Moravskoslezští záchranáři jsou nejlepší z celé země
15.5. si připomínáme Den linky 155, která patří zdravotnické záchranné službě. V našem regionu zvednou operátoři přes tisícovku tísňových volání každý den. Dobrou zprávou je že záchranáři z MS kraji jsou nejlepší z celé země, což potvrdili vítězstvím na soutěži Resusci cup 2024.
Tísňovou linku zdravotnické záchranné služby 155 zná asi každý. Je jistě důležité vědět, že když záchranáře voláte, dostane se k vám ta nejlepší možná profesionální pomoc. Moravskoslezští záchranáři to potvrzují i v rámci celostátní soutěže Resusci cup, která se koná v Mikulově. V letošním roce byli nejlepší a po druhém místě v roce 2022 obhájili loňské vítězství.
Petr Jaššo, vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MS kraje: "Myšlenka je, aby se mezi sebou utkaly týmy zdravotnických záchranných služeb z celé republiky a zkusily zhodnotit své výsledky v resuscitace dospělých i dětí."
Tým čtyř zkušených záchranářů úspěšně absolvoval první soutěžní úkol, kterým byl zásah u mladého muže v bezvědomí.
Tomáš Grzywač, člen týmu ZZS MS kraje: "Celá situace byla komplikovaná tím, že tam bylo věrně nasimulováno letadlo my jsme měli opravdu malý prostor v uličce mezi sedadly. takže to bylo těžší na organizaci."
Po výborně zvládnuté resuscitaci postoupil náš tým do finále, kde se utkal se záchranáři z Pardubického kraje.
Milan Klásek, člen týmu ZZS MS kraje: "Tím, že jsme nebyli jako záchranka, ale tým urgentního příjmu, tak to bylo těžší v tom, že všechny pomůcky byly rozprostřeny na stole a neměli jsme je v batohu, jak jsme zvyklí z terénu."
I ve finále předvedli záchranáři z MS kraje bezchybný výkon a zvítězili. Tím se také nominovali na soutěž národních týmů Evropské resuscitační rady do Barcelony, kde budou reprezentovat Českou republiku.
---
Kostel Sv. Ducha v Zábřehu má nové varhany
Nové varhany konečně rozezní stěny kostelu sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Pro region jsou mimořádné nejen svou velikostí ale i stylem francouzského romantismu, ve kterém jsou postaveny. Vyrobeny byly v Německu.
Kostel Sv. Ducha se po letech dočkal nových píšťalových varhan. Od jeho vysvěcení v roce 2007 tady účastníci bohoslužeb poslouchali pouze elektronické varhany.
Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve, kostel sv. Ducha: “Nové varhany se začaly budovat takhle fyzicky v listopadu loňského roku a do vánoc se postavila hrubá stavba. Potom od ledna začali zase jiní pracovníci s tou nejdůležitější prací, a tou je intonace těch varhan, což jsem pochopil, že je to vlastně chvíle, kdy tomu nástroji dáváte duši.“
Jiří Krátký, diecézní organolog: „Když to tak počítám tak vlastně nové varhany vznikají tak jednou za 3 roky a už jen touto velikostí jsou vlastně něčím mimořádným, protože takto dlouhé varhany se tady dlouhá léta nepostavily.“
Varhany jsou postaveny do stylu francouzského romantismu. V Česku jsou pouze dvoje další.
Jiří Krátký, diecézní organolog: „Troje varhany, Barandov, Kolín se teď dokončuje a tady na Moravě a ve Slezsku Zábřeh.“
Varhany stály téměř 14 miliónů korun.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Tyto varhany pocházejí z Německa a byly pořízeny díky dobročinné sbírce.“
Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve, kostel sv. Ducha: „Právě proto říkám, že ty varhany nejsou postaveny z peněz ale z důvěry a ochoty lidí.“
Varhany budou slavnostně požehnány v sobotu 18. května a 19. května se uskuteční první koncert.
---
Krátké zprávy 15. 5. 2024 16.00 - 1
LIBERTY: ZAMĚSTNANCI JSOU DALŠÍCH 6 TÝDNŮ DOMA
Rozhodnutí o překážkách na straně zaměstnavatele Huť Liberty Ostrava prodloužila do 30. června. Pro většinu zaměstnanců to znamená, že budou dalších 6 týdnů doma za stejných podmínek jako dosud.
KARVINÁ CHCE KOUPIT KARVINSKÉ MOŘE
Karviná od Asentalu chce koupit lokalitu Karvinské moře. Jedná se o rozlohu okolo 1,2 km čtverečních a využívat ji budou lidé k volnočasovým aktivitám. Smlouva je připravena k podpisu.
---
Floristická soutěž v NJ měla jasnou favoritku
Na půdě novojičínské Základní školy Komenského 66 se konalo okresní kolo floristické soutěže, pořádané Českým zahrádkářským svazem. V aranžování květin tu soupeřila děvčata ze sedmých tříd.
Vůně květin se linula chodbami Základní školy Komenského 66 v Novém Jičíně a už od vstupu navedla k místu konání floristické soutěže. Na půdě této školy pořádalo místní sdružení Českého svazu zahrádkářů 12. ročník tohoto klání.
Ladislav Farda, místopředseda Českého zahrádkářského svazu, US Nový Jičín: “Tato soutěž už má celkem svou tradici, soutěž je to celkem náročná jak si můžete všimnout opravdu nádherné kytice.”
Blažena Havlásková, členka odborné poroty: “Děvčata jsou opravdu všechna hodně šikovná, ale musíme trošičku hledět i na techniku.”
Okresního kola v kategorii 5. až 9. třídy se tu účastnily žákyně sedmých tříd pořádající školy a základní školy z Hodslavic. Jejich úkolem bylo připravit dvě květinové vazby.
Petra Kolypková, asistentka pedagoga, ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “Tématem je vázaná kytice a vypichovaná vazba ke 40. výročí naší školy. Naší favoritkou je Nela Baronová.”
Právě tato dívka v loňském roce postoupila až do celostátního kola, v těchto dnech ji čeká dokonce Mistrovství floristů České republiky v Děčíně.
Nela Baronová, soutěžící ze ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “Hned po tom prvním kole minulý rok jsem zjistil, že mě to začalo bavit. Ráda mám růže a pivoňky.
Okresní porota nakonec vyhodnotila, že nejdokonalejší květinové vazby vytvořila i v tomto roce Nela Baronová.
---
Školáci z Opavska se utkali v TrojBoji
Školáci z Opavska se už potřetí utkali v TrojBoji. Soutěž ve třech disciplínách na veslařském, cyklistickém a běžkařském trenažéru uspořádalo Středisko volného času Opava a určena byla žákům 8. a 9. tříd.
Na 200 žáků základních škol z Opavska se zapojilo do III. ročníku TrojBoje. A pořádně si dali do těla. V co nejkratším čase museli zvládnout 3 a půl kilometru na třech různých posilovacích trenažérech.
Jiří Sedláček, pedagog Střediska volného času Opava: “Tady za námi je skierk, je to těžký trenažér. Děti na tom jedou 500 m. Dále tady máme veslařský trenažér, veslo klasické a na něm jedou kilometr. Ta poslední je nejhorší asi, to je airbaik.”
Radim Kramný, spoluorganizátor TrojBoje : “Každý si to může odjet podle svého maxima a chceme to pojmout tak, aby to bylo jako teambuilding pro školy a pro třídy.”
Nejdříve si školáci všechny stroje vyzkoušeli pod dohledem trenéra. V samotných závodech si pak mohli určit pořadí cvičení na jednotlivých strojích. Do finále postoupilo 40 nejlepších chlapců a dívek.
anketa: žáci základních škol: "Bylo to velmi náročné, snažili jsme se všichni a myslím si, že jsme podali výborné výkony."
"Je to jako makačka a nejhorší pro mě byly asi vesla a běžky."
"Je to náročné dost. Jako asi bych už do toho znova nešel."
Ti nejlepší si z TrojBoje odnesli poháry, medaile i věcné ceny.
---
Krátké zprávy 15. 5. 2024 16.00 - 2
PUŠTÍK BĚLOHLAVÝ Z BARTOŠOVIC
Záchranná stanice v Bartošovicích před několika dny ukázala na sociálních sítích mládě puštíka bělohlavého. Jeho narození ve stanici záchranáři považují za úspěch, protože oba rodiče mají poměrně vážný handicap. Mládě je zdravé, vitální a už brzy se bude připravovat na život ve volné přírodě.
OSTRAVA PODPOŘÍ OPRAVU HISTORICKÉ TRAMVAJE
Dopravní podnik Ostrava spravuje sbírku historických vozidel. Tu má rozšířit tramvaj TATRA T3 číslo 752 z roku 1970. Na její renovací přispěje ostravský magistrát přes 5 milionů korun. Práce mají být dokončeny na konci roku 2025.
---
Havířov se opět zapojil do závodu Čokoládová tretra
Na hřišti u ZŠ Marie Kudeříkové v Havířově se konalo základní kolo Čokoládové tretry, což je běžecká soutěž pro děti do 11 let. Motivací pro mladé sportovce byl postup do finále v rámci Zlaté tretry v Ostravě.
Od roku 2012 se v Havířově koná běžecký závod Čokoládová tretra. I letos se na start postavilo přes 200 dětí, které byly rozděleny do čtyř kategorií. Nejstarší měly ještě povinnou disciplínu hod raketkou.
Tomáš Kopecký, organizátor Čokoládové tretry Havířov: “Cílem Čokoládové tretry je přilákat nejmenší děti k atletice a sportu obecně. Je určena předžákovým kategoriím, to znamená atletické přípravce, zařazeny bývají děti od miminkovského věku v některých bězích až po jedenáctileté, to znamená starší přípravku."
Aby měly děti motivaci, závod vždy podpoří i významný atlet. V letošním roce se stal patronem maratonec a olympionik Karel David.
Karel David, bývalý atlet: "Ne všechny děti mají k tomu pohybu takový vřelý vztah a čím víc bude dětí běhat, tím lépe. Doporučil bych, aby to dělaly ze začátku hlavně formou her."
anketa: "Letos začal chodit do atletiky a je to jeho úplně první soutěž, takže se těší na svůj první závod.”
anketa: “Budu běhat 100 metrů a nevím, jak se mi to povede.”
Děti, které měly nejlepší výsledky, budou v Ostravě bojovat o účast ve finále, které se uskuteční 28. května v rámci Zlaté tretry.
---