Registrace k očkování seniorů nad 80 let je spuštěna
V pátek v osm hodin ráno se spustila registrace pro očkování seniorů nad 80 let. Systém byl ale hned přetížen. Úspěšná rezervace na daný termín se v celé České republice podařila jen pár tisícům lidí. Mezi nimi i rodině z Havířova.
Tisíce lidí seděly hned v osm hodin ráno u počítačů a snažily se zaregistrovat své blízké nad 80 let na očkování proti covidu. Paní Vlčková z Havířova má 93 letou maminku, která sice žije sama, ale v podstatě neví, co je to počítač. Ani pro manželé nebylo úplně jednoduché registraci a následně rezervaci úspěšně dokončit. Systém hlásil, že je přetížen.
Ivanka Vlčková, dcera seniorky: “Ze začátku to vypadalo, že to půjde rychle. Dostali jsme první PIN, tak jsme se přihlásili, snažili jsme se zaregistrovat do zdravotnického zařízení, které mámu naočkuje. Dostali jsme další PIN a snažili jsme se zaregistrovat na čas, ale to znovu celé zkolabovalo. Děláme to přes hodinu.”
Zhruba v deset hodin ale rodině přišel email s potvrzením termínu a času očkování v havířovské nemocnici, a to na 20. ledna. Ostatní lidé ale takové štěstí neměli. Volné termíny byly do hodiny vyčerpány.
Senioři, kteří nezvládnou sami provést registraci, nebo nemají nikoho z rodiny, kdo by jim s tím pomohl, se mohou obrátit na jednotlivé radnice, nebo krajský úřad.
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora Havířova: “V současné době se jedná o osoby ve věku nad 80 let, kterým s registrací pomohou pracovníci Sociálních služeb města Havířova, pracovníci odboru sociálních věcí magistrátu a pracovníci ADRY."
Podle lékárnické komory budou seniorům s registrací pomáhat také pracovníci lékáren.
Lidé také mohou volat na linku 1221. S registrací se seniorům budou snažit pomoci i praktičtí lékaři.
---
V MS kraji je zatím 21 očkovacích center
O samotné očkování se postarají centra, který je v současné době 21 hlavně v nemocnicích po celém Moravskoslezském kraji. V Ostravě se připravuje vybudování velkokapacitního očkovacího centra na Černé louce.
V současné době lze denně očkovat v Moravskoslezském kraji až 1150 lidí. Umožnuje to 21 center, které byla zřízena v nemocnicích, poliklinikách a zdravotním ústavu. Síť je natolik hustá, že by měla pokrývat celý region.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Zatím vše probíhá bez komplikací, využíváme i hasiče, kteří provádějí distribuci po sociálních zařízeních."
Už v pondělí se na Černé louce v Ostravě začne stavět velkokapacitní očkovací centrum, které by kapacitu očkování mělo minimálně zdvojnásobit.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Zatím to vypadá, že by se nám tam vešlo 6 vakcinačních hnízd, každé se třemi kójemi. Takže 18 míst, kde by se dalo očkovat."
O provoz očkovacího centra se postará fakultní nemocnice, která che zapojit i praktické lékaře.
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: "Na očkování se budou podílet jak nemocnice, tak praktičtí lékaři, ale toto je v těchto dnech předmětem logistiky se zástupci kraje a města."
V kraji by mělo postupně vzniknout ještě dalších 9 center ve všech velkých městech, které kapacitu ještě dále navýší.
---
Staňte se Pečovatelem v záloze, kurzy ČČK pokračují
Kurzy pečovatelů v záloze pokračují i letošní rok. Český červený kříž Frýdek-Místek už vyškolil na stovku zájemců a na celý leden vypsal další termíny. Kurzem projdete za 8 hodin a rovnou se můžete zaregistrovat přímo u dobrovolnické organizace ADRA, která koordinuje dobrovolníky v zařízeních, kde je to potřeba.
V listopadu rozjel Český kříž napříč celou republikou kurzy Pečovatelů v záloze. Ve Frýdku-Místku se přihlásily desítky lidí z různých profesí, kteří chtěli pomoct, tam kde je to potřeba.
Gabriela Moldřiková, účastnice kurz: "Normálně pracuji v hotelu, na recepci v hotelu, na recepci hotelu a přivedlo mě, prostě udělat něco dobrého pro okolí, když bude možnost."
David Stibor, účastník kurzu: "Pracuji v GO Steel Frýdek-Místek jako dělník, no a tady mě přivedlo, že bych rád pomáhal, protože je taková doba, že je málo lidí, a kdy je ten čas, tak je třeba pomoct. Nevím, kdy to budu potřebovat já."
Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Účastníci kurzu se zúčastňují tohoto školení jak z důvodů, že chtějí pomoct jak v sociálních zařízeních, domovech důchodců, ale také i pro vlastní potřebu a pro vlastní rodinu. Měli jsme tady jednu paní, která měla 70 let a starala se o svoji devadesátiletou maminku, což bylo velice hezké."
Účastníky kurzu čeká hlavně poctivá praxe. Naučí se, jak správně manipulovat s člověkem na lůžku, jak mu provézt hygienu, převléct postel a mnoho dalšího. Kurzy trvají osm hodin a jsou zcela zdarma.
Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Probíhaly jak v listopadu, tak v prosinci, bylo vyhlášeno dvanáct termínů a bylo vyškolených cca 100 osob. Samozřejmě, že pokračujeme i v letošním roce. Máme vyhlášeny zatím termíny na leden a podle zájmu budeme vyhlašovat termíny dál."
Český červený kříž se spojil s dobrovolnickou organizací ADRA, která má v rámci projektu #bosmepartyja v Moravskoslezském kraji na starosti organizování pomoci dobrovolníků.
Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Oslovili jsme je, a nakonec vznikla významná spolupráce, která posouvá i to naše vysílání dobrovolníků o level výš a myslíme si, že ta spolupráce bude vynikající, protože Červený kříž vyškolí dobrovolníky pro tu přímou péči a my jsme schopni se o ty dobrovolníky dál starat."
Lidé se tak mohou v kurzech rovnou zaregistrovat přímo pod ADRU a ta pro ně může najít vhodná zařízení, kde by mohli pomáhat.
Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Na školení dobrovolníků Českého červeného kříže přichází náš zaměstnance, který v podstatě se seznámí s těmi dobrovolníky a vezme si na ně kontakt, také je doškolíme v rámci toho našeho programu a vysíláme ty dobrovolníky do organizací, kde potřebují právě do té přímé péče."
ADRA zajistí také dobrovolníkům kompletní servis spojený s evidenční administrativou, navíc zůstanou v databázi a ADRA jim v budoucnu může nabídnout i další možnosti, kde a jak pomáhat potřebným.
Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "My je také evidujeme, jejich hodiny, jejich docházku, chceme se starat také o to, kdyby potřebovali nějakou psychologickou pomoc, tak máme na to procesy, jak těm dobrovolníkům pomoct a jak s nimi dále pracovat."
Kurzy pečovatelů v záloze podpořilo i město Frýdek-Místek částkou 50 tisíc korun. Každý, kdo by měl ještě zájem kurz absolvovat se může jednoduše přihlásit přes centrální web Českého červeného kříže.
---
Odvolání předsedy SBD Havířov bylo podle soudu nezákonné
Předseda jednoho z největších bytových družstev v zemi byl z funkce odvolán nezákonně. Takový je verdikt Vrchního soudu v Olomouci v kauze Stavebního bytového družstva v Havířově.
Vyhrocená situace v havířovském Stavebním bytovém družstvu (SBD Havířov) se neuklidňuje ani po nedávném pravomocném rozsudku, podle kterého bylo odvolání předsedy Miroslava Trefila z funkce nezákonné.
Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Tento spor, který jsem měl s družstvem, vlastně nemám s družstvem, ale de facto s kontrolní komisí. Protože soud řekl jasně, že kontrolní komise jednala v rozporu se zákonem.”
Trefil poukazuje také na to, že na dalším shromáždění delegáti nebyli seznámeni s rozsudkem a zástupci družstva informace o prohraném sporu bagatelizovali. Když chtěl situaci ověřit, zjistil, že zápis ze zasedání není úplný a zvukový záznam, byl rychle smazán.
Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Zápis neobsahuje všechny zprávy, které byly v jeho průběhu předneseny. Obsahuje zhruba jednu třetinu. Když jsem požádal, že chci zkontrolovat zápis a zvukový záznam, tak mi byli překvapivě sděleno, že už byl smazán. Přitom bylo zvykem záznamy uchovávat 10 let.”
Trefil má podezření, že současné vedení družstva nejedná v zájmu družstevníků.
Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Ta skupina, která teď řídí družstvo, vymyslela 22 opatření, z nichž jen jedno přinese družstvu nějaký užitek. Jde o zvednutí poplatku za správu družstva o 22 procent a u garážníků o více než 100 procent, což má podle ředitelky přinést družstvu asi 4,5 milionu korun za rok.”
TV Polar dala možnost družstvu se k případ vyjádřit, což místopředseda odmítl a odkázal na webové stránky.
---
Bazén v Novém Jičíně na uvolnění zareaguje do tří dnů
Sportoviště zejí prázdnotou a netrpělivě vyhlížejí informace, kdy budou moci alespoň částečně otevřít. Například krytý bazén v Novém Jičíně by na dobrou zprávu o uvolnění mohl zareagovat zhruba do tří dnů. Vodu nevypustil a stále funguje její čištění.
Provoz krytého bazénu v Novém Jičíně se v loňském roce odehrával spíše v režimu zavřeno a tento stav pokračuje i v lednu. Zatímco na podzim vodu z plaveckého sektoru a relaxačních van vypustili, teď kvůli nízkým venkovním teplotám zůstaly plné.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “To časté vypouštění a napouštění má negativní vliv na technologii, která je okolo bazénů, a ona tím samozřejmě trpí.”
Areál bazénu je majetkem města, ztráty z provozu v roce 2020 se vyhouply téměř ke 40 procentům. Provozovatelé bazénů teď řeší, za jakých podmínek by pro ně bylo smysluplné otevřít. Hovoří se o 30 procentech kapacity.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Vzhledem k tomu, že tam tu vodu máme, tak samozřejmě i to je pro tento areál dobré. Otázkou je, kolik to bude generovat nákladů. Konečné slovo by mělo mít město, protože to je městské zařízení. Ale za mě jako za provozovatele, a svým způsobem za sportovce, je škoda, že ty areály zejí prázdnotou.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V případě, že by bylo možné pustit dovnitř 99 lidí, jak to bylo možné zhruba těch 14 dnů v prosinci, tak tam bychom se k tomu otevření přikláněli.”
Vodu v bazénu nyní udržují na 15 stupních, sníženo je dávkování chemických látek nutných pro její úpravu. pokud by nastalo uvolnění, otevřít jsou tu schopni zhruba do tří dnů.
---