Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Zloděj vykrádal kasičky i z dětských autíček
  • V Albrechticích na Karvinsku opravují ulici Bažantnice
  • Na městském běhu Havířovské desítce padaly rekordy
  • Na hradě Hukvaldy se lidem otevřel renovovaný palác
  • Do zahrad u Hückelových vil pustilo město veřejnost
  • 51. ročník Večerního běhu Bruntálem

Zloděj vykrádal kasičky i z dětských autíček

Ostravští policisté zadrželi zloděje, který si oblíbil kasy v nejrůznějších automatech nabízejících nějakou službu. Oblíbil si myčky aut, ale neváhal vybrat ani autíčko v obchodním centru. Stačil mu k tomu šroubovák.

Automatických zařízení na mince je mnoho, od automatů na kávu po autíčka a vrtulníky v nákupních centrech. Muže z Ostravy zaujalo hlavně to, že v každém je za tenkým plechem kasička, kde se mince ukládají. Sérii krádeží zahájil na jaře autíčkem, zatímco jeho dítě sedělo ve vedlejším automatu. Následovaly např. ruční myčky a vysavače na benzínových pumpách. Nevadily mu ani kamery. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Neznámý pachatel svou činnost prováděl jak v době denní, večerní, tak i noční. V krádežích mu nezabránilo ani to, že nápojové automaty byly umístěny například v nemocnicích či jiné venku pod kamerami. Způsob provedení byl vždy stejný. Aby dosáhl toho, pro co přišel, musel použít hrubou sílu."

Policisté mimo sbírání stop prověřovali všechny pachatele, kteří podobnou trestnou činnost páchali už v minulosti a nakonec byli úspěšní. Zajistili 33letého 4 krát trestaného muže z Ostravy. Podezřelý se přiznal. Doufal, že když bude jezdit i na Opavsko, nikdo ho nepozná. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 6. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil stíhání proti 33letému muži, který je obviněný ze spáchání přečinů krádeže a poškození cizí věci. V případě odsouzení mu hrozí až tříleté vězení. Není však vyloučeno, že dojde k rozšíření trestního stíhání, kdy kriminalisté nadále prověřují obdobné jednání, kterých by se právě obviněný mohl dopustit."

Jak už to v těchto případech bývá, pachatel způsobil samotným činem, tedy vypáčením automatu, mnohem větší škodu, než pak našel v kasičce. Ve 13 případech si přišel na asi 17 tisíc korun a při tom napáchal škodu za 340 tisíc. 

---

V Albrechticích na Karvinsku opravují ulici Bažantnice

Vedení obce Albrechtice uvolnilo peníze z rozpočtu na náročnou opravu ulice Bažantnice. Silnice byla ještě v původním stavu, chyběly tady podkladní vrstvy. Práce si vyžádaly úplnou uzavírku.

V Albrechticích v lokalitě Nový svět právě probíhá rekonstrukce ulice Bažantnice. Jde o úsek, který už opravu potřeboval, silnice byla v dezolátním stavu.

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: "Ta cesta byla dělaná ještě kdysi, starým způsobem, chybí tady podklad. ta rekonstrukce je náročná v tom, že je třeba nejen sundat vršek, ale je třeba udělat i nový podklad. Tím pádem je ta investice finančně náročná, Zjistili jsme, že bude nejjednodušší, když budeme řešit tuto investici z vlastních zdrojů. Projekt obsahuje všechno, dávají se nové obrubníky, ta cesta bude mít úplně jinou úroveň."

Dotace, které bylo možné získat, obec již vyčerpala, z peněz Ministerstva financí opravila sousední ulici Nádražní. Ulice Bažantnice je dlouhá přes 400 metrů a pro řidiče je momentálně neprůjezdná.

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: "Lidé byli dostatečně s předstihem informování."

Protože jde o náročnou stavbu, práce na ulici Bažantnice by měly být ukončeny do konce listopadu, záležet bude na klimatických podmínkách. 

---

Na městském běhu Havířovské desítce padaly rekordy

Do 8. ročníku městského běhu Havířovská desítka se celkově zapojilo přes tisíc lidí. Kromě traťových rekordů padl i rekord ve vybrané částce na podporu hendikepovaných sportovců.

Centrum Havířova patřilo v neděli sportovcům, kteří se rozhodli podpořit dobrou věc. O dva nové traťové rekordy se postarali v kategorii mužů i žen v hlavním závodě na deset kilometrů manželé, kteří žijí a závodně běhají v Polsku.

Bogdan Semenovych, vítěz běhu na 10 km: “Trasa byla rychlá. Myslel jsem, že bude těžká. Dneska je chladno, ale to je příjemné počasí. Když scházelo 150 metrů, cítil jsem se dobře. Moc se mi to líbilo.” 

Natalia Semenovych, vítězka běhu na 10 km: “Jsem nadšená, že jsem tak rychle běžela, chtěla jsem běžet na rekord. Jsem tady poprvé a myslím, že ne naposledy.” 

Do letošního ročníku Heimstaden Havířovské desítky se zapojilo přes tisíc běžců. Největšími bojovníky byly děti.

anketa: "Běžela jsem rychle po celou dráhu a začalo hodně pršet. Už jsem celá zmoklá, ale nakonec jsem to doběhla.”

anketa: "Kroupy jsou, ale zvládl jsem to.”

Přeháňka netrvala dlouho a rozhodně neubrala na skvělé atmosféře.

Martin Kučera, spoluzakladatel běhu: “Je důležité, aby se tady lidem líbilo, aby byli spokojení a aby se sem vraceli. A vypadá to, během tohoto rozhovoru to ještě nevíme, ale že padne i rekord v příspěvku na bočisty.”

A rekord padl. Pro hendikepované sportovce z HSC Moravia se celkem vybralo 155 tisíc korun.

---

Na hradě Hukvaldy se lidem otevřel renovovaný palác

Hrad Hukvaldy patří mezi nejnavštěvovanější památky v Moravskoslezském kraji. Lidé, kteří ho navštívili o uplynulém víkendu, měli možnost jako první nahlédnout do paláce, který byl po několik let uzavřený.

Zřícenina hradu Hukvaldy nabízí návštěvníkům nové prostory. Prohlédnout si teď mohou útroby paláce, které byly dosud veřejnosti nepřístupné.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Návštěvníci mají možnost nově si prohlédnout prostory renesančního paláce, které až doposud byly uzavřeny. Tím otevřeným samozřejmě rozšíříme i ten prohlídkový okruh. Ty prostory můžeme využít k různým výstavám, k svatebním obřadům, různým workshopům a konferencím.”

Anketa: Přijeli jsme z Frenštátu pod Radhoštěm a že se tady bude něco nového otevírat, to jsme se dozvěděli na internetu. No jako pěkné, fakt pěkné. Vyplatí se přijít podívat a doufáme, že se to bude dále rozšiřovat.”

Anketa: “My jsme věděli, že se to bude dneska otevírat. Jsme z Frýdku a chtěli jsme se podívat, jak to bude vypadat a myslím si, že to splnilo překvapení pro mě. já jsem si to neuměla představit, ale je to super. A doufám že tady budou nějaké akce, ať to stojí za to.”

Karin Veselá, vedoucí odboru kultury a památkové péče MSK: “Tady tahle ta stavba měla tu obrovskou výhodu, že se tady sešla dobrá parta lidí, a to fakt jak ze strany toho partnera Považského muzea, tak vlastně i ti, co stavbu prováděli, dozorovali, ale největší zásluha je samozřejmě na Muzeu Beskyd, které mělo ty nervy, šlo do toho a nakonec to úspěšně dokončili a dneska tady můžeme stále předtím unikátem, protože zasadit okna do hradu, není samozřejmostí.”

Právě moderní okna na hradní zřícenině budí velkou pozornost.

Karin Vitásková, ředitelka Muzea Beskyd: “Ten hrad má své kořeny z období středověku. Až do dnešní doby procházel neustálým stavebním vývojem a proto můžete vidět i různé typy, tvary, velikosti těch oken. A to nejzajímavější je tady, že se nám dochovala významná část nového období z období renesance, kde vidíte opravdu ty pískovcové jak překlady, tak lemování těch oken. A to znamenalo, že už tady třeba původně v opravdu tom středověku místo zasklení byly třeba kůže, dřevo a materiály, které my si nedovedeme představit, oni tam vkládali tak, aby se cítili uvnitř komfortně. A potom už opravdu v té renesanci byly ty první zasklení, tak pro to vidíte třeba opravdu už nějaké dělící příčky v rámci těch oken. Takže je potřeba mít na paměti i tento historický vývoj. Proto nebylo naší snahou to dávat do nějaké podoby oken, ale opravdu zdůraznit ten současný stav. Proto v oknech vidíte jenom jednoduché minimalistické zasklení."

Uvnitř nově otevřeného paláce lidé uvidí historickou studnu a výstavu exponátů nalezených na hradě.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Úlomky, které tam jsou teď vystavené, jsou samozřejmě tady z hradu. Jsou to nálezy z hradu a jeho okolí. A ta roucha, která tam jsou, tak ta jsou zapůjčena částečně i z Považského muzea.”

---

Do zahrad u Hückelových vil pustilo město veřejnost

Město Nový Jičín se snaží oživit zchátralé Hückelovy vily, proto jejich areál otevřelo veřejnosti. Lidé se nyní mohou vydat do zahrad, které obklopují tyto kulturní památky.

Od října se touto brankou mohou do zahrad novojičínských Hückelových vil dostat přímo i děti z mateřské školy Montessori. Ta sídlí v těsném sousedství dvou zatím stále zchátralých vil kloboučnických továrníků Augusta a Johanna Hückelů.

Soňa Nevrlová, ředitelka Mateřské školy Sady: “My jsme samozřejmě velice rádi, že se tenhle vchod otevřel, protože v minulosti to takto fungovalo. To prostředí vil je krásné, nám se rozšířily možnosti, kam s dětmi jít. A myslím si, že i rodičům a dětem to zkrátí cestu do školky.”

Tato branka tedy slouží jen pro potřeby mateřinky, další tři otevřené vstupy do parku už může využívat kdokoliv. Ten hlavní je z ulice Revoluční, další jsou z lesoparku a z ulice Lesní.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to takový první důležitý krok k oživení celého areálu, je to snaha o to, aby se areál stal součástí měst a zároveň i z praktických důvodů. Jednak je to zkrácení cesty do školky, a také nové propojení mezi ulicí Lesní a Revoluční.”

Otevření parku veřejnosti přecházely minimální úpravy. Byly zde pokáceny náletové dřeviny a technické služby vytvořily ze štěrku a kůry síť pěšinek. Každý, kdo do zahrad vstoupí, musí dodržet provozní řád areálu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jsou tady instalovány bezpečností kamery. Je zakázáno vstupovat do bezprostřední blízkosti objektu vil z důvodu možného nebezpečí úrazu z důvodu technického stavu těchto objektů.”

Zahrady Hückelových vil jsou přístupné celoročně a denně, otevírací doba se liší v různých ročních obdobích. Teď v říjnu je to od šesti do 18 hodin.

---

51. ročník Večerního běhu Bruntálem

Již po jedenapadesáté se do Bruntálu sjeli běžci a běžkyně z celé republiky na tradiční městský Večerní běh Bruntálem. Ten se běžel na malém i velkém okruhu přímo v centru města a těšil se velké účasti především mladých atletů. Závodili jak běžci z různých klubů, tak i dosud neorganizovaní amatéři.

Pro závodníky bylo připraveno hned několik věkových kategorií.

Romana Šestáková, ředitelka závodu: „Tak máme mládežnické kategorie, ty jsou v podstatě od dětí do 5 let až do 15 let, potom tam máme kondiční běh pro ty lidi, kteří nechtějí závodit Potom máme hlavní závod klasicky stejně jako v předchozích letech.“

Letos poprvé běh po dlouholetém působení ředitele Jana Urbana převzali jeho následovníci.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Poděkování Honzovi Urbanovi, který to nevzdal. Který je tady s námi a který nadále pomáhá.“

Jan Urban, zakladatel závodu: „Takže vstoupili jsme do další padesátky, jsem rád, že tato tradice pokračuje a pořadatelství se ujali naši mladí atleti, resp. trenéři oddílu atletiky TJ Olympie Bruntál.“

Počasí bylo sportovní a naštěstí bez deště, takže i ti nejmenší si závod užili.

Albert Schmida, vítěz kategorie nejmladší chlapci: „Běželo se mi dobře, běhám za Atletiku Porubu a líbil se mi ten závod. A ještě dělám sport hokej, atletiku a triatlon.“

Magdaléna Drastichová, vítězka hlavního závodu žen: „No teď s mým zatuhnutím, protože jsem měla zranění a mám naražené žebro ještě z jiného sportu bojového, takže bojovala jsem sama se sebou.“

Lukáš Kučera, vítěz hlavního závodu mužů: „Já už jsem na startu viděl, kdo tady je, kdo tady není, takže jsem věděl, že to bude docela na klid.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Tak dnešní závod, 51. ročník pomalu nejde ani hodnotit, protože každoročně je velmi dobře zvládnutý."

Celý běh pořádal tradičně domácí oddíl TJ Olympia Bruntál.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
16. října 2023, 17:00

Zloděj vykrádal kasičky i z dětských autíček

Ostravští policisté zadrželi zloděje, který si oblíbil kasy v nejrůznějších automatech nabízejících nějakou službu. Oblíbil si myčky aut, ale neváhal vybrat ani autíčko v obchodním centru. Stačil mu k tomu šroubovák.

Automatických zařízení na mince je mnoho, od automatů na kávu po autíčka a vrtulníky v nákupních centrech. Muže z Ostravy zaujalo hlavně to, že v každém je za tenkým plechem kasička, kde se mince ukládají. Sérii krádeží zahájil na jaře autíčkem, zatímco jeho dítě sedělo ve vedlejším automatu. Následovaly např. ruční myčky a vysavače na benzínových pumpách. Nevadily mu ani kamery. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Neznámý pachatel svou činnost prováděl jak v době denní, večerní, tak i noční. V krádežích mu nezabránilo ani to, že nápojové automaty byly umístěny například v nemocnicích či jiné venku pod kamerami. Způsob provedení byl vždy stejný. Aby dosáhl toho, pro co přišel, musel použít hrubou sílu."

Policisté mimo sbírání stop prověřovali všechny pachatele, kteří podobnou trestnou činnost páchali už v minulosti a nakonec byli úspěšní. Zajistili 33letého 4 krát trestaného muže z Ostravy. Podezřelý se přiznal. Doufal, že když bude jezdit i na Opavsko, nikdo ho nepozná. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 6. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil stíhání proti 33letému muži, který je obviněný ze spáchání přečinů krádeže a poškození cizí věci. V případě odsouzení mu hrozí až tříleté vězení. Není však vyloučeno, že dojde k rozšíření trestního stíhání, kdy kriminalisté nadále prověřují obdobné jednání, kterých by se právě obviněný mohl dopustit."

Jak už to v těchto případech bývá, pachatel způsobil samotným činem, tedy vypáčením automatu, mnohem větší škodu, než pak našel v kasičce. Ve 13 případech si přišel na asi 17 tisíc korun a při tom napáchal škodu za 340 tisíc. 

---

V Albrechticích na Karvinsku opravují ulici Bažantnice

Vedení obce Albrechtice uvolnilo peníze z rozpočtu na náročnou opravu ulice Bažantnice. Silnice byla ještě v původním stavu, chyběly tady podkladní vrstvy. Práce si vyžádaly úplnou uzavírku.

V Albrechticích v lokalitě Nový svět právě probíhá rekonstrukce ulice Bažantnice. Jde o úsek, který už opravu potřeboval, silnice byla v dezolátním stavu.

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: "Ta cesta byla dělaná ještě kdysi, starým způsobem, chybí tady podklad. ta rekonstrukce je náročná v tom, že je třeba nejen sundat vršek, ale je třeba udělat i nový podklad. Tím pádem je ta investice finančně náročná, Zjistili jsme, že bude nejjednodušší, když budeme řešit tuto investici z vlastních zdrojů. Projekt obsahuje všechno, dávají se nové obrubníky, ta cesta bude mít úplně jinou úroveň."

Dotace, které bylo možné získat, obec již vyčerpala, z peněz Ministerstva financí opravila sousední ulici Nádražní. Ulice Bažantnice je dlouhá přes 400 metrů a pro řidiče je momentálně neprůjezdná.

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: "Lidé byli dostatečně s předstihem informování."

Protože jde o náročnou stavbu, práce na ulici Bažantnice by měly být ukončeny do konce listopadu, záležet bude na klimatických podmínkách. 

---

Na městském běhu Havířovské desítce padaly rekordy

Do 8. ročníku městského běhu Havířovská desítka se celkově zapojilo přes tisíc lidí. Kromě traťových rekordů padl i rekord ve vybrané částce na podporu hendikepovaných sportovců.

Centrum Havířova patřilo v neděli sportovcům, kteří se rozhodli podpořit dobrou věc. O dva nové traťové rekordy se postarali v kategorii mužů i žen v hlavním závodě na deset kilometrů manželé, kteří žijí a závodně běhají v Polsku.

Bogdan Semenovych, vítěz běhu na 10 km: “Trasa byla rychlá. Myslel jsem, že bude těžká. Dneska je chladno, ale to je příjemné počasí. Když scházelo 150 metrů, cítil jsem se dobře. Moc se mi to líbilo.” 

Natalia Semenovych, vítězka běhu na 10 km: “Jsem nadšená, že jsem tak rychle běžela, chtěla jsem běžet na rekord. Jsem tady poprvé a myslím, že ne naposledy.” 

Do letošního ročníku Heimstaden Havířovské desítky se zapojilo přes tisíc běžců. Největšími bojovníky byly děti.

anketa: "Běžela jsem rychle po celou dráhu a začalo hodně pršet. Už jsem celá zmoklá, ale nakonec jsem to doběhla.”

anketa: "Kroupy jsou, ale zvládl jsem to.”

Přeháňka netrvala dlouho a rozhodně neubrala na skvělé atmosféře.

Martin Kučera, spoluzakladatel běhu: “Je důležité, aby se tady lidem líbilo, aby byli spokojení a aby se sem vraceli. A vypadá to, během tohoto rozhovoru to ještě nevíme, ale že padne i rekord v příspěvku na bočisty.”

A rekord padl. Pro hendikepované sportovce z HSC Moravia se celkem vybralo 155 tisíc korun.

---

Na hradě Hukvaldy se lidem otevřel renovovaný palác

Hrad Hukvaldy patří mezi nejnavštěvovanější památky v Moravskoslezském kraji. Lidé, kteří ho navštívili o uplynulém víkendu, měli možnost jako první nahlédnout do paláce, který byl po několik let uzavřený.

Zřícenina hradu Hukvaldy nabízí návštěvníkům nové prostory. Prohlédnout si teď mohou útroby paláce, které byly dosud veřejnosti nepřístupné.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Návštěvníci mají možnost nově si prohlédnout prostory renesančního paláce, které až doposud byly uzavřeny. Tím otevřeným samozřejmě rozšíříme i ten prohlídkový okruh. Ty prostory můžeme využít k různým výstavám, k svatebním obřadům, různým workshopům a konferencím.”

Anketa: Přijeli jsme z Frenštátu pod Radhoštěm a že se tady bude něco nového otevírat, to jsme se dozvěděli na internetu. No jako pěkné, fakt pěkné. Vyplatí se přijít podívat a doufáme, že se to bude dále rozšiřovat.”

Anketa: “My jsme věděli, že se to bude dneska otevírat. Jsme z Frýdku a chtěli jsme se podívat, jak to bude vypadat a myslím si, že to splnilo překvapení pro mě. já jsem si to neuměla představit, ale je to super. A doufám že tady budou nějaké akce, ať to stojí za to.”

Karin Veselá, vedoucí odboru kultury a památkové péče MSK: “Tady tahle ta stavba měla tu obrovskou výhodu, že se tady sešla dobrá parta lidí, a to fakt jak ze strany toho partnera Považského muzea, tak vlastně i ti, co stavbu prováděli, dozorovali, ale největší zásluha je samozřejmě na Muzeu Beskyd, které mělo ty nervy, šlo do toho a nakonec to úspěšně dokončili a dneska tady můžeme stále předtím unikátem, protože zasadit okna do hradu, není samozřejmostí.”

Právě moderní okna na hradní zřícenině budí velkou pozornost.

Karin Vitásková, ředitelka Muzea Beskyd: “Ten hrad má své kořeny z období středověku. Až do dnešní doby procházel neustálým stavebním vývojem a proto můžete vidět i různé typy, tvary, velikosti těch oken. A to nejzajímavější je tady, že se nám dochovala významná část nového období z období renesance, kde vidíte opravdu ty pískovcové jak překlady, tak lemování těch oken. A to znamenalo, že už tady třeba původně v opravdu tom středověku místo zasklení byly třeba kůže, dřevo a materiály, které my si nedovedeme představit, oni tam vkládali tak, aby se cítili uvnitř komfortně. A potom už opravdu v té renesanci byly ty první zasklení, tak pro to vidíte třeba opravdu už nějaké dělící příčky v rámci těch oken. Takže je potřeba mít na paměti i tento historický vývoj. Proto nebylo naší snahou to dávat do nějaké podoby oken, ale opravdu zdůraznit ten současný stav. Proto v oknech vidíte jenom jednoduché minimalistické zasklení."

Uvnitř nově otevřeného paláce lidé uvidí historickou studnu a výstavu exponátů nalezených na hradě.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Úlomky, které tam jsou teď vystavené, jsou samozřejmě tady z hradu. Jsou to nálezy z hradu a jeho okolí. A ta roucha, která tam jsou, tak ta jsou zapůjčena částečně i z Považského muzea.”

---

Do zahrad u Hückelových vil pustilo město veřejnost

Město Nový Jičín se snaží oživit zchátralé Hückelovy vily, proto jejich areál otevřelo veřejnosti. Lidé se nyní mohou vydat do zahrad, které obklopují tyto kulturní památky.

Od října se touto brankou mohou do zahrad novojičínských Hückelových vil dostat přímo i děti z mateřské školy Montessori. Ta sídlí v těsném sousedství dvou zatím stále zchátralých vil kloboučnických továrníků Augusta a Johanna Hückelů.

Soňa Nevrlová, ředitelka Mateřské školy Sady: “My jsme samozřejmě velice rádi, že se tenhle vchod otevřel, protože v minulosti to takto fungovalo. To prostředí vil je krásné, nám se rozšířily možnosti, kam s dětmi jít. A myslím si, že i rodičům a dětem to zkrátí cestu do školky.”

Tato branka tedy slouží jen pro potřeby mateřinky, další tři otevřené vstupy do parku už může využívat kdokoliv. Ten hlavní je z ulice Revoluční, další jsou z lesoparku a z ulice Lesní.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to takový první důležitý krok k oživení celého areálu, je to snaha o to, aby se areál stal součástí měst a zároveň i z praktických důvodů. Jednak je to zkrácení cesty do školky, a také nové propojení mezi ulicí Lesní a Revoluční.”

Otevření parku veřejnosti přecházely minimální úpravy. Byly zde pokáceny náletové dřeviny a technické služby vytvořily ze štěrku a kůry síť pěšinek. Každý, kdo do zahrad vstoupí, musí dodržet provozní řád areálu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jsou tady instalovány bezpečností kamery. Je zakázáno vstupovat do bezprostřední blízkosti objektu vil z důvodu možného nebezpečí úrazu z důvodu technického stavu těchto objektů.”

Zahrady Hückelových vil jsou přístupné celoročně a denně, otevírací doba se liší v různých ročních obdobích. Teď v říjnu je to od šesti do 18 hodin.

---

51. ročník Večerního běhu Bruntálem

Již po jedenapadesáté se do Bruntálu sjeli běžci a běžkyně z celé republiky na tradiční městský Večerní běh Bruntálem. Ten se běžel na malém i velkém okruhu přímo v centru města a těšil se velké účasti především mladých atletů. Závodili jak běžci z různých klubů, tak i dosud neorganizovaní amatéři.

Pro závodníky bylo připraveno hned několik věkových kategorií.

Romana Šestáková, ředitelka závodu: „Tak máme mládežnické kategorie, ty jsou v podstatě od dětí do 5 let až do 15 let, potom tam máme kondiční běh pro ty lidi, kteří nechtějí závodit Potom máme hlavní závod klasicky stejně jako v předchozích letech.“

Letos poprvé běh po dlouholetém působení ředitele Jana Urbana převzali jeho následovníci.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Poděkování Honzovi Urbanovi, který to nevzdal. Který je tady s námi a který nadále pomáhá.“

Jan Urban, zakladatel závodu: „Takže vstoupili jsme do další padesátky, jsem rád, že tato tradice pokračuje a pořadatelství se ujali naši mladí atleti, resp. trenéři oddílu atletiky TJ Olympie Bruntál.“

Počasí bylo sportovní a naštěstí bez deště, takže i ti nejmenší si závod užili.

Albert Schmida, vítěz kategorie nejmladší chlapci: „Běželo se mi dobře, běhám za Atletiku Porubu a líbil se mi ten závod. A ještě dělám sport hokej, atletiku a triatlon.“

Magdaléna Drastichová, vítězka hlavního závodu žen: „No teď s mým zatuhnutím, protože jsem měla zranění a mám naražené žebro ještě z jiného sportu bojového, takže bojovala jsem sama se sebou.“

Lukáš Kučera, vítěz hlavního závodu mužů: „Já už jsem na startu viděl, kdo tady je, kdo tady není, takže jsem věděl, že to bude docela na klid.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Tak dnešní závod, 51. ročník pomalu nejde ani hodnotit, protože každoročně je velmi dobře zvládnutý."

Celý běh pořádal tradičně domácí oddíl TJ Olympia Bruntál.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-16-10-2023-17-00