Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Odvolání předsedy SBD Havířov bylo podle soudu nezákonné
  • Dětský domov ve Velkých Heralticích v nouzovém stavu
  • Registrace k očkování seniorů nad 80 let je spuštěna
  • V Domove Alzheimer v Darkově začalo očkování
  • V Moravské Ostravě a Přívozu přibývá černých skládek

Odvolání předsedy SBD Havířov bylo podle soudu nezákonné

Předseda jednoho z největších bytových družstev v zemi byl z funkce odvolán nezákonně. Takový je verdikt Vrchního soudu v Olomouci v kauze Stavebního bytového družstva v Havířově.

Vyhrocená situace v havířovském Stavebním bytovém družstvu (SBD Havířov) se neuklidňuje ani po nedávném pravomocném rozsudku, podle kterého bylo odvolání předsedy Miroslava Trefila z funkce nezákonné.

Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Tento spor, který jsem měl s družstvem, vlastně nemám s družstvem, ale de facto s kontrolní komisí. Protože soud řekl jasně, že kontrolní komise jednala v rozporu se zákonem.”

Trefil poukazuje také na to, že na dalším shromáždění delegáti nebyli seznámeni s rozsudkem a zástupci družstva informace o prohraném sporu bagatelizovali. Když chtěl situaci ověřit, zjistil, že zápis ze zasedání není úplný a zvukový záznam, byl rychle smazán.

Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Zápis neobsahuje všechny zprávy, které byly v jeho průběhu předneseny. Obsahuje zhruba jednu třetinu. Když jsem požádal, že chci zkontrolovat zápis a zvukový záznam, tak mi byli překvapivě sděleno, že už byl smazán. Přitom bylo zvykem záznamy uchovávat 10 let.”

Trefil má podezření, že současné vedení družstva nejedná v zájmu družstevníků.

Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Ta skupina, která teď řídí družstvo, vymyslela 22 opatření, z nichž jen jedno přinese družstvu nějaký užitek. Jde o zvednutí poplatku za správu družstva o 22 procent a u garážníků o více než 100 procent, což má podle ředitelky přinést družstvu asi 4,5 milionu korun za rok.”

TV Polar dala možnost družstvu se k případ vyjádřit, což místopředseda odmítl a odkázal na webové stránky.

---

Dětský domov ve Velkých Heralticích v nouzovém stavu

Dětský domov ve Velkých Heralticích je v mnohém unikátní. Pod jednou střechou zde současně působí domov, střední škola, praktická škola i domov pro nezletilé matky s dětmi. Nouzový stav a epidemická omezení v současnosti jsou novými problémy, které musí řešit, zejména v oblasti školní výuky.

Na zámku ze 13. století se o děti bez domova starají již 65 let. Poválečné zařízení pro řecké děti v době tamní občanské války je od roku 1956 dětským domovem i školským zařízením. Jeho součástí je také střední škola pro výuku zahradníků nebo cukrářů a praktická škola se zaměřením na rodinnou výchovu. Současné přerušení školní výuky je velkým problémem, který musí řešit.

Lucie Škarpová, zástupkyně ředitele pro DD: „Máme tady 6 rodinných skupin po osmi dětech, každá rodinná skupina má dva vychovatele, kteří se vlastně točí a střídají se u těchto dětí.“

Tomáš Široký, ředitel dětského domova: „S distanční výukou samozřejmě jsou problémy, protože je třeba si uvědomit, že ta rodinná skupina je zhruba 6 – 8 dětí a někdy se ta distanční výuka kryje, někdy samozřejmě ty děti mají své zdravotní a psychické problémy, snažíme se i s tímhle poprat a naše tety a naši strejdové komunikují se školou a snaží se, pokud něco zanedbají, tak to dohnat v jiném čase, něž je ta distanční výuka.“

Anketa, děti při výuce: „Češtinu, věty vedlejší.“

„Učím se jednočleny.“

„Matematiku.“

„Teďka vyplňujeme poštovní dobírku. Já jsem už střední. V druháku, zahradník.“

„Já dělám střední školu a obor zahradník. Teďka vyplňuju tvrdé a měkké i.

„ Jsem tady 4 roky a jeto tu fajn. Vychovatelé jsou hodní, teď jsem třetí ročník.“

Jiří Nawrath, vychovatel: „No protože holky mají jenom určitý čas na to, pak chtějí mít osobní volno a ne vždycky se to dá stihnout všechno.“

Domov nemá zásadní finanční ani personální problémy. Tím největším je ten sociální.

Tomáš Široký, ředitel dětského domova: „Nám by samozřejmě nejvíc pomohlo, kdyby se školy otevřely, protože nejvíc, čím děti trpí, tak je samozřejmě ta sociální izolace.“

Kolize distanční výuky v domově dokáže domov řešit komunikací s učiteli a přesouváním výuky. S přerušením sociálních kontaktů pomůže však až opětovný návrat do škol.

---

Registrace k očkování seniorů nad 80 let je spuštěna

V pátek v osm hodin ráno se spustila registrace pro očkování seniorů nad 80 let. Systém byl ale hned přetížen. Úspěšná rezervace na daný termín se v celé České republice podařila jen pár tisícům lidí. Mezi nimi i rodině z Havířova.

Tisíce lidí seděly hned v osm hodin ráno u počítačů a snažily se zaregistrovat své blízké nad 80 let na očkování proti covidu. Paní Vlčková z Havířova má 93 letou maminku, která sice žije sama, ale v podstatě neví, co je to počítač. Ani pro manželé nebylo úplně jednoduché registraci a následně rezervaci úspěšně dokončit. Systém hlásil, že je přetížen.

Ivanka Vlčková, dcera seniorky: “Ze začátku to vypadalo, že to půjde rychle. Dostali jsme první PIN, tak jsme se přihlásili, snažili jsme se zaregistrovat do zdravotnického zařízení, které mámu naočkuje. Dostali jsme další PIN a snažili jsme se zaregistrovat na čas, ale to znovu celé zkolabovalo. Děláme to přes hodinu.”

Zhruba v deset hodin ale rodině přišel email s potvrzením termínu a času očkování v havířovské nemocnici, a to na 20. ledna. Ostatní lidé ale takové štěstí neměli. Volné termíny byly do hodiny vyčerpány.

Senioři, kteří nezvládnou sami provést registraci, nebo nemají nikoho z rodiny, kdo by jim s tím pomohl, se mohou obrátit na jednotlivé radnice, nebo krajský úřad.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora Havířova: “V současné době se jedná o osoby ve věku nad 80 let, kterým s registrací pomohou pracovníci Sociálních služeb města Havířova, pracovníci odboru sociálních věcí magistrátu a pracovníci ADRY."

Podle lékárnické komory budou seniorům s registrací pomáhat také pracovníci lékáren.

Lidé také mohou volat na linku 1221. S registrací se seniorům budou snažit pomoci i praktičtí lékaři.

---

V Domove Alzheimer v Darkově začalo očkování

Klienti i zaměstnanci domovů pro seniory patří mezi ty, které chce ministerstvo zdravotnictví co nejrychleji naočkovat proti koronaviru. Právě domovy seniorů byly a jsou častými ohnisky nákazy. Staří lidé patří mezi nejohroženější skupiny obyvatel a jsou těmi, kdo na covid nejčastěji umírají. Natáčeli jsme v Karviné.

I Domov Alzheimer v Karviné-Darkově, který pečuje o klienty s duševním onemocněním typu demece, obdržel první dávky vakcíny pro své klienty a zaměstnance.

Leona Seberová, ředitelka Domova Alzheimer Darkov: “Jsme obdrželi od krajského úřadu MSK 110 dávek očkovací látky Moderna, kterou aplikujeme během dneška 50 klientům a 60 zaměstnancům našeho domova.”

Očkování je dobrovolné. U zaměstnanců se souhlas sbírá prostřednictvím dotazníku. Většina zaměstnanců i klientů očkování přivítala. S očkováním souhlasili i rodinní příslušníci klientů.

Leona Seberová, ředitelka Domova Alzheimer Darkov: "Samozřejmě někteří klienti jsou zbavení svéprávnosti a tam musí být souhlas opatrovníka."

Očkování klientů probíhalo na pokojích. Přítomen byl praktický lékař, který zde byl mimo ordinační cyklus.

Marie Pospíšilová, všeobecná zdravotní sestra: "Klienti to snášeli v pořádku, očkování proběhlo hladce, zatím žádná špatná reakce nebyla." 

Pátek byl tedy pro Domov Alzheiner náročný, společně s očkováním probíhalo i pravidelné antigenní testování. Další vlnu očkování by v domově chtěli absolvovat v únoru.

---

V Moravské Ostravě a Přívozu přibývá černých skládek

V Ostravě se rozmohl další nešvar. Lidé tam čím dál častěji zakládají černé skládky. Vedle kontejnerů odkládají vše, co už se jim doma nehodí. Jako židle, nábytek, nebo matrace. Nejčastěji se věci kolem kontejnerů povalují na sídlištích.

Někteří obyvatelé centrálního obvodu Ostravy si v poslední době nelámou hlavu s tím, kam s odpadem. Cokoli se jim nehodí, s klidným srdcem odloží vedle kontejnerů. Nejenže tak odpad netřídí, ale co hůř. Zakládají tím černé skládky.

Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Jedná se především o odpady ze zásilkových služeb. Přijedete ke kontejneru, je tam hromada prázdných krabic a je tam třeba 10 obalů od pizz a podobně.”

Za poslední půlrok vzrostl počet nelegálních skládek zhruba o čtvrtinu, i když za to hrozí vysoké pokuty. Částečně za tím stojí i covid-19 a protiepidemická opatření.

Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Lidé bývají více doma, jsou uzavřené restaurace. To znamená, že částečně z centra se nám to přesunulo hlavně na sídliště, ať je to Šalamouna, Fifejdy, nebo Přívoz.”

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Od 1. ledna hrozí tomu, kdo založil neoprávněně skládku, nebo uložil odpad mimo vyhrazená místa, ve správním řízení pokuta až do výše 100 tisíc korun.”

Ke kontejnerům byste neměli dávat vůbec nic. Snad kromě vánočních stromků, které se ale svážejí jen do konce ledna.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: “Tři správné způsoby, které jsou legální v Ostravě, jsou jednak sběrné dvory. Další možnost je počkat si až městský obvod objedná, dvakrát do roka obvykle, velkoobjemový kontejner. Nebo využít službu, kde platíte pouze za přepravu a OZO přijede vlastně až k vám před dům."

Zbavit se takto můžete elektrospotřebičů, starého nábytku, koberců a jiných věcí, které se nevejdou do běžných popelnic.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. ledna 2021, 17:00

Odvolání předsedy SBD Havířov bylo podle soudu nezákonné

Předseda jednoho z největších bytových družstev v zemi byl z funkce odvolán nezákonně. Takový je verdikt Vrchního soudu v Olomouci v kauze Stavebního bytového družstva v Havířově.

Vyhrocená situace v havířovském Stavebním bytovém družstvu (SBD Havířov) se neuklidňuje ani po nedávném pravomocném rozsudku, podle kterého bylo odvolání předsedy Miroslava Trefila z funkce nezákonné.

Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Tento spor, který jsem měl s družstvem, vlastně nemám s družstvem, ale de facto s kontrolní komisí. Protože soud řekl jasně, že kontrolní komise jednala v rozporu se zákonem.”

Trefil poukazuje také na to, že na dalším shromáždění delegáti nebyli seznámeni s rozsudkem a zástupci družstva informace o prohraném sporu bagatelizovali. Když chtěl situaci ověřit, zjistil, že zápis ze zasedání není úplný a zvukový záznam, byl rychle smazán.

Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Zápis neobsahuje všechny zprávy, které byly v jeho průběhu předneseny. Obsahuje zhruba jednu třetinu. Když jsem požádal, že chci zkontrolovat zápis a zvukový záznam, tak mi byli překvapivě sděleno, že už byl smazán. Přitom bylo zvykem záznamy uchovávat 10 let.”

Trefil má podezření, že současné vedení družstva nejedná v zájmu družstevníků.

Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Ta skupina, která teď řídí družstvo, vymyslela 22 opatření, z nichž jen jedno přinese družstvu nějaký užitek. Jde o zvednutí poplatku za správu družstva o 22 procent a u garážníků o více než 100 procent, což má podle ředitelky přinést družstvu asi 4,5 milionu korun za rok.”

TV Polar dala možnost družstvu se k případ vyjádřit, což místopředseda odmítl a odkázal na webové stránky.

---

Dětský domov ve Velkých Heralticích v nouzovém stavu

Dětský domov ve Velkých Heralticích je v mnohém unikátní. Pod jednou střechou zde současně působí domov, střední škola, praktická škola i domov pro nezletilé matky s dětmi. Nouzový stav a epidemická omezení v současnosti jsou novými problémy, které musí řešit, zejména v oblasti školní výuky.

Na zámku ze 13. století se o děti bez domova starají již 65 let. Poválečné zařízení pro řecké děti v době tamní občanské války je od roku 1956 dětským domovem i školským zařízením. Jeho součástí je také střední škola pro výuku zahradníků nebo cukrářů a praktická škola se zaměřením na rodinnou výchovu. Současné přerušení školní výuky je velkým problémem, který musí řešit.

Lucie Škarpová, zástupkyně ředitele pro DD: „Máme tady 6 rodinných skupin po osmi dětech, každá rodinná skupina má dva vychovatele, kteří se vlastně točí a střídají se u těchto dětí.“

Tomáš Široký, ředitel dětského domova: „S distanční výukou samozřejmě jsou problémy, protože je třeba si uvědomit, že ta rodinná skupina je zhruba 6 – 8 dětí a někdy se ta distanční výuka kryje, někdy samozřejmě ty děti mají své zdravotní a psychické problémy, snažíme se i s tímhle poprat a naše tety a naši strejdové komunikují se školou a snaží se, pokud něco zanedbají, tak to dohnat v jiném čase, něž je ta distanční výuka.“

Anketa, děti při výuce: „Češtinu, věty vedlejší.“

„Učím se jednočleny.“

„Matematiku.“

„Teďka vyplňujeme poštovní dobírku. Já jsem už střední. V druháku, zahradník.“

„Já dělám střední školu a obor zahradník. Teďka vyplňuju tvrdé a měkké i.

„ Jsem tady 4 roky a jeto tu fajn. Vychovatelé jsou hodní, teď jsem třetí ročník.“

Jiří Nawrath, vychovatel: „No protože holky mají jenom určitý čas na to, pak chtějí mít osobní volno a ne vždycky se to dá stihnout všechno.“

Domov nemá zásadní finanční ani personální problémy. Tím největším je ten sociální.

Tomáš Široký, ředitel dětského domova: „Nám by samozřejmě nejvíc pomohlo, kdyby se školy otevřely, protože nejvíc, čím děti trpí, tak je samozřejmě ta sociální izolace.“

Kolize distanční výuky v domově dokáže domov řešit komunikací s učiteli a přesouváním výuky. S přerušením sociálních kontaktů pomůže však až opětovný návrat do škol.

---

Registrace k očkování seniorů nad 80 let je spuštěna

V pátek v osm hodin ráno se spustila registrace pro očkování seniorů nad 80 let. Systém byl ale hned přetížen. Úspěšná rezervace na daný termín se v celé České republice podařila jen pár tisícům lidí. Mezi nimi i rodině z Havířova.

Tisíce lidí seděly hned v osm hodin ráno u počítačů a snažily se zaregistrovat své blízké nad 80 let na očkování proti covidu. Paní Vlčková z Havířova má 93 letou maminku, která sice žije sama, ale v podstatě neví, co je to počítač. Ani pro manželé nebylo úplně jednoduché registraci a následně rezervaci úspěšně dokončit. Systém hlásil, že je přetížen.

Ivanka Vlčková, dcera seniorky: “Ze začátku to vypadalo, že to půjde rychle. Dostali jsme první PIN, tak jsme se přihlásili, snažili jsme se zaregistrovat do zdravotnického zařízení, které mámu naočkuje. Dostali jsme další PIN a snažili jsme se zaregistrovat na čas, ale to znovu celé zkolabovalo. Děláme to přes hodinu.”

Zhruba v deset hodin ale rodině přišel email s potvrzením termínu a času očkování v havířovské nemocnici, a to na 20. ledna. Ostatní lidé ale takové štěstí neměli. Volné termíny byly do hodiny vyčerpány.

Senioři, kteří nezvládnou sami provést registraci, nebo nemají nikoho z rodiny, kdo by jim s tím pomohl, se mohou obrátit na jednotlivé radnice, nebo krajský úřad.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora Havířova: “V současné době se jedná o osoby ve věku nad 80 let, kterým s registrací pomohou pracovníci Sociálních služeb města Havířova, pracovníci odboru sociálních věcí magistrátu a pracovníci ADRY."

Podle lékárnické komory budou seniorům s registrací pomáhat také pracovníci lékáren.

Lidé také mohou volat na linku 1221. S registrací se seniorům budou snažit pomoci i praktičtí lékaři.

---

V Domove Alzheimer v Darkově začalo očkování

Klienti i zaměstnanci domovů pro seniory patří mezi ty, které chce ministerstvo zdravotnictví co nejrychleji naočkovat proti koronaviru. Právě domovy seniorů byly a jsou častými ohnisky nákazy. Staří lidé patří mezi nejohroženější skupiny obyvatel a jsou těmi, kdo na covid nejčastěji umírají. Natáčeli jsme v Karviné.

I Domov Alzheimer v Karviné-Darkově, který pečuje o klienty s duševním onemocněním typu demece, obdržel první dávky vakcíny pro své klienty a zaměstnance.

Leona Seberová, ředitelka Domova Alzheimer Darkov: “Jsme obdrželi od krajského úřadu MSK 110 dávek očkovací látky Moderna, kterou aplikujeme během dneška 50 klientům a 60 zaměstnancům našeho domova.”

Očkování je dobrovolné. U zaměstnanců se souhlas sbírá prostřednictvím dotazníku. Většina zaměstnanců i klientů očkování přivítala. S očkováním souhlasili i rodinní příslušníci klientů.

Leona Seberová, ředitelka Domova Alzheimer Darkov: "Samozřejmě někteří klienti jsou zbavení svéprávnosti a tam musí být souhlas opatrovníka."

Očkování klientů probíhalo na pokojích. Přítomen byl praktický lékař, který zde byl mimo ordinační cyklus.

Marie Pospíšilová, všeobecná zdravotní sestra: "Klienti to snášeli v pořádku, očkování proběhlo hladce, zatím žádná špatná reakce nebyla." 

Pátek byl tedy pro Domov Alzheiner náročný, společně s očkováním probíhalo i pravidelné antigenní testování. Další vlnu očkování by v domově chtěli absolvovat v únoru.

---

V Moravské Ostravě a Přívozu přibývá černých skládek

V Ostravě se rozmohl další nešvar. Lidé tam čím dál častěji zakládají černé skládky. Vedle kontejnerů odkládají vše, co už se jim doma nehodí. Jako židle, nábytek, nebo matrace. Nejčastěji se věci kolem kontejnerů povalují na sídlištích.

Někteří obyvatelé centrálního obvodu Ostravy si v poslední době nelámou hlavu s tím, kam s odpadem. Cokoli se jim nehodí, s klidným srdcem odloží vedle kontejnerů. Nejenže tak odpad netřídí, ale co hůř. Zakládají tím černé skládky.

Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Jedná se především o odpady ze zásilkových služeb. Přijedete ke kontejneru, je tam hromada prázdných krabic a je tam třeba 10 obalů od pizz a podobně.”

Za poslední půlrok vzrostl počet nelegálních skládek zhruba o čtvrtinu, i když za to hrozí vysoké pokuty. Částečně za tím stojí i covid-19 a protiepidemická opatření.

Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Lidé bývají více doma, jsou uzavřené restaurace. To znamená, že částečně z centra se nám to přesunulo hlavně na sídliště, ať je to Šalamouna, Fifejdy, nebo Přívoz.”

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Od 1. ledna hrozí tomu, kdo založil neoprávněně skládku, nebo uložil odpad mimo vyhrazená místa, ve správním řízení pokuta až do výše 100 tisíc korun.”

Ke kontejnerům byste neměli dávat vůbec nic. Snad kromě vánočních stromků, které se ale svážejí jen do konce ledna.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: “Tři správné způsoby, které jsou legální v Ostravě, jsou jednak sběrné dvory. Další možnost je počkat si až městský obvod objedná, dvakrát do roka obvykle, velkoobjemový kontejner. Nebo využít službu, kde platíte pouze za přepravu a OZO přijede vlastně až k vám před dům."

Zbavit se takto můžete elektrospotřebičů, starého nábytku, koberců a jiných věcí, které se nevejdou do běžných popelnic.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-01-2021-17-00