Rozebíraná těžní věž Dolu Staříč putuje do šrotu
55 metrů vysoká těžní věž bývalého černouhelného Dolu Staříč v Chlebovicích na Frýdecko-Místecku je minulostí. V úterý byla demontována a putuje do šrotu. V areálu šachty bude likvidace trvat ještě několik týdnů s tím, že několik dalších let se tam bude z podzemí těžit důlní plyn metan.
Jedna těžní věž Dolu Staříč byla zlikvidována už dříve, to poslední šla k zemi v úterý. Místo odstřelu ji dělníci postupně rozebírají.
Milan Paľo, vedoucí realizace útlumu, závod Darkov, DIAMO: “Dneska se od rána likvidovala demontováním část mostu pro nástup mužstva. Kolem oběda vršek těžní věže a do fajrontu ještě bude probíhat sundávání lanovnic. Teď dochází k odlehčování vrchní části věže, sundají se lanovnice, což je největší část hmoty. Následně budeme do konce týdne provádět likvidaci obvodového pláště šachetní budovy za pomoci demoličních bagrů. Pak dojde ke složení zbytku části věže a rozpálení na menší kusovitost a odvoz do šrotu.”
Z Dolu Staříč bylo dříve těženo vysoce kvalitní koksovatelné uhlí. Z podzemí teď vede už jen potrubí, kterým je z hlubiny odčerpáván metan. Ten slouží k výrobě tepla a elektrické energie.
Ivan Šimek, závodní Dolu Staříč: “Ta jáma, kde je těžní věž, tak ta se vlastně likvidovala zpevněným zásypem. V ní jsou už připravené plynovody a několik desítek let se počítá, že se bude odsávat důlní plyn, protože tady v tom důlním poli je ho poměrně dost. Zlikvidovala se lokalita Sviadnov, teď to byla v pořadí lokalita Chlebovice. Takže je to nostalgie pro většinu zaměstnanců, kteří tady většinou strávili desítky let svého života.”
Další šachtou, kterou čekají demolice, je bývalý důl Lazy v Orlové.
---
Čeladná otevřela hotel, který časem přebuduje na byty
Obec Čeladná na Frýdeckomístecku se v loňském roce stala majitelem hotelu Prosper, který stojí v jejím centru. Záměrem je vybudovat z něj byty pro mladé a seniory. Než se projekt podaří připravit, obec hotel pronajal a nyní byl po více než roce znovu otevřen.
Hotel Prosper v centru Čeladné původní majitel uzavřel před více než rokem. Obec se jej loni rozhodla koupit, a to za 68 milionů korun, které získala z úvěru.
Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Hotel Prosper jsem koupili ze dvou důvodů. Ten první byl, že to byla poslední parcela v centru obce, která dle uvážení v zastupitelstvu, by měla být obecní. Druhá věc je, že jsme chtěli rozhodovat, co tady na tomto místě bude. A řekli jsme, že bychom z toho chtěli do budoucna vybudovat startovací byty i dům pro seniory.”
Nyní obec svůj rekreační objekt na tři roky pronajala a 15. února byl znovu otevřen pod novým názvem Hotel Yura Čeladná.
Věra Golová (BEZ POL. PŘÍSLUŠNOSTI ZA KDU-ČSL), místostarostka Čeladné: “Po dobu, než se připraví nějaké smysluplné ufinancovatelné projekty na jeho rekonstrukci, tak aby byl zajištěn provoz a samozřejmě, aby to obci přinášelo i nějaký zisk.”
David Koschaný, zástupce managementu hotelu: “Objekt jsem dostali k pronájmu na tři roky, postupně se chystáme otevřít více provozu, začínáme dneska Jura pubem.”
Zastupitelé Čeladné o koupi hotelu a lukrativního pozemku v centru hlasovali loni 1. dubna, pro rozhodli v poměru hlasů 12:3.
---
Zprávy krátké, 16. 2. 2022, 3
Opava podepsala kupní smlouvu na bývalý obchodní dům Breda v centru města. Zastupitelé o její koupi rozhodli na konci roku. V léta nevyužívané kulturní památce a taky unikátní dominantě
chce město propojit komerční aktivity, služby pro občany nebo umělecké a další nekomerční aktivity.
Ostravští kriminalisté vypátrali muže, který v Hrabůvce, Výškovicích i Dubině zapaloval kontejnery. V mnoha případech pak vzplály další nebo byla poškozena zaparkovaná vozidla. Pachatelem je 33letý recidivista, který má v rejstříku trestů už osm záznamů a v minulosti už odpadky zapaloval.
---
Strážníci původce skládky vypátrali díky kamerám
Ostravská městská policie se znovu vyznamenala. Na pole ve Slezské Ostravě vysypal neznámý řidič korbu stavební sutí a ujel. Strážníci si ale dali práci a pomocí kamerového systému zjistili majitele vozidla. Hrozí mu vysoká pokuta.
Operační středisko strážníků v Ostravě přijalo na lince 156 volání od obyvatele Ostravy-Michálkovic, který byl svědkem vzniku černé skládky. Na pole u křižovatky Josefovy ulice a Michalské vysypalo nákladní auto stavební suť a odjelo pryč. Strážníci vyrazili na místo, aby informaci ověřili.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Díky svědectví strážníci vytipovali možné příjezdové i odjezdové trasy, kterými se řidič nákladního vozidla mohl na místo skládky dostat a z tohoto místa odjíždět. Následně pak bylo provedeno precizní vytěžení kamer v širším okolí, včetně možných příjezdových a odjezdových tras. Výsledkem šetření pak bylo zjištění majitele nákladního automobilu."
Díky kamerového systému byl nakonec zjištěn majitel vozidla a celá věc byla předána magistrátu města, aby rozhodl o případné pokutě. Podobný úspěch už strážníci měli i loni v květnu, kdy náklaďáky vysypal směsný odpad v Kunčičkách.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: V Ostravě máme více než 700 kamer, které monitorují důležité dopravní uzly a také místa, kde docházelo a dochází k protiprávnímu jednání."
Nyní nezbývá než doufat, že černá skládka bude brzy odstraněna. Ta v Kunčičkách bohužel nebyla ani po 10 měsících stále zlikvidována přesto, že byl vypátrán majitel vozu i jeho řidič a firma, pro kterou jezdil.
---
Přístup k ZŠ Provaznická je bezpečnější než dřív
Cesta do školy i ze školy je teď pro děti, které navštěvují Základní školu Provaznická v Hrabůvce, daleko bezpečnější. Příjezdová cesta prošla rekonstrukcí, v rámci které na ni vznikly i nové chodníky a parkoviště.
V blízkosti Základní školy Provaznická v Hrabůvce vznikaly nebezpečné situace. Před i po vyučování tady vládl naprostý chaos. Děti musely kličkovat mezi auty, protože ke škole vedla jen společná cesta pro auta i pěší. Teď nastala změna.
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Nacházíme se v lokalitě u ZŠ Provaznická, kde jsme v letošním roce dokončili opravu cesty a vybudovali zde nová parkovací místa jednak pro bytový dům a pak především tady vpravo ode mě pro rodiče dětí, které tady chodí do školy. K tomu samozřejmě byly vybudované nové chodníky.”
Bezpečnost v blízkosti školy na Provaznické ulici zvyšují nejen nové chodníky ze zámkové dlažby, ale také zbrusu nové zábradlí kolem nich.
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Původně jsme plánovali dokončení již na podzim, nicméně došlo k určitým problémům a musely se provádět dodatečné práce.”
Anketa: návštěvníci ZŠ Provaznická: “Je dobře, že tady vznikla ta parkovací místa, protože sám dávám dceru každé ráno do školy, syna do školky a pomůže to k nějakému hladkému průběhu celého toho ranního procesu.”
“Teďka se už vůbec nebojím, že spadnu třeba pod auto, když tu jsou ty nové ploty. Je to pěkné.”
V jarních měsících se v této lokalitě počítá i s novou výsadbou a zpátky by se také mělo vrátit umělecké dílo, které je v současné době v depozitáři.
---
Zprávy krátké, 16. 2. 2022, 4
Velmi vážnými zraněními skončila v úterý odpoledne vyjížďka na čtyřkolce dvaapadesátiletého muže a dvou dětí v Metylovicích. Posádka havarovala. Muž se vážně zranil, jeho stav byl kritický. Sedmiletý chlapec byl ošetřen s život ohrožujícím poraněním hlavy a mozku.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Muž i dítě byli po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče letecky transportováni na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě. Dívka ve věku deseti let byla po pádu ze čtyřkolky při vědomí, prvotní vyšetření ukázalo poranění v oblasti zad. Po ošetření ji pozemní posádka přepravila do frýdecko-místecké nemocnice.”
---
Ojedinělá kolekce koptských textilií
Slezské zemské muzeum vystavuje ojedinělou kolekci koptských textilí. Jde o zdobné části tunik, které oblékali Koptové, první vyznavači křesťanství, kteří se narodili a žili na území dnešního Egypta v době mezi 3. a 12. stoletím.
Víc jak jedno století je v depozitáři Slezského zemského muzea uloženo 51 kusů bohatě zdobených látek, které pamatují dobu starověkého Egypta. Do Opavy doputovaly před víc jak sto lety. Slezské zemské muzeum dosud fragmenty koptských textilií uceleně nevystavovalo. Toto je první příležitost je vidět.
Koptové byli nejstaršími křesťany. Jejich svátečním oděvem byla tkaná tunika. Nejstarší vystavované kusy se váží k době starověkého Egypta okolo 3. století a využívají křesťanských symbolů, Nadvláda Řeků a Římanů přinesla pohanské motivy především zvířat. V období arabském mezi 8. až 10. stoletím pak převažovalo figurální zdobení.
Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Koptové si vzali vždy nějaký výzdobný prvek, symbol, ale dali mu úplně nový význam své vlastní estetiky.“
Do Evropy se z egyptských naležišť dovážely jen vystřižené části tuniky s výšivkou.
Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Jednak to bylo výhodné takto převážet nálezy z Egypta. A pro obchodníky to bylo finančně výnosnější.“
Jak asi typický oděv nejstarších křesťanů vypadal, zachycují repliky tunik, které vznikly podle dochovaných fragmentů uložených v opavském muzeu.
Vedle látek z depozitáře Slezského zemského muzea jsou na výstavě k vidění také exponáty z bruntálského a krnovského muzea.
---