Strážníci původce skládky vypátrali díky kamerám
Ostravská městská policie se znovu vyznamenala. Na pole ve Slezské Ostravě vysypal neznámý řidič korbu stavební sutí a ujel. Strážníci si ale dali práci a pomocí kamerového systému zjistili majitele vozidla. Hrozí mu vysoká pokuta.
Operační středisko strážníků v Ostravě přijalo na lince 156 volání od obyvatele Ostravy-Michálkovic, který byl svědkem vzniku černé skládky. Na pole u křižovatky Josefovy ulice a Michalské vysypalo nákladní auto stavební suť a odjelo pryč. Strážníci vyrazili na místo, aby informaci ověřili.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Díky svědectví strážníci vytipovali možné příjezdové i odjezdové trasy, kterými se řidič nákladního vozidla mohl na místo skládky dostat a z tohoto místa odjíždět. Následně pak bylo provedeno precizní vytěžení kamer v širším okolí, včetně možných příjezdových a odjezdových tras. Výsledkem šetření pak bylo zjištění majitele nákladního automobilu."
Díky kamerového systému byl nakonec zjištěn majitel vozidla a celá věc byla předána magistrátu města, aby rozhodl o případné pokutě. Podobný úspěch už strážníci měli i loni v květnu, kdy náklaďáky vysypal směsný odpad v Kunčičkách.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: V Ostravě máme více než 700 kamer, které monitorují důležité dopravní uzly a také místa, kde docházelo a dochází k protiprávnímu jednání."
Nyní nezbývá než doufat, že černá skládka bude brzy odstraněna. Ta v Kunčičkách bohužel nebyla ani po 10 měsících stále zlikvidována přesto, že byl vypátrán majitel vozu i jeho řidič a firma, pro kterou jezdil.
---
Rozebíraná těžní věž Dolu Staříč putuje do šrotu
55 metrů vysoká těžní věž bývalého černouhelného Dolu Staříč v Chlebovicích na Frýdecko-Místecku je minulostí. V úterý byla demontována a putuje do šrotu. V areálu šachty bude likvidace trvat ještě několik týdnů s tím, že několik dalších let se tam bude z podzemí těžit důlní plyn metan.
Jedna těžní věž Dolu Staříč byla zlikvidována už dříve, to poslední šla k zemi v úterý. Místo odstřelu ji dělníci postupně rozebírají.
Milan Paľo, vedoucí realizace útlumu, závod Darkov, DIAMO: “Dneska se od rána likvidovala demontováním část mostu pro nástup mužstva. Kolem oběda vršek těžní věže a do fajrontu ještě bude probíhat sundávání lanovnic. Teď dochází k odlehčování vrchní části věže, sundají se lanovnice, což je největší část hmoty. Následně budeme do konce týdne provádět likvidaci obvodového pláště šachetní budovy za pomoci demoličních bagrů. Pak dojde ke složení zbytku části věže a rozpálení na menší kusovitost a odvoz do šrotu.”
Z Dolu Staříč bylo dříve těženo vysoce kvalitní koksovatelné uhlí. Z podzemí teď vede už jen potrubí, kterým je z hlubiny odčerpáván metan. Ten slouží k výrobě tepla a elektrické energie.
Ivan Šimek, závodní Dolu Staříč: “Ta jáma, kde je těžní věž, tak ta se vlastně likvidovala zpevněným zásypem. V ní jsou už připravené plynovody a několik desítek let se počítá, že se bude odsávat důlní plyn, protože tady v tom důlním poli je ho poměrně dost. Zlikvidovala se lokalita Sviadnov, teď to byla v pořadí lokalita Chlebovice. Takže je to nostalgie pro většinu zaměstnanců, kteří tady většinou strávili desítky let svého života.”
Další šachtou, kterou čekají demolice, je bývalý důl Lazy v Orlové.
---
Zprávy krátké, 16. 2. 2022, 1
Velmi vážnými zraněními skončila v úterý odpoledne vyjížďka na čtyřkolce dvaapadesátiletého muže a dvou dětí v Metylovicích. Posádka havarovala. Muž se vážně zranil, jeho stav byl kritický. Sedmiletý chlapec byl ošetřen s život ohrožujícím poraněním hlavy a mozku.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Muž i dítě byli po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče letecky transportováni na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě. Dívka ve věku deseti let byla po pádu ze čtyřkolky při vědomí, prvotní vyšetření ukázalo poranění v oblasti zad. Po ošetření ji pozemní posádka přepravila do frýdecko-místecké nemocnice.”
---
Čeladná otevřela hotel, který časem přebuduje na byty
Obec Čeladná na Frýdeckomístecku se v loňském roce stala majitelem hotelu Prosper, který stojí v jejím centru. Záměrem je vybudovat z něj byty pro mladé a seniory. Než se projekt podaří připravit, obec hotel pronajal a nyní byl po více než roce znovu otevřen.
Hotel Prosper v centru Čeladné původní majitel uzavřel před více než rokem. Obec se jej loni rozhodla koupit, a to za 68 milionů korun, které získala z úvěru.
Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Hotel Prosper jsem koupili ze dvou důvodů. Ten první byl, že to byla poslední parcela v centru obce, která dle uvážení v zastupitelstvu, by měla být obecní. Druhá věc je, že jsme chtěli rozhodovat, co tady na tomto místě bude. A řekli jsme, že bychom z toho chtěli do budoucna vybudovat startovací byty i dům pro seniory.”
Nyní obec svůj rekreační objekt na tři roky pronajala a 15. února byl znovu otevřen pod novým názvem Hotel Yura Čeladná.
Věra Golová (BEZ POL. PŘÍSLUŠNOSTI ZA KDU-ČSL), místostarostka Čeladné: “Po dobu, než se připraví nějaké smysluplné ufinancovatelné projekty na jeho rekonstrukci, tak aby byl zajištěn provoz a samozřejmě, aby to obci přinášelo i nějaký zisk.”
David Koschaný, zástupce managementu hotelu: “Objekt jsem dostali k pronájmu na tři roky, postupně se chystáme otevřít více provozu, začínáme dneska Jura pubem.”
Zastupitelé Čeladné o koupi hotelu a lukrativního pozemku v centru hlasovali loni 1. dubna, pro rozhodli v poměru hlasů 12:3.
---
Nemocnice plánuje provádět bronchoskopii EBUS
Nemocnice ve Frýdku-Místku má za sebou první bronchoskopické vyšetření EBUS. Jde o speciální úkon, kdy se pacientovi přímo z plic odebere vzorek pro vyšetření. Zákrok byl pod vedením profesionála z Brna a do konce roku by ho chtěli rádi provádět už běžně také ve Frýdku-Místku.
Diagnostika a terapie rakoviny plic jde rychle dopředu. Nyní jsou k dispozici nové metody, jako je například endobronchiální ultrasonografie, které zrychlují a zpřesňují diagnostiku. Právě toto vyšetření bude brzy možné podstoupit běžně i v Nemocnici ve Frýdku-Místku.
Ondřej Zela, plicní lékař Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Endobronchiální ultrazvuk nebo EBUS, jak tomu říkáme, je v podstatě jakési nástavbové vyšetření ke klasické bronchoskopii. To je to, co vidíte tady za mnou. Jedná se o vyšetřovací metodu, která nám umožňuje přesně vyšetřit pacienty zejména s rakovinou plic. A umožňuje nám odebírat vzorky tkání z lymfatických uzlin nebo z jakýchkoliv tumorů, které se vyskytují v blízkosti velkých dýchacích cest."
Lékaři budou díky tomu moci snadněji u pacientů posoudit možnost operace. Zároveň to pomůže i histologicky ověřit jakékoliv jiné nádory, které se v prostoru plic vyskytují.
Ondřej Zela, plicní lékař Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ten přístroj je v podstatě kombinací klasického bronschoskopu, čili je to vlastně tenká hadička, kde můžeme pomocí optiky vyšetřovat ty velké dýchací cesty. Dostaneme se všude tam, kde ty dýchací cesty jsou širší, než je průměr toho bronschoskopu. Jeho konec má kolem 5 až 6 milimetrů a ten EBUS je v podstatě to samé, akorát na konci toho přístroje je ultrazvuková sonda."
Jde tak o kombinaci přímého optického vyšetření dýchacích cest za pomoci ultrazvuku.
Ondřej Zela, plicní lékař Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ten bronchoskop se přiloží na tu stěnu dýchacích cest a my vlastně vidíme ty struktury ultrazvukem kolem. Můžeme tam najít ty lymfatické uzliny a přímo do nich píchnout jehličkou přes tu stěnu dýchacích cest a vzít vzoreček té tkáně. – Pro toho pacienta je to komfortnější? – Dýchací cesty zevnitř nebolí. Pokud tam někdo píchne jehlou zevnitř do průdušky, tak byste to cítit neměl. Plíce jako takové nemají senzitivní inervaci, ale obvykle se to vyšetření dělá buď v analgosedaci, čili v takovém přitlumení nebo v celkové anestezii. Je to komfortnější pro toho pacienta i pro lékaře."
První takové vyšetření už v Nemocnici ve Frýdku-Místku provedli za pomoci specialisty z brněnské plicní kliniky. Do konce roku ho chtějí v nemocnici zavést standardně. Pacientům tak odpadnou cesty na daleká specializovaná pracoviště.
Ondřej Zela, plicní lékař Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pacientů s karcinomem plic je poměrně dost. To je náš denní chleba a pokud se bavíme o posouzení operability, tak je to poměrně důležité, protože těch pacientů mohou být v našem případě klidně i desítky měsíčně, když bych to přehnal. A z našeho spádu vybral ten vzorek pacientů, tak klidně to mohou být desítky měsíčně."
Karcinom plic postihuje nejčastěji kuřáky. Muže středního a vyššího věku.
---
Zprávy krátké, 16. 2. 2022, 2
Ostravští kriminalisté vypátrali muže, který v Hrabůvce, Výškovicích i Dubině zapaloval kontejnery. V mnoha případech pak vzplály další nebo byla poškozena zaparkovaná vozidla. Pachatelem je 33letý recidivista, který má v rejstříku trestů už osm záznamů a v minulosti už odpadky zapaloval.
zdroj: PČR
Hlasování v participativním rozpočtu ve Frýdku-Místku vyhrál projekt Odpočinkové místo k lesu - Zátiší. Konkrétní úpravy místa budou moct lidé navrhnout na plánovacím dni 26. března. Město na úpravu lokality vyčlení zhruba milion korun.
---
Havířovská školka vyhrála soutěž ve sběru mobilů
Moravskoslezský kraj se společností ASEKOL uspořádali ekologickou soutěž pro vybrané mateřské školy v kraji. Děti měly za úkol nasbírat co nejvíce vysloužilých mobilních telefonů. Absolutním vítězem se stala MŠ Radniční z Havířova.
Přesně 858 starých mobilních telefonů se podařilo shromáždit v MŠ Radniční a jejím odloučeném pracovišti na ulici Resslova v Havířově v rámci soutěže nazvané Přines mobil do školky, kterou vyhlásil kraj společně se společností ASEKOL. Smyslem projektu bylo edukovat ty nejmenší, že elektro spotřebiče nepatří do komunálního odpadu.
Marie Blažová, učitelka MŠ Resslova Havířov: "Bavili jsme se o tom, že třídíme odpad a v rámci tohoto jsme je informovali, proč vlastně ty mobily sbíráme, že je nevyhazujeme, ale že v mobilu je plno kovu, který můžeme využít i jinak."
Irena Burová, učitelka MŠ Radniční Havířov: "Vlastně jsme byli velice překvapeni, protože, když firma ASEKOL udělala nějaký průměr, tak jsme dosáhli průměr na jednoho žáka 5,06 mobilu. Bylo to úžasné.”
anketa: “Mobily se sbírají, protože se recyklují. To znamená, že se nevyhazují, ale dávají se do takového koše, kde se odvezou a vytvoří se z nich něco jiného.”
anketa: "Já jsem si ho sám vzal, už jsem ho nechtěl nikdy vidět. Měl všude praskliny, tak jsme ho už nechtěl. Mobily se nosí, protože pak se z něho může vytvořit nový telefon.”
Do projektu se zapojilo deset mateřských škol z celého kraje. Celkem se podařilo nasbírat 2006 starých přístrojů.
---