Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Den, kdy v novojičínské nemocnici přivítají i zdravé
  • Koncertní hala je jednou z nejočekávanějších staveb světa
  • Čtyřnozí pomocníci městských strážníků
  • Literární paměť regionu 1918 - 2018
  • Ostravské derby vyhráli hokejisté VŠB-TU Ostrava

Den, kdy v novojičínské nemocnici přivítají i zdravé

Novojičínská nemocnice připravuje Den prevence. Očekává o něj velký zájem, zejména proto, že lidé v poslední době v obavách z covidu často preventivní péči odkládali.

Po roční pauze připravuje novojičínská nemocnice opět Den prevence. Ten připadne na středu 20. října. Právě v době, kdy lidé mnohdy z obav z covidu pravidelnou prevenci zanedbali, očekávají v nemocnici o den věnovaný zdraví velký zájem.

Eva Jalůvková, manažerka ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Jak se říká, prevence je základ, a kde jinde tu prevenci vykonávat, než u nás v nemocnici, kde máme široké portfolio možností, jak preventivně podpořit a zasáhnout do toho zdravého organismu.” 

obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína: 

“Já chodím velice pravidelně.”

“Určitě, je potřeba se starat o své zdraví.”

“Já už jsem byl asi před rokem, a měl jsem zvýšené hodnoty, tak leda by se teď snížily.”

Začátek Dne prevence je plánován na 13 hodinu, zdravotníci tu budou lidem k dispozici do půl páté odpoledne.

Eva Jalůvková, manažerka ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “V průběhu celého dne se o vás budou starat sestřičky ze zdravotní školy, které vás odvedou na dané stanoviště, kde můžeme nabídnout například vyšetření z kapky krve, ať už na zjištění hladiny cholesterolu nebo krevní skupiny, dále změříme tlak, v rámci kožního vyšetření můžeme posoudit znaménka, zda jsou rizikové nebo nejsou.”

Tato a některá další vyšetření budou probíhat v prostorách interního pavilonu, přímo v ORL ambulanci budou moci zájemci konzultovat například potíže s chrapotem nebo i chrápáním.

---

Koncertní hala je jednou z nejočekávanějších staveb světa

Ostravu navštívil světoznámý architekt Steven Holl. Je podepsán pod jednou z nejočekávanějších staveb světa - koncertní haly ve tvaru pouzdra na hudební nástroj, která by se měla stát ozdobou města. Podle jeho zkušeností muže stavba výrazně pomoci v dalším rozvoji celého našeho regionu.

Koncertní sál by mohl být jednou z velmi důležitých staveb pro budoucnost Ostravy. Vedení města proto této stavbě dává zásadní důležitost, o čemž svědčí i jméno architekta, který projekt nakreslil. Jde o Stevena Holla, který po celém světě postavil několik významných staveb a ta ostravská k nim bude bezesporu patřit. Primátor Tomáš Macura Stevena Holla do Ostravy pozval a on tak mohl osobně představit projekt. 

Steven Holl, autor návrhu, architekt: "Na projekt jsme se velice pečlivě připravovali, takže nejsem překvapen tím, co jsem zde dneska uviděl. Záměrem celého projektu bylo zachování a spojení staré, stávající budovy s něčím novým a v budoucnu bychom to právě chtěli propojit, aby ty dvě budovy spolupracovaly. Jsem velice rád, jak jsme tento projekt cítili a že jsme pochopili i život na hlavní ulici a propojili tím proskleným vstupem s pohyblivými schody, a že jsme zasadili koncertní sál i do té druhé tiché části směrem k parku. Máme tam také třeba kavárnu a různé jiné zajímavé místnosti."

Steven Hall se také shodl s primátorem města, že koncertní síň posune město dopředu a přispěje k jeho dalšímu rozvoji a transformaci.

Steven Holl, autor návrhu, architekt: "Máte tady skvělou Janáčkovu filharmonii a máte tady Janáčka, který zde zemřel, takže je tady to dědictví, na které projekt navazuje. Koncertní síň vlastně oslavuje to dědictví a kulturu v Ostravě. Budou zde přijíždět lidé z Vídně, z Prahy, aby uslyšeli skvělou hudbu a aby mohli oslavit toto dědictví. A když jsem se zde dnes procházel, tak jsem viděl si hrát malé děti a uvědomil jsem si, že právě pro ně budujeme tento koncertní sál, protože ony vám pak budou děkovat. Postavili jsme v malém městečku Richmondu ve Virginii muzeum současného umění.  Tam to mělo přesně stejný efekt. Kolem začaly vznikat restaurace a kavárny a hotely. Myslím, že taky určitě budete potřebovat postavit hotel, ve kterém budou mít hosté zázemí. Takže ještě jednou opakuji, že ne pro metropole, ale právě pro taková menší města jsou podobné stavby velice důležité."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Tento region, toto město potřebuje změnit svou sociálně ekonomickou strukturu. Potřebuje nastartovat nové obory, potřebuje nastartovat kreativní průmysl, potřebuje zvýšit vzdělanostní úroveň a cesta k tomu, je skutečně přes podporu kultury a vzdělanosti."

V současné době na projektu pracuje přibližně 70 odborníků z celého světa. Například o akustiku se postará jedna z nejlepších firem ve svém oboru z  Japonska. Unikátní bude také řešení vytápění a chlazení budovy. Koncertní sál bude mít kapacitu téměř 1300 míst. Bude v něm ale i komorní sál pro 550 posluchačů, divadelní sál pro téměř 500 diváků a další sály pro nejrůznější komerční využití. Náklady jsou nyní odhadovány na 2 miliardy a 600 milionů korun.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Po studii, kterou jsme před časem představovali, byla zpracována a projednána dokumentace na úrovni územního rozhodnutí. Výsledkem je ověření realizovatelnosti projektu. V těchto dnech projektanti finalizují dokumentaci pro společné povolení stavby, které již reflektuje výsledky desítek průzkumů i požadavky dotčených subjektů. V současné době vycházejí náklady na 2,6 miliardy korun. Je to částka, která už obsahuje i ten turbulentní růst cen, ke kterému došlo v posledních měsících."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Město pro projekt zajišťuje vícezdrojové financování. Nad rámec dříve zmiňovaného financování ze strany města, kraje a státu na základě uzavřeného memoranda z roku 2018 se nově otevřela také možnost financování z III. pilíře Fondu spravedlivé transformace. Jednání o těchto možnostech probíhají. Vzhledem k faktu, že projekt je postaven na aplikaci pokročilých řešení v oblasti ekologie a úspor energií, bude snahou získat i dodatečné externí zdroje z dalších dotačních titulů."

Stavět by se mělo začít v příštím roce a první koncert by se mohl uskutečnit už v roce 2025. Bude to po 135 letech první nová koncertní síň v naší zemi. 

---

Čtyřnozí pomocníci městských strážníků

V následující reportáži vás seznámíme se čtyřmi čtyřnohými pomocníky karvinských městských strážníků. Jejich úkolem je pomáhat při zajišťování veřejného pořádku a využíváni jsou i místo donucovacích prostředků.

Městská policie v Karviné využívá ve službě čtyři psy. Dva německé a dva belgické ovčáky

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Pejska má každý psovod doma, jsou to takoví naši mazlíčci. Na služebně máme kotce, hezké, nové, takže každý pes tam má svůj kotec."

Psi se pro službu vychovávají a cvičí už od štěněte, připravuje se na poslušnost i obranu. Ve 14 měsících skládá atest. Poslušnost cvičí strážníci na cvičišti, obrany pak zařazují do reálných prostředí.

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Toho psa už učíme na to, že může kousat nebo může se něco dít i mimo cvičák."

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Výcvik služebních psů u městské policie je zaměřen na veřejný pořádek, ten pes je používán vedle nebo namísto donucovacích prostředků, proto to musí být psi, kteří jsou ostří a velmi poslušní. Výhodou dobře vycvičeného psa je jeho ostražitost, rychlost a pes, který je dobře vycvičený, budí respekt."

Všichni psi jsou ve službě denně. jejich výhodou je, že dokáží psovoda svými signály upozornit třeba na člověka pod vlivem omamných látek.


---

Literární paměť regionu 1918 - 2018

Výstavní prostory Památníku Petra Bezruče a Slezského muzea předkládají přehledně jedno století literatury severovýchodní Moravy a Slezska. Představují významné autory, témata i žánry. A nezapomínají ani na současnost.

Výstava s názvem Literární paměť regionu 1918 – 2018 (texty, osobnosti, místa) nejprve vymezuje území severovýchodu republiky od Jesníků až po Valaško. Všímá si tematických specifik, jazyka i postav.

Iva Málková, literární historička, spoluautorka výstavy: „Co patří k Beskydám a Jeseníkům jsou horalové. Pak k nim patří zbojníci, k prostoru Ostravska patří budovatelé socialismu.“

Výstava připomíná např. spisovatele, kritika i publicistu Vojtěcha Martínka, básníka Viléma Závadu, folkloristku Ludmilu Hořkou nebo „ostravskou inspiraci“ Oty Filipa. Zatímco část výstavy zabývající se literaturou do roku 1989 je umístěna v Památníku Petra Bezruče, novodobé autory zmiňuje instalace ve Slezském zemském muzeu. Připomíná Karin Lednickou, Petra Hrušku či Jana Balabána. A také proměnu, kterou literární hrdinové během jednoho století prošli.

Iva Málková, literární historička, spoluautorka výstavy: „Jsou to postavy vykořeněné, opuštěné, melancholické, což pro předchozí období nebylo typické, protože vždy to byli bojovníci.“

Výstava nezapomíná ani na slezského barda Petra Bezruče, který se na začátku minulého století už víceméně stáhl z veřejného života. Nicméně v literatuře byl přesto přítomný dalšími vydáními Slezských písní. A také tím, že jeho jméno si komunisté často půjčovali. Dodnes po něm nese název třeba kulturní dům, divadlo, důl nebo rychlík.

---

Ostravské derby vyhráli hokejisté VŠB-TU Ostrava

Zimní stadion v Ostravě-Porubě ve středu praskal ve všech. Uskutečnilo se tady věhlasné hokejové derby mezi Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou Technickou univerzitou. Ta dosud vyhrála téměř všechny zápasy. Hala byla vyprodaná do posledního místa.

Bouřlivá atmosféra a velké emoce od začátku až do konce panovaly na porubském zimním stadionu, kde se o pořádnou show postaralo Ostravské hokejové derby mezi univerzitami. Zápas sledovaly tisíce nadšených fanoušků.

Marek Kovalski, kapitán hokejistů Ostravská univerzita: “Cítíme se výborně, všichni jsou natěšeni a chceme tam nechat srdíčko a prostě vyhrát. Urvat si tu výhru.”

Jakub Baca, kapitán hokejistů VŠB-TU Ostrava: “Vyhecujeme se ještě trochu v šatně, ale myslím si, že máme dobrý tým a jdeme to vyhrát.”

Obě ostravské univerzity proti sobě nastoupily už po osmé a dosud vedla Vysoká škola báňská -Technická univerzita 5:2 na zápasy.

Pavel Drozd, prorektor Ostravská univerzita: “Každopádně je to vždycky jenom hra. Je to o štěstí, je to o všem, ale já fandím Ostravské univerzitě tak, že musím říct, že vyhrajeme.”

Igor Ivan, prorektor, VŠB-TU Ostrava: “Jsme technici, máme větší hráče, silnější hráče a myslím si, že dneska to šesté vítězství dáme a završíme tady tu sérii tady na 6:2.”

Anketa: fanoušci: “Jsem tady už asi po šesté a fandím Vysoké škole báňské. Báňská jedině.”

“Atmosféra je úžasná, užívám si to strašně a doufám, že OSU vyhraje.”

Ostravské derby nakonec opět vyhráli technici, a to 3:0. Za své výkony se ale rozhodně nemuseli stydět ani hokejisté Ostravské univerzity, kteří do hry dali všechno a diváci si tak užili skvělý zápas.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. října 2021, 17:00

Den, kdy v novojičínské nemocnici přivítají i zdravé

Novojičínská nemocnice připravuje Den prevence. Očekává o něj velký zájem, zejména proto, že lidé v poslední době v obavách z covidu často preventivní péči odkládali.

Po roční pauze připravuje novojičínská nemocnice opět Den prevence. Ten připadne na středu 20. října. Právě v době, kdy lidé mnohdy z obav z covidu pravidelnou prevenci zanedbali, očekávají v nemocnici o den věnovaný zdraví velký zájem.

Eva Jalůvková, manažerka ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Jak se říká, prevence je základ, a kde jinde tu prevenci vykonávat, než u nás v nemocnici, kde máme široké portfolio možností, jak preventivně podpořit a zasáhnout do toho zdravého organismu.” 

obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína: 

“Já chodím velice pravidelně.”

“Určitě, je potřeba se starat o své zdraví.”

“Já už jsem byl asi před rokem, a měl jsem zvýšené hodnoty, tak leda by se teď snížily.”

Začátek Dne prevence je plánován na 13 hodinu, zdravotníci tu budou lidem k dispozici do půl páté odpoledne.

Eva Jalůvková, manažerka ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “V průběhu celého dne se o vás budou starat sestřičky ze zdravotní školy, které vás odvedou na dané stanoviště, kde můžeme nabídnout například vyšetření z kapky krve, ať už na zjištění hladiny cholesterolu nebo krevní skupiny, dále změříme tlak, v rámci kožního vyšetření můžeme posoudit znaménka, zda jsou rizikové nebo nejsou.”

Tato a některá další vyšetření budou probíhat v prostorách interního pavilonu, přímo v ORL ambulanci budou moci zájemci konzultovat například potíže s chrapotem nebo i chrápáním.

---

Koncertní hala je jednou z nejočekávanějších staveb světa

Ostravu navštívil světoznámý architekt Steven Holl. Je podepsán pod jednou z nejočekávanějších staveb světa - koncertní haly ve tvaru pouzdra na hudební nástroj, která by se měla stát ozdobou města. Podle jeho zkušeností muže stavba výrazně pomoci v dalším rozvoji celého našeho regionu.

Koncertní sál by mohl být jednou z velmi důležitých staveb pro budoucnost Ostravy. Vedení města proto této stavbě dává zásadní důležitost, o čemž svědčí i jméno architekta, který projekt nakreslil. Jde o Stevena Holla, který po celém světě postavil několik významných staveb a ta ostravská k nim bude bezesporu patřit. Primátor Tomáš Macura Stevena Holla do Ostravy pozval a on tak mohl osobně představit projekt. 

Steven Holl, autor návrhu, architekt: "Na projekt jsme se velice pečlivě připravovali, takže nejsem překvapen tím, co jsem zde dneska uviděl. Záměrem celého projektu bylo zachování a spojení staré, stávající budovy s něčím novým a v budoucnu bychom to právě chtěli propojit, aby ty dvě budovy spolupracovaly. Jsem velice rád, jak jsme tento projekt cítili a že jsme pochopili i život na hlavní ulici a propojili tím proskleným vstupem s pohyblivými schody, a že jsme zasadili koncertní sál i do té druhé tiché části směrem k parku. Máme tam také třeba kavárnu a různé jiné zajímavé místnosti."

Steven Hall se také shodl s primátorem města, že koncertní síň posune město dopředu a přispěje k jeho dalšímu rozvoji a transformaci.

Steven Holl, autor návrhu, architekt: "Máte tady skvělou Janáčkovu filharmonii a máte tady Janáčka, který zde zemřel, takže je tady to dědictví, na které projekt navazuje. Koncertní síň vlastně oslavuje to dědictví a kulturu v Ostravě. Budou zde přijíždět lidé z Vídně, z Prahy, aby uslyšeli skvělou hudbu a aby mohli oslavit toto dědictví. A když jsem se zde dnes procházel, tak jsem viděl si hrát malé děti a uvědomil jsem si, že právě pro ně budujeme tento koncertní sál, protože ony vám pak budou děkovat. Postavili jsme v malém městečku Richmondu ve Virginii muzeum současného umění.  Tam to mělo přesně stejný efekt. Kolem začaly vznikat restaurace a kavárny a hotely. Myslím, že taky určitě budete potřebovat postavit hotel, ve kterém budou mít hosté zázemí. Takže ještě jednou opakuji, že ne pro metropole, ale právě pro taková menší města jsou podobné stavby velice důležité."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Tento region, toto město potřebuje změnit svou sociálně ekonomickou strukturu. Potřebuje nastartovat nové obory, potřebuje nastartovat kreativní průmysl, potřebuje zvýšit vzdělanostní úroveň a cesta k tomu, je skutečně přes podporu kultury a vzdělanosti."

V současné době na projektu pracuje přibližně 70 odborníků z celého světa. Například o akustiku se postará jedna z nejlepších firem ve svém oboru z  Japonska. Unikátní bude také řešení vytápění a chlazení budovy. Koncertní sál bude mít kapacitu téměř 1300 míst. Bude v něm ale i komorní sál pro 550 posluchačů, divadelní sál pro téměř 500 diváků a další sály pro nejrůznější komerční využití. Náklady jsou nyní odhadovány na 2 miliardy a 600 milionů korun.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Po studii, kterou jsme před časem představovali, byla zpracována a projednána dokumentace na úrovni územního rozhodnutí. Výsledkem je ověření realizovatelnosti projektu. V těchto dnech projektanti finalizují dokumentaci pro společné povolení stavby, které již reflektuje výsledky desítek průzkumů i požadavky dotčených subjektů. V současné době vycházejí náklady na 2,6 miliardy korun. Je to částka, která už obsahuje i ten turbulentní růst cen, ke kterému došlo v posledních měsících."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Město pro projekt zajišťuje vícezdrojové financování. Nad rámec dříve zmiňovaného financování ze strany města, kraje a státu na základě uzavřeného memoranda z roku 2018 se nově otevřela také možnost financování z III. pilíře Fondu spravedlivé transformace. Jednání o těchto možnostech probíhají. Vzhledem k faktu, že projekt je postaven na aplikaci pokročilých řešení v oblasti ekologie a úspor energií, bude snahou získat i dodatečné externí zdroje z dalších dotačních titulů."

Stavět by se mělo začít v příštím roce a první koncert by se mohl uskutečnit už v roce 2025. Bude to po 135 letech první nová koncertní síň v naší zemi. 

---

Čtyřnozí pomocníci městských strážníků

V následující reportáži vás seznámíme se čtyřmi čtyřnohými pomocníky karvinských městských strážníků. Jejich úkolem je pomáhat při zajišťování veřejného pořádku a využíváni jsou i místo donucovacích prostředků.

Městská policie v Karviné využívá ve službě čtyři psy. Dva německé a dva belgické ovčáky

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Pejska má každý psovod doma, jsou to takoví naši mazlíčci. Na služebně máme kotce, hezké, nové, takže každý pes tam má svůj kotec."

Psi se pro službu vychovávají a cvičí už od štěněte, připravuje se na poslušnost i obranu. Ve 14 měsících skládá atest. Poslušnost cvičí strážníci na cvičišti, obrany pak zařazují do reálných prostředí.

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Toho psa už učíme na to, že může kousat nebo může se něco dít i mimo cvičák."

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Výcvik služebních psů u městské policie je zaměřen na veřejný pořádek, ten pes je používán vedle nebo namísto donucovacích prostředků, proto to musí být psi, kteří jsou ostří a velmi poslušní. Výhodou dobře vycvičeného psa je jeho ostražitost, rychlost a pes, který je dobře vycvičený, budí respekt."

Všichni psi jsou ve službě denně. jejich výhodou je, že dokáží psovoda svými signály upozornit třeba na člověka pod vlivem omamných látek.


---

Literární paměť regionu 1918 - 2018

Výstavní prostory Památníku Petra Bezruče a Slezského muzea předkládají přehledně jedno století literatury severovýchodní Moravy a Slezska. Představují významné autory, témata i žánry. A nezapomínají ani na současnost.

Výstava s názvem Literární paměť regionu 1918 – 2018 (texty, osobnosti, místa) nejprve vymezuje území severovýchodu republiky od Jesníků až po Valaško. Všímá si tematických specifik, jazyka i postav.

Iva Málková, literární historička, spoluautorka výstavy: „Co patří k Beskydám a Jeseníkům jsou horalové. Pak k nim patří zbojníci, k prostoru Ostravska patří budovatelé socialismu.“

Výstava připomíná např. spisovatele, kritika i publicistu Vojtěcha Martínka, básníka Viléma Závadu, folkloristku Ludmilu Hořkou nebo „ostravskou inspiraci“ Oty Filipa. Zatímco část výstavy zabývající se literaturou do roku 1989 je umístěna v Památníku Petra Bezruče, novodobé autory zmiňuje instalace ve Slezském zemském muzeu. Připomíná Karin Lednickou, Petra Hrušku či Jana Balabána. A také proměnu, kterou literární hrdinové během jednoho století prošli.

Iva Málková, literární historička, spoluautorka výstavy: „Jsou to postavy vykořeněné, opuštěné, melancholické, což pro předchozí období nebylo typické, protože vždy to byli bojovníci.“

Výstava nezapomíná ani na slezského barda Petra Bezruče, který se na začátku minulého století už víceméně stáhl z veřejného života. Nicméně v literatuře byl přesto přítomný dalšími vydáními Slezských písní. A také tím, že jeho jméno si komunisté často půjčovali. Dodnes po něm nese název třeba kulturní dům, divadlo, důl nebo rychlík.

---

Ostravské derby vyhráli hokejisté VŠB-TU Ostrava

Zimní stadion v Ostravě-Porubě ve středu praskal ve všech. Uskutečnilo se tady věhlasné hokejové derby mezi Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou Technickou univerzitou. Ta dosud vyhrála téměř všechny zápasy. Hala byla vyprodaná do posledního místa.

Bouřlivá atmosféra a velké emoce od začátku až do konce panovaly na porubském zimním stadionu, kde se o pořádnou show postaralo Ostravské hokejové derby mezi univerzitami. Zápas sledovaly tisíce nadšených fanoušků.

Marek Kovalski, kapitán hokejistů Ostravská univerzita: “Cítíme se výborně, všichni jsou natěšeni a chceme tam nechat srdíčko a prostě vyhrát. Urvat si tu výhru.”

Jakub Baca, kapitán hokejistů VŠB-TU Ostrava: “Vyhecujeme se ještě trochu v šatně, ale myslím si, že máme dobrý tým a jdeme to vyhrát.”

Obě ostravské univerzity proti sobě nastoupily už po osmé a dosud vedla Vysoká škola báňská -Technická univerzita 5:2 na zápasy.

Pavel Drozd, prorektor Ostravská univerzita: “Každopádně je to vždycky jenom hra. Je to o štěstí, je to o všem, ale já fandím Ostravské univerzitě tak, že musím říct, že vyhrajeme.”

Igor Ivan, prorektor, VŠB-TU Ostrava: “Jsme technici, máme větší hráče, silnější hráče a myslím si, že dneska to šesté vítězství dáme a završíme tady tu sérii tady na 6:2.”

Anketa: fanoušci: “Jsem tady už asi po šesté a fandím Vysoké škole báňské. Báňská jedině.”

“Atmosféra je úžasná, užívám si to strašně a doufám, že OSU vyhraje.”

Ostravské derby nakonec opět vyhráli technici, a to 3:0. Za své výkony se ale rozhodně nemuseli stydět ani hokejisté Ostravské univerzity, kteří do hry dali všechno a diváci si tak užili skvělý zápas.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-10-2021-17-00