Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Za nehodu kolotoče v Havířově policie obvinila dva muže
  • Nový Jičín utratí miliardu, počítá s opravou bazénu
  • Havířov zvýšil investice do oprav městských bytů
  • Vodní plochy po celém kraji obohatí další plovoucí mola
  • Zdravotnická záchranná služba MS kraje dostala nové sanitky
  • Policisté na jarmarku radili, jak nedat šanci kapsářům

Za nehodu kolotoče v Havířově policie obvinila dva muže

Za nehodu kolotoče, při které se loni v září v Havířově zranilo 18 lidí, policie obvinila dva muže. Ti měli zavinit, že se řetízkový kolotoč správně nezastavil a bezmocní lidé na sedáčkách naráželi do pevných překážek.

Nehoda se stala 3. září 2022 v průběhu Havířovských slavností, které byly předčasně ukončeny. Při nekontrolovaném pádu točícího se řetízkového kolotoče se zranilo 7 dětí a 11 dospělých. Příčinou nehody byl nesprávný chod atrakce, která se v závěru cyklu při sjíždění k zemi nepřestala otáčet. 

Rozhodující pro rozhodnutí policie byly znalecké posudky.

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR: "Při pohybu dolů a současném otáčení zavěšených sedaček, které narážely do zábradlí pouťové atrakce a okolních překážek, bylo zraněno osmnáct osob na nich sedících, nezletilí, ženy a muži ve věku od 7 do 42 let. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Utrpěli převážně lehká nebo středně těžká poranění, převážně v oblasti končetin. Dva pacienti byli zraněni těžce.”

O velkém štěstí mohou mluvit tyto dvě sestry, které budou mít pár týdnu na nohách sádry. Děti popsaly, co jak celou havárii vnímaly a co se na kolotoči stalo.

Shanti Valjašek, zraněná dívka: “Jely jsme nahoru, potom to kleslo dolů a jely jsme ve velké rychlosti a najednou to kleslo o dost níž, že jsme to nečekaly. Pak tam byla ta pokladna, do které jsme narazily. Do té první jsme narazily lehce, ale o tu druhou jsem se úplně rozbila a zůstala tam viset. Jeden pán mě vzal a položil na trávník, pak tam přijeli hasiči, jeden mi na nohu dal dlahu a ovázal. Pak jsem jela sanitkou do nemocnice. Myslela jsem si, že to je sen. Bylo to nepříjemné. Za minutu nebo dvě přijely sanitky, hasiči a policie. Hned všechny ošetřili. Byla to rychlá akce. Děkuji všem za pomoc.”

Sofie Valjašek, zraněná dívka: “Té první budky jsem se dotkly jenom nohama, ale potom jsme narazily do druhé. Pak se to zastavilo. Bylo to nepříjemné, bolela mě noha a nemohla jsem chodit.”

Minuty hrůzy zažívala i jejich matka.

Kristina Polakovičová, matka zraněných dětí: “Je to skutečně šílené, jaká tam byla zranění a lidé leželi na lehátkách a byli zabalení do termofolií, aby neprochladli. Bylo tam hodně vážných zranění.”

Dokonalou souhru předvedly všechny záchranné složky, které pracovaly nacvičeným postupem pro hromadná neštěstí.

Znalcům práce trvala měsíce a žádali prodlužování lhůt. 

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR: "Ihned po nehodě havířovští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Pro zdárné objasnění celé nešťastné události byli přizváni znalci z různých oborů nejen technické ale také zdravotní specializace. Jelikož se jednalo o výjimečný a obtížný případ, který vyžadoval zvláštní vědecké posouzení, byly příslušným znalcům z různých oborů zabývajících se technickým stavem atrakce na základě jejich žádosti opakovaně prodlužovány lhůty k posouzení."

Podkladem pro znalecké posudky byly testy kolotoče. Ten byl testován přímo na místě neštěstí a následně i v policejním areálu. 

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR: "Znalci vycházeli nejen z ohledání samotné atrakce, ale také ze stovek stran technické dokumentace. Výsledný závěrečný znalecký posudek čítá 120 stran a další desítky stran jsou obsaženy v přílohách. Pro prověřování celé věci byly také důležité lékařské posudky všech zraněných. Do doby doručení posudků v žádném případě nezaháleli ani kriminalisté. Množství hodin strávili při výsleších poškozených i svědků, vyhodnocování kamerových záznamů i dalších indicií. Původní předpoklad, že pro zdárné objasnění okolností neštěstí bude prověřování trvat několik měsíců, se potvrdil. V minulém týdnu, po zhruba patnácti měsících důsledného a důkladného prověřování všech okolností, obvinili havířovští kriminalisté dva muže (54 a 50 let) ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti."

---

Nový Jičín utratí miliardu, počítá s opravou bazénu

Nový Jičín má rozpočet na rok 2024. Zastupitelé jej schválili asi po hodinové diskuzi. Plánované výdaje mimo jiné reagují i na dva havarijní stavy - venkovního bazénu a kuchyně základní školy Dlouhá.

Příjmová stránka rozpočtu Nového Jičína na rok 2024 vykazuje 839 milionů korun, na straně výdajů je 1 miliarda a 12 milionů korun. Schodek rozpočtu je vyrovnán zůstatky z vlastních zdrojů na účtech města.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Musíme řešit i některé havárie, což je rekonstrukce venkovního bazénu, které by měla začít příští rok, nebo rekonstrukce kuchyně Základní školy Dlouhá.”

Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My jako Víc pro Nový Jičín s ČSSD jsme hlasovali proti rozpočtu, považujeme ho za špatný. Rozpočet je výrazně schodkový.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Z mého pohledu je tento rozpočet vyvážený. Co se mě líbí, a to má podporu i nezávislých ekonomů, že rozpočet je směřován k investičním akcím do příštího roku. Vysoký objem peněz budeme investovat do té části projektové.”

Město například počítá s přípravou projektové dokumentace na dvě nové sportovní haly, multifunkční a tenisovou.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já považuji za velice důležité, že se do rozpočtu podařilo dostat rekonstrukci dalšího školního hřiště na Komenského 66.”

V rozpočtu jsou i finance na výstavbu nového parkoviště na Vančurově ulici nebo téměř 36 milionů korun na podporu aktivit sportovních a kulturních spolků a sociálních organizací.

---

Havířov zvýšil investice do oprav městských bytů

Městská realitní agentura v Havířově opravuje byty podle nových pravidel. Na rekonstrukce vyčlenila více peněz. Tím se zvýší i kvalita použitých materiálu a vybavení. Rovněž dojde k zesílení kontrol nad prováděnými pracemi.

Každý vrácený městský byt v Havířově musí projít kontrolou a rekonstrukcí. Ročně se jedná o vice než 400 bytů. Rozpočet na opravy se pohyboval kolem 90 milionů korun za rok. Nyní se částka navýší až na 140 milionů.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “My věříme v to, že díky těm kvalitním materiálům se prodlouží životnost těchto materiálů a těchto oprav. Konkrétně například zvyšujeme kvalitní PVC podlahové krytiny, vyléváme to nivelačními hmotami, které v minulosti nebyly tak obvyklé. Chceme, aby baterie byly kvalitnější s větší zárukou, a to je něco, co nám potom donese zpětný efekt.”

Martin Unucka, vedoucí investičně-provozního odboru MRA: "Nově velkou změnou je, že nám dodavatelské firmy již nebudou provádět kuchyňské linky. Kuchyňské linky si objednáváme přímo od výrobce, která nám zaručuje vysokou kvalitu. U koupelen a záchodů máme nové obklady, světle šedé barvy o velkoformátovém rozměru."

Městská realitní agentura si chce také pohlídat, aby firmy odvedly v bytech kvalitní práci.

Lukáš Lhotský, ředitel MRA: "Všeobecně jde o veškeré práce, které jsou zakrývány dalším postupem a musí být odkontrolovány před tím, než dojde k zakrytí a potom by ta kontrola nebyla možná. Od posílení těchto kontrol si slibujeme především to, že se nám sníží počet reklamací."

Město na druhou stranu nechce, aby byly firmy pod tlakem a zhotovitelům prodloužilo lhůty na opravy.

---

Vodní plochy po celém kraji obohatí další plovoucí mola

Moravskoslezský kraj chce co nejvíce podporovat turistiku i rekreaci. V příštím roce na dalších čtyřech přehradách vzniknou nová plovoucí mola, která si letos získala velkou oblibu. Další finance půjdou také pro města a obce na rozvoj cykloturistiky.

Moravskoslezský kraj nabízí peníze na rozvoj sítě cyklostezek ale i všeho dalšího, co k cykloturistice patří. Města a obce mohou požádat o dotace na pořízení projektové dokumentace, samotné budování cyklostezek a nově i na realizaci doprovodné infrastruktury, jako jsou odpočívadla, značení a další mobiliář.

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj podporuje cykloturistiku od roku 2018, naším cílem je pro cyklisty zajistit atraktivní a bezpečné trasy, což ve výsledku posílí cestovní ruch v regionu. Cyklostezky vznikly např. podél Slezské Harty byly dobudovány dva úseky v délce čtyři a půl kilometru, postavil se zde nový most, schodiště nebo třeba opěrná zeď. Díky krajské dotaci byla také dobudovaná cyklostezka mezi obcemi Vražné a Jeseník nad Odrou nebo originální designová stezka Poodřím, která je potištěna obrázkovým slovníkem moravskoslezského nářečí."

V posledních dvou letech rozdělil kraj obcím a městům 28 milionů korun, díky kterým vzniklo 21 projektových dokumentací a přibylo bylo 12 cyklostezek. Žádosti budou přijímány až do září 2025. Velmi se také osvědčila plovoucí mola, která byla vybudována ve Větřkovicích, Karviné a na Slezské Hartě, kde je dokonce na trase cyklostezky. 

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Tak já jsem upřímně rád, že nová cyklostezka má další atraktivní cíl, jako je tady tento a jsem moc rád, že MS kraj nenechává tady tuto cyklostezku jenom tak, ale pomáhá financovat i tady takové krásné projekty.“

Letos kraj přispěje na 4 nová mola.

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: „Všechny tyto vodní plochy mají významný rekreační potenciál. Kraj podporuje jejich rozvoj, snažíme se tyto lokality ještě více zatraktivnit pro návštěvníky a turisty. Pořídili jsme proto i architektonickou studii a projektovou dokumentaci pro vybudování plovoucích mol, která je možné umístit na tyto nádrže. Dokumentace není vázána jenom na konkrétní vodní díla. Kraj přispěje na čtyři nová mola částkou 9,7 milionu korun."

Plovoucí mola plní kromě relaxačního účelu také úlohu bezpečnostní, kdy mohou sloužit například pro střežení hladiny nebo mohou posloužit slabšímu plavci k odpočinku. 

---

Zdravotnická záchranná služba MS kraje dostala nové sanitky

Zdravotnická záchranná služba MS kraje získala nové výjezdové vozy. Jde o sanitky, které nahradí stroje, kterým končí životnost. Je mezi nimi i unikátní velkoprostorové vozidlo, které zvládne až osm pacientů.

Moravskoslezský kraj předal Zdravotnické záchranné službě už tradiční dar, který své příspěvkové organizaci před Vánoci přináší už řadu let. Jde o nové sanitky v rámci standardní obměny vozového parku. 

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj, coby zřizovatel záchranky, vkládá ročně do této příspěvkové organizace stovky milionů korun, investuje do jejího rozvoje a obnovy majetku s cílem neustálého zefektivňování činnosti ve prospěch všech, kteří denně potřebují přednemocniční péči. Vozový park ZZS MSK, která je jednou z nejvytíženějších v České republice, vyžaduje průběžnou modernizaci, protože sanitní vozidla záchranářů musí být v bezvadném technickém stavu a kdykoliv připravena okamžitě zasáhnout."

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Vozový park je nezbytně nutné každoročně obnovovat. Jedná se vždy o 10-12 vozidel a z toho logicky vyplývá, že životnost prvosledového vozidla v ostrém nasazení je 4-5 let." 

Tentokrát ale byli mezi předávanou technikou i dva výjimečné vozy. Jednak mobilní výukový simulátor a debrífingové a štábní vozidlo, ale také unikátní velkokapacitní sanitka, která zvládne až 8 pacientů. 

Petr Jaššo, vedoucí výcvikového centra ZZS MS kraje: "Neslouží pouze k ošetřování a převozu pacientů, ale poskytuje pevnostěnnou mobilní ošetřovnu, která je plně vybavena jako jednotka intenzivní péče." 

Sanitky si rovnou odebrali zdravotníci ze všech koutů našeho kraje, aby je okamžitě zařadili mezi svá zásahová vozidla. 

---

Policisté na jarmarku radili, jak nedat šanci kapsářům

Policisté v době vrcholících vánočních nákupů varovali veřejnost před kapesními zloději. Pro svou preventivní akci si zvolili i adventní trhy na Masarykově náměstí v Novém Jičíně.

V centru Nového Jičína panuje příjemný podvečer, lidé procházejí adventním jarmarkem nebo tu postávají a baví se s přáteli, je téměř tma a to je ideální doba pro kapesní zloděje. Právě proto tu průběžně hlídkují i policisté a zacílili zde i jednu z preventivních akcí.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Dnes tady občany seznamujeme s pravidly bezpečného chování, že by například peněženky a mobilní telefony měli mít nejlépe ve vnitřní kapse oděvu, není dobré je mít v batohu na zádech nebo v kabelce přes rameno. Dozadu nevidí a snadno o tyto věci mohou přijít.”

návštěvníci adventního jarmarku:

“No to je dobře, dělají dobrou práci.”

“Jo, je to v pohodě, všichni varujou, je to i v televizi, ale jsou lidé, kteří si nedají říct.”

Kromě dobré rady dostali lidé kalendář na rok 2024, který je součástí projektu ředitelství policie Moravskoslezského kraje podpořeného ministerstvem vnitra PORADCE policejní rádce pro bezpečný život.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Nově nám k tomu přibyl i kalendář, který obsahuje rady, například jak se bezpečně pohybovat v online prostoru, je tam zahrnuto domácí násilí nebo návykové látky.”

Dalším dárkem policie pro večerní návštěvníky městského centra byly i nezbytné reflexní pásky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. prosince 2023, 17:00

Za nehodu kolotoče v Havířově policie obvinila dva muže

Za nehodu kolotoče, při které se loni v září v Havířově zranilo 18 lidí, policie obvinila dva muže. Ti měli zavinit, že se řetízkový kolotoč správně nezastavil a bezmocní lidé na sedáčkách naráželi do pevných překážek.

Nehoda se stala 3. září 2022 v průběhu Havířovských slavností, které byly předčasně ukončeny. Při nekontrolovaném pádu točícího se řetízkového kolotoče se zranilo 7 dětí a 11 dospělých. Příčinou nehody byl nesprávný chod atrakce, která se v závěru cyklu při sjíždění k zemi nepřestala otáčet. 

Rozhodující pro rozhodnutí policie byly znalecké posudky.

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR: "Při pohybu dolů a současném otáčení zavěšených sedaček, které narážely do zábradlí pouťové atrakce a okolních překážek, bylo zraněno osmnáct osob na nich sedících, nezletilí, ženy a muži ve věku od 7 do 42 let. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Utrpěli převážně lehká nebo středně těžká poranění, převážně v oblasti končetin. Dva pacienti byli zraněni těžce.”

O velkém štěstí mohou mluvit tyto dvě sestry, které budou mít pár týdnu na nohách sádry. Děti popsaly, co jak celou havárii vnímaly a co se na kolotoči stalo.

Shanti Valjašek, zraněná dívka: “Jely jsme nahoru, potom to kleslo dolů a jely jsme ve velké rychlosti a najednou to kleslo o dost níž, že jsme to nečekaly. Pak tam byla ta pokladna, do které jsme narazily. Do té první jsme narazily lehce, ale o tu druhou jsem se úplně rozbila a zůstala tam viset. Jeden pán mě vzal a položil na trávník, pak tam přijeli hasiči, jeden mi na nohu dal dlahu a ovázal. Pak jsem jela sanitkou do nemocnice. Myslela jsem si, že to je sen. Bylo to nepříjemné. Za minutu nebo dvě přijely sanitky, hasiči a policie. Hned všechny ošetřili. Byla to rychlá akce. Děkuji všem za pomoc.”

Sofie Valjašek, zraněná dívka: “Té první budky jsem se dotkly jenom nohama, ale potom jsme narazily do druhé. Pak se to zastavilo. Bylo to nepříjemné, bolela mě noha a nemohla jsem chodit.”

Minuty hrůzy zažívala i jejich matka.

Kristina Polakovičová, matka zraněných dětí: “Je to skutečně šílené, jaká tam byla zranění a lidé leželi na lehátkách a byli zabalení do termofolií, aby neprochladli. Bylo tam hodně vážných zranění.”

Dokonalou souhru předvedly všechny záchranné složky, které pracovaly nacvičeným postupem pro hromadná neštěstí.

Znalcům práce trvala měsíce a žádali prodlužování lhůt. 

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR: "Ihned po nehodě havířovští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Pro zdárné objasnění celé nešťastné události byli přizváni znalci z různých oborů nejen technické ale také zdravotní specializace. Jelikož se jednalo o výjimečný a obtížný případ, který vyžadoval zvláštní vědecké posouzení, byly příslušným znalcům z různých oborů zabývajících se technickým stavem atrakce na základě jejich žádosti opakovaně prodlužovány lhůty k posouzení."

Podkladem pro znalecké posudky byly testy kolotoče. Ten byl testován přímo na místě neštěstí a následně i v policejním areálu. 

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR: "Znalci vycházeli nejen z ohledání samotné atrakce, ale také ze stovek stran technické dokumentace. Výsledný závěrečný znalecký posudek čítá 120 stran a další desítky stran jsou obsaženy v přílohách. Pro prověřování celé věci byly také důležité lékařské posudky všech zraněných. Do doby doručení posudků v žádném případě nezaháleli ani kriminalisté. Množství hodin strávili při výsleších poškozených i svědků, vyhodnocování kamerových záznamů i dalších indicií. Původní předpoklad, že pro zdárné objasnění okolností neštěstí bude prověřování trvat několik měsíců, se potvrdil. V minulém týdnu, po zhruba patnácti měsících důsledného a důkladného prověřování všech okolností, obvinili havířovští kriminalisté dva muže (54 a 50 let) ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti."

---

Nový Jičín utratí miliardu, počítá s opravou bazénu

Nový Jičín má rozpočet na rok 2024. Zastupitelé jej schválili asi po hodinové diskuzi. Plánované výdaje mimo jiné reagují i na dva havarijní stavy - venkovního bazénu a kuchyně základní školy Dlouhá.

Příjmová stránka rozpočtu Nového Jičína na rok 2024 vykazuje 839 milionů korun, na straně výdajů je 1 miliarda a 12 milionů korun. Schodek rozpočtu je vyrovnán zůstatky z vlastních zdrojů na účtech města.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Musíme řešit i některé havárie, což je rekonstrukce venkovního bazénu, které by měla začít příští rok, nebo rekonstrukce kuchyně Základní školy Dlouhá.”

Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My jako Víc pro Nový Jičín s ČSSD jsme hlasovali proti rozpočtu, považujeme ho za špatný. Rozpočet je výrazně schodkový.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Z mého pohledu je tento rozpočet vyvážený. Co se mě líbí, a to má podporu i nezávislých ekonomů, že rozpočet je směřován k investičním akcím do příštího roku. Vysoký objem peněz budeme investovat do té části projektové.”

Město například počítá s přípravou projektové dokumentace na dvě nové sportovní haly, multifunkční a tenisovou.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já považuji za velice důležité, že se do rozpočtu podařilo dostat rekonstrukci dalšího školního hřiště na Komenského 66.”

V rozpočtu jsou i finance na výstavbu nového parkoviště na Vančurově ulici nebo téměř 36 milionů korun na podporu aktivit sportovních a kulturních spolků a sociálních organizací.

---

Havířov zvýšil investice do oprav městských bytů

Městská realitní agentura v Havířově opravuje byty podle nových pravidel. Na rekonstrukce vyčlenila více peněz. Tím se zvýší i kvalita použitých materiálu a vybavení. Rovněž dojde k zesílení kontrol nad prováděnými pracemi.

Každý vrácený městský byt v Havířově musí projít kontrolou a rekonstrukcí. Ročně se jedná o vice než 400 bytů. Rozpočet na opravy se pohyboval kolem 90 milionů korun za rok. Nyní se částka navýší až na 140 milionů.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “My věříme v to, že díky těm kvalitním materiálům se prodlouží životnost těchto materiálů a těchto oprav. Konkrétně například zvyšujeme kvalitní PVC podlahové krytiny, vyléváme to nivelačními hmotami, které v minulosti nebyly tak obvyklé. Chceme, aby baterie byly kvalitnější s větší zárukou, a to je něco, co nám potom donese zpětný efekt.”

Martin Unucka, vedoucí investičně-provozního odboru MRA: "Nově velkou změnou je, že nám dodavatelské firmy již nebudou provádět kuchyňské linky. Kuchyňské linky si objednáváme přímo od výrobce, která nám zaručuje vysokou kvalitu. U koupelen a záchodů máme nové obklady, světle šedé barvy o velkoformátovém rozměru."

Městská realitní agentura si chce také pohlídat, aby firmy odvedly v bytech kvalitní práci.

Lukáš Lhotský, ředitel MRA: "Všeobecně jde o veškeré práce, které jsou zakrývány dalším postupem a musí být odkontrolovány před tím, než dojde k zakrytí a potom by ta kontrola nebyla možná. Od posílení těchto kontrol si slibujeme především to, že se nám sníží počet reklamací."

Město na druhou stranu nechce, aby byly firmy pod tlakem a zhotovitelům prodloužilo lhůty na opravy.

---

Vodní plochy po celém kraji obohatí další plovoucí mola

Moravskoslezský kraj chce co nejvíce podporovat turistiku i rekreaci. V příštím roce na dalších čtyřech přehradách vzniknou nová plovoucí mola, která si letos získala velkou oblibu. Další finance půjdou také pro města a obce na rozvoj cykloturistiky.

Moravskoslezský kraj nabízí peníze na rozvoj sítě cyklostezek ale i všeho dalšího, co k cykloturistice patří. Města a obce mohou požádat o dotace na pořízení projektové dokumentace, samotné budování cyklostezek a nově i na realizaci doprovodné infrastruktury, jako jsou odpočívadla, značení a další mobiliář.

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj podporuje cykloturistiku od roku 2018, naším cílem je pro cyklisty zajistit atraktivní a bezpečné trasy, což ve výsledku posílí cestovní ruch v regionu. Cyklostezky vznikly např. podél Slezské Harty byly dobudovány dva úseky v délce čtyři a půl kilometru, postavil se zde nový most, schodiště nebo třeba opěrná zeď. Díky krajské dotaci byla také dobudovaná cyklostezka mezi obcemi Vražné a Jeseník nad Odrou nebo originální designová stezka Poodřím, která je potištěna obrázkovým slovníkem moravskoslezského nářečí."

V posledních dvou letech rozdělil kraj obcím a městům 28 milionů korun, díky kterým vzniklo 21 projektových dokumentací a přibylo bylo 12 cyklostezek. Žádosti budou přijímány až do září 2025. Velmi se také osvědčila plovoucí mola, která byla vybudována ve Větřkovicích, Karviné a na Slezské Hartě, kde je dokonce na trase cyklostezky. 

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Tak já jsem upřímně rád, že nová cyklostezka má další atraktivní cíl, jako je tady tento a jsem moc rád, že MS kraj nenechává tady tuto cyklostezku jenom tak, ale pomáhá financovat i tady takové krásné projekty.“

Letos kraj přispěje na 4 nová mola.

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: „Všechny tyto vodní plochy mají významný rekreační potenciál. Kraj podporuje jejich rozvoj, snažíme se tyto lokality ještě více zatraktivnit pro návštěvníky a turisty. Pořídili jsme proto i architektonickou studii a projektovou dokumentaci pro vybudování plovoucích mol, která je možné umístit na tyto nádrže. Dokumentace není vázána jenom na konkrétní vodní díla. Kraj přispěje na čtyři nová mola částkou 9,7 milionu korun."

Plovoucí mola plní kromě relaxačního účelu také úlohu bezpečnostní, kdy mohou sloužit například pro střežení hladiny nebo mohou posloužit slabšímu plavci k odpočinku. 

---

Zdravotnická záchranná služba MS kraje dostala nové sanitky

Zdravotnická záchranná služba MS kraje získala nové výjezdové vozy. Jde o sanitky, které nahradí stroje, kterým končí životnost. Je mezi nimi i unikátní velkoprostorové vozidlo, které zvládne až osm pacientů.

Moravskoslezský kraj předal Zdravotnické záchranné službě už tradiční dar, který své příspěvkové organizaci před Vánoci přináší už řadu let. Jde o nové sanitky v rámci standardní obměny vozového parku. 

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj, coby zřizovatel záchranky, vkládá ročně do této příspěvkové organizace stovky milionů korun, investuje do jejího rozvoje a obnovy majetku s cílem neustálého zefektivňování činnosti ve prospěch všech, kteří denně potřebují přednemocniční péči. Vozový park ZZS MSK, která je jednou z nejvytíženějších v České republice, vyžaduje průběžnou modernizaci, protože sanitní vozidla záchranářů musí být v bezvadném technickém stavu a kdykoliv připravena okamžitě zasáhnout."

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Vozový park je nezbytně nutné každoročně obnovovat. Jedná se vždy o 10-12 vozidel a z toho logicky vyplývá, že životnost prvosledového vozidla v ostrém nasazení je 4-5 let." 

Tentokrát ale byli mezi předávanou technikou i dva výjimečné vozy. Jednak mobilní výukový simulátor a debrífingové a štábní vozidlo, ale také unikátní velkokapacitní sanitka, která zvládne až 8 pacientů. 

Petr Jaššo, vedoucí výcvikového centra ZZS MS kraje: "Neslouží pouze k ošetřování a převozu pacientů, ale poskytuje pevnostěnnou mobilní ošetřovnu, která je plně vybavena jako jednotka intenzivní péče." 

Sanitky si rovnou odebrali zdravotníci ze všech koutů našeho kraje, aby je okamžitě zařadili mezi svá zásahová vozidla. 

---

Policisté na jarmarku radili, jak nedat šanci kapsářům

Policisté v době vrcholících vánočních nákupů varovali veřejnost před kapesními zloději. Pro svou preventivní akci si zvolili i adventní trhy na Masarykově náměstí v Novém Jičíně.

V centru Nového Jičína panuje příjemný podvečer, lidé procházejí adventním jarmarkem nebo tu postávají a baví se s přáteli, je téměř tma a to je ideální doba pro kapesní zloděje. Právě proto tu průběžně hlídkují i policisté a zacílili zde i jednu z preventivních akcí.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Dnes tady občany seznamujeme s pravidly bezpečného chování, že by například peněženky a mobilní telefony měli mít nejlépe ve vnitřní kapse oděvu, není dobré je mít v batohu na zádech nebo v kabelce přes rameno. Dozadu nevidí a snadno o tyto věci mohou přijít.”

návštěvníci adventního jarmarku:

“No to je dobře, dělají dobrou práci.”

“Jo, je to v pohodě, všichni varujou, je to i v televizi, ale jsou lidé, kteří si nedají říct.”

Kromě dobré rady dostali lidé kalendář na rok 2024, který je součástí projektu ředitelství policie Moravskoslezského kraje podpořeného ministerstvem vnitra PORADCE policejní rádce pro bezpečný život.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Nově nám k tomu přibyl i kalendář, který obsahuje rady, například jak se bezpečně pohybovat v online prostoru, je tam zahrnuto domácí násilí nebo návykové látky.”

Dalším dárkem policie pro večerní návštěvníky městského centra byly i nezbytné reflexní pásky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-12-2023-17-00