MS kraj bude hospodařit s téměř 15 miliardami korun
Moravskoslezský kraj bude v příštím roce hospodařit s téměř 15 miliardami korun. Rozpočet je vyšší o téměř 30 procent než letos. Navýšení je vyvoláno hlavně vyššími příjmy z dotací Evropském unie a ze sdílených daní. Výdaje budou o 3 miliardy vyšší než příjmy.
14 miliard a 900 milionů korun - takový rozpočet schválilo zastupitelstvo MS kraje pro rok 2023. Příjmy budou o asi 3 miliardy nižší než výdaje a rozdíl bude pokryt z úvěrů a také z úspor z minulých let .
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Rozpočet je zpracován s využitím aktuálních odborných predikcí, které očekávají recesi ekonomiky v České republice. Jeho základní prioritou je i přes výrazný růst cen energií garantovat zajištění chodu příspěvkových organizací kraje a zabezpečit zákonné povinnosti kraje, například dopravní obslužnost."
Rozpočet je silně investiční. Hned 5 miliard chce kraj investovat do nejrůznějších projektů spolufinancovaných ať už Evropskou unií, či z vlastních zdrojů. Realizovat se budou také energeticky úsporná opatření.
Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „Kapitálové výdaje by měly přesáhnout 4,918 miliardy korun. Část tvoří výdaje na projekty spolufinancované z Evropské unie, ale díky investičnímu úvěru můžeme pokračovat i s investicemi z vlastních zdrojů. A samozřejmě, budeme realizovat i energeticky úsporná opatření na budovách v majetku kraje.“
V sociální oblasti bude kraj pokračovat v rekonstrukci budovy v Domově Duha v Novém Jičíně a ve výstavbě domova pro seniory v Kopřivnici.
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Do sociální oblasti jdou úplně stejné peníze jako vloni a předloni."
Reálně bude kraj hospodařit s 39 miliardami. Při sestavování rozpočtu ještě ale nebylo rozhodnuto o státních dotacích z jednotlivých ministerstev a tak v rozpočtu nejsou.
---
Nový Jičín dokončil dům se startovacími byty
Nový Jičín po mnoha letech nabídl zájemcům nové byty. Skončila tu rekonstrukce domu K Archivu se startovacím bydlením pro mladé lidi. Nájemce už určilo nabídkové řízení, stěhovat se začnou v lednu.
Šestnáct měsíců trvající rekonstrukce domu K Archivu skončila. V Novém Jičíně tak z bývalé ubytovny pro zdravotnický personál vzniklo nových 39 startovacích malometrážních bytů. Město dům získalo bezúplatně od Moravskoslezského kraje v roce 2016.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Celkové náklady stavby činí ve výsledku 62,5 milionů korun bez daně. Náklady byly financovány z investičního účelového úvěru, který město přijalo v roce 2020.”
O bydlení v tomto domě se v nabídkovém řízení mohli ucházet lidé ve věku do 35 let, maximální doba nájmu je čtyři roky. Celkem se sešlo 66 obálek, obyvatele bytů pak určilo losování.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Strukturu lidí tvoří lidé většinou z Nového Jičína nebo lidé, kteří v Novém Jičíně trvale pracují. Tito nájemníci museli prokázat svůj příjem.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Podle podmínek, které byly schváleny Moravskoslezským krajem, jako dárcem tohoto objektu, je to startovací nájemné ve výši osmdesáti procent tržního nájemného, což činí 115 korun za metr čtvereční a měsíc. Takže u toho bytu 47 metrů čtverečních to nájemné činí zhruba pět a půl tisíce korun bez energií.”
Výhledově by město mohlo přestavět na byty i nevyužitý dům v centru, ve kterém kdysi sídlil bývalý bytový podnik, a od roku 2012 je prázdný.
---
Krátké zprávy, 15. prosince, 16 h - 1
Zaměstnancům Vítkovice Steel porostou příští rok mzdy až o 12 %. Na znění kolektivní smlouvy na dalších 5 let se dohodlo vedení a odbory. Průměrná mzda v podniku je bez managementu 43.347 Kč.
Pohonné hmoty v MS kraji zlevňují, a to už sedmý týden po sobě. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 36 korun 57 haléřů, před týdnem byl o 1,80 Kč dražší. A zlevnění se týká také nafty, a to o 1,76 Kč na litru k aktuální ceně v průměru 37,95 Kč. Ceny sleduje společnosti CCS.
---
Restaurátoři odkryli středověkou výmalbu
Opavská konkatedrála Nanebevzetí panny Marie prochází celkovou rekonstrukcí. Před dvěma lety byla opravena fasáda, nyní jsou na řadě vnitřní prostory. Restaurátoři tady odkryli původní barokní a středověkou výmalbu. Rekonstrukce chrámu je nejrozsáhlejší za poslední dvě století.
Konkatedrála Nanebevzetí panny Marie, současný druhý sídelní kostel biskupa Ostravsko-opavské diecéze, byla postavena ve 14. století. Gotický chrám dvakrát vyhořel, v 17. a 18. století. A tak výzdoba vnitřních prostor odpovídá baroknímu stylu.
Restaurátoři se na jaře pustili do obnovy šesti bočních oltářů z 18. století, které jsou dílem sochaře Jana Schuberta.
Kromě restaurovaných oltářů získala nový vzhled i kazatelna a mramorová křtitelnice s plastikou s názvem Křest Páně. Obnovený byl také epitaf knížete Karla z Lichtenštejna, který je umístěný na stěně v presbytáři. Restaurátoři jej vyčistili a opravili zničené části.
Na některých místech před bočními oltáři ještě chybí dlažba. Původně tady byly od poč. 20. stol položeny dřevěné stupínky. Ty teď byly odstraněny.
Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Pod lavicemi, které byly u zdiva, začala bujet dřevomorka. Proto abychom se dřevomorky zbavili, musel být vybrán část násypu, který pod nimi byl. A také se tam dá nová dlažba.“
Kompletní obnovou prochází kaple Panny Marie Lurdské u bočního vstupu. Pod současnou bílou výmalbou objevili restaurátoři tu původní.
Jakub Menzel, restaurátor: „ Při odkryvu jsme zjistili jsme, že pochází z roku 1888. Ukázalo se, že je provedena technikou olejomalby.“
Klenbu tohoto prostoru teď zdobí modrá obloha s hvězdami. Sondy ale odhalily, že se pod ní nachází ještě další, mnohem starší výmalba. Zřejmě z 15. století.
Jakub Menzel, restaurátor: „Ale k jejímu odkryvu nedojde, protože tím by nám současná výmalba zanikla.“
Restaurátorské práce v interiéru konkatedrály navazují na její rekonstrukci, která byla dokončena před dvěma lety. Po zimní přestávce budou pokračovat do jara.
Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Vždy se dělala jen rekonstrukce exteriéru nebo jen střecha nebo jiné úravy. Řekněme, že od barokní doby co probíhá je nejkomplexnější oprava za posledních 250 let.“
V budoucnu přijde na řadu ještě restaurování hlavního oltáře. Investorem všech oprav, jejichž výše se blíž 100 milionům korun, je ostravsko-opavské biskupství.
---
Studenti NJ gymnázia měli ve volbě jasno
Na středních školách a učilištích se konaly Studentské volby prezidenta republiky. Hlavu státu vybírali “na zkoušku” například i studenti novojičínského gymnázia.
Více než deset let iniciuje Studentské volby Organizace Člověk v tísni. Do tohoto “hlasování nanečisto” zařadila i volbu prezidenta České republiky. Hlavu státu vybírali z reálných kandidátů i novojičínští gymnazisté, kteří měli jasnou představu o tom, jaký by prezident / prezidentka měli být.
studenti Gymnázia Nový Jičín:
“Měl by dobře reprezentovat náš stát, poslouchat lid a řešit, to co je třeba pro stát.”
“Měl by možná mít trochu takové ty typické české vlastnosti, neměl nebo neměla by se bát humoru, a měl by to být člověk, který je reprezentativní a který nám nebude dělat ostudu v zahraničí.”
”Rozhodně by měl být reprezentativní, měli bychom k němu vzhlížet, rozhodně by neměl být někde zašitý, měl by vystupovat na veřejnosti, a měl by být hlavně otevřený.”
Jana Pánková, garant studentských voleb, Gymnázium Nový Jičín: “My se do těch studentských voleb zapojujeme pravidelně, a ta aktivita je přínosná tím, že studenti jsou podpořeni v tom, aby se zajímali o tu politiku, aby si vyzkoušeli, jak to u těch voleb probíhá.”
Lukáš Ondryhal, předseda studentské volební komise, Gymnázium Nový Jičín: “Museli jsme připravit plenty, za kterými se vyplňují volební lístky, a seznamy žáků. Studenti mohou vybírat z devíti kandidátů.”
Prezidentských voleb se na gymnáziu zúčastnilo necelých 40 procent studentů starších 15 let, kteří měli oprávnění volit. Výsledek tu kopíroval, respektive předčil, republiková čísla: Danuše Nerudová získala bezmála 70 procent hlasů. Na druhém místě skončil Petr Pavel.
---
Sbírka Vánoční strom letos vybírá peníze pro Hospic
Frýdek-Místek letos opět pořádá tradiční sbírku Vánoční strom. U stromu na náměstí je kasička, kam mohou lidé přispět libovolný obnos. Vybrané peníze využije městský hospic pro pořízení speciálních kyslíkových koncentrátorů, které pomohou klientům s dýcháním a alespoň trochu uleví od potíží.
Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, dobré nálady a také obdarovávání. Na to myslí i ve Frýdku-Místku a tradičně připravují sbírku, do které zapojují veřejnost.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Vánoční strom a adventní trhy nejsou jenom o koncertech, o předvánočním nakupování, ale jako vždy pod vánočním stromem je kasička. A v ní probíhá sbírka každý rok na jiný účel. Letos se vedení města rozhodlo, že tato sbírka přispěje na činnost Hospice, který je výjimkou i v rámci celé České republiky, protože jeho zřizovatelem je město."
Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Jsme samozřejmě rádi, že jsme byli vybráni jako příjemci sbírky vánočního stromu. A výtěžek použijeme na koupi kyslíkového koncentrátoru, který se používá pro pacienty, kteří mají problém s onemocněním plic. Nejčastěji je to karcinom plic, chronická obstrukční plicní nemoc v terminálním stadiu. A každé další onemocnění, které nějakým dalším způsobem ovlivňuje funkci plic."
Jde o přístroj, který koncentruje vzdušný kyslík. Základní veze přístroje stojí kolem 30 tisíc korun. Podle výtěžku jich tak hospic může pořídit i několik.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem přesvědčen o tom, že letošní účel sbírky je vybrán velmi správně. A věřím, že každá koruna přispěje opravdu na dobrou věc."
Loni se ve sbírce vybralo přes 57 tisíc korun pro Český červený kříž, který pořídil automatický externí defibrilátor a sadu tréninkových figurín pro výuku první pomoci.
Lumír Balhar, předseda oblastní rady ČČK Frýdek-Místek: "Automatický externí defibrilátor je užitečný pomocník při resuscitaci. Vzhledem k tomu, že je dostupný na čím dál tím více místech, jako v nákupních centrech, na úřadech nebo u Policie České republiky, je důležité při výuce první pomoci s nimi všechny seznámit."
O výuku první pomoci je velký zájem a zdravotníkům při ní pomáhají moderní technologie.
Lumír Balhar, předseda oblastní rady ČČK Frýdek-Místek: "Perfektně vidíme, díky tomu, že ty figuríny jsou chytré a obsahují spoustu elektroniky, tak dokážeme najednou sledovat vícero lidí a kvalitu resuscitace, kterou zrovna provádějí. Se všemi aspekty, včetně umělého dýchání a hloubku stlačování, frekvence a podobně."
Letošní sbírka Vánoční strom potrvá do konce roku. Lidé mohou vhodit peníze přímo do pokladničky u vánočního stromu nebo poslat peníze přímo na účet. A to i přes QR kód.
---