Premiér Babiš: Mám radost, že je OKD v takové kondici
Minimálně do konce roku 2022 bude pokračovat těžba uhlí ve společnosti OKD. Oznámil to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který společně s premiérem Andrejem Babišem navštívil důl ČSM ve Stonavě.
OKD počítá pro letošek s tržbami ve výši sedmi miliard korun, vytěžit by se měly zhruba dva miliony tun uhlí.
Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: „Za první polovinu letošního roku jsme vyprodukovali bezmála jeden a půl milionu tun uhlí. A naše provozní výnosy jsou skoro čtyři miliardy korun.“
Karel Havlíček (za ANO), ministr průmyslu a obchodu ČR: „Musím vysoce ocenit ten způsob, jakým proběhlo uzavření dolů. Zaměstnanci dostali jedenáct platů plus příspěvek od státu.“
Z hospodářské prosperity OKD má radost i premiér Andrej Babiš.
Andrej Babiš (ANO), premiér ČR: „Máme radost z toho, že je OKD v takové kondici, je to stále významný hráč v regionu.“
Firma v letošním roce ukončila těžbu v dolech ČSA a Darkov. Uhlí se těží už jen v dole ČSM. Stát vložil v minulém roce do společnosti 600 milionů korun a OKD věří, že půjčku brzy vrátí.
---
Začala oprava mostů přes Odru v Nové Vsi
Řidiče asi ve čtvrtek pořádně rozzlobilo další omezení dopravy v Ostravě. Začala totiž oprava mostů přes Odru na Opavské ulici. Jde o kompletní rekonstrukci dalšího úseku silnice a mostů, který navazuje na Svinovské mosty. Provoz byl v obou směrech sveden do jednoho jízdního pruhu.
Každé léto se řidiči v Ostravě musejí obrnit trpělivostí a stejně je tomu i letos. Situace se navíc stále zhoršuje. Stát, kraj a město spolu příliš při plánování oprav nekomunikují a tak se stává, že se najednou opravuje několik úseků, které by mohly posloužit jako objízdné trasy. Od 15. července je nově omezen provoz na mostech přes Odru, které navazují na Svinovské mosty.
Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: „Oba mosty přes Odru v Ostravě Nové Vsi už začínaly být ve špatném stavu. Bude proto nutná jejich celková rekonstrukce, kvůli které se nevyhneme nutným omezením provozu. Omezení a uzavírky budou podobné jako vloni a předloni, když se rekonstruovaly železniční mosty ve Svinově. To znamená, že v každé etapě bude průjezdný jeden jízdní pruh v obou směrech a jeden speciální pruh bude určený autobusům."
Stavba má trvat 390 dnů s přestávkou v zimním období, kdy se práce přeruší a provoz na mostech bude v běžném režimu. Na jaře se pak opět bude v rekonstrukci pokračovat.
Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: „Budou odstraněny živičné vrstvy a izolace, pryč půjde i mostní zábradlí a mosty dostanou vše nové. Také budou opraveny mostní římsy a mostní závěry. Celá ocelová konstrukce i spodní betonová konstrukce mostů bude otryskána a následně opatřena vhodnou ochranou. Ocel dostane protikorozní vrstvu, beton nové sanační omítky. Součástí rekonstrukce bude i repase ložisek a oprava veřejného osvětlení."
Stavba bude trvat skoro 13 měsíců a vyjde na téměř 72 milionů korun. 85 procent nákladů bude spolufinancováno z evropských fondů.
---
Po studeném jaru spoléhají včelaři na kvetoucí lípy
Včelaři mají za sebou první medobraní. Kvůli chladnému jaru je medu méně. Nicméně teplé léto a kvetoucí lípy naznačují, že druhá snůšky může být i nadprůměrná. Alespoň v to doufají chovatelé včel z Nového Jičína.
Chladné a propršené jaro včelaře, i ty na Novojičínsku, příliš nenadchlo. Šanci na úspěšné medobraní nedávalo. Včelaři tak letošní první květový med vytočïli většinou až ve druhé polovině června.
Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Tento rok je bohužel trošku takový opožděný, počasí bylo poměrně dlouho studené, deštivé, objevovaly se i časté mrazy. Já jsem měl díky tomu, že jsem měl 42 včelstev, tak jsem vytočil 230 kilo medu, což je poměrně slabé. Ale vím, že jsou včelaři, kteří vytočili i nějakých třicet kilo na včelstvo, ale těch je minimum.”
Teď nastal čas, kdy včely snášejí lipový med, a od toho si chovatelé slibují radostnější snůšku.
Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Otázka, jak se na tom dál podepíše agrochemie a hlavně to, jaké mají včelaři podmínky. Pokud mají v blízkosti kvetoucí lípy a podobně, tak ta snůška by mohla dopadnout, já si troufám říct, i něco nad průměrem.”
V základní organizaci Nový Jičín je registrováno 54 včelařů, kteří se starají o zhruba 360 včelstev. Průběžně přibývají noví, ale v podstatě jen do počtu nahrazují ty, kterým už vysoký věk nedovolí se náročné zálibě věnovat.
---
TIC vyráží v létě mezi turisty do terénu
Turistické informační centrum Frýdek-Místek vyrazilo opět mezi turisty do terénu. Po městě, po Olešné i po různých turisticky významných okolních místech bude jezdit čtveřice informátorek na kolech, které budou lidem poskytovat informace o akcích, případně jim nabídnou mapy turistických, či cyklo tras.
Informátorky na kolech v zelených tričkách s označením „I“ na zádech. Jsou vybavené všemi důležitými informacemi a v létě pravidelně objíždějí různá turistická místa.
Monika Šimíková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "My pojedeme tu trasu na kolech a když uvidíme někoho, kdo bude mít zájem o letáček nebo o nějakou akci, zastavíme, nabídneme, popovídáme si s nimi a pojedeme zase dál."
Petra Slavíčková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "V případě, že by někdo měl zájem z uživatelů města, tak můžou nás i zastavit, když je nezastavíme my. A mohou se na cokoliv zeptat.
Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Mobilní informační servis se nám v předchozích letech osvědčil. Spokojenost je na obou stranách, proto vyrážíme do ulic města a Beskyd již šestou turistickou sezonu. Tuto službu nabízíme především těm návštěvníkům, kteří by si cestu do informačního centra z nějakého důvodu nenašli."
Na některých místech najdete také přímo informační stánky Turistického informačního centra. Na kolech budou informátorky jezdit až do konce srpna.
Petra Slavíčková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "My jsme najeli třeba včera 40 kilometrů a nejezdíme vždycky spolu. Jsme tam 4 brigádnice, které se střídáme a různě ty dvojice kombinujeme."
Monika Šimíková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "Určitě víme, že pojedeme třeba do Arboreta, všechny parky tady po městě, přehrada Baška."
Petra Slavíčková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "Vozíme se sebou různé letáčky, kde jsou napsané akce, které budou tady ve Frýdku-Místku nebo v Beskydech celkově, různé mapy, kdyby někdo potřeboval, cyklistické mapy."
Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "V letošním roce se dá očekávat zvýšený zájem o kempování, proto jsme se rozhodli přiblížit informace právě těmto návštěvníkům Olešné. Resort Olešná je oblíbenou lokalitou i jednodenních návštěvníků, takže také oni mohou naši službu využít. Jsme přesvědčeni, že tato služba bude přínosem a že se do Frýdku-Místku, tedy na Olešnou, budou návštěvníci rádi vracet."
Revírem informátorek na kolech budou ulice Frýdku-Místku, již zmiňovaná rekreační oblast Olešná, lokalita Chaty Prašivá, a také Gruň ve Starých Hamrech, kde budou moci turisté získat díky prezentačnímu stanu širší spektrum informací.
---
Levandulový den na Hlavní třídě
Hlavní třída v Ostravě-Porubě patřila už tradičnímu Levandulovému dni. V tento den se levandule stříhají a rozdávají všem, kdo má o ně zájem. Levandulový den probíhá jednou ročně vždy v červenci, kdy levandule dokvétá.
V Ostravě-Porubě si přišli na své milovníci levandulí. Na Hlavní třídě totiž proběhl už 6. ročník Levandulového dne, díky kterému si lidé mohli odnést domů tolik kytiček, kolik unesli.
Anketa: návštěvníci Levandulového dne: “Já jsem se tady přistěhovala, já tu bydlím první rok a to mám pro kamarádku, tak moc děkuju.”
“Je to hezké. Než aby se to usušilo samovolně, tak aspoň z toho mají lidé radost. My si to jenom nasušíme jako dekoraci.”
Zájem o levandule je obrovský. Někteří lidé letos překvapili a donesli si vlastní nůžky.
Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Stříhali si to sami, takže nám hodně pomáhali. Všechno se rozebere, lidé si to odnesou domů. Donesli si tašky, bedny, bylo to úžasné.”
Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně: “Děláme to na Hlavní třídě, protože tady je těch levandulí vysázených nejvíce. Je to otázka jedné pracovní skupiny. Deset, patnáct lidí, kteří projdou Hlavní třídu. Je to otázka jednoho dne.”
Na celé Hlavní třídě je více než 1500 rostlin, které se pravidelně doplňují. Jedná se o tři druhy, tmavě modrá, fialová a růžová.
Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Letos ta tmavě modrá trošičku promrzla. Proto je zastoupená v nejmenším počtu.”
Kromě levandulí si lidé v Porubě mohou natrhat i různé bylinky jako oregano, mátu, nebo meduňku, které najdou mimo jiné u Duhy. Ale i v dalších částech obvodu.
---