Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Z Dolu Frenštát vyvezli poslední okov, šachtu zasypou
  • V Novém Jičíně se těžce zranil cyklista bez helmy
  • Fontána na náměstí Nad Terasou je zničená a chátrá
  • Žáci ostravské školy vyrobili rekordní dřevěný vláček
  • V Karviné se opět konal fotbalový kemp pro děti

Z Dolu Frenštát vyvezli poslední okov, šachtu zasypou

Důl Frenštát, jehož činnost byla zastavena dříve, než v něm začala těžba uhlí, je po 40 letech připravený k zasypání. Demolici čeká řada povrchových objektů, ale samotné těžní věže strženy zřejmě nebudou.

Důl Frenštát se začal budovat v 80. letech minulého století. Fakticky nebyl nikdy dokončen a zhruba 30 let byl zakonzervovaný. Nyní je definitivně rozhodnuto o zasypání obou jam. Na vyvezení posledního okovu, tedy nádoby pro dopravu horníků a materiálu, se přijeli podívat ministři financí a životního prostředí.

Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí: “Já jsem moc rád, že to rozhodnutí padlo, takže se dál těžit nebude. Nikdy tady nebyl vytěžen ani metrák uhlí."

Obec Trojanovice hodlá celou lokalitu postupně využít pro běžný život. Na šachtu však zapomenout nechce a nového využití by se měly dočkat i těžní věže.

Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: “Těžní věže... To byla velmi těžká otázka. Nakonec jsme dali trošku na doporučení architektů. Jednu těžní věž asi zřejmě snížíme a druhou necháme tak. Zatím máme projektu na vybudování soukromého pivovaru.”

V nové a přínosnější využití bývalé šachty doufá také vedení kraje.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: “Věřím, že díky místním samosprávám ve spojení právě s Moravskoslezským krajem můžeme společně vytvořit příjemné zázemí jak pro turisty, tak pro místní obyvatele tím, že budeme společně tvořit projekty různorodého charakteru, ať to je podpora podnikání, nebo to je bydlení a nebo to je relaxace jako taková.”

Zasypávání důlních jam připraveným materiálem by mělo začít už v září.

---

V Novém Jičíně se těžce zranil cyklista bez helmy

Záchranná služba spěchala v pondělí k těžce zraněnému cyklistovi, který při jízdě v Novém Jičíně spadl. Bohužel neměl helmu a způsobil si natolik těžká poranění, že byl na pomoc povolán i vrtulník.

Krátce před desátou hodinou dopoledne zavolal svědkyně na tísňovou linku, že v Kojetíně právě viděla spadnout cyklistu a vše nasvědčuje tomu, že je vážně zraněn. Prý zajel do trávy, ztratil rovnováhu a spadl na asfalt. Na místo vyrazila záchranná služba a protože vrtulník byl v tu chvíli u jiného případu, byl povolán stroj z Olomoucka. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Čtyřicetiletý muž, který dle informací, jež mají záchranáři k dispozici, nebyl chráněn přilbou, byl po pádu v bezvědomí, později však již s posádkami ZZS v kontaktu. Zasahující lékař u něj zjistil poranění hlavy, horní a dolní končetiny, a nevyloučil další závažná zranění."

Po ošetření byl cyklista naložen do vrtulníku a transportován do Fakultní nemocnice v Ostravě. Podle jízdy i podle chování zraněného je pravděpodobné, že muž byl pod vlivem alkoholu. 

René Černohorský, mluvčí PČR Nový Jičín: "Na dopravní nehodu neměla vliv žádná jiná osoba. Dále policisté zjišťují, zda cyklista nebyl pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek."

Zásadní je také to, že muž neměl ochranou helmu a zranění hlavy může být velmi vážné.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Helma může v řadě případů velmi zmírnit následky poranění a může zabránit daleko horším důsledkům." 

Po vyléčení čeká muže vyšetřování a pokud vzorky krve skutečně budou obsahovat alkohol, čeká ho vysoká pokuta až 50 tisíc korun a zdravotní pojišťovna po něm může požadovat úhradu za poskytnutou péči. 

---

Černá perla v Ostravě se otevírá veřejnosti. Z bývalé architektonicky cenné administrativní budovy je teď medicínská klinika. Autorem rekonstrukce je ostravské Projektstudio. Jeho návrh zdůraznil vzhled pláště s černými díly. Otevření Černé perly navštívily více jak čtyři stovky návštěvníků.

Policisté se v minulých dnech na Červenohorském sedle v Jeseníkách zaměřili na motorkáře. Kvůli prohřeškům jich pokutovali přes 6 desítek. Nejčastějšími za technický stav motorek a překročení rychlosti. Červenohorské sedlo je tradičně vyhledávaným místem motorkářů z Česka i Polska.

---


Fontána na náměstí Nad Terasou je zničená a chátrá

Lidem, kteří chodí přes náměstí Nad Terasou v Havířově, se nelíbí, že během celého léta tam nefunguje fontána. Správa sportovních a rekreačních zařízení tvrdí, že vodní prvek zničili vandalové a oprava bude složitá.

Sochy, fontány a kašny vždy patřily k Havířovu. Vodní prvky plní nejen estetický dojem, ale v letních dnech osvěžují vzduch. Fontána je dominantou i na náměstí Nad Terasou v městské části Podlesí. Nyní je ale neudržovaná a voda z ní za celé léto netryská. A lidé se ptají proč.

anketa: "Bylo by to hezčí, stoprocentně. Nevím, možná se tam koupou psy, děti. Nevím.”

anketa: "Někdo asi nemá zájem, aby fungovala.”

anketa: "Nikde se o tom nepíše." Měla by podle vás ta kašna fungovat? "Já myslím, že jo, když už je tady. Praly se v tom záclony. Já jsem se dívala, říkala jsem, co to má být.”

anketa: "Chybí to. Osvěží to vzduch, chybí to. Loni to fungovalo, takže opravdu nevím.”

Proč ta kašna nefunguje podle vás?

anketa: “Protože se tu koupali bezdomovci, umývali se tam a pak nemohly děcka. Tak to přestali pouštět. Není to dobré, protože to bylo pěkné i večer, jely ty barvy a teď tady nejede nic."

anketa: "Já jsem si toho všimla. Mám starší dceru a vždy jsme se chodily dívat po zimě, jestli už je tam voda a pořád ne. Určitě bych uvítala, protože takto to je nevzhledné a nevím, proč tam není. Nebylo to po zimě vůbec uklizené, je to škoda.”

Fontány a kašny spravuje Správa sportovních a rekreačních zařízení.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ Havířov: "Tam došlo k vandalismu, jsou tam uřezané dráty atd. My jsme poptali firmu, která by to měla opravit a ta zatím tu opravu ještě nezahájila. My o tom víme, chceme to opravit, ale tam ten vandalismus, že to tak zdevastovali, tam to je složité zprovoznit.”

Problém s vandalismem už město na náměstí řešilo. Jen co fontána prošla v roce 2016 nákladnou opravou, někdo nalil do vodního prvku saponát a náměstí zakryla pěna. Radost z toho měly ale jen děti. Nefunkční je i kyvadlo a vodní prvek na náměstí Republiky. Město zvažuje, jak s dominantou náměstí do budoucna naloží.

---

Žáci ostravské školy vyrobili rekordní dřevěný vláček

Základní škola Františka Formana na Dubině si připsala velký úspěch. V rámci projektu města Pracujeme se dřevem, vyrobila nejdelší dřevěný vláček a vytvořila tak nový český rekord.

Během 14 dnů vyrobili žáci 23 tříd Základní školy Františka Formana dřevěný vláček dlouhý přes 54 a půl metru. Má 360 železničních vozů, z toho 23 lokomotiv. Vagónky děti vyráběly podle připravených plánků z nařezané bukové lišty o patnácti velikostech.

Pavel Papaj, žák ZŠ Františka Formana: “Každý žák si stavěl vlastní vagon, Potom jsme to všechno spojili do spirály a udělali jsme nejdělší vláček. Potom to skončilo takhle hezky v muzeu. Vagóny jsme dělali ze dřeva, bylo to docela jednoduché, jenom ty plánky byly trošičku komplikované a jinak v pohodě. Moc jsem si to užil, byla to sranda. Trochu jsem se bál, že to zkazím. Vláček se jmenuje podle naší školy a dostal jméno Formánek.”

Zájemci mohou vláček obdivovat ve Vagonářském muzeu ve Studénce. kde bude vystaven do konce prázdnin.

Vladimír Štalmach, ředitel ZŠ Františka Formana: "Já si myslím, že ten úspěch je super, určitě je to skvělé pro školu, takže do budoucna bysme chtěli na nějakém takovém projektu navázat. Možná i nějakým jiným způsobem. Záleží, teď se nám blíží přípravný týden , takže určitě v této záležitosti budeme hovořit s pedagogy a budeme vymýšlet, jak dál by se dalo vlastně na tady toto navázat. Třeba i v jiné oblasti."

Aktivita přispěla k popularizaci řemeslné činnosti a vedla děti nejen k práci se dřevem, ale i týmové spolupráci.

---

Hornická poliklinika v centru Ostravy nabízí pacientům nové vyšetření. V neurologické ambulanci lékaři poskytují EEG metodu pro vyšetření mozkové aktivity. Vyšetření nemá žádnou kontraindikaci, není nutná žádná speciální předchozí příprava a trvá 20-30 minut.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava nedávno změnila po téměř dvaceti letech logo a celou svou vizuální identitu. Chce větší propojení s přírodou. Vedle nového loga zoo rozšiřuje chov dalších zvířat a nově postavený parkovací dům řeší nedostatek parkování.

---

V Karviné se opět konal fotbalový kemp pro děti

V Karviné se o prázdninách fotbaloví trenéři věnovali dětem v rámci příměstského fotbalového kempu, do kterého se mohly přihlásit nejen sportující děti, ale i úplní nováčci. Pro velký zájem se letos uskutečnily kempy dva.

Fotbalový kemp MFK Karviná organizuje každým rokem pro děti od šesti let. Malým hráčům a hráčkám se i letos věnovali zkušení trenéři a čas na setkání s dětmi si našli i prvoligoví fotbalisté.

.Jakub Cisovský, spoluorganizátor fotbalového kempu, trenér U9 a U13 MFK Karviná: "Jsou tady i nováčci, kteří nehrají žádné sporty, ale máme tady i kluky, kteří hrají třeba házenou, je to sportovní kemp, nejedná se jen o fotbalisty. Děti mají tři tréninky denně minimálně, do toho jsou různé soutěže, také se zde zdokonalují v různých pohybových dovednostech, máme tu různé rychlostní soutěže, házenou jsme hráli."

Fotbal byl pro všechny malé účastníky kempu jasnou volbou.

Kryštof Michálek, účastník kempu: "Od mala to byl můj sen, líbila se mi hra s míčem. Tady na tomto kempu mě baví jeden na jednoho a ligu mistrů hrajeme."

Václav Krečmer, účastník kempu: "Jako malý jsem měl u sebe míč furt. Tady mě nejvíc baví jak se učíme vytvářet kličky a hodně mě baví chození na oběd.” 

Antonín Juroszek, účastník kempu: "Mě vždycky bavilo kopání do míče, když jsem byl malej, hrál to taťka i děda, všichni to hráli.” 

Čas na malé fotbalisty si našli i prvoligoví hráči, kteří je přišli povzbudit a také si s nimi zahrát. Byl mezi nimi i brankář Vladimír Neuman.

Vladimír Neuman, brankář MFK Karviná: "Začínal jsem úplně stejně, určitě jsem taky potkával své vzory, já jsem od mala fandil Baníku, chodil jsme na Baník, podávat balóny, s hráči jsem se potkal."

Fotbalové kempy se letos konaly dva.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. srpna 2023, 16:00

Z Dolu Frenštát vyvezli poslední okov, šachtu zasypou

Důl Frenštát, jehož činnost byla zastavena dříve, než v něm začala těžba uhlí, je po 40 letech připravený k zasypání. Demolici čeká řada povrchových objektů, ale samotné těžní věže strženy zřejmě nebudou.

Důl Frenštát se začal budovat v 80. letech minulého století. Fakticky nebyl nikdy dokončen a zhruba 30 let byl zakonzervovaný. Nyní je definitivně rozhodnuto o zasypání obou jam. Na vyvezení posledního okovu, tedy nádoby pro dopravu horníků a materiálu, se přijeli podívat ministři financí a životního prostředí.

Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí: “Já jsem moc rád, že to rozhodnutí padlo, takže se dál těžit nebude. Nikdy tady nebyl vytěžen ani metrák uhlí."

Obec Trojanovice hodlá celou lokalitu postupně využít pro běžný život. Na šachtu však zapomenout nechce a nového využití by se měly dočkat i těžní věže.

Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: “Těžní věže... To byla velmi těžká otázka. Nakonec jsme dali trošku na doporučení architektů. Jednu těžní věž asi zřejmě snížíme a druhou necháme tak. Zatím máme projektu na vybudování soukromého pivovaru.”

V nové a přínosnější využití bývalé šachty doufá také vedení kraje.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: “Věřím, že díky místním samosprávám ve spojení právě s Moravskoslezským krajem můžeme společně vytvořit příjemné zázemí jak pro turisty, tak pro místní obyvatele tím, že budeme společně tvořit projekty různorodého charakteru, ať to je podpora podnikání, nebo to je bydlení a nebo to je relaxace jako taková.”

Zasypávání důlních jam připraveným materiálem by mělo začít už v září.

---

V Novém Jičíně se těžce zranil cyklista bez helmy

Záchranná služba spěchala v pondělí k těžce zraněnému cyklistovi, který při jízdě v Novém Jičíně spadl. Bohužel neměl helmu a způsobil si natolik těžká poranění, že byl na pomoc povolán i vrtulník.

Krátce před desátou hodinou dopoledne zavolal svědkyně na tísňovou linku, že v Kojetíně právě viděla spadnout cyklistu a vše nasvědčuje tomu, že je vážně zraněn. Prý zajel do trávy, ztratil rovnováhu a spadl na asfalt. Na místo vyrazila záchranná služba a protože vrtulník byl v tu chvíli u jiného případu, byl povolán stroj z Olomoucka. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Čtyřicetiletý muž, který dle informací, jež mají záchranáři k dispozici, nebyl chráněn přilbou, byl po pádu v bezvědomí, později však již s posádkami ZZS v kontaktu. Zasahující lékař u něj zjistil poranění hlavy, horní a dolní končetiny, a nevyloučil další závažná zranění."

Po ošetření byl cyklista naložen do vrtulníku a transportován do Fakultní nemocnice v Ostravě. Podle jízdy i podle chování zraněného je pravděpodobné, že muž byl pod vlivem alkoholu. 

René Černohorský, mluvčí PČR Nový Jičín: "Na dopravní nehodu neměla vliv žádná jiná osoba. Dále policisté zjišťují, zda cyklista nebyl pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek."

Zásadní je také to, že muž neměl ochranou helmu a zranění hlavy může být velmi vážné.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Helma může v řadě případů velmi zmírnit následky poranění a může zabránit daleko horším důsledkům." 

Po vyléčení čeká muže vyšetřování a pokud vzorky krve skutečně budou obsahovat alkohol, čeká ho vysoká pokuta až 50 tisíc korun a zdravotní pojišťovna po něm může požadovat úhradu za poskytnutou péči. 

---

Černá perla v Ostravě se otevírá veřejnosti. Z bývalé architektonicky cenné administrativní budovy je teď medicínská klinika. Autorem rekonstrukce je ostravské Projektstudio. Jeho návrh zdůraznil vzhled pláště s černými díly. Otevření Černé perly navštívily více jak čtyři stovky návštěvníků.

Policisté se v minulých dnech na Červenohorském sedle v Jeseníkách zaměřili na motorkáře. Kvůli prohřeškům jich pokutovali přes 6 desítek. Nejčastějšími za technický stav motorek a překročení rychlosti. Červenohorské sedlo je tradičně vyhledávaným místem motorkářů z Česka i Polska.

---


Fontána na náměstí Nad Terasou je zničená a chátrá

Lidem, kteří chodí přes náměstí Nad Terasou v Havířově, se nelíbí, že během celého léta tam nefunguje fontána. Správa sportovních a rekreačních zařízení tvrdí, že vodní prvek zničili vandalové a oprava bude složitá.

Sochy, fontány a kašny vždy patřily k Havířovu. Vodní prvky plní nejen estetický dojem, ale v letních dnech osvěžují vzduch. Fontána je dominantou i na náměstí Nad Terasou v městské části Podlesí. Nyní je ale neudržovaná a voda z ní za celé léto netryská. A lidé se ptají proč.

anketa: "Bylo by to hezčí, stoprocentně. Nevím, možná se tam koupou psy, děti. Nevím.”

anketa: "Někdo asi nemá zájem, aby fungovala.”

anketa: "Nikde se o tom nepíše." Měla by podle vás ta kašna fungovat? "Já myslím, že jo, když už je tady. Praly se v tom záclony. Já jsem se dívala, říkala jsem, co to má být.”

anketa: "Chybí to. Osvěží to vzduch, chybí to. Loni to fungovalo, takže opravdu nevím.”

Proč ta kašna nefunguje podle vás?

anketa: “Protože se tu koupali bezdomovci, umývali se tam a pak nemohly děcka. Tak to přestali pouštět. Není to dobré, protože to bylo pěkné i večer, jely ty barvy a teď tady nejede nic."

anketa: "Já jsem si toho všimla. Mám starší dceru a vždy jsme se chodily dívat po zimě, jestli už je tam voda a pořád ne. Určitě bych uvítala, protože takto to je nevzhledné a nevím, proč tam není. Nebylo to po zimě vůbec uklizené, je to škoda.”

Fontány a kašny spravuje Správa sportovních a rekreačních zařízení.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ Havířov: "Tam došlo k vandalismu, jsou tam uřezané dráty atd. My jsme poptali firmu, která by to měla opravit a ta zatím tu opravu ještě nezahájila. My o tom víme, chceme to opravit, ale tam ten vandalismus, že to tak zdevastovali, tam to je složité zprovoznit.”

Problém s vandalismem už město na náměstí řešilo. Jen co fontána prošla v roce 2016 nákladnou opravou, někdo nalil do vodního prvku saponát a náměstí zakryla pěna. Radost z toho měly ale jen děti. Nefunkční je i kyvadlo a vodní prvek na náměstí Republiky. Město zvažuje, jak s dominantou náměstí do budoucna naloží.

---

Žáci ostravské školy vyrobili rekordní dřevěný vláček

Základní škola Františka Formana na Dubině si připsala velký úspěch. V rámci projektu města Pracujeme se dřevem, vyrobila nejdelší dřevěný vláček a vytvořila tak nový český rekord.

Během 14 dnů vyrobili žáci 23 tříd Základní školy Františka Formana dřevěný vláček dlouhý přes 54 a půl metru. Má 360 železničních vozů, z toho 23 lokomotiv. Vagónky děti vyráběly podle připravených plánků z nařezané bukové lišty o patnácti velikostech.

Pavel Papaj, žák ZŠ Františka Formana: “Každý žák si stavěl vlastní vagon, Potom jsme to všechno spojili do spirály a udělali jsme nejdělší vláček. Potom to skončilo takhle hezky v muzeu. Vagóny jsme dělali ze dřeva, bylo to docela jednoduché, jenom ty plánky byly trošičku komplikované a jinak v pohodě. Moc jsem si to užil, byla to sranda. Trochu jsem se bál, že to zkazím. Vláček se jmenuje podle naší školy a dostal jméno Formánek.”

Zájemci mohou vláček obdivovat ve Vagonářském muzeu ve Studénce. kde bude vystaven do konce prázdnin.

Vladimír Štalmach, ředitel ZŠ Františka Formana: "Já si myslím, že ten úspěch je super, určitě je to skvělé pro školu, takže do budoucna bysme chtěli na nějakém takovém projektu navázat. Možná i nějakým jiným způsobem. Záleží, teď se nám blíží přípravný týden , takže určitě v této záležitosti budeme hovořit s pedagogy a budeme vymýšlet, jak dál by se dalo vlastně na tady toto navázat. Třeba i v jiné oblasti."

Aktivita přispěla k popularizaci řemeslné činnosti a vedla děti nejen k práci se dřevem, ale i týmové spolupráci.

---

Hornická poliklinika v centru Ostravy nabízí pacientům nové vyšetření. V neurologické ambulanci lékaři poskytují EEG metodu pro vyšetření mozkové aktivity. Vyšetření nemá žádnou kontraindikaci, není nutná žádná speciální předchozí příprava a trvá 20-30 minut.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava nedávno změnila po téměř dvaceti letech logo a celou svou vizuální identitu. Chce větší propojení s přírodou. Vedle nového loga zoo rozšiřuje chov dalších zvířat a nově postavený parkovací dům řeší nedostatek parkování.

---

V Karviné se opět konal fotbalový kemp pro děti

V Karviné se o prázdninách fotbaloví trenéři věnovali dětem v rámci příměstského fotbalového kempu, do kterého se mohly přihlásit nejen sportující děti, ale i úplní nováčci. Pro velký zájem se letos uskutečnily kempy dva.

Fotbalový kemp MFK Karviná organizuje každým rokem pro děti od šesti let. Malým hráčům a hráčkám se i letos věnovali zkušení trenéři a čas na setkání s dětmi si našli i prvoligoví fotbalisté.

.Jakub Cisovský, spoluorganizátor fotbalového kempu, trenér U9 a U13 MFK Karviná: "Jsou tady i nováčci, kteří nehrají žádné sporty, ale máme tady i kluky, kteří hrají třeba házenou, je to sportovní kemp, nejedná se jen o fotbalisty. Děti mají tři tréninky denně minimálně, do toho jsou různé soutěže, také se zde zdokonalují v různých pohybových dovednostech, máme tu různé rychlostní soutěže, házenou jsme hráli."

Fotbal byl pro všechny malé účastníky kempu jasnou volbou.

Kryštof Michálek, účastník kempu: "Od mala to byl můj sen, líbila se mi hra s míčem. Tady na tomto kempu mě baví jeden na jednoho a ligu mistrů hrajeme."

Václav Krečmer, účastník kempu: "Jako malý jsem měl u sebe míč furt. Tady mě nejvíc baví jak se učíme vytvářet kličky a hodně mě baví chození na oběd.” 

Antonín Juroszek, účastník kempu: "Mě vždycky bavilo kopání do míče, když jsem byl malej, hrál to taťka i děda, všichni to hráli.” 

Čas na malé fotbalisty si našli i prvoligoví hráči, kteří je přišli povzbudit a také si s nimi zahrát. Byl mezi nimi i brankář Vladimír Neuman.

Vladimír Neuman, brankář MFK Karviná: "Začínal jsem úplně stejně, určitě jsem taky potkával své vzory, já jsem od mala fandil Baníku, chodil jsme na Baník, podávat balóny, s hráči jsem se potkal."

Fotbalové kempy se letos konaly dva.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-08-2023-16-00