V průmyslové zóně František vzniklo velké testovací místo
Okresní hospodářská komora Karviná se domluvila s radnicí v Horní Suché a lázněmi Darkov a vytvořili v průmyslové zóně František testovací místo. Pokud by ale vznikla povinnost odběrů dvakrát týdně, byl by to problém pro firmy, ale i mobilní týmy.
Mnohé firmy nechtějí spoléhat na samotestování a raději chtějí odběry od zdravotníků. V areálu průmyslové zóny František jsou desítky takových firem. Proto se Okresní hospodářská komora Karviná a radnice v Horní Suché rozhodli testovací místo vytvořit přímo tam.
Vít Kozel, zástupce firmy RQL: "My jsme firma z tohoto areálu a je pro nás určitě výhodné, že se můžeme testovat tady a nemusíme nikam dojíždět.”
Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Samozřejmě jak školy, tak úřad tohoto využil a jinak ta dáma, která to organizuje sedí vedle nás a je náš zaměstnanec.”
Ivo Barteček, předseda Okresní hospodářské komory Karviná: “On ten zájem je a bude větší, protože jestliže dojde k tomu, že se navýší počet testování z jednoho týdne na dva kusy testování, tak to bude velice složité. A nehledě, že se uvažuje, že se mají testovat firmy, kde mají deset až padesát zaměstnanců, tak z toho bude ještě větší problém.”
Lázně Darkov vyčlenily čtyři mobilní týmy, které denně vyjíždějí do velkých firem, či na magistráty. Rozšíření kapacit byl problém i pro ně.
Lenka Krótká, obchodní ředitelka Lázní Darkov: "Určitě by to byla komplikace, jelikož jsme celý týden logisticky úplně plní. Jedinou možností, abychom vyšli vstříc, by bylo rozšíření dalších kapacit, což si nejsem schopná v tuto chvíli říct, že by to klaplo. Těch lidí není tolik a nebyli bychom to schopni všechno zvládnout.”
---
Pes majiteli z Ostravy utíkal, tak mu svázal nohy
"Nechtěl jsem psa přivazovat na řetěz a tak jsem mu svázal nohy k sobě." Tuto neuvěřitelnou výmluvu si vyslechli ostravští strážníci od majitele křížence, který pokulhával po Muglinově. Případem se nyní zabývá policie a týrané zvíře se zotavuje v psím útulku.
Strážníci městské policie byli přivoláni do Ostravy - Muglinova, kde se podle oznamovatele potuluje pes, který má svázané přední tlapy. To se po chvíli hledání potvrdilo.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci propátráním lokality po krátké chvíli narazili na černého psa, křížence střední velikosti. Pes po komunikaci spíše poskakoval, než běhal a byl značně bázlivý. Bližším pohledem strážníci zjistili, že pejsek má na obou předních tlapkách stahovací pásky, které jsou k sobě připevněny lankem v délce asi 25 cm."
Pes strážníky dovedl až k domu svého majitele. Ten jim vysvětlil, že pes pořád utíkal a on ho nechtěl přivazovat na řetěz. Proto mu svázal nohy kovovou páskou. Strážníci přivolali státní policii, která případ zadokumentovala jako přestupek. Jenže za pár dní pobíhal po ulici pes znovu, tlapy měl znovu stažené páskou a nohy měl odřené do krve. Tentokrát už byl odchycen, převezen do útulku a případ převzala kriminálka.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté převzali od strážníků městské policie poznatek, že má docházet k týrání zvířete."
Pes byl v útulku v Třebovicích ošetřen a nyní už se zotavuje.
Martina Přikrylová, vedoucí útulku pro psy Ostrava: "Poté, co byl drát z nohou odstraněn, došlo na veterinární ošetření a nyní se pejsek rychle zotavuje a vypadá to, že bude brzy v pořádku."
Zákon na týrání zvířat byl v minulém roce novelizován a tresty byly zpřísněny. Maximální trestní sazba pro člověka, který týrá zvíře je nyní 6 let vězení.
---
ADRA nabízí lidem v nouzi potraviny zdarma
V Ostravě přibývá lidí, kteří se ocitli na hranici chudoby a otáčejí tak každou korunu. Do finančních problémů se dostávají zejména kvůli pandemii koronaviru, která trvá už déle než rok. Pomoc jim v této těžké době nabízí Potravinová banka spolu s Dobrovolnickým centrem Adra.
Stále více lidí v Ostravě nemá ani na základní potraviny. S žádostí o pomoc se obraceli nejen na pracovníky sociálních odborů městských obvodů, ale také na potravinovou banku, která ale jednotlivcům jídlo vydávat nemůže. Spojila se proto s dobrovolnickým centrem ADRA, kde si ho lidé mohou vyzvednout.
Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: “Nyní máme v nabídce hlavně potraviny, které jsou trvanlivé. Pokud ta potřeba bude veliká, tak jsme domluveni s potravinovou bankou, že nám dodají i mléčné výrobky a uzeniny.”
Největší problémy mají v současné době maminky samoživitelky, které nemohou do práce, a žijí z ošetřovného a také živnostníci, kteří mají už rok zavřené provozy a nemají tolik peněz, na jaké byli zvyklí před pandemií
Pro potraviny si lidé mohou chodit ke vchodu budovy od hlavní cesty, tedy ulice Martinovské, a to volně každé úterý. Na ostatní dny kromě víkendů se ale musí objednat.
Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: "Zapíše se do seznamu příjemců a nabere si do tašky, kterou máme připravenou vlastně všechno, co mu pomůže,"
Respirátory v současné době lidem v nouzi nabízí i sociální odbor porubské radnice.
Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Poruba: “Respirátory budeme na sociálním odboru předávat těm lidem, kteří nemají nárok na dávky hmotné pomoci a matkám, které jsou samoživitelky a jejich příjem je opravdu nízký.”
Na 20 tisíc respirátorů Poruba získala ze Státních hmotných rezerv.
---
Nový Jičín se rozrůstá a řeší pojmenování nových ulic
Nový Jičín se v místní části Žilina rozrůstá a potřebuje pojmenovat nové ulice. Nabízí se některé místní názvy, například Pod Puntíkem, ale také označení po významných osobnostech.
Celá oblast, kde v novojičínské místní části Žilina stojí nové rodinné domy a město tu prodává pozemky pro výstavbu dalších, nese jeden název Za školou. S přírůstkem bydlení tu vzniknou i další ulice. Nutnost vymyslet jejich pojmenování vyvstala zejména z orientačních důvodů.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Tady ta lokalita byla celá vedena jako lokalita Za školou a už jsme měli podněty od těch lidí, kteří bydlí nově, že mají problém například se zásilkovýma službami, že už je to moc složité, nemohou k ním trefit.”
Momentálně řeší osadní výbor ve spolupráci s radnicí a Klubem rodáků a přátel města pojmenování pěti ulic.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Snažili jsme se to navrhnout tak, aby ten zásah pro současné obyvatele byl co nejmenší, protože samozřejmě, pokud dojde k přejmenování ulice, tak je potřeba si měnit občanský průkaz. Takže ta hlavní ulice, na které stojí nejvíce domů, zůstane Za školou, ale ty okolní by se měly přejmenovat.”
Dvě ponesou názvy podle místních označení Pod Puntíkem a Ke Střelnici. Další dvě po významných osobnostech.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Chtěli bychom pojmenovat jednu po panu Ervínu Bárkovi, po panu doktoru Borusíkovi, který tady dlouhá léta žil a byl takovým patronem Žiliňáků.”
Ervín Bártek byl pedagog a zakladatel Pěveckého sboru Ondráš, byl prvním čestným občanem Nového Jičína po roce 1989. Alois Borusík byl dlouholetého lékař Žilinských. Pátá ulice ponese název Malšská, po německé obci Malsch, kde bylo odsunuto mnoho původních žilinských obyvatel.
---
V Bruntále vyhlásili sbírku dětských knih pro nemocnice a ordinace
Uspořádáním sbírky knih pro nemocnice a lékařské ordinace se v Bruntále zapojili do celorepublikového projektu Celé Česko čte dětem. Cílem je zpříjemnit dětem pobyt v nemocnicích i v ordinaci u lékaře. Právě pro ně bývají tyto pobyty obzvláště dlouhé nebo stresující.
Organizace Celé Česko čte dětem působí v České republice již více než 10 let. Na její stěžejní akci „Týden čtení dětem“ postupně navázaly desítky dalších. Příkladem mohou být Čtení dětem v nemocnicích, Moje první kniha, Ateliér tvůrčího psaní, čtenářské dílny, bazary, veletrhy a další akce. V Bruntále se do ní zapojili organizací sbírky dětských knih pro zdravotnická zařízení.
Jana Franková, ředitelka SVČ Bruntál: „Dneska ta doba vyžaduje i to, aby se děti v nemocnicích nebo v čekárnách u lékaře zabavily, proto jsme se dohodli s Městem Bruntál nebo lépe řečeno s Městským informačním centrem, že do toho projektu půjdeme i my.“
Celá série sbírek knih vznikla již v roce 2013 v Ústí nad Labem a od té doby pokračuje desítkami dalších po celé zemi.
Jana Franková, ředitelka SVČ Bruntál: „Lidé, kterým se doma, bych řekla lidově, povalují knihy, které nečtou, nebo které už nepotřebují, tak aby je přinesli. Měly by to být dětské knihy.“
Dominika Kulašová, koordinátorka akce, SVČ Bruntál: „Vybírané knížky můžete nosit na Městskou policii v Bruntále, je tam vlastně pomalovaná krabice.“
Pavlína Konečná, Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Knihy poté rozdělíme do ordinací dětských lékařů a do nemocnic v okolí.“
Knihy by měly být v zachovalém stavu, nejlépe z roku 200 a novější, aby děti lákaly.
Dominika Kulašová, koordinátorka akce, SVČ Bruntál: „Každá knížka bude olepená, zvýrazněná tím logem Celé Česko čte dětem a postupně to potom rozvezeme.“
Celá sbírka bude probíhat až do 23. dubna, do svátku Dne knihy, kdy bude ukončena.
---