Násilník chtěl vyhodit do povětří dům v Ostravě
Pohotoví policisté zabránili v Ostravě explozi domu. Hlídka byla nejprve vyslána kvůli napadení dvou žen, ale když dojeli na místo zjistili, že se násilník zamkl v bytě a pustil plyn. Po rychlé evakuaci dalších obyvatel domu, policisté vyrazili dveře a muže zneškodnili.
Bylo krátce po 21 hodině, když na tísňové lince policie přijal operační důstojník telefonát vystrašené ženy, že na ulici v Michálkovicích nějaký muž mlátí matku s dcerou.
telefonát na tísňovou linku: "Chtěla bych nahlásit, že tady nějaký muž bije dvě ženy, dceru a matku a ti lidi tam úplně řvou."
Policisté okamžitě spěchali na místo. Na ulici u činžovního domu ležela zraněná 38letá žena a její 18letá dcera jim vysvětlila, že že je zmlátil matčin přítel a že utekl do podkrovního bytu domu. To už na policisty začal muž řvát z okna.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž začal na policisty vulgárně pokřikovat a vyhrožovat sebepoškozením a zabitím ostatních."
Dokonce z okna hodil kuchyňský nůž, ale nikoho netrefil. Policisté si pro muže šli do domu a už na chodbě ucítili plyn. Na výzvy nereagoval a tak vyrazili dveře. Muž stál u sporáku, ze kterého uřezal hadici pro přívod plynu. Tu před nimi zapálil přesto, že unikající plyn mohl okamžitě explodovat. Policisté muže zadrželi, plyn zastavili a evakuovali 10 dalších osob z domu.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 2. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství Ostrava zahájil trestní stíhání a obvinil muže pro podezření ze spáchání zločinu obecného ohrožení."
Soudce 36letého muže vzal do vazby. V případě prokázání viny mu hrozí až 8 let vězení.
---
V průmyslové zóně František vzniklo velké testovací místo
Okresní hospodářská komora Karviná se domluvila s radnicí v Horní Suché a lázněmi Darkov a vytvořili v průmyslové zóně František testovací místo. Pokud by ale vznikla povinnost odběrů dvakrát týdně, byl by to problém pro firmy, ale i mobilní týmy.
Mnohé firmy nechtějí spoléhat na samotestování a raději chtějí odběry od zdravotníků. V areálu průmyslové zóny František jsou desítky takových firem. Proto se Okresní hospodářská komora Karviná a radnice v Horní Suché rozhodli testovací místo vytvořit přímo tam.
Vít Kozel, zástupce firmy RQL: "My jsme firma z tohoto areálu a je pro nás určitě výhodné, že se můžeme testovat tady a nemusíme nikam dojíždět.”
Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Samozřejmě jak školy, tak úřad tohoto využil a jinak ta dáma, která to organizuje sedí vedle nás a je náš zaměstnanec.”
Ivo Barteček, předseda Okresní hospodářské komory Karviná: “On ten zájem je a bude větší, protože jestliže dojde k tomu, že se navýší počet testování z jednoho týdne na dva kusy testování, tak to bude velice složité. A nehledě, že se uvažuje, že se mají testovat firmy, kde mají deset až padesát zaměstnanců, tak z toho bude ještě větší problém.”
Lázně Darkov vyčlenily čtyři mobilní týmy, které denně vyjíždějí do velkých firem, či na magistráty. Rozšíření kapacit byl problém i pro ně.
Lenka Krótká, obchodní ředitelka Lázní Darkov: "Určitě by to byla komplikace, jelikož jsme celý týden logisticky úplně plní. Jedinou možností, abychom vyšli vstříc, by bylo rozšíření dalších kapacit, což si nejsem schopná v tuto chvíli říct, že by to klaplo. Těch lidí není tolik a nebyli bychom to schopni všechno zvládnout.”
---
U řeky Ostravice by mohly vzniknout slunící plochy
Slunící plochy a bezpečné přístupy do vody. Taková je představa Frýdku-Místku o budoucí podobě břehů řeky Ostravice. Zatím jde pouze o záměr, který byl představen veřejnosti. Lidé se k plánu mohou vyjádřit v anketě. Podobné řešení funguje už v Ostravě.
Břehy řeky Ostravice v centru Frýdku-Místku by se mohly v budoucnu proměnit v příjemná místa pro relaxaci i vhodná ke koupání.
Anketa: 1.) "Já myslím, že to je velice dobrý nápad, jako určitě bych to využívala. Jak se psem, tak s malou, že jo. Já jsem tady denně, takže opravdu." 2.) "Já jsem teda stařec, ale tak nebylo by to špatné no, a v létě tady chodí spousta, spousta lidí jako, takže by se jim to hodilo." 3.) "Jo, proč ne? Dobrý nápad."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Vize je taková, že bychom tady chtěli udělat trochu příjemnější prostor pro pobyt, a to zejména úpravami přístupu a těch míst už v bermě, aby se lidi mohli tady třeba posadit na trávu, opalovat se, případně koupit si někde pivko, vypít si ho tady a trochu tady pobýt u řeky."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme s plánem revitalizace řeky Ostravice přišli již před několika lety. Čekali jsme vlastně na Povodí Odry, kdy provedlo rekonstrukci svého koryta, udělalo tam protipovodňová opatření, aby právě byla zaručena bezpečnost. A tím dalším krokem měla být příprava na revitalizaci pro občany."
Město vybralo zatím 3 desítky míst, které by chtělo upravit. Jedná se především o přístupy do vody.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Ty slunící plochy a ty jednotlivé lokality už byly v rámci projektu revitalizace řeky, které dělalo Povodí Odry, zaneseny do jejich plánu, to znamená ty lokality máme vytyčeny a nyní hlavní architekt vytváří a vymýšlí způsob, jakým nejelegantnějším řešením bychom to mohli zrealizovat. A hlavně aby to nestálo nějaké šílené peníze."
Pozemky, na kterých by plochy vznikly patří Povodí Odry, proto je potřeba vše důkladně projednat. K záměru se ale může vyjádřit i veřejnost v anketě, která je dostupná na facebooku i města.
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Ta anketa je rozdělena na tři oblasti. Chceme zjistit, jak se tady cítí občané, co pro ně Ostravice znamená a jak by ji viděli v budoucnu nejraději, abychom prostě věděli i to, co to vyjadřuje ta Ostravice i to, jak má vypadat."
Slunící plochy by mohly být podobné jako vznikly už před několika lety v Ostravě.
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Mělo by se to trochu lišit od ostravských slunících ploch, které jsou, Ostrava je větší město, ty plochy jsou často zpevněné v tom centru u té řeky a tady je trošku rozdílný charakter přírodní, a tak bychom ho chtěli zachovat."
Po říčním koupališti na jezu U Žida by tak mohly na řece vzniknout další vhodná místa pro letní radovánky.
---
ADRA nabízí lidem v nouzi potraviny zdarma
V Ostravě přibývá lidí, kteří se ocitli na hranici chudoby a otáčejí tak každou korunu. Do finančních problémů se dostávají zejména kvůli pandemii koronaviru, která trvá už déle než rok. Pomoc jim v této těžké době nabízí Potravinová banka spolu s Dobrovolnickým centrem Adra.
Stále více lidí v Ostravě nemá ani na základní potraviny. S žádostí o pomoc se obraceli nejen na pracovníky sociálních odborů městských obvodů, ale také na potravinovou banku, která ale jednotlivcům jídlo vydávat nemůže. Spojila se proto s dobrovolnickým centrem ADRA, kde si ho lidé mohou vyzvednout.
Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: “Nyní máme v nabídce hlavně potraviny, které jsou trvanlivé. Pokud ta potřeba bude veliká, tak jsme domluveni s potravinovou bankou, že nám dodají i mléčné výrobky a uzeniny.”
Největší problémy mají v současné době maminky samoživitelky, které nemohou do práce, a žijí z ošetřovného a také živnostníci, kteří mají už rok zavřené provozy a nemají tolik peněz, na jaké byli zvyklí před pandemií
Pro potraviny si lidé mohou chodit ke vchodu budovy od hlavní cesty, tedy ulice Martinovské, a to volně každé úterý. Na ostatní dny kromě víkendů se ale musí objednat.
Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: "Zapíše se do seznamu příjemců a nabere si do tašky, kterou máme připravenou vlastně všechno, co mu pomůže,"
Respirátory v současné době lidem v nouzi nabízí i sociální odbor porubské radnice.
Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Poruba: “Respirátory budeme na sociálním odboru předávat těm lidem, kteří nemají nárok na dávky hmotné pomoci a matkám, které jsou samoživitelky a jejich příjem je opravdu nízký.”
Na 20 tisíc respirátorů Poruba získala ze Státních hmotných rezerv.
---
Nový Jičín se rozrůstá a řeší pojmenování nových ulic
Nový Jičín se v místní části Žilina rozrůstá a potřebuje pojmenovat nové ulice. Nabízí se některé místní názvy, například Pod Puntíkem, ale také označení po významných osobnostech.
Celá oblast, kde v novojičínské místní části Žilina stojí nové rodinné domy a město tu prodává pozemky pro výstavbu dalších, nese jeden název Za školou. S přírůstkem bydlení tu vzniknou i další ulice. Nutnost vymyslet jejich pojmenování vyvstala zejména z orientačních důvodů.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Tady ta lokalita byla celá vedena jako lokalita Za školou a už jsme měli podněty od těch lidí, kteří bydlí nově, že mají problém například se zásilkovýma službami, že už je to moc složité, nemohou k ním trefit.”
Momentálně řeší osadní výbor ve spolupráci s radnicí a Klubem rodáků a přátel města pojmenování pěti ulic.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Snažili jsme se to navrhnout tak, aby ten zásah pro současné obyvatele byl co nejmenší, protože samozřejmě, pokud dojde k přejmenování ulice, tak je potřeba si měnit občanský průkaz. Takže ta hlavní ulice, na které stojí nejvíce domů, zůstane Za školou, ale ty okolní by se měly přejmenovat.”
Dvě ponesou názvy podle místních označení Pod Puntíkem a Ke Střelnici. Další dvě po významných osobnostech.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Chtěli bychom pojmenovat jednu po panu Ervínu Bárkovi, po panu doktoru Borusíkovi, který tady dlouhá léta žil a byl takovým patronem Žiliňáků.”
Ervín Bártek byl pedagog a zakladatel Pěveckého sboru Ondráš, byl prvním čestným občanem Nového Jičína po roce 1989. Alois Borusík byl dlouholetého lékař Žilinských. Pátá ulice ponese název Malšská, po německé obci Malsch, kde bylo odsunuto mnoho původních žilinských obyvatel.
---