Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení i ostrý zásah
  • Lidé stále ve velkém darují stará kola pro Afriku
  • Knihovna města Opavy prošla rekonstrukcí střechy a fasády
  • Hasiči radí: Nepodceňujte nebezpeční u vody
  • Na Lodičkách lidé společně zpívají za doprovodu kytar

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení i ostrý zásah

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Po nahlášení události zaměstnancem, přijeli do areálu sběrného dvora v Havířově profesionální hasiči, kdy prioritou byla záchrana lidí a nalezení zdroje radioaktivního záření.


Pavel Budina, velitel stanice Havířov HZS MKS:
"K tomu máme různé technické prostředky. Ať už pro měření radioaktivních látek a také především ochranné oděvy, ochrana dýchacích cest a ochrana celého těla. Řeší se to takto technicky až do úplné likvidace dekontaminace.”

Zraněného figuranta si zahrál kolega hasičů.

Lukáš Hudec, HZS MSK Bílovec, figurant: "Jako zkušenost z druhé strany je to zajímavé, jelikož sloužím u HZS na stanici Bílovec a vidět to z té druhé strany, je to opravdu něco jiného.”

Během cvičení se však zjistilo, že pod jedním kontejnerem je rozlitá opravdu nějaká látka. Hasiči tak museli přistoupit k ostrému zásahu.

Václav Zyder, náměstek ředitele TSH: "Lidé jsou schopni dovést cokoliv a bez rozmyslu, bez špetky zodpovědnosti a třeba dneska při cvičném zásahu byla v areálu sběrného dvora nalezena rozbitá rtuť. Takže hasiči nám pomohli v tom, že rtuť odstranili a celé to místo dekontaminovali."

Rtuť je toxický kovový prvek, který mohl ohrozit zdraví jak zaměstnanců, tak návštěvníků sběrného dvora.

---

Lidé stále ve velkém darují stará kola pro Afriku

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Kola horská, silniční, starší, ale i novější. Zkrátka ta, která už pro původní majitele neměla využití. Dárci je přivezli do sběrného místa Kol pro Afriku ve Frýdku-Místku.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora, koordinátor sběrného místa F-M: "Dneska probíhá pravidelná nakládka, kterou tady máme jednou až dvakrát ročně. Odvážíme tedy nějakých 100 až 110 kol, které se odvezou do centrálního skladu v Ostravě-Koblově. Kde je potom následně pracovníci organizace Kola pro Afriku roztřídí. My už tady ta kola vybíráme někdy od roku 2013. A během této doby se nám tady povedlo nasbírat od lidí a dárců nějakých 1 400 kol."

Roman Posolda, zakladatel projektu Kola pro Afriku: "Chlapi v ostravském centrálním skladu ta kola demontují na rám. My doplňujeme náhradní díly, některé, které jsou ještě použitelné z těch starých kol. Některé díly kupujeme, takové ty odolné, aby v Africe vydržely. A potom ti školáci v Gambii si ta kola pod odborným vedením postaví."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora, koordinátor sběrného místa F-M: "My vybíráme kola každý týden, a to vždycky ve středu od 15:00 do 17:00 hodin. Takže kdokoliv tady v tomto rozmezí může přijít darovat kola. Tady na ulici Palackého 129, naproti Národního domu."

Kola jsou určena hlavně pro děti, které musí cestou do školy překonávat velké vzdálenosti.

Roman Posolda, zakladatel projektu Kola pro Afriku: "Vzdálenosti jsou pořád obrovské. I když školy vznikají, za těch 12 let vidíme, že spousty škol vzniklo. To jsou většinou školy prvního stupně. Ale děti, které chodí na druhý nebo na třetí stupeň, protože v Gambii je britské školství, tak ty vzdálenosti jsou tam potom 8 až 10 kilometrů. A pro některé děti je to tak daleko, že třeba po prvním stupni tu školu, pokud nemají kolo z České republiky, tak ta školní docházka pro ně končí."

Kola pro Afriku se stala velmi oblíbená. Do oprav se zapojují i ostravští vězni a autoři projekt neustále rozvíjí. Děti i dospělé už v Africe naučili dávat kola dohromady a jdou ještě dál.

Roman Posolda, zakladatel projektu Kola pro Afriku: "Není to jenom taková potom dojezdu do té školy, ale my od minulého roku v Gambii ve vnitrozemí stavíme řemeslnou školu. To je takový nový bod toho projektu. Kam nás ta kola dovedla. A v té řemeslné škole se jako první obor bude učit obor cyklomechanik."

Za začátku projektu v roce 2012 se do Gambie podařilo odvézt už přes 12 tisíc kol.

---

NOVÝ JIČÍN ROZŠIŘUJE PARKOVACÍ PLOCHY

Nový Jičín se každý rok snaží rozšířit počty parkovacích míst. Letos se jejich kapacita nejvýrazněji zvýší v bytové zástavbě na Vančurově ulici, kde vzniká i úplně nová odstavná plocha pro třináct vozidel.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Aktuálně budované parkoviště na ulici Vančurova nad budovou Policie České republiky bude mít 13 parkovacích míst. Součástí je vybudování nového odvodnění, samozřejmě terénní úpravy a veřejné osvětlení a taktéž i sadové úpravy. Kromě tohoto by taktéž letos mělo být vybudováno kolmé parkovací stání na ulici Dlouhá u kruhového objezdu u Monty.”


---

Knihovna města Opavy prošla rekonstrukcí střechy a fasády

Knihovna Petra Bezruče v Opavě roste do krásy. Národní kulturní památka po letech prošla rekonstrukcí střechy a fasády a získala tak původní vzhled z roku 1911, kdy byla postavena podle návrhu architekta Leopolda Bauera.

Do knihovny města Opavy už nebude při každém dešti zatékat. Má totiž novou střechu a také fasádu. Skončily atk první dvě etapy její rekonstrukce, na kterou přispěl MS kraj.

Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Na konci června se dodělala střecha, na kterou se vrátilo spoustu původních historických prvků, vrátila se také její původní světle šedá barva, což si myslím, že je k velkému prospěchu, protože budova tím získala na obrovské eleganci.”

Budovu knihovny ještě čekají opravy kamenných soklů a okapových chodníčků. Zpátky se vrátí i okenní mříže, které prošly restaurováním. Hotovo by mělo být nejpozději do konce října.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: “Samozřejmě budou následovat další etapy, v rychlé návaznosti by v rámci této první části měla proběhnout ještě rekonstrukce těch soch, které jsou v rámci fasády a potom  rekonstrukce vnitřních prostor.”

Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Byli bychom rádi, kdyby se začalo veřejnými prostory jako je vestibul, sál, přísálí, salonek a postupně bysme přešli do půjčoven knihovny.”

Rekonstrukcí by měla projít i všechna okna, která jsou ve velmi špatném stavu.

---

Hasiči radí: Nepodceňujte nebezpeční u vody

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

V Moravskoslezském kraji jsou desítky koupališť a dalších vodních ploch, které jsou v létě využívány ke koupání. Zatímco na koupalištích jsou plavčíci běžní, u přírodního koupání jde spíš o výjimku. Hlídány  jsou jen velké přehrady jako Žermanice, Těrlická přehrada nebo Hlučínské jezero. V případě tonutí jsou pak voláni hasiči a zdravotnická záchranná služba. Proto vznikl projekt, kdy hasiči školákům radí, jak se bezpečně u vody chovat.

Jan Maršálek, instruktor pro práci na vodě HZS Opava: "Projekt Bezpečně u vody jsme se rozhodli uskutečnit jako reakci na to, co se děje na nezajištěných koupalištích a vodních plochách, kde není vodní záchranná služba." 

Hlavní zásadou je, nechodit k vodě sám a nepodceňovat její nebezpečí. Nepijte alkohol a pozor na jezy a splavy. 

Jan Maršálek, instruktor pro práci na vodě HZS Opava: "Když jde k vodě parta lidí, je důležité, aby o sobě věděli a kontrolovali, zda jsou všichni." 

Pokud už k tonutí dojde, je důležité dbát na svou vlastní bezpečnost a skok za tonoucím brát jako poslední možnou variantu. Pokud už je tonoucí na břehu, je nutné zahájit resuscitaci okamžitě.

Lukáš Humpl, mluvčí HZS MS kraje: "Pokud tonoucí nedýchá, zahajujeme resuscitaci, jako při zástavě srdce. Komprese hrudníku musejí být 5-6 cm hluboké. Rytmus je 15 ku 2."

Při tonutí je nutné vždy volat zdravotníky. Následky se mohu projevit později a pak může být pozdě. 

---

NOVÁ OKRUŽNÍ KŘIŽOVATKA VE STARÉ VSI N/O

Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí je částečně v provozu nová okružní křižovatka. Řidiči tam projíždí kyvadlově kolem semaforů. Druhá polovina kruhového objezdu bude dostavěna nejpozději do října.

BOHUMÍN TESTUJE SPOLUPRÁCI S OZO OSTRAVA

Bohumín testuje spolupráci s automatickou třídící linkou OZO Ostrava kvůli blížícímu se naplnění kapacity své skládky, to má nastat do dvou let. Na zkušební třídění odjely dva popelářské vozy naplněné plasty ze žlutých popelnic. Město plánuje vozit veškerý separovaný odpad do OZO od nového roku a svou ruční třídící linku zřejmě uzavře.

---

Na Lodičkách lidé společně zpívají za doprovodu kytar

Na Lodičkách v Karviné se společně setkávají amatérští i profesionální muzikanti. Na plátně pořadatelé promítají slova a akordy známých písní a lidé si je s radostí společně zpívají.


Hlavním tvůrcem večerních akustických koncertů je Tomáš Hercig, který dal tomuto komunitnímu projektu duši.

Tomáš Hercig, tvůrce projektu AkustiKa, koordinátor projektu: "Máme akordy a texty na plátně a lidi vidí co zpívají a vidí akordy a nemusíme si to tak pamatovat.Jsme spojili moderní IT svět s tradicí hrát u ohně, opéct si klobásky."

K muzikantům se postupně přidávají další a další hráči a přibývají i jiné nástroje, třeba housle, ukulele nebo kachor. Přidat se mohou příště i další, co třeba zkouší hrát jen doma, ale i profesionální muzikanti..

Tomáš Hercig, tvůrce projektu AkustiKa, koordinátor projektu: "Tímto zveme Nohavicu, ať přijde za námi. Nemá to daleko z Ostravy, že jo."

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Setkání máme teď každý měsíc, máme vyhlášené teď dva termíny, je to 16.8. v pátek a pak 20.9. v pátek."

Lodičky do té doby ale ožijí dalšími akcemi, ta nejbližší se koná už tuto sobotu.

Katka Tomčalová, spoluorganizátorka akcí: "Tuto sobotu tady bude Oldies party, vystoupí kapely Lunetic a Holki. Celým večerem nás bude provázet Lumír Mořkovský. Máme připravený bohatý doprovodný program ať už to jsou dobové herní automaty a lidé se nemusí ostýchat vzít si devadesátkové oblečení na sebe."

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
16. července 2024, 16:00

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení i ostrý zásah

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Po nahlášení události zaměstnancem, přijeli do areálu sběrného dvora v Havířově profesionální hasiči, kdy prioritou byla záchrana lidí a nalezení zdroje radioaktivního záření.


Pavel Budina, velitel stanice Havířov HZS MKS:
"K tomu máme různé technické prostředky. Ať už pro měření radioaktivních látek a také především ochranné oděvy, ochrana dýchacích cest a ochrana celého těla. Řeší se to takto technicky až do úplné likvidace dekontaminace.”

Zraněného figuranta si zahrál kolega hasičů.

Lukáš Hudec, HZS MSK Bílovec, figurant: "Jako zkušenost z druhé strany je to zajímavé, jelikož sloužím u HZS na stanici Bílovec a vidět to z té druhé strany, je to opravdu něco jiného.”

Během cvičení se však zjistilo, že pod jedním kontejnerem je rozlitá opravdu nějaká látka. Hasiči tak museli přistoupit k ostrému zásahu.

Václav Zyder, náměstek ředitele TSH: "Lidé jsou schopni dovést cokoliv a bez rozmyslu, bez špetky zodpovědnosti a třeba dneska při cvičném zásahu byla v areálu sběrného dvora nalezena rozbitá rtuť. Takže hasiči nám pomohli v tom, že rtuť odstranili a celé to místo dekontaminovali."

Rtuť je toxický kovový prvek, který mohl ohrozit zdraví jak zaměstnanců, tak návštěvníků sběrného dvora.

---

Lidé stále ve velkém darují stará kola pro Afriku

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Kola horská, silniční, starší, ale i novější. Zkrátka ta, která už pro původní majitele neměla využití. Dárci je přivezli do sběrného místa Kol pro Afriku ve Frýdku-Místku.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora, koordinátor sběrného místa F-M: "Dneska probíhá pravidelná nakládka, kterou tady máme jednou až dvakrát ročně. Odvážíme tedy nějakých 100 až 110 kol, které se odvezou do centrálního skladu v Ostravě-Koblově. Kde je potom následně pracovníci organizace Kola pro Afriku roztřídí. My už tady ta kola vybíráme někdy od roku 2013. A během této doby se nám tady povedlo nasbírat od lidí a dárců nějakých 1 400 kol."

Roman Posolda, zakladatel projektu Kola pro Afriku: "Chlapi v ostravském centrálním skladu ta kola demontují na rám. My doplňujeme náhradní díly, některé, které jsou ještě použitelné z těch starých kol. Některé díly kupujeme, takové ty odolné, aby v Africe vydržely. A potom ti školáci v Gambii si ta kola pod odborným vedením postaví."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora, koordinátor sběrného místa F-M: "My vybíráme kola každý týden, a to vždycky ve středu od 15:00 do 17:00 hodin. Takže kdokoliv tady v tomto rozmezí může přijít darovat kola. Tady na ulici Palackého 129, naproti Národního domu."

Kola jsou určena hlavně pro děti, které musí cestou do školy překonávat velké vzdálenosti.

Roman Posolda, zakladatel projektu Kola pro Afriku: "Vzdálenosti jsou pořád obrovské. I když školy vznikají, za těch 12 let vidíme, že spousty škol vzniklo. To jsou většinou školy prvního stupně. Ale děti, které chodí na druhý nebo na třetí stupeň, protože v Gambii je britské školství, tak ty vzdálenosti jsou tam potom 8 až 10 kilometrů. A pro některé děti je to tak daleko, že třeba po prvním stupni tu školu, pokud nemají kolo z České republiky, tak ta školní docházka pro ně končí."

Kola pro Afriku se stala velmi oblíbená. Do oprav se zapojují i ostravští vězni a autoři projekt neustále rozvíjí. Děti i dospělé už v Africe naučili dávat kola dohromady a jdou ještě dál.

Roman Posolda, zakladatel projektu Kola pro Afriku: "Není to jenom taková potom dojezdu do té školy, ale my od minulého roku v Gambii ve vnitrozemí stavíme řemeslnou školu. To je takový nový bod toho projektu. Kam nás ta kola dovedla. A v té řemeslné škole se jako první obor bude učit obor cyklomechanik."

Za začátku projektu v roce 2012 se do Gambie podařilo odvézt už přes 12 tisíc kol.

---

NOVÝ JIČÍN ROZŠIŘUJE PARKOVACÍ PLOCHY

Nový Jičín se každý rok snaží rozšířit počty parkovacích míst. Letos se jejich kapacita nejvýrazněji zvýší v bytové zástavbě na Vančurově ulici, kde vzniká i úplně nová odstavná plocha pro třináct vozidel.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Aktuálně budované parkoviště na ulici Vančurova nad budovou Policie České republiky bude mít 13 parkovacích míst. Součástí je vybudování nového odvodnění, samozřejmě terénní úpravy a veřejné osvětlení a taktéž i sadové úpravy. Kromě tohoto by taktéž letos mělo být vybudováno kolmé parkovací stání na ulici Dlouhá u kruhového objezdu u Monty.”


---

Knihovna města Opavy prošla rekonstrukcí střechy a fasády

Knihovna Petra Bezruče v Opavě roste do krásy. Národní kulturní památka po letech prošla rekonstrukcí střechy a fasády a získala tak původní vzhled z roku 1911, kdy byla postavena podle návrhu architekta Leopolda Bauera.

Do knihovny města Opavy už nebude při každém dešti zatékat. Má totiž novou střechu a také fasádu. Skončily atk první dvě etapy její rekonstrukce, na kterou přispěl MS kraj.

Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Na konci června se dodělala střecha, na kterou se vrátilo spoustu původních historických prvků, vrátila se také její původní světle šedá barva, což si myslím, že je k velkému prospěchu, protože budova tím získala na obrovské eleganci.”

Budovu knihovny ještě čekají opravy kamenných soklů a okapových chodníčků. Zpátky se vrátí i okenní mříže, které prošly restaurováním. Hotovo by mělo být nejpozději do konce října.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: “Samozřejmě budou následovat další etapy, v rychlé návaznosti by v rámci této první části měla proběhnout ještě rekonstrukce těch soch, které jsou v rámci fasády a potom  rekonstrukce vnitřních prostor.”

Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Byli bychom rádi, kdyby se začalo veřejnými prostory jako je vestibul, sál, přísálí, salonek a postupně bysme přešli do půjčoven knihovny.”

Rekonstrukcí by měla projít i všechna okna, která jsou ve velmi špatném stavu.

---

Hasiči radí: Nepodceňujte nebezpeční u vody

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

V Moravskoslezském kraji jsou desítky koupališť a dalších vodních ploch, které jsou v létě využívány ke koupání. Zatímco na koupalištích jsou plavčíci běžní, u přírodního koupání jde spíš o výjimku. Hlídány  jsou jen velké přehrady jako Žermanice, Těrlická přehrada nebo Hlučínské jezero. V případě tonutí jsou pak voláni hasiči a zdravotnická záchranná služba. Proto vznikl projekt, kdy hasiči školákům radí, jak se bezpečně u vody chovat.

Jan Maršálek, instruktor pro práci na vodě HZS Opava: "Projekt Bezpečně u vody jsme se rozhodli uskutečnit jako reakci na to, co se děje na nezajištěných koupalištích a vodních plochách, kde není vodní záchranná služba." 

Hlavní zásadou je, nechodit k vodě sám a nepodceňovat její nebezpečí. Nepijte alkohol a pozor na jezy a splavy. 

Jan Maršálek, instruktor pro práci na vodě HZS Opava: "Když jde k vodě parta lidí, je důležité, aby o sobě věděli a kontrolovali, zda jsou všichni." 

Pokud už k tonutí dojde, je důležité dbát na svou vlastní bezpečnost a skok za tonoucím brát jako poslední možnou variantu. Pokud už je tonoucí na břehu, je nutné zahájit resuscitaci okamžitě.

Lukáš Humpl, mluvčí HZS MS kraje: "Pokud tonoucí nedýchá, zahajujeme resuscitaci, jako při zástavě srdce. Komprese hrudníku musejí být 5-6 cm hluboké. Rytmus je 15 ku 2."

Při tonutí je nutné vždy volat zdravotníky. Následky se mohu projevit později a pak může být pozdě. 

---

NOVÁ OKRUŽNÍ KŘIŽOVATKA VE STARÉ VSI N/O

Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí je částečně v provozu nová okružní křižovatka. Řidiči tam projíždí kyvadlově kolem semaforů. Druhá polovina kruhového objezdu bude dostavěna nejpozději do října.

BOHUMÍN TESTUJE SPOLUPRÁCI S OZO OSTRAVA

Bohumín testuje spolupráci s automatickou třídící linkou OZO Ostrava kvůli blížícímu se naplnění kapacity své skládky, to má nastat do dvou let. Na zkušební třídění odjely dva popelářské vozy naplněné plasty ze žlutých popelnic. Město plánuje vozit veškerý separovaný odpad do OZO od nového roku a svou ruční třídící linku zřejmě uzavře.

---

Na Lodičkách lidé společně zpívají za doprovodu kytar

Na Lodičkách v Karviné se společně setkávají amatérští i profesionální muzikanti. Na plátně pořadatelé promítají slova a akordy známých písní a lidé si je s radostí společně zpívají.


Hlavním tvůrcem večerních akustických koncertů je Tomáš Hercig, který dal tomuto komunitnímu projektu duši.

Tomáš Hercig, tvůrce projektu AkustiKa, koordinátor projektu: "Máme akordy a texty na plátně a lidi vidí co zpívají a vidí akordy a nemusíme si to tak pamatovat.Jsme spojili moderní IT svět s tradicí hrát u ohně, opéct si klobásky."

K muzikantům se postupně přidávají další a další hráči a přibývají i jiné nástroje, třeba housle, ukulele nebo kachor. Přidat se mohou příště i další, co třeba zkouší hrát jen doma, ale i profesionální muzikanti..

Tomáš Hercig, tvůrce projektu AkustiKa, koordinátor projektu: "Tímto zveme Nohavicu, ať přijde za námi. Nemá to daleko z Ostravy, že jo."

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Setkání máme teď každý měsíc, máme vyhlášené teď dva termíny, je to 16.8. v pátek a pak 20.9. v pátek."

Lodičky do té doby ale ožijí dalšími akcemi, ta nejbližší se koná už tuto sobotu.

Katka Tomčalová, spoluorganizátorka akcí: "Tuto sobotu tady bude Oldies party, vystoupí kapely Lunetic a Holki. Celým večerem nás bude provázet Lumír Mořkovský. Máme připravený bohatý doprovodný program ať už to jsou dobové herní automaty a lidé se nemusí ostýchat vzít si devadesátkové oblečení na sebe."

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-16-07-2024-16-00