez kvalitní projektové přípravy by obce měly jen malou šanci získat dotaci z Evropské unie. Je skvělé, že jsou obce aktivní a o evropské prostředky usilují, přispívají tak ke spokojenosti svých obyvatel, rozvoji obce a ve výsledku i růstu místní ekonomiky."
V letošním roce budou podpořeny projekty za celkem 19 milionu korun. Například Brušperk využije peníze na urbanistickou studii širšího centra města, kde má v plánu památkovou zónu.
Tomáš Kocourek (Pro Brušperk), místostarosta Brušperka: "Zpracujeme rozsáhlou urbanistickou studii, které se zaměří nejen na rozvoj náměstí, ale celé památkové zóny, jako jednoho celku, aby všechna opatření, která v tom prostoru vzniknou, spolu souvisela."
Přípravu rozvojových projektů obcí by od příštího roku měly podpořit také peníze z operačního programu Spravedlivá transformace. V aktuálním programovém období, tedy až do roku 2027, by měly obce souhrnně získat až 200 milionů korun.
---
Lázně Darkov otevřely dětský odborný léčebný ústav
Děti s pohybovými a neurologickými problémy se mohou nově léčit v karvinských Lázních Darkov v Odborném léčebném ústavu pro děti. Nabízí nejmodernější metody včetně špičkové robotické rehabilitace.
Pětiletá Anastázie bude první dětskou klientkou nového Odborného léčebného ústavu.
Zuzana Vachlová, maminka Anastázie: "Stázince byla diagnostikována neurologická porucha, nemá propojené hemisféry. Pro ni je podstatné, aby procházela pohybem vícekrát a rehabilitovala a to lázně mohou zaručit."
Léčebný ústav pro děti se nachází v Rehabilitačním sanatoriu v Karviné Hranicích, v 5. patře budovy A. Je tady kompletně celé léčební vybavení.
Pavlína Filipi, generální ředitelka Lázní Darkov: "Máme připraveno 34 lůžek, z toho je šest jednolůžkových pokojů pro matku a dítě, zbytek jsou dvoulůžkové pokoje, kde jsou dvě maminky a dvě děti."
Na novém dětském oddělení je také herna pro děti, kuchyňka pro maminky a také speciální rehabilitační pracoviště Lokofit a robotická rehabilitace.
Jan Krkoška, hejtman MSK: "MSK má ucelenou řadu zdravotních zařízení, které poskytují nadstandardní péči a toto přesně zapadá do té mozaiky, kterou máme."
Léčit se tady mohou děti už od dvou let s pohybovými a neurologickými problémy, se stavy po úrazech, neurochirurgických či ortopedických výkonech, se stavy po dětské mozkové obrně a dalšími diagnózami.
---
Krátké zprávy, 14. 9. 2023 17 h - 1
S blížícím se podzimem mírně přibývá nakažených covidem a lékaři očekávají, že se bude situace ještě zhoršovat. Například ve FN Ostrava teď na jednotce intenzivní péče leží 5 lidí s covidem.
Lenka Petroušová, primářka, Klinika infekčního lékařství, FN Ostrava: “Onemocnění je potvrzeno i u ambulantních pacientů, kteří nezůstávají hospitalizováni, ale přicházejí do nemocnice kvůli průjmům, zvracení a teplotám, v létě to byly běžné letní virózy, tak teď vychází vyšetřením pozitivita na koronavirus. Určitě nárůst onemocnění bude.”
---
Učitelé sbírali zkušenosti na Festivalu inspirace
Jak může ve vzdělání pomoci umělá inteligence nebo jak správně motivovat děti k výuce. Nejen tato témata se probírala na dalším ročníku Festivalu inspirace v přírodních vědách ve Frýdku-Místku. Ten pravidelně inspiruje učitele základních škol k zajímavé výuce oborných i dalších předmětů.
Učitelé ze základních škol usedli do lavic a nabírali inspiraci pro další rozvoj své výuky. Účastnili se totiž 4. ročníku Festivalu inspirace v přírodních vědách. Letos ho hostila 8. Základní škola ve Frýdku-Místku.
Tomáš Chrobák, přednášející, spoluorganizátor FIVP: "Máme tady badatelskou dílnu. Jakým způsobem můžeme učit badatelsky. Máme tady, jak využít umělou inteligenci ve výuce. Máme tady formativní hodnocení, novou informatiku. A čtenářství v přírodovědných předmětech."
Robert Szuścik, ZŠ Třinec, Slezská: "Já se přiznám, že jsem tady poprvé, takže je to pro mě novinka. Ale musím říct, že už vidím, že je dobře, že jsem se tady přihlásil. I toto téma, ta umělá inteligence, myslím si, že byla pro mě vhodně zvolena. Dozvěděl jsem se hodně nového. A mám ještě nad čím přemýšlet a co zjišťovat."
Makéta Mylková, ZŠJN Krnov: "Je to inspirativní. Je to skupina lidí, dochází ke vzájemnému sdílení, předávání si těch informací. Otvíraní nových témat, o kterých můžeme přemýšlet."
Velmi žádaná byla přednáška o umělé inteligenci ve vzdělávání, kterou měl pedagog z gymnázia a zároveň profesionál v oblasti digitalizace a technologických inovací.
Tomáš Gröpl, přednášející o umělé inteligenci: "Moje přednáška byla o umělé inteligenci. Využijí umělé inteligence, zejména ChatGPT ve vyučování, ve vzdělávání obecně. Jsem z profesionálního IT prostředí, takže jsem přinesl i nějaké vstupy z toho konce, kdy už k nám přicházejí ti hotoví lidé po těch školách a podobně. Tak jako všechny technologické novinky a vymoženosti, umělá inteligence není výjimkou, jedou neuvěřitelnou rychlostí kupředu. Ten vlak na nikoho nebude čekat. A pokud do něj nenaskočíme a nebudeme se tomu alespoň okrajově věnovat, pak bude hrozně těžké to dohánět."
ChatGPT může být skvělou inspirací i pro učitele. Na základě jednoduchého dotazu může dát návrh, jak řešit konkrétní situace.
Tomáš Gröpl, přednášející o umělé inteligenci: "Festival je vynikající. Já jsem neskutečně překvapený z té energie, z té atmosféry, která tady je. Je to založeno na lidech, kteří sem přišli, protože chtějí měnit. To je úžasné, nemusíte nikoho přesvědčovat. Oni už sem přišli s tou myšlenkou, chci měnit a chci vědět jak."
Tomáš Chrobák, přednášející, spoluorganizátor FIVP: "Jednak je to cesta k tomu, aby učitel nevyhořel, se stále vzdělávat a posouvat. A zároveň jsme měli i takovou velmi zajímavou úvodní přednášku od pana Garguláka, který pojmenoval výzkumy, které ukazují, že ten největší dopad na žáky má učitel, který věří tomu, že má dopad. Abych to přeložil, že věří tomu, že opravdu něco může změnit."
Festival se postupně rozvijí a je o něj stále větší zájem. Účastní se ho běžně desítky pedagogů z Frýdecko-Místecka a každoročně přibývají i noví z dalších koutů Moravskoslezského kraje.
---
Novojičínští jednali o pivovaru a středověkém nalezišti
Zastupitelé Nového Jičína jednali o výjimečné dotaci, kterou podpoří středověký nález. Dále například rozhodovali o bývalém pivovaru U Jezu. Chátrající budovy pravděpodobně využijí střední škola a Charita.
Město Nový Jičín je vlastníkem bývalého pivovaru U Jezu v Žilině. Zchátralý areál tvoří čtyři objekty, dva z nich jsou kulturními památkami. Radnice se snažila nemovitost opakovaně prodat, ale nenašel se zájemce. Teď zastupitelům předložila jiné možnosti využití.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo města schválilo darování dvou objektů v areálu bývalého pivovaru U Jezu, jedná se o objekty dvou rodinných domů, které přiléhají k areálu střední zemědělské školy, a právě budoucím účelem využití těchto nemovitostí by mělo být rozšířené areálu této školy, měly by zde být dílna pro obor opravář zemědělských strojů.”
Další dva objekty by mohla využít Charita, více bude zřejmé na prosincové schůzi zastupitelů.
Specifickým bodem jednání byla žádost o datci na rekonstrukci historického domu v centru města na Křižíkově ulici. Archeologové tu loni odhalili cenné středověké nálezy. Majitelka nemovitosti již získala od města 600 tisíc korun na archeologický průzkum, nyní žádala půl milionu.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo se nakonec rozhodlo vyhovět, a to z toho důvodu, že v tom domě byly objeveny opravdu velmi významné archeologické nálezy. Ta dotace je konkrétně směřována na archeologický průzkum, restaurátorské práce a také na kastlová okna, které památkáři doporučili doplnit.”
Zastupitele přesvědčilo zejména i to, že žadatelka jednu místnost ve zrekonstruovaném domě poskytne městu do výpůjčky, aby v ní mohlo archeologické nálezy prezentovat.
---
Krátké zprávy, 14. 9. 2023 17 h - 2
V Karvinské hornické nemocnici začala fungovat nová chirurgická ambulance. Určená je pro pacienty, kteří potřebují plánované chirurgické ošetření nebo diagnostiku a ambulantní provedení drobných chirurgických výkonů. Nová ambulance bude fungovat i jako specializované kýlní centrum.
---
Ostravská ZOO chystá dokument o ochraně přírody
ZOO Ostrava připravuje unikátní seriál o ochraně přírody. V šesti dílech seznámí diváky se záchrannými programy, které realizuje zahrada nejen ve svém areálu, ale i v různých koutech světa. Dokument nese název Na chvíli na Zemi.
Ostravská zoologická zahrada se ochranářským aktivitám začala intenzivně věnovat už za předchozího ředitele Petra Čolase, který náhle zemřel v roce 2020 a nyní vzniká také seriál, které programy představí veřejnosti.
Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: "Role zoologických zahrad už dávno není jen oddych a relax pro návštěvníky i když to samozřejmě děláme. Naše role je mnohem komplexnější. Renomované zoologické zahrady jsou nejvýznamnějšími ochranářskými institucemi."
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „Zoo Ostrava už dávno není jen místem, kam se chodí lidé dívat na exotická zvířata, je významným hráčem na poli ochrany přírody. A to nejen v rámci Ostravy a České republiky, ale podílí se na řadě záchranných projektů i v dalších zemích. Ochranářská práce však není běžným návštěvníkům tak zřejmá a pevně věřím, že nově chystaný seriál napomůže tuto mravenčí práci a novodobou úlohu zoologických zahrad zviditelnit."
Unikátnost seriálu spočívá mimo jiné v tom, že každý ze šesti dílů kombinuje ostravskou ZOO s dalším místem na světě, kde je záchranný program realizován.
František Příbrský, průvodce seriálem, koordinátor mezinárodních ochranářských programů: "Jeden díl je o vypouštění mláďat odchovaných v ZOO do přírody, další je o tom, že zaměstnáváme bývalé pytláky a chytáme pašeráky, v dalším díle se např. podílíme na ochraně celé národní rezervace."
Divák se tak podívá nejen do zákulisí ostravské zahrady, ale podívá se také do Indonésie, na Filipíny či do Vietnamu. Dokument představuje moderní zoologické zahrady jako novodobé archy ohrožených druhů.
---