Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Dobrovolné testování na školách
  • Lékařská pohotovost pro ostravské děti je v ohrožení
  • Rekonstrukce městského domu v Anenské je hotová
  • Opava pokračuje v opravách mostů
  • V Čeladné pokřtili knihu o hajných a hájenkách

Dobrovolné testování na školách

Někteří učitelé očkovaní proti koronaviru, ač by nemuseli, se nechávají přesto testovat. Důvod? Podzimní vlna epidemie se vyznačuje častými případy nakažení právě očkovaných. Dobrovolné testování podporuje také na školách, které zřizuje, Moravskoslezský kraj, který zdarma poskytl testy.

Povinné antigenní testování pro neočkované či ty, kteří nejsou v ochranné lhůtě po prodělání koronaviru zavedla ve školách vláda od listopadu. V té době už ale v opavské ZŠ Vrchní byl virus na vrcholu. Onemocnění postihlo celý pedagogický sbor, přesto že tady mají bezmála 100% proočkovanost. Proto se začali raději i naočkovaní učitelé sami pravidelně testovat.

Danuše Seidlová, zástupkyně ředitele, ZŠ Vrchní v Opavě: „Mám zodpovědnost. Učím v osmých, devátých třídách a chci aby děti chodily do školy. Abych nebyla tím člověkem, který je pošle do karantény.“

Nyní se mohou v rámci svého zdravotního pojištění učitelé otestovat přímo ve škole. Nově zde totiž používají PCR sady. Po provedení antigenní testů totiž následovala dlouhá časová prodleva k potvrzení pozitivního výsledku.

Roman Podzemný, ředitel ZŠ Vrchní v Opavě: „Musíme čekat několik dalších dní, než se provedou PCR testy a hygiena nám oznámí, co máme dělat. Což v mnohých případech bylo po uplynutí karantény.“ 

Dobrovolně se teď začalo testovat ve školách, které zřizuje Moravskoslezský kraj. Tato školská zařízením dostala k dispozici přes 14 000 testovacích sad.

Martin Ruský, ředitel Střední školy hotelnictví a služeb a VOŠ v Opavě: „Aktuálně jsme dostali 200 testů od Moravskoslezského kraje, našeho zřizovatele. Ty použijeme prioritně pro naše zaměstnance, kteří se nemusí testovat.“ 

Jde o 120 zaměstnanců, kteří si mohou udělat sami antigenní test v případě, že mají pochybnosti o svém aktuálním zdravotním stavu.

Martin Ruský, ředitel Střední školy hotelnictví a služeb a VOŠ v Opavě: „V poslední době ta zkušenost přibývá, že někteří zaměstnanci i žáci, kteří absolvovali ukončené očkovaní onemocněli kovidem.“

Ředitelé škol by uvítali, kdyby se pravidelné testování týkalo všech žáků i zaměstnanců školy. Tak aby se zamezilo šíření koronaviru přes očkované, kteří nemusí prokazovat bezinfekčnost.

Kateřina Prchalová, ředitelka ZŠ Havlíčkova v Opavě: „Vzhledem k situaci a epidemiologickému vývoji, si myslím, že je vhodné, aby se testovali očkovaní i neočkovaní.“ 

Své o tom ví vychovatelka Stanislava Hendrychová, která prodělala onemocnění koronavirem bez jakýchkoliv příznaků. A přestože je naočkovaná třemi dávkami, pravidelně se na koronavirus nechává testovat.

Stanislava Hendrychová, vychovatelka, ZŠ Havlíčkova v Opavě: „Vloni nám tady onemocněli první žáci a tak jsem si nechala udělat test. A i když jsem neměla žádné příznaky, byla jsem pozitivní.“

Vláda chce zachovat testování na školách do února. Moravskoslezský kraj bude dodávat sady pro dobrovolné testování do ledna.

---

Lékařská pohotovost pro ostravské děti je v ohrožení

Lékařská pohotovost pro děti, kterou pro Ostravu zajišťuje fifejdská nemocnice, je ohrožena. Pediatři totiž nechtějí směny sloužit a lékaři, kteří nejčastěji v ordinaci pracují, jsou v důchodovém věku. Až odejdou, nebude je mít kdo nahradit.

Ostrava je jediné město v Moravskoslezském kraji, ve kterém funguje nepřetržitá lékařská pohotovost pro děti. Její fungování je ale ohroženo, protože pediatři nemají o služby zájem. Městská nemocnice, která pohotovost zajišťuje,  nemůže privátním lékařům služby nařídit. 

Radovan Kozel, vedoucí lékař pohotovostní služby MNO: "My můžeme jen prosit a přemlouvat. Donutit je nemůžeme žádným způsobem a ani česká legislativa to neumožňuje."

Dva pediatři, kteří odslouží na ostravské pohotovosti až dvě třetiny směn, mají přes 70 let. Až odejdou do důchodu, nastane problém. Za svou povinnost to naopak považuje Hana Andielová, která pomáhá zajišťovat pohotovost už 22 let. 

Hana Andielová, dětská lékařka: "Je to pro nás nápor, protože i ve svých ordinacích máme spoustu pacientů a jít po službě hned do své ordinace není ideální. Já to přesto dělám, ale už nejsem nejmladší a pociťuji, že mě to zmáhá." 

V jiných městech děti ošetří lékař, který právě slouží na dětském oddělení nemocnice a tak to možná bude muset být v budoucnu i v Ostravě, pokud se nenajdou noví ochotní pediatři. 

Radovan Kozel, vedoucí lékař pohotovostní služby MNO: Obávám se, že dojde k omezení těch služeb, zruší se noční, zkrátí se ordinační doba a tato služba spadne na lékaře dětských lůžkových oddělení, která jsou v Ostravě tři." 

Pokud by se do systému zapojilo několik desítek ostravských pediatrů, měli by prý službu třeba jen jednou za 3 měsíce a to se jistě dá zvládnout. 

---

Rekonstrukce městského domu v Anenské je hotová

V městském bytovém domě v Anenské ulici ve Frýdku-Místku utichl stavební ruch. Po více než dvou měsících prací v šestnáctipatrové budově skončila náročná rekonstrukce vnitřních instalací. Nájemníky rekonstrukce omezila v používání vody a kanalizace a celkově stála zhruba 7 milionů korun.

Paní Marie Kecová žije v panelovém domě v Anenské ulici ve Frýdku-Místku už 48 let. Za náročnou rekonstrukci je proto velmi ráda.

Marie Kecová, nájemnice: "Nejvíc oceňuji, že člověk nemá obavy, že se stane nějaká havárie, protože to bylo opravdu v takovém špatném stavu. My jsme potom viděli na chodbě, když to vytáhli, v jakém stavu byly ty součástky nebo ty věci. A potom oceňujeme ohromně tu ventilaci, která je strašně důležitá, protože tady vlastně se toalety a koupelna nedaly větrat, jedině nějak dveřmi."

Anketa: "Jsem ráda, že je to hotové, ale bylo to šílené. Náročné to bylo fyzicky i psychicky."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Rekonstrukce dopadla výborně. Můžu konstatovat, že jsme opět měli šťastnou ruku na zhotovitele, který už provedl rekonstrukci vnitřních rozvodů na ulici Komenského, kde je také věžový dům města. Tam šlo také o opravu a totální rekonstrukci kanalizace, která se v podstatě rozpadla. A tady v tomto objektu šlo o rekonstrukci vodovodu, kanalizace, vzduchotechniky a svislého potrubí plynu, který už byl v havarijním stavu. Takže vše dopadlo dobře."

Rekonstrukce šedesáti bytů v šestnáctipatrovém domě trvala více než dva měsíce. Nájemníci měli k dispozici také dva náhradní byty a připraveny byly i mobilní toalety. Firma musela řešit také několik havárií a veškeré práce stihla dokonce v před termínem dokončení.

Marie Kecová, nájemnice: "O všechno se postarali. Samozřejmě, když to opravovali, tak nešel plyn a nešla voda, nešly odpady. Ale odpoledne vždycky, když skončila jejich směna, tak nám pustili odpad a pustili nám vodu."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Komunikace s nájemníky, která měla vliv na to provádění rekonstrukce by nebyla možná bez součinnosti se správkyní, respektive s domovnicí. Čili tímto bych chtěl paní domovnici poděkovat za součinnost, která správě obecního majetku poskytla. Samozřejmě jsme si vědomi, že nájemníci byli omezeni v užívání těch bytů. A na základě požadavku i vzájemného jednání jsme dospěli k tomu, že bude poskytnuta sleva z nájemného v paušální částce, která skutečně zohledňuje to objektivní omezení, co se týká užívání bytů."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Celková hodnota rekonstrukce vyšla na 6,5 milionu korun. S tím, že včetně nějakých dalších nákladů můžeme mluvit zhruba o těch 7 milionech korun. V příštím roce bychom chtěli udělat ještě rekonstrukci balkonů a zateplení, pokud se podaří vše naplánovat a naprojektovat, protože si myslím, že dům si to plně zaslouží."

Další rekonstrukce vnitřních rozvodů se plánuje také na městském bytovém domě v ulici Československé armády.

---

Opava pokračuje v opravách mostů

Opava pokračuje v rekonstrukci mostů a lávek, které má ve své správě. Odborná firma označila havarijním stavem tři objekty. Ty musely být demolovány a postaveny znovu. Teď přijdou na řadu další, které potřebují částečné opravy.

Pracovníci opavských technických služeb každý rok většinou na jaře obcházejí na šest desítek mostů a lávek ve městě a kontrolují jejich stav. Zjištěné nedostatky hned napravují.

Martin Girášek, náměstek ředitele, Technické služby Opava: „Jsou to běžné nátěry kovových částí mostního objektu. Je to očištění mostního objektu, oprava povrchu mostu, příp. dobetonování nějakých částí.“

Podrobnější analýzu mostních konstrukcí provedli před třemi lety odborníci. Rozdělili je do skupin podle stavu. Vznikla tak rozsáhlá studie. Navrhla, které mostní objekty je nutné opravit.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Ta nám zmapovala stav všech mostů a lávek, které máme v našem dosahu a postupně je opravujeme tak, jak je potřeba. V současné chvíli už máme opravené ty nejdůležitější, které byly v nejhorších stavech.“

Šlo o most přes potok Sedlinku v Podvihově, nákladnou rekonstrukcí za 36 milionů korun si prošel most přes řeku Opavu v Opavě a letos byl opravený most přes potok Velká v Jaktaři.

Na řadu přijdou také další mosty: už v příštím roce to bude ten na ulici Hlavní v Kylešovicích. Bude nutné opravit zábradlí, vozovku i sanovat betonové povrchy.

---

V Čeladné pokřtili knihu o hajných a hájenkách

Historik a publicista Petr Andrle napsal více než 90 vlastivědných knih. Ta poslední se věnuje tématu hajných a hájenek v Beskydech. Pokřtěna byla v Čeladné, kde autor léta žije.

Zvuk lesního rohu oznámil ve vestibulu obecního úřadu v Čeladné zahájení křtu nové knihy Petra Andrleho, kterou vydává místní Okrašlovací spolek Rozhledna. Jmenuje se Hajní a hájenky Beskyd.

Petr Andrle, publicista: “Nejdříve jsme psali o lesních cestách, pak o osadách, pak o lidech v Beskydech, a když jsme přemýšleli o tom, co jsme ještě zpodobnil, tak to byli hajní a hájenky. Hajní, kteří jsou páteří péče o beskydské lesy.”

Publikaci doprovází fotografie, historické i současné, a také 25 ilustrací, které vzešly z výtvarné soutěže školáků z Čeladné na téma, naše lesy za 100 let.

Úspěch popřála kniha více než desítku kmotrů, kteří ji symbolicky polévali vodou z přírodních zdrojů, a nebo pálenkou. Jedním z nich byl Pavel Beran, který 36 let pracoval u horské služby v Beskydech.

Pavel Beran, kmotr knihy: “Já se s panem Andrlem znám celkem dlouho, do jeho knížek jsem dával nějaké fotografie s nějakou tou poznámkou ze svých zkušeností.”

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Chtěl bych panu Andrlemu popřát, aby ho Pán Bůh co nejdéle ráčil zachovat tady na zemi, protože on je opravdu skvělý. Sbírá z historických pramenů a pak je z toho tato krásná kniha.”

Příběhy hajných a hájenek mají 463 stran a vyšly v nákladu 2 tisíce kusů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. prosince 2021, 17:00

Dobrovolné testování na školách

Někteří učitelé očkovaní proti koronaviru, ač by nemuseli, se nechávají přesto testovat. Důvod? Podzimní vlna epidemie se vyznačuje častými případy nakažení právě očkovaných. Dobrovolné testování podporuje také na školách, které zřizuje, Moravskoslezský kraj, který zdarma poskytl testy.

Povinné antigenní testování pro neočkované či ty, kteří nejsou v ochranné lhůtě po prodělání koronaviru zavedla ve školách vláda od listopadu. V té době už ale v opavské ZŠ Vrchní byl virus na vrcholu. Onemocnění postihlo celý pedagogický sbor, přesto že tady mají bezmála 100% proočkovanost. Proto se začali raději i naočkovaní učitelé sami pravidelně testovat.

Danuše Seidlová, zástupkyně ředitele, ZŠ Vrchní v Opavě: „Mám zodpovědnost. Učím v osmých, devátých třídách a chci aby děti chodily do školy. Abych nebyla tím člověkem, který je pošle do karantény.“

Nyní se mohou v rámci svého zdravotního pojištění učitelé otestovat přímo ve škole. Nově zde totiž používají PCR sady. Po provedení antigenní testů totiž následovala dlouhá časová prodleva k potvrzení pozitivního výsledku.

Roman Podzemný, ředitel ZŠ Vrchní v Opavě: „Musíme čekat několik dalších dní, než se provedou PCR testy a hygiena nám oznámí, co máme dělat. Což v mnohých případech bylo po uplynutí karantény.“ 

Dobrovolně se teď začalo testovat ve školách, které zřizuje Moravskoslezský kraj. Tato školská zařízením dostala k dispozici přes 14 000 testovacích sad.

Martin Ruský, ředitel Střední školy hotelnictví a služeb a VOŠ v Opavě: „Aktuálně jsme dostali 200 testů od Moravskoslezského kraje, našeho zřizovatele. Ty použijeme prioritně pro naše zaměstnance, kteří se nemusí testovat.“ 

Jde o 120 zaměstnanců, kteří si mohou udělat sami antigenní test v případě, že mají pochybnosti o svém aktuálním zdravotním stavu.

Martin Ruský, ředitel Střední školy hotelnictví a služeb a VOŠ v Opavě: „V poslední době ta zkušenost přibývá, že někteří zaměstnanci i žáci, kteří absolvovali ukončené očkovaní onemocněli kovidem.“

Ředitelé škol by uvítali, kdyby se pravidelné testování týkalo všech žáků i zaměstnanců školy. Tak aby se zamezilo šíření koronaviru přes očkované, kteří nemusí prokazovat bezinfekčnost.

Kateřina Prchalová, ředitelka ZŠ Havlíčkova v Opavě: „Vzhledem k situaci a epidemiologickému vývoji, si myslím, že je vhodné, aby se testovali očkovaní i neočkovaní.“ 

Své o tom ví vychovatelka Stanislava Hendrychová, která prodělala onemocnění koronavirem bez jakýchkoliv příznaků. A přestože je naočkovaná třemi dávkami, pravidelně se na koronavirus nechává testovat.

Stanislava Hendrychová, vychovatelka, ZŠ Havlíčkova v Opavě: „Vloni nám tady onemocněli první žáci a tak jsem si nechala udělat test. A i když jsem neměla žádné příznaky, byla jsem pozitivní.“

Vláda chce zachovat testování na školách do února. Moravskoslezský kraj bude dodávat sady pro dobrovolné testování do ledna.

---

Lékařská pohotovost pro ostravské děti je v ohrožení

Lékařská pohotovost pro děti, kterou pro Ostravu zajišťuje fifejdská nemocnice, je ohrožena. Pediatři totiž nechtějí směny sloužit a lékaři, kteří nejčastěji v ordinaci pracují, jsou v důchodovém věku. Až odejdou, nebude je mít kdo nahradit.

Ostrava je jediné město v Moravskoslezském kraji, ve kterém funguje nepřetržitá lékařská pohotovost pro děti. Její fungování je ale ohroženo, protože pediatři nemají o služby zájem. Městská nemocnice, která pohotovost zajišťuje,  nemůže privátním lékařům služby nařídit. 

Radovan Kozel, vedoucí lékař pohotovostní služby MNO: "My můžeme jen prosit a přemlouvat. Donutit je nemůžeme žádným způsobem a ani česká legislativa to neumožňuje."

Dva pediatři, kteří odslouží na ostravské pohotovosti až dvě třetiny směn, mají přes 70 let. Až odejdou do důchodu, nastane problém. Za svou povinnost to naopak považuje Hana Andielová, která pomáhá zajišťovat pohotovost už 22 let. 

Hana Andielová, dětská lékařka: "Je to pro nás nápor, protože i ve svých ordinacích máme spoustu pacientů a jít po službě hned do své ordinace není ideální. Já to přesto dělám, ale už nejsem nejmladší a pociťuji, že mě to zmáhá." 

V jiných městech děti ošetří lékař, který právě slouží na dětském oddělení nemocnice a tak to možná bude muset být v budoucnu i v Ostravě, pokud se nenajdou noví ochotní pediatři. 

Radovan Kozel, vedoucí lékař pohotovostní služby MNO: Obávám se, že dojde k omezení těch služeb, zruší se noční, zkrátí se ordinační doba a tato služba spadne na lékaře dětských lůžkových oddělení, která jsou v Ostravě tři." 

Pokud by se do systému zapojilo několik desítek ostravských pediatrů, měli by prý službu třeba jen jednou za 3 měsíce a to se jistě dá zvládnout. 

---

Rekonstrukce městského domu v Anenské je hotová

V městském bytovém domě v Anenské ulici ve Frýdku-Místku utichl stavební ruch. Po více než dvou měsících prací v šestnáctipatrové budově skončila náročná rekonstrukce vnitřních instalací. Nájemníky rekonstrukce omezila v používání vody a kanalizace a celkově stála zhruba 7 milionů korun.

Paní Marie Kecová žije v panelovém domě v Anenské ulici ve Frýdku-Místku už 48 let. Za náročnou rekonstrukci je proto velmi ráda.

Marie Kecová, nájemnice: "Nejvíc oceňuji, že člověk nemá obavy, že se stane nějaká havárie, protože to bylo opravdu v takovém špatném stavu. My jsme potom viděli na chodbě, když to vytáhli, v jakém stavu byly ty součástky nebo ty věci. A potom oceňujeme ohromně tu ventilaci, která je strašně důležitá, protože tady vlastně se toalety a koupelna nedaly větrat, jedině nějak dveřmi."

Anketa: "Jsem ráda, že je to hotové, ale bylo to šílené. Náročné to bylo fyzicky i psychicky."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Rekonstrukce dopadla výborně. Můžu konstatovat, že jsme opět měli šťastnou ruku na zhotovitele, který už provedl rekonstrukci vnitřních rozvodů na ulici Komenského, kde je také věžový dům města. Tam šlo také o opravu a totální rekonstrukci kanalizace, která se v podstatě rozpadla. A tady v tomto objektu šlo o rekonstrukci vodovodu, kanalizace, vzduchotechniky a svislého potrubí plynu, který už byl v havarijním stavu. Takže vše dopadlo dobře."

Rekonstrukce šedesáti bytů v šestnáctipatrovém domě trvala více než dva měsíce. Nájemníci měli k dispozici také dva náhradní byty a připraveny byly i mobilní toalety. Firma musela řešit také několik havárií a veškeré práce stihla dokonce v před termínem dokončení.

Marie Kecová, nájemnice: "O všechno se postarali. Samozřejmě, když to opravovali, tak nešel plyn a nešla voda, nešly odpady. Ale odpoledne vždycky, když skončila jejich směna, tak nám pustili odpad a pustili nám vodu."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Komunikace s nájemníky, která měla vliv na to provádění rekonstrukce by nebyla možná bez součinnosti se správkyní, respektive s domovnicí. Čili tímto bych chtěl paní domovnici poděkovat za součinnost, která správě obecního majetku poskytla. Samozřejmě jsme si vědomi, že nájemníci byli omezeni v užívání těch bytů. A na základě požadavku i vzájemného jednání jsme dospěli k tomu, že bude poskytnuta sleva z nájemného v paušální částce, která skutečně zohledňuje to objektivní omezení, co se týká užívání bytů."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Celková hodnota rekonstrukce vyšla na 6,5 milionu korun. S tím, že včetně nějakých dalších nákladů můžeme mluvit zhruba o těch 7 milionech korun. V příštím roce bychom chtěli udělat ještě rekonstrukci balkonů a zateplení, pokud se podaří vše naplánovat a naprojektovat, protože si myslím, že dům si to plně zaslouží."

Další rekonstrukce vnitřních rozvodů se plánuje také na městském bytovém domě v ulici Československé armády.

---

Opava pokračuje v opravách mostů

Opava pokračuje v rekonstrukci mostů a lávek, které má ve své správě. Odborná firma označila havarijním stavem tři objekty. Ty musely být demolovány a postaveny znovu. Teď přijdou na řadu další, které potřebují částečné opravy.

Pracovníci opavských technických služeb každý rok většinou na jaře obcházejí na šest desítek mostů a lávek ve městě a kontrolují jejich stav. Zjištěné nedostatky hned napravují.

Martin Girášek, náměstek ředitele, Technické služby Opava: „Jsou to běžné nátěry kovových částí mostního objektu. Je to očištění mostního objektu, oprava povrchu mostu, příp. dobetonování nějakých částí.“

Podrobnější analýzu mostních konstrukcí provedli před třemi lety odborníci. Rozdělili je do skupin podle stavu. Vznikla tak rozsáhlá studie. Navrhla, které mostní objekty je nutné opravit.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Ta nám zmapovala stav všech mostů a lávek, které máme v našem dosahu a postupně je opravujeme tak, jak je potřeba. V současné chvíli už máme opravené ty nejdůležitější, které byly v nejhorších stavech.“

Šlo o most přes potok Sedlinku v Podvihově, nákladnou rekonstrukcí za 36 milionů korun si prošel most přes řeku Opavu v Opavě a letos byl opravený most přes potok Velká v Jaktaři.

Na řadu přijdou také další mosty: už v příštím roce to bude ten na ulici Hlavní v Kylešovicích. Bude nutné opravit zábradlí, vozovku i sanovat betonové povrchy.

---

V Čeladné pokřtili knihu o hajných a hájenkách

Historik a publicista Petr Andrle napsal více než 90 vlastivědných knih. Ta poslední se věnuje tématu hajných a hájenek v Beskydech. Pokřtěna byla v Čeladné, kde autor léta žije.

Zvuk lesního rohu oznámil ve vestibulu obecního úřadu v Čeladné zahájení křtu nové knihy Petra Andrleho, kterou vydává místní Okrašlovací spolek Rozhledna. Jmenuje se Hajní a hájenky Beskyd.

Petr Andrle, publicista: “Nejdříve jsme psali o lesních cestách, pak o osadách, pak o lidech v Beskydech, a když jsme přemýšleli o tom, co jsme ještě zpodobnil, tak to byli hajní a hájenky. Hajní, kteří jsou páteří péče o beskydské lesy.”

Publikaci doprovází fotografie, historické i současné, a také 25 ilustrací, které vzešly z výtvarné soutěže školáků z Čeladné na téma, naše lesy za 100 let.

Úspěch popřála kniha více než desítku kmotrů, kteří ji symbolicky polévali vodou z přírodních zdrojů, a nebo pálenkou. Jedním z nich byl Pavel Beran, který 36 let pracoval u horské služby v Beskydech.

Pavel Beran, kmotr knihy: “Já se s panem Andrlem znám celkem dlouho, do jeho knížek jsem dával nějaké fotografie s nějakou tou poznámkou ze svých zkušeností.”

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Chtěl bych panu Andrlemu popřát, aby ho Pán Bůh co nejdéle ráčil zachovat tady na zemi, protože on je opravdu skvělý. Sbírá z historických pramenů a pak je z toho tato krásná kniha.”

Příběhy hajných a hájenek mají 463 stran a vyšly v nákladu 2 tisíce kusů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-12-2021-17-00