Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů
Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů, který působil po celém našem kraji, ale občas vyjel i jinam. Na zadržení pachatelů se podílela i zásahová jednotka.
Na jaře letošního roku zaznamenali policisté zvýšený počet krádeží katalyzátorů z osobních po celém MS kraj. Kriminalisty postupně dovedly stopy až ke skupině 6 mužů, kteří ukradli nejméně 27 katalyzátorů s vysokým obsahem drahých kovů. Gang měl přesně rozdané úkoly.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Hlavní z pachatelů měl vše řídit a rozdělovat úkoly, další měl vytipovávat motorová vozidla, převážně se jednalo o starší vozidla různých značek. Následně měl informovat další spolupachatelé a uvést jim lokalitu výskytu vozidla a ti pak měli na místo přijet a katalyzátory odcizit. Jeden z pachatelů měl hlídat. Samotná krádež byla otázkou několika málo minut."
Na začátku listopadu měli kriminalisté dostatek důkazů a tak s pomocí zásahové jednotky muže zatkli. Dva z nich totiž měli zbraně. Při domovních prohlídkách policisté našli zvedák, kterým při krádeži zvedali auta i nástroje k odřezání katalyzátoru.
Marek Górecki, automechanik: “Pro zručného člověka je krádež katalyzátoru otázka 5 minut a samotná krádež nezpůsobuje žádný hluk. Sami máme zkušenost, kdy přijel klient, kterému zloději z auta ukradli katalyzátor. Měnili jsme mu ho za nový. Pohybuje se to od 6 třeba až do 40 tisíc korun."
Gang katalyzátory dodával překupníkům. Zda končily v autoservisech a nebo u obchodníků, kteří z nich získávají drahé kovy, policisté neupřesnili. Škoda je je přes 100 tisíc korun a není vyloučeno, že toho mají na svědomí více. Hrozí jim 8 let vězení.
---
Nové muzeum Tatra uvádí do pohybu rozšířená realita
Nové Muzeum nákladních automobilů Tatra bylo otevřeno v Kopřivnici. Uvnitř je na osmdesát technických exponátů, které doprovází unikátní projekt rozšířené reality.
Historické a památné nákladní automobily byly původně vystaveny v Technickém muzeu v centru Kopřivnice, prostor už dlouho kapacitně nestačil. Nové muzeum bylo otevřeno, 16. listopadu pro hosty, o den později pro veřejnost. Expozice je unikátní svou rozlohou i využitím interaktivních prvků.
V bývalé slévárně firmy Tatra, která byla rekonstruována, je na ploše 5 500 metrů čtverečních k vidění na 80 technických exponátů.
Lukáš Filip, vedoucí Muzea nákladních automobilů Tatra (Muzeum Novojičínska): “Jen část exponátů je z původního Technického muzea, kde dnes zůstaly jen osobní automobily. Nové muzeum je postaveno především na sbírce Jiřího Hlacha, proto zítra 17. listopadu symbolicky, protože Jiří Hlach loni 17. listopadu zemřel.”
Expozici doprovází projekt založený na principu rozšířené reality, který bude kompletně hotova příští rok na jaře.
David Mařák, spoluautor aplikace: “Celá výstava má digitální vrstvu, která je zobrazitelná pomocí chytrých telefonů nebo tabletů. Například tady můžete vidět zakladatele Ignáce Šustalu v rozpohybované verzi.”
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “Pak je unikátní ten projekt v tom smyslu, že na tom spolupracovaly tři subjekty, jak soukromý sektor Tatra Trucks, tak město Kopřivnice a Moravskoslezský kraj jako nositel daného projektu.”
Muzeum, v jehož sousedství je také další Kopřivnická pýchy, opravená Slovenská strela, stálo zhruba 170 milionů korun, větší polovinou přispěla Evropská unie.
---
Novým starostou MOaP je Petr Veselka
Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz má nového starostu. Stal se jím radní Petr Veselka z hnutí ANO. Zastupitelé centrálního ostravského obvodu ho zvolili na mimořádném zastupitelstvu.
Na ostravském magistrátu se mimořádně sešli zastupitelé Moravské Ostravy a Přívozu, aby zvolili nového starostu. Reagovali na demisi starostky Zuzany Ožanové, která ji podala 8. listopadu z důvodu zvolení Poslankyní parlamentu.
Zuzana Ožanová, radní MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Já jsem už před volbami v minulém roce prohlásila, že pokud budu zvolena do Poslanecké sněmovny, tak rezignuji na funkci starostky. Takže nic jiného než to, že jsem dodržela svůj slib.”
Zatímco koalice na nového starostu navrhla Petra Veselku z Hnutí Ano, opozice pak někdejší starostku Petru Bernfeldovou z hnutí Ostravak, pro kterou ale hlasovalo jen 9 zastupitelů. Starostovský řetěz tak získal Petr Veselka.
Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Nechystám vůbec žádné změny, protože tady ta koalice funguje a pracuje velmi dobře, takže já jenom navážu na tu práci a budu se snažit, aby ty projekty velké, které jsou rozdělané, se dojely. Takže nikdo ode mě žádnou revoluci nemůže čekat. Přistupuju k té funkci s pokorou a chci se opírat o dobrou práci koalice, místostarostů, radních a hlavně úředníků, na které je v současné době kladen velký tlak.”
Petra Bernfeldová (OSTRAVAK), zastupitelka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Určitě mě to mrzí, protože to první nějaké zklamání proběhlo před 3 lety. Takže tím, že opravdu jsme ty volby vyhráli, tak si myslím, že vůči občanům , vůči voličům, jsem tou starostkou měla být já.”
Nový starosta se bude věnovat čistě této funkce. Veškerou ostatní činnost ukončil.
---
Nový Jičín hostil školu Zdravých měst
Nový Jičín hostil Podzimní školu Zdravých měst. Zkušenosti a příklady dobré praxe si tu předali zástupci 70 sídel z celé republiky. Pořádající město se prezentovalo participativním rozpočtem.
Členem Národní sítě Zdravých měst je Nový Jičín od roku 2015. Z nováčka se postupně vypracoval mezi ty zkušenější a teď v listopadu hostil Podzimní školu Zdravých měst. Zúčastnili se jí zástupci 70 sídel.
Jitka Boušková, Národní síť Zdravých měst ČR: “Cílem je, aby se potkali, nasdíleli si dobrou praxi v tématech, jak zapojovat veřejnost, jaké dělají osvětové kampaně k udržitelnému rozvoji a nebo jak to město řídit.”
Program rozložený do tří dnů se skládal ze dvou základních bloků.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jednak je to taková vzájemná inspirace v příkladech dobré praxe, kdy města prezentují nějaké projekty nebo aktivity, které považují za zajímavé a prospěšné. Zítra a pozítří budou probíhat školení pro úředníky a pro politiky, aby se ve své práci mohli zdokonalovat.”
Jan Krkoška (ANO 2011), náměstek hejtmana MSK: “My se budeme v Novém Jičína bavit a informovat o projektech, které můžeme sdílet napříč celou Českou republikou. Ty nápady, které vznikly třeba v Moravskoslezském kraji, mohou jít dál a nebo naopak.”
Třeba Nový Jičín jako příklad dobré praxe prezentoval na konferenci participativní rozpočet, prostřednictvím kterého lidé rozhodují o menších projektech ve městě, a konkrétně jeho využití i v evropském projektu studentů zdejší Mendelovy střední školy.
---
Studenti gymnázia si připomínali 17. listopad
Karvinské gymnázium si velmi netradičně připomíná události týkající se 17. listopadu. S myšlenkou přišli sami studenti a pedagogové je ochotně podpořili.
Tohle jsou studenti Septimy, kteří oslovili své pedagogy s myšlenkou uspořádat sérii aktivit týkajících se 17. listopadu. Vymysleli interaktivní hru přes aplikaci, pozvali pamětníky, kteří 17. listopad zažili a vestibul školy výtvarně tématicky vyzdobili.
Hedvika Wawreczková, studentka septimy: “Děti se rozdělí na dvě skupiny, na Stranu a Odboj tak, jak tomu bylo vlastně i za tehdejší doby a jejich hlavním úkolem je plnit mise, ve kterých se vlastně snaží být tak nějak tajnými agenty své strany, buď Odboje nebo Komunistické strany."
Jedním z dalších počinů studentů byly divadelní dramatické vstupy v hodinách - ostatní studenti, zvláště v nižších ročnících, museli uhodnout historické postavy, které představovali.
Zuzana Morcinková, studentka septimy: "Vybrala jsem si vlastně Alexandra Dubčeka, prvního generálního tajemníka Komunistické strany. Chtěla jsem studentům přiblížit reálie roku 1968 a události související a řekněme potom z období normalizace, trošku jim vysvětlit o co vlastně šlo."
Natálie Dohnalová, studentka septimy: "Já jsem dětem představovala Jana Palacha, který se upálil na protest, protože chtěl svobodné Československo. Studoval na Filozofické fakultě Karlově v Praze. Tahle svíčka je symbol vlastně mého upálení, který jsem představovala jako dětem."
Snadněji rozpoznatelný byl pro studenty Jan Palach. O událostech roku 1989 ví třeba od svých rodičů a prarodičů.
anketa: studenti: "Studenti vlastně protestovali na Václavském náměstí proti komunismu." "Moji rodiče byli na základce, ale třeba jsem zjistila, že prý když někdo chtěl na střední školu tak jejich táta musel být komunista nebo někdo z rodiny nebo někdo musel být ve straně, aby se dostal na vysokou školu. Já si myslím že je to v této době lepší než tamté."
---