Zdravotnická záchranná služba MS kraje dostala nové sanitky
Zdravotnická záchranná služba MS kraje získala nové výjezdové vozy. Jde o sanitky, které nahradí stroje, kterým končí životnost. Je mezi nimi i unikátní velkoprostorové vozidlo, které zvládne až osm pacientů.
Moravskoslezský kraj předal Zdravotnické záchranné službě už tradiční dar, který své příspěvkové organizaci před Vánoci přináší už řadu let. Jde o nové sanitky v rámci standardní obměny vozového parku.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj, coby zřizovatel záchranky, vkládá ročně do této příspěvkové organizace stovky milionů korun, investuje do jejího rozvoje a obnovy majetku s cílem neustálého zefektivňování činnosti ve prospěch všech, kteří denně potřebují přednemocniční péči. Vozový park ZZS MSK, která je jednou z nejvytíženějších v České republice, vyžaduje průběžnou modernizaci, protože sanitní vozidla záchranářů musí být v bezvadném technickém stavu a kdykoliv připravena okamžitě zasáhnout."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Vozový park je nezbytně nutné každoročně obnovovat. Jedná se vždy o 10-12 vozidel a z toho logicky vyplývá, že životnost prvosledového vozidla v ostrém nasazení je 4-5 let."
Tentokrát ale byli mezi předávanou technikou i dva výjimečné vozy. Jednak mobilní výukový simulátor a debrífingové a štábní vozidlo, ale také unikátní velkokapacitní sanitka, která zvládne až 8 pacientů.
Petr Jaššo, vedoucí výcvikového centra ZZS MS kraje: "Neslouží pouze k ošetřování a převozu pacientů, ale poskytuje pevnostěnnou mobilní ošetřovnu, která je plně vybavena jako jednotka intenzivní péče."
Sanitky si rovnou odebrali zdravotníci ze všech koutů našeho kraje, aby je okamžitě zařadili mezi svá zásahová vozidla.
---
Za nehodu kolotoče v Havířově policie obvinila dva muže
Za nehodu kolotoče, při které se loni v září v Havířově zranilo 18 lidí, policie obvinila dva muže. Ti měli zavinit, že se řetízkový kolotoč správně nezastavil a bezmocní lidé na sedáčkách naráželi do pevných překážek.
Nehoda se stala 3. září 2022 v průběhu Havířovských slavností, které byly předčasně ukončeny. Při nekontrolovaném pádu točícího se řetízkového kolotoče se zranilo 7 dětí a 11 dospělých. Příčinou nehody byl nesprávný chod atrakce, která se v závěru cyklu při sjíždění k zemi nepřestala otáčet.
Rozhodující pro rozhodnutí policie byly znalecké posudky.
Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR: "Při pohybu dolů a současném otáčení zavěšených sedaček, které narážely do zábradlí pouťové atrakce a okolních překážek, bylo zraněno osmnáct osob na nich sedících, nezletilí, ženy a muži ve věku od 7 do 42 let.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Utrpěli převážně lehká nebo středně těžká poranění, převážně v oblasti končetin. Dva pacienti byli zraněni těžce.”
O velkém štěstí mohou mluvit tyto dvě sestry, které budou mít pár týdnu na nohách sádry. Děti popsaly, co jak celou havárii vnímaly a co se na kolotoči stalo.
Shanti Valjašek, zraněná dívka: “Jely jsme nahoru, potom to kleslo dolů a jely jsme ve velké rychlosti a najednou to kleslo o dost níž, že jsme to nečekaly. Pak tam byla ta pokladna, do které jsme narazily. Do té první jsme narazily lehce, ale o tu druhou jsem se úplně rozbila a zůstala tam viset. Jeden pán mě vzal a položil na trávník, pak tam přijeli hasiči, jeden mi na nohu dal dlahu a ovázal. Pak jsem jela sanitkou do nemocnice. Myslela jsem si, že to je sen. Bylo to nepříjemné. Za minutu nebo dvě přijely sanitky, hasiči a policie. Hned všechny ošetřili. Byla to rychlá akce. Děkuji všem za pomoc.”
Sofie Valjašek, zraněná dívka: “Té první budky jsem se dotkly jenom nohama, ale potom jsme narazily do druhé. Pak se to zastavilo. Bylo to nepříjemné, bolela mě noha a nemohla jsem chodit.”
Minuty hrůzy zažívala i jejich matka.
Kristina Polakovičová, matka zraněných dětí: “Je to skutečně šílené, jaká tam byla zranění a lidé leželi na lehátkách a byli zabalení do termofolií, aby neprochladli. Bylo tam hodně vážných zranění.”
Dokonalou souhru předvedly všechny záchranné složky, které pracovaly nacvičeným postupem pro hromadná neštěstí.
Znalcům práce trvala měsíce a žádali prodlužování lhůt.
Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR: "Ihned po nehodě havířovští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Pro zdárné objasnění celé nešťastné události byli přizváni znalci z různých oborů nejen technické ale také zdravotní specializace. Jelikož se jednalo o výjimečný a obtížný případ, který vyžadoval zvláštní vědecké posouzení, byly příslušným znalcům z různých oborů zabývajících se technickým stavem atrakce na základě jejich žádosti opakovaně prodlužovány lhůty k posouzení."
Podkladem pro znalecké posudky byly testy kolotoče. Ten byl testován přímo na místě neštěstí a následně i v policejním areálu.
Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR: "Znalci vycházeli nejen z ohledání samotné atrakce, ale také ze stovek stran technické dokumentace. Výsledný závěrečný znalecký posudek čítá 120 stran a další desítky stran jsou obsaženy v přílohách. Pro prověřování celé věci byly také důležité lékařské posudky všech zraněných. Do doby doručení posudků v žádném případě nezaháleli ani kriminalisté. Množství hodin strávili při výsleších poškozených i svědků, vyhodnocování kamerových záznamů i dalších indicií. Původní předpoklad, že pro zdárné objasnění okolností neštěstí bude prověřování trvat několik měsíců, se potvrdil. V minulém týdnu, po zhruba patnácti měsících důsledného a důkladného prověřování všech okolností, obvinili havířovští kriminalisté dva muže (54 a 50 let) ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti."
---
Policisté na jarmarku radili, jak nedat šanci kapsářům
Policisté v době vrcholících vánočních nákupů varovali veřejnost před kapesními zloději.
Pro svou preventivní akci si zvolili i adventní trhy na Masarykově náměstí v Novém Jičíně.
V centru Nového Jičína panuje příjemný podvečer, lidé procházejí adventním jarmarkem nebo tu postávají a baví se s přáteli, je téměř tma a to je ideální doba pro kapesní zloděje. Právě proto tu průběžně hlídkují i policisté a zacílili zde i jednu z preventivních akcí.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Dnes tady občany seznamujeme s pravidly bezpečného chování, že by například peněženky a mobilní telefony měli mít nejlépe ve vnitřní kapse oděvu, není dobré je mít v batohu na zádech nebo v kabelce přes rameno. Dozadu nevidí a snadno o tyto věci mohou přijít.”
návštěvníci adventního jarmarku:
“No to je dobře, dělají dobrou práci.”
“Jo, je to v pohodě, všichni varujou, je to i v televizi, ale jsou lidé, kteří si nedají říct.”
Kromě dobré rady dostali lidé kalendář na rok 2024, který je součástí projektu ředitelství policie Moravskoslezského kraje podpořeného ministerstvem vnitra PORADCE policejní rádce pro bezpečný život.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Nově nám k tomu přibyl i kalendář, který obsahuje rady, například jak se bezpečně pohybovat v online prostoru, je tam zahrnuto domácí násilí nebo návykové látky.”
Dalším dárkem policie pro večerní návštěvníky městského centra byly i nezbytné reflexní pásky.
---
Havířov zvýšil investice do oprav městských bytů
Městská realitní agentura v Havířově opravuje byty podle nových pravidel. Na rekonstrukce vyčlenila více peněz. Tím se zvýší i kvalita použitých materiálu a vybavení. Rovněž dojde k zesílení kontrol nad prováděnými pracemi.
Každý vrácený městský byt v Havířově musí projít kontrolou a rekonstrukcí. Ročně se jedná o vice než 400 bytů. Rozpočet na opravy se pohyboval kolem 90 milionů korun za rok. Nyní se částka navýší až na 140 milionů.
Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “My věříme v to, že díky těm kvalitním materiálům se prodlouží životnost těchto materiálů a těchto oprav. Konkrétně například zvyšujeme kvalitní PVC podlahové krytiny, vyléváme to nivelačními hmotami, které v minulosti nebyly tak obvyklé. Chceme, aby baterie byly kvalitnější s větší zárukou, a to je něco, co nám potom donese zpětný efekt.”
Martin Unucka, vedoucí investičně-provozního odboru MRA: "Nově velkou změnou je, že nám dodavatelské firmy již nebudou provádět kuchyňské linky. Kuchyňské linky si objednáváme přímo od výrobce, která nám zaručuje vysokou kvalitu. U koupelen a záchodů máme nové obklady, světle šedé barvy o velkoformátovém rozměru."
Městská realitní agentura si chce také pohlídat, aby firmy odvedly v bytech kvalitní práci.
Lukáš Lhotský, ředitel MRA: "Všeobecně jde o veškeré práce, které jsou zakrývány dalším postupem a musí být odkontrolovány před tím, než dojde k zakrytí a potom by ta kontrola nebyla možná. Od posílení těchto kontrol si slibujeme především to, že se nám sníží počet reklamací."
Město na druhou stranu nechce, aby byly firmy pod tlakem a zhotovitelům prodloužilo lhůty na opravy.
---
Architektonická soutěž na nové využití Bredy má vítěze
Je vybráno. Z více než 40 renomovaných ateliérů, které se přihlásily do architektonické soutěže na budoucí využití obchodního domu Breda, porota vybrala do soutěžního dialogu 5 nejlepších, z toho 3 zahraniční.
Podílet se na novém využití historického OD Breda mají zájem ateliéry ze všech koutů světa. Nabídky do architektonické soutěže přišly z Argentiny, Španělska, Belgie, Anglie, nebo Slovenska. Porota to měla hodně těžké.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “já jsem z toho měl ohromnou radost. Všechno jsou to velké slavné studia ať už architektonicky nebo projekční, jsou v tom profesoři. Je tam spousta krásných referenčních staveb, co se povedlo a některé mají perfektně sestavený ten tým, který má na tom pracovat.”
Petr Stanjura, městský architekt: “Bylo to úděsné, protože šlo o tak kvalitní týmy obecně, že nastavit si to a prodiskutovat všechno tak, aby nakonec ta porota si byla jistá, že vybrala dobře, bylo skutečně velmi náročné.”
Z tolika nabídek, navíc spoustě zahraničních, byli všichni překvapení a svědčí to o tom, že Breda je světoznámou stavbou.
Petr Stanjura, městský architekt: “To je právě to neuvěřitelné. Já jsem to tak trošku tušil, že o Bredě se ví. Všichni vědí, co to byl a stále stojí, úžasný barák, myslím, že všichni byli překvapeni, ale tak trošku tušit se to dalo.”
Týmy vybraných studií už si Bredu prohlédly a seznámily se i s různými limity ať už památkařskými, nebo technickými a teď budou tvořit konkrétní návrhy. Cílem je rozhodnout, k čemu bude památka sloužit a jestli nebude pro město finanční zátěží.
---
Krakovské betlémy zapsané v UNESCO se vystavují v Ostravě
Do Ostravy zavítala unikátní výstava krakovských betlémů. Takzvané Krakovské szopki, které jsou dokonce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, můžeme vidět v Centru kultury a vzdělávání na Sokolské třídě.
Vila Hanse Ulricha na Sokolské třídě 26 v Ostravě se proměnila ve vilu kouzelnou. Láká totiž na unikátní světovou výstavu krakovských jesliček, zvaných szopki. Ty jsou navíc úplně poprvé v České republice.
Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Pokud Ostravákům přijde, že szopka znamená něco jako kůlna, tak ono to tak skutečně kdysi dávno v Krakově bylo. Nicméně je to nejušlechtilejší forma jesliček. A to ještě v takovém duchu, že Krakováci tam dávají i část svých věží, budov, historického Wawelu, královského sídla, a tak dále. Ale nejenom historické, ale třeba existují i Krakovské szopki jesličky se současně nejpopulárnějším fotbalovým týmem. Že ti autoři do toho dávají nejen historické, ale třeba i osobnosti současného krakovského života. Herce, politiky a podobně."
Alena Pataky (ANO), místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu: "Jsme strašně rádi, že se nám tato výstava podařila dostat do Ostravy. Je to unikátní záležitost, protože pokud vím a při jednání, u kterých jsem byla v Krakově, přímo v krakovském muzeu, jsem se dozvěděla, že Krakovské szopki se dostávají do takových měst jako je Paříž, Londýn, Amsterodam. A že se to podařilo nám do Ostravy, tak to považuju drobný zázrak."
Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Máme tady celkem 20 modelů. Za mnou je ten největší úplně. Ten přišel v obrovské bedně. No a možná bych měla dodat, že ty krakovské jesličky se vyrábějí od konce 19. století. Samotná soutěž začala v roce 1937. A od roku 2018 jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO."
Pravé krakovské szopki se musí vyrábět pouze ručně.
Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Krakov nám poskytl nejenom szopki. A to jsou většinou vítězové soutěží za ty desítky let. Ale také film o tom, jak se lidé, jsou to celé rodiny betlémářů, hlásí do té soutěže. Jak si vystojí tu frontu, jak se vyrábějí takové szopki, takové jesličky, protože těch materiálů je spousta."
Výstava bude v Centru kultury a vzdělávání k vidění až do soboty 30. prosince.
---