Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nové využití Dolu Frenštát hledá CÉRKA
  • Město jedná o vzniku zubní pohotovosti
  • Hasiči MS kraje vyjížděli loni k téměř 25 tisícům událostí
  • Odevzdávat olej má smysl, v kanalizaci působí problémy
  • Valentýnské akce na zámku a ve wellness centru

Nové využití Dolu Frenštát hledá CÉRKA

V areálu Dolu Frenštát v Trojanovicích na Novojičínsku se uskutečnilo setkání expertní skupiny, která hledá nové využití bývalé šachty, jejíž likvidace se nyní připravuje. Projekt, který má z prostoru vytvořit místo pro podnikání, bydlení i zábavu, dostal název CÉRKA.

V Dole Frenštát se uhlí nikdy netěžilo, o jeho zrušení usilovalo řadu let sdružení obcí v Beskydech. V roce 2020 společnost OKD oznámila, že důl zlikviduje a převedla jej na státní podnik DIAMO. Pravděpodobně ve druhém čtvrtletí letošního roku začne návoz 240 tisíc tun zásypového materiálu do areálu.

Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, společnost DIAMO: ”Což bude podle EIA trvat osm až deset měsíců, spíše těch deset, protože povolení nám dává maximálně tisíc tun denně v 66 autech v obou směrech. Ukončení návozu materiálu by bylo zhruba na přelomu prvního a druhého kvartálu roku 2023 a pak můžeme přistoupit k zásypu obou dvou jam.”

Nové využití pro důlní pozemky a objekty už nyní hledá rozsáhlá skupina odborníků, projet nazvala CÉRKA.

Jiří Novotný (Naše Beskydy bez PP), starosta Trojanovic: “Měla by to být kombinace všech funkcí, mělo by to ukázat, jak by se měla kultivovat vesnice a jak by měla vypadat vesnice budoucnosti. Tak, aby lidé měli na jednom místě práci, bydlení a mohli si užívat volný čas.”

Vize CÉRKA by měla získat první obrysy zhruba za půl roku. Celý projekt by se pak po etapách měl začít realizovat díky prostředkům z Fondu spravedlivé transformace.





---

Město jedná o vzniku zubní pohotovosti

Do podzimu by mohla být ve Frýdku-Místku zubní pohotovost. Shodli se na tom zástupci vedení magistrátu, kraje, nemocnice i stomatologů. Kraj s nemocnicí vyčlení prostory a stomatologové zajistí lékaře. Město plánuje vznik ordinace podpořit i finančně.

Frýdek-Místek usiluje o zřízení zubní pohotovosti. Ta by měla fungovat v prostorách nemocnice, která se pro tyto služby jeví jako nejvhodnější. Navíc tam v minulosti už zubní pohotovost fungovala.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK/ANO/: "Já jsem samozřejmě rád, že tato schůzka byla iniciována a byla svolána. Myslím, že jsme se všichni shodli na tom, že zubní pohotovost ve Frýdku-Místku chceme. Každý má svůj díl, který musí splnit. My zajistíme tu organizační papírovou záležitost. Ve spolupráci s nemocnicí vyčleníme prostory, které se zadaptují a byly by vhodné pro provoz té stomatologické ambulance nebo pohotovosti."

Lékaře by měla zajistit stomatologická komora.

Pavel Brückner, člen České stomatologické komory: "Lékaři zubní, kteří mají registraci u krajského úřadu. To znamená, že mohou vykonávat své povolání. Tak jedna z těch podmínek té registrace je, že pokud je krajský úřad vyzve, jsou povinni se účastnit pohotovostních služeb."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "V tento okamžik už všechny kroky směřujeme k těm administrativním činnostem. Teď už se potkají všechny čtyři strany společně v nemocnici. Na místě, kde by opravdu ta pohotovost měla vzniknout a věřím, že horizont podzimu, po prázdninách, by mohl být tím reálným datem, kdy by opravdu vzniklo místo, kde bude o víkendech, o svátcích, možná i v nějakém širším rozsahu pohotovost, která byla zrušena v minulosti. Kdy bude opět ve Frýdku-Místku fungovat, protože si myslím, že město velikosti Frýdku-Místku, statutární, takovou službu nutně potřebuje. A je to v podstatě moje povinnost, abych se zasadil o to, aby ty strany došly k finální dohodě a vše dopadlo ve prospěch občanů."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Zdá se, že to společné úsilí vede k tomu, že cíle bude dosaženo, že tou spoluúčastí kraje, města, stomatologů i nemocnice, skutečně dojde ke znovuzavedení té zubní pohotovosti. A chtěl bych také poděkovat náměstkovi hejtmana kraje pro zdravotnictví panu Gebauerovi, že k tomu svým výrazným dílem přispěl."

V celém Moravskoslezském kraji je aktuálně jediná zubní pohotovost v Ostravě, kterou ze zákona zřizuje prostřednictvím výběrového řízení právě kraj.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK/ANO/: "Momentálně tam je výběrové řízení se smlouvou do konce letošního roku. To znamená, že ve druhé polovině letošního roku se bude vypisovat druhé výběrové řízení na další dva, tři roky. To znamená, že my jsme tu povinnost splnili. Ale to je taková velká pohotovost, která běží každý všední den přes noc. A všechny soboty, neděle, svátky, 24 hodin."

Nedostatek zubařů je všeobecně velký problém nejen v celém Moravskoslezském kraji. Lékařská fakulta Ostravské univerzity chce proto otevřít do roku obor stomatologie.

---

Zprávy krátké, 15. 2. 2022 - 1

Poprvé od převzetí utlumených dolů na Karvinsku státní podnik likviduje nepotřebný objekt. V úterý to byla šachetní budova s těžní věží a to na Dole Paskov - Staříč III - Chlebovice. Těžba černého uhlí tam skončila v roce 2017.
Milan Paĺo, vedoucí realizace útlumu, DIAMO s. p.: "Terén se zasype do roviny a po zdemolování objektu se dobetonuje obrubňový poval, staré tahy výstupu metanu, to je kostka nebo čtverec velikosti 13 x 13 metrů, který je oplocený jako bezpečnostní prostor."

---

Hasiči MS kraje vyjížděli loni k téměř 25 tisícům událostí

Operační středisko hasičů v Ostravě vyslalo v loňském roce jednotky k téměř 25 tisícům událostí v Moravskoslezském kraji. Což je nejvíce z celé země. Celkem ale hasiči odbavili na tísňové lince 150 a 112 událostí téměř 12 krát více, skoro 290 tisíc.

Integrované bezpečnostní centrum v Ostravě přijímá tísňová volání z celého Moravskoslezského kraje a to na všech linkách. 150 mají hasiči, 155 záchranná služba, 156 strážníci a 158 policie. Pak ale funguje ještě číslo 112, které je univerzální a obsluhují ho hasiči. 

Radek Zeman, vedoucí IBC MS kraje: "Každý krajský hasičský záchranný sbor má tzv. call centrum, kde jsou operační technici, kteří přijímají tísňová volání na 112. 

Michal Richter, operační důstojník HZS MS kraje: "Přijde hovor, otevře se mi tady okno, zároveň vyskočí lokalizace toho volání. Já se doptám co se stalo, kde se to stalo a potom to předávám na ostatní složky IZS, kterým je to určeno."

Hasiči loni vyrazili celkem k necelým 25 tisícům událostí z nichž asi jen třetina nebyla emergentní. Bezmála polovina případů jsou technické havárie, například spadlé a nebezpečné stromy. Požárů bylo loni 1753 a podobný byl i počet dopravních nehod s asistencí hasičů.

Radek Zeman, vedoucí IBC MS kraje: "Výhoda volání na linku 112 je v okamžiku, kdy ta událost svým charakterem vyžaduje zapojení sil a prostředků všech složek IZS." 

Z 8 a půl tisíce neemergentních výjezdů jich bylo nejvíce kvůli otevírání uzavřených prostorů, tedy zabouchnuté dveře či ztracené klíče a časté jsou i výjezdy kvůli likvidaci bodavého hmyzu. 

 

---

Odevzdávat olej má smysl, v kanalizaci působí problémy

Lidé si už zvykli třídit odpad a v posledních letech se pomalu učí třídit také jedlé oleje a tuky. Proč je to důležité, vám ukážeme přímo v čističce odpadních vod v Havířově.

Města a obce se stále více zapojují do třídění jedlých olejů a tuků. Například Havířov navýšil počet speciálních nádob a nyní jich stojí u kontejnerových stání 150. V loňském roce bylo odvezeno téměř 17 tun olejů. V čističce odpadních vod se to ale zatím neprojevilo.

Marek Síbrt, mluvčí SmVak: "Protože v momentě, když ten tuk vylejete do kanalizační sítě, se ochlazuje. Nabaluje na sebe další nečistoty a ty hroudy dál pokračují kanalizační sítí, kde nám například ucpávají čerpadla, lepí se na stěny kanalizačního systému a v případě, že doplavou až k nám do čistírny, tak se shlukují do takových velkých kulatých tvarů.

Jedna z firem, která zpracovává použité jedlé oleje a tuky odvezla ze Severní Moravy v roce 2020 60 tun.

Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: "Je to malá kapka v moři, ale je to pořád lepší než vůbec nic. Když se podíváte 60 tun v roce 2020, teď nějakých 200 tun v roce 2021. My jsme teď dvacet let zpátky, kdy jsme učili občany třídit sklo, papír a plasty a teď jim ještě vysvětlujeme, že by se měl třídit olej. Musíme jim vysvětlit, že je to dobrá věc.”

anketa: "Je speciální popelnice taková šedá, hnědá, tak tam to dáváme.”

anketa: "Mělo by to být správné, nemělo by se to vylévat do záchodu.”

Často se stává, že lidé do nádob vyhazují motorové oleje, které tam však nepatří.

---

Zprávy krátké, 15. 2. 2022 - 2

Ve Slezské nemocnici byla před necelými dvěma roky zřízena služebna městské policie, a to kvůli zvyšující se agresí vůči zdravotníkům. Dříve strážníci byli na místě jen příležitostně, nově je tady trvalá služba.
František Mikulinec, strážník, Městská policie Opava: „Sleduji kamerový systém, kde je asi 16 kamer namířených na různé vstupy a výstupy z objektů. Nebo se pohybují fyzicky po různých pavilonech.“

---

Valentýnské akce na zámku a ve wellness centru

Svátek svatého Valentýna slavil 14. února snad každý, více či méně tradičně. Na bruntálském zámku pořádali netradiční valentýnské prohlídky, ve wellness centru si mohl každý užít Valentýnské koupání při svíčkách. Kromě pohody a relaxace se návštěvníci dozvěděli také mnoho zajímavého.

Odpůrci importovaných amerických svátků mohou zůstat klidní. Valentýn mezi ně nepatří.

Vlasta Marušáková, průvodkyně: “Jde o svátek evropský, již ve starém Římě slavívali již v polovině února tzv. Lupercalie, neboli svátky lásky a plodnosti. V předvečer tohoto svátku dávaly dívky do urny lístečky se svými jmény. Časem svátek Lupercalia splynul s oslavamí mučednictví sv. Valentýna.”

Návštěvníci prohlídky na zámku dostali srdíčka, a stužky lásky a poznali mnoho nového o historickém vývoji svateb i láskách mezi šlechtici a rytíři. Navíc se mohli i aktivně účastnit historického tance lásky.

Anketa, návštěvníci Valentýnské prohlídky: “Bylo to zas trošičku jiné, než běžná prohlídka, protože já jsem tady byl několikrát. Také jsme si zatancovali, na můj dech už toho bylo dost.”

“Moc se mi líbila. Tancování jo, bylo to zajímavé.”

Bruntálské wellness centrum připravilo pro milovníky koupání večerní akci při svíčkách.

Renata Rychlíková, vedoucí centra: “Každý návštěvník, který přijde na naši akci, tak už na pokladně obdrží perníkové srdce a během dnešního Valentýnského koupání při svíčkách si může nechat zdarma namasírovat šíji nebo s rekvizitami se nechat vyfotit.”

Celý svátek zamilovaných provázela romantika, pohoda i naděje pomalu se blížícího jara, Masopustu i Velikonočních svátků.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. února 2022, 16:00

Nové využití Dolu Frenštát hledá CÉRKA

V areálu Dolu Frenštát v Trojanovicích na Novojičínsku se uskutečnilo setkání expertní skupiny, která hledá nové využití bývalé šachty, jejíž likvidace se nyní připravuje. Projekt, který má z prostoru vytvořit místo pro podnikání, bydlení i zábavu, dostal název CÉRKA.

V Dole Frenštát se uhlí nikdy netěžilo, o jeho zrušení usilovalo řadu let sdružení obcí v Beskydech. V roce 2020 společnost OKD oznámila, že důl zlikviduje a převedla jej na státní podnik DIAMO. Pravděpodobně ve druhém čtvrtletí letošního roku začne návoz 240 tisíc tun zásypového materiálu do areálu.

Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, společnost DIAMO: ”Což bude podle EIA trvat osm až deset měsíců, spíše těch deset, protože povolení nám dává maximálně tisíc tun denně v 66 autech v obou směrech. Ukončení návozu materiálu by bylo zhruba na přelomu prvního a druhého kvartálu roku 2023 a pak můžeme přistoupit k zásypu obou dvou jam.”

Nové využití pro důlní pozemky a objekty už nyní hledá rozsáhlá skupina odborníků, projet nazvala CÉRKA.

Jiří Novotný (Naše Beskydy bez PP), starosta Trojanovic: “Měla by to být kombinace všech funkcí, mělo by to ukázat, jak by se měla kultivovat vesnice a jak by měla vypadat vesnice budoucnosti. Tak, aby lidé měli na jednom místě práci, bydlení a mohli si užívat volný čas.”

Vize CÉRKA by měla získat první obrysy zhruba za půl roku. Celý projekt by se pak po etapách měl začít realizovat díky prostředkům z Fondu spravedlivé transformace.





---

Město jedná o vzniku zubní pohotovosti

Do podzimu by mohla být ve Frýdku-Místku zubní pohotovost. Shodli se na tom zástupci vedení magistrátu, kraje, nemocnice i stomatologů. Kraj s nemocnicí vyčlení prostory a stomatologové zajistí lékaře. Město plánuje vznik ordinace podpořit i finančně.

Frýdek-Místek usiluje o zřízení zubní pohotovosti. Ta by měla fungovat v prostorách nemocnice, která se pro tyto služby jeví jako nejvhodnější. Navíc tam v minulosti už zubní pohotovost fungovala.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK/ANO/: "Já jsem samozřejmě rád, že tato schůzka byla iniciována a byla svolána. Myslím, že jsme se všichni shodli na tom, že zubní pohotovost ve Frýdku-Místku chceme. Každý má svůj díl, který musí splnit. My zajistíme tu organizační papírovou záležitost. Ve spolupráci s nemocnicí vyčleníme prostory, které se zadaptují a byly by vhodné pro provoz té stomatologické ambulance nebo pohotovosti."

Lékaře by měla zajistit stomatologická komora.

Pavel Brückner, člen České stomatologické komory: "Lékaři zubní, kteří mají registraci u krajského úřadu. To znamená, že mohou vykonávat své povolání. Tak jedna z těch podmínek té registrace je, že pokud je krajský úřad vyzve, jsou povinni se účastnit pohotovostních služeb."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "V tento okamžik už všechny kroky směřujeme k těm administrativním činnostem. Teď už se potkají všechny čtyři strany společně v nemocnici. Na místě, kde by opravdu ta pohotovost měla vzniknout a věřím, že horizont podzimu, po prázdninách, by mohl být tím reálným datem, kdy by opravdu vzniklo místo, kde bude o víkendech, o svátcích, možná i v nějakém širším rozsahu pohotovost, která byla zrušena v minulosti. Kdy bude opět ve Frýdku-Místku fungovat, protože si myslím, že město velikosti Frýdku-Místku, statutární, takovou službu nutně potřebuje. A je to v podstatě moje povinnost, abych se zasadil o to, aby ty strany došly k finální dohodě a vše dopadlo ve prospěch občanů."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Zdá se, že to společné úsilí vede k tomu, že cíle bude dosaženo, že tou spoluúčastí kraje, města, stomatologů i nemocnice, skutečně dojde ke znovuzavedení té zubní pohotovosti. A chtěl bych také poděkovat náměstkovi hejtmana kraje pro zdravotnictví panu Gebauerovi, že k tomu svým výrazným dílem přispěl."

V celém Moravskoslezském kraji je aktuálně jediná zubní pohotovost v Ostravě, kterou ze zákona zřizuje prostřednictvím výběrového řízení právě kraj.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK/ANO/: "Momentálně tam je výběrové řízení se smlouvou do konce letošního roku. To znamená, že ve druhé polovině letošního roku se bude vypisovat druhé výběrové řízení na další dva, tři roky. To znamená, že my jsme tu povinnost splnili. Ale to je taková velká pohotovost, která běží každý všední den přes noc. A všechny soboty, neděle, svátky, 24 hodin."

Nedostatek zubařů je všeobecně velký problém nejen v celém Moravskoslezském kraji. Lékařská fakulta Ostravské univerzity chce proto otevřít do roku obor stomatologie.

---

Zprávy krátké, 15. 2. 2022 - 1

Poprvé od převzetí utlumených dolů na Karvinsku státní podnik likviduje nepotřebný objekt. V úterý to byla šachetní budova s těžní věží a to na Dole Paskov - Staříč III - Chlebovice. Těžba černého uhlí tam skončila v roce 2017.
Milan Paĺo, vedoucí realizace útlumu, DIAMO s. p.: "Terén se zasype do roviny a po zdemolování objektu se dobetonuje obrubňový poval, staré tahy výstupu metanu, to je kostka nebo čtverec velikosti 13 x 13 metrů, který je oplocený jako bezpečnostní prostor."

---

Hasiči MS kraje vyjížděli loni k téměř 25 tisícům událostí

Operační středisko hasičů v Ostravě vyslalo v loňském roce jednotky k téměř 25 tisícům událostí v Moravskoslezském kraji. Což je nejvíce z celé země. Celkem ale hasiči odbavili na tísňové lince 150 a 112 událostí téměř 12 krát více, skoro 290 tisíc.

Integrované bezpečnostní centrum v Ostravě přijímá tísňová volání z celého Moravskoslezského kraje a to na všech linkách. 150 mají hasiči, 155 záchranná služba, 156 strážníci a 158 policie. Pak ale funguje ještě číslo 112, které je univerzální a obsluhují ho hasiči. 

Radek Zeman, vedoucí IBC MS kraje: "Každý krajský hasičský záchranný sbor má tzv. call centrum, kde jsou operační technici, kteří přijímají tísňová volání na 112. 

Michal Richter, operační důstojník HZS MS kraje: "Přijde hovor, otevře se mi tady okno, zároveň vyskočí lokalizace toho volání. Já se doptám co se stalo, kde se to stalo a potom to předávám na ostatní složky IZS, kterým je to určeno."

Hasiči loni vyrazili celkem k necelým 25 tisícům událostí z nichž asi jen třetina nebyla emergentní. Bezmála polovina případů jsou technické havárie, například spadlé a nebezpečné stromy. Požárů bylo loni 1753 a podobný byl i počet dopravních nehod s asistencí hasičů.

Radek Zeman, vedoucí IBC MS kraje: "Výhoda volání na linku 112 je v okamžiku, kdy ta událost svým charakterem vyžaduje zapojení sil a prostředků všech složek IZS." 

Z 8 a půl tisíce neemergentních výjezdů jich bylo nejvíce kvůli otevírání uzavřených prostorů, tedy zabouchnuté dveře či ztracené klíče a časté jsou i výjezdy kvůli likvidaci bodavého hmyzu. 

 

---

Odevzdávat olej má smysl, v kanalizaci působí problémy

Lidé si už zvykli třídit odpad a v posledních letech se pomalu učí třídit také jedlé oleje a tuky. Proč je to důležité, vám ukážeme přímo v čističce odpadních vod v Havířově.

Města a obce se stále více zapojují do třídění jedlých olejů a tuků. Například Havířov navýšil počet speciálních nádob a nyní jich stojí u kontejnerových stání 150. V loňském roce bylo odvezeno téměř 17 tun olejů. V čističce odpadních vod se to ale zatím neprojevilo.

Marek Síbrt, mluvčí SmVak: "Protože v momentě, když ten tuk vylejete do kanalizační sítě, se ochlazuje. Nabaluje na sebe další nečistoty a ty hroudy dál pokračují kanalizační sítí, kde nám například ucpávají čerpadla, lepí se na stěny kanalizačního systému a v případě, že doplavou až k nám do čistírny, tak se shlukují do takových velkých kulatých tvarů.

Jedna z firem, která zpracovává použité jedlé oleje a tuky odvezla ze Severní Moravy v roce 2020 60 tun.

Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: "Je to malá kapka v moři, ale je to pořád lepší než vůbec nic. Když se podíváte 60 tun v roce 2020, teď nějakých 200 tun v roce 2021. My jsme teď dvacet let zpátky, kdy jsme učili občany třídit sklo, papír a plasty a teď jim ještě vysvětlujeme, že by se měl třídit olej. Musíme jim vysvětlit, že je to dobrá věc.”

anketa: "Je speciální popelnice taková šedá, hnědá, tak tam to dáváme.”

anketa: "Mělo by to být správné, nemělo by se to vylévat do záchodu.”

Často se stává, že lidé do nádob vyhazují motorové oleje, které tam však nepatří.

---

Zprávy krátké, 15. 2. 2022 - 2

Ve Slezské nemocnici byla před necelými dvěma roky zřízena služebna městské policie, a to kvůli zvyšující se agresí vůči zdravotníkům. Dříve strážníci byli na místě jen příležitostně, nově je tady trvalá služba.
František Mikulinec, strážník, Městská policie Opava: „Sleduji kamerový systém, kde je asi 16 kamer namířených na různé vstupy a výstupy z objektů. Nebo se pohybují fyzicky po různých pavilonech.“

---

Valentýnské akce na zámku a ve wellness centru

Svátek svatého Valentýna slavil 14. února snad každý, více či méně tradičně. Na bruntálském zámku pořádali netradiční valentýnské prohlídky, ve wellness centru si mohl každý užít Valentýnské koupání při svíčkách. Kromě pohody a relaxace se návštěvníci dozvěděli také mnoho zajímavého.

Odpůrci importovaných amerických svátků mohou zůstat klidní. Valentýn mezi ně nepatří.

Vlasta Marušáková, průvodkyně: “Jde o svátek evropský, již ve starém Římě slavívali již v polovině února tzv. Lupercalie, neboli svátky lásky a plodnosti. V předvečer tohoto svátku dávaly dívky do urny lístečky se svými jmény. Časem svátek Lupercalia splynul s oslavamí mučednictví sv. Valentýna.”

Návštěvníci prohlídky na zámku dostali srdíčka, a stužky lásky a poznali mnoho nového o historickém vývoji svateb i láskách mezi šlechtici a rytíři. Navíc se mohli i aktivně účastnit historického tance lásky.

Anketa, návštěvníci Valentýnské prohlídky: “Bylo to zas trošičku jiné, než běžná prohlídka, protože já jsem tady byl několikrát. Také jsme si zatancovali, na můj dech už toho bylo dost.”

“Moc se mi líbila. Tancování jo, bylo to zajímavé.”

Bruntálské wellness centrum připravilo pro milovníky koupání večerní akci při svíčkách.

Renata Rychlíková, vedoucí centra: “Každý návštěvník, který přijde na naši akci, tak už na pokladně obdrží perníkové srdce a během dnešního Valentýnského koupání při svíčkách si může nechat zdarma namasírovat šíji nebo s rekvizitami se nechat vyfotit.”

Celý svátek zamilovaných provázela romantika, pohoda i naděje pomalu se blížícího jara, Masopustu i Velikonočních svátků.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-02-2022-16-00